Highlights της ημερας μας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9290
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 21 Απρ 2024, 23:59

νύχτα έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:43
Bazoomba έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:27

Είναι πιο τίμιο απλά να παραδεχθεί κανείς ότι το κάνει για τον εαυτό του, όχι για το ζώο.
γενικά ναι μα στην περίπτωση που ταυτόχρονα "σώζεις" ένα ζωντανό
βρίσκω μάταιη τόση αυστηρότητα
Ειναι διαρκες αυτο το σωσιμο; Καποια στιγμη το αρρωστο ή χτυπημενο ζωο παυει να ειναι τετοιο. Μετα τι δικαιολογει την παραμονη του, αν οχι η δικη μας επιθυμια;
SpoilerShow
Εικόνα
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15659
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 22 Απρ 2024, 00:03

νύχτα έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:51
Fata_Morgana έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:45
Γιατί πιστεύεις σου έκανε τόσο καλό;
ήταν η συντροφιά μου σε φάση που μου έτυχαν μαζεμένα
πένθος για πολύ αγαπημένο πρόσωπο-καραντίνα-χωρισμός και απόλυση

και για άλλους λόγους που δεν θα ήθελα να μοιραστώ

ωστόσο κατά πάσα πιθανότητα και χωρίς να έχουν μεσολαβήσει όλα αυτά
πάλι να ένιωθα το ίδιο δέσιμο, γιατί έτσι είμαι φτιαγμένη

γι αυτό με φοβάμαι και δεν το αποφασίζω, αν και μάλλον είναι νωρίς ακόμη
Πάρε το χρόνο σου, μάλλον δεν είσαι έτοιμη ακόμα.
Άλλωστε καθένας βιώνει τον πόνο της απώλειας διαφορετικά.

Βέβαια να σου ομολογήσω ότι θα χαρώ αν και όποτε μάθω ότι έσωσες ακόμα ένα- ή και δυο αν θες- από τους δρόμους (όπου καμιά καλή τύχη δεν τα περιμένει). Παρά το γεγονός πως η Σούζα θα έχει πάντα μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά σου.
Μοναδική, αναντικατάστατη, πολυαγαπημένη..
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8767
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 22 Απρ 2024, 00:09

Bazoomba έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:59
Ειναι διαρκες αυτο το σωσιμο; Καποια στιγμη το αρρωστο ή χτυπημενο ζωο παυει να ειναι τετοιο. Μετα τι δικαιολογει την παραμονη του, αν οχι η δικη μας επιθυμια;
SpoilerShow
Εικόνα
φακγιου
δεν είπα ότι διαφωνώ ή ότι έχεις άδικο, είπα ότι βρίσκω καμιά φορά
πως είναι περιττή τόση αυστηρότητα

έχω πολλούς ενδοιασμούς και αμφιβολίες όπως είπα και παραπάνω, δεν είναι όλες
οι περιπτώσεις ίδιες, μα κάποιοι κάνουν ακριβώς αυτό

τα "σώζουν" και μετά είναι σε θέση να τα αφήσουν ελεύθερα

αν μπορούσα και είχα την οικονομική δυνατότητα, στη φάση που είμαι
θα προσπαθούσα να κάνω το ίδιο, γιατί δυστυχώς αφού βίωσα την εμπειρία
της συμβίωσης με γάτα, άρχισα να παρατηρώ τί συμβαίνει στους δρόμους

και εννοώ ότι παλιότερα ήμουν σχεδόν αδιάφορη

βέβαια μέσω της αγάπης που προέκυψε από την σχέση μου με τη σούζα,
αναπτύχθηκε γενικότερα η αγάπη μου προς σχεδόν όλα τα ζωντανά

και το ότι γερνάω παίζει ρόλο φυσικά







(κουκλί είναι)
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8767
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 22 Απρ 2024, 00:14

aLiCat έγραψε:
22 Απρ 2024, 00:03
Πάρε το χρόνο σου, μάλλον δεν είσαι έτοιμη ακόμα.
Άλλωστε καθένας βιώνει τον πόνο της απώλειας διαφορετικά.

Βέβαια να σου ομολογήσω ότι θα χαρώ αν και όποτε μάθω ότι έσωσες ακόμα ένα- ή και δυο αν θες- από τους δρόμους (όπου καμιά καλή τύχη δεν τα περιμένει). Παρά το γεγονός πως η Σούζα θα έχει πάντα μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά σου.
Μοναδική, αναντικατάστατη, πολυαγαπημένη..
ναι δεν είμαι, αν και οι περισσότεροι μου λένε πως πιθανότατα ποτέ
δεν θα αισθανθώ απόλυτα έτοιμη και πως άδικα στερούμαι αυτή την αγάπη :102:
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4478
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 22 Απρ 2024, 00:19

οι γάτες (μου) θέλουν ένα μπολάκι με φαγάκι, ένα με νερό, χώρους στο σπίτι να κοιμηθούν με ασφάλεια και μισάνοιχτη την πόρτα για να αλητέψουν. ο Πίπης πριν λίγο βγήκε έξω, ενώ χθες κοιμήθηκε μέσα το βράδυ. μου θυμίζει τα νιάτα μου, που κοιμόμουν κάθε δεύτερη μέρα.

όσο κυκλοφορεί έξω, αγχώνομαι μην πάθει τίποτα, αλλά δεν μπορώ να της στερήσω την ελευθερία.

αυτά.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2203
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 22 Απρ 2024, 00:31

νύχτα έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:59
ναι Βίρνα, ήταν η συντροφιά μου



















:smt005::smt058
:smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9290
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 22 Απρ 2024, 00:39

Το ιδιο και με την γατουλα παραπανω. Ειναι ελευθερη να φυγει οποτε θελει και να επιστρεψει αντιστοιχα. Βεβαια εγω εχω αυλη, αυτος ειναι ο λογος που δεχομαι να ειναι μαζι μου.

Οταν την κλεινεις στο σπιτι αφαιρεις απο την ζωη της γατας ποιοτητες που εξω στους δρομους θα μπορουσε να αδραξει ελευθερα. Ενας γατοκαβγας αρσενικων, μια περιεργη μυρωδια που θελει εξερευνηση, ενα ψηλο σημειο, ενα παρ'ολιγον θηραμα. Κλεισμενη στο διαμερισμα, η γατα περιχαρακωνεται στις διεγερσεις που της παρεχεις εσυ. Ωσπου στο τελος απομενει μοναχα μια σχεση εξαρτησης.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15659
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 22 Απρ 2024, 00:40

νύχτα έγραψε:
22 Απρ 2024, 00:14
aLiCat έγραψε:
22 Απρ 2024, 00:03
Πάρε το χρόνο σου, μάλλον δεν είσαι έτοιμη ακόμα.
Άλλωστε καθένας βιώνει τον πόνο της απώλειας διαφορετικά.

Βέβαια να σου ομολογήσω ότι θα χαρώ αν και όποτε μάθω ότι έσωσες ακόμα ένα- ή και δυο αν θες- από τους δρόμους (όπου καμιά καλή τύχη δεν τα περιμένει). Παρά το γεγονός πως η Σούζα θα έχει πάντα μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά σου.
Μοναδική, αναντικατάστατη, πολυαγαπημένη..
ναι δεν είμαι, αν και οι περισσότεροι μου λένε πως πιθανότατα ποτέ
δεν θα αισθανθώ απόλυτα έτοιμη και πως άδικα στερούμαι αυτή την αγάπη :102:
Το "απόλυτα έτοιμη" δεν υπάρχει (για μένα τουλάχιστον).

Πιστεύω όμως πως θα είσαι έτοιμη όταν θα μάθεις να ζεις με αυτό, σε βαθμό που παράλληλα δεν θα σε εμποδίζει στην απόκτηση κάποιου νέου γατιού-"διαδόχου".
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

nemo
Δημοσιεύσεις: 7247
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 22 Απρ 2024, 00:43

αβυσσος η ψυχη!

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15659
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 22 Απρ 2024, 00:54

Bazoomba έγραψε:
22 Απρ 2024, 00:39

Οταν την κλεινεις στο σπιτι αφαιρεις απο την ζωη της γατας ποιοτητες που εξω στους δρομους θα μπορουσε να αδραξει ελευθερα. γατοκαβγας αρσενικων, μια περιεργη μυρωδια που θελει εξερευνηση, ενα ψηλο σημειο, ενα παρ'ολιγον θηραμα. Κλεισμενη στο διαμερισμα, η γατα περιχαρακωνεται στις διεγερσεις που της παρεχεις εσυ. Ωσπου στο τελος απομενει μοναχα μια σχεση εξαρτησης.
ποιοτητες που εξω στους δρομους
Όλο "ποιότητα" στους δρόμους, ειδικά στις πόλεις πολύ φιλόξενες για τα αδέσποτα (και τα ημι-αδέσποτα).
Στα χωριά μπορεί.
Ενας γατοκαβγας αρσενικων,
..που ενδεχομένως θα το τραυματίσει (στην καλύτερη περίπτωση), θα του μεταδώσει κάποιο λοιμώδες ...

. Κλεισμενη στο διαμερισμα, η γατα περιχαρακωνεται στις διεγερσεις που της παρεχεις εσυ περιορίζεται κατά πολύ από τις φυσικές διεγέρσεις που θα είχε αν ζούσε ελεύθερη, έξω . Ωσπου στο τελος απομενει μοναχα μια σχεση εξαρτησης.
Αυτό είναι αλήθεια και θα συμφωνήσω.


"Σκλαβιά" μεν,αλλά και ασφάλεια.

Από την άλλη θα πρέπει να δεχτούμε ότι (από τη μεριά του ζώου) η ελευθερία έχει και ένα τίμημα,
που δεν είναι άλλο από τον πρόωρο θάνατό του. Είτε από ασθένειες, είτε από τροχοφόρα.(Μιλάμε πάντα για τις πόλεις, όχι για απομονωμένα χωριά).
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Casp
Δημοσιεύσεις: 3000
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 22 Απρ 2024, 09:10

νύχτα έγραψε:
21 Απρ 2024, 20:33
Casp έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:10
Πηδάει συνεχώς στους πάγκους. Δεν νομίζω να μπορώ να τον εκπαιδεύσω, ε; :smt005:
κάποιοι ισχυρίζονται ότι εκπαιδεύονται

εγώ είχα δοκιμάσει ταινία διπλής όψεως πάνω στον πάγκο, και αλουμινόχαρτο

έκανε ακροβατικά και τα απέφευγε όλα, σε κάποιες φάσεις την έβρισκα
να αράζει μέσα στην πιατοθήκη :102:
Είχες και εσύ ζημιές στο σπίτι; Χθες το βράδυ μας έφαγε την μια από τις καρέκλες της τραπεζαρίας :lol:
Είχα κάλυμμα, το έβγαλε και την έφαγε. Του πήραμε και σκράτσερ για τα νύχια και δεν το χρησιμοποιεί.
Θα πρέπει να αλλάξουμε και τις 6 τώρα όταν φύγουμε επειδή είναι σετ. Στον καναπέ έχουμε 2 μεγάλα ριχτάρια αλλά υπάρχουν σημεία που δεν καλύπτονται αρκετά. Αν καταστρέψει και τον καναπέ, την βάψαμε :oops:
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3000
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 22 Απρ 2024, 09:21

thanks και τους υπόλοιπους για τα σχόλια, σας διαβάζω :hebit:
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9290
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 22 Απρ 2024, 17:12

aLiCat έγραψε:
22 Απρ 2024, 00:54
Bazoomba έγραψε:
22 Απρ 2024, 00:39

Οταν την κλεινεις στο σπιτι αφαιρεις απο την ζωη της γατας ποιοτητες που εξω στους δρομους θα μπορουσε να αδραξει ελευθερα. γατοκαβγας αρσενικων, μια περιεργη μυρωδια που θελει εξερευνηση, ενα ψηλο σημειο, ενα παρ'ολιγον θηραμα. Κλεισμενη στο διαμερισμα, η γατα περιχαρακωνεται στις διεγερσεις που της παρεχεις εσυ. Ωσπου στο τελος απομενει μοναχα μια σχεση εξαρτησης.
ποιοτητες που εξω στους δρομους
Όλο "ποιότητα" στους δρόμους, ειδικά στις πόλεις πολύ φιλόξενες για τα αδέσποτα (και τα ημι-αδέσποτα).
Στα χωριά μπορεί.
Ενας γατοκαβγας αρσενικων,
..που ενδεχομένως θα το τραυματίσει (στην καλύτερη περίπτωση), θα του μεταδώσει κάποιο λοιμώδες ...

. Κλεισμενη στο διαμερισμα, η γατα περιχαρακωνεται στις διεγερσεις που της παρεχεις εσυ περιορίζεται κατά πολύ από τις φυσικές διεγέρσεις που θα είχε αν ζούσε ελεύθερη, έξω . Ωσπου στο τελος απομενει μοναχα μια σχεση εξαρτησης.
Αυτό είναι αλήθεια και θα συμφωνήσω.


"Σκλαβιά" μεν,αλλά και ασφάλεια.

Από την άλλη θα πρέπει να δεχτούμε ότι (από τη μεριά του ζώου) η ελευθερία έχει και ένα τίμημα,
που δεν είναι άλλο από τον πρόωρο θάνατό του. Είτε από ασθένειες, είτε από τροχοφόρα.(Μιλάμε πάντα για τις πόλεις, όχι για απομονωμένα χωριά).
νύχτα Ποια ειναι η γνωμη σου;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15659
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 22 Απρ 2024, 17:28

Casp έγραψε:
22 Απρ 2024, 09:10

Είχες και εσύ ζημιές στο σπίτι; Χθες το βράδυ μας έφαγε την μια από τις καρέκλες της τραπεζαρίας :lol:
Είχα κάλυμμα, το έβγαλε και την έφαγε. Του πήραμε και σκράτσερ για τα νύχια και δεν το χρησιμοποιεί.
Θα πρέπει να αλλάξουμε και τις 6 τώρα όταν φύγουμε επειδή είναι σετ. Στον καναπέ έχουμε 2 μεγάλα ριχτάρια αλλά υπάρχουν σημεία που δεν καλύπτονται αρκετά. Αν καταστρέψει και τον καναπέ, την βάψαμε :oops:
Αυτό βρες κάποιο τρόπο να αποτρέψεις να το κάνει . Υπάρχουν ειδικά σπρέι στο εμπόριο που μπορείς να ψεκάζεις τους χώρους που δεν θες να τους κάνει "καλοκαιρινούς". Αν και στη δική μου γάτα, δεν έφερε αποτέλεσμα. Είναι θέμα χαρακτήρα. :102:
Ενώ η προηγούμενη γατούλα που είχα, μου επέτρεπε να της κόβω τις άκρες των νυχιών.
Αν και συνήθως έκανε το μανικιούρ της στο ονυχοδρόμιο .

Δεν ξέρω αν το έβαλε κάποιος προηγουμένως, αλλά ρίξε και μια ματιά στο λινκ με ένα σάιτ που ασχολείται με τα γατικά.

https://www.tsitsosthecat.gr/
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Highlights της ημερας μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2024, 17:58

Το μόνον που έχω να πω αναφορικά με την αντιμετώπιση των γατιών είναι κάτι του στυλ "κάποτε είχα 5 θεωρίες για την ανατροφή/εκπαίδευση (ποιος ήρθε;) :lol: των γατιών, τώρα έχω 5 γάτες και καμμία θεωρία".

Όχι, δεν είναι δικό μου το τσιτάτο. Είχε γραφτεί για παιδιά αλλά βρίσκει την τέλεια εφαρμογή στις γάτες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών