Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

mec

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 22 Ιούλ 2018, 21:44

Spiros252 έγραψε:
18 Ιούλ 2018, 03:36
Από όσο έψαξα, όχι. Δεν θεωρούνται προσωπικά δεδομένα. Εκτός φυσικά αν περιέχουν τέτοια. Ούτε τα ΠΜ θεωρούνται γενικώς αν και εγώ τα θεωρώ εδώ στους κανόνες για ευνόητους λόγους. Είναι όμως διαχειρισιμα απευθείας από τα μέλη, δεν υπόκεινται σε επεξεργασία και μπορούν να διαγραφούν από τα ίδια τα μέλη.
Εκει είναι το πρόβλημα, δηλ ο,τιδήποτε μπορεί να έχει προσωπικά δεδομένα και κυρίως τα πμ που δεν μπορείς να τα ελέγξεις.
Σε αυτή τη φάση προσπαθώ να κάνω τον messenger GDPR compliant και δεν μπορείς να φανταστείς τι μανίκι είναι. Συγκεκριμμένα τα πμ δεν μπορούν να σβηστούν, γιατί εμφανίζονται και στο συνομιλητή. Ενω πατάς delete, στην πραγματικότητα γίνεται hide από την πλευρά σου.
Αυτό που προσπαθούμε να κανουμε με τον developer είναι όταν κάνεις delete, στα μυνήματα που έγραψες ο ίδιος να αντικαθίσταται το περιεχόμενο με message deleted από την πλευρά του συνομιλητή. Επειδή είναι threaded messages κι άρα συνομιλία, έχει καθε δικαίωμα να βλέπει τις δικές του απαντήσεις και να τις κρατάει αρχείο κι άρα δεν μπορείς να σβήσεις όλη τη συνομιλία.

Αυτό έχει κι ένα άλλο πρόβλημα. Όταν κάνεις export τα μυνήματά σου, τα δικαιούσαι όλα όσα σου ανήκουν κι όχι μόνο όσα είναι ορατά στον messenger ύστερα από το delete (που σημαίνει hide). Αυτό σημαίνει ένα τεράστιο export file.

Το GDPR μας έβαλε σε μπελάδες. Όμως το πρόβλημα δεν προέρχεται τόσο από την νομοθεσία, που για μένα είναι στη σωστή κατευθυνση, όσο από τα κοράκια-ειδικούς που θα ξεζουμίσουν φουκαράδες ανίδεους επαγγελματίες προτείνοντας ένα σωρό υπηρεσίες συμμόρφωσης που ίσως στην περίπτωσή τους να μην χρειάζονται. Αλλά και developers που δουλεύουν με στανταρ πλατφόρμες wordpress, joomla κλπ για sites πελατών τους και βρίσκουν έτοιμα GDPR plugins (που ίσως χρειαστεί να τροποποιήσουν ελαφρως) μπορεί να χρεώσουν όλο αυτό σαν προσωπική δουλειά.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 22 Ιούλ 2018, 21:50

Βρήκες κάπου ότι εμπίπτουν τα ΠΜ στα προσωπικά δεδομένα κατά GDPR?
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

mec

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 22 Ιούλ 2018, 22:18

Spiros252 έγραψε:
22 Ιούλ 2018, 21:50
Βρήκες κάπου ότι εμπίπτουν τα ΠΜ στα προσωπικά δεδομένα κατά GDPR?
Όχι. Δεν εμπίπτουν εξ ορισμού, αλλά μπορεί να έχουν προσωπικά δεδομένα. Αυτό το διευκρίνησα.
Κάθε αποθήκευση προσωπικού δεδομένου που δεν συνδέεται με συγκεκριμμένη διαδικασία για την οποία είναι λειτουργικά απαραίτητο πχ πώληση και είναι πέρα από το χρόνο που απαιτεί αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει μόνο με συγκατάθεση από το χρήστη.
Στην περίπτωση των πμ προσπαθώ να καλυφθώ από ενδεχόμενα προβλήματα:
-ένας χρηστης μπορεί να δημοσιεύσει προσωπικά στοιχεία άλλου χρήστη που ξέρει μέσω πμ, επειδή κάποια στιγμή τα τσούγκρισαν.
-ένας δυσαρεστημένος χρήστης μπορεί να στραφεί κάποια στιγμή εναντίον μου σκηνοθετώντας ανταλλαγή προσωπικών δεδομένων με κάποιον κολλητό του που έφερε στο site ως νέο μέλος κι άρα παράνομη αποθήκευση, αν δεν έχω προβλέψει για consent.
-Τεχνικό πρόβλημα (διαρροή, haching κλπ)
-Αρνηση κάλυψης από την νομική μου ασφάλεια σε περίπτωση αποζημίωσης χρήστη με πρόφαση ελλειπή μέτρα από πλευράς μου.

Ίσως να λαμβάνω υπερβολικά μέτρα, γιατί σκέφτομαι κι άλλα όπως anonymizing των δημοσιεύσεων (αποσύνδεση από το email του χρήστη) κλπ. Πάντως είναι μια ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 22 Ιούλ 2018, 22:31

Νομίζω ότι είναι υπερβολικό αυτό όλο. Με αυτή τη λογική είναι και τα e-mail. Ακόμα και τα απεσταλμένα σε άλλους χρήστες, εφόσον βρίσκονται μέσα στους servers της google, της yahoo κ.ο.κ. Δεν έχω δει κάπου τέτοια ερμηνεία.

Η δημοσιοποίηση ΠΜ μπορεί να είναι και ποινικό αδίκημα, ανάλογα την περίπτωση, αλλά δε μπορεί νομίζω να θεωρηθεί υπαίτιος ο διαχειριστής του μέσου.

Με την ίδια λογική επίσης θα μπορούσε να απαιτήσει κάποιος να εξάγει σε ηλεκτρονική μορφή όλα τα sms που έχει στείλει;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

mec

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 07 Αύγ 2018, 23:39

Συντάσσω τα consents για το forum μου. Έχω βάλει:
-Consent ηλικίας εγγραφής 16 έτη
-Privacy Policy
-Terms of Use
-Conditions of Sale

Για τα Analytics λέω να μη βάλω ξεχωριστο consent, αλλά να τα εντάξω στο Privacy Policy, επειδή θα χρησιμοποιήσω εσωτερικό εργαλείο κι όχι εξωτερική υπηρεσία.

Για advertizing χρειάζεται άραγε ειδικό consent ή να το βάλω στο Conditions of Sale?

Έχω ξεχάσει κάτι;

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 07 Αύγ 2018, 23:58

Cookies policy?
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

mec

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 08 Αύγ 2018, 00:04

Spiros252 έγραψε:
07 Αύγ 2018, 23:58
Cookies policy?
Σωστός. Ξέχασα να την αναφέρω, αλλά την έχω κάνει. Ιδού:

We use cookies:

⋅Technically necessary cookies for the function of the site.

⋅Cookies to ensure EU GDPR-law compliance.

⋅A cookie to show you views statistics of articles (Magazine) & topics (Forum).

⋅Our sharing buttons for facebook etc are GDPR-compliant. These networks place cookies only if you click their button.

⋅External services may place cookies, for ex. youtube etc. Please adjust your browser settings to handle third party cookies according to your preferences.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 30 Μάιος 2019, 10:56

Εικόνα
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών