Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23238
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Δεκ 2021, 11:42

Καταρχάς να κάνω ένα virtue signaling και να πω ότι με 9 στα 10 που λέει κατά καιρούς ο Αρίστος, διαφωνώ κάθετα. Πόσο μάλλον για το ζήτημα του εμβολιασμού, όπου εγώ είμαι υπέρ (δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική) και αυτός είναι κατά.

Αλλά είναι ο μόνος που τάσσεται εναντίον; Κατηγορήθηκε ότι διασπείρει fake news. Ωστόσο αν παρατηρήσετε τους αντιεμβολιαστές του πχώρουμ, θα διαπιστώσετε ότι οι άλλοι διασπείρουν σε μεγαλύτερο βαθμό ψευδείς ειδήσεις από αυτόν. Αυτός ίσα-ίσα που είναι πολύ προσεκτικός στον τρόπο που διαχειρίζεται το παραμύθι του.

Πάμε τώρα στην ουσία: Αντε να δεχτούμε ότι ο Αρίστος και ο κάθε Αρίστος, πρέπει να φάει μπαν. Αυτό θα γίνει όμως προκειμένου να εξυπηρετηθεί το αίτημα ποιών; Ατόμων που ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τους ρόλος στο πχώρουμ είναι να βουλώνουν στόματα; Και που κατά τ' άλλα δεν συμμετέχουν ιδιαίτερα πολύ;

Δηλαδή σκεφτείτε την εικόνα: Εχουμε άτομα τα οποία κάνουν κατά μέσο όρο 2 ποστ την ημέρα και που ένα στα δύο από αυτά αιτείται φίμωση άποψης με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Δηλαδή μπαίνουν σε φόρουμ εκφοράς άποψης, όπου η μία στις δύο απόψεις είναι να φιμώσουν όποιους βάζουν στο στόχαστρο.

Κατά τη γνώμη μου, όποιος σκέφτεται έτσι, προηγείται στην κατάταξη της είσπραξης μπαν σε σχέση με έναν ψεκ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 19 Δεκ 2021, 11:45

Να ξεμπαναρισθεί άμεσα. Τον Αρίστο τον έχουμε γιά να λέει ψέμματα. Αν έλεγε αλήθειες, θα ήταν πολύ βαρετός
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Δεκ 2021, 11:47

Δεν υπάρχει άρθρο της ελληνικής νομοθεσίας που να αναφέρεται γενικά κι αόριστα σε "διασπορά ψευδών ειδήσεων".

Όσες περιπτώσεις οδηγούνται σε δικαιοσύνη, σχετικά με την υγεία, κακώς αποκαλούνται "διασπορά ψευδών ειδήσεων" στην αρθρογραφία (επαγγελματική ή ερασιτεχνική). Δεν προβλέπεται από τον ποινικό κώδικα τέτοια κατηγορία σε ζητήματα υγείας.

Οι περιπτώσεις αυτές αφορούν ηθική αυτουργία σε ανθρωποκτονία ή αυτοκτονία (κατά περίπτωση), προτροπή σε ανυπακοή, και άλλα παρόμοια άρθρα του ΠΚ. Κι αυτό είναι το κατηγορητήριο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Δεκ 2021, 11:51

AlienWay έγραψε:
19 Δεκ 2021, 11:42
Καταρχάς να κάνω ένα virtue signaling και να πω ότι με 9 στα 10 που λέει κατά καιρούς ο Αρίστος, διαφωνώ κάθετα. Πόσο μάλλον για το ζήτημα του εμβολιασμού, όπου εγώ είμαι υπέρ (δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική) και αυτός είναι κατά.

Αλλά είναι ο μόνος που τάσσεται εναντίον; Κατηγορήθηκε ότι διασπείρει fake news. Ωστόσο αν παρατηρήσετε τους αντιεμβολιαστές του πχώρουμ, θα διαπιστώσετε ότι οι άλλοι διασπείρουν σε μεγαλύτερο βαθμό ψευδείς ειδήσεις από αυτόν.
Πάρα πολύ αμφιβάλλω.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24771
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 19 Δεκ 2021, 12:11

κακώς έφαγε μπαν γιατι τώρα δεν έχουμε κάποιον να κοροιδεύουμε αλλά δεν υπάρχει άτομο που να γράφει περισσότερα fake news από τον Αρίστο. Ο άνθρωπος είναι η κινητή ψευτιά και ψεκιά

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24771
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 19 Δεκ 2021, 12:12

κακώς έφαγε μπαν γιατι τώρα δεν έχουμε κάποιον να κοροιδεύουμε αλλά δεν υπάρχει άτομο που να γράφει περισσότερα fake news από τον Αρίστο. Ο άνθρωπος είναι η κινητή ψευτιά και ψεκιά

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 19 Δεκ 2021, 12:14

AlienWay έγραψε:
19 Δεκ 2021, 11:42

Αλλά είναι ο μόνος που τάσσεται εναντίον; Κατηγορήθηκε ότι διασπείρει fake news. Ωστόσο αν παρατηρήσετε τους αντιεμβολιαστές του πχώρουμ, θα διαπιστώσετε ότι οι άλλοι διασπείρουν σε μεγαλύτερο βαθμό ψευδείς ειδήσεις από αυτόν. Αυτός ίσα-ίσα που είναι πολύ προσεκτικός στον τρόπο που διαχειρίζεται το παραμύθι του.
Αυτή η παράγραφος νομίζω πως τα συνοψίζει όλα. Με τη διαφορά πως τα παραφερνάλια- οπαδοί, τάσσονται υπέρ μιας κατάστασης, διότι ''πατάνε'' πάνω σε δικές του αναρτήσεις, για να εκφέρουν άποψη. Σπεύδουν να συμφωνήσουν και να γίνουν λάτρεις -χειροκροτητές.
Η ουσία έγκειται στο γεγονός, πως υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα στη δημόσια υγεία και δεν χρειαζόμαστε φωνές που να προπαγανδίζουν μια προσπάθεια αρκούντως σημαντική. Ή μήπως θα πρέπει να ζητήσουμε και συγγνώμη που γουστάρουμε να ζήσουμε;
Η άποψή μου, αφορά αποκλειστικά στις θέσεις του Αρίστου. Όχι απαραίτητα τον δικό σου σχολιασμό και συμπέρασμα.
Όσοι διαφωνούν, σεβαστό. Δεν έχω καν τη διάθεση για αντιπαραθέσεις.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16972
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 19 Δεκ 2021, 12:25

Και πολυ αργησε ο συντονισμος να τον μπαναρει.
Και αλλοι πρεπει να δουν την πορτα της εξοδου.
Καλος ο χαβαλες,καλες οι αμπελοφιλοσοφιες αλλά οταν παμε σε θεματα υγειας τοτε αυτα πρεπει να κοβονται μαχαιρι.
Πατε μια βολτα στα νοσοκομεια να δειτε ποσοι ανθρωποι δινουν καθημερινα μαχη για να κερδισουν εστω και ενα λεπτο ζωης,για διαφορους λογους,και θα εχουμε τον καθε βλαμμενο να αμολαει την καθε μαλακια οταν εχουμε να κανουμε με ενα θεμα ξεκαθαρα επιστημονικο;
Οι μονοι που δικαιουνται να εχουν αποψη ειναι οι επιστημονες του χωρου.
Τελεια και παυλα.
Εμεις κανουμε μοκο.
Το πιο πολυτιμο δωρο του Θεου,η υγεια,δεν χωραει εξυπναδες και μαγκιες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Δεκ 2021, 12:29

stergiosbik έγραψε:
19 Δεκ 2021, 12:25
Οι μονοι που δικαιουνται να εχουν αποψη ειναι οι επιστημονες του χωρου.
Τελεια και παυλα.
Εμεις κανουμε μοκο.
Ε τότε να απαγορεύσουμε στο φόρουμ τις συζητήσεις περί κορωνοϊού, να κλείσουμε και την ενότητα της ιατρικής να συζητάμε μόνο για πολιτική και σεξ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Δεκ 2021, 12:31

Γνωρίζουμε ποια ακριβώς ανάρτηση (αν ήταν μία) τρίγκαρε το μπαν ή απλά κάνουμε υποθέσεις; Μήπως υπήρξε κάποια ανταλλαγή Γαλλικών;

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16972
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 19 Δεκ 2021, 12:32

hellegennes έγραψε:
19 Δεκ 2021, 12:29
stergiosbik έγραψε:
19 Δεκ 2021, 12:25
Οι μονοι που δικαιουνται να εχουν αποψη ειναι οι επιστημονες του χωρου.
Τελεια και παυλα.
Εμεις κανουμε μοκο.
Ε τότε να απαγορεύσουμε στο φόρουμ τις συζητήσεις περί κορωνοϊού, να κλείσουμε και την ενότητα της ιατρικής να συζητάμε μόνο για πολιτική και σεξ.
Δεν σε εχω για τοσο χαζο ωστε να μην διακρινεις την διαφορα μεταξυ αυτων που λεω και αυτων που λες εσυ.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10815
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 19 Δεκ 2021, 12:33

Διαφωνω κι εγω με το μπαν αν ο λογος ηταν γενικος και αοριστος.

Εφαγε περμαμπαν?

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Δεκ 2021, 12:34

stergiosbik έγραψε:
19 Δεκ 2021, 12:32
hellegennes έγραψε:
19 Δεκ 2021, 12:29
stergiosbik έγραψε:
19 Δεκ 2021, 12:25
Οι μονοι που δικαιουνται να εχουν αποψη ειναι οι επιστημονες του χωρου.
Τελεια και παυλα.
Εμεις κανουμε μοκο.
Ε τότε να απαγορεύσουμε στο φόρουμ τις συζητήσεις περί κορωνοϊού, να κλείσουμε και την ενότητα της ιατρικής να συζητάμε μόνο για πολιτική και σεξ.
Δεν σε εχω για τοσο χαζο ωστε να μην διακρινεις την διαφορα μεταξυ αυτων που λεω και αυτων που λες εσυ.
Ναι... δυσκολεύομαι να μεταφράσω διαφορετικά το «οι μόνοι που δικαιούνται να έχουν άποψη είναι οι επιστήμονες του χώρου, εμείς κάνουμε μόκο». Σημαίνει κάτι άλλο η φράση αυτή στα ελληνικά; Είναι σε κάποια άλλη γλώσσα και απλά το αλφάβητο μοιάζει; Βοήθησέ με.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23238
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Δεκ 2021, 12:38

Πασιφάη έγραψε:
19 Δεκ 2021, 12:14
AlienWay έγραψε:
19 Δεκ 2021, 11:42

Αλλά είναι ο μόνος που τάσσεται εναντίον; Κατηγορήθηκε ότι διασπείρει fake news. Ωστόσο αν παρατηρήσετε τους αντιεμβολιαστές του πχώρουμ, θα διαπιστώσετε ότι οι άλλοι διασπείρουν σε μεγαλύτερο βαθμό ψευδείς ειδήσεις από αυτόν. Αυτός ίσα-ίσα που είναι πολύ προσεκτικός στον τρόπο που διαχειρίζεται το παραμύθι του.
Αυτή η παράγραφος νομίζω πως τα συνοψίζει όλα. Με τη διαφορά πως τα παραφερνάλια- οπαδοί, τάσσονται υπέρ μιας κατάστασης, διότι ''πατάνε'' πάνω σε δικές του αναρτήσεις, για να εκφέρουν άποψη. Σπεύδουν να συμφωνήσουν και να γίνουν λάτρεις -χειροκροτητές.
Η ουσία έγκειται στο γεγονός, πως υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα στη δημόσια υγεία και δεν χρειαζόμαστε φωνές που να προπαγανδίζουν μια προσπάθεια αρκούντως σημαντική. Ή μήπως θα πρέπει να ζητήσουμε και συγγνώμη που γουστάρουμε να ζήσουμε;
Η άποψή μου, αφορά αποκλειστικά στις θέσεις του Αρίστου. Όχι απαραίτητα τον δικό σου σχολιασμό και συμπέρασμα.
Όσοι διαφωνούν, σεβαστό. Δεν έχω καν τη διάθεση για αντιπαραθέσεις.
Δεν νομίζω ότι πατάνε πάνω σε δικές του αναρτήσεις, διότι το εκάστοτε ψεκ αφήγημα είναι προβλέψιμο εξ' αρχής. Αρκεί να υπάρχει μία κυβέρνηση με την οποία διαφωνείς οτιδήποτε κι αν αποφασίσει και να κατασκευάσεις μια θεωρία συνωμοσίας που να υποστηρίζει τη διαφωνία σου.

Επίσης μπορείς να ανατρέξεις στο τι λένε οι συνωμοσιολόγοι του εξωτερικού και να ελληνοποιήσεις τις θεωρίες τους, προσαρμόζοντάς τες στο ντόπιο αφήγημα.

Εν ολίγοις: Ο λόγος που φαίνεται ότι "πατάνε" πάνω στον Αρίστο όλοι αυτοί, είναι γιατί έχουν τους ίδιους στόχους με αυτόν, αλλά και τις ίδιες προσλαμβάνουσες.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23238
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί έφαγε μπαν ο Αρίστος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Δεκ 2021, 12:40

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
19 Δεκ 2021, 12:33
Διαφωνω κι εγω με το μπαν αν ο λογος ηταν γενικος και αοριστος.

Εφαγε περμαμπαν?
Βασίζομαι στα λόγια του Γιαννόπουλου, ο οποίος είπε χθες πως ο ίδιος ο Αρίστος ισχυρίζεται ότι έφαγε μπαν.

Βέβαια μπορεί να μην ισχύει αυτό.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών