Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Πάρταλος
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2018, 06:13

Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάρταλος » 12 Αύγ 2018, 18:54

Tο χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης ( edit ) έχει οριστεί στις 24 ώρες
Νομίζω ότι είναι υπερβολικά μεγάλο το περιθώριο.Δεν βοηθάει προς την κατεύθυνση «βουτάω τη γλώσσα στο μυαλό μου πριν μιλήσω/γράψω».
- Άμμες ποκ΄ ήμες άλκιμοι νεανίαι.
- Άμμες δε γ΄ ειμέν, αι δε λης πείραν λάβε.
- Άμμες δε γ΄ εσσόμεθα πολλώ κάρρονες.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 12 Αύγ 2018, 23:41

Μιας και δεν είναι τεχνικό πρόβλημα το μετέφερα ως νήμα στην ενότητα αυτή.

Το χρονικό διάστημα αυτό ήταν το γνώριμο - συνηθισμένο για τα μέλη του προηγούμενου phorum και έτσι διατηρήθηκε.

Δεν είναι κακό να αλλάζουμε γνώμη / γραπτό έστω κι αν δεν έχουμε βουτήξει τη γλώσσα.
Το 24ωρο βοηθάει στο ότι βλέπεις αμεσα αν έχεις περιθώριο επεξεργασίας βλέποντας απλώς την ώρα που έγινε η ανάρτηση.
Επίσης διευκολύνει την διόρθωση κειμένου από τον ίδιο το χρήστη κατόπιν προειδοποίησης από το συντονισμό για κάτι που δεν είναι αποδεκτό.

Ποιο χρονικό διάστημα θεωρείς εύλογο;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

User_601

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Αύγ 2018, 00:46

Η τροποποιηση πρεπει να υπαρχει,καταρχην για ορθογραφικα λαθη.ΟΚ γραφουμε γρηγορα οταν θελουμε γρηγορα να απαντησουμε.Και ναι,καλο ειναι να δινεται η δυνατοτητα να τροποποιουμε μηνυματα.Το ζητουμενο ομως ειναι...οι 24 ωρες μηπως ειναι πολλες;
Αληθεια τι γινεται σε περιπτωση που ο αλλος εχει ανοιξει θεμα,του εχουν απανησει καποιοι,δεν του αρεσει οι απαντησεις τους..και μετα απο 24 ωρες αποφασιζει να διαγραψει το μηνυμα του βαζοντας απλα μια τελεια.Ξερετε...επεξεργαζομαι μηνυμα,βαζω μια τελεια και βασικα διαγραφω ολο το αρχικο μηνυμα;
Δεν κρεμιεται ολη η συζητηση;
Ταπεινη μου γνωμη.Σαφως πρεπει να υπαρχει δυνατοτητα επεξεργασιας μηνυματος,αλλα 12 ωρων και οχι 24.
12 ωρες νομιζω αρκουν για καλοβουλο χρηστη .

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 13 Αύγ 2018, 01:16

Είχα σκεφτεί και το 12ωρο. Υπάρχει όμως ένα θέμα. Αν υποθέσουμε πως κάποιος χρήστης συνηθίζει / μπορεί να μπαίνει από τις 5 έως τις 9 το απόγευμα και πρωί καθόλου λόγω εργασίας, τότε στην πράξη θα έχει δυνατότητα διόρθωσης από 0 έως το πολύ 4 ώρες, της ίδιας ημέρας.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Αύγ 2018, 01:31

Spiros252 έγραψε:
13 Αύγ 2018, 01:16
Είχα σκεφτεί και το 12ωρο. Υπάρχει όμως ένα θέμα. Αν υποθέσουμε πως κάποιος χρήστης συνηθίζει / μπορεί να μπαίνει από τις 5 έως τις 9 το απόγευμα και πρωί καθόλου λόγω εργασίας, τότε στην πράξη θα έχει δυνατότητα διόρθωσης από 0 έως το πολύ 4 ώρες, της ίδιας ημέρας.
Συμφωνώ με Σπύρο. Λόγω εργασίας πολλές φορές μπορούμε να ξαναμπούμε μετά από 13-14 ώρες ή και παραπάνω λόγω ύπνου.

User_601

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Αύγ 2018, 01:32

Ναι το καταννοω.Δεν ειμαι σιγουρη.Απλα σου ειπα την αποψη μου και λογω εμπειριας.
Ομως αυτο βασικα δεν καταλαβαινω
Επίσης διευκολύνει την διόρθωση κειμένου από τον ίδιο το χρήστη κατόπιν προειδοποίησης από το συντονισμό για κάτι που δεν είναι αποδεκτό.
οκ,δεχεται προειδοποιηση ενας χρηστης.,και εχει παραβιασει ορους.Το τροποποιει.Τουτεστιν..εχει περασει 24ωρο..εχει βρισει ασυστολα πχ αλλον χρηστη,η εχει παραβιασει οποιονδηποτε αλλον ορο,η κουτση μαρια εχει δει την προσβολη και οτι αλλο...και τι; 23 ωρες ο αλλος τροποποιει το μηνυμα.,οποτε δεν δεχεται την ποινη η τη διαγραφη του μηνυματος.
Δηλαδη η ΟΔ ,αν στειλει προειδοποιηση στο μηνυμα που παραβιαζει ορους χρησης,και δεν το τροποποιησει η ΟΔ....ο χρηστης στο 23 ωρο το αλλαζςι,αρα ουτε γατα ουτε ζημια;Δεν παει ετσι.Η ΟΔ,οταν ενας χρηστης εχι παραβιασει ορους χρηστης,οφειλει ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΜΕΣΑ ΓΙΝΕΤΑΙ να στειλει προειδοποιηση η ποινη στον συγκεκριμενο χρηστη,μαλιστα ΠΡΙΝ το τροποποιησει,για να φαινεται η παραβιαση στο μηνυμα.Δεν ειναι δυνατον να περιμενουμε 24 ωρες μπας και αλλαξει αποψη ο χρηστης,και στο σαιτ να φαινονται υβριστικα ποστ...δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω,Και μολις σταλει η προειδοποιηση η ποινη αμεσως διαγραφη μηνυματος.Υβριστικα ποστ,ή μηνυματα που παραβιαζουν ελληνικη νομοθεσια. δεν ειναι δυνατον να περιμενουν 24 ωρες και να φαινονται δημοσια.
Η ΟΔ οσο πιο αμεσα επιλυεται θεματα,τοσο καλυτερα,διοτι αποτρεπονται τα φλειμς.
Η ενσταση μου δηλαδη εδω,δεν ειναι στην τροποπηση στα ορθογραφικα,ή σε καποια αποψη..αλλα στην παραβιαση ορων χρησης.Διοτι δεν μπορει η οαραβιαση ορων χρησνς να περιμενει δημοσια για 24 ωρες.Δεν ξερω αν κατι δεν καταλαβα καλα,αλλα οταν λες να δεχεται προειδοποιηση και να περιμενουμε 24 ωρες ..κατι δεν μου καθεται καλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 13 Αύγ 2018, 01:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Αύγ 2018, 01:34

Εσθήρ έγραψε:
13 Αύγ 2018, 00:46
Αληθεια τι γινεται σε περιπτωση που ο αλλος εχει ανοιξει θεμα,του εχουν απανησει καποιοι,δεν του αρεσει οι απαντησεις τους..και μετα απο 24 ωρες αποφασιζει να διαγραψει το μηνυμα του βαζοντας απλα μια τελεια.Ξερετε...επεξεργαζομαι μηνυμα,βαζω μια τελεια και βασικα διαγραφω ολο το αρχικο μηνυμα;
Δεν κρεμιεται ολη η συζητηση;
Στην πράξη δεν έχω δει να γίνεται τέτοια αλλαγή στα ποστς για 2 λόγους.
1. Γιατί κάποιοι θα έχουν κάνει quote αυτό που είπε ο νηματοθέτης και άρα ακόμα και αν το σβήσει ο ίδιος θα έχει διασωθεί
2. Γιατί θα πέσει κράξιμο αν κάποιος αρχίσει τέτοιες πρακτικές και δικαίως

Άβαταρ μέλους
Πάρταλος
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2018, 06:13

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάρταλος » 13 Αύγ 2018, 01:35

Spiros252 έγραψε:
12 Αύγ 2018, 23:41
Μιας και δεν είναι τεχνικό πρόβλημα το μετέφερα ως νήμα στην ενότητα αυτή.

Το χρονικό διάστημα αυτό ήταν το γνώριμο - συνηθισμένο για τα μέλη του προηγούμενου phorum και έτσι διατηρήθηκε.

Δεν είναι κακό να αλλάζουμε γνώμη / γραπτό έστω κι αν δεν έχουμε βουτήξει τη γλώσσα.
Το 24ωρο βοηθάει στο ότι βλέπεις αμεσα αν έχεις περιθώριο επεξεργασίας βλέποντας απλώς την ώρα που έγινε η ανάρτηση.
Επίσης διευκολύνει την διόρθωση κειμένου από τον ίδιο το χρήστη κατόπιν προειδοποίησης από το συντονισμό για κάτι που δεν είναι αποδεκτό.

Ποιο χρονικό διάστημα θεωρείς εύλογο;
Ήταν και στο παλιό :vp20: έτσι;Δεν το ήξερα-θυμόμουν,μέα κούλπα.
Εγώ θα έλεγα ένα διώρο,με το σκεπτικό ότι έτσι ο είναι αρκετός χρόνος για να διορθώσεις κάτι και επίσης ο συνομιλητής σου(που το πιο πιθανό να είναι και αυτός ενεργός αυτό το δίωρο)να δει ότι κάτι άλλαξες και όχι να το καταλάβει το επόμενο πρωί π.χ.
Επίσης,θεωρώ ότι έτσι γίνεται και πιο άμεσος ο διάλογος.
- Άμμες ποκ΄ ήμες άλκιμοι νεανίαι.
- Άμμες δε γ΄ ειμέν, αι δε λης πείραν λάβε.
- Άμμες δε γ΄ εσσόμεθα πολλώ κάρρονες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Αύγ 2018, 02:07

Κάποια φόρα έχουν μισή ή μία ώρα. Κι εγώ το θεωρώ λογικότερο περιθώριο. Ποιος μπαίνει να διορθώσει κάτι που έγραψε ώρες πριν; Κι αν είναι ανάγκη, υπάρχουν και συντονιστές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 13 Αύγ 2018, 02:14

Εσθήρ δεν συζητάμε για τέτοιες αναρτήσεις. Αυτές διαγράφονται όταν εντοπίζονται. Εννοούσα άλλες περιπτώσεις που είναι στο μεταίχμιο ή π.χ. ο τίτλος είναι παραπλανητικός, δεν υπάρχει πηγή, εμπεριέχεται κάποια προσβολή σε ένα κατά τα άλλα ενδιαφέρον ποστ κ.λπ.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

mec

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 13 Αύγ 2018, 02:41

Το ζήτημα αυτό είναι ουσιώδες όταν υπάρχει προέγκριση ή μη αντιστρέψιμα likes.

Αν υποθέσουμε ότι κάθε νέος χρήστης θα έχει προέγκριση στο πρώτο του πόστ (για να χτυπήσουμε το σπαμ), το περιθώριο τροποποίησης θα πρέπει να οριστεί σε κάποιο μικρό λογικό περιθώριο, ας πούμε 5 λεπτά. Διότι ο σπάμερ μπορεί να γράψει ένα αποδεκτό μήνυμα και αφού περάσει τον ελεγχο, να γυρίσει να κάνει edit βάζοντας διάφορα spam links. Και στα 5 λεπτά μπορει να το κάνει, αν καιροφυλακτεί, αλλά δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς, γιατί πρέπει να υπάρχει κι ένα διάστημα για διόρθωση λαθών.

Επίσης αν υπάρχει συστημα likes όπου η προτίμηση σταθεροποιείται και δεν μπορεί να αλλαξει μετά από λίγη ώρα, το χρονικό περιθώριο της τροποποπιησης δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από αυτην την ώρα, διότι ο συγγραφέας μπορεί να κάνει τροποποίηση που να μην σου άρεσει και να μην μπορείς να αλλάξεις το like.

Εδώ τέτοια δεν έχει, και δεν είναι ουσιώδες θέμα, αλλά ο νηματοθέτης έχει δίκιο. Όσο μικρότερο είναι το περιθώριο τροποποίησης, τόσο βουτάς τη γλώσσα στο μυαλό, γιατί ξέρεις ότι από ένα σημείο και μετά ο γέγραφες γέγραφες.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 13 Αύγ 2018, 02:57

hellegennes έγραψε:
13 Αύγ 2018, 02:07
Ποιος μπαίνει να διορθώσει κάτι που έγραψε ώρες πριν;
Εγώ! :bored:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Αύγ 2018, 03:03

Μιλάμε για εναρκτήρια ανάρτηση (που ανοίγει νέο νήμα) ή για οποιαδήποτε άλλη;

Στην πρώτη περίπτωση καταλαβαίνω ότι κάποιος πρέπει να είναι πιο προσεκτικός. Στην δεύτερη μου φαίνεται λογικό να υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία. Είναι πχ τώρα 3 το πρωί και μπορεί να γράψω κάτι και να το αφήσω και να μπω να το ξαναδώ αύριο βράδυ. Νομίζω και άλλοι γράφουν έτσι. Πολλοί λίγοι χρήστες μπορούν να είναι σε τακτά χρονικά διαστήματα όλη την μέρα στο φόρουμ.

Πιθανόν να μπορεί να δοθεί (αν είναι τεχνικά εφικτό απ΄την πλατφόρμα) διαφορετικό χρονικό περιθώριο σε διαφορετικές ενότητες. Ας πούμε γράφει κάποιος ένα ιστορικό θέμα για την πληρότητα του οποίου θέλει να ανεβάσει μερικά ακόμα στοιχεία στο αρχικό νήμα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Αύγ 2018, 03:23

Spiros252 έγραψε:
13 Αύγ 2018, 02:57
hellegennes έγραψε:
13 Αύγ 2018, 02:07
Ποιος μπαίνει να διορθώσει κάτι που έγραψε ώρες πριν;
Εγώ! :bored:
Εσύ είσαι διαχειριστής, δεν τίθεται θέμα ορίου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χρονικό περιθώριο τροποποίησης ανάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 13 Αύγ 2018, 04:00

Το είχα ξεχάσει.. :lol:

Ανέκαθεν εννοώ ρε συ Χελη. Όλο και κάποιο λάθος θα είχα κάνει σε μεγάλη ανάρτηση στις επιστήμες. Να μην τη διόρθωνα; Την άλλη μέρα τα βλέπεις τα λάθη, την ίδια μέρα δεν φαίνονται..
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών