Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Ενότητα για αποθήκευση εγγράφων, φωτογραφιών, βίντεο κ.ά. για αναφορά σε θέματα όλων των ενοτήτων συζητήσεων. Δεν επιτρέπονται εδώ συζητήσεις.
mao mao
Δημοσιεύσεις: 7312
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 20 Ιαν 2021, 21:37

Στύγιος έγραψε:
20 Ιαν 2021, 21:28
Πληρώθηκε κανείς απ ' όσους τυχόν εδέησε το σύστημα του απατεώνα και έκαναν οριστική υποβολή; Γω έμεινα στην προσωρινή κι ούτε πρόκειται..

Ρωτάω.
έχω κάνει οριστική υποβολή εδώ και πάνω από μήνα. Ακόμη τίποτα.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 20 Ιαν 2021, 21:39

mao mao έγραψε:
20 Ιαν 2021, 21:37
Στύγιος έγραψε:
20 Ιαν 2021, 21:28
Πληρώθηκε κανείς απ ' όσους τυχόν εδέησε το σύστημα του απατεώνα και έκαναν οριστική υποβολή; Γω έμεινα στην προσωρινή κι ούτε πρόκειται..

Ρωτάω.
έχω κάνει οριστική υποβολή εδώ και πάνω από μήνα. Ακόμη τίποτα.
Ευχαριστώ, κατάλαβα πως πάει το πράγμα..

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 20 Ιαν 2021, 23:01

Γιατί γαμημένε Πιερρακάκη πρέπει να δηλώσει η μάνα μου ΑΦΜ και ΑΔΤ και ΑΜΚΑ πλησιεστέρων συγγενών σε ατομική αίτηση; Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα και οξύμωρο και μέγιστη ΜΑΛΑΚΙΑ .
Να τα διασταυρώσετε ,όπως έχετε υποχρέωση, γαμημένοι ε γαμημένοι..

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7312
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 13 Φεβ 2021, 12:52

Στύγιος έγραψε:
20 Ιαν 2021, 23:01
Γιατί γαμημένε Πιερρακάκη πρέπει να δηλώσει η μάνα μου ΑΦΜ και ΑΔΤ και ΑΜΚΑ πλησιεστέρων συγγενών σε ατομική αίτηση; Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα και οξύμωρο και μέγιστη ΜΑΛΑΚΙΑ .
Να τα διασταυρώσετε ,όπως έχετε υποχρέωση, γαμημένοι ε γαμημένοι..
Το κασέρι μπήκε την περασμένη Τρίτη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Φεβ 2021, 18:32

Πάντως, στη δική μου περίπτωση που έστειλα email στην υπηρεσία επειδή όταν έκανα την αίτηση υπήρξε πρόβλημα με αποτέλεσμα να μην περαστούν κάποια στοιχεία στην οριστική αίτηση, οι άνθρωποι απάντησαν ευγενικότατα και μάλιστα βοήθησαν, ανοίγοντας την αίτηση και παρέχοντας οδηγίες.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 16 Φεβ 2021, 14:00

Mετά από διασταύρωση στοιχείων , μ' άφησε να κάνω οριστική υποβολή. Από 24/11 εκκρεμούσε η αίτηση.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Φεβ 2021, 15:12

Επίσης χτες μου ήρθε αυτό το μήνυμα:

Γνωστοποιείται ότι η περίπτωσή σας διαβιβάστηκε σε Υπηρεσία του Φορέα για περαιτέρω έλεγχο, προκειμένου να ολοκληρωθεί έως την επόμενη προγραμματισμένη πληρωμή της 10/4/2021.

Εκ των Γεν.Δ/νσεων του e-ΕΦΚΑ

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 13 Απρ 2021, 15:20

Μπήκαν τα γκαφρά ,χάρηκαν κι οι παππούδες. :g030::smt023

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 19 Φεβ 2022, 21:18

Βαριέμαι κι επειδή έχει "στοιχειώσει":
SpoilerShow
ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ (σελ. 50-51)
Η δημιουργία της πόλης της Αθήνας
- Το έδαφος της Αττικής ήταν φτωχό. Υπήρχαν μικροί οικισμοί γύρω από τα λιγοστά χωράφια. Γι’ αυτό οι κάτοικοι ασχολούνταν κυρίως με το εμπόριο και τη ναυτιλία.
- Αργότερα οι οικισμοί συνενώθηκαν σε μια πόλη, την Αθήνα. Αυτό το γεγονός, που ονομάστηκε συνοικισμός, αποδόθηκε στον Θησέα και εορταζόταν κάθε χρόνο στα Παναθήναια.
Το πολίτευμα της Αθήνας
- Το πρώτο πολίτευμα της Αθήνας ήταν η βασιλεία. Τελευταίος βασιλιάς ήταν ο Κόδρος.
- Στη συνέχεια διαμορφώθηκε ένα αριστοκρατικό πολίτευμα που το αποτελούσαν:
ο άρχοντας-βασιλιάς (είχε θρησκευτικές εξουσίες)
ο επώνυμος άρχοντας (υπεύθυνος για τη σύγκληση της Εκκλησίας του Δήμου) ο άρχοντας πολέμαρχος (είχε στρατιωτικές εξουσίες) οι έξι θεσμοθέτες (είχαν δικαστικές και νομοθετικές εξουσίες) ο Άρειος Πάγος (ήταν το ανώτατο δικαστήριο) η Εκκλησία του Δήμου (ήταν η συνέλευση των Αθηναίων)
Οι κοινωνικές συγκρούσεις της Αθήνας
- Οι έμποροι και οι βιοτέχνες άρχισαν να αμφισβητούν την εξουσία των ευγενών- αριστοκρατών. Από την άλλη μεριά, οι αγρότες ήταν χρεωμένοι στους ευγενείς και γίνονταν δούλοι.
- Ο Κύλων το 632 π.Χ. προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τη δυσαρέσκεια των φτωχών και να γίνει τύραννος. Τελικά απέτυχε.
- Ο ίδιος δραπέτευσε, αλλά οι οπαδοί του θανατώθηκαν, παρότι είχαν καταφύγει στους βωμούς των θεών. Αυτή η ανόσια πράξη έμεινε γνωστή ως «Κυλώνειον άγος».
- Η ένταση στην Αθήνα συνεχίστηκε. Οι φτωχότεροι Αθηναίοι ζητούσαν α) διαγραφή των χρεών τους και β) καταγραφή των νόμων (μέχρι τότε ήταν άγραφοι και δεν μπορούσε να αποδοθεί σωστά η δικαιοσύνη).
- Τελικά το 624 π.Χ. ανατέθηκε στον Δράκοντα να καταγράψει τους νόμους. Οι νόμοι του Δράκοντα ήταν πολύ αυστηροί.
ΑΘΗΝΑ: ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (σελ. 52-53)
Τα μέτρα του Σόλωνα
- Παρά την καταγραφή των νόμων, οι φτωχοί ήταν ακόμα δυσαρεστημένοι για τα υπέρογκα χρέη τους.
- Το 594 π.Χ. ανέθεσαν οι Αθηναίοι στο Σόλωνα, ποιητή και σοφό, να βρει λύσεις στο πρόβλημα.
- Τα μέτρα που εφάρμοσε ο Σόλων ήταν:
κατάργηση των χρεών (σεισάχθεια = αποτίναξη του βάρους) απελευθέρωση των υπόχρεων δούλων
απαγόρευση του δανεισμού με εγγύηση την προσωπική ελευθερία διαίρεση των πολιτών σε 4 τάξεις με βάση το εισόδημα και όχι την καταγωγή διεύρυνση του πολιτικού ρόλου της Εκκλησίας του Δήμου
Δημιουργία της Βουλής των Τετρακοσίων
Δημιουργία του λαϊκού δικαστηρίου της Ηλιαίας Υποχρεωτική συμμετοχή στα κοινωνικά και πολιτικά θέματα
Η τυραννίδα του Πεισίστρατου
- Τα μέτρα του Σόλωνα ανακούφισαν τους φτωχούς αλλά η γη παρέμενε στα χέρια των λίγων.
- Την κατάσταση εκμεταλλεύτηκε ένας πλούσιος Αθηναίος, ο Πεισίστρατος, που πήρε με τη βία την εξουσία και επέβαλε τυραννικό πολίτευμα.
- Ο Πεισίστρατος στέρησε πολλές ελευθερίες από τους Αθηναίους, αλλά έκανε και σημαντικά δημόσια έργα.
Οι καινοτομίες του Κλεισθένη
- Όταν ανατράπηκε η τυραννία (510 π.Χ.), κυριάρχησαν οι δημοκρατικοί με αρχηγό τον Κλεισθένη.
- Ο Κλεισθένης πήρε ορισμένα μέτρα που έθεσαν τις βάσεις της δημοκρατίας στην Αθήνα:
1) Χώρισε του κατοίκους της Αττικής σε δέκα φυλές, των οποίων τα μέλη προέρχονταν από διαφορετικές περιοχές (έτσι η συγγένεια και η καταγωγή έπαψαν να έχουν κυρίαρχη σημασία).
2) Αύξησε τα μέλη της Βουλής από 400 σε 500 (Βουλή των Πεντακοσίων).
3) Αύξησε τον αριθμό των στρατηγών από 1 σε 10 (ως τότε υπήρχε μόνο ο άρχων- πολέμαρχος).
4) Έκανε την Εκκλησία του Δήμου κυρίαρχο σώμα του πολιτεύματος (έπαιρνε πια τις πιο σοβαρές αποφάσεις).
- Τα αποτελέσματα των καινοτομιών του Κλεισθένη:
έκανε προσιτά τα αξιώματα σε όλους τους πολίτες (ισοτιμία-ισονομία). εξασφάλισε την ενότητα και την ομόνοια των πολιτών (κοινωνική ειρήνη). αφύπνισε το ενδιαφέρον του πολίτη για τα κοινά.
SpoilerShow
ΤΑΞΗ : Β΄
ΜΑΘΗΜΑ: ΙΣΤΟΡΙΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:

ΘΕΜΑΤΑ

ΟΜΑΔΑ Α΄
(Επιλέξτε τις τρεις από τις πέντε ερωτήσεις. Κάθε ερώτηση βαθμολογείται με 4 μονάδες)

Α.1. Να εξηγήσετε σύντομα τους ιστορικούς όρους: α. «Σχίσµα των δύο Εκκλησιών»,β. «σταυροφορίες», γ. «γενίτσαροι» , δ. «παιδοµάζωµα»












Α.2. Στις παρακάτω προτάσεις υπογραμμίστε τη σωστή απάντηση:

1. Ακολούθησε φιλοδυτική εσωτερική πολιτική και στηρίχθηκε στις υπηρεσίες των Λατίνων:
α) Αλέξιος Α΄ Κομνηνός, β) Ιωάννης Κομνηνός, γ) Μανουήλ Α΄ Κομνηνός

2. Το οριστικό Σχίσμα των δύο Εκκλησιών (1054) έγινε όταν ήταν πατριάρχης Κων/πόλεως:
α) ο Φώτιος, β) ο Νικόλαος Μυστικός, γ) ο Μιχαήλ Κηρουλάριος

3. Η κήρυξη της α΄ σταυροφορίας έγινε το 1095 στην Κλερμόν της Γαλλίας από τον πάπα:
α) Λέοντα Γ, β) Ιννοκέντιο Γ΄, γ) Ουρβανό Β΄.

4. Η άλωση της Κων/πολης από τους Δυτικούς έγινε με την:
α) β΄ σταυροφορία, β) γ΄ σταυροφορία, γ) δ΄ σταυροφορία

Α.3. Να χαρακτηρίσετε τις προτάσεις που ακολουθούν γράφοντας τη λέξη Σωστό ή Λάθος δίπλα στο γράμμα που αντιστοιχεί στην κάθε πρόταση:

Η Α΄ σταυροφορία διακρίνεται σε μια λαϊκή και μια φεουδαρχική φάση.

Με το χρυσόβουλο του 1082 ο Μανουήλ Κομνηνός παραχώρησε εμπορικά προνόμια στους Βενετούς.

Ένας από τους παράγοντες που συνέβαλαν στις σταυροφορίες ήταν τα οικονομικά προβλήματα της Δύσης.

Στα χρόνια του Βασιλείου Β΄ έγινε το Σχίσμα των δύο Εκκλησιών.

Α.4. Τι ήταν οι σταυροφορίες και ποιοι παράγοντες επηρέασαν τη διαμόρφωση της σταυροφορικής κίνησης ;









Α.5. Ποιοι ήταν οι κυριότεροι παράγοντες που ευνόησαν την επέκταση και επικράτηση των Οθωµανών στα Βαλκάνια;









ΟΜΑΔΑ Β΄
(Επιλέξτε τις δύο από τις τέσσερις ερωτήσεις .Κάθε ερώτηση βαθμολογείται με 4 μονάδες .)

Β .1. Σε ποιες διαφορές µεταξύ ορθοδόξων και ρωµαιοκαθολικών αναφέρεται το παρακάτω απόσπασµα από επιστολή του Μιχαήλ Κηρουλαρίου, επί της πατριαρχείας του οποίου έγινε και το οριστικό σχίσµα των δύο εκκλησιών( 1054 µ.Χ.) :
« Πρέπει να ξέρεις ότι οι Ρωµαίοι δεν έχουν χτυπηθεί από ένα µόνο βέλος (πλάνη) δηλ. τα άζυµα, αλλά πολλά και διάφορα βέλη που πρέπει να τα αποµακρύνουµε.[…] Στο άγιο σύµβολο [της Πίστεως] κάνουν την ακόλουθη κακόβουλη και επικίνδυνηπροσθήκη : « Και εις το Πνεύµα το άγιον, το ζωοποιόν, το εκ του Πατρός και του Υιού εκπορευόµενον».[…] Οι επίσκοποι τους φοράνε δαχτυλίδι στο χέρι τους, σαν να έχουν τάχα παντρευτεί την εκκλησία, και λένε ότι φοράνε τον αρραβώνα. Επιπλέον, πηγαίνουν στον πόλεµο και βάφουν τα χέρια αλλά και τις ψυχές τους µε αίµα, φονεύοντας και φονευόµενοι».













Β.2. Nα επισηµάνετε πώς συµπεριφέρθηκε ο Αλέξιος Α΄ στους σταυροφόρους και τι οφέλη εξασφάλισε για το κράτος του










Β.3. Ποια είναι τα αίτια της παρακμής του βυζαντίου κατά τον 14ο αιώνα;












Β4.
Αφού µελετήσετε προσεκτικά το ακόλουθο παράθεµα,να το σχολιάσετε µε βάση τις ιστορικές σας γνώσεις,λαµβάνοντας υπόψη και τα ακόλουθα ερωτήµατα:
Σε ποιο πρόσωπο αναφέρεται κατά τη γνώµη σας το κείµενο;
Ποιο είναι το γεγονός που εξιστορείται;
Ποιες υπήρξαν οι συνέπειες αυτού του γεγονότος για το Βυζάντιο;

«Και παραχώρησε στους Βενετούς όλα τα εµπορικά καταστήµατα που υπήρχαν από τη παλιά εβραϊκή σκάλα µέχρι τη Βίγλα καθώς και όλες τις ενδιάµεσες σκάλες (αποβάθρες). Ακόµη τους χάρισε πολλά ακίνητα στη Βασιλεύουσα και στο ∆υρράχιο και όπου αλλού του ζητήσανε.Αλλά το σπουδαιότερο απ’ όλα πως τους επέτρεψε το ελεύθερο εµπόριο σ’όλες τις περοχές που βρίσκονταν στην εξουσία των Ρωµαίων,ώστε να εµπορεύονται άνετα και όπως ήθελαν,χωρίς να πληρώνουν ούτε ένα νόµισµα για δασµούς (κοµµέρκιον) και άλλους φόρους και να είναι έξω από κάθε έλεγχο».


Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Οκτ 2022, 01:13

"Φρέσκο πράμα που σαλεύει", σημερινό διαγώνισμα..
SpoilerShow
ΓΥΜΝΑΣΙΟ …………….
ΤΑΞΗ : Β΄
ΜΑΘΗΜΑ: ΙΣΤΟΡΙΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:

ΘΕΜΑΤΑ

ΟΜΑΔΑ Α΄
(Επιλέξτε τις τρεις από τις πέντε ερωτήσεις. Κάθε ερώτηση βαθμολογείται με 4 μονάδες)

Α.1. Να εξηγήσετε σύντομα τους ιστορικούς όρους :α. «Χριστόγραμμα»,β. «Νεαρές», γ. «Εισηγήσεις» , δ. «Στρατιωτόπια»

Α.2.Να αντιστοιχίσετε τα γεγονότα της πρώτης στήλης με τα ονόματα της δεύτερης:

Α Β
1. Βασιλεύς, πιστός εν Χριστώ Α. Ιουστινιανός - Θεοδώρα
2. Στάση του Νίκα Β. Νίκη του Ηράκλειου επί των Περσών
3.Διάταγμα των Μεδιολάνων(313) Γ. Ηράκλειος
4.Μάχη στη Νινευί(627) Δ. Ανθέμιος- Ισίδωρος
5.Αγία Σοφία Ε. Κωνσταντίνος - Λικίνιος

Α.3. Να χαρακτηρίσετε τις προτάσεις που ακολουθούν γράφοντας τη λέξη Σωστό ή Λάθος δίπλα στο γράμμα που αντιστοιχεί στην κάθε πρόταση:

α. Oι στρατιώτες – αγρότες ήταν υπό τις εντολές των «δυνατών».
β. Ο ελληνικός χαρακτήρας της αυτοκρατορίας ενισχύθηκε με την υποχώρηση των λατινικών.
γ. Ο Ιουστινιανός έδωσε το οριστικό πλήγμα στην αρχαία θρησκεία.
δ. Η στάση του Νίκα(532) ήταν η εξέγερση των δήμων του Ιπποδρόμου και η καταστολή της από τον Ιουστινιανό ενίσχυσε την αυτοκρατορική του εξουσία.

Α.4. Γιατί οι εκστρατείες του Ηρακλείου κατά των Περσών προσέλαβαν έντονο θρησκευτικό χαρακτήρα ιερού πολέμου και πώς φαίνεται αυτός ο χαρακτήρας;








Α.5. Να επισημάνεις παράγοντες που συνέβαλαν στη νίκη του Ηρακλείου κατά των Περσών.









ΟΜΑΔΑ Β΄
(Επιλέξτε τις δύο από τις τέσσερις ερωτήσεις .Κάθε ερώτηση βαθμολογείται με 4 μονάδες .)

Β .1. Πώς κρίνετε την απόφαση του Μ. Κωνσταντίνου να επιλέξει το Βυζάντιο ως νέα πρωτεύουσα του κράτους του; Να αιτιολογήσετε την απάντησή σας.






Β.2. Έχει λεχθεί ότι ο Ιουστινιανός ήταν ο τελευταίος ρωμαίος αυτοκράτορας στο βυζαντινό θρόνο(G.Ostrogorsky). Μπορείτε να εξηγήσετε αυτόν τον χαρακτηρισμό, λαμβάνοντας υπόψη σας την εξωτερική του πολιτική ;






Β.3. Γιατί ο θεματικός στρατός ήταν περισσότερο αξιόμαχος και αποτελεσματικός από το μισθοφορικό στρατό;







Β4. Παράθεµα:
΄΄ Η οικοδόµηση της Κωνσταντινούπολης΄΄

«Ο Κωνσταντίνος έχτισε ένα µεγάλο ανάκτορο και έναν θαυµάσιο Ιππόδροµο και έστησε δύο στοές, δηλαδή σκεπαστούς δρόµους για το εµπόριο.Ονόµασε την πόλη Νέα Ρώµη. Έπειτα πάλι έφτιαξε ένδοξες εκκλησίες: τη ΜεγάληΣοφία, τους Αγίους Αποστόλους και την Αγία Ειρήνη, τον ΄Αγιο Μώκιο και τον Αρχάγγελο Μιχαήλ.Έστησε και µια θαυµαστή πορφυρή κολόνα. Τρία χρόνια έκαναν τα πλοία να τηφέρουν από τη Ρώµη στη Βασιλεύουσα, γιατί ήταν πολύ µεγάλη και βαριά, και έναν ολόκληρο χρόνο έκαναν να την πάνε από τη θάλασσα ως την πλατεία.[…]. Στην κορφή της έστησε ένα άγαλµα που το έφεραν από την Ηλιούπολη της Φρυγίας και είχε γύρω στο κεφάλι εφτά ακτίνες. Επίσης έφερε και άλλα υπέροχα πράγµατα από πολλές χώρες και πόλεις.»

Σύµφωνα µε το παράθεµα ποια κτίσµατα της Κωνσταντινούπολης υπογραµµίζουν τη σχέση της µε τη Ρώµη και ποια µε το χριστιανισµό; Ποιο κτίσµα τέλος παραπέµπει στον ιδρυτή της;



Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 10 Δεκ 2022, 18:15

Xθεσινό
SpoilerShow
Σάββατο, 7 Νοεμβρίου 1942
Αγαπητή Κίτυ,*
Η μητέρα είναι τρομερά εκνευρισμένη, πράγμα που με εκθέτει σε κίνδυνο. Είναι τάχα τυχαίο που πάντα εγώ τα πληρώνω και ποτέ η Μαργκότ; Χθες βράδυ, για παράδειγμα, η Μαργκότ διάβαζε ένα βιβλίο εικονογραφημένο με υπέροχα σκίτσα• κάποια στιγμή σηκώθηκε και βγήκε από το δωμάτιο, αφήνοντας το βιβλίο της ανοιχτό, για να συνεχίσει το διάβασμα μόλις θα ξαναγύριζε. Δεν είχα τίποτα το ιδιαίτερο να κάνω εκείνη την ώρα και το πήρα για να χαζέψω τις εικόνες. Μόλις γύρισε η Μαργκότ, με είδε με το βιβλίο στα χέρια, ζάρωσε τα φρύδια της και με παρακάλεσε να της το δώσω. Θέλησα να το κρατήσω ακόμα μια στιγμή. Η Μαργκότ θύμωσε για τα καλά και τότε μπήκε στη μέση η μητέρα λέγοντας:
– Η Μαργκότ είχε και διάβαζε αυτό το βιβλίο• πρέπει λοιπόν να της το δώσεις.
Μπαίνοντας στο δωμάτιο και αγνοώντας όμως για τι πράγμα επρόκειτο, ο πατέρας είδε το μισοκακόμοιρο ύφος της Μαργκότ και ξέσπασε:
– Θα ήθελα πολύ να δω τι θα έκανες αν η Μαργκότ άρχιζε να ξεφυλλίζει ένα από τα βιβλία σου!
Υποχώρησα στη στιγμή και, αφού άφησα το βιβλίο, βγήκα από το δωμάτιο – πειραγμένη, κατά τα λεγόμενα του πατέρα. Δεν ήμουν ούτε πειραγμένη ούτε στενοχωρημένη. Απλώς, ήμουν λυπημένη.
Η δικαιοσύνη επέβαλλε να μη με μαλώσει ο πατέρας δίχως να ρωτήσει την αιτία της φιλονικίας* μας. Θα έδινα μόνη μου το βιβλίο στη Μαργκότ, και μάλιστα πολύ πιο γρήγορα, αν ο πατέρας και η μητέρα δεν είχαν ανακατευτεί• αντί γι’ αυτό, πήραν άπρεπα το μέρος της αδερφής μου, σαν να την είχα αδικήσει.
Η μητέρα προστατεύει τη Μαργκότ, αυτό είναι ολοφάνερο• προστατεύουν πάντα η μια την άλλη. Έχω τόσο πολύ συνηθίσει αυτή την κατάσταση, ώστε έχω γίνει εντελώς αδιάφορη στις μομφές* της μητέρας και στην γκρινιάρικη διάθεση της Μαργκότ.
Δεν τις αγαπώ, παρά μόνο γιατί είναι μητέρα μου και αδερφή μου. Για τον πατέρα, το πράγμα είναι διαφορετικό. Πληγώνομαι κάθε φορά που δείχνει την προτίμησή του για τη Μαργκότ, που επιδοκιμάζει τις πράξεις της, που τη γεμίζει μ’ επαίνους και χάδια, γιατί αγαπώ τρελά τον Πιμ. Είναι το μεγάλο μου ιδεώδες. Δεν αγαπώ κανέναν στον κόσμο όσο τον πατέρα.
Δεν καταλαβαίνει ότι στη Μαργκότ δε φέρεται με τον ίδιο τρόπο που φέρεται σε μένα. Η Μαργκότ είναι αναμφισβήτητα η πιο έξυπνη, η πιο ευγενική, η πιο όμορφη και η πιο καλή! Παρ’ όλ’ αυτά έχω κι εγώ λίγο δικαίωμα να με παίρνουν στα σοβαρά. Υπήρξα πάντα ο κλόουν της οικογένειας, πάντα με χαρακτηρίζουν ανυπόφορη και πάντα είμαι ο αποδιοπομπαίος τράγος• εγώ πάντα πληρώνω τα σπασμένα, πότε εισπράττοντας επιπλήξεις και πότε πνίγοντας μέσα μου την απελπισία μου. Τα φαινομενικά κανακέματα* δε μ’ ευχαριστούν πια, ούτε και οι λεγόμενες σοβαρές συζητήσεις. Περιμένω από τον πατέρα κάτι που δεν είναι ικανός να μου δώσει.
Δε ζηλεύω τη Μαργκότ, δεν τη ζήλεψα ποτέ, δε φθόνησα ουδέποτε, ούτε την ομορφιά της ούτε την εξυπνάδα της• το μόνο που ζητώ είναι την αγάπη του πατέρα, την αληθινή στοργή του, όχι μόνο για το παιδί του, αλλά για την Άννα, αυτή που είναι.
Γαντζώνομαι στον πατέρα, γιατί είναι ο μόνος που διατηρεί σε μένα τα τελευταία υπολείμματα του οικογενειακού αισθήματος. Ο πατέρας δε θέλει να καταλάβει ότι μερικές φορές έχω μια ακατανίκητη ανάγκη να ανακουφιστώ, να του μιλήσω για τη μητέρα• αρνείται να με ακούσει και αποφεύγει καθετί που έχει σχέση με τα ελαττώματά της.
Περισσότερο απ’ όλους τους άλλους, η μητέρα, με το χαρακτήρα της και τα ελαττώματά της, μου πλακώνει την καρδιά. Δεν ξέρω πια τι στάση να κρατήσω• δε θέλω να της πω βάναυσα πως είναι παράλογη, σαρκαστική και σκληρή• από την άλλη, όμως, δεν μπορώ να είμαι πάντα κατηγορούμενη.
Όπως και να το κάνεις, είμαστε τα δυο άκρα αντίθετα και, μοιραία, συγκρουόμαστε. Δεν κρίνω το χαρακτήρα της μητέρας, γιατί δεν είμαι αρμόδια να τον κρίνω• τη συγκρίνω μόνο με την εικόνα της μητέρας που είχα πλάσει με τη σκέψη μου. Για μένα, η μητέρα μου δεν είναι πάντα «η μητέρα»• κι έτσι αναγκάζομαι να εκπληρώσω αυτόν το ρόλο μόνη μου. Είμαι ξεκομμένη από τους γονείς μου, έχω χάσει λίγο τα νερά μου και δεν ξέρω σε ποιο λιμάνι ν’ αράξω. Όλ’ αυτά γιατί έχω στο νου μου ένα ιδεώδες παράδειγμα: το ιδεώδες της γυναίκας που είναι μητέρα, και το οποίο δε βρίσκω καθόλου σ’ εκείνη που είμαι υποχρεωμένη να ονομάζω μητέρα μου.
Έχω πάντα την πρόθεση να παραβλέπω τα ελαττώματα της μαμάς, να μη δω παρά μόνο τις αρετές της, και να προσπαθήσω να βρω στον εαυτό μου αυτό που μάταια αναζητώ σ’ εκείνη. Αλλά δεν τα καταφέρνω, και το απελπιστικό είναι πως ούτε ο πατέρας ούτε η μητέρα υποπτεύονται ότι μου λείπουν στη ζωή κι ότι τους αποδοκιμάζω γι’ αυτόν το λόγο. Υπάρχουν τάχα γονείς ικανοί να δώσουν πλήρη ικανοποίηση στα παιδιά τους; Μερικές φορές μού περνά η σκέψη ότι ο Θεός θέλει να με δοκιμάσει, όχι μόνο τώρα αλλά και αργότερα• το κυριότερο είναι να γίνω συνετή, χωρίς παραδείγματα και ανώφελα λόγια, για να είμαι αργότερα πιο δυνατή. Ποιος άλλος θα διαβάσει ποτέ αυτές τις επιστολές, εκτός από μένα;
Ποιος άλλος θα με παρηγορήσει, γιατί συχνά έχω ανάγκη παρηγοριάς• πολύ συχνά μου λείπει η δύναμη, ό,τι κάνω δεν είναι αρκετό και δεν αποτελειώνω τίποτε. Δεν το αγνοώ• προσπαθώ να διορθωθώ, και κάθε μέρα χρειάζεται να ξαναρχίσω από την αρχή. Με μεταχειρίζονται με τον πιο αναπάντεχο τρόπο. Τη μια μέρα, η Άννα είναι πανέξυπνη και μπορεί κανείς να μιλά μπροστά της για οποιοδήποτε θέμα• την επομένη, η Άννα είναι μια χαζούλα που δεν καταλαβαίνει τίποτ’ απολύτως και φαντάζεται πως έχει αντλήσει από τα βιβλία σπουδαία πράγματα.
Ωστόσο, δεν είμαι πια μωρό και η χαϊδεμένη μικρούλα που γελάνε καλοσυνάτα μαζί της σε κάθε περίπτωση. Έχω το ιδανικό μου, έχω μάλιστα πολλά ιδανικά• έχω τις ιδέες μου και τα σχέδιά μου, μόλο που δεν μπορώ ακόμη να τα εκφράσω.
Α, πόσα πράγματα δεν παρουσιάζονται στο μυαλό μου το βράδυ, όταν είμαι μόνη, ακόμη και την ημέρα, όταν είμαι αναγκασμένη να υπομένω εκείνους που μ’ ενοχλούν κι εκείνους που παρεξηγούν ό,τι θέλω να πω!
Τελικά ξαναγυρίζω πάντα αυτόματα στο Ημερολόγιό μου, που είναι για μένα η αρχή και το τέλος, γιατί από την Κίτυ δε λείπει ποτέ η υπομονή• της υπόσχομαι πως σε πείσμα όλων θ’ αντέξω το χτύπημα, θα τραβήξω το δρόμο μου και θα καταπιώ τα δάκρυά μου. Μόνο που θα ‘θελα πολύ να δω ένα αποτέλεσμα, θα ‘θελα πολύ να έχω μια ενθάρρυνση, έστω για μία φορά, από κάποιον που μ’ αγαπά.
Μη με κρίνεις αυστηρά, μα φρόντισε να με βλέπεις απλώς και μόνο σαν ένα πλάσμα που μερικές φορές αισθάνεται ότι το ποτήρι ξεχειλίζει.
Δική σου, Άννα



(Κατανόηση κειμένου, 6 μονάδες)
1.«Η μητέρα προστατεύει τη Μαργκότ… Αυτή που είναι». Να εντοπίσετε στο κείμενο και να καταγράψετε δύο σημεία που δείχνουν πώς αντιλαμβάνεται η Άννα τη σχέση της με τη μητέρα και την αδερφή της.





2. Να χωρίσετε το απόσπασμα σε ενότητες και να δώσετε πλαγιότιτλους.(3 μονάδες)







3. Να χαρακτηρίσετε τα σχήματα λόγου(μεταφορά, εικόνα, παρομοίωση)
(3 μονάδες)


-σαν να την είχα αδικήσει

-τη γεμίζει με επαίνους και χάδια

-πληρώνω τα σπασμένα

-θα καταπιώ τα δάκρυα μου

-η Μαργκότ διάβαζε ένα βιβλίο εικονογραφημένο με υπέροχα σκίτσα





4. (Παραγωγή λόγου, 8 μονάδες)
Δραστηριότητα αναγνωστικής ανταπόκρισης.
Συχνά οι έφηβοι θεωρούν ότι οι μεγαλύτεροι δεν τους καταλαβαίνουν και νιώθουν απομονωμένοι. Τα συναισθήματα που περιγράφει η Άννα νομίζετε ότι δικαιολογούνται από το γεγονός ότι βρίσκεται στην εφηβική ηλικία; Να απαντήσετε σε 100-120 λέξεις.


Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Ιαν 2023, 16:10

SpoilerShow
ΓΥΜΝΑΣΙΟ …………….
ΤΑΞΗ : Β΄
ΜΑΘΗΜΑ: ΙΣΤΟΡΙΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:

ΘΕΜΑΤΑ

ΟΜΑΔΑ Α΄
(Επιλέξτε τις τρεις από τις πέντε ερωτήσεις. Κάθε ερώτηση βαθμολογείται με 4 μονάδες)

Α.1. Να εξηγήσετε σύντομα τους ιστορικούς όρους: α. «Εικονομαχία», β. «Ανεικονικές αντιλήψεις», γ. «Μυριόβιβλος» ,δ. «Μάχη στο Κλειδί».




Α.2. Συμπληρώστε τα ονόματα στη στήλη: ΟΝΟΜΑ

α/α ΟΝΟΜΑ
1 Τσάρος των Βουλγάρων. Ίδρυσε νέο βουλγαρικό κράτος με επίκεντρο την περιοχή της Αχρίδας. Υπήρξε ο πιο επικίνδυνος αντίπαλος του Βασιλείου Β', που όμως τον αντιμετώπισε νικηφόρα.
2 Σλάβος ηγεμόνας. Ζήτησε από το Βυζάντιο ιεραποστόλους για να διδάξουν στο λαό του το Χριστιανισμό
3 Βυζαντινός αυτοκράτορας (741 - 775). Εικονομάχος. Εξαπέλυσε εκστρατεία τρομοκράτησης των μοναχών και καταστροφής των μοναστηριών.
4 Βυζαντινός αυτοκράτορας (813 - 820). Εγκαινίασε τη β' φάση της Εικονομαχίας.

Α.3. Να χαρακτηρίσετε τις προτάσεις που ακολουθούν γράφοντας τη λέξη Σωστό ή Λάθος δίπλα στο γράμμα που αντιστοιχεί στην κάθε πρόταση:

α. Ο Ραστισλάβος (ηγεμόνας των Μοραβών) ζήτησε από το Βυζάντιο ιεραποστόλους, για να διδάξουν στο λαό του το Χριστιανισμό.
β. Ένας από τους παράγοντες της Εικονομαχίας ήταν η επιθυμία των Ισαύρων να περιορίσουν την επιρροή των μοναχών.
γ. Ο τσάρος των Βουλγάρων Συμεών επιδίωκε να δημιουργήσει μια βουλγαροβυζαντινή αυτοκρατορία, στην οποία να είναι ο ίδιος αυτοκράτορας.
δ. Ο Μεθόδιος δημιούργησε το σλαβικό αλφάβητο.

Α.4. Τι γνωρίζετε για την ίδρυση της σχολής της Μαγναύρας;






Α.5. .Ποιοι παράγοντες επηρέασαν τους Ισαύρους για να εισηγηθούν την Εικονομαχία;










ΟΜΑΔΑ Β΄
(Επιλέξτε τις δύο από τις τέσσερις ερωτήσεις .Κάθε ερώτηση βαθμολογείται με 4 μονάδες .)

B1. Ποια ήταν η εσωτερική οργάνωση της ανώτερης σχολής της Μαγναύρας και με ποιους τρόπους ο καίσαρ Βάρδας συνέβαλε στην πρόοδο των επιστημών, σύμφωνα με το σχετικό κείμενο;

Ο Λέων, καθώς σχόλαζε, εξαιτίας της καθαίρεσής του [από το αξίωμα του μητροπολίτη Θεσσαλονίκης], διεύθυνε τη σχολή της Μαγναύρας. Ο μαθητής του Θεόδωρος ήταν επικεφαλής του τμήματος της γεωμετρίας, ο Θεοδήγιος της αστρονομίας και ο Κομητάς της γραμματικής, που διδάσκει πώς μιλιούνται σωστά τα ελληνικά. Ο Βάρδας τους έδινε γενναιόδωρες χορηγίες, για να καλύπτουν τις ανάγκες τους και, επειδή αγαπούσε τη γνώση, τους επισκεπτόταν συχνά, ενθαρρύνοντας τις κλίσεις των φοιτητών τους: μέσα σε λίγα χρόνια έδωσε φτερά στην επιστήμη, που σημείωσε αλματώδη πρόοδο.





Β.2 Τι γνωρίζετε για τους ακρίτες και τα ακριτικά τραγούδια;







Β.3. Μπορείς να επισημάνεις τις διαφορές που παρουσιάζονται στη διαδικασία εκχριστιανισμού των Μοραβών και των Βουλγάρων;





Β.4. Ποια ήταν τα κυριότερα εσωτερικά προβλήματα του Βυζαντινού Κράτους και πώς τα έλυσε ο Βασίλειος Β’ σύμφωνα με το παράθεμα; Σε τι διέφερε ο Βασίλειος από άλλους στρατιωτικούς ηγέτες;

[Ο Βασίλειος], αφού καθάρισε το κράτος από τους βάρβαρους και κυριάρχησε στο εσωτερικό του, περιόρισε την αριστοκρατία των μεγάλων οικογενειών […] και, αφού ανέδειξε γύρω του μια ομάδα εκλεκτών συνεργατών, τους εμπιστεύθηκε τα μυστικά του κράτους […]. Έκανε τις εκστρατείες εναντίον των εχθρών, όχι όπως συνήθως τις κάνουν οι περισσότεροι βασιλείς στο μέσο της άνοιξης, επιστρέφοντας, όταν τελειώσει το καλοκαίρι, αλλά αυτός, για να επιστρέψει, έπρεπε να φτάσει στον σκοπό που είχε όταν ξεκινούσε. Και δεν υποχωρούσε ούτε στο μεγάλο κρύο ούτε στη μεγάλη ζέστη […].

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 04 Φεβ 2023, 20:05

Νίκος Πουλιάσης: Ο πιλότος που επιχειρούσε στα Ίμια
Τι λέει ο Ροδίτης πιλότος για τις επιχειρήσεις της Πολεμικής Αεροπορίας την περίοδο της κρίσης των Ιμίων. Η αγάπη του για το καθήκον, ο “υπερασπιστής” και ο “οδηγός λεωφορείου”.
SpoilerShow
Συγκλονιστική η μαρτυρία του, αγρίως απίθανη η ζωή του! Ο Νίκος Πουλιάσης, απόστρατος σήμερα της Πολεμικής Αεροπορίας, άξιο τέκνο της Ρόδου και της Μονολίθου, σε μία αφήγηση που κόβει την ανάσα, αποκαλύπτει τη ζωή των πιλότων που υπερασπίζονται την πατρίδα και τότε και σήμερα. Δεν έχω λόγια να προλογίσω. Μία βαθιά υπόκλιση αρμόζει και μια προσεκτική ανάγνωση!

«Ενάμιση ετών, είπα στον πατέρα μου ότι θα γίνω αεροπόρος. Περάσαν πάνω από το κεφάλι μας, σε χαμηλό ύψος δύο F84 μαχητικά εκείνης της εποχής και σείστηκε η γη. Ρώτησα «μπαμπά τι είναι αυτά;», μου είπε «πολεμικά αεροπλάνα, μέσα υπάρχουν Έλληνες, αεροπόροι και υπερασπίζονται τους ουρανούς της πατρίδας μας»! Τα κοίταξα που απομακρυνόντουσαν, γύρισα προς τον πατέρα μου και του έδωσα τη σφυρηλατημένη απάντηση η οποία δεν άλλαξε ποτέ «μπαμπά, εγώ όταν μεγαλώσω θα γίνω αεροπόρος. Αποφοίτησα από τη Σχολή Ικάρων. Τη λέμε Σχολή Ικάρων, αλλά είναι το Τμήμα Εφαρμοσμένης Αεροδιαστημικής της Ελλάδος. Βγάζει καθηγητές της αεροδιαστημικής γιατί για να πιλοτάρεις τα σύγχρονα μαχητικά αεροπλάνα, τα οποία είναι διαστημόπλοια στην κυριολεξία και οι συνθήκες είναι πλέον απίστευτες, με ταχύτητες μιάμιση φορά πιο γρήγορα από τη σφαίρα του όπλου, τα ύψη είναι γιγαντιαία.

Βγαίνεις στη στρατόσφαιρα και βλέπεις τη Γη στρογγυλή και την Πελοπόννησο σαν το χέρι μου και βέβαια δεν προορίζεσαι μόνο να πετάς, αλλά με αυτές τις ικανότητες να υπερασπίζεσαι και να πολεμήσεις, αν χρειαστεί γιατί είσαι στην Πολεμική Αεροπορία, δεν είσαι στην Αεροπορία. Παρότι είμαι πτυχιούχος και της Πολιτικής Αεροπορίας, δεν θέλησα να ασκήσω το επάγγελμα του πιλότου αερογραμμών γιατί ήμουνα «υπερασπιστής», δεν ήθελα να είμαι οδηγός «λεωφορείου». Πώς να στο εξηγήσω. Άγιο το επάγγελμα για όσους το κάνουν, αεροπλάνα είναι και τα δύο, αλλά είναι σαν να συγκρίνεις τη Formula 1 με ένα λεωφορείο».

Νίκος Πουλιάσης - πιλότος - Ίμια - Ρόδος

Υπό ποιες προϋποθέσεις ένας άνθρωπος ρισκάρει τη ζωή του, κάθε μέρα; Χρήματα πολλά δεν παίρνετε, ούτε αξιώματα!
Έψαξα βαθιά μέσα μου και κατέληξα ότι ο μόνος λόγος για τον οποίο ένας άνθρωπος μπορεί να ρισκάρει τη ζωή του, είναι γιατί αγαπάει κάποιους άλλους. Και ρισκάρει αυτός για να σώσει άλλους. Αγαπάει αυτούς και την Ελλάδα. Και δεν μισούμε τον εχθρό!

Δεν μισείτε τον εχθρό;
Όχι. Κανένα μίσος προς τους συναδέλφους μου, Τούρκους αεροπόρους. Όμως τους έχουμε ενημερώσει σε κάποια φόρουμ που έχουμε βρεθεί, ότι από εμάς δεν θα περάσουν. Το καλύτερο που μπορεί να πετύχουν είναι να σκοτωθούμε και οι δυο στη γραμμή της μάχης. Αλλά ένα είναι σίγουρο: στην Ελλάδα δεν θα μπούνε.

Εσείς προσωπικά ήσασταν από τους πιο τολμηρούς! Τη νύχτα των Ιμίων ήσασταν στην πρώτη εξάδα των πιλότων που θα χτυπούσαν.
Επιλέχτηκα για τον πρώτο σχηματισμό και την πρώτη εξάδα, το πρώτο χτύπημα. Δεν ξέρω αν είναι τιμή μου ή όχι. Τα έζησα όλα από κοντά. Την αίσθηση του χρόνου, τα συναισθήματα, τις μνήμες, τα είχα «κλειδωμένα» όλα. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ήμασταν πάνοπλοι, πανέτοιμοι, δεν υπήρχε κανένας φόβος, ήταν «κλειδωμένη» η αίσθηση του φόβου, μπροστά μας πέρναγε όλη η ιστορία της Ελλάδος, δεν προκαλέσαμε εμείς κάτι, προκληθήκαμε, κι έπρεπε να κρατήσουμε την Ελλάδα ζωντανή. Υπάρχουνε πράγματα που δεν μπορώ να πω για εκείνη τη νύχτα, θα σου πω όμως ότι μας δόθηκαν οι άκρως απόρρητοι κωδικοί πολέμου σύμφωνα με το Σχέδιο Έψιλον της Ελλάδος, το Σχέδιο Άμυνας της Ελλάδος.

Δηλαδή η χώρα ήταν σε πόλεμο;
Πέραν απ’ ό,τι έχεις ακούσει, ήμασταν σε πόλεμο. Όταν μας δόθηκαν οι κωδικοί, εμείς οι πρώτοι έξι βάλαμε αμέσως τους κινητήρες σε πολεμική ισχύ που σημαίνει ότι μόλις αφήναμε τα φρένα, σε τέσσερα δευτερόλεπτα, ξεκολλάγαμε από το έδαφος. Κι αν ξεκολλήσω από το έδαφος δεν υπάρχει εντολή ανάκλησης στην Ελλάδα!

Αν απογειωνόμουν, ήμασταν σε πόλεμο άνευ ετέρας, δηλαδή χωρίς ο πόλεμος να μπορεί να ανατραπεί. Δεν υπάκουα ούτε στον πρωθυπουργό, ούτε στον αρχηγό της Αεροπορίας, ούτε στη μάνα μου. Οι στόχοι θα καταστρεφόντουσαν και μετά θα γυρίζαμε πίσω. Στο λέω για να καταλάβεις ότι η Ελλάδα βρέθηκε στα τέσσερα δευτερόλεπτα από τη γενικευμένη σύρραξη. Κι αν αποφεύχθηκε, αποφεύχθηκε εξαιτίας αυτών των τεσσάρων δευτερολέπτων.

Οι Αμερικανοί γνώριζαν αυτό που ίσχυε στην Ελλάδα και μόλις είδαν όλα τα πολεμικά με πλήρη πολεμική ισχύ, έτοιμα να απογειωθούμε με τους κωδικούς, αμέσως μετέφεραν την πληροφορία στον πρόεδρο της Αμερικής, ενημέρωσαν την πρόεδρο Τσιλέρ της Τουρκίας ότι «οι Έλληνες σας χτυπάνε άνευ ετέρας», προκλήθηκε ένας πανικός γιατί η Τουρκία δεν ήταν έτοιμη για σύρραξη με την Ελλάδα- μία στρατηγική και πολιτική και διπλωματική ένταση ήθελαν να κάνουν με σκοπό να μας καθίσουν σε τραπέζι διαπραγματεύσεων. Η Ελλάδα απάντησε όπως στην Αρχαία Ελλάδα, με γενική επίθεση όλων των Ενόπλων δυνάμεων. Το οφείλαμε.

Μιλήστε μου για εσάς. Πώς βιώσατε την ημέρα όταν ήχησαν οι σειρήνες του πολέμου;
Χειμώνας, πολύ άσχημη βραδιά, η βραδιά της εντάσεως, καταιγίδες από τα 1.000 έως τα 34.000 πόδια από την Ελλάδα μέχρι τα βάθη της Ανατολίας. Άνεμος 9 μέχρι 10 μποφώρ στο Αιγαίο, απόλυτο σκοτάδι και καταιγιστική βροχή. Ο τέλειος καιρός για τους Έλληνες πιλότους. Εκείνη την ώρα θα πολεμάγαμε. Κι επειδή ήμουνα στον πρώτο σχηματισμό, εναντίον του πρώτου στόχου, ήμουνα ο σχηματισμός «Τίγρης Ά της 335 Μοίρα Βομβαρδισμού» όπου απογειωνόμαστε πρώτοι εναντίον του πρώτου και σημαντικότερου στόχου, σ’ εμάς δόθηκαν οι κωδικοί. Ήμουνα στην αεροπορική βάση της Αράξου, στη δύναμη κρούσεως βομβαρδισμού της Ελλάδος.

Ανήκα στους πιλότους οι οποίοι διεισδύαμε μέσα στο τουρκικό έδαφος και τους καταστρέφαμε μέσα στο έδαφός τους. Τους καταστρέφαμε για να σώσουμε ανθρώπους. Και δικούς τους ανθρώπους. Γιατί όσο πιο γρήγορα τους καθηλώναμε, τόσο περισσότερες ζωές θα σώζονταν. Ήμουν στο δόρυ της Ελλάδος. Η αναχαίτιση είναι η ασπίδα η οποία τους αποκρούει και το δόρυ είναι αυτό που τους πλήττει. Εγώ ήμουνα το δόρυ της Ελλάδος τότε. Μάλλον η αιχμή του δόρατος. Γιατί ήμουν στους πρώτους έξι.

Νίκος Πουλιάσης - πιλότος - Ίμια - Ρόδος

Τη βραδιά των Ιμίων η Πολεμική Αεροπορία της Ελλάδος ήταν πανέτοιμη, μέρες πριν εσείς αντιληφτείτε τι πλησιάζει. Εκείνη τη βραδιά ήμουν μέσα στο θωρακισμένο υπόστεγο που ήταν το αεροπλάνο μου, κι εκείνη την ώρα το επιθεωρούσα. Άκουσα για πρώτη φορά στη ζωή μου πραγματική σειρήνα πολέμου. Παραδίπλα ήταν έξι τεχνικοί διάφορων ειδικοτήτων οι οποίοι με υποστηρίζανε, οι οποίοι με κοιτάζανε και οι έξι με γουρλωμένα μάτια, γιατί εγώ ήμουν το επίκεντρο.
Εγώ και το αεροπλάνο μου. Εκείνη την ώρα εμφανίζεται ένα τζιπ και ο αξιωματικός πληροφοριών μου δίνει ένα άκρως απόρρητο δεματίδιο που περιέχει τον στόχο μου, τουρκικό συνάλλαγμα, πληροφορίες, περίστροφο. Του λέω «τι συμβαίνει…», μου λέει «πόλεμος…»! Οπλίζω το πιστόλι και το βάζω στη θέση του οπλισμένο. Εκ των υστέρων μου είπε ότι απ’ όλους τους πιλότους στους οποίους έδωσε πιστόλι, μόνο εγώ κι άλλος ένας βάλαμε τις σφαίρες μέσα και οπλίσαμε.

Τον ρωτώ «πόσες σφαίρες έχω...», μου λέει «δεκαοκτώ…», του λέω «δεκαεπτά… δεκαεπτά για τον αντίπαλο και μία για εμένα…». Δεν υπήρχε περίπτωση να πέσω και να με πιάσει ζωντανό ο εχθρός. Είπα την προσευχή μου, πιάνω τη σκάλα και ανεβαίνω. Εκείνη τη στιγμή ακούγεται μέσα μου ένα κρακ. Τέλος τα συναισθήματα, τέλος όλα. Ήμουνα κάτι σαν τον Καραϊσκάκη, ο οποίος έβλεπε μόνο τον εχθρό και πώς θα τον «φάει». Ούτε τη μάνα μου έβλεπα πλέον, ούτε τον πατέρα μου. Έβλεπα όλη την Ελλάδα μαζί.

Την ώρα που ετοίμαζα τα συστήματα, έρχεται ο υποδιοικητής της μοίρας μου. Σκαρφαλώνει πάνω στο αεροπλάνο, κι όπως ήμουν γυρισμένος, μου χτυπάει το κράνος. Γυρίζω και τον κοιτάζω. Το κράνος μου ήταν βαμμένο όλο τίγρης, μία τίγρη ήρεμη. Μου δίνει τις πληροφορίες για τις τακτικές κινήσεις των Τούρκων για τον στόχο και με ρωτά «Νίκο, είσαι έτοιμος;».

Εκείνη τη στιγμή φορούσα τα γυαλιά μου γιατί μέσα είχε πολύ δυνατά φώτα. Δεν του έδωσα απάντηση, σήκωσα τα γυαλιά για να δει τα μάτια μου, με κοιτάει, στέκεται προσοχή και με χαιρετάει. Θα πείτε οι στρατιωτικοί χαιρετιόμαστε μεταξύ μας. Όχι, αγαπητή μου, δεν είναι έτσι. Στις Ένοπλες Δυνάμεις, ο νεώτερος χαιρετάει τους αρχαιότερους. Μόνο σε μία κατάσταση ο αρχαιότερος στέκεται προσοχή στο νεώτερο ακόμα κι αν αυτός είναι στρατιώτης, κι εσύ είσαι στρατηγός.
Ξέρεις πότε; Όταν παρασημοφορείσαι, για πράξη πατριωτισμού και ανδρείας, εν καιρώ πολέμου. Εκείνη την ώρα ο αρχαιότερός μου, μου έδωσε το μεγαλύτερο παράσημο της αεροπορικής μου καριέρας. Στάθηκε προσοχή και με χαιρέτησε, θεωρώντας με ισάξιο της γενναιότητας και της τιμής των προγόνων μου. Πάγωσε το αίμα μου την ώρα που τον κοίταξα δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο. Στεκόταν προσοχή και με χαιρετούσε.

Επάνω από το αεροπλάνο τον χαιρέτησα. Έκανε μεταβολή να φύγει γιατί είχε αρχίσει να κλαίει. Τεχνικοί, μηχανικοί, είχανε δει τη σκηνή και είχανε γίνει άσπροι. Μέσα σε ειδική θήκη στη στολή μου είχα τρία τσιγάρα που τα είχα μαζί μου για τρεις συγκεκριμένες στιγμές. Βγάζω το ένα και αρχίζω να καπνίζω μέσα στο πιλοτήριο. Μου λένε, «καύσιμα, πυρομαχικά…».

Καπνίσαμε όλοι, ακόμα κι αυτοί που δεν είχαν καπνίσει ποτέ στη ζωή τους. Όσο το κόκκινο είναι αναμμένο είσαι εν αναμονή. Όταν ανάψει το πράσινο δεν ρωτάς γιατί άναψε πράσινο. Και το πράσινο φως άναψε, αγαπητή μου Ροδούλα. Στάθηκαν προσοχή, με χαιρέτησαν κι απογειώθηκα, βγήκα έξω στο σκοτάδι, την καταιγιστική βροχή και τη θηριωδία του ανέμου. Όλα ήταν υπέρ μας. Το τέλειο περιβάλλον για τους Έλληνες πιλότους. Θα τους χτυπάγαμε και δεν θα ξέρανε από πού τους ήρθε.

Οι κεραυνοί, οι καταιγίδες, το σκοτάδι, τα κύματα του Αιγαίου είναι φίλοι μας, μας ξέρουν, δεν μας κάνουν τίποτα. Κατευθείαν τροχοδρομήσαμε, οι πρώτοι έξι και στη σειρά, 70 αεροσκάφη περίμεναν να φύγουν πίσω από εμάς. Στα Ίμια μπροστά στο σκοπευτικό του αεροπλάνου μου έβλεπα τον Κολοκοτρώνη να τρίβει τα μουστάκια του και να λέει «άντε να δούμε τι θα κάνετε τώρα εσείς. Η σειρά σας»!

Συγκλονιστική περιγραφή! Μια περίοδος ακυβερνησίας ήταν τότε, δεν είχε πάρει ακόμη ψήφο εμπιστοσύνης ο Κώστας Σημίτης!
Η κυβέρνηση ήταν ανύπαρκτη. πρωθυπουργός εκτός θέσεως, ο υπουργός Εσωτερικών, ο Εξωτερικών και ο Αμύνης, εκτός θέσεως. Ο ναύαρχος Λυμπέρης, έβγαζε ασπροπρόσωπη όλη την Ελλάδα. Η Τσιλέρ, παρακάλεσε την Αμερική να της δώσει χρόνο να απεμπλακεί. Μίλησε ο Κλίντον με τον Σημίτη, ο Σημίτης κάλεσε τον αντιστράτηγο… Αυτός ήταν ο χρόνος που χρειάστηκε ώστε οι Τούρκοι να κλείσουν τα συστήματα και να φεύγουν από την περιοχή πάσα δυνάμει.

Τα τουρκικά πλοία φύγανε με φουλ τις μηχανές τους από εκεί, έπαψε η αιτία πολέμου, ο εχθρός την είχε κοπανήσει με μέγιστη ταχύτητα, παύση της επιφυλακής. Παύση της επιφυλακής όπως γνωρίζατε εσείς, γιατί εμείς για μήνες βρισκόμασταν σε πλήρη ετοιμότητα. Σαράντα ώρες μέσα στο αεροπλάνο στο κόκκινο, περιμένοντας το πράσινο. Έγραψα ένα γράμμα στον πατέρα μου. Του έλεγα να μην ανησυχεί για εμένα, έχω πλήρη επίγνωση της θέσεώς μου και το τι η ιστορία με καλεί να επιτελέσω.

Επομένως δεν επιχειρήσατε;
Δεν μπορώ να σου απαντήσω. Κρίνε μόνη σου, διαισθητικά.

Νίκος Πουλιάσης - πιλότος - Ίμια - Ρόδος

Επιστρέψατε! Πότε ξεκλειδώσατε συναισθήματα; Πότε καταλάβατε τι θα μπορούσε να σας είχε συμβεί, ότι είστε άνθρωπος;
Δεν είμαι άνθρωπος, είμαι η Ελλάς εκείνη την ώρα! Πετύχαμε την αποστολή μας, ο εχθρός τράπηκε σε φυγή και δεν κοίταζε πίσω. Τώρα, όλα τα υπόλοιπα που ακούτε νομίζω ότι είναι δημοσιογραφικού επιπέδου ή επιπέδου καφενείου. Δεν υπάρχουν γκρίζες ζώνες. Όπου πετάνε τα ελληνικά φτερά είναι ελληνικός εναέριος χώρος, ελληνική θάλασσα, και ελληνικό έδαφος. Όποιος θέλει να τα αμφισβητήσει, είμαστε εδώ να τον εξυπηρετήσουμε.

Έχετε ικανότητα λόγου και φαίνεται ότι έχετε διαβάσει!
Μ’ άρεσε η φιλοσοφία σε πολύ βαθύ επίπεδο, η θεοσοφία γιατί κινούμουν στα όρια του ανθρώπινου είδους και ίσως όφειλα να δημιουργήσω κάποιες ψυχολογικές σταθερές, κι αυτές δημιουργούνται μόνο με γνώση όχι με θεωρίες. Έπρεπε να ανακαλύψω και να βιώσω τα μεγάλα μυστήρια των αιώνων. Τι κάνουμε εδώ, ποιοι είμαστε, γιατί ερχόμαστε εδώ, πού πάμε μετά, τι είναι ο θάνατος. Νομίζω ότι τα βρήκα σε πολύ δυναμικό επίπεδο, κι αυτό με βοήθησε να εκτελέσω και το έργο μου. Γιατί δεν είναι μια δουλειά επικίνδυνη. Είναι μια δουλειά που κάθε μέρα φεύγεις και σε χαϊδεύει ο θάνατος.

Εσείς τον αισθανόσασταν τον θάνατο κοντά σας;
Ώ, πάρα πολλές φορές. Σε τριψήφιο νούμερο.

Και τι μετρούσε εκείνη την ώρα; Η τύχη;
Δεν υπάρχει τύχη στο Σύμπαν. Τύχη ονομάζει ο άνθρωπος αυτό που δεν μπορεί να κατανοήσει ο εγκέφαλός του. Τα πάντα στο Σύμπαν είναι μαθηματικά διατεταγμένα από κάτι πολύ υψηλότερο. Κι αυτό το έχω δει και το έχω βιώσει με τις αισθήσεις μου. Πες το, Θεό. Πάρα πολλά πράγματα γίνονται συγχρόνως, υπεράνω λογικής, προκειμένου να είσαι ζωντανός. Όταν δοθεί η διαταγή να φύγεις, θα φύγεις είτε περπατάς στον δρόμο είτε πετάς με Mirage. Εγώ λοιπόν αυτή την υψηλή διαταγή μετά από όσα έμαθα και κατανόησα, ούτε μπορούσα να την αμφισβητήσω, ούτε να τη φοβηθώ. Δευτερόλεπτα πριν απογειωθώ έκανα την προσευχή μου και έλεγα: «Θεέ μου, η ζωή μου είναι στα χέρια σου. Όταν με διατάξεις να έρθω σ’ εσένα, θα έρθω αμέσως. Μέχρι τότε, δίνε μου δύναμη για να εκτελέσω το καθήκον». Έφευγα μπροστά, κι από εκεί και πέρα δεν σκεφτόμουνα τίποτα. Ούτε οικογένεια, ούτε τη ζωή μου. Ήμουνα όλη η Ελλάδα συγχρόνως.

Τόσο διαφορετική η καθημερινότητά σας, τόσο απρόβλεπτη!
Οι πιλότοι έχουμε δύο προσωπικότητες. Η ιατρική μας ονομάζει «σχιζοφρενείς προσωπικότητες άνευ παθολογικής αιτίας». Είναι η προσωπικότητα που βλέπεις τώρα που επικοινωνώ μαζί σου, και η προσωπικότητα με την οποία μπαίνω στο αεροπλάνο που δεν θα τη δεις ποτέ, την βλέπουνε μόνο ομοειδείς μου και οι αντίπαλοι. Φαντάσου λοιπόν έναν άνθρωπο που διαβάζει ένα βιβλίο ή πίνει έναν καφέ σε κάποια θέση, σε κατάσταση γαλήνης και ηρεμίας. Και ξαφνικά με το άκουσμα της σειρήνας η οποία μπορεί ν’ ακουστεί δύο-τρεις ή τέσσερις φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας, να πρέπει μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου να μπεις σε ψυχολογία πολέμου, όχι εντάσεως. Γιατί στον αέρα τα όπλα είναι ελεύθερα και το δάχτυλο στη σκανδάλη. Ο πιλότος αποφασίζει αν θ’ ανοίξει πυρ ή όχι.

Εκεί μπορεί να συμβεί και το λάθος;
Είναι ένα λειτούργημα «αυτών που τολμάνε πέρα από τα όρια της δυνάμεως». Εκεί ο άνθρωπος είναι εκτεθειμένος. Ναι, υπάρχει η περίπτωση λάθους. Κάποιες φορές το λάθος είναι θανατηφόρο, κάποιες φορές προλαβαίνεις.

Και οι παραβιάσεις, οι οποίες συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό;
Για τον κάθε πιλότο οι παραβιάσεις μπορούν να φτάσουν τις τριάντα, τις σαράντα, τις εξήντα την ημέρα. Έχω δει και 130 παραβιάσεις μέσα σε μία μέρα.

Ένας πιλότος πόσες μπορεί να αντιμετωπίσει;
Απογειωνόμαστε σε δύο λεπτά. Είναι παγκόσμιο ρεκόρ σε όλες τις αεροπορίες. Ένας Δανός, για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, απογειώνεται σε 16 λεπτά, δεμένος μέσα στο αεροπλάνο. Εμείς απογειωνόμαστε στα δύο λεπτά από το κρεβάτι όπου βρισκόμαστε. Αλλά στο κρεβάτι είμαστε με πλήρη εξοπλισμό. Ένας πιλότος ο οποίος βρίσκεται σε κατάσταση επιφυλακής πρώτης γραμμής στη Λήμνο ή στη Σκύρο τότε ή στη Σαντορίνη, μπορεί να χρειαστεί να απογειωθεί δύο-τρεις ,τέσσερις φορές. Και τότε είσαι εσύ και η αναπνοή σου.

Αυτό που ακούμε ότι ο Ερντογάν έχει φυλακίσει τους πιλότους του μετά το πραξικόπημα του 2016 και στη συνέχεια άρχισε να εκπαιδεύει 18χρονους που δεν κατάφεραν να έχουν τη δική σας κατάρτιση, ισχύει;
Έχασε 660 ή 620 αξιωματικούς της πολεμικής αεροπορίας. Έχασε την αφρόκρεμα. Δεν θα το πω πραξικόπημα, αλλά γεωπολιτικό παιχνίδι και ψεύτο-πραξικόπημα. Δεν μπορώ να αναφέρω κάτι παραπάνω, τα γνωρίζαμε, ήμασταν προετοιμασμένοι. Μέσα στα τουρκικά πολεμικά αεροσκάφη σήμερα είναι πολλοί νεαροί πιλότοι, άπειροι, είναι Πακιστανοί πιλότοι οι οποίοι δανείστηκαν στην Τουρκία... Το μόνο που μπορώ να σου πω ξεκάθαρα, και να θυμάσαι την έκφραση, είναι ότι αυτή τη στιγμή στις αερομαχίες του Αιγαίου γίνεται: «στα Σάλωνα σφάζουν αρνιά…»! Πάντοτε είχαμε αεροπορική υπεροχή απέναντι στους Τούρκους, και λόγω υλικού και λόγω ιπταμένων και προσωπικού, αλλά στη συγκεκριμένη περίοδο κυριολεκτικά τα Σάλωνα σφάζουν αρνιά. Κι εκείνοι δεν βλέπουν ούτε πίσω τους. Φαντάσου ότι μπαίνει κάποιος οπλισμένος στο σπίτι σου την ώρα που κοιμάσαι μαζί με τη γυναίκα σου και τα παιδιά σου. Και δίπλα στο κομοδίνο σου έχεις ένα πιστόλι. Θα κάτσεις να τον ρωτήσεις τι γυρεύει μέσα στο σπίτι σου; Εμείς λοιπόν είμαστε οι άνδρες, κι εσείς είσαστε οι γυναίκες και τα παιδιά. Οπλισμένοι μπαίνουν με άσχημες διαθέσεις μέσα στο σπίτι μας, κι εγώ ενώ είμαι οπλισμένος, τον πιάνω στις σφαλιάρες για να θυμάται και την άλλη φορά να μην πλησιάσει. Το ελληνικό έθνος δεν πρέπει να ανησυχεί για το Ναυτικό του, την Αεροπορία του και τις Ένοπλες Δυνάμεις. Να ανησυχεί για άλλα πράγματα.

Τι κάνετε σήμερα;
Χρειάζομαι τέσσερις ζωές για να ξεκουραστώ απ’ αυτό που έζησα. Μου έγιναν προτάσεις, αλλά στα 21 χρόνια τους είπα «θα είμαι κοντά σας εφόσον η ιστορία μας καλέσει…» και πήγα να ξεκουραστώ! Η σημερινή πολεμική αεροπορία παρά τις παρούσες συνθήκες στη χώρα μας, παρά τα προβλήματα, είναι νούμερο ένα στον πλανήτη. Κοινή παραδοχή πάντων. Και μας έβγαλαν πρώτους χωρίς να έχουμε φίλους. Μας βγάλανε πρώτους γιατί είμαστε καλοί. Από την ώρα που αποστρατεύτηκα, προσπαθώ να διδάξω την τίγρη να οργώνει χωράφι! Έχεις δει τίγρη να οργώνει χωράφι; Ούτε εγώ! Ακόμα προσπαθώ. Πριν από δύο μήνες κατέθεσα αναφορά στην Πολεμική Αεροπορία και ζήτησα την επιστροφή μου ως ιπτάμενος για να ενισχύσω τα αεροσκάφη πυροσβέσεως. Έχω συμμετάσχει σε αποστολές. Τα χρονάκια μου με παίρνουν ακόμα. Νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω.

Δωδεκανήσιος που πέταγε χαμηλά για να «χαιρετήσει»!
Όποτε πετάγαμε εδώ αποστολές στην περιοχή, ειδικά πάνω από το Καστελλόριζο, πετάγαμε πολύ χαμηλά για να αισθάνονται ότι δεν είναι μόνοι του. Μόνοι μπορεί να μοιάζουνε, αλλά σε μερικά λεπτά εμείς είμαστε από πάνω τους, κι έχουμε τεράστια δύναμη.

Και τη Μονόλιθο τη χαιρετάγατε, έμαθα!
Όταν πετάγαμε προς Καστελλόριζο κι επέστρεφα, όφειλα να αποδώσω έναν χαιρετισμό στην πατρίδα μου. Περνούσα πάνω από το χωριό μου, τη Μονόλιθο. Το ‘χουνε και το λένε. Ξέρανε ποιος περνάει. Με ακούγανε από την Απολλακιά όταν πλησίαζα και προετοιμάζονταν ψυχολογικά γιατί έτρεμε όλη η περιοχή. Πέρναγα, τους έριχνα έναν χαιρετισμό δευτερολέπτων και εξαφανιζόμουν. Αυτό το «Μονολιθιάτες, είμαι κι εγώ εδώ». Έχω τη δυνατότητα να τη χαιρετήσω την ιδιαίτερη πατρίδα μου, αφού την υπερασπίζομαι.

Τι βλέπετε να γίνεται, θα έχουμε περαιτέρω προβλήματα με τους Τούρκους;
Οι Τούρκοι ασκούν διπλωματική και πολιτική πίεση σ’ όλα τα επίπεδα για πετύχουν ό,τι μπορούν. Κι ο Ερντογάν το ξέρει, δεν θα πάρει εδάφη, αυτό που θα πάρει είναι καταστροφή.

Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 06 Φεβ 2023, 22:35

τι σχέση έχουν όλα αυτά με το νήμα; :p2:
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Έγγραφα & Υλικό”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών