Κλείσιμο phorum.gr

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Κλείσιμο phorum.gr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 22 Απρ 2023, 18:47

kongrosian έγραψε:
22 Απρ 2023, 15:33

τα μικρά τώρα βομβαρδίζονται από πολλές εικόνες. και το κακό με το ιντερνετ είναι ότι έχουν βρει βήμα και όλοι οι καθυστερημένοι ή οι επικίνδυνοι και αντικοινωνικοί.
αυτό δεν είναι κακό λένε
ένα από τα οφέλη του ιντερνετ είναι ότι ο κάθε βαρεμένος τα γράφει τσακώνεται στο ιντερνετ και δεν βγαίνει έξω αφού ξεσπάει στο πληκτρολόγιο να πάρει ένα μυδράλιο και να θερίζει κόσμο

Αυτό λέγαμε παλιότερα ότι ήταν το όφελος, βέβαια τώρα μπορεί να έχει αλλάξει κι αυτό καθώς στα σοσιλα μαγειρεύονται διάφορα επεισόδια και οργανώνονται σε μυστικές κουβέντες πολλά περίεργα
Κάπου εδώ η κουβέντα πάει στο αν πρέπει να ελέγχονται και να λογοκρίνονται τα σοσιαλ
αλλά δεν νομίζω ότι βγάζει αποτέλεσμα

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4460
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Κλείσιμο phorum.gr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 22 Απρ 2023, 18:50

βοθρατζης έγραψε:
22 Απρ 2023, 18:47
kongrosian έγραψε:
22 Απρ 2023, 15:33

τα μικρά τώρα βομβαρδίζονται από πολλές εικόνες. και το κακό με το ιντερνετ είναι ότι έχουν βρει βήμα και όλοι οι καθυστερημένοι ή οι επικίνδυνοι και αντικοινωνικοί.
αυτό δεν είναι κακό λένε
ένα από τα οφέλη του ιντερνετ είναι ότι ο κάθε βαρεμένος τα γράφει τσακώνεται στο ιντερνετ και δεν βγαίνει έξω αφού ξεσπάει στο πληκτρολόγιο να πάρει ένα μυδράλιο και να θερίζει κόσμο

Αυτό λέγαμε παλιότερα ότι ήταν το όφελος, βέβαια τώρα μπορεί να έχει αλλάξει κι αυτό καθώς στα σοσιλα μαγειρεύονται διάφορα επεισόδια και οργανώνονται σε μυστικές κουβέντες πολλά περίεργα
Κάπου εδώ η κουβέντα πάει στο αν πρέπει να ελέγχονται και να λογοκρίνονται τα σοσιαλ
αλλά δεν νομίζω ότι βγάζει αποτέλεσμα
δεν ξέρω.

πάντως, εγώ αυτό που έπαθα κυρίως με τα σοσιαλ, και μιλάμε για εποχές που όλοι κάναμε facebook, είναι να ξενερώσω με κάποιους φίλους και γνωστούς, με όσα είδα να τους απασχολούν και να δημοσιεύουν καθημερινά. καλύτερα ήμασταν παλιά, που βρισκόμασταν μια στα τόσα και πιάναμε μια κοινά αποδεκτή κουβέντα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κλείσιμο phorum.gr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Απρ 2023, 18:52

βοθρατζης έγραψε:
22 Απρ 2023, 03:35
Σπάνια είχα πάρει στα σοβαρά συζητήσεις στα φορουμ του ιντερνετ. Ίσως ήταν και λίγο λάθος .

Εντύπωση όμως μου έχει κάνει αυτό: πως τελικά ο κόσμος που "εγκλωβίστηκε" σε αυτό τον τρόπο επικοινωνίας και ότι άλλο μπορεί να είναι, έμεινε αυτός, πως δεν αυξήθηκε περισσότερο. Όλοι κι όλοι να είναι πενήντα χρήστες που κυκλοφορούν στο ιντερνετ σε τέτοια φορουμ; άντε να βάλω και τα υπόλοιπα ειδικού σκοπού που έχουν εξειδικευμένο αντικείμενο οπότε αυξάνονται. Το γεγονός ότι κάπου τα προσπέρασαν τα νέα παιδιά και μπαίνουν στο τικ τοκ τώρα στο ινστα κλπ, δείχνει ότι όλοι που κυκλοφορούν σε φόρουμ είναι σαν κάτι ξεχασμένοι που προτιμούν να έχουν συμβατικό κινητό παρά σμαρτ.
Ειναι διαφορετικο πραγμα. Το φορουμ δινει εμφαση στην αμφιδρομη ανταλλαγη πληροφοριας και στην κοινοτητα ενω τα σοσιαλ στην μονοδρομη εκπομπη πληροφοριας και στην αυτοπροβολη. Ειναι πιο λογικο να πας σε φορουμ για να ανταλλαξεις πληροφοριες και πιο λογικο να πας στα σοσιαλ για να καταναλωσεις ατομα που πουλανε τον εαυτο τους ή για να πουλησεις εσυ τον δικο σου.

Τη "χρυση εποχη" των φορουμ και παλι εκατονταδες χιλιαδες φορες περισσοτερα ατομα εβλεπαν τηλεοραση. Ε αυτος ο κοσμος εν πολλοις εχει μεταφερθει στα σοσιαλ με χιλιαδες αποκεντρωμενες Τατιαννες.

Η AWS ομως για την υποστηριξη των χρηστων τοσο απο την ιδια οσο και μεταξυ τους, φορουμ χρησιμοποιει οχι ξερωγω τικ τοκ ή τουιτερ.

Δε λεω οτι το ενα ειναι καλυτερο, απλως ειναι διαφορετικα πραγματα. Φανταζομαι δεν απορεις που ο κοσμος παει σε πλατφορμες streaming να ακουσει μουσικη αντι να υπαρχουν φορουμ (εστω κλειστα επι πληρωμη) με τραγουδια.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Κλείσιμο phorum.gr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 22 Απρ 2023, 18:53

kongrosian έγραψε:
22 Απρ 2023, 18:50
βοθρατζης έγραψε:
22 Απρ 2023, 18:47
kongrosian έγραψε:
22 Απρ 2023, 15:33

τα μικρά τώρα βομβαρδίζονται από πολλές εικόνες. και το κακό με το ιντερνετ είναι ότι έχουν βρει βήμα και όλοι οι καθυστερημένοι ή οι επικίνδυνοι και αντικοινωνικοί.
αυτό δεν είναι κακό λένε
ένα από τα οφέλη του ιντερνετ είναι ότι ο κάθε βαρεμένος τα γράφει τσακώνεται στο ιντερνετ και δεν βγαίνει έξω αφού ξεσπάει στο πληκτρολόγιο να πάρει ένα μυδράλιο και να θερίζει κόσμο

Αυτό λέγαμε παλιότερα ότι ήταν το όφελος, βέβαια τώρα μπορεί να έχει αλλάξει κι αυτό καθώς στα σοσιλα μαγειρεύονται διάφορα επεισόδια και οργανώνονται σε μυστικές κουβέντες πολλά περίεργα
Κάπου εδώ η κουβέντα πάει στο αν πρέπει να ελέγχονται και να λογοκρίνονται τα σοσιαλ
αλλά δεν νομίζω ότι βγάζει αποτέλεσμα
δεν ξέρω.

πάντως, εγώ αυτό που έπαθα κυρίως με τα σοσιαλ, και μιλάμε για εποχές που όλοι κάναμε facebook, είναι να ξενερώσω με κάποιους φίλους και γνωστούς, με όσα είδα να τους απασχολούν και να δημοσιεύουν καθημερινά. καλύτερα ήμασταν παλιά, που βρισκόμασταν μια στα τόσα και πιάναμε μια κοινά αποδεκτή κουβέντα.
μην το συζητάς
πίσω απο το πληκτρολόγιο χάσαμε την μπάλα και τον πραγματικό χαβαλέ που κάναμε
τώρα όλο λόγια και εξυπνάδες είμαστε στο νετ

γι αυτό την αράζω στο λιμάνι και κάνω παρέα με κάτι γερόντια παλιούς ναυτικούς και ψαράδες, πιο πολύ μπέσα έχουν

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11445
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Κλείσιμο phorum.gr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 25 Οκτ 2023, 18:27

talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2018, 11:54
Οργισμένος προβλέπει ότι θα ξαναανοιξει
μάλλον το καλύτερο ποστ του παρόντος φόρουμ :smt005::smt005::smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών