Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Ιαν 2019, 03:05

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:03
γιατί να μην τριγυρνούν;
πόσοι λογαριασμοί υπάρχουν που δεν έχουν ούτε ένα ποστ.
πόσοι από αυτούς ανήκουν στο ίδιο άτομο;
μπορείς να το περιορίσεις;
Δηλαδή γιατί να κάνεις κλώνο αν δεν τον χρησιμοποιείς;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 17 Ιαν 2019, 03:06

Spiros252 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:01
Αλλά γιατί πιστεύετε ότι οι κλώνοι τριγυρνούν ανενόχλητοι;
Η Γη δεν είναι επίπεδη, γυρίζει.
the end

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 17 Ιαν 2019, 03:06

Αυτοί που δεν έχουν ούτε ένα ποστ δεν μας αποσχολούν στην προκειμένη περίπτωση.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

2019
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 03:01

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 2019 » 17 Ιαν 2019, 03:08

Γάταρος έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:05
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:03
γιατί να μην τριγυρνούν;
πόσοι λογαριασμοί υπάρχουν που δεν έχουν ούτε ένα ποστ.
πόσοι από αυτούς ανήκουν στο ίδιο άτομο;
μπορείς να το περιορίσεις;
Δηλαδή γιατί να κάνεις κλώνο αν δεν τον χρησιμοποιείς;
για να καπαρώσεις κανένα υπεργαμάτο όνομα
εγώ από το τόπικ καρεκλών αριστου νάνδρου όταν αναφέρθηκε ότι σε 1 βδομάδα θα δούμε μέλος με νικ δικηγόρος αρίστου
έτρεξα να κάμω τα κουμάντα μου :oops:
aLiCat έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:28
Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:27


Μας διώχνετε;
Μήπως μας εκβιάζετε οτι θα φύγετε;

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 17 Ιαν 2019, 03:08

Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:06
Spiros252 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:01
Αλλά γιατί πιστεύετε ότι οι κλώνοι τριγυρνούν ανενόχλητοι;
Η Γη δεν είναι επίπεδη, γυρίζει.
Εικόνα
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 17 Ιαν 2019, 03:09

Άλλος ένας χάρτης που δεν έχει το Καστελόριζο.
the end

2019
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 03:01

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 2019 » 17 Ιαν 2019, 03:10

Spiros252 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:06
Αυτοί που δεν έχουν ούτε ένα ποστ δεν μας αποσχολούν στην προκειμένη περίπτωση.
αν τελικά προχωρήσει κάποιο πλαφόν νέων τόπικ για μέλος/χρονικό όριο
προτείνω να μπορείς να δώσεις σε κάποιον φίλο το δικαίωμα σου αν δεν θες να ανοίξεις εσύ :bored:
ο πάνας είναι φίλος μου και έχω να δω τόπικ καιρό :bored:
aLiCat έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:28
Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:27


Μας διώχνετε;
Μήπως μας εκβιάζετε οτι θα φύγετε;

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 17 Ιαν 2019, 03:13

2019 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:10
Spiros252 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:06
Αυτοί που δεν έχουν ούτε ένα ποστ δεν μας αποσχολούν στην προκειμένη περίπτωση.
αν τελικά προχωρήσει κάποιο πλαφόν νέων τόπικ για μέλος/χρονικό όριο
προτείνω να μπορείς να δώσεις σε κάποιον φίλο το δικαίωμα σου αν δεν θες να ανοίξεις εσύ :bored:
ο πάνας είναι φίλος μου και έχω να δω τόπικ καιρό :bored:
Δεν με έχεις ανάγκη, μπορείς να στήσεις επιχείρηση.

Θα φτιάξεις 50 κλώνους διαφορετικούς και μετά θα τους νοικιάζεις στα μποτάκια 0,10€ το ποστ.
the end

2019
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 03:01

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 2019 » 17 Ιαν 2019, 03:16

Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:13


Δεν με έχεις ανάγκη

σε έχω :vp01:
aLiCat έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:28
Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:27


Μας διώχνετε;
Μήπως μας εκβιάζετε οτι θα φύγετε;

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 17 Ιαν 2019, 03:57

Αυτό που μου φαινόταν άσχημο και στο παλιό phorum.gr και συμβαίνει και εδώ είναι η δημιουργία δεκάδων θεμάτων γύρω από το ίδιο θέμα. Π.χ. Τώρα που είναι και επικαιρότητα μπορείς να δεις να ανοίγουν καμιά 10αριά θέματα για το μακεδονικό την ημέρα. Σε όλο αυτό το μπάχαλο κάπου χάνεσαι και διασκορπίζονται οι απόψεις σε πολλά θέματα με αποτέλεσμα να πλήττεται η γενικότερη συνοχή. Αυτό είναι και εις βάρος της ποιότητας αφού οι όποιες ενδιαφέρουσες απόψεις ή τα posts που περιέχουν χρήσιμα στοιχεία για ένα θέμα (π.χ. στην ιστορία) χάνονται πολύ γρήγορα και ο αναζητητής δυσκολεύεται να βρει μια ιδέα που τον ενδιαφέρει ή θεώρησε σημαντική στην πρώτη ανάγνωση.

Σε άλλα φόρουμ που πλέον έχουν βαλτώσει, δεν μπορούσες να ανοίξεις πολλά threads γύρω από το ίδιο θέμα. Σου το κλείδωναν και σε παρέπεμπαν στο υπάρχον νήμα όπου μπορούσες να μεταφέρεις τα στοιχεία σου. Αυτό είναι μεν καλό καθώς τα στοιχεία συγκεντρώνονται σε λιγότερα θέματα αλλά τα θέματα μπορούν να φτάσουν 50 σελίδες και βάλε με αποτέλεσμα να φτιάχνεται το part 2 του αρχικού θέματος. Βέβαια εδώ αυτό είναι λίγο δύσκολο να γίνει (πόσο μάλλον στο παλιό phorum.gr που ήταν κυριολεκτικά χάος από περιεχόμενο) λόγω μεγάλου αριθμού μελών. Γίνεται πιο εύκολα σε φόρουμ που έχουν ειδικό περιεχόμενο (π.χ. τεχνολογία, μεταφυσικό κλπ.) και τα μέλη είναι λιγότερα.

Βασικά νομίζω ότι τα φόρουμ είναι παρωχημένα πλέον ως μέσο διαδικτυακής επικοινωνίας. Πλέον έχουμε περάσει στην επικράτηση των social media και του youtube όπου ο άλλος προτιμάει να καταθέτει μια γρήγορη άποψη που θα την δουν πολλοί και να την κάνει παρά να γράφει κατεβατά που να τεκμηριώνει τις θέσεις του σημείο προς σημείο. Απλά πάντα θα υπάρχουν οι πιο ρομαντικοί που θα συντηρούν και τα φόρουμ. Ομως υπάρχει και ο ανταγωνισμός των blog για έναν που επιθυμεί αναλυτικότερη παρουσίαση ιδεών και θεμάτων.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Ιαν 2019, 04:41

Jimmy81 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:57
Σε άλλα φόρουμ που πλέον έχουν βαλτώσει, δεν μπορούσες να ανοίξεις πολλά threads γύρω από το ίδιο θέμα.
Γι' αυτό έχουν βαλτώσει. Ψάχνεις μια πληροφορία και καταλήγεις να γράφεσαι σ' ένα φόρουμ για να κάνεις μια ερώτηση και σε παραπέμπουν σ' ένα νήμα με 350 σελίδες και σου λένε διάβασε αυτό γιατί αυτό που ρωτάς έχει απαντηθεί πολλές φορές. Αν δεν το κάνεις θεωρείσαι και τεμπέλης που τα θέλεις όλα στο πιάτο.

Εδώ δεν υπάρχουν νήματα που αφορούν ακριβώς το ίδιο θέμα. Ένα ζήτημα μπορεί να έχει πολλές διαφορετικές προεκτάσεις οπότε δεν είναι κακό αν κάποιος θέλει να συζητήσει ειδικά για κάθε μια από αυτές.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22590
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Ιαν 2019, 08:24

το πρόβλημα είναι σύνθετο νομίζω. Θεωρούμε δεδομένο οτι στον χρόνο που θα μεσολαβήσει απο την εγγραφή/ενεργοποίηση του προκλητικού χρήστη, έως την ώρα που θα μπαναριστεί αν το παρακάνει αλήθεια, εμείς θα τα κάνουμε μπάχαλο ό,τι και να γίνει, δεν θα κρατηθούμε με τίποτα.

Προσπαθούμε να βρούμε τρόπους να μην εκφραζόμαστε αυθόρμητα, γιατι το αυθόρμητα μας ειναι άστα να πάνε, ή γιατί θέλουμε να σώσουμε πολύ τον κόσμο και δεν κρατιόμαστε; Έχουμε καταλάβει;

εγώ νομίζω οτι έχουμε κάνει ωραία βήματα προς τον αυτοέλεγχο σαν κοινότητα, έρχεται περίοδος κρίσης, εκλογές, θα κριθούμε με τον ένα τρόπο ή τον άλλο σίγουρα :)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22590
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Ιαν 2019, 08:40

υγ. Αυτά βέβαια για πάνω απο το τραπέζι, εκεί που μιλάμε όλοι με όλους. Όταν σώζεις θεωρείς οτι μπορείς και κάτω απο το τραπέζι να βρίσεις τον άλλον σαν να είναι νορμάλ, και είναι εκνευριστικό. Αν έβρισκα κάτι χρήσιμο εγώ, είναι δενυ αλλ σε όλους στα πμ, και όποιος θέλει το ανοίγει για όποιον θέλει, είναι εργαλείο λύσης παρεξήγησης ή προσωπικής επικοινωνίας, δεν είναι εργαλείο που βοηθάει γενικά να είμαστε πολιτισμένοι στο ανοικτό διάλογο. :)

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4621
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 17 Ιαν 2019, 09:11

Η οδηγία που παίρνουν τα εμμισθα τρολ και εμμεσα ακολουθούν και οι εθελοντές είναι "ανοίξτε νηματα για να φαίνεται πάνω πάνω ο τίτλος, δεν εχει σημασία το περιεχόμενο". Επίσης, πολλοί όντως είναι τεμπέληδες ή υπερεκτιμουν την αποψαρα τους ή απλώς δεν έχουν συνηθίσει τη λειτουργία ενός φόρουμ και ανοίγουν νήμα για θεμα που υπάρχει ήδη.

Ένας περιορισμός στη νηματοθεσια θα απέτρεπε τους πρώτους και θα έδινε κίνητρο στους δεύτερους να χρησιμοποιούν τα υπάρχοντα νήματα ή το πολύ χρήσιμο εργαλείο της αναζήτησης. Μπορείς να ψάξεις σε συγκεκριμένη ενότητα, σε συγκεκριμένο νήμα, χρησιμοποιώντας λέξεις ή αποσπάσματα λέξεων ή ονόματα μελών, ημερομηνία κτλ. Για μένα, η λογική των μηχανών αναζήτησης θα πρέπει να διδάσκεται από το σχολείο όπως, λέμε τωρα, θα έπρεπε να διδάσκεται η αναζήτηση σε ένα βιβλίο με τη χρήση ευρετηρίου.

Περιορισμός βάσει αριθμού δημοσιεύσεων θα απέτρεπε από τη συμμετοχή τα νέα μέλη, εκτός αν είναι πολύ μικρός πχ 5-10 δημοσιεύσεις. Ο καλύτερος περιορισμός, αν μπορεί τεχνικά να γίνει, είναι ο χρονικός. Ένα νήμα την ημέρα τον αντμιν τον κάνει πέρα.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Ιαν 2019, 09:28

Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:43
Μπορεί να μου έρθει να ανοίξω 5 νήματα και 3 σαμπάνιες, να μην μπορώ;
Όποιος ανοίγει πάνω από 1 σαμπάνια ΜΠΑΝ επιτόπου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών