Τσικνοπέμπτη 2019

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 22 Φεβ 2019, 14:27

LEONAS έγραψε:
20 Φεβ 2019, 23:48
Για πέστε καμιά πρόταση καλή :8)
Μην φας κρέας.
Υδράργυρος έγραψε:
22 Φεβ 2019, 09:56
Πρέπει να σταματήσουν να προβάλλονται αυτά τα ηλίθια έθιμα που προκαλούνε μαζικές σφαγές ζώων και σπατάλη κρεάτων.
Ίσως να έχει νόημα να κάνεις τσικνοπέμπτη αμα κρατάς 40 μέρες νηστεία (που αντενδείκνυται να κάνεις τετοιες νηστείες γιατί καταστρέφουν την υγεία).
Αλλά τώρα να πλακωθεί όλη η Ελλάδα στα κρέατα μια καθημερινή επειδή έτσι είναι δήθεν το εθιμο, είναι σπατάλη. Άσε που τα περισσοτερα είναι εισαγώμενα.
:smt023
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 22 Φεβ 2019, 18:33

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
22 Φεβ 2019, 09:29
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
21 Φεβ 2019, 21:02


:lol::lol:
νωρίς;
για να μην κάτσεις πολύ;
σουπιά!
(πλάκα πλάκα να 'χαμε καμιά σουπιά κρασάτη)
Ναι. Μου αρέσει να βγαίνω κάθε μέρα, με εξαίρεση αυτές που βγαίνουν όλοι. Δεν την μπορώ την πολυκοσμία, υποφέρω.
Εδώ όμως την πάτησα λόγο της υποστηρικτικής μου διάθεσης.
Περνάω προχθές να δω τι μαγαζί άνοιξαν οι γνωστοί μου, βλέπω κάτι παρδαλά χίπικα χρώματα, μπαρ, Θανάσης Παπακωσταντίνου τέρμα και από πίσω να ψήνουν σουβλάκια και να κόβουν γύρο :smt017 Wtf ρε πούστη, λέω από μέσα μου, αλλά φυσικά όταν με ρωτούν πως μου φαίνεται, υπερθεματίζω την ιδέα σε σημείο που πείθω στα σοβαρά και τον εαυτό μου και το προχωράω παραπάνω: Γιατί να μην εκτεθούν και έργα αγνώστων ζωγράφων στους τοίχους και αν αργότερα γίνουν γνωστοί, η μυρωδιά που θα έχουν ποτίσει οι πίνακες, θα είναι μια κάποια είδους υπογραφή που θα κατοχυρώνει την ιστορικότητα του χώρου; Γιατί να μην έρχονται τα βράδια τύποι που θα διαβάζουν τα ποιήματα τους ή θα παίζουν μουσική στους θαμώνες; Αυτή ήταν η φράση- κλειδί. Τα παλικάρια θυμούνται πως στο παλιό τους μαγαζί, τους είχα στείλει ένα φίλο μου, που έπαιζε μέχρι το πρωί, χωρίς να νοιάζεται αν θα πληρωθεί, αρκεί να τον ποτίζουν και να τον χειροκροτούν. Πάρτον μου λένε τηλέφωνο τώρα, να τον φέρουμε Τσικνοπέμπτη. Ο φίλος μου παντρεύτηκε και κάνει φιλότιμες προσπάθειες να σοβαρευτεί, αλλά δέχεται κατευθείαν, αφήνοντας μια μικρή χαραμάδα ελπίδας ,για εμένα, να πατήσει πόδι η γυναίκα του και να τον κλείσει σπίτι. Σημειώνω εδώ πως από φωνή είναι αξιοπρεπής, αλλά το όλο σόου είναι η παράφορη καλλιτεχνική του ιδιοσυγκρασία, Δίδυμος :wink , που τροφοδοτείται από την αγάπη του λαού του. Αν δει πως δεν γουστάρουν να τον ακούν οι φίλοι του, ξενερώνει,πληγώνεται και δεν βγάζει κιχ. Και είναι και έξυπνος ο μπαγάσας, ψυχολόγος. Εμένα με μια ματιά, αντιλαμβάνεται την διάθεση μου.
Ανακεφαλαιώνω. Υποσχέθηκα πως θα πάω και τέλος. Δεν θέλω να κάτσω με τίποτα, παραπάνω από μια ώρα, αλλά πρέπει να σκάσω ένα ειλικρινές χαμόγελο μέχρι τα αυτιά. Άλλη λύση από το να γίνω κομμάτια με την μια, δεν βρίσκω.
Ούφ, δράματα ζω πάλι.
Κάτσε,χίπικα χρώματα και Θανάσης Παπακωνσταντίνου;ώ μον ντιέ!!
Μάλλον για αυτό κολλάει ο γύρος και τα κρεατικά,σαν συνδετικός κρίκος ανάμεσα σε αυτά τα 2.απ΄την Σκύλα στην Χάρυβδη ένα σουβλάκι δρόμος!

α)Αυτό με τα ποιήματα το πέτυχα στο 16(Σταυρούπολη) πρίν καμιά 10ετία,καλή φάση.Παγκόσμια μέρα ποίησης κι έτσι!
β)Αυτό με τους πίνακες το έκαναν οι πρώην-μαλάκες- εργοδότες μου πρόπερσι σε ένα χώρο που άνοιξαν τύπου καφε,μπουγάτσα και πάει λέγοντας.(είχαν κάποιο φίλο που ασχολείτο με τα εικαστικά) και έκανε έκθεση τα εργα του για 2 μέρες-εν τω μεταξύ τα αφεντικά εντελώς χωριό αλλά τεσπα.

Η μόνη άλλη λύση είναι να πεις ότι σε κάλεσαν κι αλλού και πρέπει να πας γιατί χρωστάς υποχρέωση και δεν θες να είσαι αναξιόπιστος.
Όπως και να έχει να περάσεις τσικνο-υπέροχα!!
Υσ. αγωνιστικούς χαιρετισμούς στον μουζικάντη φίλο σου! :wink
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 22 Φεβ 2019, 18:48

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
22 Φεβ 2019, 18:33



Η μόνη άλλη λύση είναι να πεις ότι σε κάλεσαν κι αλλού και πρέπει να πας γιατί χρωστάς υποχρέωση και δεν θες να είσαι αναξιόπιστος.
Δεν μπορώ να κάνω τέτοια πράγματα, δεν ταιριάζει με το ζώδιο μου αφού :a040:

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 22 Φεβ 2019, 18:58

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
22 Φεβ 2019, 18:48
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
22 Φεβ 2019, 18:33



Η μόνη άλλη λύση είναι να πεις ότι σε κάλεσαν κι αλλού και πρέπει να πας γιατί χρωστάς υποχρέωση και δεν θες να είσαι αναξιόπιστος.
Δεν μπορώ να κάνω τέτοια πράγματα, δεν ταιριάζει με το ζώδιο μου αφού :a040:
:p2::p2:
εγώ πάλι πιστεύω ότι ταιριάζει.
(άσε που θα σου προτείνουν μέχρι την επόμενη βδομάδα :lol: στανταράκι)
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Φεβ 2019, 18:59

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
22 Φεβ 2019, 09:29
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
21 Φεβ 2019, 21:02


:lol::lol:
νωρίς;
για να μην κάτσεις πολύ;
σουπιά!
(πλάκα πλάκα να 'χαμε καμιά σουπιά κρασάτη)
Ναι. Μου αρέσει να βγαίνω κάθε μέρα, με εξαίρεση αυτές που βγαίνουν όλοι. Δεν την μπορώ την πολυκοσμία, υποφέρω.
Εδώ όμως την πάτησα λόγο της υποστηρικτικής μου διάθεσης.
Περνάω προχθές να δω τι μαγαζί άνοιξαν οι γνωστοί μου, βλέπω κάτι παρδαλά χίπικα χρώματα, μπαρ, Θανάσης Παπακωσταντίνου τέρμα και από πίσω να ψήνουν σουβλάκια και να κόβουν γύρο :smt017 Wtf ρε πούστη, λέω από μέσα μου, αλλά φυσικά όταν με ρωτούν πως μου φαίνεται, υπερθεματίζω την ιδέα σε σημείο που πείθω στα σοβαρά και τον εαυτό μου και το προχωράω παραπάνω: Γιατί να μην εκτεθούν και έργα αγνώστων ζωγράφων στους τοίχους και αν αργότερα γίνουν γνωστοί, η μυρωδιά που θα έχουν ποτίσει οι πίνακες, θα είναι μια κάποια είδους υπογραφή που θα κατοχυρώνει την ιστορικότητα του χώρου; Γιατί να μην έρχονται τα βράδια τύποι που θα διαβάζουν τα ποιήματα τους ή θα παίζουν μουσική στους θαμώνες; Αυτή ήταν η φράση- κλειδί. Τα παλικάρια θυμούνται πως στο παλιό τους μαγαζί, τους είχα στείλει ένα φίλο μου, που έπαιζε μέχρι το πρωί, χωρίς να νοιάζεται αν θα πληρωθεί, αρκεί να τον ποτίζουν και να τον χειροκροτούν. Πάρτον μου λένε τηλέφωνο τώρα, να τον φέρουμε Τσικνοπέμπτη. Ο φίλος μου παντρεύτηκε και κάνει φιλότιμες προσπάθειες να σοβαρευτεί, αλλά δέχεται κατευθείαν, αφήνοντας μια μικρή χαραμάδα ελπίδας ,για εμένα, να πατήσει πόδι η γυναίκα του και να τον κλείσει σπίτι. Σημειώνω εδώ πως από φωνή είναι αξιοπρεπής, αλλά το όλο σόου είναι η παράφορη καλλιτεχνική του ιδιοσυγκρασία, Δίδυμος :wink , που τροφοδοτείται από την αγάπη του λαού του. Αν δει πως δεν γουστάρουν να τον ακούν οι φίλοι του, ξενερώνει,πληγώνεται και δεν βγάζει κιχ. Και είναι και έξυπνος ο μπαγάσας, ψυχολόγος. Εμένα με μια ματιά, αντιλαμβάνεται την διάθεση μου.
Ανακεφαλαιώνω. Υποσχέθηκα πως θα πάω και τέλος. Δεν θέλω να κάτσω με τίποτα, παραπάνω από μια ώρα, αλλά πρέπει να σκάσω ένα ειλικρινές χαμόγελο μέχρι τα αυτιά. Άλλη λύση από το να γίνω κομμάτια με την μια, δεν βρίσκω.
Ούφ, δράματα ζω πάλι.
Αυτα τα προχω κολπα τα έκανε το De Facto απο τοσο παλιά που καθε εμπνευση απο αυτο καταντα τυμβωρυχια .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Φεβ 2019, 19:04

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
22 Φεβ 2019, 18:48
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
22 Φεβ 2019, 18:33



Η μόνη άλλη λύση είναι να πεις ότι σε κάλεσαν κι αλλού και πρέπει να πας γιατί χρωστάς υποχρέωση και δεν θες να είσαι αναξιόπιστος.
Δεν μπορώ να κάνω τέτοια πράγματα, δεν ταιριάζει με το ζώδιο μου αφού :a040:
Ποιο είναι το ζώδιο σου; Ξέχασα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 22 Φεβ 2019, 19:24

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
22 Φεβ 2019, 18:58


:p2::p2:
εγώ πάλι πιστεύω ότι ταιριάζει.
(άσε που θα σου προτείνουν μέχρι την επόμενη βδομάδα :lol: στανταράκι)
Μπα, δεν παίρνω το λόγο μου πίσω, είμαι εγωιστής.
Δεν θέλω να πάω πουθενά Τσικνοπέμπτη. Θα προτιμούσα να λιώσω στο φόρουμ και να τρώω βραζιλιάνικα Κάσιους από το Εν Καρπώ. Ίσως με σώσει το χιόνι. Αν όχι, απλά θα περάσω καλά στο τέλος.
Αγις έγραψε:
22 Φεβ 2019, 18:59


Αυτα τα προχω κολπα τα έκανε το De Facto απο τοσο παλιά που καθε εμπνευση απο αυτο καταντα τυμβωρυχια .
Οι φίλοι μου, στο πιο κυριλέ μέρος που έχουν πάει είναι στην Πριγκιπέσα για να ακούσουν τον Χρήστο Μαστέλλο. Δεν ξέρουν από τέτοια. Αβησσυνία και Διαχρόνικο για πάντα. Το De Facto δεν μου αρέσει. Είναι όλοι σνόμπ και ομοφυλόφιλοι. Χρεώνουν και 3.5 Ευρώ τον Ελληνικό.
Gherschaagk έγραψε:
22 Φεβ 2019, 19:04


Ποιο είναι το ζώδιο σου; Ξέχασα.
Αιγόκερως βου;(παίζεται αυτό) δεκαημέρου, με ωροσκόπο Τοξότη. Είμαι και πετεινός στο Κινέζικο, αλλά αυτό δεν το λογαριάζω. Είναι ανυπόστατο.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Φεβ 2019, 19:27

Αϊ καλά, ξέρεις κι από δεκαήμερα. :lol:
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 22 Φεβ 2019, 19:44

Gherschaagk έγραψε:
22 Φεβ 2019, 19:27
Αϊ καλά, ξέρεις κι από δεκαήμερα. :lol:
Δεν είναι ντροπή :8)

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Φεβ 2019, 20:21

Όχι μωρέ σιγά. Απλά εγώ είμαι που αγνοώ πολλά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Γραφικός

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 22 Φεβ 2019, 20:42

Χαοτικός έγραψε:
21 Φεβ 2019, 17:50
Γραφικός έγραψε:
21 Φεβ 2019, 00:02
Αγις έγραψε:
21 Φεβ 2019, 00:00
Γραφικέ σβησε το μνμ σου .
Εσύ να σβήσεις το δικό σου. Καθρεφτάκι.
Το τσίλι υπάρχει και σε κρύσταλλο και λες σκόνη;
Τσίλια λέγονται κανονικά όλες οι καυτερές πιπεριές. Το τσίλι σε σκόνη δεν ξέρω πώς ακριβώς παράγεται, αν είναι για παράδειγμα από συγκεκριμένη πιπεριά ή από όποια να είναι, αλλά το λέω πάντα για να το προσδιορίσω.

IBANΟΗΣ
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 03 Φεβ 2019, 22:04

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από IBANΟΗΣ » 24 Φεβ 2019, 20:01

Aπό συμβουλή Μαμαλάκη.........θρυμματίζουμε στό μούλτι ακτινίδιο καί κάνουμε επάλλειψη στό κρέας,είναι αρκετό,εννοείται καί αλατοπίπερο!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Φεβ 2019, 20:24

IBANΟΗΣ έγραψε:
24 Φεβ 2019, 20:01
Aπό συμβουλή Μαμαλάκη.........θρυμματίζουμε στό μούλτι ακτινίδιο καί κάνουμε επάλλειψη στό κρέας,είναι αρκετό,εννοείται καί αλατοπίπερο!!!!!!
Παπαριες με φρουτα -παλια ηλιθια ''τεχνικη'' για υποτιθεται γρηγορο σιτεμα στα κρεατικά.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 28 Φεβ 2019, 23:03

πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Τσικνοπέμπτη 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 28 Φεβ 2019, 23:14

IBANΟΗΣ έγραψε:
24 Φεβ 2019, 20:01
Aπό συμβουλή Μαμαλάκη.........θρυμματίζουμε στό μούλτι ακτινίδιο καί κάνουμε επάλλειψη στό κρέας,είναι αρκετό,εννοείται καί αλατοπίπερο!!!!!!
Από τις καλυτερες μαρινάδες: κρεμμύδια στο μούλτι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών