ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 26 Μαρ 2019, 12:39

Naranjita έγραψε:
26 Μαρ 2019, 11:21
ο λογιστής θα κάνει το κτηματολόγιο που είναι επείγον, ο δικηγόρος δεν μπορεί να με βοηθήσει;
Έτσι να σας κάνει ο λογιστής το κτηματολόγιο και αργότερα για να ξεμπερδέψετε να πληρώσετε μηχανικό για πλήρες τοπογραφικό και δικηγόρο για τα δικαστήρια. :D
Η χαρά των τοπογράφων και των δικηγόρων, να έχουν δουλειές για τα επόμενα χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4356
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 26 Μαρ 2019, 12:41

Μηχανικός έγραψε:
26 Μαρ 2019, 12:39
Naranjita έγραψε:
26 Μαρ 2019, 11:21
ο λογιστής θα κάνει το κτηματολόγιο που είναι επείγον, ο δικηγόρος δεν μπορεί να με βοηθήσει;
Έτσι να σας κάνει ο λογιστής το κτηματολόγιο και αργότερα για να ξεμπερδέψετε να πληρώσετε μηχανικό για πλήρες τοπογραφικό και δικηγόρο για τα δικαστήρια. :D
Η χαρά των τοπογράφων και των δικηγόρων, να έχουν δουλειές για τα επόμενα χρόνια.
θα πάω μια βολτα με τα χαρτια και θα δω τι θα μου πει. ουτως η άλλως δεν έχω πληρωσει τιποτα ακομη
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 26 Μαρ 2019, 13:01

foscilis έγραψε:
26 Μαρ 2019, 11:29
Μα και για το κτηματολόγιο κανονικά σε τοπογράφο πας. Ο πατέρας μου έδωσε 70 ευρώ σε ένα γραφείο του τα κάνανε όλα (βέβαια δεν ήταν περίπτωση σαν τη δικιά σου, απλώς βαριόταν να τρέχει Χαλκίδα και δε βοήθησε που έπαιρνε μια βδομάδα να ρωτήσει τι χαρτιά χρειάζονται και οι κτηματολόγοι δεν το σηκώνανε :) ).
Υπάρχουν τέσσερις τρόποι να μετρηθεί το ακίνητο.

1) Αναγνωρίζοντας το ακίνητο πάνω στις αεροφωτογραφίες του κτηματολογίου.
α) Αν το ακίνητο είναι περιφραγμένο και φαίνεται καλά η ακρίβεια είναι κάπου στο μισό μέτρο.
β) Αν το ακίνητο δεν έχει εμφανή όρια με τα γειτονικά, μπορείς να πέσεις έξω μερικά μέτρα.

2) Πηγαίνει κάποιος με ένα απλό GPS, αυτά που κάνουν μερικές εκατοντάδες ευρώ, και παίρνει τις κορυφές του ακινήτου.
Μπορεί να πέσει έξω μέτρα.

3) Πηγαίνει Τοπογράφος ή Πολιτικός Μηχανικός και παίρνει τις κορυφές με όργανα ακριβείας εκατοστού.
Υποβάλεις το περίγραμμα τις ιδιοκτησίας σου με τις ακριβείς συντεταγμένες.
Για το κτηματολόγιο είναι μια χαρά, ΑΛΛΑ αυτό δεν είναι κανονικό τοπογραφικό που θα χρησιμοποιήσεις αργότερα σε συμβόλαια.

4) Τοπογράφος ή Πολιτικός Μηχανικός κάνει πλήρη αποτύπωση και πλήρες τοπογραφικό με προδιαγραφές και με ψηφιακή υπογραφή.


- Εσύ που πλήρωσες 70 ευρώ το πιθανότερο είσαι στην 1η περίπτωση.
Οπότε το πιθανότερο θα χρειαστεί αργότερα να κάνεις κανονικό τοπογραφικό και μπορεί να χρειαστεί και δικηγόρος. :D

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Μαρ 2019, 13:04

Δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι από όλα αυτά, είναι κανονικό εντός σχεδίου 2011 όλα προβλεπέ. Απλώς δεν είχε όρεξη ο πατέρας μου να τρέχει Χαλκίδα και το ανέθεσε σε αυτούς. Δεν ξέρω λεπτομέρειες τι χαρτιά τους έδωσε αλλά βασικά λειτούργησαν πιο πολύ σαν ΚΕΠ στη συγκεκριμένη περίπτωση. :)

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 26 Μαρ 2019, 13:08

Naranjita το πρόβλημα σου δεν είναι η οριοθέτηση του ακίνητου και του οικοπέδου για να πας σε τοπογράφο αλλά είναι νομικό. Πρέπει να μάθεις τη νομοθεσία που διέπει τα ακίνητα που βρίσκονται σε οικόπεδο με δικαιούχους εξ αδιαιρέτου. Ο τοπογράφος δεν γνωρίζει τη νομοθεσία.

Σ' εμένα, το σπίτι που έχτισε άλλος με άδεια στο όνομα του και τώρα το έχουν οι κληρονόμοι του, το έχω και εγώ και ένας ακόμα, ίσο με το ποσοστό οικοπέδου.

Εγώ δηλώνω 33% οικόπεδο και μου ανήκει και το 33% του σπιτιού. Το δηλώνω παρ' όλο ότι δεν το θέλω και πληρώνω και ΕΝΦΙΑ. Πρέπει να χωριστεί και να πάρει ο καθένας το οικόπεδο ου του ανήκει κι αυτός θα πάρει το οικόπεδο στο οποίο είναι μέσα το σπίτι του.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 26 Μαρ 2019, 13:12

foscilis έγραψε:
26 Μαρ 2019, 13:04
Δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι από όλα αυτά, είναι κανονικό εντός σχεδίου 2011 όλα προβλεπέ. Απλώς δεν είχε όρεξη ο πατέρας μου να τρέχει Χαλκίδα και το ανέθεσε σε αυτούς. Δεν ξέρω λεπτομέρειες τι χαρτιά τους έδωσε αλλά βασικά λειτούργησαν πιο πολύ σαν ΚΕΠ στη συγκεκριμένη περίπτωση. :)
Αν δεν χρειαστεί στο επόμενο διάστημα τοπογραφικό να κάνεις ενστάσεις, αργότερα θα πληρώσεις εσύ και μηχανικό και δικηγόρο.
Αφού έχει οριστικοποιηθεί το κτηματολόγιο, διόρθωση γίνεται μόνο δικαστικά.
Θα τα πληρώσεις σίγουρα πολλαπλά εσύ όταν θα κληρονομήσεις το ακίνητο. Εκτός άμα αποποιηθείς την κληρονομιά.

Έτσι θέλω να πληρώνουν οι Συριζαίοι που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. :D

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14552
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 26 Μαρ 2019, 13:21

Mηχανικε, ανοιξε ενα λογαριασμο τραπεζης να σου καταθετουν χρηματα για τις δωρεαν συμβουλες.
Εγω εχω ηδη ανοιξει για σεξουαλικα θεματα και ο ΟΡΕΣΤΗΣ_35CM εχει ξεσκιστει στις καταθεσεις.

υ.γ. Εχω και gossip για το ποιος/ες αλλοι/ες εχουν κανει ΓΕΡΕΣ καταθεσεις τον τελευταιο καιρο...
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4356
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 26 Μαρ 2019, 13:27

brb και tyt έγραψε:
26 Μαρ 2019, 13:08
Naranjita το πρόβλημα σου δεν είναι η οριοθέτηση του ακίνητου και του οικοπέδου για να πας σε τοπογράφο αλλά είναι νομικό. Πρέπει να μάθεις τη νομοθεσία που διέπει τα ακίνητα που βρίσκονται σε οικόπεδο με δικαιούχους εξ αδιαιρέτου. Ο τοπογράφος δεν γνωρίζει τη νομοθεσία.

Σ' εμένα, το σπίτι που έχτισε άλλος με άδεια στο όνομα του και τώρα το έχουν οι κληρονόμοι του, το έχω και εγώ και ένας ακόμα, ίσο με το ποσοστό οικοπέδου.

Εγώ δηλώνω 33% οικόπεδο και μου ανήκει και το 33% του σπιτιού. Το δηλώνω παρ' όλο ότι δεν το θέλω και πληρώνω και ΕΝΦΙΑ. Πρέπει να χωριστεί και να πάρει ο καθένας το οικόπεδο ου του ανήκει κι αυτός θα πάρει το οικόπεδο στο οποίο είναι μέσα το σπίτι του.
αυτό, πρέπει να βρω καλό δικηγορο.

η συμβολαιογράφος που μίλησα μου πε οτι εχει δικαιωμα και στο σπιτι η ξαδερφη μου. αν ειναι στο ονομα της ξαδερφης μου.

και δεν εχω μιλησει μαζι της για να ξερω τι προτιθεται να κανει. η θεια μου μου τα πε ολα αυτα, η ξαδερφη μου μπορει να χει αλλη αποψη.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 26 Μαρ 2019, 13:30

Daje έγραψε:
26 Μαρ 2019, 13:21
Mηχανικε, ανοιξε ενα λογαριασμο τραπεζης να σου καταθετουν χρηματα για τις δωρεαν συμβουλες.
Εγω εχω ηδη ανοιξει για σεξουαλικα θεματα και ο ΟΡΕΣΤΗΣ_35CM εχει ξεσκιστει στις καταθεσεις.

υ.γ. Εχω και gossip για το ποιος/ες αλλοι/ες εχουν κανει ΓΕΡΕΣ καταθεσεις τον τελευταιο καιρο...
Είναι νόμος, για να σε ακούσουν πρέπει να μπουν στο γραφείο και να πληρώσουν.
Και όσο πιό κυριλάτο γραφείο έχεις, και όσο πιό καλό κουστούμι φοράς, τόσα πιό πολλά είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν.
Μετράει και αν έχεις γυναικάρα γραμματέα. :D

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14552
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 26 Μαρ 2019, 13:32

Μηχανικός έγραψε:
26 Μαρ 2019, 13:30
Daje έγραψε:
26 Μαρ 2019, 13:21
Mηχανικε, ανοιξε ενα λογαριασμο τραπεζης να σου καταθετουν χρηματα για τις δωρεαν συμβουλες.
Εγω εχω ηδη ανοιξει για σεξουαλικα θεματα και ο ΟΡΕΣΤΗΣ_35CM εχει ξεσκιστει στις καταθεσεις.

υ.γ. Εχω και gossip για το ποιος/ες αλλοι/ες εχουν κανει ΓΕΡΕΣ καταθεσεις τον τελευταιο καιρο...
Είναι νόμος, για να σε ακούσουν πρέπει να μπουν στο γραφείο και να πληρώσουν.
Και όσο πιό κυριλάτο γραφείο έχεις, και όσο πιό καλό κουστούμι φοράς, τόσα πιό πολλά είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν.
Μετράει και αν έχεις γυναικάρα γραμματέα. :D
Καλα αν εχεις γυναικαρα γραμματεα το κλεινεις ρε συ το γραφειο.
Ολο σε συσκεψη θα εισαι...

υ.γ. Naranjita, ευχομαι να λυθει το προβλημα που εχει προκυψει.
Πλακα κανουμε...
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14876
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 26 Μαρ 2019, 13:33

Απ όσο ξέρω, για το ζήτημα της OP, μπορείς να κρατήσεις το σπίτι και οι άλλοι το οικόπεδο και να μπαίνεις με δουλεία διόδου. Υποχεούνται δηλαδή να σου αφήσουν χώρο να περνας. Παίζουν όμως ρόλο και άλλα σημαντικά ζητήματα: Είναι εντός σχεδίου/εντός οικισμού; Και το κυριότερο μπορείς να συνενοηθείς με την άλλη πλευρά; Γιατί αλλιώς (σε περίπτωση που το πάτε δικαστικά δηλαδή) μιλάμε για Την χαρά μηχανικών και δικηγόρων :lol:


Αλλά γενικά ναι σε τέτοιου είδους κληρονομικά ζητήματα μπορούν να δημιουργηθούν καταστάσεις, πέρα από κάθε λογική.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Orion22 την 26 Μαρ 2019, 13:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14552
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 26 Μαρ 2019, 13:38

Η "πλακα" (τι πλακα δηλαδη, αστα να πανε) ειναι αν υπαρχουν και αυθαιρετες κατασκευες/αλλαγες χρησης και αρχισουν να μαλωνουν οι συγγενεις για το ποιος τις εκανε, ποιος πρεπει να πληρωσει το προστιμο κλπ...
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 26 Μαρ 2019, 14:47

Naranjita έγραψε:
26 Μαρ 2019, 13:27
brb και tyt έγραψε:
26 Μαρ 2019, 13:08
Naranjita το πρόβλημα σου δεν είναι η οριοθέτηση του ακίνητου και του οικοπέδου για να πας σε τοπογράφο αλλά είναι νομικό. Πρέπει να μάθεις τη νομοθεσία που διέπει τα ακίνητα που βρίσκονται σε οικόπεδο με δικαιούχους εξ αδιαιρέτου. Ο τοπογράφος δεν γνωρίζει τη νομοθεσία.

Σ' εμένα, το σπίτι που έχτισε άλλος με άδεια στο όνομα του και τώρα το έχουν οι κληρονόμοι του, το έχω και εγώ και ένας ακόμα, ίσο με το ποσοστό οικοπέδου.

Εγώ δηλώνω 33% οικόπεδο και μου ανήκει και το 33% του σπιτιού. Το δηλώνω παρ' όλο ότι δεν το θέλω και πληρώνω και ΕΝΦΙΑ. Πρέπει να χωριστεί και να πάρει ο καθένας το οικόπεδο ου του ανήκει κι αυτός θα πάρει το οικόπεδο στο οποίο είναι μέσα το σπίτι του.
αυτό, πρέπει να βρω καλό δικηγορο.

η συμβολαιογράφος που μίλησα μου πε οτι εχει δικαιωμα και στο σπιτι η ξαδερφη μου. αν ειναι στο ονομα της ξαδερφης μου.

και δεν εχω μιλησει μαζι της για να ξερω τι προτιθεται να κανει. η θεια μου μου τα πε ολα αυτα, η ξαδερφη μου μπορει να χει αλλη αποψη.
Ξέχασα να σου πω κάτι βασικότατο. Έχει δικαιώματα στην ιδιοκτησία (πρέπει να το δηλώσει στο Ε9 και να πληρώνει ΕΝΦΙΑ) αλλά όχι στην χρήση. Με την λεγόμενη ''κατάχρηση δικαιώματος'' δεν μπορεί να σε βγάλει από το σπίτι.

Δεν ξέρω αν ισχύει και για τα εξοχικά (αν είναι εξοχικό το σπίτι που λες). Γι' αυτό σου λέω ότι πρέπει να μιλήσεις με κάποιον δικηγόρο αλλά ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ. Μετά τον δικηγόρο που ανέφερα πιο πάνω, είχα πάει και σε έναν δικηγόρο μιας γνωστής μου και δεν ήξερε τίποτα. Αν τυχόν είσαι στην Θεσσαλονίκη να σου πω ποιος είναι αυτός που είχε ανάλογη προσωπική του υπόθεση και γνωρίζει την σχετική νομοθεσία.

Η ξαδέρφη σου έχει δύο επιλογές. Είτε να μείνει έτσι και να πληρώνει ΕΝΦΙΑ για σπίτι που δεν έχει είτε να βάλετε έναν τοπογράφο να το χωρίσει, να το δηλώσετε στην εφορία και να ξεκαθαριστεί η υπόθεση. Μπορεί στο μέλλον να θέλει ν απουλήσει το οικόπεδο της και να μην μπορεί επειδή δεν είναι ''καθαρό''.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4356
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 27 Μαρ 2019, 09:52

brb και tyt έγραψε:
26 Μαρ 2019, 14:47




Ξέχασα να σου πω κάτι βασικότατο. Έχει δικαιώματα στην ιδιοκτησία (πρέπει να το δηλώσει στο Ε9 και να πληρώνει ΕΝΦΙΑ) αλλά όχι στην χρήση. Με την λεγόμενη ''κατάχρηση δικαιώματος'' δεν μπορεί να σε βγάλει από το σπίτι.

Δεν ξέρω αν ισχύει και για τα εξοχικά (αν είναι εξοχικό το σπίτι που λες). Γι' αυτό σου λέω ότι πρέπει να μιλήσεις με κάποιον δικηγόρο αλλά ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ. Μετά τον δικηγόρο που ανέφερα πιο πάνω, είχα πάει και σε έναν δικηγόρο μιας γνωστής μου και δεν ήξερε τίποτα. Αν τυχόν είσαι στην Θεσσαλονίκη να σου πω ποιος είναι αυτός που είχε ανάλογη προσωπική του υπόθεση και γνωρίζει την σχετική νομοθεσία.

Η ξαδέρφη σου έχει δύο επιλογές. Είτε να μείνει έτσι και να πληρώνει ΕΝΦΙΑ για σπίτι που δεν έχει είτε να βάλετε έναν τοπογράφο να το χωρίσει, να το δηλώσετε στην εφορία και να ξεκαθαριστεί η υπόθεση. Μπορεί στο μέλλον να θέλει ν απουλήσει το οικόπεδο της και να μην μπορεί επειδή δεν είναι ''καθαρό''.

σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

:g094:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 28 Μαρ 2019, 08:21

Ποτε το εχτισε ο πατέρας σου?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών