Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατι η Hope.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιουν 2018, 23:55

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Ιουν 2018, 12:34
Ναι προστατεύει τους χρήστες αλλά εσύ νομίζεις ότι δημιουργεί υποχρεώσεις στους χρήστες.
Δημιουργεί. Γιατί από την στιγμή που δημιουργεί νομικά κωλύματα στο μέσο, για την προστασία των δεδομένων, το μέσο λαμβάνει μέτρο που απαιτούν/επιτρέπουν συγκεκριμένα πράγματα στους χρήστες.

Αυτό το πράγμα λέγεται «απόρροια», στην Νεοελληνική Κοινή (ΚΝΕ).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 23 Ιουν 2018, 23:59

Σωστόν! Να διευκρινίσουμε όμως ότι δημιουργεί προβλήματα στο μικρό μέσον και όχι στο μεγαθήριον μέσον!
Το μεγαθήριον μέσον μπορεί να αποφύγει τα πρόστιμα, να έχει 1000 άτομα προσωπικό για αυτή τη δουλειά και εν τέλει να πληρώσει αφού βγάζει τα κέρατά του!
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Ιουν 2018, 00:23

Μηχανικός έγραψε:
03 Ιουν 2018, 19:05
Πως να ζητήσω βάση του νέου νόμου να σβήσουν ότι στοιχεία μου έχουν στο Aliexpress.com;
ή μήπως οι Κινέζοι τους γράφουν στα παπάρια τους;
Μας γράφουν αλλά είναι μικρά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιουν 2018, 02:22

Spiros252 έγραψε:
23 Ιουν 2018, 23:59
Σωστόν! Να διευκρινίσουμε όμως ότι δημιουργεί προβλήματα στο μικρό μέσον και όχι στο μεγαθήριον μέσον!
Το μεγαθήριον μέσον μπορεί να αποφύγει τα πρόστιμα, να έχει 1000 άτομα προσωπικό για αυτή τη δουλειά και εν τέλει να πληρώσει αφού βγάζει τα κέρατά του!
Μα γι' αυτό είναι για τον πούτσο ο νόμος. Υποτίθεται ότι προσπαθεί να την «πει» σε μεγαθήρια και καταλήγει να γαμάει τους μικρούς και τους πολίτες. Αν όχι η χειρότερη, μία από τις χειρότερες νομοθετικές ρυθμίσεις της ΕΕ. Εντελώς ζώα οι νομοθέτες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 24 Ιουν 2018, 06:24

hellegennes έγραψε:
24 Ιουν 2018, 02:22

Μα γι' αυτό είναι για τον πούτσο ο νόμος. Υποτίθεται ότι προσπαθεί να την «πει» σε μεγαθήρια και καταλήγει να γαμάει τους μικρούς και τους πολίτες. Αν όχι η χειρότερη, μία από τις χειρότερες νομοθετικές ρυθμίσεις της ΕΕ. Εντελώς ζώα οι νομοθέτες.
Δεν είναι γτπ... Είναι σχεδιασμένος για να επιτελέσει το σκοπό του. Να εξοντώσει τα μικρά μέσα. Να αποτρέψει τη δημιουργία και γιγάντωση νέων σε γκαράζ, αποθήκες και φοιτητικά στέκια. Αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα, δεν είναι παιχνίδι.
Όταν θέλουν να είναι αποτελεσματικοί οι Ευρωπαίοι Νομοθέτες, είναι. Τα ίδια έκαναν με το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Για να μη χάνουν έσοδα
α) το εξίσωσαν με το κανονικό..
β) κατήργησαν όλους τους νόμους / ιδεολογίες περί ελεύθερης αγοράς ..
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 24 Ιουν 2018, 11:07

Spiros252 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 06:24
hellegennes έγραψε:
24 Ιουν 2018, 02:22

Μα γι' αυτό είναι για τον πούτσο ο νόμος. Υποτίθεται ότι προσπαθεί να την «πει» σε μεγαθήρια και καταλήγει να γαμάει τους μικρούς και τους πολίτες. Αν όχι η χειρότερη, μία από τις χειρότερες νομοθετικές ρυθμίσεις της ΕΕ. Εντελώς ζώα οι νομοθέτες.
Δεν είναι γτπ... Είναι σχεδιασμένος για να επιτελέσει το σκοπό του. Να εξοντώσει τα μικρά μέσα. Να αποτρέψει τη δημιουργία και γιγάντωση νέων σε γκαράζ, αποθήκες και φοιτητικά στέκια. Αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα, δεν είναι παιχνίδι.
Όταν θέλουν να είναι αποτελεσματικοί οι Ευρωπαίοι Νομοθέτες, είναι. Τα ίδια έκαναν με το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Για να μη χάνουν έσοδα
α) το εξίσωσαν με το κανονικό..
β) κατήργησαν όλους τους νόμους / ιδεολογίες περί ελεύθερης αγοράς ..
Απλά είστε ψαρωμένοι.
Εσύ τώρα πιστεύεις ότι μιά λέξη για το ύψος μου μέσα σε χιλιάδες ποστ είναι προσωπικό δεδομένο. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι γιατί δεν το συλλέγεις με συστηματικό τρόπο. Επίσης πιστεύεις πως το ότι τα γράφω με ψευδώνυμο δεν είναι built-in "ανωνυμοποίηση". Ενώ είναι.
Στην εταιρεία μου πάλι διδάσκουν το ότι "είμαι μάνατζερ στην Χ εταιρεία" δεν είναι προσωπικό δεδομένο γιατί υπάρχουν εκατοντάδες μάνατζερ εκεί. Το "είμαι CEO στην Χ εταιρεία" είναι προσωπικό δεδομένο γιατί υπάρχει μόνο ένας CEO και επομένως μπορεί να γίνει ταυτοποίηση.

Δεν προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη, κάνε ό,τι νομίζεις σωστό. Αλλά σε λίγο καιρό θα δεις τι γίνεται στα άλλα φόρουμ και θα ξεψαρώσεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 24 Ιουν 2018, 11:36

Ανωνυμοποιηση εννοούν και η IP και το e-mail να είναι μη συνδεδεμένα με το πρόσωπο / λογαριασμό τέλος πάντων.
Μάλιστα η εφαρμογή συμμόρφωσης gdpr για την πλατφόρμα έχει επιλογή ανωνυμοποιησης ip με αποτέλεσμα -αν την ενεργοποιήσω - να μην μπορώ να δω ούτε τους κλώνους..
Στην αντίστοιχη του tapatalk έχει και υποχρεωτική ανωνυμοποιηση του e-mail με αποτέλεσμα να μην μπορεί να το δει ούτε ο διαχειριστής!! :xena:

Αυτό με το ύψος φυσικά δεν το πιστεύω ρε συ, είπα εγώ τέτοιο πράγμα;
Το ψευδώνυμο βοηθάει σαφώς στην ανωνυμοποιηση, αλλά τυπικά δεν θεωρείται αρκετό. Κάνω λάθος;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Ιουν 2018, 11:36

Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Ιουν 2018, 11:07
Απλά είστε ψαρωμένοι.
Εσύ τώρα πιστεύεις ότι μιά λέξη για το ύψος μου μέσα σε χιλιάδες ποστ είναι προσωπικό δεδομένο. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι γιατί δεν το συλλέγεις με συστηματικό τρόπο. Επίσης πιστεύεις πως το ότι τα γράφω με ψευδώνυμο δεν είναι built-in "ανωνυμοποίηση". Ενώ είναι.
Στην εταιρεία μου πάλι διδάσκουν το ότι "είμαι μάνατζερ στην Χ εταιρεία" δεν είναι προσωπικό δεδομένο γιατί υπάρχουν εκατοντάδες μάνατζερ εκεί. Το "είμαι CEO στην Χ εταιρεία" είναι προσωπικό δεδομένο γιατί υπάρχει μόνο ένας CEO και επομένως μπορεί να γίνει ταυτοποίηση.

Δεν προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη, κάνε ό,τι νομίζεις σωστό. Αλλά σε λίγο καιρό θα δεις τι γίνεται στα άλλα φόρουμ και θα ξεψαρώσεις.
+1

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 24 Ιουν 2018, 11:46

Έχω λάβει πληροφορίες και από άλλο φόρουμ .
Δεν μπορώ να πω ότι έχουν καταλήξει με σιγουριά πάνω σε αυτά τα ζητήματα.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
NikosVy
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 21:31

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NikosVy » 24 Ιουν 2018, 11:54

Spiros252 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 11:36
Το ψευδώνυμο βοηθάει σαφώς στην ανωνυμοποιηση, αλλά τυπικά δεν θεωρείται αρκετό. Κάνω λάθος;
Σωστά.
Spiros252 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 11:46
Έχω λάβει πληροφορίες και από άλλο φόρουμ .
Δεν μπορώ να πω ότι έχουν καταλήξει με σιγουριά πάνω σε αυτά τα ζητήματα.
Στο analogion.com δεν έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα, επειδή ακολουθούν τους κανόνες της Εκκλησίας, επομένως βάζουν ολογράφως το όνομά τους.

Ο διαχειριστής τους είναι νομίζω ένας ψάλτης από εκκλησία του Σίντνεϋ, αλλά οι χρήστες ψάλτες από την Ελλάδα, πολλοί από τους οποίους με πλήρες ονοματεπώνυμο, άλλοι με ένδειξη της εκκλησίας στην οποία ψέλνουν, ή άλλα δημοσιεύματα που αποκαλύπτουν το όνομά τους, τις συνήθειές τους, το βίο τους.

Προβλέπω ανώμαλη προσγείωση.
Συζητάμε ελεύθερα την Ιστορία μας.Εθνικιστικά ψέματα (που βοηθούν μόνο σε εμφάνιση φιλόδοξων δικτατόρων μαθητών της Σ. Ευελπίδων & ανεμπόδιστες αποβάσεις Τούρκων στην Κύπρο) θα τα απορρίψουμε!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τεχνικά Θέματα του Φόρουμ - Προβλήματα - Αλλαγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Ιουν 2018, 12:08

Πάνας έγραψε:
22 Μάιος 2018, 20:37
Αυτός ο νόμος πάντως να ξέρετε έρχεται σε απόλυτη σύγκρουση με το facebook.
Στοιχημα οτι πιο ευκολα βρισκεις παραβαση στο κινητο του ευρωβουλευτη που τον εισηγηθηκε παρα σε ολοκληρο τον ομιλο Facebook. :)

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Ιουν 2018, 12:12

NikosVy έγραψε:
24 Ιουν 2018, 11:54
Spiros252 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 11:36
Το ψευδώνυμο βοηθάει σαφώς στην ανωνυμοποιηση, αλλά τυπικά δεν θεωρείται αρκετό. Κάνω λάθος;
Σωστά.
Spiros252 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 11:46
Έχω λάβει πληροφορίες και από άλλο φόρουμ .
Δεν μπορώ να πω ότι έχουν καταλήξει με σιγουριά πάνω σε αυτά τα ζητήματα.
Στο analogion.com δεν έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα, επειδή ακολουθούν τους κανόνες της Εκκλησίας, επομένως βάζουν ολογράφως το όνομά τους.

Ο διαχειριστής τους είναι νομίζω ένας ψάλτης από εκκλησία του Σίντνεϋ, αλλά οι χρήστες ψάλτες από την Ελλάδα, πολλοί από τους οποίους με πλήρες ονοματεπώνυμο, άλλοι με ένδειξη της εκκλησίας στην οποία ψέλνουν, ή άλλα δημοσιεύματα που αποκαλύπτουν το όνομά τους, τις συνήθειές τους, το βίο τους.

Προβλέπω ανώμαλη προσγείωση.
Τιποτα δεν απαγορευεται εφοσον ειναι με ρητη συναινεση. Αν ο αλλος θελει να ποσταρει πού ψελνει δε θα τον εμποδισεις επειδη GDPR.

Απο την αλλη αν το αναλογιο ή καποιος επισκεπτης παρει αυτες τις πληροφοριες χωρις εγκριση και τις χρησιμοποιησει πχ για να φτιαξει διαδραστικο χαρτη πυκνοτητας ψαλτων που τους αρεσει το παστελι, τοτε αυτος ειναι παρανομος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τεχνικά Θέματα του Φόρουμ - Προβλήματα - Αλλαγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιουν 2018, 12:17

foscilis έγραψε:
24 Ιουν 2018, 12:08
Πάνας έγραψε:
22 Μάιος 2018, 20:37
Αυτός ο νόμος πάντως να ξέρετε έρχεται σε απόλυτη σύγκρουση με το facebook.
Στοιχημα οτι πιο ευκολα βρισκεις παραβαση στο κινητο του ευρωβουλευτη που τον εισηγηθηκε παρα σε ολοκληρο τον ομιλο Facebook. :)
Εγώ δεν έχω facebook.

Αν εσύ έχεις, δώσε πολλά φιλιά στην Ίφιδα. :g094:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Ιουν 2018, 12:22

Με εχει μπλοκαρει απο το 2015 που ειπα 'οποιος μισει μωρα που πνιγονται ας με μπλοκαρει να μην κανω εγω τον κοπο'.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιουν 2018, 12:41

foscilis έγραψε:
24 Ιουν 2018, 12:22
Με εχει μπλοκαρει απο το 2015 που ειπα 'οποιος μισει μωρα που πνιγονται ας με μπλοκαρει να μην κανω εγω τον κοπο'.
Αν σε ξεμπλοκάρει, δώσε της ακόμα ένα. :hebit:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών