Σας αρέσει η δουλειά σας;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Μαρ 2019, 09:55

lyna έγραψε:
07 Μαρ 2019, 09:42


Βρε εντύπωση δεν μου κάνει να αρέσει σε κάποιον αλλά εσενα προσωπικά δεν σε έχω γ σαηκο :lol:

Η διαφορά με τους παθαν είναι ότι αυτοί δεν θέλουν να βλέπουν άνθρωπο ούτε να τους φέρνει τον καφέ . (Τραγικές φιγούρες επίσης να σχολιάσω . )
Οι νευροχ νμζ είναι κάτι σαν υδραυλικοί , πρακτικοί άνθρωποι που έβγαλαν κ την ιατρική γ την άδεια ασκήσεως . Αλλά δεν είναι γ πολλά πολλά με ασθενείς .

Εν κατακλείδι , το εφημέριο του ιατροδικαστή αναρωτιέμαι αν έχει αποσμητικό χώρου . Κ αν χάνουν την όσφρηση τους μετά από τόση φορμόλη κ μπόχα .
Εντάξει σίγουρα έχεις δει περισσότερους από μένα, ώστε να βλέπεις μοτίβα συμπεριφορών.

Απλα θεωρούσα και θεωρώ, οτι ένα μεγαλο συν είναι ότι ασκείς της επιστήμη σου χωρίς το οποίο δεσιμο με ασθενείς, χωρίς τον φόβο να σου πεθάνει.
Σημαντικό για μένα αυτό, πέραν του οποίου ενδιαφέροντος για την ειδικότητα.
Άλλωστε γενικά οι γιατροί, όχι όλες οι ειδικότητες αλλά αρκετές εξ αυτών, παύουν να είναι όπως όλοι οι άνθρωποι. Μια ψυχρότητα παραπάνω χρειάζεται. Αλλιώς θα καταρευσεις.

Δεν μπορώ να σκεφτώ -για μένα τουλάχιστον- κάτι χειρότερο να έχω ασθενή σε καθημερινή παρακολουθήση για κάτι και να μου πεθαίνει.

Ή να είμαι χειρουργός στα επείγοντα, να φέρνουν τον αλλο ξεχαρβαλωμενο και να έχει και αισθήσεις, να μιλάει, να φοβάται και να μου πεθαίνει στο χειρουργείο στο τέλος.

Φακ δις. Ας είμαι αυτός που θα δει τα ίδια ακριβώς, αλλά λιιιιγο μετά, όταν το θέμα ζωή ή κίνδυνος να χαθεί αυτή, έχει φύγει.

Δεν ξέρω αν στο εξηγώ καλά και επακριβώς αλλά είναι το ρεζουμέ της λογικής πίσω από το γιατί θα προτιμούσα ιατροδικαστική.

Πέραν του ότι μου αρέσει το ερευνητικό της πεδίο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 07 Μαρ 2019, 10:10

Otto Weininger έγραψε:
07 Μαρ 2019, 09:55
lyna έγραψε:
07 Μαρ 2019, 09:42


Βρε εντύπωση δεν μου κάνει να αρέσει σε κάποιον αλλά εσενα προσωπικά δεν σε έχω γ σαηκο :lol:

Η διαφορά με τους παθαν είναι ότι αυτοί δεν θέλουν να βλέπουν άνθρωπο ούτε να τους φέρνει τον καφέ . (Τραγικές φιγούρες επίσης να σχολιάσω . )
Οι νευροχ νμζ είναι κάτι σαν υδραυλικοί , πρακτικοί άνθρωποι που έβγαλαν κ την ιατρική γ την άδεια ασκήσεως . Αλλά δεν είναι γ πολλά πολλά με ασθενείς .

Εν κατακλείδι , το εφημέριο του ιατροδικαστή αναρωτιέμαι αν έχει αποσμητικό χώρου . Κ αν χάνουν την όσφρηση τους μετά από τόση φορμόλη κ μπόχα .
Εντάξει σίγουρα έχεις δει περισσότερους από μένα, ώστε να βλέπεις μοτίβα συμπεριφορών.

Απλα θεωρούσα και θεωρώ, οτι ένα μεγαλο συν είναι ότι ασκείς της επιστήμη σου χωρίς το οποίο δεσιμο με ασθενείς, χωρίς τον φόβο να σου πεθάνει.
Σημαντικό για μένα αυτό, πέραν του οποίου ενδιαφέροντος για την ειδικότητα.
Άλλωστε γενικά οι γιατροί, όχι όλες οι ειδικότητες αλλά αρκετές εξ αυτών, παύουν να είναι όπως όλοι οι άνθρωποι. Μια ψυχρότητα παραπάνω χρειάζεται. Αλλιώς θα καταρευσεις.

Δεν μπορώ να σκεφτώ -για μένα τουλάχιστον- κάτι χειρότερο να έχω ασθενή σε καθημερινή παρακολουθήση για κάτι και να μου πεθαίνει.

Ή να είμαι χειρουργός στα επείγοντα, να φέρνουν τον αλλο ξεχαρβαλωμενο και να έχει και αισθήσεις, να μιλάει, να φοβάται και να μου πεθαίνει στο χειρουργείο στο τέλος.

Φακ δις. Ας είμαι αυτός που θα δει τα ίδια ακριβώς, αλλά λιιιιγο μετά, όταν το θέμα ζωή ή κίνδυνος να χαθεί αυτή, έχει φύγει.

Δεν ξέρω αν στο εξηγώ καλά και επακριβώς αλλά είναι το ρεζουμέ της λογικής πίσω από το γιατί θα προτιμούσα ιατροδικαστική.

Πέραν του ότι μου αρέσει το ερευνητικό της πεδίο.
Μα δεν είναι απαραίτητο κάποιος να πεθάνει πάντα . Ούτε στους αναπτύξιολογους πεθαίνουν ασθενείς . Κ κάτι που δεν το ήξερα κ φυσικά δεν διδάσκεται κ πουθενά είναι ότι η σχέση με τον θάνατο είναι προσωπική κ δεν σχετίζεται με το επάγγελμα .

Αυτό που σχετίζεται όμως είναι το κοινωνικό feedback που εισπράττεις . Κάνε εικόνα να βγαίνεις από τη δουλειά σου κ να σε περιμένουν ένα τσούρμο συγγενείς κ να σε βρίζουν γιατί τους κομματιάσες τον συγγενή σε θάνατο που πιστεύεται ότι είναι δολοφονία . Εγώ δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ γ 2 μέρες από τον φόβο μου . Μπέσα .
Ή να σε ρωτάνε αν έβγαλες την ιατρική για να γίνεις ιατροδικαστής , έξω σε παρέες , γιατί πιστεύουν ότι είναι ΙΕΚ παράρτημα του csis.

Ερευνητικά γμουν όλοι αυτοί αλλά όπως πάντα όχι εν Ελλάδι. Αλλά εφόσον ασχολείσαι κ με ανθρώπους ζωντανούς ή νεκρούς , υπάρχουν κ παρελκόμενα (δικαστήρια , μηνύσεις , απειλές κτλ)
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Μαρ 2019, 10:18

lyna έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:10
.
Ή να σε ρωτάνε αν έβγαλες την ιατρική για να γίνεις ιατροδικαστής , έξω σε παρέες , γιατί πιστεύουν ότι είναι ΙΕΚ παράρτημα του csis.

Ερευνητικά γμουν όλοι αυτοί αλλά όπως πάντα όχι εν Ελλάδι. Αλλά εφόσον ασχολείσαι κ με ανθρώπους ζωντανούς ή νεκρούς , υπάρχουν κ παρελκόμενα (δικαστήρια , μηνύσεις , απειλές κτλ)
Α) υπάρχουν άνθρωποι σήμερα που θα ρωτήσουν τον ιατροδικαστή αν είναι γιατρός; :o
Β)Αυτό με τις απειλές, μηνύσεις κλπ είναι αλήθεια.
Επίσης αλήθεια είναι ότι εκτός Ελλάδος γαμει το ερευνητικό πεδίο τους. Για εντός, δεν έχω την παραμικρή εικόνα πέραν του ότι είναι ελάχιστοι και η αναμονή για ειδικότητα ειναι το πολύ 5 λεπτά :lol:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 07 Μαρ 2019, 10:20

lyna έγραψε:
06 Μαρ 2019, 21:47
Ερμής έγραψε:
06 Μαρ 2019, 18:57
lyna έγραψε:
06 Μαρ 2019, 17:12
Απολαβές είναι κ αυτές που σου εξασφαλίζουν ένα πιάτο φαγητό απολαβές είναι κ αυτές που σου εξασφαλίζουν να προσλάβεις άλλον να κάνει τη δουλειά για εσένα .

Ανάμεσα όμως σε ενδιαφέρον που προσφέρει η κάθε δουλειά , προτιμώ κάτι που με κρατά σε εκγρηγορση κάθε μέρα με χαμηλότερες απολαβές από κάτι πιο ήρεμο αλλά με υψηλότερες .
Το πολύ ελάχιστο σε απολαβές δεν το λες επιλογή εργασίας αλλά ανάγκη .
Εξαρτάται και τη φαση.

Εμένα πλέον (δε ξέρω για πόσο καιρό ομως) δε θα με χάλαγε καθόλου κάτι πολύ ήρεμο με πολύ καλές απολαβές. Το εξήγησα και στον Οττο παραπανω
ηρεμο εννοούμε κάτι με λιγότερες ευθύνες;
εγώ δεν μπορώ κάτι τετοιο. αυτοκτονώ γτ νιώθω παντελώς χαζή.
Δε ξέρω πόσο καιρό θα άντεχα αλλά ναι για κάποιο καιρό θα ήθελα κάτι που να μη μου ανεβάζει την πίεση 25, το οποίο να έχει τις ίδιες απολαβές.
Θέλω μια αποτοξίνωση απο το 7/7 δουλειά και απο τα άγχη του "πληρώσει, δε θα πληρώσει", "εφτασε, δεν έφτασε καλα το προιον" και χιλιάδες άλλα που έχω στο μυαλό μου.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 07 Μαρ 2019, 10:49

Otto Weininger έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:18
lyna έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:10
.
Ή να σε ρωτάνε αν έβγαλες την ιατρική για να γίνεις ιατροδικαστής , έξω σε παρέες , γιατί πιστεύουν ότι είναι ΙΕΚ παράρτημα του csis.

Ερευνητικά γμουν όλοι αυτοί αλλά όπως πάντα όχι εν Ελλάδι. Αλλά εφόσον ασχολείσαι κ με ανθρώπους ζωντανούς ή νεκρούς , υπάρχουν κ παρελκόμενα (δικαστήρια , μηνύσεις , απειλές κτλ)
Α) υπάρχουν άνθρωποι σήμερα που θα ρωτήσουν τον ιατροδικαστή αν είναι γιατρός; :o
Β)Αυτό με τις απειλές, μηνύσεις κλπ είναι αλήθεια.
Επίσης αλήθεια είναι ότι εκτός Ελλάδος γαμει το ερευνητικό πεδίο τους. Για εντός, δεν έχω την παραμικρή εικόνα πέραν του ότι είναι ελάχιστοι και η αναμονή για ειδικότητα ειναι το πολύ 5 λεπτά :lol:
Ναι, όπως κ τον παθαν :smt005:

Καθηγητής φαρμακολογίας να γίνεις . Ιδανικό κ κανεις παπάδες (κ δεν κοροϊδεύω )
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 07 Μαρ 2019, 10:52

Δερματολόγος είναι γαμάτο επάγγελμα αν δε σιχαίνεσαι.
Πρώτον τίποτα δεν είναι επείγον. Και δεύτερον και κυριότερον, πότε δεν έχεις ιδέα τι έχει ο ασθενής και ποτέ δε δίνεις λύση. Απλά κουνάς την κεφάλα σου με σοφία και πληρώνεσαι :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Μαρ 2019, 10:54

Chilloutbuddy έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:52
Δερματολόγος είναι γαμάτο επάγγελμα αν δε σιχαίνεσαι.
Πρώτον τίποτα δεν είναι επείγον. Και δεύτερον και κυριότερον, πότε δεν έχεις ιδέα τι έχει ο ασθενής και ποτέ δε δίνεις λύση. Απλά κουνάς την κεφάλα σου με σοφία και πληρώνεσαι :lol:
Λολ

Ούτε καν.
Τίποτα δεν ισχύει από όσα έγραψες dude.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Μαρ 2019, 10:56

lyna έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:49


Καθηγητής φαρμακολογίας να γίνεις . Ιδανικό κ κανεις παπάδες (κ δεν κοροϊδεύω )
Θέλει διδακτορικά όμως για κάτι τέτοιο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 07 Μαρ 2019, 11:01

Otto Weininger έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:54
Chilloutbuddy έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:52
Δερματολόγος είναι γαμάτο επάγγελμα αν δε σιχαίνεσαι.
Πρώτον τίποτα δεν είναι επείγον. Και δεύτερον και κυριότερον, πότε δεν έχεις ιδέα τι έχει ο ασθενής και ποτέ δε δίνεις λύση. Απλά κουνάς την κεφάλα σου με σοφία και πληρώνεσαι :lol:
Λολ

Ούτε καν.
Τίποτα δεν ισχύει από όσα έγραψες dude.
Ναι αλλά ήταν ωραίο :smt005:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 07 Μαρ 2019, 11:04

Otto Weininger έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:54
Chilloutbuddy έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:52
Δερματολόγος είναι γαμάτο επάγγελμα αν δε σιχαίνεσαι.
Πρώτον τίποτα δεν είναι επείγον. Και δεύτερον και κυριότερον, πότε δεν έχεις ιδέα τι έχει ο ασθενής και ποτέ δε δίνεις λύση. Απλά κουνάς την κεφάλα σου με σοφία και πληρώνεσαι :lol:
Λολ

Ούτε καν.
Τίποτα δεν ισχύει από όσα έγραψες dude.
Γι αυτό έχουμε εσένα για να μας πεις όλη την αλήθεια για τους δερματολόγους :D
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 07 Μαρ 2019, 11:18

Otto Weininger έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:56
lyna έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:49


Καθηγητής φαρμακολογίας να γίνεις . Ιδανικό κ κανεις παπάδες (κ δεν κοροϊδεύω )
Θέλει διδακτορικά όμως για κάτι τέτοιο.
Οκ .
Σε πήραν τα χρόνια ε; :lol:
Μη σκας , υπάρχουν κ χειρότερα στην πιάτσα .

Για να το κλείσω κ χωρίς να κοροϊδεύω κ πάλι η κλινική έρευνα κι εμένα μου φαντάζει ιδανική . Αλλά δεν πληρώνει τόσο όσο νομίζουμε , δυστυχώς .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 07 Μαρ 2019, 11:25

Chilloutbuddy έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:52
Δερματολόγος είναι γαμάτο επάγγελμα αν δε σιχαίνεσαι.
Πρώτον τίποτα δεν είναι επείγον. Και δεύτερον και κυριότερον, πότε δεν έχεις ιδέα τι έχει ο ασθενής και ποτέ δε δίνεις λύση. Απλά κουνάς την κεφάλα σου με σοφία και πληρώνεσαι :lol:
για να φτάσεις να το κάνεις αυτό πρέπει να σου έχει βγει ο κώλος σα κάλτσα απο το διάβασμα.
Δε θα μπορούσα να το κάνω ακόμη και αν μου έλεγαν οτι θα παίρνω 1 μαύρο μύριο το χρόνο
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Μαρ 2019, 11:36

Ναι αλλα δεν πεφτω στην παγιδα.

Ειναι απλα δουλεια, ειμαι τυχερος που ειναι καλα, μεχρι εκει.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Μαρ 2019, 11:39

Ο Dr House και η ομάδα του τι ειδικότητα έχουν; Κάτι τέτοιο θα μου άρεσε να κάνω αν ήμουν γιατρός. Έχω την έφεση να λύνω προβλήματα, δεν φεύγω αν δεν το λύσω. Χρειάζεται και φαντασία όχι μόνο παραγωγική σκέψη κάτι που μου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Μαρ 2019, 11:42

Chilloutbuddy έγραψε:
07 Μαρ 2019, 11:04
Otto Weininger έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:54
Chilloutbuddy έγραψε:
07 Μαρ 2019, 10:52
Δερματολόγος είναι γαμάτο επάγγελμα αν δε σιχαίνεσαι.
Πρώτον τίποτα δεν είναι επείγον. Και δεύτερον και κυριότερον, πότε δεν έχεις ιδέα τι έχει ο ασθενής και ποτέ δε δίνεις λύση. Απλά κουνάς την κεφάλα σου με σοφία και πληρώνεσαι :lol:
Λολ

Ούτε καν.
Τίποτα δεν ισχύει από όσα έγραψες dude.
Γι αυτό έχουμε εσένα για να μας πεις όλη την αλήθεια για τους δερματολόγους :D
Τώρα σοβαρά;
Ο δερματολόγος δεν ξέρει τι έχεις, δεν το βρίσκει ποτέ, δεν μπορεί να δώσει θεραπεία και απλά κουνάει το κεφάλι και πληρώνεται;

Ε σου λέω λοιπόν πως δεν ισχύει τίποτα από αυτά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών