Επικές δημοσιεύσεις

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48470
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 09 Φεβ 2019, 01:08

Jolly Roger έγραψε:
05 Φεβ 2019, 18:14
Για Λεωνίδα δεν ξέρω. Αλλά ανάμεσα στους ρουφιάνους του 1821 και σε αυτούς του 1941 υπάρχει μια συνέχεια.

Πχ, ο Κωνσταντίνος Βουλπιώτης, ρουφιάνος-ψευδομάρτυρας του Μαυροκορδάτου στη στημένη δίκη κατά του Καραϊσκάκη στο Αιτωλικό το 1824, και μετέπειτα πολιτικός αμοιφθείς πλουσιοπάροχα για τις "υπηρεσίες" του, υπήρξε προπάππος του Ιωάννη Βουλπιώτη, ιδρυτή των Ταγμάτων Ασφαλείας. Σαν να λέμε σόι πάει το βασίλειο, ή όπως πιο εύστοχα θα έλεγε ο συχωρεμένος Θέμης Μάνεσης "ο ρουφιάνος τον ρουφιάνο κι η λουμπίνα τη λουμπίνα".

Δεν αποκλείεται, βέβαια, να υπήρξαν και ταγματασφαλίτες καταγόμενοι από γενιές ηρωικών αγωνιστών του '21, τις οποίες όμως ντρόπιασαν.
Δηλαδή η συγγένεια έχει κάποια σχέση μόνο όταν σε βολεύει εσένα. Μάλιστα.
Η πραγματικότητα είναι οτι όπως ο Λεωνίδας, έτσι και οι αγωνιστές του 1821, υπήρξαν εθνικιστές, ακριβώς όπως και οι ταγματασφαλίτες.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 09 Φεβ 2019, 03:54

Kauldron έγραψε:
09 Φεβ 2019, 01:08
Jolly Roger έγραψε:
05 Φεβ 2019, 18:14
Για Λεωνίδα δεν ξέρω. Αλλά ανάμεσα στους ρουφιάνους του 1821 και σε αυτούς του 1941 υπάρχει μια συνέχεια.

Πχ, ο Κωνσταντίνος Βουλπιώτης, ρουφιάνος-ψευδομάρτυρας του Μαυροκορδάτου στη στημένη δίκη κατά του Καραϊσκάκη στο Αιτωλικό το 1824, και μετέπειτα πολιτικός αμοιφθείς πλουσιοπάροχα για τις "υπηρεσίες" του, υπήρξε προπάππος του Ιωάννη Βουλπιώτη, ιδρυτή των Ταγμάτων Ασφαλείας. Σαν να λέμε σόι πάει το βασίλειο, ή όπως πιο εύστοχα θα έλεγε ο συχωρεμένος Θέμης Μάνεσης "ο ρουφιάνος τον ρουφιάνο κι η λουμπίνα τη λουμπίνα".

Δεν αποκλείεται, βέβαια, να υπήρξαν και ταγματασφαλίτες καταγόμενοι από γενιές ηρωικών αγωνιστών του '21, τις οποίες όμως ντρόπιασαν.
Δηλαδή η συγγένεια έχει κάποια σχέση μόνο όταν σε βολεύει εσένα. Μάλιστα.
Η πραγματικότητα είναι οτι όπως ο Λεωνίδας, έτσι και οι αγωνιστές του 1821, υπήρξαν εθνικιστές, ακριβώς όπως και οι ταγματασφαλίτες.
Η συγγένεια από μόνη της δεν είναι κριτήριο για το χαρακτήρα κάποιου. Εγώ ανέφερα ένα γεγονός. Ότι σε μια περίπτωση ο πρόγονος και ο απόγονος βρέθηκαν, κατά δυο διαφορετικές ιστορικές περιόδους, στην ίδια πλευρά της ιστορίας, δηλαδή αυτή των πουλημένων ρουφιάνων. Δεν εννόησα ότι το έκαναν επειδή ήταν συγγενείς. Απλά το ανέφερα. Όπως μπορεί και απόγονοι ηρώων να έγιναν πουλητάρια.

Οι ταγματασφαλίτες είχαν την ίδια εθνική συνείδηση με αυτή του Νενέκου. Τώρα αν αυτού του είδους η εθνική συνείδηση είναι εθνικιστική, πάω πάσο.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 09 Φεβ 2019, 14:07

πατησιωτης έγραψε:
09 Φεβ 2019, 13:56
Διαφορετικές προτεραιότητες έχουν.Απλώς η ΝΔ ενδιαφέρεται για την επιβίωση της νομικής οντότητος που λέγεται ελληνικό κράτος ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ενδιαφέρεται.Η ΝΔ προσπαθεί να συμβιβάσει τις κοινωνιοκεντρικές τάσεις που προέρχονται από την παραδοσιακή ελληνοχριστιανική κουλτούρα που δεν σου αρέσει με την πραγματικότητα της παγκόσμιας αγοράς για να επιβιώσει το κράτος ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ αποσκοπεί στο μεγαλύτερο δυνατό όφελος για συγκεκριμένα στρώματα που τον ψηφίζουν μέσα στα ίδια πλαίσια αδιαφορώντας για το μέλλον του κράτους.
Αυτό βγαίνει μέχρι και στη φρασεολογία.Την εποχή της "σκληρής διαπραγμάτευσης" ανταλλάχθηκαν μηνύματα Καραμανλή (αφανούς εταίρου κατά Βενιζέλο) και Τσίπρα που εγράφησαν στον τύπο χωρίς κανείς να τα διαψεύσει.Ο Καραμανλής του έγραψε : στο μυαλό σου να έχεις πρώτα την Ελλάδα και ο Τσίπρας του απάντησε έχω πάντα στο μυαλό μου τους Έλληνες και μάλιστα τους ασθενέστερους.Αυτά τα δύο δεν είναι ακριβώς ίδια.Έλληνες είναι άνθρωποι που θα μπορούσαν να ζούν και υπό κάποια άλλη κυριαρχία ενώ Ελλάδα είναι συγκεκριμένη νομική οντότητα που μάλιστα σύμφωνα με κάποιους αναρχικούς φίλους του ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει τα ίδια συμφέροντα με τους ανθρώπους (να πεθάνει η Ελλάδα,να ζήσουμε εμείς).Ο Τσίπρας πάντα όταν αναφέρεται στην κωλοτούμπα του 2015 την αιτιολογεί με το σκεπτικό ότι τα αδύνατα κοινωνικά στρώματα θα υπέφεραν περισσότερο από την έξοδο από την ευρωζώνη απ ότι με την παραμονή με τα μνημόνια.Δεν τον αφορά η τύχη του κράτους εκτός ΕΕ ή άλλες τέτοιου τύπου συνέπειες.Εάν βγαίνει κάτι πιο μετριοπαθές από αυτό που πραγματικά θέλει αυτός,οφείλεται στο ότι δεν έχει την απαραίτητη ισχύ να το περάσει.Αυτό αποδεικνύεται και στο μακεδονικό όχι τόσο από την τελική λύση αλλά από το ότι συμφώνησε αρχικά στη Μακεδονία του Ίλιντεν και έκανε πίσω απλούστατα γιατί αυτό δεν θα συγκέντρωνε 151 - δεν θα το ψήφιζε το Ποτάμι και θα υπήρχαν πολύ μεγαλύτερες αντιδράσεις.
brb και tyt @ Οικονομικό… θαύμα: Στα 335 δισ. ευρώ ανέβηκε το δημόσιο χρέος
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48470
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 09 Φεβ 2019, 20:11

Jolly Roger έγραψε:
09 Φεβ 2019, 03:54
Kauldron έγραψε:
09 Φεβ 2019, 01:08
Jolly Roger έγραψε:
05 Φεβ 2019, 18:14
Για Λεωνίδα δεν ξέρω. Αλλά ανάμεσα στους ρουφιάνους του 1821 και σε αυτούς του 1941 υπάρχει μια συνέχεια.

Πχ, ο Κωνσταντίνος Βουλπιώτης, ρουφιάνος-ψευδομάρτυρας του Μαυροκορδάτου στη στημένη δίκη κατά του Καραϊσκάκη στο Αιτωλικό το 1824, και μετέπειτα πολιτικός αμοιφθείς πλουσιοπάροχα για τις "υπηρεσίες" του, υπήρξε προπάππος του Ιωάννη Βουλπιώτη, ιδρυτή των Ταγμάτων Ασφαλείας. Σαν να λέμε σόι πάει το βασίλειο, ή όπως πιο εύστοχα θα έλεγε ο συχωρεμένος Θέμης Μάνεσης "ο ρουφιάνος τον ρουφιάνο κι η λουμπίνα τη λουμπίνα".

Δεν αποκλείεται, βέβαια, να υπήρξαν και ταγματασφαλίτες καταγόμενοι από γενιές ηρωικών αγωνιστών του '21, τις οποίες όμως ντρόπιασαν.
Δηλαδή η συγγένεια έχει κάποια σχέση μόνο όταν σε βολεύει εσένα. Μάλιστα.
Η πραγματικότητα είναι οτι όπως ο Λεωνίδας, έτσι και οι αγωνιστές του 1821, υπήρξαν εθνικιστές, ακριβώς όπως και οι ταγματασφαλίτες.
Η συγγένεια από μόνη της δεν είναι κριτήριο για το χαρακτήρα κάποιου. Εγώ ανέφερα ένα γεγονός. Ότι σε μια περίπτωση ο πρόγονος και ο απόγονος βρέθηκαν, κατά δυο διαφορετικές ιστορικές περιόδους, στην ίδια πλευρά της ιστορίας, δηλαδή αυτή των πουλημένων ρουφιάνων. Δεν εννόησα ότι το έκαναν επειδή ήταν συγγενείς. Απλά το ανέφερα. Όπως μπορεί και απόγονοι ηρώων να έγιναν πουλητάρια.

Οι ταγματασφαλίτες είχαν την ίδια εθνική συνείδηση με αυτή του Νενέκου. Τώρα αν αυτού του είδους η εθνική συνείδηση είναι εθνικιστική, πάω πάσο.
Το ποιός είναι ρουφιάνος και ήθελε να κάνει την Ελλάδα Κατσαπλιαδιστάν έχει καταγραφεί στην Ιστορία και δεν αλλάζει. Όλοι αυτοί που μας περνιούνται για "δημοκράτες", ενώ είναι αυταρχίδια του κερατά, τόσο στην προσωπική τους ζωή, όσο και στις πολιτικές απόψεις τους ("όποιος διαφωνεί μαζί μου είναι φασίιιιιισταααααας") είναι οι πραγματικοί νενέκοι, όπως άλλωστε φάνηκε και από τη βρωμερή "Συμφωνία των Πρεσπών" και τον δοσικωλισμό στα ελλληνοτουρκικά, στα ελληνοαλβανικά, κλπ. Αλλά ορισμένοι επιμένουν να νομίζουν οτι βρέχει, ενώ ο κόσμος τους φτύνει, και οι ίδιοι δε μπορούν ούτε τουαλέτα να πάνε χωρίς συνοδεία ΜΑΤ.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 10 Φεβ 2019, 16:24

Chainis έγραψε:
10 Φεβ 2019, 15:48
brb και tyt έγραψε:
10 Φεβ 2019, 12:56
Chainis έγραψε:
10 Φεβ 2019, 09:48


Λες για τους σφαγμένους από το ΚΚΕ;
Από αίμα είναι.
Και οι καημένοι οι Ταγματασφαλίτες αναγκάστηκαν να γίνουν δοσίλογοι από το ΚΚΕ που έσφαζε. :giggle:
Πολλοι αντιστασιακοι που ειχαν πολεμησει και στην Αλβανια και στην αντισταση αναγκαστηκαν να πανε στα ΤΑ για να γλυτωσουν την ζωη τους απο το ΚΚΕ.

Επισης στα ΤΑ αναγκαστηκαν να πανε για τον ιδιο λογο και πολλοι που γλυτωσαν στο παρα ενα το μαχαιρι απο το ΚΚΕ, δηλαδη "αντιδραστικοι"
εβαλα ηδη ενα τετοιο παραδειγμα στην προηγουμενη σελιδα.

Εποσης οπου δεν καταφερε να επικρατησει το ΚΚΕ (Κρητη, Αν.Μακεδονια, Ηπειρο) δεν ειχε ταγματα ασφαλειας κι αυτο ειναι η καλυτερη αποδειξη οτι το ΚΚΕ εθρεφε τα ΤΑ.

Πηξε ελευθερα.
brb και tyt @ Μια πραγματική ιστορία.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 10 Φεβ 2019, 16:56

brb και tyt έγραψε:
10 Φεβ 2019, 16:24
Chainis έγραψε:
10 Φεβ 2019, 15:48
brb και tyt έγραψε:
10 Φεβ 2019, 12:56


Και οι καημένοι οι Ταγματασφαλίτες αναγκάστηκαν να γίνουν δοσίλογοι από το ΚΚΕ που έσφαζε. :giggle:
Πολλοι αντιστασιακοι που ειχαν πολεμησει και στην Αλβανια και στην αντισταση αναγκαστηκαν να πανε στα ΤΑ για να γλυτωσουν την ζωη τους απο το ΚΚΕ.

Επισης στα ΤΑ αναγκαστηκαν να πανε για τον ιδιο λογο και πολλοι που γλυτωσαν στο παρα ενα το μαχαιρι απο το ΚΚΕ, δηλαδη "αντιδραστικοι"
εβαλα ηδη ενα τετοιο παραδειγμα στην προηγουμενη σελιδα.

Επίσης οπου δεν καταφερε να επικρατησει το ΚΚΕ (Κρητη, Αν.Μακεδονια, Ηπειρο) δεν ειχε ταγματα ασφαλειας κι αυτο ειναι η καλυτερη αποδειξη οτι το ΚΚΕ εθρεφε τα ΤΑ.

Πηξε ελευθερα.
brb και tyt @ Μια πραγματική ιστορία.
Να τα μεγεθύνεις όλα όμως αγαπητέ όχι τα μισά.

Επίσης οπου δεν καταφερε να επικρατησει το ΚΚΕ (Κρητη, Αν.Μακεδονια, Ηπειρο) δεν ειχε ταγματα ασφαλειας κι αυτο ειναι η καλυτερη αποδειξη οτι το ΚΚΕ εθρεφε τα ΤΑ.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Τρίκαλος
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 20:33

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρίκαλος » 10 Φεβ 2019, 17:06

Δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί άνθρωπο που ανοίγει νήμα για να αυτοτραυματίζεται :003:
"Σκαιός και αγροίκος είμαι. Είναι στη φύση μου, τη σκάφη-σκάφη να λέω."

Τρίκαλος
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 20:33

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρίκαλος » 10 Φεβ 2019, 17:19

brb και tyt έγραψε:
10 Φεβ 2019, 17:12
Τρίκαλος έγραψε:
10 Φεβ 2019, 17:06
Δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί άνθρωπο που ανοίγει νήμα για να αυτοτραυματίζεται :003:
Επειδή δεν του έφτασε το νήμα του και ήρθε να απαντήσει εδώ, δες την απάντηση στο νήμα του. :wave:
brb και tyt @ Μια πραγματική ιστορία.
Τα διαβάζω αυτά που γράφει ο Chainis, για αυτό έγραψα και το παραπάνω :lol: ´
"Σκαιός και αγροίκος είμαι. Είναι στη φύση μου, τη σκάφη-σκάφη να λέω."

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 11 Φεβ 2019, 15:17

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
11 Φεβ 2019, 15:14
Εισαι παντελως ασχετος και πας να πουλησεις μουση σε εμενα που ειμαι η πιο καταρτισμενη περσονα στην Ελλαδα στο θεμα των χρεων του ΠΑΟΚ;
Μα που βαζιζει τελος παντων η κοινωνια μας;
brb και tyt @ ΓΑΥΡΕ ΘΥΜΗΣΟΥ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΒΟΡΡΑΣ (1985-2019)
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Φεβ 2019, 15:38

Βρε χαιβανοχαιβανο
Τον Μαρτιο του 2010 ο Σαχινιδης υφιπουργος οικονομικων τοτε απαντωντας σε επερωτηση του Παπαδημουλη για τα χρεη των ΠΑΕ και των ΚΑΕ κατεθεσε τον σχετικο πινακα χρεων στα πρακτικα της βουλης
Το 2011 εγω κατεθεσα σχετικο αιτημα στα δικαστηρια Θεσσαλονικης μεσω ενος φιλου δικηγορου και πηρα αντιγραφο της σχετικης λιστας στα χερια μου
Ενα φυλλο της λιστας θα σε αφησω τωρα να το δεις για να καταλαβεις πσο ασεβης εισαι που τολμας να αναφερεσαι σε εμενα οταν υπαρχει συζητηση για χρεη
Screenshot_23.jpg
Κακονοκα θα επρεπε να παρεις στυλο και χαρτι και να προσπαθεις να ρουφηξεις σαν σφουγγαρι οτι γραφω μπας και βελτιωθεις εστω και λιγο
Μαθηκατα δεν θα σου κανω παντως με οποιοδηποτε αντιτιμο γιατι απλα δεν διδασκω ατομα που καινε καρβουνο
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Augustin Meaulnes
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Φεβ 2019, 00:15

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Augustin Meaulnes » 13 Φεβ 2019, 22:41

Ζενίθεδρος έγραψε:
13 Φεβ 2019, 22:34
Πάντως ένα έχω καταλάβει. Όσοι έχετε πάνω απο 20 την ημέρα, είτε δεν πρέπει να εργάζεστε, είτε εργάζεστε αλλά όχι και πολύ μακριά απο εδω μέσα.
cras amet qui numquam amavit quique amavit cras amet

(δοντ σορυ για την απουσία πικαντικου σεξαστειου-δεν θα επαναληφθεί)

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 13 Φεβ 2019, 22:58

Ποιοι αγοραζετε τα βραβευμενα ελληνικα ελαιολαδα;
Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 29 Δεκ 2018, 20:53
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
29 Δεκ 2018, 20:53
Ειπαμε παδια εγω αγοραζω Ισπανικα βραβευμενα συνηθως ,δεν παιρνω απο σουπερ μαρκετ.
Γενικως τα τυποποιημενα ειναι η ασφαλεστερη επιλογη και φυσικα νομιμη
Ποιοι αγοραζετε τα βραβευμενα ελληνικα ελαιολαδα;
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 15 Φεβ 2019, 23:08

Northerner έγραψε:
15 Φεβ 2019, 22:48
Όχι, δεν ήταν τουρκομογγολοι σαν τους προγόνους σου, που ήταν τουρκομογγολοι χριστιανοί και τώρα ζουν στα εδάφη των συμπατριωτών μου. Πότε άλλαξαν γλώσσα ήταν ντιμπέιταμπ'λ, αλλα σε κάθε περίπτωση δεν έχει σχέση με τους δύο αγίους αδελφούς που είχαν ήδη πεθάνει όταν οι μαθητές τους έφεραν το αλφάβητο στη Βουλγαρία. Αυτοί οι μαθητές ήταν βούλγαροι, ή αν σε κάνει ευτυχισμένο "σλαβόφωνοι".
Λοιπόν, ήρθαν από την Ασία και το ίδιο κάνανε και πολλοί άλλοι ινδό-ευρωπαίοι κι όχι μόνο οι (πρώτο)βούλγαροι (άριοι). Όλοι ήρθαν από κάπου.
Επαναλαμβάνω, εκείνοι οι βούλγαροι δεν είχαν σχέση με τους τουρκομογγόλους σε αντίθεση με τους προγόνους σου. Επίσης οι βούλγαροι στη Μακεντόνια δεν είχαν δικούς τους βασίλιους διότι εκείνη την περίοδο δεν είχε μπολσεβίκους να τους εξηγήσουν ότι είναι "σλαβόφωνοι" κι όχι βούλγαροι. Λογικά ήταν ευτυχισμένοι υπό την εξουσία των βασιλιών τους (άλλοι βούλγαροι). Βέβαια υπήρχε ζαντρούγκα και στη Βουλγαρία proper όχι μόνο στη Μακεντόνια (Νοτιοδυτική Βουλγαρία για να είμαστε ακριβείς). Εντελώς άλλο θέμα είναι πόσο αυτή η ζαντρούγκα επηρεάστηκε από τους βούλγαρους (αριους) που ήρθαν στον 7 (και πιο νωρίς) αιώνα. Διότι οποιοιδήποτε να ήταν νομάδες χωρίς αμφιβολία και όπως όλοι ξέρουμε οι νομάδες είχαν μεγάλες οικογένειες που ζούσαν όλοι μαζί. Πολύ πιθανόν οι οικογενειακές σχέσεις ήταν πολύ ισχυρές σ αυτούς όπως βλέπουμε στις λέξεις που δεν υπάρχουν στις άλλες γλώσσες.

Λοιπόν κομπανιέρος, αύριο-μεταύριο δεν θα μπορώ να έρθω να διαψεύδω τις βλακείες του καθιστηρημένου, αλλά κάνω τον κόπο να είμαι εδώ την τρίτη. Να μην ξεχάσετε - αύριο συλλαλητήριο για τον ένδοξο Generalleutnant Χρίστο Λούκοβ και θυμόμαστε την αχρεία δολοφονια του από τις κόκκινες κατσαρίδες. Η μπολσεβιστρια δήμαρχος πάλι το απαγόρεψε, αλλά μην ανησυχείτε και φέτος το δικαστήριο θα το επιτρέψει. Οι ρουβλόφιλοι ξεχνούν ότι δεν είναι πια τα χρόνια της κόκκινης πανούκλας και υπάρχει δημοκρατία στο κράτος μας.
Την τρίτη σημειώνουμε την μαρτυρία του Διακόνου για να υπάρχει σήμερα η Βουγλάρια κι να μην είμαστε απλώς "σλαβόφωνοι".

ΥΓ. Πριν από λίγο άκουσα ότι η μεγάλη πλειοψηφία των ελλήνων δεν δέχονται το "Βόρεια Μακεντόνια" και συνεχίζουν να χρησιμοποιούν το "Σκόπιε". Επίσης λέει ότι ο Συριζα είναι 14% πίσω από τη ΝΔ. Ξέρω κομπανιέρος, ξέρω, αυτό είναι φασιστική προπαγάνδα.
Αυτά, τώρα να πάω να βλέπω το Έιμπαρ - Χετάφε.
brb και tyt @ "Δεν υπάρχει μακεδονική μειονότητα στην Ελλάδα"
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 19 Φεβ 2019, 01:20

Drexler έγραψε:
19 Φεβ 2019, 00:50
brb και tyt έγραψε:
14 Ιαν 2019, 23:21
Chainis έγραψε:
14 Ιαν 2019, 23:02
Είσαι τελείως γκάου.
Επειδή είναι έγκλημα η φόνος αμάχων παύει να είναι έγκλημα ο φόνος αιχμαλώτων;
:D
Tι γελας Τσακαλωτικε καλα σου λεει.Το ενα δεν αναιρει το αλλο.
Drexler έγραψε:
19 Φεβ 2019, 00:56
Οχι δεν ειναι.Εγκλημα το ενα εγκλημα και το αλλο.Εσυ πας να δικαιολογησεις το ενα εγκλημα εγω καταδικαζω και τα δυο.

ΥΓ Εγω ουτε συριζαιος ειμαι ουτε Κευνσιανιστης.Αρα το Τσακαλωτος παει σε σενα.
brb και tyt @ κ.μπουγα αρθρο για τη σφαγη στα καλαβρυτα
Drexler έγραψε:
19 Φεβ 2019, 01:26
Εσυ να μην χαθεις γιατι ψυχαγωγεις πολυ κοσμο :)

Για τους ανταρτες του Ζερβα θρηνω συμμαχε των ναζι 1939-1941(για να μην ξεχνιωμαστε) :)
κ.μπουγα αρθρο για τη σφαγη στα καλαβρυτα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 19 Φεβ 2019, 01:31, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Επικές δημοσιεύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 19 Φεβ 2019, 01:24

Ενταξει ρε πηζεις αλλα μην καρφωνεσαι ετσι :)
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών