Έχω βαρεθεί με τον διαχωρισμό Αριστεροί-Δεξιοί μια ζωή

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Έχω βαρεθεί με τον διαχωρισμό Αριστεροί-Δεξιοί μια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 12 Φεβ 2019, 20:44

Augustin Meaulnes έγραψε:
12 Φεβ 2019, 01:55
Spiros252 έγραψε:
12 Φεβ 2019, 01:45
Εικόνα


Κύριε διαχειριστα ευγε, το ήξερα οτι ειστε δικός μας
Ότι σας ειπε, κύριοι, αποφύγετε τις δεξιες στροφές, καταλήγουν σε αδιέξοδο
Περίμενε να τον πάρει είδηση ο ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ που είναι ειδικός στην ανακάλυψη συριζαίων. :D

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Έχω βαρεθεί με τον διαχωρισμό Αριστεροί-Δεξιοί μια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 12 Φεβ 2019, 20:53

Μου θυμίζει την δήθεν συμφιλίωση του ΚΚΕ για τον εμφύλιο "εντάξει ήταν εμφύλιος αλλά ... οι Άγγλοι φταίγανε".
Δηλαδή οι εθνικές δυνάμεις φταίγανε, ο Γεώργιος Παπανδρέου, ο Ζέρβας, οι ριμινίτες κλπ, αφού ήταν ελληνοαγγλικός ο στρατός τότε !
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Έχω βαρεθεί με τον διαχωρισμό Αριστεροί-Δεξιοί μια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 13 Φεβ 2019, 21:34

Το intro της θρυλικής σειράς "Δυο Ξένοι" υπονοεί ότι η βαριά κουλτούρα και η χυδαία λαικότητα συνδυάζονται αρμονικά στις ταινίες της χρυσής εποχής του ελ κινηματογράφου.
Μην απογοητεύεσαι, λοιπόν. Και τα πλέον φαινομενικά αντίθετα μεταξύ τους κόνσεπτ μπορούν να περιπλεχθούν μαγικά, αποφέροντας ελκυστικούς καρπούς για όλους.

On topic τώρα. Εγώ ήμουν απολίτικος μέχρι το '10 (τις περισσότερες φορές ούτε καν ψήφιζα), οπότε και ψεκάστηκα άσχημα με την ιστορία των μνημονίων και ανταποκρινόμενος στο αντιστασιακό κάλεσμα των αλήστου μνήμης αγανακτίστας, πήρα το δρόμο για το Σύνταγμα.
Από τότε δηλώνω λαικιστής. Η κόντρα δεξιά vs αριστερά δε με τραβάει καθόλου και δε νομίζω πως καλύπτει την ουσία της σημερινής κατάστασης.

Ναι, μπορεί να βρεθεί ο κοινός τόπος μεταξύ των δύο ιστορικών παρατάξεων.
Οι αγνοί πατριώτες δεξιοί πρέπει να εκδιώξουν από τις γραμμές τους τους Ναουσαίους Αφροδεξιούς και τους εγωπαθείς φιλελέ μπέμπηδες που πήγαν μισό Σ/Κ στο ΝΥ και νομίζουν ότι έγιναν κοσμοπολίτες.
Από την άλλη, οι σώφρονες αριστεροί, επιτέλους, ας μοιράσουν πούλο στους ανεκδιήγητους συριζοφραπεδιάρηδες που συζητάνε στους χιπστεροκαφενέδες τους για το αν η Κων/πόλη πρέπει να λέγεται Ιστανμπούλ ή αν ο Τρότσκι στο 5ο συνέδριο της Διεθνούς ήρθε σε ρήξη με τη γραμμή Λένιν.

Από κει και πέρα, πρέπει όλοι να αντιπαλέψουμε τα κόμπλεξ μας και να αφήσουμε τα ζαβά της υπόθεσης κρατώντας μόνο ότι αξίζει.
Από την αριστερά παίρνουμε τον αντικαπιταλισμό και από τη δεξιά τον κοινωνικό συντηρητισμό και την θρησκευτικότητα.
Όλα τα άλλα στο χρονοντούλαπο.

υγ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Επιμένουμε πάντα αντιφαστιστικά-αντιρατσιστικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nito την 13 Φεβ 2019, 21:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Έχω βαρεθεί με τον διαχωρισμό Αριστεροί-Δεξιοί μια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 13 Φεβ 2019, 21:37

Natasha έγραψε:
11 Φεβ 2019, 22:57
Δεν μπορούμε επιτέλους μια φορά που κινδυνεύει το πλοίο να τσακιστεί στα βράχια να μονοιάσουμε και να κοιτάξουμε απο κοινού το συμφέρον της πατρίδας και των ιερών και οσίων μας;;;

Πολύ μεγάλο μειονέκτημα αυτό της φυλής μας. Μας κατάλαβαν και οι σκοτεινές δυνάμεις και μας κάνουν ότι θέλουν.
Άι στον κόρακα πια.
Ποιο είναι το συμφέρον της Ελλάδας; Το να συνεννοηθούν όλοι, (ας πούμε ότι κάνουν μία Οικουμενική κυβέρνηση) σημαίνει ότι έχουν συμφωνήσει στο τι είναι καλό για την Ελλάδα και τους πολίτες της.

Τι θα γίνει όμως αν συμφωνήσουν σε κάτι που δεν είναι καλό; Που θα νομίζουμε ότι είναι καλό αλλά δεν θα είναι;
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Έχω βαρεθεί με τον διαχωρισμό Αριστεροί-Δεξιοί μια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Φεβ 2019, 21:54

brb και tyt έγραψε:
13 Φεβ 2019, 21:37
Natasha έγραψε:
11 Φεβ 2019, 22:57
Δεν μπορούμε επιτέλους μια φορά που κινδυνεύει το πλοίο να τσακιστεί στα βράχια να μονοιάσουμε και να κοιτάξουμε απο κοινού το συμφέρον της πατρίδας και των ιερών και οσίων μας;;;

Πολύ μεγάλο μειονέκτημα αυτό της φυλής μας. Μας κατάλαβαν και οι σκοτεινές δυνάμεις και μας κάνουν ότι θέλουν.
Άι στον κόρακα πια.
Ποιο είναι το συμφέρον της Ελλάδας; Το να συνεννοηθούν όλοι, (ας πούμε ότι κάνουν μία Οικουμενική κυβέρνηση) σημαίνει ότι έχουν συμφωνήσει στο τι είναι καλό για την Ελλάδα και τους πολίτες της.

Τι θα γίνει όμως αν συμφωνήσουν σε κάτι που δεν είναι καλό; Που θα νομίζουμε ότι είναι καλό αλλά δεν θα είναι;
Το καλό ξεχωρίζει και διακρίνεται. Ακόμα. Δεν νομίζω ότι χάθηκε αυτή η διάκριση.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Έχω βαρεθεί με τον διαχωρισμό Αριστεροί-Δεξιοί μια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 13 Φεβ 2019, 22:00

Natasha έγραψε:
11 Φεβ 2019, 22:57
Δεν μπορούμε επιτέλους μια φορά που κινδυνεύει το πλοίο να τσακιστεί στα βράχια να μονοιάσουμε και να κοιτάξουμε απο κοινού το συμφέρον της πατρίδας και των ιερών και οσίων μας;;;

Πολύ μεγάλο μειονέκτημα αυτό της φυλής μας. Μας κατάλαβαν και οι σκοτεινές δυνάμεις και μας κάνουν ότι θέλουν.
Άι στον κόρακα πια.
Αριστεροί και δεξιοί τα ίδια μνημόνια εφαρμόζουν όταν πιάσουν το στασίδι της αστικής διαχείρισης. Υπάρχουν (και σημαντικές) διαφορές ύφους αλλά όχι ουσίας.

Και όλος αυτός ο χαμός και ο κουρνιαχτός από την κόντρα τους είναι κούφιος και μεθοδευμένος, διότι εκεί που μετράει, στο δια ταύτα, ταυτίζονται σαν δυο σταγόνες νερό, σε πολιτικό επίπεδο.

Επιπλέον, καλό θα ήταν να μονιάσουμε, αλλά όχι στο ίδιο μετερίζι οι εκμεταλλευτές και οι εκμεταλλεύομενοι.

Δυστυχώς, παραμένεις απολίτικη. No offence.

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Έχω βαρεθεί με τον διαχωρισμό Αριστεροί-Δεξιοί μια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 13 Φεβ 2019, 22:03

Natasha έγραψε:
13 Φεβ 2019, 21:54
brb και tyt έγραψε:
13 Φεβ 2019, 21:37
Natasha έγραψε:
11 Φεβ 2019, 22:57
Δεν μπορούμε επιτέλους μια φορά που κινδυνεύει το πλοίο να τσακιστεί στα βράχια να μονοιάσουμε και να κοιτάξουμε απο κοινού το συμφέρον της πατρίδας και των ιερών και οσίων μας;;;

Πολύ μεγάλο μειονέκτημα αυτό της φυλής μας. Μας κατάλαβαν και οι σκοτεινές δυνάμεις και μας κάνουν ότι θέλουν.
Άι στον κόρακα πια.
Ποιο είναι το συμφέρον της Ελλάδας; Το να συνεννοηθούν όλοι, (ας πούμε ότι κάνουν μία Οικουμενική κυβέρνηση) σημαίνει ότι έχουν συμφωνήσει στο τι είναι καλό για την Ελλάδα και τους πολίτες της.

Τι θα γίνει όμως αν συμφωνήσουν σε κάτι που δεν είναι καλό; Που θα νομίζουμε ότι είναι καλό αλλά δεν θα είναι;
Το καλό ξεχωρίζει και διακρίνεται. Ακόμα. Δεν νομίζω ότι χάθηκε αυτή η διάκριση.
Αυτή την διάκριση, δυστυχώς, οι περισσότεροι δεν μπορούν να την κάνουν από μόνοι τους

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Έχω βαρεθεί με τον διαχωρισμό Αριστεροί-Δεξιοί μια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 13 Φεβ 2019, 22:05

Natasha έγραψε:
13 Φεβ 2019, 21:54
brb και tyt έγραψε:
13 Φεβ 2019, 21:37
Natasha έγραψε:
11 Φεβ 2019, 22:57
Δεν μπορούμε επιτέλους μια φορά που κινδυνεύει το πλοίο να τσακιστεί στα βράχια να μονοιάσουμε και να κοιτάξουμε απο κοινού το συμφέρον της πατρίδας και των ιερών και οσίων μας;;;

Πολύ μεγάλο μειονέκτημα αυτό της φυλής μας. Μας κατάλαβαν και οι σκοτεινές δυνάμεις και μας κάνουν ότι θέλουν.
Άι στον κόρακα πια.
Ποιο είναι το συμφέρον της Ελλάδας; Το να συνεννοηθούν όλοι, (ας πούμε ότι κάνουν μία Οικουμενική κυβέρνηση) σημαίνει ότι έχουν συμφωνήσει στο τι είναι καλό για την Ελλάδα και τους πολίτες της.

Τι θα γίνει όμως αν συμφωνήσουν σε κάτι που δεν είναι καλό; Που θα νομίζουμε ότι είναι καλό αλλά δεν θα είναι;
Το καλό ξεχωρίζει και διακρίνεται. Ακόμα. Δεν νομίζω ότι χάθηκε αυτή η διάκριση.
Αν σε ρωτήσω εσένα ποιο είναι το καλό, θα ξέρεις να μου πεις;

Προς το παρόν όλα τα κόμματα της Βουλής (πλην ΚΚΕ που συνεργάζεται δια της σιωπής του) αποφάσισαν να έχουμε ''ευρωπαϊκή (ευρωενωσιακή) πορεία. Είναι αυτό προς το συμφέρον μας; Εγώ λέω πως δεν είναι.
Αν κάνουν Οικουμενική με τέτοια δέσμευση, δεν θα έιναι καλό για τους πολίτες.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Έχω βαρεθεί με τον διαχωρισμό Αριστεροί-Δεξιοί μια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Φεβ 2019, 02:44

Η αείμνηστη δημοσιογράφος Κική Μαντή με την εκπομπή της Κοινή Λογική (στο Fm100 και μετά στο Eurotv) το έλεγε εμφαντικά με πολλούς αξιολογότατους συνομιλητές της πώς είναι γελοιότητα ο διαχωρισμός σε αριστερούς και δεξιούς και παραδεχόταν μόνο τους πατριώτες και μη.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών