Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 19 Μαρ 2019, 23:07

Κουρκούας έγραψε:
19 Μαρ 2019, 20:12
Wiccans δεν είναι;

Θα μαζεύονται μια φορά το μήνα και θα πλακώνονται σε προβολές Buffy.
Όχι,δεν είναι Wicca η συγκεκριμένη φάση.Η Wicca είναι πολύ πρόσφατη (σε σχέση με άλλες) τελετουργική μαγεία,για να την πούμε έτσι.Κρατάει από τα μέσα της δεκαετίας του '50 και για την ιστορία της εξέλιξής της μπορείς και μόνος σου να ανατρέξεις σε μπόλικο υλικό που κυκλοφορεί στο Ίντερνετ.

Πολύ φοβάμαι ότι οι συγκεκριμένες έχουν αντλήσει πολλά τελετουργικά από τη θρυλική ταινία Haxan (δανέζικη παραγωγή της δεκαετίας του 1920,ελληνικός τίτλος "Η Μαγεία μέσα στους αιώνες"),από την λεγόμενη Χολλυγουντιανή Μαγεία που έχει και άμεση σχέση με τα τελετουργικά του A.Crowley και το σύστημα Υψηλής Μαγείας (my ass) που αυτός εισήγαγε,όπως επίσης και με τη σύγχρονη μορφή Μαγείας που έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας και η οποία γίνεται γνωστή μέσω πλατφορμών όπως το Netflix που προωθεί σε αηδιαστικό βαθμό νεο-παγανιστικές αλλά και σατανιστικές λατρείες μέσω των απαράδεκτων σειρών του.

Με λίγα λόγια,μιλάμε για Πανικές εορτές και τελετουργίες που καμμία σχέση δεν έχουν με το Χριστιανικό πνεύμα ενώ αντίθετα (και παρά τους ισχυρισμούς των συγκεκριμένων,εχμ, μαγισσών...)πιο πολύ πλησιάζουν σε σατανιστικές και δαιμονικές λατρείες.
Εάν π.χ. η Μαρίνα Αμπράμοβιτς τις έκανε όλες αυτές πρόταση για spiritual cooking,όχι απλά τρέχοντας θα πήγαιναν αλλά με τα πόδια στους ώμους.

Το πιο ανησυχητικό για μένα είναι ότι αντιμετωπίζουν πολύ ανάλαφρα το όλο ζήτημα,προφανώς μη έχοντας συναίσθηση σε τι πραγματικά συμμετέχουν.


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Μαρ 2019, 23:13

Gherschaagk έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:00
Ποιες είν' αυτές;
Δεν χάνεις τίποτα που δεν τις ξέρεις. Σιγά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Μαρ 2019, 23:14

Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:13
Gherschaagk έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:00
Ποιες είν' αυτές;
Δεν χάνεις τίποτα που δεν τις ξέρεις. Σιγά.
Θα τις ψάξω αν δεν λες αλλά δεν έχω όρεξη να πέσω σε τπτ βλακείες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 19 Μαρ 2019, 23:17

Βλέπω κι ένα γνωστό όνομα στο ρεπορτάζ : ποιητής Γιάννης Ραουζαίος.
Εάν δεν πρόκειται για συνωνυμία,είναι ο πάλαι ποτέ φρόντμαν των Groove Machine,μίας μπάντας που έδρασε από τις αρχές έως και τα μέσα της δεκαετίας του '90 στην Αθήνα,συμμετέχοντας σε άπειρα λάιβ,τα περισσότερα εκ των οποίων τα είχα παρακολουθήσει από κοντά.Επίσης με κάποιους άλλους είχαν δημιουργήσει την ακτιβιστική κολλεκτίβα "Η Ομάδα Στον Τρόμο Του Κενού",δεν ξέρω εάν είναι ακόμη ενεργοί.Μου κάνει εντύπωση που παρευρίσκεται σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις,δεν ήξερα ότι κατέληξε νεο-παγανιστής ή κάτι σχετικό.Κάποτε κάναμε τρελλή παρέα,όχι μόνο με αυτόν αλλά και με μέλη από άλλα γκρουπ της εποχής εκείνης,τον Σωτήρη από Terminal Curve,τον Λάιτμερ από τους Honeydive,τον Σταμάτη από Bluestrap και πολλούς άλλους.
Πως αλλάζει ο άνθρωπος !

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Μαρ 2019, 23:18

Gherschaagk έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:14
Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:13
Gherschaagk έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:00
Ποιες είν' αυτές;
Δεν χάνεις τίποτα που δεν τις ξέρεις. Σιγά.
Θα τις ψάξω αν δεν λες αλλά δεν έχω όρεξη να πέσω σε τπτ βλακείες.
Η πρώτη εκτός από τραγουδίστρια κλπ ήταν και ιερεια στην εκκλησία του Σατανά και μετέπειτα στο τάγμα του Ναού του Σετ.

Η δεύτερη μονο σατανιστρια. Ή τουλάχιστον δεν θυμάμαι να ήταν και κάπου αλλού.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 19 Μαρ 2019, 23:21

Papa John έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:17
Βλέπω κι ένα γνωστό όνομα στο ρεπορτάζ : ποιητής Γιάννης Ραουζαίος.
Εάν δεν πρόκειται για συνωνυμία,είναι ο πάλαι ποτέ φρόντμαν των Groove Machine,μίας μπάντας που έδρασε από τις αρχές έως και τα μέσα της δεκαετίας του '90 στην Αθήνα,συμμετέχοντας σε άπειρα λάιβ,τα περισσότερα εκ των οποίων τα είχα παρακολουθήσει από κοντά.Επίσης με κάποιους άλλους είχαν δημιουργήσει την ακτιβιστική κολλεκτίβα "Η Ομάδα Στον Τρόμο Του Κενού",δεν ξέρω εάν είναι ακόμη ενεργοί.Μου κάνει εντύπωση που παρευρίσκεται σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις,δεν ήξερα ότι κατέληξε νεο-παγανιστής ή κάτι σχετικό.Κάποτε κάναμε τρελλή παρέα,όχι μόνο με αυτόν αλλά και με μέλη από άλλα γκρουπ της εποχής εκείνης,τον Σωτήρη από Terminal Curve,τον Λάιτμερ από τους Honeydive,τον Σταμάτη από Bluestrap και πολλούς άλλους.
Πως αλλάζει ο άνθρωπος !
εσύ να γράψεις βιβλίο με αυτά που έχεις ζήσει...
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 19 Μαρ 2019, 23:25

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:21
Papa John έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:17
Βλέπω κι ένα γνωστό όνομα στο ρεπορτάζ : ποιητής Γιάννης Ραουζαίος.
Εάν δεν πρόκειται για συνωνυμία,είναι ο πάλαι ποτέ φρόντμαν των Groove Machine,μίας μπάντας που έδρασε από τις αρχές έως και τα μέσα της δεκαετίας του '90 στην Αθήνα,συμμετέχοντας σε άπειρα λάιβ,τα περισσότερα εκ των οποίων τα είχα παρακολουθήσει από κοντά.Επίσης με κάποιους άλλους είχαν δημιουργήσει την ακτιβιστική κολλεκτίβα "Η Ομάδα Στον Τρόμο Του Κενού",δεν ξέρω εάν είναι ακόμη ενεργοί.Μου κάνει εντύπωση που παρευρίσκεται σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις,δεν ήξερα ότι κατέληξε νεο-παγανιστής ή κάτι σχετικό.Κάποτε κάναμε τρελλή παρέα,όχι μόνο με αυτόν αλλά και με μέλη από άλλα γκρουπ της εποχής εκείνης,τον Σωτήρη από Terminal Curve,τον Λάιτμερ από τους Honeydive,τον Σταμάτη από Bluestrap και πολλούς άλλους.
Πως αλλάζει ο άνθρωπος !
εσύ να γράψεις βιβλίο με αυτά που έχεις ζήσει...
Εδώ βαριέμαι πλέον να γράψω στο φόρουμ κι εσύ μου λες για βιβλίο...Άσε που δεν έχω ζήσει και τόσα πολλά,υπάρχουν άλλοι με περισσότερες εμπειρίες από μένα.
Πάντως επειδή ο talaipwros ανέφερε το φεστιβάλ του Glastonbury,να πω ότι το έχω παρακολουθήσει δύο φορές και δεν μου άρεσε καθόλου :)

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 19 Μαρ 2019, 23:30

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:27
Μου αρεσουν.
Ψήνομαι και εγω

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 19 Μαρ 2019, 23:37

Papa John έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:07
Κουρκούας έγραψε:
19 Μαρ 2019, 20:12
Wiccans δεν είναι;

Θα μαζεύονται μια φορά το μήνα και θα πλακώνονται σε προβολές Buffy.
Όχι,δεν είναι Wicca η συγκεκριμένη φάση.Η Wicca είναι πολύ πρόσφατη (σε σχέση με άλλες) τελετουργική μαγεία,για να την πούμε έτσι.Κρατάει από τα μέσα της δεκαετίας του '50 και για την ιστορία της εξέλιξής της μπορείς και μόνος σου να ανατρέξεις σε μπόλικο υλικό που κυκλοφορεί στο Ίντερνετ.

Πολύ φοβάμαι ότι οι συγκεκριμένες έχουν αντλήσει πολλά τελετουργικά από τη θρυλική ταινία Haxan (δανέζικη παραγωγή της δεκαετίας του 1920,ελληνικός τίτλος "Η Μαγεία μέσα στους αιώνες"),από την λεγόμενη Χολλυγουντιανή Μαγεία που έχει και άμεση σχέση με τα τελετουργικά του A.Crowley και το σύστημα Υψηλής Μαγείας (my ass) που αυτός εισήγαγε,όπως επίσης και με τη σύγχρονη μορφή Μαγείας που έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας και η οποία γίνεται γνωστή μέσω πλατφορμών όπως το Netflix που προωθεί σε αηδιαστικό βαθμό νεο-παγανιστικές αλλά και σατανιστικές λατρείες μέσω των απαράδεκτων σειρών του.

Με λίγα λόγια,μιλάμε για Πανικές εορτές και τελετουργίες που καμμία σχέση δεν έχουν με το Χριστιανικό πνεύμα ενώ αντίθετα (και παρά τους ισχυρισμούς των συγκεκριμένων,εχμ, μαγισσών...)πιο πολύ πλησιάζουν σε σατανιστικές και δαιμονικές λατρείες.
Εάν π.χ. η Μαρίνα Αμπράμοβιτς τις έκανε όλες αυτές πρόταση για spiritual cooking,όχι απλά τρέχοντας θα πήγαιναν αλλά με τα πόδια στους ώμους.

Το πιο ανησυχητικό για μένα είναι ότι αντιμετωπίζουν πολύ ανάλαφρα το όλο ζήτημα,προφανώς μη έχοντας συναίσθηση σε τι πραγματικά συμμετέχουν.
οι διοργανωτές λένε είναι καλλιτεχνικές κολεκτίβες. λίγο γκούγκλισμα έκανα και μοιάζουν πιο πολύ εξαρχειοκουλτούρα παρά σατανισμός.

χάλια ποίηση παράγουν αυτές οι κολεκτίβες παρεμπιπτόντως. όχι ότι σκαμπαζω πολλά, αλλά τα ποιήματα τους θα μπορούσαν να είναι από το νήμα "γράψτε το δικό σας ποίημα" του παλιού πχόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Μαρ 2019, 23:38

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:30
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:27
Μου αρεσουν.
Ψήνομαι και εγω
Κάποτε που ψαχνόμουν με μια δικιά μου υπόθεση είχα πέσει επάνω στο φόρουμ τους, δεν θυμάμαι όμως διεύθυνση και όνομα. Δεν είχαν μόστρα την μαγεία αλλά κάτι άλλα... τσάκρα, ρέικι και τέτοια.
the end

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 19 Μαρ 2019, 23:43

Κουρκούας έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:37



οι διοργανωτές λένε είναι καλλιτεχνικές κολεκτίβες. λίγο γκούγκλισμα έκανα και μοιάζουν πιο πολύ εξαρχειοκουλτούρα παρά σατανισμός.

Ξενέρωσα τώρα. Κάτι σε σέξυ σατανισμός δεν παίζει;
Πάνας έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:38
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:30
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:27
Μου αρεσουν.
Ψήνομαι και εγω
Κάποτε που ψαχνόμουν με μια δικιά μου υπόθεση είχα πέσει επάνω στο φόρουμ τους, δεν θυμάμαι όμως διεύθυνση και όνομα.
Τι να googλαρω; Βασικά αυτή μου άρεσε ΕικόναΔεν με νοιάζει και να με θυσιάσει, i do πως το λένε.

Ορέστης 35

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Μαρ 2019, 23:44

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:04
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:27
Μου αρεσουν.


Ποια σου άρεσε πιο πολύ; εμένα η 3η και στην τελευταία μόνο το μαλλί της.
H τεταρτη με το κερι, η τελευταια, και η δευτερη βγαζει κατι προστυχο.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Μαρ 2019, 23:45

Δεν θυμάμαι ρε Υπερκούλ πως είχα βρεθεί εκεί, Βάλε τσάκρα ρέικι φόρουμ κλπ....
the end

Ορέστης 35

Re: Μέσα στον χορό των Ελληνίδων μαγισσών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Μαρ 2019, 23:49

Papa John έγραψε:
19 Μαρ 2019, 23:07
Κουρκούας έγραψε:
19 Μαρ 2019, 20:12
Wiccans δεν είναι;

Θα μαζεύονται μια φορά το μήνα και θα πλακώνονται σε προβολές Buffy.
Όχι,δεν είναι Wicca η συγκεκριμένη φάση.Η Wicca είναι πολύ πρόσφατη (σε σχέση με άλλες) τελετουργική μαγεία,για να την πούμε έτσι.Κρατάει από τα μέσα της δεκαετίας του '50 και για την ιστορία της εξέλιξής της μπορείς και μόνος σου να ανατρέξεις σε μπόλικο υλικό που κυκλοφορεί στο Ίντερνετ.

Πολύ φοβάμαι ότι οι συγκεκριμένες έχουν αντλήσει πολλά τελετουργικά από τη θρυλική ταινία Haxan (δανέζικη παραγωγή της δεκαετίας του 1920,ελληνικός τίτλος "Η Μαγεία μέσα στους αιώνες"),από την λεγόμενη Χολλυγουντιανή Μαγεία που έχει και άμεση σχέση με τα τελετουργικά του A.Crowley και το σύστημα Υψηλής Μαγείας (my ass) που αυτός εισήγαγε,όπως επίσης και με τη σύγχρονη μορφή Μαγείας που έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας και η οποία γίνεται γνωστή μέσω πλατφορμών όπως το Netflix που προωθεί σε αηδιαστικό βαθμό νεο-παγανιστικές αλλά και σατανιστικές λατρείες μέσω των απαράδεκτων σειρών του.

Με λίγα λόγια,μιλάμε για Πανικές εορτές και τελετουργίες που καμμία σχέση δεν έχουν με το Χριστιανικό πνεύμα ενώ αντίθετα (και παρά τους ισχυρισμούς των συγκεκριμένων,εχμ, μαγισσών...)πιο πολύ πλησιάζουν σε σατανιστικές και δαιμονικές λατρείες.
Εάν π.χ. η Μαρίνα Αμπράμοβιτς τις έκανε όλες αυτές πρόταση για spiritual cooking,όχι απλά τρέχοντας θα πήγαιναν αλλά με τα πόδια στους ώμους.

Το πιο ανησυχητικό για μένα είναι ότι αντιμετωπίζουν πολύ ανάλαφρα το όλο ζήτημα,προφανώς μη έχοντας συναίσθηση σε τι πραγματικά συμμετέχουν.
Τι παιζει απο σεξ σε αυτες τις ομαδες; Θα συμφωνουσαν με την ιδεα να μας ευλογει ο ιερεας και να ξεχυνομαστε γυμνοι στα δασακια με μια δαδα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών