το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 30 Αύγ 2018, 06:32

talaipwros έγραψε:
29 Αύγ 2018, 21:39
από οκτωβριο αποφασισα να ριξω τους ρυθμους και να δουλευω 3 μερες - μεχρι να πενηνταρησω οποτε ενδεχεται να σταματήσω τελειως, θα δειξει από το πως θα μου φανει το χαλάρωμα - ώστε να χαρω λιγο τα παιδια, το σπιτι και να παρω χαλαραουα και τη σχολη.
μεχρι στιγμης το πλανο περιλαμβανει

αθλοπαιδειες
διάβασμα
περιπατους μετα της συζυγου
2-3 φορες το χρονο ελλαδα
2 φορες το χρονο να ανεβαινουν φιλοι απανω
ισως coding/computers κλπ
ισως κανα blog κλπ
charities
starcraft

και βλεπομεν
:bravo:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

sharp
Δημοσιεύσεις: 21205
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 30 Αύγ 2018, 08:07

mec έγραψε:
03 Απρ 2018, 23:03
Σταμάτησα τη δουλειά οριστικά εδώ και λίγες μέρες, αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τάβλι και πρέφα. Πολύ παπουδίστικα. Είμαι στο ψάξιμο διαφόρων ανανεωτικών χόμπις. Ίσως ταξίδια, κάνα μπλόγκ, φωτογραφία... θα δούμε.
Νέος άνθρωπος στη σύνταξη;

sharp
Δημοσιεύσεις: 21205
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 30 Αύγ 2018, 08:08

talaipwros έγραψε:
26 Αύγ 2018, 17:20
οχι βρε παιδι μου, καμια γυμναστικη, κανα χομπι, τιποτα εκδρομες, τιποτα σπουδες, τετοια πραγματα
Πιπίνια, πού 'πε κι ο άλλος από πάνω. Θα στη φάνε όλη :lol:

sharp
Δημοσιεύσεις: 21205
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 30 Αύγ 2018, 08:12

talaipwros έγραψε:
29 Αύγ 2018, 21:39
από οκτωβριο αποφασισα να ριξω τους ρυθμους και να δουλευω 3 μερες - μεχρι να πενηνταρησω οποτε ενδεχεται να σταματήσω τελειως, θα δειξει από το πως θα μου φανει το χαλάρωμα - ώστε να χαρω λιγο τα παιδια, το σπιτι και να παρω χαλαραουα και τη σχολη.
μεχρι στιγμης το πλανο περιλαμβανει

αθλοπαιδειες
διάβασμα
περιπατους μετα της συζυγου
2-3 φορες το χρονο ελλαδα
2 φορες το χρονο να ανεβαινουν φιλοι απανω
ισως coding/computers κλπ
ισως κανα blog κλπ
charities
starcraft

και βλεπομεν
Δεν λες καλύτερα πώς γίνεται να σταματήσεις στα 50 και να ζήσεις άλλα τόσα (χεχε) χωρίς να πρέπει να δουλεύεις; Σε αντάλλαγμα θα σού προσφέρω όσα χόμπυ θέλεις.
Btw, πώς και δεν πας Ελλάδα, αφού δεν θα δουλεύεις;

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 30 Αύγ 2018, 08:38

Γιατι εχει παιδια ο ανθρωπος και θα τα καταδικασει αν ερθει εδω.

mec

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 30 Αύγ 2018, 15:40

sharp έγραψε:
30 Αύγ 2018, 08:07
mec έγραψε:
03 Απρ 2018, 23:03
Σταμάτησα τη δουλειά οριστικά εδώ και λίγες μέρες, αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τάβλι και πρέφα. Πολύ παπουδίστικα. Είμαι στο ψάξιμο διαφόρων ανανεωτικών χόμπις. Ίσως ταξίδια, κάνα μπλόγκ, φωτογραφία... θα δούμε.
Νέος άνθρωπος στη σύνταξη;
Είμαι 56 και θεωρώ ότι άργησα κιόλας. Από τα 50 και μετά, γνώμη μου είναι, ότι οι ρυθμοί πρέπει να πέφτουν για λόγους υγείας πρωτίστως, αλλά και για να χαρείς πολλά πράγματα που σου στέρησαν τα ωράρια εργασίας. Αντί για μπλογκ που γράφω έκανα τελικά ένα φόρουμ, και θα ακολουθήσω το μοντέλο που προτείνω και στον ταλαίπωρο, δηλ affiliation products (προμήθεια επί συστάσει προιόντων άλλων) και ταξιδάκια σε ευρωπαικές πόλεις όπου θα διοργανώνω πότε πότε meetings/seminaria.

Επειδή αναρρωτιέσαι κι εσύ πώς να σταματήσεις από τα 50, νομίζω αυτό που σκέφτομαι (θεματικό site+ταξιδοmeeetings) είναι ένα καλό μοντέλο εργασίας/ζωης με την προυπόθεση το αντικείμενο εργασίας σου να σου επιτρέπει να περάσεις από το στάδιο του εργαζομενου στο στάδιο του «συμβούλου». Αυτό γενικά ακολουθείται και από τους «μεγάλους» πχ τα μεγαλοστελέχη εταιρειών γίνονται ελευθεροι consultants, οι παίχτες γίνονται προπονητές, οι πολιτικοί γίνονται speakers σε συνέδρια και συμβουλοι εταιρειών κλπ κανοντας όλοι τα ταξίδια τους.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21205
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 31 Αύγ 2018, 00:50

stergiosbik έγραψε:
30 Αύγ 2018, 08:38
Γιατι εχει παιδια ο ανθρωπος και θα τα καταδικασει αν ερθει εδω.
Ναι, αλλά έτσι θα είναι σαν αγγλάκια. Μπορεί να μην τού αρέσει αυτό.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 31 Αύγ 2018, 07:27

sharp έγραψε:
31 Αύγ 2018, 00:50
stergiosbik έγραψε:
30 Αύγ 2018, 08:38
Γιατι εχει παιδια ο ανθρωπος και θα τα καταδικασει αν ερθει εδω.
Ναι, αλλά έτσι θα είναι σαν αγγλάκια. Μπορεί να μην τού αρέσει αυτό.
Να θυμηθούμε ότι μιλάμε για την Ελλάδα σήμερα, για σύγκριση, όχι αυτό που άφησε ο καθένας κάποιες άλλες εποχές. Δεν ειναι και τόσο αξεπέραστη πια και η Ελλάδα. Ειδικά τα παιδιά, πρέπει να μοχθήσουν με αμφίβολα αποτελέσματα. Ξέρω οικογένεια που μετανάστευσε και τα παιδιά πήραν αμέσως το κολάι στο σχολείο στην Αγγλία και πηγαίνουν καλά και έχουν μέλλον εκεί, για πλάκα μπαίνεις σε σχολή που εδώ τη βλέπουν μόνο οι άριστοι, με αρκετή τύχη κιόλας και αφού όλοι έχουν θυσιάσει αρκετά από τα νιάτα των παιδιών και τα έχουν σκάσει στα φροντιστήρια. Και αμέσως μπαίνουν σε τροχιά σύνδεσης με την αγορά εργασίας. Μπορεί να ήταν και τυχαίο η συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά σε γενικές γραμμές αν μιλάμε για παιδιά ειδικά εκεί έχει πιο πολλές ευκαιρίες. Ακριβή ζωή βέβαια και όλη η νέα γενιά έχει ζόρι σε γενικές γραμμές. Αλλά αν έχεις προσόντα...

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 31 Αύγ 2018, 08:47

mec έγραψε:
03 Απρ 2018, 23:03
Σταμάτησα τη δουλειά οριστικά εδώ και λίγες μέρες, αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τάβλι και πρέφα. Πολύ παπουδίστικα. Είμαι στο ψάξιμο διαφόρων ανανεωτικών χόμπις. Ίσως ταξίδια, κάνα μπλόγκ, φωτογραφία... θα δούμε.
Γιατί το έκανες αυτό; Μικρότερός μου δεν είσαι;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 31 Αύγ 2018, 08:59

mec έγραψε:
30 Αύγ 2018, 15:40
Είμαι 56 και θεωρώ ότι άργησα κιόλας. Από τα 50 και μετά, γνώμη μου είναι, ότι οι ρυθμοί πρέπει να πέφτουν για λόγους υγείας πρωτίστως, αλλά και για να χαρείς πολλά πράγματα που σου στέρησαν τα ωράρια εργασίας. Αντί για μπλογκ που γράφω έκανα τελικά ένα φόρουμ, και θα ακολουθήσω το μοντέλο που προτείνω και στον ταλαίπωρο, δηλ affiliation products (προμήθεια επί συστάσει προιόντων άλλων) και ταξιδάκια σε ευρωπαικές πόλεις όπου θα διοργανώνω πότε πότε meetings/seminaria.

Επειδή αναρρωτιέσαι κι εσύ πώς να σταματήσεις από τα 50, νομίζω αυτό που σκέφτομαι (θεματικό site+ταξιδοmeeetings) είναι ένα καλό μοντέλο εργασίας/ζωης με την προυπόθεση το αντικείμενο εργασίας σου να σου επιτρέπει να περάσεις από το στάδιο του εργαζομενου στο στάδιο του «συμβούλου». Αυτό γενικά ακολουθείται και από τους «μεγάλους» πχ τα μεγαλοστελέχη εταιρειών γίνονται ελευθεροι consultants, οι παίχτες γίνονται προπονητές, οι πολιτικοί γίνονται speakers σε συνέδρια και συμβουλοι εταιρειών κλπ κανοντας όλοι τα ταξίδια τους.
Εγώ είμαι 60 και δουλεύω πολύ περισσότερο απ'ό,τι όταν ήμουν 30. Ιστορίες γιά σταμάτημα δουλειάς στα 56 είναι πολύ μακρυνές, αφού δεν έχω τα λεφτά γιά να χρηματοδοτήσω τουλάχιστον 20 χρόνια ακόμη.

Συμπληρώνω προϋποθέσεις γιά συνταξιοδότηση σε 9 μήνες αλλά θα δουλεύω επ'αόριστον. Μάλιστα, επειδή δουλεύω στο εξωτερικό, δεν υπάρχει πρόβλημα να δουλεύω και να παίρνω και την Ελληνική σύνταξη. Ελπίζω και σε σύνταξη εδώ, χάρι σε πρόσφατη διάταξη που πέρασε εκείνος ο καλός άνθρωπος ο Ζόραν Ζάεφ και μείωσε το ελάχιστο χρόνο εργασίας από 15 σε 5 χρόνια (σύνταξη στα 67 βέβαια).

Ονειρό μου είναι μετά την συνταξιοδότηση να αφοσιωθώ στα ταξείδια. Γιά να γίνει αυτό όμως, υπάρχουν δύο προϋποθέσεις:
- Τα παιδιά να αποκατασταθούν
- Αφού αποκατασταθούν, να εξακολουθώ να είμαι ζωντανός και να μπορώ να σταθώ στα πόδια μου.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27171
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 31 Αύγ 2018, 11:11

mec έγραψε:
30 Αύγ 2018, 00:27
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Αύγ 2018, 00:16
Από τους πρώτους και πιο σοβαρούς στο ζανρ http://earlyretirementextreme.com/
Έχω κάποιες αμφιβολίες. Το βιβλίο βέβαια είναι εξαιρετικό κι ο ίδιος απερσύρθη νωρίς, αλλά ζώντας πολύ φτωχικά σε ένα τροχόσπιτο και τελικά ξανάπιασε δουλειά. Εκεί σταμάτησα να τον παρακολουθώ και δεν ξέρω τη συνέχεια.
Το βιβλίο είναι όντως από τα καλύτερα στο είδος (και αρκετά τεχνικό). Ο ίδιος έχει ζήσει και σε rv, και σε ιδιόκτητο σπίτι και στο ενοίκιο. Άσχετο - σχετικό, ποιό είναι το μπλογκ σου;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

mec

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 31 Αύγ 2018, 22:50

Leporello έγραψε:
31 Αύγ 2018, 08:59
Εγώ είμαι 60 και δουλεύω πολύ περισσότερο απ'ό,τι όταν ήμουν 30. Ιστορίες γιά σταμάτημα δουλειάς στα 56 είναι πολύ μακρυνές, αφού δεν έχω τα λεφτά γιά να χρηματοδοτήσω τουλάχιστον 20 χρόνια ακόμη.

Συμπληρώνω προϋποθέσεις γιά συνταξιοδότηση σε 9 μήνες αλλά θα δουλεύω επ'αόριστον. Μάλιστα, επειδή δουλεύω στο εξωτερικό, δεν υπάρχει πρόβλημα να δουλεύω και να παίρνω και την Ελληνική σύνταξη. Ελπίζω και σε σύνταξη εδώ, χάρι σε πρόσφατη διάταξη που πέρασε εκείνος ο καλός άνθρωπος ο Ζόραν Ζάεφ και μείωσε το ελάχιστο χρόνο εργασίας από 15 σε 5 χρόνια (σύνταξη στα 67 βέβαια).

Ονειρό μου είναι μετά την συνταξιοδότηση να αφοσιωθώ στα ταξείδια. Γιά να γίνει αυτό όμως, υπάρχουν δύο προϋποθέσεις:
- Τα παιδιά να αποκατασταθούν
- Αφού αποκατασταθούν, να εξακολουθώ να είμαι ζωντανός και να μπορώ να σταθώ στα πόδια μου.
Μα έχεις παιδιά, είναι τελείως διαφορετικά για σένα.
Άμα έχει τη δυνατότητα κανείς καλό είναι να χαλαρώνει από μια ηλικία και μετά, γιατί αρχίζουν και τα προβλήματα υγείας. Και μόνο η φθορά του χρόνου πάει πολύ πιο γρήγορα τώρα. Και πάλι δεν σταματάω εντελώς τη δραστηριότητα, για να είμαι σε κάποια εγρήγορση. Απλά δεν θα είναι όπως η οργανωμένη εργασία.
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
31 Αύγ 2018, 11:11
Άσχετο - σχετικό, ποιό είναι το μπλογκ σου;
Σου έστειλα ένα πμ.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 01 Σεπ 2018, 14:14

mec έγραψε:
31 Αύγ 2018, 22:50
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
31 Αύγ 2018, 11:11
Άσχετο - σχετικό, ποιό είναι το μπλογκ σου;
Σου έστειλα ένα πμ.
κι εγώ το θέλω mec :)
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 01 Σεπ 2018, 14:35

Και εγώ θα το ήθελα

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: το στεκι του wannabe συνταξιουχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 01 Σεπ 2018, 14:57

Εγω εχω ακομη 21 χρονια για συνταξη αλλα μετα τα 50 θελω να γυριζω σε μπιζνες κυριως στο ιντερνετ και σε consultancies κυριως για να μπορω να δουλευω οποτε και οσο θελω..

Εχω καποιες ιδες για εσοδα αι μαλιστα καλα αλλα θα δουμε..

Συνταξη δεν γουσταρω να παρω εκτος αν εχω λογους υγειας γιατι μετα θα πεθανω απο βαρεμαρα ή ανοια..
Ως χομπυ για την ωρα εχω την φωτογραφια οπου καποια στιγμη θελω να ασοχληθω και επαγγελματικα αν βολεψει.
Και βεβαια ταξιδια..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών