Ιστορικές κοντρες σε νηματα

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Ιστορικές κοντρες σε νηματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 07 Ιούλ 2022, 23:30

Κάποια συζήτηση που θα συμμετείχε η ΓΑΛΗ.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ιστορικές κοντρες σε νηματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 11 Ιούλ 2022, 03:23

Στο παλιό φόρουμ, ήταν συχνές οι κόντρες για την ύπαρξη των Ινδοευρωπαίων σε πολλά θέματα. Από τη μία οι αρχαιολάτρες και ελληνοκεντρικοί, από την άλλη οι υποστηρικτές της mainstream επιστήμης (όπως ο γράφων). Εγώ με αφορμή ένα τέτοιο θέμα γράφτηκα στο παλιό phorum. Είχα κόντρες με τον ΑΝΤΙΟΧΟ, τον Περσέα, τον Σέλευκο, τον Rudolf Hoess, τον Αρίστο και λιγότερο συχνά με έναν συντονιστή ΕΡΜΗ (που συχνά έκανε ποστ μόνο το emoticon με την γελαστή φατσούλα με τα γυαλιά ηλίου) που του άρεσε η αρχαιολογία. Ήταν και μια γυναίκα που δεν θυμάμαι καλά το nickname της, νομίζω λεγόταν Κούκου ή κάτι τέτοιο. Αργότερα (νομίζω από το 2010) στο στρατόπεδο των αντι-ινδοευρωπαϊστών μπήκε και ο gouerino. Στην πλευρά της mainstream επιστήμης εκτός από μένα ήταν ο Leporello, o Hellegennes, ο Akritas, ο foscilis, ο ΓΝΩΣΙΣ και αργότερα εμφανίστηκε και ένας "κάποιος Νίκος". Κάπου στο ενδιάμεσο κινούνταν η στάση του Alkiviades υποστηρίζοντας πότε επιχειρήματα της μίας πλευράς και πότε της άλλης.

Τελικά η πλευρά των ινδοευρωπαϊστών επικράτησε αφού καταφέραμε να παρασύρουμε στον "ινδοευρωπαϊσμό" τον Σέλευκο και τον gouerino, νομίζω και εκείνη την γυναίκα. Οι υπόλοιποι αγνοούνται πλέον. Εγώ παράτησα το παλιό φόρουμ κάπου στο 2015. Λίγο μετά αυτές οι συζητήσεις έχασαν την μαγεία τους και πλέον ελάχιστοι ασχολούνται με θέματα συγκριτικής γλωσσολογίας και προϊστορικής αρχαιολογίας. Η απουσία ορισμένων μελών και η θερμή πολιτική επικαιρότητα, τα σάρωσαν όλα, μαζί και το ενδιαφέρον των φορουμικών προσωπικοτήτων για τόσο εξειδικευμένα θέματα. Ήταν ωραία χρόνια όμως και όλοι μάθαμε πολλά.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών