Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 10 Ιουν 2019, 14:59

Natasha έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:35
LEONAS έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:30
Gherschaagk έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:28
Το ότι θα λέγαμε πως το να πέσουν πυρηνικά δεν είναι και κάτι το τραγικό και πως είναι προοδευτική άποψη είναι κάτι που με ξεπερνά.

Εσυ ρίξε κάνα μπαν και άσε τα πυρηνικά
Σε ποιον να ρίξει; Σε σένα;
Ναι
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 10 Ιουν 2019, 15:31

Gherschaagk έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:39
Αν πέσουν πυρηνικά στον πλανήτη ή που θα δω το παιδί μου να πεθαίνει με αποτέλεσμα να το θάψω με τα ίδια μου τα χέρια, ή που θα το δω να αργοπεθαίνει από τις επιπτώσεις της ραδιενέργειας ή στην χειρότερη περίπτωση θα πεθάνω πριν απ' αυτό με αποτέλεσμα να μην μπορώ ούτε να το παρηγορήσω στα μετέπειτα που θα ακολουθήσουν.

Εν ολίγοις, το σενάριο να πέσουν πυρηνικά είναι εφιαλτικό και τρομακτικό.
Μπορεί να πέσει ένας πύραυλος στη Καμτσάτκα και να μην σε επηρεάσει όπως λες.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 10 Ιουν 2019, 15:33

Natasha έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:34
Gherschaagk έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:28
Το ότι θα λέγαμε πως το να πέσουν πυρηνικά δεν είναι και κάτι το τραγικό και πως είναι προοδευτική άποψη είναι κάτι που με ξεπερνά.
Και μενα με ξεπερασε. Καντε καμιά προσευχή να μην πεσουν μπας και μείνει τίποτα όρθιο και ζωντανό.
Ε καλά δεν θα γίνει σωρηδόν, 2, 3 θα πέσουν ίσα μέχρι να το βουλώσει ο άλλος... όποιος προλάβει δηλαδή. Τώρα ποιος θα είναι αυτός δεν ξέρω, μάλλον οι αμερικανοί που έχουν παράδοση στο να τα ρίχνουν.

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο με τους αυτοματισμούς να ξεφύγει από τον έλεγχο και να γίνει μακελειό αλά Dr. Strangelove.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 10 Ιουν 2019, 15:43

Ο αστικός μύθος ότι ο άνθρωπος έχει την ικανότητα να ΕΞΑΛΕΊΨΕΙ την ζωή πάνω στον πλανήτη έτσι όπως την ξέρουμε, έχει τις ρίζες του στον Ψυχρό πόλεμο και είναι υπερβολή.
Ένας ολοκληρωτικός θερμοπυρηνικός πόλεμος στον πλανήτη σίγουρα θα πάψει τον ανθρώπινο πολιτισμό όπως είναι σήμερα δεν θα μπορέσει όμως να εξαφανίσει τον άνθρωπο, πολύ περισσότερο την ζωή πάνω στην Γη.
Ευτυχώς σαν είδος είμαστε πολύ αδύναμοι ακόμη.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 10 Ιουν 2019, 15:58

Natasha έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:34
Gherschaagk έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:28
Το ότι θα λέγαμε πως το να πέσουν πυρηνικά δεν είναι και κάτι το τραγικό και πως είναι προοδευτική άποψη είναι κάτι που με ξεπερνά.
Και μενα με ξεπερασε. Καντε καμιά προσευχή να μην πεσουν μπας και μείνει τίποτα όρθιο και ζωντανό.
Και ο ΒΠΠ τραγικός ήταν για όσους τον έζησαν, αλλά οι επόμενες γενιές τον έπαιζαν σε παιγνίδια.

Παρταλι

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 10 Ιουν 2019, 16:13

εγω θα προτεινα στην νηματοθετη να δει αυτην
https://www.imdb.com/title/tt0059894/



μπας και καταλαβει τι ακριβως ειναι ο πυρηνικος πολεμος και να ξεχασει τα ραδιενεργοβορα Νεφελιμ και τους κουραδομυαλους Λιακοπουλες

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 10 Ιουν 2019, 21:56

LEONAS έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:59
Natasha έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:35
LEONAS έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:30



Εσυ ρίξε κάνα μπαν και άσε τα πυρηνικά
Σε ποιον να ρίξει; Σε σένα;
Ναι
Γιατί ρε, τί εκανες; Μια χαρά παρεουλα μας κάνεις.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 10 Ιουν 2019, 21:57

sharp έγραψε:
10 Ιουν 2019, 15:33
Natasha έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:34
Gherschaagk έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:28
Το ότι θα λέγαμε πως το να πέσουν πυρηνικά δεν είναι και κάτι το τραγικό και πως είναι προοδευτική άποψη είναι κάτι που με ξεπερνά.
Και μενα με ξεπερασε. Καντε καμιά προσευχή να μην πεσουν μπας και μείνει τίποτα όρθιο και ζωντανό.
Ε καλά δεν θα γίνει σωρηδόν, 2, 3 θα πέσουν ίσα μέχρι να το βουλώσει ο άλλος... όποιος προλάβει δηλαδή. Τώρα ποιος θα είναι αυτός δεν ξέρω, μάλλον οι αμερικανοί που έχουν παράδοση στο να τα ρίχνουν.

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο με τους αυτοματισμούς να ξεφύγει από τον έλεγχο και να γίνει μακελειό αλά Dr. Strangelove.
Δευτε τελευταίον ασπασμόν...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 10 Ιουν 2019, 22:01

sharp έγραψε:
10 Ιουν 2019, 15:58
Natasha έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:34
Gherschaagk έγραψε:
10 Ιουν 2019, 14:28
Το ότι θα λέγαμε πως το να πέσουν πυρηνικά δεν είναι και κάτι το τραγικό και πως είναι προοδευτική άποψη είναι κάτι που με ξεπερνά.
Και μενα με ξεπερασε. Καντε καμιά προσευχή να μην πεσουν μπας και μείνει τίποτα όρθιο και ζωντανό.
Και ο ΒΠΠ τραγικός ήταν για όσους τον έζησαν, αλλά οι επόμενες γενιές τον έπαιζαν σε παιγνίδια.
Ηθικόν ακμαιότατον βλέπω, ευγε. Στο τέλος θα επιζησουν μόνο όσοι είχαν ελπιδα...(βέβαια θελει και γνώσεις επιβίωσης και να τα έχεις καλά με τον Θεό...)
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

alamo

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 10 Ιουν 2019, 22:07

Κοιτά μωρή νατάσα, αν μου επιτεπεις τον ενικό, έγραψες κάτι και για τον γππ, το 76 εβδομήντα επτά ειχε γίνει η φάση με το βυθίσατε το χορα. Και με στείλε ο γέρος μου στο μαρινοπουλΑ, να πάρω ένα καφάσι εβαπορέ και ζάχαρη και μακαρόνια όσα μπορώ να κουβαλησω ( κολωχαρτα είχαμε από εφημεριδες) στο πιμι, γινόταν η παναγια να σε χτυπήσει στο κεφάλι με το τάβλι!
Οι γριές με τα καροτσάκια μαζεύανε τις κονσέρβες γάλατος που κυλαγανε κάτω από τα σκέλια αυτών που ρίχνανε μπουνιές μπροστά στα ράφια. εεε για την επιβίωση της οικογένειας μου άλλαξα Ράδα, και πήρα αγόρασα μια six pack henniger, ο πατέρας μου αναγνωρίζοντας την αξία μου τράβηξε δυο κωλοτριχες και από τότε όλοι αρχίσαμε μπυρες. Με σεβασμό.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 10 Ιουν 2019, 22:15

Επειδή δεν ζούμε στην αρχαία Ρώμη που είχαν αλφαδιασει στο χιλιοστό τα υδραγωγεια εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά, και η υδροδότηση στηρίζεται σήμερα στον ηλεκτρισμό, αμα πέσουν πυρηνικά, είτε λόγω χρήσης των πυρηνικών ως όπλα ηλεκτρομαγνητικου παλμού, ΕΜΡ, είτε επειδή θα καταστραφεί εν μέρει και θα καταρρεύσει αργά ή γρήγορα το όλο δίκτυο ηλεκτρισμου, οι περισσότεροι κάτοικοι των αστικών κέντρων θα πεθάνουν από δίψα, μπόχα, αρρώστιες. Δεν ξέρω πως θα αποτρέψουν κάτι τέτοιο οι Νεφελιμ-Ελοχιμ-Λιακοπουλιμ. Μάλλον θα κατουρησουν και θα βρέχει για μέρες;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 10 Ιουν 2019, 22:22

Πάντως αυτοί που εφηύραν τα πυρηνικά, δικαιωματικά τους ανήκει ο τίτλος των ηλιθιότερων ανθρώπων όλων των εποχών και όλων των αιώνων..
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

alamo

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 10 Ιουν 2019, 22:26

Ρε συ τα πυρηνικά αρχικά εφευρευθηκαν για να αντικαταστήσουν το tnt στο άνοιγμα δημοσίων δρόμων, φραγμάτων , εκβραχισμων και άλλων κοινωφελών έργων, γιατί το λες αυτό;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 10 Ιουν 2019, 22:27

Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Ιουν 2019, 22:15
Επειδή δεν ζούμε στην αρχαία Ρώμη που είχαν αλφαδιασει στο χιλιοστό τα υδραγωγεια εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά, και η υδροδότηση στηρίζεται σήμερα στον ηλεκτρισμό, αμα πέσουν πυρηνικά, είτε λόγω χρήσης των πυρηνικών ως όπλα ηλεκτρομαγνητικου παλμού, ΕΜΡ, είτε επειδή θα καταστραφεί εν μέρει και θα καταρρεύσει αργά ή γρήγορα το όλο δίκτυο ηλεκτρισμου, οι περισσότεροι κάτοικοι των αστικών κέντρων θα πεθάνουν από δίψα, μπόχα, αρρώστιες. Δεν ξέρω πως θα αποτρέψουν κάτι τέτοιο οι Νεφελιμ-Ελοχιμ-Λιακοπουλιμ. Μάλλον θα κατουρησουν και θα βρέχει για μέρες;
Καλή ερώτηση, κοίτα, απ ότι έχω ακουσει, ο ηλεκτρισμός θα κοβεται για ώρες ή για μέρες όπως λες, αλλά τελείως να κοπεί δεν το βλέπω. Μην ξεχνάς ότι είτε κατα την διάρκεια του πολέμου, είτε κατά το τέλος του θα εμφανιστεί ο αντί, (σαν σωτήρας και καλά ότι μας απαλλάσει απο τα δεινά του πολέμου), οποτε η δική του χουντα και εξουσία θα στηριχτεί στο ηλεκτρισμό, έτσι;
Θα μας τυραννησει, ποσο θα μας τυραννησει και μετά, στο τέλος ΑΣ ΠΟΥΜΕ των 3μιση χρόνων εξουσίας του θα ΚΟΠΕΙ ο ηλεκτρισμός ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ απο έναν Ελοχίμ άγγελο και θα συμβεί το φλας του ηλιου ωστε να σταματήσει ο αντίθεος να μας ταλαιπωρεί με την τεχνολογία του. Αλλος τρόπος δεν υπάρχει για να διαλυθεί η αντίχριστη τεχνολογία. ΤΟΤΕ και μόνο, με το φλας δηλ θα καταστραφεί για παντα ο ηλεκτρισμός σε όλο τον πλανητη.

Αυτό ξέρω και το βρίσκω λογικό να γίνει έτσι.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 10 Ιουν 2019, 22:30

Το νερό που λες θα κοπεί τελείως μετά το φλας του ηλιου. Και θα το ψαχνουμε όπως παλιά, σε πηγές, λίμνες κτλ.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών