Έστω ότι...

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Γραφικός

Έστω ότι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 19 Ιαν 2019, 05:48

Έστω ότι χρωστούσατε σε κάποιον χρήματα και σας έπαιρνε τηλέφωνο και το κλείνατε. Μετά από πολλές φορές που δεν το σηκώνατε λαμβάνατε μήνυμα κάποια ξημερώματα "-Τ' όνομά σας- έχω αρχίσει και κοροϊδεύω τον πατέρα μου που σε εμπιστεύτηκε. Λέω το οικογενειακό σου και φεύγει από το δωμάτιο."
Θα αισθανόσασταν καμιά ντροπή ή θα γράφατε την φάση στ' αρχίδια σας;

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Έστω ότι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 19 Ιαν 2019, 05:53

Βασικά ισχυει αυτό που είχανε πει στο Λάμπρο Κωνσταντάρα σε ταινία: μη δανείζεις χωρίς απόδειξη ούτε στη μάνα σου... αν τώρα πρόκειται για δεδουλευμένα δεν ξέρω...
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Έστω ότι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 19 Ιαν 2019, 06:13

Γραφικός έγραψε:
19 Ιαν 2019, 05:48
Έστω ότι χρωστούσατε σε κάποιον χρήματα και σας έπαιρνε τηλέφωνο και το κλείνατε. Μετά από πολλές φορές που δεν το σηκώνατε λαμβάνατε μήνυμα κάποια ξημερώματα "-Τ' όνομά σας- έχω αρχίσει και κοροϊδεύω τον πατέρα μου που σε εμπιστεύτηκε. Λέω το οικογενειακό σου και φεύγει από το δωμάτιο."
Θα αισθανόσασταν καμιά ντροπή ή θα γράφατε την φάση στ' αρχίδια σας;
Αφού θα ήμουν τέτοιος γύφτος, προφανώς θα την έγραφα.
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    νύχτα

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 19 Ιαν 2019, 07:17

    Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Γενικά - Διαδικτυακή κοινότητα Τεχνικά προβλήματα του Phorum


    λαθρεπιβάτης

    the comet the course the tail

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 19 Ιαν 2019, 08:12

    Γραφικός έγραψε:
    19 Ιαν 2019, 05:48
    Έστω ότι χρωστούσατε σε κάποιον χρήματα και σας έπαιρνε τηλέφωνο και το κλείνατε. Μετά από πολλές φορές που δεν το σηκώνατε λαμβάνατε μήνυμα κάποια ξημερώματα "-Τ' όνομά σας- έχω αρχίσει και κοροϊδεύω τον πατέρα μου που σε εμπιστεύτηκε. Λέω το οικογενειακό σου και φεύγει από το δωμάτιο."
    Θα αισθανόσασταν καμιά ντροπή ή θα γράφατε την φάση στ' αρχίδια σας;
    ποιο "οικογενειακό" ρε; τι λέει μωρέ;

    Γραφικός

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 24 Ιαν 2019, 04:12

    the comet the course the tail έγραψε:
    19 Ιαν 2019, 08:12
    ποιο "οικογενειακό" ρε; τι λέει μωρέ;
    Αντί να πω "επίθετο" είπα "οικογενειακό". Αυτό μου ήρθε, μου φάνηκε καλή ιδέα αυτή την στιγμή. Ήθελα να του δείξω ότι ξεφτυλίζει και την οικογένειά του με αυτά τα πράματα που κάνει. Εδώ πέρα όλοι ξερενώμαστε. Τέτοια ψέμματα με ξέρει ο κόσμος ότι δεν τα λέω. Θα το πω σε όλη την Μυτιλήνη.

    Άβαταρ μέλους
    Custom_F
    Δημοσιεύσεις: 9262
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 24 Ιαν 2019, 09:04

    Βασικά εγώ θα το σήκωνα...

    Ίσως ο άνθρωπος να μην έχει κ να ντρέπεται να σου μιλήσει...

    HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
    νύχτα έγραψε:
    23 Δεκ 2019, 09:51
    ...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

    Άβαταρ μέλους
    Ασέβαστος
    Δημοσιεύσεις: 32748
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιαν 2019, 11:22

    Γραφικός έγραψε:
    24 Ιαν 2019, 04:12
    the comet the course the tail έγραψε:
    19 Ιαν 2019, 08:12
    ποιο "οικογενειακό" ρε; τι λέει μωρέ;
    Αντί να πω "επίθετο" είπα "οικογενειακό". Αυτό μου ήρθε, μου φάνηκε καλή ιδέα αυτή την στιγμή. Ήθελα να του δείξω ότι ξεφτυλίζει και την οικογένειά του με αυτά τα πράματα που κάνει. Εδώ πέρα όλοι ξερενώμαστε. Τέτοια ψέμματα με ξέρει ο κόσμος ότι δεν τα λέω. Θα το πω σε όλη την Μυτιλήνη.
    κανεις δεν ξεφτιλιζει κανεναν εκτος απο τον εαυτο του με τις οποιες πραξεις του.

    μια πραξη που ξεφτιλιζει τον εαυτο σου, ειναι να αναζητας οικογενειακη ευθυνη απο εκεινον που σου εκανε τη μπινια, και να (νομιζεις οτι) ξεφτιλιζεις ανθρωπους που δεν σου εχουν κανει κατι.
    To be old and wise, you must first be young and stupid.

    https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

    Άβαταρ μέλους
    YouOnlyLiveOnce
    Δημοσιεύσεις: 1911
    Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:23

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YouOnlyLiveOnce » 24 Ιαν 2019, 11:36

    Αν δεν ντρεπεται για τον αυτο του δεν θα ντραπει ουτε για το οτι ντροπιαζει και την οικογενεια του.
    Εγω αν καποιος απο την οικογενεια μου χρωστουσε(ετρωγε δενξερωγωτι) λεφτα απο καποιον
    θα ντρεπομουν.Και αν ειχα σχεσεις με αυτον τον καποιον θα ενιωθα την αναγκη να ζητησω τουλαχιστον συγνωμη εκ μερους του.
    Και αν γινοταν και μπορουσα να βρω και μια λυση.

    Άβαταρ μέλους
    Μπίστης
    Δημοσιεύσεις: 14744
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
    Τοποθεσία: Helsingør

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 24 Ιαν 2019, 11:39

    Δώσε πίσω τα χρωστούμενα ρε λαμόγιο, πρέπει να σε παρακαλέσει ;
    "I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

    Άβαταρ μέλους
    ΓΑΛΗ
    Δημοσιεύσεις: 70073
    Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2019, 11:57

    Γραφικός έγραψε:
    19 Ιαν 2019, 05:48
    Έστω ότι χρωστούσατε σε κάποιον χρήματα και σας έπαιρνε τηλέφωνο και το κλείνατε. Μετά από πολλές φορές που δεν το σηκώνατε λαμβάνατε μήνυμα κάποια ξημερώματα "-Τ' όνομά σας- έχω αρχίσει και κοροϊδεύω τον πατέρα μου που σε εμπιστεύτηκε. Λέω το οικογενειακό σου και φεύγει από το δωμάτιο."
    Θα αισθανόσασταν καμιά ντροπή ή θα γράφατε την φάση στ' αρχίδια σας;
    Από τη στιγμή που δεν θα ντρεπόμουν να το κλείνω συνέχεια, φυσικά και δεν θα ένοιωθα ντροπή με το μήνυμα. :lol:

    Εκτός αν με τη λέξη "ντροπή" εννοείς την ενόχληση που προκαλεί ο φόβος εμπλοκής και άλλων σε μια "προσωπική" διαφορά.

    Αυτό ναι, πιθανόν να λειτουργήσει.
    Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

    Γραφικός

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 27 Ιαν 2019, 01:52

    "Έστω ότι" νο2:
    Έστω ότι ο Μπάτμαν ήταν υπαρκτό πρόσωπο.
    Από την μία είναι πολύ ικανός και αποτρέπει εγκλήματα που θα είχαν γίνει αν δεν επενέβαινε. Σε διάστημα ενός μήνα οι βιασμοί έχουν μειωθεί στο 1/10, οι ληστείες στο 1/20, και γενικά η κοινωνία ήταν πιο ασφαλής.
    Από την άλλη προφανώς και δεν στέκει στα καλά του. Ντύνεται σαν νυχτερίδα, μιλάει παράξενα και με στόμφο, αδιαφορεί για τα δικαιώματα των εγκληματιών και πολλές φορές τους σκοτώνει. Ναι, ο Μπάτμαν σκοτώνει. Αν με αμφισβητήσετε μπορώ να σας φέρω αποδείξεις, αλλά στα κόμιξ είμαι αυθεντία οπότε θα το εκτιμούσα απλά να με εμπιστευόσασταν και να μην με αναγκάσετε να ανατρέξω στο αρχείο μου. Επίσης, απονέμει δικαιοσύνη χωρίς να έχει να δώσει λογαριασμό σε κανέναν, που πάει να πει ότι η δικαιοσύνη που απονέμει είναι η δικαιοσύνη ΤΟΥ.
    Θα γουστάρατε την ύπαρξή του;
    Θα προτιμούσατε να υπάρχει στην πόλη σας ή όχι;

    Άβαταρ μέλους
    ΓΑΛΗ
    Δημοσιεύσεις: 70073
    Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιαν 2019, 02:03

    Γραφικός έγραψε:
    27 Ιαν 2019, 01:52
    "Έστω ότι" νο2:
    Έστω ότι ο Μπάτμαν ήταν υπαρκτό πρόσωπο.
    Από την μία είναι πολύ ικανός και αποτρέπει εγκλήματα που θα είχαν γίνει αν δεν επενέβαινε. Σε διάστημα ενός μήνα οι βιασμοί έχουν μειωθεί στο 1/10, οι ληστείες στο 1/20, και γενικά η κοινωνία ήταν πιο ασφαλής.
    Από την άλλη προφανώς και δεν στέκει στα καλά του. Ντύνεται σαν νυχτερίδα, μιλάει παράξενα και με στόμφο, αδιαφορεί για τα δικαιώματα των εγκληματιών και πολλές φορές τους σκοτώνει. Ναι, ο Μπάτμαν σκοτώνει. Αν με αμφισβητήσετε μπορώ να σας φέρω αποδείξεις, αλλά στα κόμιξ είμαι αυθεντία οπότε θα το εκτιμούσα απλά να με εμπιστευόσασταν και να μην με αναγκάσετε να ανατρέξω στο αρχείο μου. Επίσης, απονέμει δικαιοσύνη χωρίς να έχει να δώσει λογαριασμό σε κανέναν, που πάει να πει ότι η δικαιοσύνη που απονέμει είναι η δικαιοσύνη ΤΟΥ.
    Θα γουστάρατε την ύπαρξή του;
    Θα προτιμούσατε να υπάρχει στην πόλη σας ή όχι;
    Κάνεις πολύ σύνθετο ένα απλό ερώτημα.

    Η απάντηση μου είναι ένα ξεκάθαρο "ναι".
    Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

    Γραφικός

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 27 Ιαν 2019, 02:12

    ΓΑΛΗ έγραψε:
    27 Ιαν 2019, 02:03
    Δεν νομίζω να το κάνω περισσότερο απ' ότι είναι. Αν μου φαινόταν τόσο ξεκάθαρο δεν θα το έθετα εδώ πέρα.

    Άβαταρ μέλους
    blackpaint
    Δημοσιεύσεις: 9596
    Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

    Re: Έστω ότι...

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 27 Ιαν 2019, 04:59

    Γραφικός έγραψε:
    27 Ιαν 2019, 01:52
    "Έστω ότι" νο2:
    Έστω ότι ο Μπάτμαν ήταν υπαρκτό πρόσωπο.
    Από την μία είναι πολύ ικανός και αποτρέπει εγκλήματα που θα είχαν γίνει αν δεν επενέβαινε. Σε διάστημα ενός μήνα οι βιασμοί έχουν μειωθεί στο 1/10, οι ληστείες στο 1/20, και γενικά η κοινωνία ήταν πιο ασφαλής.
    Από την άλλη προφανώς και δεν στέκει στα καλά του. Ντύνεται σαν νυχτερίδα, μιλάει παράξενα και με στόμφο, αδιαφορεί για τα δικαιώματα των εγκληματιών και πολλές φορές τους σκοτώνει. Ναι, ο Μπάτμαν σκοτώνει. Αν με αμφισβητήσετε μπορώ να σας φέρω αποδείξεις, αλλά στα κόμιξ είμαι αυθεντία οπότε θα το εκτιμούσα απλά να με εμπιστευόσασταν και να μην με αναγκάσετε να ανατρέξω στο αρχείο μου. Επίσης, απονέμει δικαιοσύνη χωρίς να έχει να δώσει λογαριασμό σε κανέναν, που πάει να πει ότι η δικαιοσύνη που απονέμει είναι η δικαιοσύνη ΤΟΥ.
    Θα γουστάρατε την ύπαρξή του;
    Θα προτιμούσατε να υπάρχει στην πόλη σας ή όχι;
    Ο Μπατμαν ειναι φασιστας. Δηλαδη δεν ειναι ο ιδιος, επειδη δεν υπαρχει, αλλα δημιουργηθηκε απο και για ατομα με φασιστικη νοοτροπια, την silent majority του Nixon, την εποχη που η αμερικανικη νεολαια εκαιγε τα χαρτια της επιστρατευσης του βιετναμ, καπνιζε μαριχουανα και κυματιζε τη σημαια του Βορειου Βιετναμ εξω απο Λευκο Οικο, οταν δεν εκαναν μπαχαλα και race riots που κανουν το Φεργκιουσον και το Οακλαντ να μοιαζουν με πικ νικ στο παρκο. Ο Μπατμαν ειναι η επιτομη της νεοσυντηρητικης κουλτουρας του βιτζιλαντισμου (βλ. Dirty Harry, Death Wish, the Punisher κλπ), ενας γηρασκων δισεκατομμυριουχος χαμενος μεσα σε μια παραληρηματικη φαντασιωση του ηρωισμου του, ο οποιος πιστευει στ αληθεια οτι μονο αυτος μπορει να λυσει τα προβληματα που αντιμετωπιζει ο συγχρονος κοσμος. Ενας αυτοκλητος μεσσιας, εμμονικος με την παρακμη, που βλεπει τον καθενα στην πολη ως ενοχο και τον εαυτο του ως τον μονο αξιο να κρινει τους υπολοιπους και να τους απονειμει βιαιη τιμωρια οπως ο ιδιος κρίνει καταλληλο. Ενας φασιστας ηρωας οπως ο Ντοναλντ Τραμπ δηλαδη.

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών