Ποιά ιδεολογία έχω;

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15582
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 18 Νοέμ 2019, 16:07

the comet the course the tail έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 16:05
Πάνας έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 15:58
Απάντησα λόγω μιας προσωπικής εμπειρίας που είχα, δεν μπορώ να κρίνω ποιος έχει δίκιο η όχι, αλλά ίσως η έκβαση της φιλίας σας να ήταν διαφορετική.
το καταλαβαίνω αυτό που λες. όταν όμως μια φιλία περνάει στην φάση της κριτικής, κάτι δεν πάει καλά.
και αν ενδώσεις μετά χάνεται η μαγεία. ξενέρωμα. :102:

εγώ εν τω μεταξύ μιλάω για σοβαρά θέματα, μυστικά και ντοκουμέντα... όχι θέματα χαρακτήρα, τα οποία πάντα τα σχολιάζουμε και κάνουμε χαβαλέ με τους φίλους, γιατί είναι φίλοι και τους αποδεχόμαστε για το όπως είναι. :smt018
:+1:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Νοέμ 2019, 19:02

Μία μικρή παρατήρηση
Τις ιδεολογίες , ως διανοητικά κατασκευάσματα , τις χρησιμοποιούμε προκειμένου να κάνουμε την δουλειά μας φροντίζοντας τα συμφέροντα μας σε προσωπικό η συλλογικό επίπεδο
Δεν πιστεύουμε σε αυτές
Και αυτό γίνεται ακόμη και σε επίπεδο πολιτικών κομμάτων η και πολιτικών ηγετών
Ένας ...Στάλιν πχ δεν δεσμεύεται ο ίδιος από τις αρχές του σταλινισμού άνετα συμμαχεί στην αρχή με τον Αδόλφο και μετά με τον Τσώρτσιλ
Το ίδιο ισχύει και για τον Αδόλφο ι οποίος δεν δεσμεύεται ο ίδιος από τις αρχές της ναζιστικής ιδεολογίας τις οποίες επιβάλει στους οπαδούς του

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Νοέμ 2019, 19:06

Πίσω από κάθε ιδεολογικό ισμο υπάρχει πάντοτε μια ισχυρή δυναμική ομάδα η οποία καθορίζει και επιβάλει ανάλογα με την ισχύ και την επιρροή της το τι είναι ιδεολογικά ορθό και τι όχι
Πχ ..το τι είναι κομουνιστικα ορθό θα το καθορίσει η κομματική ομάδα και κλίκα που κάνει κουμάντο στο κόμμα

Ο χριστιανισμός λέγει αυτό που λενε οι παπάδες ενώ το Ισλάμ λέγει και ισχύει σε αυτό το ότι θα πουν οι ιμάμηδες

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Νοέμ 2019, 19:08

Και σε πολιτικό επίπεδο ισχύει το ότι είσαι αυτό που ψηφίζεις η στηρίζεις με την συστράτευση σου σε αυτό και όχι με το τι ιδέες και απόψεις έχεις σε κύρια ιδεολογικά η επιμέρους ζητήματα

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Νοέμ 2019, 22:48

Cavaliere έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 14:40
Αν σκέφτεσαι με έναν τρόπο, διαβάζεις με έναν τρόπο τα λόγια των άλλων. Αν έχεις συμπλέγματα, διαβάζεις και συμπλέγματα, αν είσαι θετικός, βρίσκεις σε κάθε συζήτηση ένα κέρδος, αν ψάχνεις γκόμενα εντοπίζεις προκλήσεις, etc. Ας πούμε, ενώ για άλλους λόγους άνοιξα το νήμα, βρήκα δύο "αρνητικές" αναλύσεις τρομερά έξυπνες για διαφορετικούς λόγους. Ναι, αν πιστεύεις πως ο άλλος δεν θέλει να ακούσει , μην το πεις, αλλά όποιος έχει δουλέψει σε πραγματική παραγωγή έχει μάθει πως κάποια στιγμή πρέπει να ενηλικιωθεί και να ασκεί κριτική χωρίς να γίνεται απαξιωτικός, επιθετικός, ή προσβλητικός. Αυτό είναι δύσκολο γιατί είμαστε ιδιαίτερα αγενείς όταν συζητάμε, όλοι μα, όλοι.
Αυτό περίπου ή όχι περίπου, λέω κι εγώ. Έθεσε κάτι πολύ γαμάτο ο κόμετ, ότι το να ζητάς μια τέτοια γνώμη σημαίνει ίσως ότι περνάς κάτι στην παρούσα φάση και ότι σίγουρα θα προσδοκάς το θετικό και το χαϊδευτικό. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο κατάλαβε για σένα και γι αυτό μου απάντησε έτσι αφού είδε ότι απάντησα πολύ γενικά και ουδέτερα και δεν σου είπα κάτι θετικό. Ο Πάνας έβαλε άλλο ζήτημα αλλά διαφωνώ με το ότι πρέπει να λες την αλήθεια στον άλλον ΠΑΝΤΑ. Πρέπει να να εκτιμήσεις τη φάση του.

Τέλος πάντων εσύ προσωπικά είχες αντιπάθειες ως Κεμάλ αλλά μετά σ' αγαπήσανε ως Βεζίρη. Αυτό μου αρέσει γιατί δείχνει ότι είσαι ζωντανός οργανισμός και πάντα εξελίσσεσαι. Σίγουρα έχεις συναισθηματισμό που εξαρτά το πως εκφράζεσαι και το οποίο έχει γκάμα τεράστια. Κι αυτό μου αρέσει. Το να παίζεις από πολύ αρνητικά έως πολύ θετικά. Ένα άλλο καλό σου είναι ότι δεν μασάς από κορεκτισμούς για να κρίνεις κάτι. Βάζεις πολύ το πραγματολογικό μαζί με ενσυναίσθηση και πραγματικά ποστάρεις μια θέση που επισκιάζει όλες τις άλλες μέχρι εκείνη τη στιγμή. Οι οποίες είναι οχλικές βασικά και γλείφτικες προς την κυρίαρχη ιδεολογία-νοοτροπία.
Ανοίγεις νήματα και κάνεις σχόλια που τα έχω δει πολύ αρνητικά. Κι εκείνη τη στιγμή ακριβώς επειδή είναι τσάμπα να εκτονώσω απωθημένα που έχω και που δεν μπορούσα να το κάνω στην πηγή του μπαίνω και σε κράζω και μετά εσύ απαντάς επιθετικά.
Αυτό σημαίνει ότι σίγουρα εισέπραξες επιθετικότητα και την ένιωσες άδικη. Εγώ πάλι θέλω να αποκρούσω και να αναδείξω ότι ήδη ήταν επιθετική η τοποθέτησή σου και κακή (απαξιωτική για ανθρώπους η ομάδες ανθρώπων) και νομίζω ότι με τον τρόπο μου θα το καταλάβεις. Τελικά πάντα έρχεται η αναθεώρηση και πράγματι δεν υπήρχε κάτι να καταλάβεις. Δεν είχες επιτεθεί επειδή έγραψες να εκτελεστούν οι μοτοσυκλετιστές. Μια χαρά το είπες όπως όλοι στην παρέα μας μπορούμε να τα λέμε έτσι για το σασπένς. Για να δείξουμε στην παρέα ότι έχουμε κέφι, ένταση, οίστρο κάτι ντοπαρισμένο ρε παιδί μου και τα λέμε κάπως ανορθόδοξα. Τέχνη είναι στην τελική. Σοβαρά το λέω. Αλλά εγώ είμαι σε άλλη φάση. Να πονάω τους μοτοσυκλετιστές και να μου τη σπάνε οι οδηγοί αυτοκινήτου, οπότε θα σε προκαλέσω.
Αυτά είναι η ουσία. Πώς θα σε ονόμαζα σε κείνη τη φάση; Φασίστα τι άλλο; Στις απαντήσεις σου για κοινωνικά θέματα σε έχω δει ας πούμε να λες ότι "δεν χρειάζεται να της πάρουμε το κεφάλι. Σίγουρα περνάει δύσκολα και πιο δύσκολα από μας" (για την παιδοκτόνο ας πούμε ή ... δεν θυμάμαι ρε συ, κάτι ευαίσθητο πάντως). Πως θα σε έλεγα εκεί; Κομμουνιστή.
Οπότε άντε βγάλε άκρη. Όχι μόνο δεν είμαστε ένα πράγμα αλλά ούτε καν το ίδιο για όλους. Μην μπεις στη λούμπα για το είναι αντικειμενικό σε όλα αυτά, δεν στο 'χω, έξυπνος είσαι.

Αν σε έπιασε κάτι στην πραγματική ζωή και μπήκες σε κάποια διαδικασία κι αυτό σε κανε να γράψεις το νήμα, από μένα μπράβο. Δείχνει πραγματικά ότι αγαπάς τα άτομα που σε προβληματίσανε περί του εαυτού σου και δεν ξέρεις αν τους προσφέρεις πολλά.
Σίγουρα θες να προσφέρεις και το κάνεις ήδη κι έχει ποιότητα. Μην αμφιβάλεις ποτέ.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 18 Νοέμ 2019, 23:12

Χαοτικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 22:48
Τέλος πάντων εσύ προσωπικά είχες αντιπάθειες ως Κεμάλ αλλά μετά σ' αγαπήσανε ως Βεζίρη.
Πόσο παλιός είσαι εδώ μέσα ρε; Εγώ τον πρόλαβα ως Ιζνογκούντ!
the end

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Νοέμ 2019, 23:21

Πάνας έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 23:12
Χαοτικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 22:48
Τέλος πάντων εσύ προσωπικά είχες αντιπάθειες ως Κεμάλ αλλά μετά σ' αγαπήσανε ως Βεζίρη.
Πόσο παλιός είσαι εδώ μέσα ρε; Εγώ τον πρόλαβα ως Ιζνογκούντ!
Ήταν Κεμάλ πιο πριν. Εγώ είμαι από παλιά δεν θυμάμαι τώρα. Το Χαοτικός το έβαλα το 12.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 19 Νοέμ 2019, 00:37

Χαοτικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 23:21
Πάνας έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 23:12
Χαοτικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 22:48
Τέλος πάντων εσύ προσωπικά είχες αντιπάθειες ως Κεμάλ αλλά μετά σ' αγαπήσανε ως Βεζίρη.
Πόσο παλιός είσαι εδώ μέσα ρε; Εγώ τον πρόλαβα ως Ιζνογκούντ!
Ήταν Κεμάλ πιο πριν. Εγώ είμαι από παλιά δεν θυμάμαι τώρα. Το Χαοτικός το έβαλα το 12.
και έν αρχή ήτο ο Alfonso... οπωσδήποτε στον πραγματικό κόσμο ανέκαθεν τον μνημόνευα ,μέχρι σήμερα εννοείται,ως έναν θυμόσοφο κοσμογυρισμένο μπον βιβέρ ο όποιος όμως ποτέ δεν ξέχασε τις κνιτικες καταβολές του...
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Νοέμ 2019, 13:36

Χαοτικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 22:48
Cavaliere έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 14:40
Αν σκέφτεσαι με έναν τρόπο, διαβάζεις με έναν τρόπο τα λόγια των άλλων. Αν έχεις συμπλέγματα, διαβάζεις και συμπλέγματα, αν είσαι θετικός, βρίσκεις σε κάθε συζήτηση ένα κέρδος, αν ψάχνεις γκόμενα εντοπίζεις προκλήσεις, etc. Ας πούμε, ενώ για άλλους λόγους άνοιξα το νήμα, βρήκα δύο "αρνητικές" αναλύσεις τρομερά έξυπνες για διαφορετικούς λόγους. Ναι, αν πιστεύεις πως ο άλλος δεν θέλει να ακούσει , μην το πεις, αλλά όποιος έχει δουλέψει σε πραγματική παραγωγή έχει μάθει πως κάποια στιγμή πρέπει να ενηλικιωθεί και να ασκεί κριτική χωρίς να γίνεται απαξιωτικός, επιθετικός, ή προσβλητικός. Αυτό είναι δύσκολο γιατί είμαστε ιδιαίτερα αγενείς όταν συζητάμε, όλοι μα, όλοι.
Αυτό περίπου ή όχι περίπου, λέω κι εγώ. Έθεσε κάτι πολύ γαμάτο ο κόμετ, ότι το να ζητάς μια τέτοια γνώμη σημαίνει ίσως ότι περνάς κάτι στην παρούσα φάση και ότι σίγουρα θα προσδοκάς το θετικό και το χαϊδευτικό. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο κατάλαβε για σένα και γι αυτό μου απάντησε έτσι αφού είδε ότι απάντησα πολύ γενικά και ουδέτερα και δεν σου είπα κάτι θετικό. Ο Πάνας έβαλε άλλο ζήτημα αλλά διαφωνώ με το ότι πρέπει να λες την αλήθεια στον άλλον ΠΑΝΤΑ. Πρέπει να να εκτιμήσεις τη φάση του.

Τέλος πάντων εσύ προσωπικά είχες αντιπάθειες ως Κεμάλ αλλά μετά σ' αγαπήσανε ως Βεζίρη. Αυτό μου αρέσει γιατί δείχνει ότι είσαι ζωντανός οργανισμός και πάντα εξελίσσεσαι. Σίγουρα έχεις συναισθηματισμό που εξαρτά το πως εκφράζεσαι και το οποίο έχει γκάμα τεράστια. Κι αυτό μου αρέσει. Το να παίζεις από πολύ αρνητικά έως πολύ θετικά. Ένα άλλο καλό σου είναι ότι δεν μασάς από κορεκτισμούς για να κρίνεις κάτι. Βάζεις πολύ το πραγματολογικό μαζί με ενσυναίσθηση και πραγματικά ποστάρεις μια θέση που επισκιάζει όλες τις άλλες μέχρι εκείνη τη στιγμή. Οι οποίες είναι οχλικές βασικά και γλείφτικες προς την κυρίαρχη ιδεολογία-νοοτροπία.
Ανοίγεις νήματα και κάνεις σχόλια που τα έχω δει πολύ αρνητικά. Κι εκείνη τη στιγμή ακριβώς επειδή είναι τσάμπα να εκτονώσω απωθημένα που έχω και που δεν μπορούσα να το κάνω στην πηγή του μπαίνω και σε κράζω και μετά εσύ απαντάς επιθετικά.
Αυτό σημαίνει ότι σίγουρα εισέπραξες επιθετικότητα και την ένιωσες άδικη. Εγώ πάλι θέλω να αποκρούσω και να αναδείξω ότι ήδη ήταν επιθετική η τοποθέτησή σου και κακή (απαξιωτική για ανθρώπους η ομάδες ανθρώπων) και νομίζω ότι με τον τρόπο μου θα το καταλάβεις. Τελικά πάντα έρχεται η αναθεώρηση και πράγματι δεν υπήρχε κάτι να καταλάβεις. Δεν είχες επιτεθεί επειδή έγραψες να εκτελεστούν οι μοτοσυκλετιστές. Μια χαρά το είπες όπως όλοι στην παρέα μας μπορούμε να τα λέμε έτσι για το σασπένς. Για να δείξουμε στην παρέα ότι έχουμε κέφι, ένταση, οίστρο κάτι ντοπαρισμένο ρε παιδί μου και τα λέμε κάπως ανορθόδοξα. Τέχνη είναι στην τελική. Σοβαρά το λέω. Αλλά εγώ είμαι σε άλλη φάση. Να πονάω τους μοτοσυκλετιστές και να μου τη σπάνε οι οδηγοί αυτοκινήτου, οπότε θα σε προκαλέσω.
Αυτά είναι η ουσία. Πώς θα σε ονόμαζα σε κείνη τη φάση; Φασίστα τι άλλο; Στις απαντήσεις σου για κοινωνικά θέματα σε έχω δει ας πούμε να λες ότι "δεν χρειάζεται να της πάρουμε το κεφάλι. Σίγουρα περνάει δύσκολα και πιο δύσκολα από μας" (για την παιδοκτόνο ας πούμε ή ... δεν θυμάμαι ρε συ, κάτι ευαίσθητο πάντως). Πως θα σε έλεγα εκεί; Κομμουνιστή.
Οπότε άντε βγάλε άκρη. Όχι μόνο δεν είμαστε ένα πράγμα αλλά ούτε καν το ίδιο για όλους. Μην μπεις στη λούμπα για το είναι αντικειμενικό σε όλα αυτά, δεν στο 'χω, έξυπνος είσαι.

Αν σε έπιασε κάτι στην πραγματική ζωή και μπήκες σε κάποια διαδικασία κι αυτό σε κανε να γράψεις το νήμα, από μένα μπράβο. Δείχνει πραγματικά ότι αγαπάς τα άτομα που σε προβληματίσανε περί του εαυτού σου και δεν ξέρεις αν τους προσφέρεις πολλά.
Σίγουρα θες να προσφέρεις και το κάνεις ήδη κι έχει ποιότητα. Μην αμφιβάλεις ποτέ.
Σεντόνι, ρε συ. Δεν αυτοαναλύθηκα, να βρω τις υποσυνείδητες αιτίες του αρχικού ποστ, -η Ψυχολογία δεν είναι η τέχνη μου, μπρ- αλλά όπως είπα, μια έντονη διαφωνία με τη συνεργάτιδα μου και ένα debate που κρατά πλέον και καταλήγει παιχνίδι στη δουλειά. Ευχαριστώ για την άποψή σου.
Τόσο παλιός είσαι και ξέρεις Kemal. Ποιός, ρε πούστη μου?
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Νοέμ 2019, 13:38

Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 00:37
Χαοτικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 23:21
Πάνας έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 23:12


Πόσο παλιός είσαι εδώ μέσα ρε; Εγώ τον πρόλαβα ως Ιζνογκούντ!
Ήταν Κεμάλ πιο πριν. Εγώ είμαι από παλιά δεν θυμάμαι τώρα. Το Χαοτικός το έβαλα το 12.
και έν αρχή ήτο ο Alfonso... οπωσδήποτε στον πραγματικό κόσμο ανέκαθεν τον μνημόνευα ,μέχρι σήμερα εννοείται,ως έναν θυμόσοφο κοσμογυρισμένο μπον βιβέρ ο όποιος όμως ποτέ δεν ξέχασε τις κνιτικες καταβολές του...
Ρε, αλλάζετε nick , και σας μπερδεύω. Εσύ, ποιός κύριος? Σταθεροποιηθείτε, ρέι. :lol:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Νοέμ 2019, 13:59

Cavaliere έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 13:36
Χαοτικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 22:48
Cavaliere έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 14:40
Αν σκέφτεσαι με έναν τρόπο, διαβάζεις με έναν τρόπο τα λόγια των άλλων. Αν έχεις συμπλέγματα, διαβάζεις και συμπλέγματα, αν είσαι θετικός, βρίσκεις σε κάθε συζήτηση ένα κέρδος, αν ψάχνεις γκόμενα εντοπίζεις προκλήσεις, etc. Ας πούμε, ενώ για άλλους λόγους άνοιξα το νήμα, βρήκα δύο "αρνητικές" αναλύσεις τρομερά έξυπνες για διαφορετικούς λόγους. Ναι, αν πιστεύεις πως ο άλλος δεν θέλει να ακούσει , μην το πεις, αλλά όποιος έχει δουλέψει σε πραγματική παραγωγή έχει μάθει πως κάποια στιγμή πρέπει να ενηλικιωθεί και να ασκεί κριτική χωρίς να γίνεται απαξιωτικός, επιθετικός, ή προσβλητικός. Αυτό είναι δύσκολο γιατί είμαστε ιδιαίτερα αγενείς όταν συζητάμε, όλοι μα, όλοι.
Αυτό περίπου ή όχι περίπου, λέω κι εγώ. Έθεσε κάτι πολύ γαμάτο ο κόμετ, ότι το να ζητάς μια τέτοια γνώμη σημαίνει ίσως ότι περνάς κάτι στην παρούσα φάση και ότι σίγουρα θα προσδοκάς το θετικό και το χαϊδευτικό. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο κατάλαβε για σένα και γι αυτό μου απάντησε έτσι αφού είδε ότι απάντησα πολύ γενικά και ουδέτερα και δεν σου είπα κάτι θετικό. Ο Πάνας έβαλε άλλο ζήτημα αλλά διαφωνώ με το ότι πρέπει να λες την αλήθεια στον άλλον ΠΑΝΤΑ. Πρέπει να να εκτιμήσεις τη φάση του.

Τέλος πάντων εσύ προσωπικά είχες αντιπάθειες ως Κεμάλ αλλά μετά σ' αγαπήσανε ως Βεζίρη. Αυτό μου αρέσει γιατί δείχνει ότι είσαι ζωντανός οργανισμός και πάντα εξελίσσεσαι. Σίγουρα έχεις συναισθηματισμό που εξαρτά το πως εκφράζεσαι και το οποίο έχει γκάμα τεράστια. Κι αυτό μου αρέσει. Το να παίζεις από πολύ αρνητικά έως πολύ θετικά. Ένα άλλο καλό σου είναι ότι δεν μασάς από κορεκτισμούς για να κρίνεις κάτι. Βάζεις πολύ το πραγματολογικό μαζί με ενσυναίσθηση και πραγματικά ποστάρεις μια θέση που επισκιάζει όλες τις άλλες μέχρι εκείνη τη στιγμή. Οι οποίες είναι οχλικές βασικά και γλείφτικες προς την κυρίαρχη ιδεολογία-νοοτροπία.
Ανοίγεις νήματα και κάνεις σχόλια που τα έχω δει πολύ αρνητικά. Κι εκείνη τη στιγμή ακριβώς επειδή είναι τσάμπα να εκτονώσω απωθημένα που έχω και που δεν μπορούσα να το κάνω στην πηγή του μπαίνω και σε κράζω και μετά εσύ απαντάς επιθετικά.
Αυτό σημαίνει ότι σίγουρα εισέπραξες επιθετικότητα και την ένιωσες άδικη. Εγώ πάλι θέλω να αποκρούσω και να αναδείξω ότι ήδη ήταν επιθετική η τοποθέτησή σου και κακή (απαξιωτική για ανθρώπους η ομάδες ανθρώπων) και νομίζω ότι με τον τρόπο μου θα το καταλάβεις. Τελικά πάντα έρχεται η αναθεώρηση και πράγματι δεν υπήρχε κάτι να καταλάβεις. Δεν είχες επιτεθεί επειδή έγραψες να εκτελεστούν οι μοτοσυκλετιστές. Μια χαρά το είπες όπως όλοι στην παρέα μας μπορούμε να τα λέμε έτσι για το σασπένς. Για να δείξουμε στην παρέα ότι έχουμε κέφι, ένταση, οίστρο κάτι ντοπαρισμένο ρε παιδί μου και τα λέμε κάπως ανορθόδοξα. Τέχνη είναι στην τελική. Σοβαρά το λέω. Αλλά εγώ είμαι σε άλλη φάση. Να πονάω τους μοτοσυκλετιστές και να μου τη σπάνε οι οδηγοί αυτοκινήτου, οπότε θα σε προκαλέσω.
Αυτά είναι η ουσία. Πώς θα σε ονόμαζα σε κείνη τη φάση; Φασίστα τι άλλο; Στις απαντήσεις σου για κοινωνικά θέματα σε έχω δει ας πούμε να λες ότι "δεν χρειάζεται να της πάρουμε το κεφάλι. Σίγουρα περνάει δύσκολα και πιο δύσκολα από μας" (για την παιδοκτόνο ας πούμε ή ... δεν θυμάμαι ρε συ, κάτι ευαίσθητο πάντως). Πως θα σε έλεγα εκεί; Κομμουνιστή.
Οπότε άντε βγάλε άκρη. Όχι μόνο δεν είμαστε ένα πράγμα αλλά ούτε καν το ίδιο για όλους. Μην μπεις στη λούμπα για το είναι αντικειμενικό σε όλα αυτά, δεν στο 'χω, έξυπνος είσαι.

Αν σε έπιασε κάτι στην πραγματική ζωή και μπήκες σε κάποια διαδικασία κι αυτό σε κανε να γράψεις το νήμα, από μένα μπράβο. Δείχνει πραγματικά ότι αγαπάς τα άτομα που σε προβληματίσανε περί του εαυτού σου και δεν ξέρεις αν τους προσφέρεις πολλά.
Σίγουρα θες να προσφέρεις και το κάνεις ήδη κι έχει ποιότητα. Μην αμφιβάλεις ποτέ.
Σεντόνι, ρε συ. Δεν αυτοαναλύθηκα, να βρω τις υποσυνείδητες αιτίες του αρχικού ποστ, -η Ψυχολογία δεν είναι η τέχνη μου, μπρ- αλλά όπως είπα, μια έντονη διαφωνία με τη συνεργάτιδα μου και ένα debate που κρατά πλέον και καταλήγει παιχνίδι στη δουλειά. Ευχαριστώ για την άποψή σου.
Τόσο παλιός είσαι και ξέρεις Kemal. Ποιός, ρε πούστη μου?

Το πρώτο ακάου το έβγαλα metexmiakos. Αλλά μία έμπαινα δυο μήνες έβγαινα (με μπαν). Όλο 6.1 που λέγανε τότε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Νοέμ 2019, 14:16

Το 6.1 είναι Ιστορία. :lol:
Ως Alfonsο από το 04 ως το 08 ήμουν γενικά ευγενικός χρήστης, γλεντούσα το μέσο, ήμουνα κουλ και καλοπροαίρετος. Ως Kemal είχα πολλές κόντρες, ως Iznogoud το γλέντησα πραγματικά, -γράφαμε ευθυμογραφήματα, παίζαμε ράδιο... Εδώ νιώθω αμήχανα, εκτός των συζητήσεων θα ήθελα κάτι πιο χομπίστικο, διασκεδαστικό. Λείπει λίγη φαντασία και τρέλα. Γερνάω, γαμώτο.
Ordem e Progresso.

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 19 Νοέμ 2019, 15:19

Cavaliere έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 13:38
Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 00:37
Χαοτικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 23:21


Ήταν Κεμάλ πιο πριν. Εγώ είμαι από παλιά δεν θυμάμαι τώρα. Το Χαοτικός το έβαλα το 12.
και έν αρχή ήτο ο Alfonso... οπωσδήποτε στον πραγματικό κόσμο ανέκαθεν τον μνημόνευα ,μέχρι σήμερα εννοείται,ως έναν θυμόσοφο κοσμογυρισμένο μπον βιβέρ ο όποιος όμως ποτέ δεν ξέχασε τις κνιτικες καταβολές του...
Ρε, αλλάζετε nick , και σας μπερδεύω. Εσύ, ποιός κύριος? Σταθεροποιηθείτε, ρέι. :lol:
Ακροατής η μάλλον αναγνώστης ήμουν στο παλιό Φόρουμ ώσπου ξεθαρρεψα μετα απο χρόνια και.γράφτηκα δειλά δειλά... Είχα θητεύσει και αλλού αλλά είχε καεί η γούνα μου
...τι να λέμε τώρα;
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 11 Δεκ 2019, 02:54

fagano3 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:44
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:39
fagano3 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:28
Ηδονιστης νοικοκυραιος.

Μια σπανια σχετικα ανθρωπινη κατηγορια σε παγκοσμιο επιπεδο, αρκετα συχνη ομως στην ελληνικη κουλτουρα απο την εποχη του Οδυσσεα ακομη.

Στην ιδια κατηγορια θα εβαζα υπερκουλ,μαυρομπιλ,ερμη,οτο και με αστερισκους τον σιντ.
Οι 3 μετα απο εμενα ειναι πολυ αλλη κατηγορια. Εχουν ροπη και προς Μανταμ Σουσου φαση, το γραφω με συμπαθεια ,για να μην παρεξηγηθω. Εγω ειμαι συνταξιουχος μποεμ, συντηρητικο λουμπεν στοιχειο.Ερμης και Οττο ειναι σαν φορουμικο ζευγος.Ο Cavaliere ειναι κοντα τους μεν, αλλα με ενα τατς σνομπ απολυταρχικο στυλ. Το εχει και ο Μπιλ, χωρις δικτατορικες τασεις
Ο Sid ειναι εμπειρικος φιλοσοφος,χαοτικος αναρχονοικοκυρης.
Απλα ειναι μεγαλη κατηγορια και χωραει τοσο λουμπεν οσο και μανταμοσουσιδικο ηδονισμο.

Και στους πεντε αρεσουν τα ωραια αλλα οχι τοσο ωστε να ξεφυγουν.

Ο σιντ ειναι αναρχονοικοκυρης και για αυτον τον εβαλα σε αστερισκο. Δεν ξερω αν στο μελλον θα παραμεινει αναρχονοικοκυρης ή θα γινει νοικοκυρης σκετο.
Το χαοτικός αναρχονοικοκύρης με άρεσε και νομίζω πως με ταιριάζει και πολύ! :lol:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Ποιά ιδεολογία έχω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 11 Δεκ 2019, 05:53

Να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου μια σκληρη μπολσεβίκικη θέση θα ήτανε
ότι και να δηλώσετε παίδες, δύο τινά θα συμβαίνουν ή θα πορευόσαστε δίπλα δίπλα με τους ΚΚΕδες η θα είστε συγκοινωνουντα δοχεία με τους νεοναζί .
Ομολογουμένως πολύ μοχθηρή τοποθέτηση αλλά ... μπορεί να βρεθεί και μια ισχυρή αιτιολόγηση επί τούτου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρρηνmax41postspermonth την 11 Δεκ 2019, 17:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών