Νήματα που μας λείπουν

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Απρ 2020, 21:43

Αίγαγρος έγραψε:
20 Απρ 2020, 21:35
Χαοτικός έγραψε:
20 Απρ 2020, 21:29
Ο Μεταιχμιακός. Ήταν κολλημένος με τον Ηράκλειτο και είχε στην υπογραφή του μια ρήση του: ώσπερ σπάρμα εική κεχυμένον ο κάλλιστος κόσμος

Γούσταρες φιλοσοφία λοιπόν και σου κατσε μια χαρά. Πήρες και το συντονισμό της Φιλοσοφίας αν θυμάμαι καλά. :D
Ο Μεταιχμιακός, τον θυμάμαι που είχε κόλλημα με τον Ηράκλειτο, αν και διαφωνούσα έτσι όπως τον ερμήνευε :003: (είχα και εγώ κόλλημα με τον Εφέσιο, το μυστήριο δημιουργεί γοητεία). Μήπως είχε για άβαταρ τον Κινέζο πρόεδρο;
Ναι, είχα τον συντονισμό σε εκείνη την αγαπημένη ενότητα και σε λίγες άλλες (όχι πολιτική νομίζω, αλλά δεν θυμάμαι με σιγουριά). Δυστυχώς πλέον δεν έχω τον χρόνο και την ψυχική ηρεμία να διαβάσω όπως διάβαζα και έγραφα τότε. :smt012
Όχι αυτός ήταν ο Διάδοχος που λες. Α όχι! Ο Διάδοχος (χέαρ τρανσπάρεντ) είχε τον Κορεάτη. Τον Κινέζο μήπως τον είχε o Doctom;

Ο Μεταιχμιακός είχε αυτό

Εικόνα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 20 Απρ 2020, 21:49

Χαοτικός έγραψε:
20 Απρ 2020, 21:43
Ο Μεταιχμιακός είχε αυτό

Εικόνα
Ωραίος :D με βοηθάς να συναρμολογήσω κομμάτια μνήμης που είχαν θωριάσει. Ήταν και ένας άλλος που είχε κόλλημα με τον "ορθό λόγο", την φυσιοκρατία και τον Ηράκλειτο και έγραφε μέχρι το 2008, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα το όνομά του.
Εν τω μεταξύ, στο νήμα αυτό, είχε ψιλο-σκοτωθεί ο Ξούθος με τον ΕΘΕR, ο πρώτος λάτρευε Πυθαγόρα και ο δεύτερος τον σκοτεινό. Κάπου εκεί έκανα εγώ το δεύτερο σχόλιο που είχα κάνει έβερ στο φόρουμ και ρώτησα για ένα φραγμέντο του Ηρακλείτου τον EΘΕR -του οποίου εκτιμούσα την ανάγνωση που είχε κάνει πάνω στο έργο του εφέσιου, (πάνω στην αθανασία της ψυχής και για ένα άλλο, για το μέγεθος του ηλίου, που ήταν όπως ενός ανθρώπινου ποδιού), ο οποίος ακολουθούσε μαιευτική μέθοδο και ποτέ δεν μου έδινε έτοιμες απαντήσεις.

Doctom και The Last Leader.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Απρ 2020, 21:54

Αυτοί όλοι ήταν παρέα (όχι φίλοι, αλλά πάντα τους έβλεπες να γράφουν δίπλα δίπλα) και με Παλιομνήμων και με Σχολαστικό
(Μαγκλάρας). Ο σχολαστικός μάλιστα έλεγε ότι δεν αποδεικνύεται το πυθαγόρειο θεώρημα.

Θα θυμηθώ πάντως ποιον λες. :p2:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 20 Απρ 2020, 21:56

Επίσης επί 2 τουλάχιστον χρόνια "σκοτωνόμουν" με τον χρήστη Μάκη (απεβίωσε πριν λίγα χρόνια), πάνω στον Πλάτωνα. Εκείνος πίστευε ότι ο Πλάτων ήταν υλιστής και αναρχικός (δεν τρόλαρε) :P

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 20 Απρ 2020, 22:00

Χαοτικός έγραψε:
20 Απρ 2020, 21:54
και με Σχολαστικό (Μαγκλάρας). Ο σχολαστικός μάλιστα έλεγε ότι δεν αποδεικνύεται το πυθαγόρειο θεώρημα.
Τον θυμάμαι! Είχε και αυτός μακρές συζητήσεις με τον EΘΕR. Θυμάμαι που έγραφε πάντα σε κάθε ποστ αντί υστερόγραφου, "Υγεία".
Ήταν άρρωστος και μάλλον δεν είναι εν ζωή σήμερα. Μια φορά τον έψαχνε ο EΘΕR να του απαντήσει σε μηνύματα, και όταν είδε ότι δεν του απαντούσε, έγραψε πως ο σχολαστικός μάλλον...σχόλασε!

Giorgos 574

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 20 Απρ 2020, 22:01

Νταρνάκας έγραψε:
20 Απρ 2020, 20:44
To νήμα του Πρωτέα. Βασικά ο Πρωτέας ο ίδιος λείπει, γιατί νομίζω πως κάποιος άνοιξε νήμα με την ίδια ονομασία, αλλά δίχως τον αείμνηστο... :e040:
Αυτό εννοεις;

Για τη φάρα των Capo d'Istria

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Απρ 2020, 22:06

Αίγαγρος έγραψε:
20 Απρ 2020, 22:00
Χαοτικός έγραψε:
20 Απρ 2020, 21:54
και με Σχολαστικό (Μαγκλάρας). Ο σχολαστικός μάλιστα έλεγε ότι δεν αποδεικνύεται το πυθαγόρειο θεώρημα.
Τον θυμάμαι! Είχε και αυτός μακρές συζητήσεις με τον EΘΕR. Θυμάμαι που έγραφε πάντα σε κάθε ποστ αντί υστερόγραφου, "Υγεία".
Ήταν άρρωστος και μάλλον δεν είναι εν ζωή σήμερα. Μια φορά τον έψαχνε ο EΘΕR να του απαντήσει σε μηνύματα, και όταν είδε ότι δεν του απαντούσε, έγραψε πως ο σχολαστικός μάλλον...σχόλασε!
Καρκίνο είχε και το είχε πει. Πέθανε κάπου το 2010.

Πως λέγανε αυτόν που έλεγε "φίλτατε" και το μετά Χριστόν το έγραφε κάπως μ.β.α.χδ.τ. (κάτι κουφό τέλος πάντων. Φιλόλογος νομίζω)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 20 Απρ 2020, 22:11

Χαοτικός έγραψε:
20 Απρ 2020, 22:06
Πως λέγανε αυτόν που έλεγε "φίλτατε" και το μετά Χριστόν το έγραφε κάπως μ.β.α.χδ.τ. (κάτι κουφό τέλος πάντων. Φιλόλογος νομίζω)
Αντίοχος, με την Ακρόπολη για άβαταρ :lol:
Τον είχα πετύχει κάποτε σε ένα βίντεο-κλαμπ, απλά τον αναγνώρισα γιατί το έλεγε εκεί σε όλους ότι γράφει στο φόρουμ, πως τον λένε Αντίοχο και είχε ένα σημάδι στο πρόσωπο (το είχε γράψει δημόσια).

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 20 Απρ 2020, 22:18

Χαοτικός έγραψε:
20 Απρ 2020, 21:36
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
20 Απρ 2020, 20:38
το νήμα της Ζηνάρας με την ''παράξενη'' αλφαβήτα!
(το αγαπημένο μου νήμα :'( )
Τι κάνει αυτό το όργιο; Την χυλοπίτιασε ο Χιόνης και το γύρισε σε κατάθλιψη;

Αυτό που δεν είχα καταλάβει από αυτήν ήταν το οφίσιαλ μεμε θρεντ όπως το είχε ονομάσει. Ποστάρανε όλοι φωτογραφίες που δεν καταλάβαινα πως συσχετίζονται.
νομιζω εχουμε παρόμοιο;;
το χειροποίητα μέμε του Νάνου;
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
κυριος Μακης
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 03 Μάιος 2018, 10:33
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυριος Μακης » 20 Απρ 2020, 22:37

στα τελειωματα του προηγουμενου, στις εναλλακτικες επιστημες, καπου ελεγε αν θυμαμαι καλα η Ελλαδα ειναι ενα πεος, και προσπαθουσε να περιγραψει που βρισκονται οι ορχεις.καπως ετσι, δεν το θυμαμαι καλα, ειχα κλεισει το ταμπ και δεν τολμησα να ξαναμπω στο θρεντ. και ολα του Πρωτεα προφανως.

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 20 Απρ 2020, 23:06

Giorgos 574 έγραψε:
20 Απρ 2020, 22:01
Νταρνάκας έγραψε:
20 Απρ 2020, 20:44
To νήμα του Πρωτέα. Βασικά ο Πρωτέας ο ίδιος λείπει, γιατί νομίζω πως κάποιος άνοιξε νήμα με την ίδια ονομασία, αλλά δίχως τον αείμνηστο... :e040:
Αυτό εννοεις;

Για τη φάρα των Capo d'Istria
Όχι, αυτό:
https://web.archive.org/web/20160520062 ... start=2880
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Giorgos 574

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 20 Απρ 2020, 23:15

Νταρνάκας έγραψε:
20 Απρ 2020, 23:06
Giorgos 574 έγραψε:
20 Απρ 2020, 22:01
Νταρνάκας έγραψε:
20 Απρ 2020, 20:44
To νήμα του Πρωτέα. Βασικά ο Πρωτέας ο ίδιος λείπει, γιατί νομίζω πως κάποιος άνοιξε νήμα με την ίδια ονομασία, αλλά δίχως τον αείμνηστο... :e040:
Αυτό εννοεις;

Για τη φάρα των Capo d'Istria
Όχι, αυτό:
https://web.archive.org/web/20160520062 ... start=2880
Ναι, και αυτό έχει ξανανοίξει

Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 20 Απρ 2020, 23:22

Χαοτικός έγραψε:
20 Απρ 2020, 21:33
Σκεπτικέ μου μόνο το μπλουτουθ φτάνει. Αλλά μπορεί ν;α κάνει ώρα και να σε πρήξει, μπορεί και όχι. Αν έχεις pc μπορείς να συνδέσεις με usb το κινητό και να τα περάσεις άμεσα. αλλά για να καταλάβω, έχεις το υλικό στο κινητό και θες να το περασεις στο τάμπλετ επειδή εδώ μπαίνεις με τάμπλετ και από κει θα μας το ποστάρεις;
.

Οχι ρέ....έχει γεμίσει η μνήμη στό Τάμπλετ καί δέ μέ αφήνει νά αναρτήσω φωτό....

Καί θέλω νά μεταφέρω τίς μισές φώτο τού Τάμπλετ στό κινητό νά ελευθερωθεί....

Καί δέν έχω πισί.....προσπάθησα μέ τα 2 Μπλουτούθ ανοιχτά αλλά δέν συνδεόταν.... :011:

Εννοείς οτι μπορεί νά κάνει ώρα νά συνδεθεί ή νά κάνει ώρα να φορτώσει τίς φώτο ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Απρ 2020, 23:36

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
20 Απρ 2020, 23:22
Χαοτικός έγραψε:
20 Απρ 2020, 21:33
Σκεπτικέ μου μόνο το μπλουτουθ φτάνει. Αλλά μπορεί ν;α κάνει ώρα και να σε πρήξει, μπορεί και όχι. Αν έχεις pc μπορείς να συνδέσεις με usb το κινητό και να τα περάσεις άμεσα. αλλά για να καταλάβω, έχεις το υλικό στο κινητό και θες να το περασεις στο τάμπλετ επειδή εδώ μπαίνεις με τάμπλετ και από κει θα μας το ποστάρεις;
.

Οχι ρέ....έχει γεμίσει η μνήμη στό Τάμπλετ καί δέ μέ αφήνει νά αναρτήσω φωτό....

Καί θέλω νά μεταφέρω τίς μισές φώτο τού Τάμπλετ στό κινητό νά ελευθερωθεί....

Καί δέν έχω πισί.....προσπάθησα μέ τα 2 Μπλουτούθ ανοιχτά αλλά δέν συνδεόταν.... :011:

Εννοείς οτι μπορεί νά κάνει ώρα νά συνδεθεί ή νά κάνει ώρα να φορτώσει τίς φώτο ;;;


.
Να κάνει ώρα να σταλεί η μία φωτό από τη μία συσκευή στην άλλη.

Στο τάμπλετ δεν έχει καθάρισμα μνήμης κάπου;

Πήγαινε ρυθμίσεις>εφαρμογές>φωτογραφίες ή Συλλογή, και κάνε καθάρισμα της μνήμης. Το γράφει κάπου.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Νήματα που μας λείπουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 21 Απρ 2020, 22:11

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
20 Απρ 2020, 23:22
Χαοτικός έγραψε:
20 Απρ 2020, 21:33
Σκεπτικέ μου μόνο το μπλουτουθ φτάνει. Αλλά μπορεί ν;α κάνει ώρα και να σε πρήξει, μπορεί και όχι. Αν έχεις pc μπορείς να συνδέσεις με usb το κινητό και να τα περάσεις άμεσα. αλλά για να καταλάβω, έχεις το υλικό στο κινητό και θες να το περασεις στο τάμπλετ επειδή εδώ μπαίνεις με τάμπλετ και από κει θα μας το ποστάρεις;
.

Οχι ρέ....έχει γεμίσει η μνήμη στό Τάμπλετ καί δέ μέ αφήνει νά αναρτήσω φωτό....

Καί θέλω νά μεταφέρω τίς μισές φώτο τού Τάμπλετ στό κινητό νά ελευθερωθεί....

Καί δέν έχω πισί.....προσπάθησα μέ τα 2 Μπλουτούθ ανοιχτά αλλά δέν συνδεόταν.... :011:

Εννοείς οτι μπορεί νά κάνει ώρα νά συνδεθεί ή νά κάνει ώρα να φορτώσει τίς φώτο ;;;


.
εφ'όσον δεν έχεις πισι κάνε τό εξής:
βάλε τό e-mail σου στό τάμπλετ καί σέ κάθε φωτό πήγαινε στήν επιλογή Drive καί μετέφερέ την εκεί,
μετά πηγαίνεις στό κινητό καί στό email σου θά τίς βρείς στό drive.....αυτά εφ'όσον είναι κοντά κινητό καί τάμπλετ
σέ σύνδεση μέ ιντερνετ,αλλά καί σέ ένα πισι κοντά στό τάμπλετ θά δείς τίς φωτό στό drive τού μέηλ σου,μετά βέβαια
τίς κατεβάζεις στό αρχείο γιά νά προχωρήσεις σέ ανάρτηση κ.λ.π
τέλος διαγράφεις τίς φωτό απ'τό τάμπλετ ( διαγραφή όχι στό ντενεκέ)
δέν θά γίνουν αμέσως αυτά θά περιμένεις λίγο,σίγουρα όμως θά μεταφερθούν στό ντράιβ τού μέηλ σου
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών