Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Μάιος 2024, 23:16

micmic έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:12
Δοκίμασέ το για λίγο, είναι πολύ απλοί οι κανόνες. Θα τους είχες γράψει 3 φορές μόνο στον χρόνο που έκανες να απαντήσεις εδώ. :D

Αν βγάλεις άκρη πες μου :003:
σιγα που ειναι το ιδιο, πολυ ευκολο και ξεκουραστο να σου λεω που εχεις κανει μαλακια, να μην κανω εγω ειναι κουραστικό.

Έλα, γραψτα καλά να δώ οτι εχεις δίκιο. :003:

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2655
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 23 Μάιος 2024, 23:25

enaon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:16
micmic έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:12
Δοκίμασέ το για λίγο, είναι πολύ απλοί οι κανόνες. Θα τους είχες γράψει 3 φορές μόνο στον χρόνο που έκανες να απαντήσεις εδώ. :D

Αν βγάλεις άκρη πες μου :003:
σιγα που ειναι το ιδιο, πολυ ευκολο και ξεκουραστο να σου λεω που εχεις κανει μαλακια, να μην κανω εγω ειναι κουραστικό.

Έλα, γραψτα καλά να δώ οτι εχεις δίκιο. :003:
Ορίστε, αλλά δεν έχει νόημα.

1. Take this standard 52-card deck: Q,10,5,4,9,Q,3,3,9,6,J,5,A,8,J,3,4,4,A,K,8,6,10,2,K,Q,K,2,9,5,2,A,2,10,10,J,7,J,8,6,K,9,7,6,5,7,4,A,Q,3,7,8
2. Start counting from A to K like this: A, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J, Q, K
3. On your every count, draw a card from the deck and place it on a temporary pile, face up.
4. If the card drawn matches your count, remove it from the temporary pile and place it on another pile (the "counting pile"). Then, put the temporary pile back at the bottom of the deck, face down, and continue the game by starting to count from A to K again.
5. If you finish counting to K withouth finding any match, discard all the cards in the temporary pile and start all over again with the remaining deck.
6. If the deck runs out of cards without finding any match, discard all the cards in the temporary pile.
7. Continue until there are no more cards in the deck.
8. Sum up the cards in the counting pile. The Ace counts for 1, the face cards (J, Q, K) count for 10, and all other cards count as their face value.
9. Print the total sum.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος micmic την 23 Μάιος 2024, 23:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Μάιος 2024, 23:31

micmic έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:25
the face cards (J, Q, K) count for 10
γιατι τα γραφεις στα αγγλικά; :)

ωραια, θα δοκιμάσω αυριο μαλλον που θα εχω τοκενς παλι, δεν εννοουσα αυτο ακριβώς οταν ελεγα κανόνες αριθμημένους αλλα οκ, εχω περιέργεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 23 Μάιος 2024, 23:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2655
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 23 Μάιος 2024, 23:33

enaon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:31
micmic έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:25
the face cards (J, Q, K) count for 10
γιατι τα γραφεις στα αγγλικά; :)
Γιατί χρησιμοποιώ το Αγγλικό, στο ελληνικό βλέπω αρκετά λάθη στη μετάφραση

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Μάιος 2024, 23:34

το ιδιο δεν ειναι; υπαρχει ελληνικό και αγγλικο; Οπως θες του τα γραφεις, ετσι δεν ειναι;

εννοουσα παντως οτι αυτη η πρόταση μοιαζει με το ανεκδοτο με τον ελληνα σερβιτόρο σην γερμανία, αλλα οκ, σταματαω :)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μάιος 2024, 01:22

enaon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 19:13
micmic έγραψε:
23 Μάιος 2024, 19:08
Ειλικρινά θα ήθελα μια ανάλυση στον τρόπο λειτουργίας αυτού του αλγόριθμου που βγάζει ως απάντηση ένα τελείως φανταστικό πρόσωπο με τελείως επινοημένες ημερομηνίες γέννησης, θανάτου και τελείως ψεύτικο βιογραφικό.
ελα ντε, λες και εχει εκπαιδευτεί να μας προσομοιώνει ειναι, θα νομίζει μαλλον οτι τα λεει για να το ψηφίσουμε να μας κυβερνά, πολυ περίεργο.


βλέπουμε και τα πρώτα δειγματα ρατσισμου πρός τα μηχανήματα. Οταν εμεις λεμε ψεματα ειναι γιατί ειμαστε έξυπνοι, καπάτσοι, ξέρουμε να τα καταφέρνουμε, δουλευουμε το πόπολο, αν πει εκεινο ειναι ιλουσινατιονς, κακό πραγμα :011:
Το έχεις πει πολλές φορές αυτό. Το ξέρεις ότι λες μαλακίες αλλά το επαναλαμβάνεις. Ξεκάθαρα δεν έχει ιδέα τι γράφει.
Σπίρτο έγραψε:
23 Μάιος 2024, 18:53
hellegennes έγραψε:
19 Μάιος 2024, 10:07
Σπίρτο έγραψε:
19 Μάιος 2024, 02:25


Όταν το ρωτάς κάτι και απαντά και η απάντηση φαίνεται να είναι σχετική, τότε μια χαρά αντιλαμβάνεται. Αλλιώς θα πρέπει να ορίσεις τι σημαίνει η λέξη "αντιλαμβάνομαι".
Και το Google απαντά κάτι σχετικό όταν ψάχνεις κάτι. Και αυτή η σελίδα αν κάνω find θα απαντήσει κάτι σχετικό (αν υπάρχει ο όρος αναζήτησης).
Το να σου παρουσιάζει αποτελέσματα δεν λέγεται απάντηση
Αποτελέσματα σου παρουσιάζει το gtp, σε λίγο πιο πολύπλοκη μορφή. Το ίδιο ακριβώς κάνει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μάιος 2024, 01:28

enaon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:34
το ιδιο δεν ειναι; υπαρχει ελληνικό και αγγλικο; Οπως θες του τα γραφεις, ετσι δεν ειναι;
Όχι, δεν είναι το ίδιο. Σε οποιαδήποτε άλλη γλώσσα εκτός από τα αγγλικά η απόδοσή του είναι μακράν χειρότερη σε οποιονδήποτε τύπο ερώτησης, γιατί είναι μοντέλο που δουλεύει με κείμενο και σχεδόν όλη του η εκπαίδευση έχει γίνει με αγγλικά κείμενα, οπότε οι όποιος αναλυτικές του δυνατότητες είναι κυρίως στα αγγλικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Μάιος 2024, 04:29

hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 01:28
enaon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:34
το ιδιο δεν ειναι; υπαρχει ελληνικό και αγγλικο; Οπως θες του τα γραφεις, ετσι δεν ειναι;
Όχι, δεν είναι το ίδιο.
βρε τσατχελη, διαβασε σε τι απαντας, μου ειπε οτι γραφει στα αγγλικα γιατι ειναι στο αγγλικο τσατ, υπαρχει και ελληνικό; Σε οποιο προμπτ θες οτι γλωσσα θες δεν γραφεις;

σου αρεσε η εκφώνηση του micmic, θεωρεις οτι βοήθησε που το εγραψε στα αγγλικα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μάιος 2024, 07:22

enaon έγραψε:
24 Μάιος 2024, 04:29
hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 01:28
enaon έγραψε:
23 Μάιος 2024, 23:34
το ιδιο δεν ειναι; υπαρχει ελληνικό και αγγλικο; Οπως θες του τα γραφεις, ετσι δεν ειναι;
Όχι, δεν είναι το ίδιο.
βρε τσατχελη, διαβασε σε τι απαντας, μου ειπε οτι γραφει στα αγγλικα γιατι ειναι στο αγγλικο τσατ, υπαρχει και ελληνικό; Σε οποιο προμπτ θες οτι γλωσσα θες δεν γραφεις;

σου αρεσε η εκφώνηση του micmic, θεωρεις οτι βοήθησε που το εγραψε στα αγγλικα;
Κάνει αυτόματο switch, φυσικά υπάρχει ελληνικό και αγγλικό και ιταλικό.

Η εκφώνηση του micmic είναι μια χαρά, μπορεί να την καταλάβει οποιοσδήποτε άνθρωπος, μην σου πω και μαϊμού, ενώ όπως εξήγησα στα αγγλικά έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να το "καταλάβει" το gtp.

Παρεμπιπτόντως, έχει αρχίσει να κυκλοφορεί ακαδημαϊκά η άποψη ότι τα τωρινά μοντέλα έχουν φτάσει σε πλατό και περαιτέρω εκπαίδευση δεν θα τα βοηθήσει να γίνουν καλύτερα. Έχουν κυκλοφορήσει και σχετικές μελέτες.

Δεν ξέρω τι γίνεται με την επεξεργασία εικόνας. Στο συγκεκριμένο στάδιο είναι φανερό ότι δεν κάνει για επαγγελματική δουλειά. Η δημιουργία βίντεο φαίνεται ένα τσικ καλύτερη, αλλά αυτά που βλέπουμε προς το παρόν είναι beta που μας έχει δείξει η OpenAI και είναι σίγουρα highly edited. Θα δείξει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Μάιος 2024, 07:32

ευχαριστώ τσατχελη :)

εχει δικιο ο μικμικ παντως, το 3.5, η γεμινι, και το δεεπσικ κανουν λαθη στην συγκριση τιμων, μετα λενε συγνωμη και το κανουν σωστα. Το 4ο δεν βλεπω να κανει λαθη, αλλα τελειώνουν τα τοκενς πριν φτασει στο τελος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μάιος 2024, 07:53

enaon έγραψε:
24 Μάιος 2024, 07:32
ευχαριστώ τσατχελη :)

εχει δικιο ο μικμικ παντως, το 3.5, η γεμινι, και το δεεπσικ κανουν λαθη στην συγκριση τιμων, μετα λενε συγνωμη και το κανουν σωστα. Το 4ο δεν βλεπω να κανει λαθη, αλλα τελειώνουν τα τοκενς πριν φτασει στο τελος.
Το 4 είναι optimized. Δεν είναι καθόλου θέμα της ΑΙ, έχουν χώσει κώδικα μέσα για να κάνει μαθηματικούς υπολογισμούς, αλλά και πάλι κάνει λάθη όπου εμπλέκεται το γλωσσικό μοντέλο. Το έχω δείξει σε απλούστατο υπολογισμό που ήξερα ότι θα κάνει σκοντάψει γιατί έβαλα εκθέτες. Όταν του είπα ότι έκανε λάθος, άνοιξε το κομπιουτεράκι του και το υπολόγισε με πολλαπλασιασμό. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Μάιος 2024, 07:57

ναι τσατπχωρουμ δεν μας νοιαζουν τα γλωσσικα σου μοντελα, να μην κανεις λαθος σε μια συγκριση τιμων θελουμε. Τι μπορουμε να κανουμε;

Α, το 4ο μου εκανε και ερωτηση, πρωτη φορα το βλεπω, με ρωτησε τι θελω να κανει με την σειρά των χαρτιών που θα πηγαινε στην στοιβα απορριψης, δεν του ειχα πει :)

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30661
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 27 Μάιος 2024, 20:33

και Α και ΟΥ και ΔΑΠ ΝΔΦΚ

ChatGPT
Αυτά είναι αρκετά διάσημες ελληνικές πολιτικές ομάδες. Α και ΟΥ αναφέρεται στο Κόμμα Ανεξάρτητων Ελλήνων, ενώ ΔΑΠ ΝΔΦΚ είναι τα αρχικά των Δημοκρατικών Αριστεράς των Προοδευτικών Κοινωνιών, που ενώθηκε με το Νέο Δημοκρατικό Κίνημα. Εάν έχεις περισσότερες ερωτήσεις σχετικά με την ελληνική πολιτική, μη διστάσεις να ρωτήσεις!




wtf dude


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23978
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Χρήστες Phorum και τεχνητή νοημοσύνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Μάιος 2024, 18:22

Otto Weininger έγραψε:
27 Μάιος 2024, 20:33
και Α και ΟΥ και ΔΑΠ ΝΔΦΚ

ChatGPT
Αυτά είναι αρκετά διάσημες ελληνικές πολιτικές ομάδες. Α και ΟΥ αναφέρεται στο Κόμμα Ανεξάρτητων Ελλήνων, ενώ ΔΑΠ ΝΔΦΚ είναι τα αρχικά των Δημοκρατικών Αριστεράς των Προοδευτικών Κοινωνιών, που ενώθηκε με το Νέο Δημοκρατικό Κίνημα. Εάν έχεις περισσότερες ερωτήσεις σχετικά με την ελληνική πολιτική, μη διστάσεις να ρωτήσεις!




wtf dude
:smt005:
Ζούμε σε μία οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών