Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 12 Μαρ 2019, 19:20

sys3x έγραψε:
12 Μαρ 2019, 19:09
Χαοτικός έγραψε:
12 Μαρ 2019, 10:13
Εγώ πάντως γι αυτό ακριβώς δεν έκανα γάμο. Φοβάμαι ότι μπορεί να μου πατήσει το πόδι. Δεν θέλω.
Αν είχες βρει τον κατάλληλο δε θα φοβοσουσάνε.
φοβοσουνάνε ρε βλαχο

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2019, 19:21

Νομίζω θέλει δεύτερο τόνο για να αποδοθεί σωστά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Μαρ 2019, 19:22

perseus έγραψε:
12 Μαρ 2019, 19:20
sys3x έγραψε:
12 Μαρ 2019, 19:09
Χαοτικός έγραψε:
12 Μαρ 2019, 10:13
Εγώ πάντως γι αυτό ακριβώς δεν έκανα γάμο. Φοβάμαι ότι μπορεί να μου πατήσει το πόδι. Δεν θέλω.
Αν είχες βρει τον κατάλληλο δε θα φοβοσουσάνε.
φοβοσουνάνε ρε βλαχο
Το διόρθωσα ρε μλκ μη βαράς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 12 Μαρ 2019, 19:33

κι εγώ σε ένα μαλάκα έκανα πλάκα αλλά παρεξηγήθηκε...
ξυδάκι

:smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 12 Μαρ 2019, 19:56

Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2019, 08:39


Δε γίνεται να χουφτώσεις κωλομέρι, τα χέρια είναι μπροστά σα δεμένα ένα πράγμα. Να τα πας πίσω είναι αδύνατο. Στην αρχή κρατάς ανθοδέσμη και μετά κρατάς και ανθοδέσμη και τα χέρια του. Πιο εύκολο θα είναι να χουφτώσεις μπροστά παρά πίσω και από τακούνι φρόντισε να φοράς κάτι πραγματικά άνετο, υπάρχουν άλλωστε, το οποίο δεν θα βγάλεις μετά.
:e040::e040::c040:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 12 Μαρ 2019, 22:14

hellegennes έγραψε:
12 Μαρ 2019, 19:00
gassim έγραψε:
12 Μαρ 2019, 14:00
hellegennes έγραψε:
12 Μαρ 2019, 13:47


Δεν θυμάμαι να μιλάμε για δημόσιο ξυλοδαρμό. Θυμάμαι να μιλάμε για δημόσιο χτύπημα στο πόδι και δημόσια ανταπόδοση με σφαλιάρα. Καλό είναι να χρησιμοποιούμε τις λέξεις με το πραγματικό τους νόημα και όχι με το φανταστικό.

Τώρα, εσύ μπορεί να μην θεωρείς σημαντικό λόγο το ταίρι σου να ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό του, να μην σε εκτιμάει και να μην θέλει να κάνει ούτε τα αυτονόητα για σένα. Βίτσια είναι αυτά. Δεν κρίνω.
Ούτως η άλλως όποιος δεν αντιλαμβάνεται οτι η σφαλιάρα αποτελεί ξυλοδαρμό δεν είναι σε θέση να κρίνει.


Ηλίθιες αντεγκλήσεις ελλείψει αντίλογου. Εγώ γράφω για το τι σημαίνει μια σχέση μεταξύ ανθρώπων και εσύ γράφεις «δεν είναι σε θέση να κρίνει ο Χ», γιατί δεν μπορείς να αρθρώσεις τίποτα σοβαρό. Πραγματικά για γέλια.

Εκτός των άλλων, είναι πραγματικά για φτύσιμο όποιος διαστρέφει τις έννοιες για να ταιριάζουν με την οπαδική ιδεολογία του. Άνοιξε καλύτερα ένα λεξικό και δες τι σημαίνει η λέξη. Ή μάλλον θα ανοίξω εγώ για σένα, για να δουν όλοι τι ανείπωτες μαλακίες λες:

ΛΚΝ:
1α. με επαναλαμβανόμενες γρήγορες και βίαιες κινήσεις των χεριών επιφέρω χτυπήματα σε κπ., για να τον κάνω να πονέσει, για να τον πληγώσω·
2. (μτφ.) για κπ. ή για κτ. που είναι εκτεθειμένος σε απανωτά και επαναλαμβανόμενα χτυπήματα


Αν λοιπόν η σφαλιάρα αποτελεί στην δική σου έκδοση των ελληνικών ξυλοδαρμό, τότε πρέπει να αποτελεί ξυλοδαρμό και το πάτημα του ποδιού. Αλλά φυσικά ο οπαδισμός δεν σε αφήνει να κρίνεις, χρησιμοποιείς αυτόματο πιλότο.
Καλά απο όλα τα προηγούμενα μηνύματα μου αφαίρεσε την λέξη ξυλοδαρμός και βάλε χαστούκι, σφαλιάρα, μπάτσο, μπούφλα ότι σου αρέσει.
Σου ζητάω συγγνώμη. :c020::c020:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2019, 22:32

Το τραγελαφικό είναι ότι θεωρείς το ξέσπασμα του ενός ως κάτι τρομακτικό, στον βαθμό που λες ότι η άλλη είναι που γλύτωσε. Φαντάζομαι ότι όταν βλέπεις γυναίκες να χαστουκίζουν άντρες στην τηλεόραση πετάς το τηλεκοντρόλ κάτω από οργή;

Ενώ αν δεν αντιδρούσε θα ζούσε ευτυχισμένος με μια μαλακισμένη που δεν νιώθει τίποτα γι' αυτόν και δεν την νοιάζουν τα αισθήματά του. Υπάρχουν πολλά ζευγάρια που κάνουν πλάκα και χαβαλέ με τις βλακειούλες των γάμων, όπως το πάτημα του ποδιού. Αλλά είναι αμφίδρομος. Όταν ο άλλος λέει «μην μου πατήσεις το πόδι» κι αυτή το μόνο που σκέφτεται είναι να κάνει σόου και αυτό που θέλει εκείνη, την πρώτη μέρα της ζωής τους σαν ζεύγος, σαν ένα, τότε έχεις καταπληκτικές προϋποθέσεις για έναν στέρεο και γαμάτο γάμο γεμάτο ευτυχία και αλληλοκατανόηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 12 Μαρ 2019, 22:40

Τέλος πάντων ρε χελη εμένα μου φαίνεται απαράδεκτο να βαράς την γυναίκα σου μπροστά σε κόσμο επειδή σου πάτησε το πόδι. Αν βαρούσε κάποιος την αδελφή μου ας πούμε την ημέρα του γάμου της θα τρελαινόμουν. Επίσης θα τρελαινόμουν αν άπλωνε άλλος χέρι στην γυναίκα μου ακόμα και αν έφταιγε, πόσο μάλλον να απλώσω εγώ.
Δεν είμαι όμως και άλφα μέηλ απ ότι κατάλαβα.
Δεν πειράζει, εχω βρει γυναίκες να με αγαπήσουν και να με σεβαστούν χωρίς απειλές οτι θα τις καταχεριάσω. Δεν είναι ανάγκη να είμαστε όλοι ίδιοι. Εσένα αν σου πατήσουν το πόδι ή δεν σέβονται τις επιθυμίες σου ή ότι άλλο θεωρείς άξιο ξύλου να σηκωνεις το χέρι και να ρίχνεις σφαλιάρες.
Δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ, τις απόψεις μας τις είπαμε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2019, 22:50

Πρώτον, αν μου πατούσε το πόδι ενώ έχω πει ότι δεν γουστάρω, ναι, θα το θεωρήσω πράξη βίας. Και είναι. Αντικειμενικά. Περισσότερο δε είναι βία ψυχολογική, πολύ χειρότερη από την σωματική. Δεν ξέρω αν θα αντιδρούσα με σφαλιάρα. Πιθανότερο θα ήταν να την έφτυνα, αν και δεν πιστεύω ότι θα έφτανα σε σημείο γάμου με γυναίκα που θα είχε μηδενικό σεβασμό στην προσωπικότητά μου. Θα είχε δείξει από πιο πριν σημάδια. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Το «μπροστά σε κόσμο» είναι περιττό στην πρώτη σου πρόταση. Το δε «την γυναίκα σου» είναι λίγο. Εμένα μου φαίνεται απαράδεκτο να βαράς τον/την σύντροφό σου είτε κατ' ιδίαν είτε δημόσια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Μαρ 2019, 22:52

hellegennes έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:32
Το τραγελαφικό είναι ότι θεωρείς το ξέσπασμα του ενός ως κάτι τρομακτικό, στον βαθμό που λες ότι η άλλη είναι που γλύτωσε. Φαντάζομαι ότι όταν βλέπεις γυναίκες να χαστουκίζουν άντρες στην τηλεόραση πετάς το τηλεκοντρόλ κάτω από οργή;

Ενώ αν δεν αντιδρούσε θα ζούσε ευτυχισμένος με μια μαλακισμένη που δεν νιώθει τίποτα γι' αυτόν και δεν την νοιάζουν τα αισθήματά του. Υπάρχουν πολλά ζευγάρια που κάνουν πλάκα και χαβαλέ με τις βλακειούλες των γάμων, όπως το πάτημα του ποδιού. Αλλά είναι αμφίδρομος. Όταν ο άλλος λέει «μην μου πατήσεις το πόδι» κι αυτή το μόνο που σκέφτεται είναι να κάνει σόου και αυτό που θέλει εκείνη, την πρώτη μέρα της ζωής τους σαν ζεύγος, σαν ένα, τότε έχεις καταπληκτικές προϋποθέσεις για έναν στέρεο και γαμάτο γάμο γεμάτο ευτυχία και αλληλοκατανόηση.
Σωστά μιλάς.
Να σημειώσω ότι το πάτημα του ποδιού είχε νόημα σε εποχές φαλλοκρατικές, όταν η γυναίκα έπρεπε να διεκδικήσει έστω και συμβολικά την θέση της στην οικογένεια. Σήμερα πρόκειται για άγουστο σόου.

Όμως, αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση το μπάτσισμα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2019, 22:55

Το μόνο που δικαιολογεί την βία είναι η άμυνα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τα αίτια μιας πράξης ως απόρροια μιας άλλης πράξης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 12 Μαρ 2019, 22:59

Μιλάμε για συγκεκριμένο περιστατικό που περιλαμβάνει σφαλιάρα σε νύφη την ώρα του μυστηρίου. Γι αυτό έγραψα "την γυναίκα σου" και "μπροστά σε κόσμο".
Τωρα βέβαια ενω σε ολο το νήμα υπερασπίζεσαι αυτόν που ρίχνει την σφαλιάρα, ξαφνικά το βρίσκεις απαράδεκτο να βαράς την σύντροφό σου, και προκρίνεις την λύση του φτυσίματος.
Θα το πω βελτίωση

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Μαρ 2019, 22:59

hellegennes έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:55
Το μόνο που δικαιολογεί την βία είναι η άμυνα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τα αίτια μιας πράξης ως απόρροια μιας άλλης πράξης.
Είναι δυσανάλογη στα μάτια μας σε ότι αφορά το βίντεο του νήματος. Ωστόσο πιθανόν εξηγήσιμες σε άλλες εποχές και άλλο κοινωνικό πλαίσιο κλπ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2019, 23:13

gassim έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:59
Μιλάμε για συγκεκριμένο περιστατικό που περιλαμβάνει σφαλιάρα σε νύφη την ώρα του μυστηρίου. Γι αυτό έγραψα "την γυναίκα σου" και "μπροστά σε κόσμο".
Τωρα βέβαια ενω σε ολο το νήμα υπερασπίζεσαι αυτόν που ρίχνει την σφαλιάρα, ξαφνικά το βρίσκεις απαράδεκτο να βαράς την σύντροφό σου, και προκρίνεις την λύση του φτυσίματος.
Θα το πω βελτίωση
Αφενός δεν μίλησα για λύση. Δεν είναι λύση, είναι αντίδραση. Μια αναδρομική λύση θα ήταν να μην φτάσω στο σημείο να είμαι στα σκαλιά της εκκλησίας με ένα εγωκεντρικό σούργελο, διότι αυτό είναι δικό μου φταίξιμο -της κρίσης μου. Λύση στην προκειμένη περίπτωση είναι η λύση του γάμου πριν γίνει.

Αφετέρου, δεν υπερασπίστηκα καμμιά σφαλιάρα. Είπα ότι αυτός που την γλύτωσε ήταν ο γαμπρός, από μια μαλακισμένη που θα τον έκανε δυστυχισμένο. Όμως δέχομαι διορθώσεις. Μπορείς να βρεις το σημείο που είπα «καλά τής έκανε της βρόμας. Έπρεπε να την σαπίσει στο άγριο βρομόξυλο».
ST48410 έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:59
hellegennes έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:55
Το μόνο που δικαιολογεί την βία είναι η άμυνα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τα αίτια μιας πράξης ως απόρροια μιας άλλης πράξης.
Είναι δυσανάλογη στα μάτια μας σε ότι αφορά το βίντεο του νήματος. Ωστόσο πιθανόν εξηγήσιμες σε άλλες εποχές και άλλο κοινωνικό πλαίσιο κλπ.
Δεν συζητάμε για το βίντεο, αλλά για ένα περιστατικό που αφηγήθηκε ο Χαΐνης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Μην κάνεις πλάκα στο μαλάκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 12 Μαρ 2019, 23:38

Είναι ο ορισμός του τραμπουκισμού να ξεφτιλίζεις τον σύντροφο σου δημόσια, όταν κλείσει η πόρτα οκ φαγωθείτε σαν σκυλιά. Η γυναίκα τρόπος του λέγειν, ήταν όντως για μπάτσες.
Απαράδεκτες είναι και οι παραδοσιακές τελετές, με τους χίλιους καλεσμένους και τον τρίτο ξάδερφο να τραβάει με το κινητό. Δεν αντέχω να τις βλέπω,ούτε σαν καλεσμένος.Καλύτερα θα ήταν για τους ρομαντικούς ,το ζευγάρι μόνο του στο Vegas με ιερέα σατανιστικής εκκλησίας ντυμένο Elvis ή για τους πρακτικούς σύμφωνο στο ΚΕΠ. Τέλος πάντων μια τελετή με 5-10 άτομα, πάει καλά.
Ο πιο ωραίος γάμος που πήγα ήταν ένας σε ενα δημαρχείο, σε πολύ κλειστό. Ούτε καραγκιοζιλίκια, ούτε στρεσογόνες καταστάσεις, χαλαρά και ευχαριστα, με λίγους ανθρώπους που όντως νοιάζονταν για αυτούς που παντρεύονταν. Θα γινόμουν μάρτυρας, αλλά ξέχασα την ταυτότητα :cry και τελικά βάλανε μια άγνωστη από τον δρόμο. Ο γαμπρός είπε καμιά δεκα φορές "αυτός ο μαλάκας" και με έδειχνε την ώρα της τελετής και μετά χασμουριόταν και εξήγησε στην αντιδήμαρχο πως άκουγε αθλητικά μέχρι το πρωί :8) . Μόνη παραφωνία μια ηλίθια γεροντοκόρη φίλη της νύφης, που το είχε πάρει σοβαρά και έκλεγε ντεμεκ από συγκίνηση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών