Το παιχνίδι της σιωπής

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2023, 00:46

Με αφορμή το πρόσφατο θέμα που συγκλόνισε τη συλλογική συνείδηση του σεπτού αυτού χώρου, αναφορικά με το iso των αυθεντικών πλην δικαιολογημένων και των απαράδεκτων "παράτυπων" χαρακτηρισμών που απευθύνονται σε χρήστες, σταλκαρισμάτων κλπ προτείνω ένα παιχνίδι.

Κάθε χρήστης που θεωρεί ότι ένας άλλος χρήστης έκανε κάτι αθέμιτο, αντί να κάνει καταγγελία στο συντονισμό ή να αρχίζει τη μουρμούρα και τα παράπονα, να παραθέτει απλώς το μήνυμα με τον χαρακτηρισμό, που θεωρεί ότι παραβαίνει τους κανόνες του φόρουμ και να χρωματίζει/μεγεθύνει τον συγκεκριμένο χαρακτηρισμό.

Με αυτόν τον τρόπο, θα είναι μονίμως ορατός τόσο ο χρήστης, όσο και αυτό που έγραψε. Επίσης, θα γίνεται απολύτως σαφές σε όλους τι επιτρέπεται και τι όχι.

Καταλαβαίνω ότι χαλάει τη χαλαρότητα πολλών αλλά κάπου έχει κουράσει η ιστορία με τους χαλαρούς, που κάποια στιγμή παθαίνουν κατιτίς το διαφωτιστικόν.


Το καταλαβαίνω ότι σας ξενερώνει η ιδέα και ακριβώς γι' αυτό προτείνω να παίξουμε για μία εβδομάδα. Θα ανοίξει και ένα ξεχωριστό νήμα, όπου θα ανεβαίνουν οι παραθέσεις/σιωπηρές καταγγελίες, που έχουν γίνει και οι όποιες συζητήσεις για το τι είναι και τι δεν είναι θεμιτό, θα γίνονται εκεί.

Και μετά από ένα χ διάστημα το ξαναπαίζουμε.

Αν θέλετε να το παίξουμε συλλογικά, έχει καλώς. Αν δεν θέλετε και πάλι κανένα πρόβλημα. Θα το παίξω μόνη μου και όποιος θέλει να συμμετάσχει, δεκτός.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

xioni
Δημοσιεύσεις: 1604
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 07 Ιαν 2023, 01:52

Δεν κατάλαβα τίποτα από το καινούριο σου παιχνίδι. Μπορείς να μας δώσεις κάποια παραδείγματα;

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 07 Ιαν 2023, 01:56

xioni έγραψε:
07 Ιαν 2023, 01:52
Δεν κατάλαβα τίποτα από το καινούριο σου παιχνίδι. Μπορείς να μας δώσεις κάποια παραδείγματα;
xioni έγραψε:
01 Ιαν 2023, 02:23
Στο διάολο όλοι.
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 07 Ιαν 2023, 01:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 00:46

Καταλαβαίνω ότι χαλάει τη χαλαρότητα πολλών αλλά κάπου έχει κουράσει η ιστορία με τους χαλαρούς, που κάποια στιγμή παθαίνουν κατιτίς το διαφωτιστικόν.


αυτό δεν το κατάλαβα :smt017
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22579
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Ιαν 2023, 02:12


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2023, 02:20

xioni έγραψε:
07 Ιαν 2023, 01:52
Δεν κατάλαβα τίποτα από το καινούριο σου παιχνίδι. Μπορείς να μας δώσεις κάποια παραδείγματα;
Δεν είναι καινούριο μου παιχνίδι. Είναι πρόταση για συλλογικό παιχνίδι. Βασικό. Όποιος θέλει το παίζει.

Παραδείγματος χάριν, συμμετέχουμε εσύ κι εγώ σε ένα νήμα με θέμα τα πορτοκάλια. Κι επειδή εσύ με εκνευρίζεις, σου πετάω εγώ ένα "άσε μας ρε κοντοστούπη που έχεις κι άποψη για τα πορτοκάλια", θεωρώντας για κάποιο βλακώδη λόγο ότι με αυτόν τον τρόπο εκθέτω εγώ εσένα.

Εσύ απλώς θα κάνεις παράθεση σ' αυτό που έγραψα. Παραδείγματος χάριν.
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 00:46
άσε μας ρε κοντοστούπη που έχεις κι άποψη για τα πορτοκάλια
Κατανοητόν;

Αν μείνει το μήνυμα, το "κοντοστούπης" είναι ελεύθερο για χρήση στον οποιονδήποτε.

Αν φύγει, απαγορεύεται για τον οποιονδήποτε.

Οπότε, θα κοπούν και τα νιανιανιά για ηθικά ή ανήθικα αφηγήματα, καυστικό ή υβριστικό χιούμορ, αυθεντικότητες, βαρβαρότητες κλπ κλπ κλπ
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 07 Ιαν 2023, 02:26

enaon έγραψε:
07 Ιαν 2023, 02:12
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22579
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Ιαν 2023, 02:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 02:20

Αν μείνει το μήνυμα, το "κοντοστούπης" είναι ελεύθερο για χρήση στον οποιονδήποτε.

Αν φύγει, απαγορεύεται για τον οποιονδήποτε.
καιπώς θα ξέρουμε οτι εφυγε; Θα τα κρατάει ο βαζοομβα σε λιστα ε;

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 07 Ιαν 2023, 02:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 02:20
xioni έγραψε:
07 Ιαν 2023, 01:52
Δεν κατάλαβα τίποτα από το καινούριο σου παιχνίδι. Μπορείς να μας δώσεις κάποια παραδείγματα;
Δεν είναι καινούριο μου παιχνίδι. Είναι πρόταση για συλλογικό παιχνίδι. Βασικό. Όποιος θέλει το παίζει.

Παραδείγματος χάριν, συμμετέχουμε εσύ κι εγώ σε ένα νήμα με θέμα τα πορτοκάλια. Κι επειδή εσύ με εκνευρίζεις, σου πετάω εγώ ένα "άσε μας ρε κοντοστούπη που έχεις κι άποψη για τα πορτοκάλια", θεωρώντας για κάποιο βλακώδη λόγο ότι με αυτόν τον τρόπο εκθέτω εγώ εσένα.

Εσύ απλώς θα κάνεις παράθεση σ' αυτό που έγραψα. Παραδείγματος χάριν.
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 00:46
άσε μας ρε κοντοστούπη που έχεις κι άποψη για τα πορτοκάλια
Κατανοητόν;

Αν μείνει το μήνυμα, το "κοντοστούπης" είναι ελεύθερο για χρήση στον οποιονδήποτε.

Αν φύγει, απαγορεύεται για τον οποιονδήποτε.

Οπότε, θα κοπούν και τα νιανιανιά για ηθικά ή ανήθικα αφηγήματα, καυστικό ή υβριστικό χιούμορ, αυθεντικότητες, βαρβαρότητες κλπ κλπ κλπ
για να καθοριστεί αποδεκτό λεξιλόγιο είναι καλό, αλλά χάνεται το κριτήριο της επαναληψιμότητας
αν ο μπέρια σε πει μπαγλαμά μία φορά στα δέκα χρόνια και μάλιστα ως προσφώνηση σε μία συγκεκριμένη πρόταση με γεγονός που θα σου μεταφέρει μετά, είναι άλλο από το να κουοτάρει κάθε ποστ σου και να σε λέει μπαγλαμά σκέτο

από την άλλη υπάρχουν και κάποια μέλη κάνουν κρα ότι τρέφονται από την κριτική και σε κάθε ποστ τους κάνουν προσπάθεια να ξανακούσουν μπαγλαμά (δεν θα πω ονόματα μην με πιέζετε, εξάλλου είναι και άλλοι εκτός από Νάιδα) εξού και δεν κάνουν αναφορές ούτε διαμαρτύρονται σχετικώς

το σίγουρο είναι ότι αν κάποιος τσακώνεται με πολλούς και συνεχώς, μάλλον έχει άδικο (όχι απαραίτητα στο τι λέει, αλλά σίγουρα στο ποιο καταφύγιο έχει βρει να εκφράζεται)
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14614
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 07 Ιαν 2023, 10:50

εγώ προτείνω μια και λείπει ο εξαιλ αν ο κοντοστούπης που έχει άποψη για τα πορτοκάλια είναι πατέρας με παιδί ή παιδί με πατέρα ή ξάδερφος με θείο το κοντοστούπης να διορθώνεται αυτόματα σε ψηλέ ή γίγαντα

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22794
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 07 Ιαν 2023, 11:07

πως κλαψομουνιαζε με αυτό το τραγούδι τέλη 90ς αργά το βράδυ; είχε και κάτι υπνωτιστικο που σε αποχαυνωνε, βάλε και τα ψάρια. δε ξεχνιεται.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 07 Ιαν 2023, 12:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 02:20
xioni έγραψε:
07 Ιαν 2023, 01:52
Δεν κατάλαβα τίποτα από το καινούριο σου παιχνίδι. Μπορείς να μας δώσεις κάποια παραδείγματα;
Δεν είναι καινούριο μου παιχνίδι. Είναι πρόταση για συλλογικό παιχνίδι. Βασικό. Όποιος θέλει το παίζει.

Παραδείγματος χάριν, συμμετέχουμε εσύ κι εγώ σε ένα νήμα με θέμα τα πορτοκάλια. Κι επειδή εσύ με εκνευρίζεις, σου πετάω εγώ ένα "άσε μας ρε κοντοστούπη που έχεις κι άποψη για τα πορτοκάλια", θεωρώντας για κάποιο βλακώδη λόγο ότι με αυτόν τον τρόπο εκθέτω εγώ εσένα.

Εσύ απλώς θα κάνεις παράθεση σ' αυτό που έγραψα. Παραδείγματος χάριν.
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 00:46
άσε μας ρε κοντοστούπη που έχεις κι άποψη για τα πορτοκάλια
Κατανοητόν;

Αν μείνει το μήνυμα, το "κοντοστούπης" είναι ελεύθερο για χρήση στον οποιονδήποτε.

Αν φύγει, απαγορεύεται για τον οποιονδήποτε.

Οπότε, θα κοπούν και τα νιανιανιά για ηθικά ή ανήθικα αφηγήματα, καυστικό ή υβριστικό χιούμορ, αυθεντικότητες, βαρβαρότητες κλπ κλπ κλπ
Τα γνωστά. Οι άλλοι που είναι τόσο λίγοι κι εσύ που είσαι πολύ άτομο και καταδεικνύεις τους άλλους. Άσε μας ρε θείτσα.
Να έλα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2023, 12:50

filitsa έγραψε:
07 Ιαν 2023, 02:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 02:20
xioni έγραψε:
07 Ιαν 2023, 01:52
Δεν κατάλαβα τίποτα από το καινούριο σου παιχνίδι. Μπορείς να μας δώσεις κάποια παραδείγματα;
Δεν είναι καινούριο μου παιχνίδι. Είναι πρόταση για συλλογικό παιχνίδι. Βασικό. Όποιος θέλει το παίζει.

Παραδείγματος χάριν, συμμετέχουμε εσύ κι εγώ σε ένα νήμα με θέμα τα πορτοκάλια. Κι επειδή εσύ με εκνευρίζεις, σου πετάω εγώ ένα "άσε μας ρε κοντοστούπη που έχεις κι άποψη για τα πορτοκάλια", θεωρώντας για κάποιο βλακώδη λόγο ότι με αυτόν τον τρόπο εκθέτω εγώ εσένα.

Εσύ απλώς θα κάνεις παράθεση σ' αυτό που έγραψα. Παραδείγματος χάριν.
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 00:46
άσε μας ρε κοντοστούπη που έχεις κι άποψη για τα πορτοκάλια
Κατανοητόν;

Αν μείνει το μήνυμα, το "κοντοστούπης" είναι ελεύθερο για χρήση στον οποιονδήποτε.

Αν φύγει, απαγορεύεται για τον οποιονδήποτε.

Οπότε, θα κοπούν και τα νιανιανιά για ηθικά ή ανήθικα αφηγήματα, καυστικό ή υβριστικό χιούμορ, αυθεντικότητες, βαρβαρότητες κλπ κλπ κλπ
για να καθοριστεί αποδεκτό λεξιλόγιο είναι καλό, αλλά χάνεται το κριτήριο της επαναληψιμότητας
αν ο μπέρια σε πει μπαγλαμά μία φορά στα δέκα χρόνια και μάλιστα ως προσφώνηση σε μία συγκεκριμένη πρόταση με γεγονός που θα σου μεταφέρει μετά, είναι άλλο από το να κουοτάρει κάθε ποστ σου και να σε λέει μπαγλαμά σκέτο

από την άλλη υπάρχουν και κάποια μέλη κάνουν κρα ότι τρέφονται από την κριτική και σε κάθε ποστ τους κάνουν προσπάθεια να ξανακούσουν μπαγλαμά (δεν θα πω ονόματα μην με πιέζετε, εξάλλου είναι και άλλοι εκτός από Νάιδα) εξού και δεν κάνουν αναφορές ούτε διαμαρτύρονται σχετικώς

το σίγουρο είναι ότι αν κάποιος τσακώνεται με πολλούς και συνεχώς, μάλλον έχει άδικο (όχι απαραίτητα στο τι λέει, αλλά σίγουρα στο ποιο καταφύγιο έχει βρει να εκφράζεται)
Βασικά, είναι άλλο πράγμα τα ποσταρίσματα που εκνευρίζουν κάποιους για τον χ ή ψ λόγο και άλλο τα ποσταρίσματα που χρησιμοποιούν εκφράσεις, χαρακτηρισμούς κλπ που μπορούν να εκληφθούν ως ρατσιστικοί, σεξιστικοί, μισαλλόδοξοι, συκοφαντικοί κλπ κλπ κλπ

Άλλο η έκθεση προσωπικών δεδομένων από τον ίδιο τον χρήστη και άλλο η έκθεση προσωπικών (υποθετικών ή μη) δεδομένων από έναν χλιμίτζουρα, που πιθανόν δεν ξέρει καν ο χρήστης αλλά λειτουργεί με υπόγειο δίκτυο πληροφοριών (τρομάρα τους).

Άλλο η όποια αντιπαράθεση για ό,τι γράφεται στο φόρουμ και άλλο η αντιπαράθεση για τα μου' πες σου' πα σε πιμί. Αυτό είναι κάτι που δεν αφορά το φόρουμ.

Κατανοητόν μέχρι εδώ;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2023, 12:55

John Dear έγραψε:
07 Ιαν 2023, 12:46
Τα γνωστά. Οι άλλοι που είναι τόσο λίγοι κι εσύ που είσαι πολύ άτομο και καταδεικνύεις τους άλλους. Άσε μας ρε θείτσα.
Να έλα.
Εγώ χαρά μου, δεν κάνω καταγγελίες. Μια πρόταση για να έρθει το πράγμα στα ίσα του, έκανα.

Και θέλω κάτι πιο σοβαρό για να ασχοληθώ.

Αν είναι πρωτότυπο, θα το αφήσω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Το παιχνίδι της σιωπής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 07 Ιαν 2023, 12:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2023, 12:55
John Dear έγραψε:
07 Ιαν 2023, 12:46
Τα γνωστά. Οι άλλοι που είναι τόσο λίγοι κι εσύ που είσαι πολύ άτομο και καταδεικνύεις τους άλλους. Άσε μας ρε θείτσα.
Να έλα.
Εγώ χαρά μου, δεν κάνω καταγγελίες. Μια πρόταση για να έρθει το πράγμα στα ίσα του, έκανα.

Και θέλω κάτι πιο σοβαρό για να ασχοληθώ.

Αν είναι πρωτότυπο, θα το αφήσω.
Προφανώς το λες στον εαυτό σου για να το πιστέψεις. Δεν σε έχω δει να κάνεις σοβαρό διάλογο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών