Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Μάιος 2019, 23:35

ST48410 έγραψε:
08 Μάιος 2019, 23:18
hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2019, 23:14
Ναι, δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε στην μια ούτε στην άλλη περίπτωση, απλά στην δεύτερη περίπτωση ο διαφημιστής θεωρείται απλά εργολάβος ενώ η δισκογραφική/κινηματογραφική/κτλ εταιρεία θεωρείται ιδιοκτήτης, για κάποιον διεστραμμένο λόγο (λόμπι).
Μήπως η κυριότερη διαφορά είναι στο ποιος βάζει το χρήμα;
Αν θέλεις να διαφημίσεις το κατάστημά σου πας σε μία διαφημιστική αγοράζεις πχ ραδιοφωνικό χρόνο, τηλεοπτικό χρόνο, διαφημιστικό χώρο σε στάσεις λεωφορείων κοκ και πληρώνεις όσα αντέχει η τσέπη σου.
Αν έχεις γράψει ένα σουξεδάκι (στίχους μουσική) ποιος βάζει τα λεφτά για την παραγωγή, διακίνηση και διαφήμισή του;
Και τα δυο είναι πνευματική εργασία. Ακόμα χειρότερα, γιατί η διαφήμιση δεν είναι καν δικό μου έργο. Εγώ ζητάω διαφήμιση και η διαφημιστική είναι αυτή που επινοεί το κόνσεπτ, αναλαμβάνει την παραγωγή και τελειοποιεί το προϊόν. Εγώ απλώς το αγοράζω και το χρησιμοποιώ.

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην κάνει το ίδιο και ο σουξεδοποιός; Να πληρώσει την εταιρεία για το κόστος της + ένα κέρδος και τα έξοδα εκμετάλλευσης να είναι δικά του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Μάιος 2019, 00:21

hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2019, 23:35
Και τα δυο είναι πνευματική εργασία. Ακόμα χειρότερα, γιατί η διαφήμιση δεν είναι καν δικό μου έργο. Εγώ ζητάω διαφήμιση και η διαφημιστική είναι αυτή που επινοεί το κόνσεπτ, αναλαμβάνει την παραγωγή και τελειοποιεί το προϊόν. Εγώ απλώς το αγοράζω και το χρησιμοποιώ.

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην κάνει το ίδιο και ο σουξεδοποιός; Να πληρώσει την εταιρεία για το κόστος της + ένα κέρδος και τα έξοδα εκμετάλλευσης να είναι δικά του.
Δεν νομίζω να έχει ο σουξεδοποιός τόσα χρήματα για να το κάνει. Αυτό μπορώ να σκεφτώ. Δεν είναι μόνο η παραγωγή και τα CD που θα κοπούν. Είναι κυρίως ο μηχανισμός που θα κινητοποιήσει η εταιρεία προκειμένου να παίζεσαι στις καλές ώρες στους μεγάλους σταθμούς, να σε καλέσουν για συνεντεύξεις σε εκπομπές ή και για guest εμφανίσεις κλπ κλπ κλπ.

Φαντάσου πχ να έχεις μια καλή ιδέα για ταινία και να πρέπει να βρεις εσύ τα φράγκα για να την γυρίσεις και να την διανείμεις ώστε να σου μείνουν όλα τα δικαιώματα. Πόσες πιθανότητες έχεις να μπορέσεις να κάνεις παραγωγή αξιώσεων με γνωστούς ηθοποιούς, ειδικά εφέ κλπ;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μάιος 2019, 02:24

Η ταινία είναι λίγο διαφορετική υπόθεση, για διάφορους λόγους. Το κοντινότερο που υπάρχει σε βασικό δημιουργό είναι ο σεναριογράφος* εφόσον πρόκειται για pitch. Διότι πολλές φορές οι εταιρείες αποφασίζουν να κάνουν μια ταινία και αναθέτουν σε κάποιον το σενάριο, σε άλλον την σκηνοθεσία, κτλ. Η παραγωγή μπορεί να είναι εσωτερική ή όχι. Σε κάθε περίπτωση, οι συντελεστές μιας ταινίας είναι πάρα πολύ και δεν είναι σε κάθε περίπτωση ξεκάθαρο πόσο έχει συμβάλλει ο καθένας στην ταινία.

Στα τραγούδια και στα βιβλία είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα. Ακόμη κι αν ο δημιουργός δεν έχει το απαραίτητο κεφάλαιο, μπορούν άνετα να συμφωνήσουν να καλυφθεί το κόστος + το κέρδος της εταιρείας από τα πρώτα κέρδη. Τώρα, θα μου πεις, πού θα ξέρει η εταιρεία αν θα είναι κερδοφόρο το εγχείρημα ή όχι και πώς θα πληρωθούν αν δεν είναι; Εκεί έρχεται η επιλογή της εταιρείας είτε να ζητήσει τα χρήματα μπροστά είτε να εκτιμήσει αν μπορεί να περιμένει, με πιο άπλα συμφωνία είτε να αρνηθεί απ' την αρχή είτε φυσικά να έχουν την δυνατότητα να υπογράψουν συμβόλαιο συνεργασίας όπου μεταβιβάζονται τα δικαιώματα ή η εταιρεία παίρνει το ποσοστό που θα ορίσουν.

Αυτήν την στιγμή υπάρχει μόνο η τελευταία επιλογή.


* αυτός που έχει την βασική ιδέα. Αυτός που γράφει τελικά το σκριπτ μπορεί να μην είναι το ίδιο άτομο. Π.χ. ο Ρίντλεϊ Σκοτ είχε την ιδέα για τον Προμηθέα, αλλά δεν έγραψε ο ίδιος το σενάριο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 09 Μάιος 2019, 07:45

stavmanr έγραψε:
08 Μάιος 2019, 22:17
Athos έγραψε:
08 Μάιος 2019, 19:14
stavmanr έγραψε:
08 Μάιος 2019, 17:03
Σε ποιες χρεώσεις αναφέρεσαι;
στων καφενείων και στων μινιμαρκετάδων
κοίτα αν είσαι άσχετος ρώτα στην πιάτσα πρώτα και μετά τα λέμε
Επειδή δεν είμαι άσχετος ρωτώ, όχι το αντίθετο.
Γνωρίζεις για την ύπαρξη των δικαιωμάτων των δημιουργών στην Ελλάδα;
Αν ναι, ποιος νόμος επιτρέπει την αναπαραγωγή των έργων τους αμισθί, σε χώρους μαζικής προσέλευσης και εμπορικής εκμετάλλευσης;
Θέλω αριθμό και χρονολογία του ΦΕΚ.

Αν ψάχνεις τα ακριβώς αντίθετα, μπορείς απλά να επισκεφτείς το σάιτ της ΑΕΠΙ όπου αναφέρονται όλα.
http://www.aepi.gr/index.php?option=com ... &Itemid=94

Σημείο ενδιαφέροντος:
"12. Ποιοι θεωρούνται χρήστες μουσικών έργων και ποιες είναι οι υποχρεώσεις τους απέναντι στους ιδιοκτήτες των έργων αυτών;

«Χρήστης» μουσικού έργου θεωρείται κάθε τρίτος ο οποίος το χρησιμοποιεί δημόσια, είτε μέσω δισκογραφίας, είτε μέσω συναυλίας, είτε μέσω ραδιοφώνου κλπ. Οι υποχρεώσεις των χρηστών μουσικής απέναντι στους δημιουργούς της είναι ότι πριν την οποιαδήποτε χρήση οφείλουν να ζητήσουν την άδεια και να καταβάλλουν πνευματικά δικαιώματα. "
Αν αυτά τα θεωρείς απάντηση για τους μινιμαρκετάδες ο "διάλογος" τελειώνει εδώ.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Μάιος 2019, 07:49

Spiros252 έγραψε:
08 Μάιος 2019, 15:24
Ε ας πληρώνουν κι αυτοί φόρο κληρονομιάς..
Να βάλουν και αντικειμενικές στα άσματα.
Αυτό είναι σωστό.

Ουσιαστικά πρόκειται για ακίνητη περιουσία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Μάιος 2019, 07:54

stavmanr έγραψε:
08 Μάιος 2019, 22:17
Athos έγραψε:
08 Μάιος 2019, 19:14
stavmanr έγραψε:
08 Μάιος 2019, 17:03
Σε ποιες χρεώσεις αναφέρεσαι;
στων καφενείων και στων μινιμαρκετάδων
κοίτα αν είσαι άσχετος ρώτα στην πιάτσα πρώτα και μετά τα λέμε
Επειδή δεν είμαι άσχετος ρωτώ, όχι το αντίθετο.
Γνωρίζεις για την ύπαρξη των δικαιωμάτων των δημιουργών στην Ελλάδα;
Αν ναι, ποιος νόμος επιτρέπει την αναπαραγωγή των έργων τους αμισθί, σε χώρους μαζικής προσέλευσης και εμπορικής εκμετάλλευσης;
Θέλω αριθμό και χρονολογία του ΦΕΚ.

Αν ψάχνεις τα ακριβώς αντίθετα, μπορείς απλά να επισκεφτείς το σάιτ της ΑΕΠΙ όπου αναφέρονται όλα.
http://www.aepi.gr/index.php?option=com ... &Itemid=94

Σημείο ενδιαφέροντος:
"12. Ποιοι θεωρούνται χρήστες μουσικών έργων και ποιες είναι οι υποχρεώσεις τους απέναντι στους ιδιοκτήτες των έργων αυτών;

«Χρήστης» μουσικού έργου θεωρείται κάθε τρίτος ο οποίος το χρησιμοποιεί δημόσια, είτε μέσω δισκογραφίας, είτε μέσω συναυλίας, είτε μέσω ραδιοφώνου κλπ. Οι υποχρεώσεις των χρηστών μουσικής απέναντι στους δημιουργούς της είναι ότι πριν την οποιαδήποτε χρήση οφείλουν να ζητήσουν την άδεια και να καταβάλλουν πνευματικά δικαιώματα. "
Μα τα μαγαζιά θεωρούνται δημόσιοι χώροι. Δεν είναι σπίτια.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Μάιος 2019, 08:26

hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2019, 23:14
stavmanr έγραψε:
08 Μάιος 2019, 06:29
hellegennes έγραψε:
07 Μάιος 2019, 17:34


Γιατί είναι επιτυχημένο λόμπι. Τι άλλο, δηλαδή;
Μα δεν είσαι υποχρεωμένος να πας σε δισκογραφική, όπως καί στη δουλειά σου δεν είσαι υποχρεωμένος να πας σε διαφημιστή...
Ναι, δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε στην μια ούτε στην άλλη περίπτωση, απλά στην δεύτερη περίπτωση ο διαφημιστής θεωρείται απλά εργολάβος ενώ η δισκογραφική/κινηματογραφική/κτλ εταιρεία θεωρείται ιδιοκτήτης, για κάποιον διεστραμμένο λόγο (λόμπι).
Η δισκογραφική εταιρία παράγει το υλικό μέσο στο οποίο έχει αποτυπωθεί το έργο. Είναι δημιουργός του έργου. Η αποτύπωση αυτή συνιστά πνευματικό δικαίωμα επί του έργου.
Σε όποιον δεν αρέσει, αγοράζει 1000 άδεια CDs και τυπώνει το έργο του στο σπίτι του, κρατώντας τα δικαιώματα για τον εαυτό του.
Δεν είναι θέμα λόμπι. Είναι θέμα επιλογής του κάθε καλλιτέχνη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 09 Μάιος 2019, 08:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 09 Μάιος 2019, 08:28

ΕΝΦΙΑ 30 ευρώ τη στροφή :003:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μάιος 2019, 13:03

stavmanr έγραψε:
09 Μάιος 2019, 08:26
hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2019, 23:14
stavmanr έγραψε:
08 Μάιος 2019, 06:29

Μα δεν είσαι υποχρεωμένος να πας σε δισκογραφική, όπως καί στη δουλειά σου δεν είσαι υποχρεωμένος να πας σε διαφημιστή...
Ναι, δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε στην μια ούτε στην άλλη περίπτωση, απλά στην δεύτερη περίπτωση ο διαφημιστής θεωρείται απλά εργολάβος ενώ η δισκογραφική/κινηματογραφική/κτλ εταιρεία θεωρείται ιδιοκτήτης, για κάποιον διεστραμμένο λόγο (λόμπι).
Η δισκογραφική εταιρία παράγει το υλικό μέσο στο οποίο έχει αποτυπωθεί το έργο. Είναι δημιουργός του έργου. Η αποτύπωση αυτή συνιστά πνευματικό δικαίωμα επί του έργου.
Σε όποιον δεν αρέσει, αγοράζει 1000 άδεια CDs και τυπώνει το έργο του στο σπίτι του, κρατώντας τα δικαιώματα για τον εαυτό του.
Δεν είναι θέμα λόμπι. Είναι θέμα επιλογής του κάθε καλλιτέχνη.
Η δισκογραφική δεν δημιουργεί το έργο, πληρώνει για την παραγωγή του. Δεν είναι δημιουργός του έργου. Η διαφημιστική, αντιθέτως, δημιουργεί και παράγει η ίδια το έργο.

Φυσικά και είναι θέμα λόμπι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Μάιος 2019, 18:42

hellegennes έγραψε:
09 Μάιος 2019, 13:03
stavmanr έγραψε:
09 Μάιος 2019, 08:26
hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2019, 23:14


Ναι, δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε στην μια ούτε στην άλλη περίπτωση, απλά στην δεύτερη περίπτωση ο διαφημιστής θεωρείται απλά εργολάβος ενώ η δισκογραφική/κινηματογραφική/κτλ εταιρεία θεωρείται ιδιοκτήτης, για κάποιον διεστραμμένο λόγο (λόμπι).
Η δισκογραφική εταιρία παράγει το υλικό μέσο στο οποίο έχει αποτυπωθεί το έργο. Είναι δημιουργός του έργου. Η αποτύπωση αυτή συνιστά πνευματικό δικαίωμα επί του έργου.
Σε όποιον δεν αρέσει, αγοράζει 1000 άδεια CDs και τυπώνει το έργο του στο σπίτι του, κρατώντας τα δικαιώματα για τον εαυτό του.
Δεν είναι θέμα λόμπι. Είναι θέμα επιλογής του κάθε καλλιτέχνη.
Η δισκογραφική δεν δημιουργεί το έργο, πληρώνει για την παραγωγή του. Δεν είναι δημιουργός του έργου.
Το έργο είναι η φυσική του μορφή.
Τα δικαιώματα σύνθεσης μεταβιβάζονται στην δισκογραφική μόνο με σύμφωνη γνώμη του συνθέτη.
Εφόσον ο συνθέτης κρίνει ότι η παραγωγή του έργου του είναι πιο ωφέλιμη σε μία δισκογραφική εταιρία από ότι στο σπίτι του, συνάπτει σύμβαση συνεργασίας με την δισκογραφική.

Περισσότερα:
https://dikigoros.com.gr/pneumatiki-idi ... exnon.html

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μάιος 2019, 19:40

Ναι, αυτό είναι αχυράνθρωπος όμως. Κανείς δεν είπε ότι οι δημιουργεί τελούν υπό κυριολεκτική ομηρία όπου οι εταιρείες τούς βάζουν να δουλέψουν καταναγκαστικά έργα.

Το πρόβλημα είναι στο γράμμα του νόμου, που επιτρέπει στις εταιρείες να λειτουργούν με μεταβίβαση των δικαιωμάτων. Το ελάχιστο που θα έπρεπε να προβλέπει ο νόμος είναι η δυνατότητα αναγκαστικής επαναγοράς των δικαιωμάτων, εφόσον το απαιτήσει ο φυσικός δημιουργός και εφόσον φυσικά προβλέπεται αποζημίωση της εταιρείας σε ποσό μεγαλύτερο του κόστους παραγωγής.

Αυτά πρόχειρα. Στην ουσία ένας τέτοιος νόμος που ήταν υπέρ των δημιουργών θα καθόριζε όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες ώστε να μην υπάρχει κατάχρηση νομικής εξουσίας από καμμία πλευρά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Μάιος 2019, 19:50

hellegennes έγραψε:
09 Μάιος 2019, 19:40
Ναι, αυτό είναι αχυράνθρωπος όμως. Κανείς δεν είπε ότι οι δημιουργεί τελούν υπό κυριολεκτική ομηρία όπου οι εταιρείες τούς βάζουν να δουλέψουν καταναγκαστικά έργα.
Καμία εταιρία δεν τους βάζει να κάνουν καταναγκαστικά έργα.
Υπογράφουν μεταξύ τους συμβάσεις κοινού ενδιαφέροντος.
Αν ο δημιουργός κρίνει ότι εξυπηρετείται από τη σύμβαση, τότε δεν μπορείς να του στερήσεις το δικαίωμα να παραχωρήσει όποια δικαιώματα επιθυμεί, σε οποιονδήποτε.
Το πρόβλημα είναι στο γράμμα του νόμου, που επιτρέπει στις εταιρείες να λειτουργούν με μεταβίβαση των δικαιωμάτων. Το ελάχιστο που θα έπρεπε να προβλέπει ο νόμος είναι η δυνατότητα αναγκαστικής επαναγοράς των δικαιωμάτων, εφόσον το απαιτήσει ο φυσικός δημιουργός και εφόσον φυσικά προβλέπεται αποζημίωση της εταιρείας σε ποσό μεγαλύτερο του κόστους παραγωγής.
Το πρόβλημα βρίσκεται στο ...ψώνιο πολλών καλλιτεχνών, που προκειμένου να γίνουν διάσημοι ξεπουλάνε και τη μάνα τους.
Νομίζω ότι κλασικά παράδειγματα καταπολέμησης τέτοιων συμφωνιών αποτελούν ο Καζαντζίδης στο εσωτερικό, και οι Radiohead στο εξωτερικό.
Αυτά πρόχειρα. Στην ουσία ένας τέτοιος νόμος που ήταν υπέρ των δημιουργών θα καθόριζε όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες ώστε να μην υπάρχει κατάχρηση νομικής εξουσίας από καμμία πλευρά.
Μα δεν υπάρχει τέτοια κατάχρηση, Χελ, επειδή κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να βγάζει δίσκους σε δισκογραφικές εταιρίες. Ελεύθερη επιλογή των δημιουργών είναι...

Το ίδιο ισχύει και στα φόρα που διατηρούν το πνευματικό δικαίωμα όσων γράφεις, εφόσον αναφέρεται ρητά στους κανονισμούς τους κι έχεις συμφωνήσει με την είσοδό σου. Δεν σε αναγκάζει κανείς να μπεις στα φόρα αυτά, ούτε και να καταθέσεις τα έργα σου σε εκείνα.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 09 Μάιος 2019, 20:03

stavmanr έγραψε:
09 Μάιος 2019, 19:50
Καμία εταιρία δεν τους βάζει να κάνουν καταναγκαστικά έργα.
Υπογράφουν μεταξύ τους συμβάσεις κοινού ενδιαφέροντος.
Αν ο δημιουργός κρίνει ότι εξυπηρετείται από τη σύμβαση, τότε δεν μπορείς να του στερήσεις το δικαίωμα να παραχωρήσει όποια δικαιώματα επιθυμεί, σε οποιονδήποτε.
Το παραφραζω:

Κανένας εργοδότης δεν τους βάζει να κάνουν καταναγκαστικά έργα.
Υπογράφουν μεταξύ τους συμβάσεις κοινού ενδιαφέροντος.
Αν ο υπάλληλος κρίνει ότι εξυπηρετείται από τη σύμβαση, τότε δεν μπορείς να του στερήσεις το δικαίωμα να δουλέψει ακόμα και για 100€ το μήνα, σε οποιονδήποτε εργοδότη επιθυμεί.


Καταλαβαίνεις τη συσχέτιση και τί θα γινόταν αν ίσχυε το παραπάνω..
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μάιος 2019, 22:30

Spiros252 έγραψε:
09 Μάιος 2019, 20:03
stavmanr έγραψε:
09 Μάιος 2019, 19:50
Καμία εταιρία δεν τους βάζει να κάνουν καταναγκαστικά έργα.
Υπογράφουν μεταξύ τους συμβάσεις κοινού ενδιαφέροντος.
Αν ο δημιουργός κρίνει ότι εξυπηρετείται από τη σύμβαση, τότε δεν μπορείς να του στερήσεις το δικαίωμα να παραχωρήσει όποια δικαιώματα επιθυμεί, σε οποιονδήποτε.
Το παραφραζω:

Κανένας εργοδότης δεν τους βάζει να κάνουν καταναγκαστικά έργα.
Υπογράφουν μεταξύ τους συμβάσεις κοινού ενδιαφέροντος.
Αν ο υπάλληλος κρίνει ότι εξυπηρετείται από τη σύμβαση, τότε δεν μπορείς να του στερήσεις το δικαίωμα να δουλέψει ακόμα και για 100€ το μήνα, σε οποιονδήποτε εργοδότη επιθυμεί.


Καταλαβαίνεις τη συσχέτιση και τί θα γινόταν αν ίσχυε το παραπάνω..
Ή και...

Κανένας εργοδότης δεν τους βάζει να κάνουν καταναγκαστικά έργα.
Υπογράφουν μεταξύ τους συμβάσεις κοινού ενδιαφέροντος.
Αν ο υπάλληλος κρίνει ότι εξυπηρετείται από τη σύμβαση, τότε δεν μπορείς να του στερήσεις το δικαίωμα να πουλάει τον εαυτό του ως σκλάβο, σε οποιονδήποτε εργοδότη επιθυμεί.


Γι' αυτό έχουμε νόμους, για να είμαστε σίγουροι ότι δεν επιτρέπονται σχέσεις εκμετάλλευσης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Διχάζει ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα – Οι υπέρμαχοι, οι πολέμιοι και οι επιπτώσεις στα ΜΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Μάιος 2019, 23:22

Spiros252 έγραψε:
09 Μάιος 2019, 20:03
stavmanr έγραψε:
09 Μάιος 2019, 19:50
Καμία εταιρία δεν τους βάζει να κάνουν καταναγκαστικά έργα.
Υπογράφουν μεταξύ τους συμβάσεις κοινού ενδιαφέροντος.
Αν ο δημιουργός κρίνει ότι εξυπηρετείται από τη σύμβαση, τότε δεν μπορείς να του στερήσεις το δικαίωμα να παραχωρήσει όποια δικαιώματα επιθυμεί, σε οποιονδήποτε.
Το παραφραζω:

Κανένας εργοδότης δεν τους βάζει να κάνουν καταναγκαστικά έργα.
Υπογράφουν μεταξύ τους συμβάσεις κοινού ενδιαφέροντος.
Αν ο υπάλληλος κρίνει ότι εξυπηρετείται από τη σύμβαση, τότε δεν μπορείς να του στερήσεις το δικαίωμα να δουλέψει ακόμα και για 100€ το μήνα, σε οποιονδήποτε εργοδότη επιθυμεί.


Καταλαβαίνεις τη συσχέτιση και τί θα γινόταν αν ίσχυε το παραπάνω..
Εννοείς ότι θα πρέπει όλες οι επαγγελματικές συνεργασίες να θεωρούνται ως σχέση εργοδότη-εργαζόμενου Σπύρο;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών