Το παιχνίδι της σιωπής

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 07 Ιαν 2023, 13:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 13:15
John Dear έγραψε:
07 Ιαν 2023, 13:09
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 13:01


Καταδεικνύεις την ελαφρότητα των διαλόγων μου ή κάνω λάθος;
Και την κακεντρέχεια. Και τα επιπόλαια συμπεράσματα, την επιτήδευση, την ασέβεια, την άθεια και τη μη κατανόηση νοημάτων, τις προσωπικές επιθέσεις. Τον συνδυασμό και το λογο όλων αυτών. Γιατί ο λόγος που μπορεί να γίνει ένα απ' αυτά κάποια στιγμή, μπορεί να είναι απλά στιγμιαία συναισθηματικός, πράγμα αποδεκτό για μένα. Για μένα το τονίζω, δεν το απαιτώ για όλους.
Οκ, τότε ας εμπλουτίσουμε το θέμα. Προτείνω να κάνουμε κόκκινα τα απαράδεκτα και να κάνουμε πράσινα τα στιγμιαία συναισθηματικά.

Πρέπει να γίνουμε δημιουργικοί.
Συμφωνώ. Και σε συγχαίρω που προστατεύεις το συναίσθημα σου αυτή τη στιγμή και τη διάθεσή σου για κάτι δημιουργικό. Ενώ ήδη έχεις διακρίνει αρνητισμό από μένα και ξεκάθαρα απαξιωτική επίθεση. Το ένιωσες, το ξέρεις και το ξέρω. Αξίζει λοιπόν να χεσω τον εγωισμό μου και να σου πω ένα συγνώμη για την απόπειρα απαξίωσης. Ας το δουν κι άλοι πόσο γλυκό είναι και πόσο οφέλιμο να προβάλουν τη θετική τους διάθεση. Θα κερδίσουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος John Dear την 07 Ιαν 2023, 13:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23255
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 07 Ιαν 2023, 13:35

Οταν είναι έτοιμο, θα συμπληρώσω τίποτα ψιλά, έτσι, για τη συμμετοχή.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23376
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Ιαν 2023, 13:37

Cecily Anne έγραψε:
07 Ιαν 2023, 13:27
vantono έγραψε:
07 Ιαν 2023, 13:23
Πώς παίζεται τελικά, μάθαμε? Εχει και ζάρια ή όχι?
Σε λέω εγώ τώρα στραβοκαλουπωμένο πασούμι. Μου το διαγράφουν. Ε αν ξαναειπωθεί και δε διαγραφεί είναι φάουλ.
Α μάλιστα, ουσιαστικά ειναι ενα παιχνίδι με σκοπό να ξεμπροστιάζει τα φάουλ του συντονισμού.

Η Αριστερή μου φύση προστάζει να παίξω, ως αντίθετος στην οποιαδήποτε μορφή εξουσίας, αλλά επειδη στο πχορουμ ειμαι αριστερός με δεξιές τσέπες/τσιράκι των εργοδοτών (τουτεστιν, συμπαθώ σχεδόν όλους τους συντονιστες) δεν ξερω αν θα παιξω.
Αν άλλαζαν, και εμπαιναν κάποιοι που να μη χωνεύω, θα είχα ήδη ξεκινήσει να παίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2023, 13:45

vantono έγραψε:
07 Ιαν 2023, 13:37
Cecily Anne έγραψε:
07 Ιαν 2023, 13:27
vantono έγραψε:
07 Ιαν 2023, 13:23
Πώς παίζεται τελικά, μάθαμε? Εχει και ζάρια ή όχι?
Σε λέω εγώ τώρα στραβοκαλουπωμένο πασούμι. Μου το διαγράφουν. Ε αν ξαναειπωθεί και δε διαγραφεί είναι φάουλ.
Α μάλιστα, ουσιαστικά ειναι ενα παιχνίδι με σκοπό να ξεμπροστιάζει τα φάουλ του συντονισμού.

Η Αριστερή μου φύση προστάζει να παίξω, ως αντίθετος στην οποιαδήποτε μορφή εξουσίας, αλλά επειδη στο πχορουμ ειμαι αριστερός με δεξιές τσέπες/τσιράκι των εργοδοτών (τουτεστιν, συμπαθώ σχεδόν όλους τους συντονιστες) δεν ξερω αν θα παιξω.
Αν άλλαζαν, και εμπαιναν κάποιοι που να μη χωνεύω, θα είχα ήδη ξεκινήσει να παίζω.
Κάθε άλλο, δεν είναι αυτό η πρόθεση μου αλλά το τελείως αντίθετο.

Δεν έχω σκοπό να ξεμπροστιάσω ή να καλύψω κανέναν.

Μια μορφή αυτοδιαχείρισης προτείνω.

Απλώς γιατί η Δεξιά μου φύση είναι όντως αντιεξουσιαστική.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Ιαν 2023, 13:46

Ναιιιιι να παίξουμε!!!!
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2023, 14:17

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε. :)

Το παιχνίδι των (αντι)παραθέσεων
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 07 Ιαν 2023, 15:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 12:50
filitsa έγραψε:
07 Ιαν 2023, 02:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 02:20


Δεν είναι καινούριο μου παιχνίδι. Είναι πρόταση για συλλογικό παιχνίδι. Βασικό. Όποιος θέλει το παίζει.

Παραδείγματος χάριν, συμμετέχουμε εσύ κι εγώ σε ένα νήμα με θέμα τα πορτοκάλια. Κι επειδή εσύ με εκνευρίζεις, σου πετάω εγώ ένα "άσε μας ρε κοντοστούπη που έχεις κι άποψη για τα πορτοκάλια", θεωρώντας για κάποιο βλακώδη λόγο ότι με αυτόν τον τρόπο εκθέτω εγώ εσένα.

Εσύ απλώς θα κάνεις παράθεση σ' αυτό που έγραψα. Παραδείγματος χάριν.



Κατανοητόν;

Αν μείνει το μήνυμα, το "κοντοστούπης" είναι ελεύθερο για χρήση στον οποιονδήποτε.

Αν φύγει, απαγορεύεται για τον οποιονδήποτε.

Οπότε, θα κοπούν και τα νιανιανιά για ηθικά ή ανήθικα αφηγήματα, καυστικό ή υβριστικό χιούμορ, αυθεντικότητες, βαρβαρότητες κλπ κλπ κλπ
για να καθοριστεί αποδεκτό λεξιλόγιο είναι καλό, αλλά χάνεται το κριτήριο της επαναληψιμότητας
αν ο μπέρια σε πει μπαγλαμά μία φορά στα δέκα χρόνια και μάλιστα ως προσφώνηση σε μία συγκεκριμένη πρόταση με γεγονός που θα σου μεταφέρει μετά, είναι άλλο από το να κουοτάρει κάθε ποστ σου και να σε λέει μπαγλαμά σκέτο

από την άλλη υπάρχουν και κάποια μέλη κάνουν κρα ότι τρέφονται από την κριτική και σε κάθε ποστ τους κάνουν προσπάθεια να ξανακούσουν μπαγλαμά (δεν θα πω ονόματα μην με πιέζετε, εξάλλου είναι και άλλοι εκτός από Νάιδα) εξού και δεν κάνουν αναφορές ούτε διαμαρτύρονται σχετικώς

το σίγουρο είναι ότι αν κάποιος τσακώνεται με πολλούς και συνεχώς, μάλλον έχει άδικο (όχι απαραίτητα στο τι λέει, αλλά σίγουρα στο ποιο καταφύγιο έχει βρει να εκφράζεται)
Βασικά, είναι άλλο πράγμα τα ποσταρίσματα που εκνευρίζουν κάποιους για τον χ ή ψ λόγο και άλλο τα ποσταρίσματα που χρησιμοποιούν εκφράσεις, χαρακτηρισμούς κλπ που μπορούν να εκληφθούν ως ρατσιστικοί, σεξιστικοί, μισαλλόδοξοι, συκοφαντικοί κλπ κλπ κλπ

Άλλο η έκθεση προσωπικών δεδομένων από τον ίδιο τον χρήστη και άλλο η έκθεση προσωπικών (υποθετικών ή μη) δεδομένων από έναν χλιμίτζουρα, που πιθανόν δεν ξέρει καν ο χρήστης αλλά λειτουργεί με υπόγειο δίκτυο πληροφοριών (τρομάρα τους).

Άλλο η όποια αντιπαράθεση για ό,τι γράφεται στο φόρουμ και άλλο η αντιπαράθεση για τα μου' πες σου' πα σε πιμί. Αυτό είναι κάτι που δεν αφορά το φόρουμ.

Κατανοητόν μέχρι εδώ;
Όχι ιδιαίτερα. Εγώ αναφέρθηκαν σε κάτι που μέσω πμ μέλος μου είπε ότι δεν ισχύει αυτό που έγραψε στο δημόσιο και δεν έκανε αποκατάσταση της αλήθειας μετά στο δημόσιο, δεν μπέρδεψα ουδόλως πληροφορία που δημιουργήθηκε σε συζήτηση προσωπική με το δημόσιο, αφού εξαρχής η διευκρίνιση ήταν για παραπληροφόρηση για το πρόσωπο μου σε δημόσιο ποστ. Οπότε, όχι δεν καταλαβαίνω και άρα δεν αφορά εμένα το νήμα. :wave:
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2023, 15:50

filitsa έγραψε:
07 Ιαν 2023, 15:41
Όχι ιδιαίτερα. Εγώ αναφέρθηκαν σε κάτι που μέσω πμ μέλος μου είπε ότι δεν ισχύει αυτό που έγραψε στο δημόσιο και δεν έκανε αποκατάσταση της αλήθειας μετά στο δημόσιο, δεν μπέρδεψα ουδόλως πληροφορία που δημιουργήθηκε σε συζήτηση προσωπική με το δημόσιο, αφού εξαρχής η διευκρίνιση ήταν για παραπληροφόρηση για το πρόσωπο μου σε δημόσιο ποστ. Οπότε, όχι δεν καταλαβαίνω και άρα δεν αφορά εμένα το νήμα. :wave:
Και από πού προέκυψε ότι αφορά εσένα το νήμα; :lol:

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να κάνεις παράθεση ό,τι θέλεις και να το ποστάρεις εδώ

Το παιχνίδι των (αντι)παραθέσεων
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 07 Ιαν 2023, 22:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 02:20
Μπλα μπλα μπλα...
Πάλι δεν κατάλαβα τίποτα οπότε βάζω μια πρόταση και θέλω να την χρωματίσεις.

" O Sid Vicious είναι κοντοστούπης και με μικρή ψωλή και η ΓΑΛΗ είναι κομπλεξική θείτσα."

Περιμένω να μου χρωματίσεις την πρόταση ΚΑΙ με τα ΔΥΟ χρώματα (ποιοτικές διαφορές) και μετά περίμενε με στο "παιχνίδι των (αντι)παραθέσεων.

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 07 Ιαν 2023, 22:28

nowhere έγραψε:
07 Ιαν 2023, 10:50
εγώ προτείνω μια και λείπει ο εξαιλ αν ο κοντοστούπης που έχει άποψη για τα πορτοκάλια είναι πατέρας με παιδί ή παιδί με πατέρα ή ξάδερφος με θείο το κοντοστούπης να διορθώνεται αυτόματα σε ψηλέ ή γίγαντα
:smt005:
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 07 Ιαν 2023, 22:33

xioni έγραψε:
07 Ιαν 2023, 22:25
...
καλησπέρα, μπορείτε να φυσήξετε λίγο εδώ;
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 07 Ιαν 2023, 22:35

Κουράζεις, ουδέτερο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2023, 23:33

xioni έγραψε:
07 Ιαν 2023, 22:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 02:20
Μπλα μπλα μπλα...
Πάλι δεν κατάλαβα τίποτα οπότε βάζω μια πρόταση και θέλω να την χρωματίσεις.

" O Sid Vicious είναι κοντοστούπης και με μικρή ψωλή και η ΓΑΛΗ είναι κομπλεξική θείτσα."

Περιμένω να μου χρωματίσεις την πρόταση ΚΑΙ με τα ΔΥΟ χρώματα (ποιοτικές διαφορές) και μετά περίμενε με στο "παιχνίδι των (αντι)παραθέσεων.
Ευκολάκι. Παίζεις στην κατηγορία "στιγμιαία συναισθηματικός".

Στην τελική, αν δεν σε κάλυψε ο Sid, βρες άλλον στα μέτρα σου, χρυσό μου.

Αν περιμένεις να βγαίνω με μεζούρα κάθε φορά που εσύ νοιώθεις ένα ανεκπλήρωτο κενό, κάνεις λάθος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 07 Ιαν 2023, 23:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 23:33
xioni έγραψε:
07 Ιαν 2023, 22:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 02:20
Μπλα μπλα μπλα...
Πάλι δεν κατάλαβα τίποτα οπότε βάζω μια πρόταση και θέλω να την χρωματίσεις.

" O Sid Vicious είναι κοντοστούπης και με μικρή ψωλή και η ΓΑΛΗ είναι κομπλεξική θείτσα."

Περιμένω να μου χρωματίσεις την πρόταση ΚΑΙ με τα ΔΥΟ χρώματα (ποιοτικές διαφορές) και μετά περίμενε με στο "παιχνίδι των (αντι)παραθέσεων.
Ευκολάκι. Παίζεις στην κατηγορία "στιγμιαία συναισθηματικός".

Στην τελική, αν δεν σε κάλυψε ο Sid, βρες άλλον χρυσό μου.

Αν περιμένεις να βγαίνω με μεζούρα κάθε φορά που εσύ νοιώθεις ένα ανεκπλήρωτο κενό, κάνεις λάθος.
Ωραία ρε γκάβλα. Πάμε στις (αντι) παραθέσεις.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2023, 23:42

xioni έγραψε:
07 Ιαν 2023, 23:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 23:33
xioni έγραψε:
07 Ιαν 2023, 22:25


Πάλι δεν κατάλαβα τίποτα οπότε βάζω μια πρόταση και θέλω να την χρωματίσεις.

" O Sid Vicious είναι κοντοστούπης και με μικρή ψωλή και η ΓΑΛΗ είναι κομπλεξική θείτσα."

Περιμένω να μου χρωματίσεις την πρόταση ΚΑΙ με τα ΔΥΟ χρώματα (ποιοτικές διαφορές) και μετά περίμενε με στο "παιχνίδι των (αντι)παραθέσεων.
Ευκολάκι. Παίζεις στην κατηγορία "στιγμιαία συναισθηματικός".

Στην τελική, αν δεν σε κάλυψε ο Sid, βρες άλλον χρυσό μου.

Αν περιμένεις να βγαίνω με μεζούρα κάθε φορά που εσύ νοιώθεις ένα ανεκπλήρωτο κενό, κάνεις λάθος.
Ωραία ρε γκάβλα. Πάμε στις (αντι) παραθέσεις.
Στις (αντιπαραθέσεις) ανεβαίνουν τα κόκκινα, βρε κουτό.

Αν ανεβάσεις κάτι κόκκινο, επειδή σε ενόχλησε, είναι δικό σου θέμα. Και όποιος γουστάρει θα μπαίνει να σχολιάζει αν πρέπει παραμείνει κόκκινο ή αν θα πρασινίσει.

Εγώ δεν δήλωσα θυρωρός εκεί. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών