Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14874
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 17 Ιαν 2019, 09:34

Βασικά νομίζω ότι τα φόρουμ είναι παρωχημένα πλέον ως μέσο διαδικτυακής επικοινωνίας. Πλέον έχουμε περάσει στην επικράτηση των social media και του youtube όπου ο άλλος προτιμάει να καταθέτει μια γρήγορη άποψη που θα την δουν πολλοί και να την κάνει παρά να γράφει κατεβατά που να τεκμηριώνει τις θέσεις του σημείο προς σημείο. Απλά πάντα θα υπάρχουν οι πιο ρομαντικοί που θα συντηρούν και τα φόρουμ. Ομως υπάρχει και ο ανταγωνισμός των blog για έναν που επιθυμεί αναλυτικότερη παρουσίαση ιδεών και θεμάτων.
Παραταύτα (αν και ήδη τα σόσιαλ μίδια έχουν αρχίσει αν όχι να φθίνουν, τουλάχιστον να αμφισβητούνται), θα υπερασπιστώ μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματός μου την ύπαρξη των φόρουμ.Εικόνα
Γιατί όπως και να το κάνουμε, πρέπει να (επι)ζήσουμε κι εμείς οι ρομαντικοί. Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 17 Ιαν 2019, 09:59

Rakomelofronas έγραψε:
17 Ιαν 2019, 09:11
Περιορισμός βάσει αριθμού δημοσιεύσεων θα απέτρεπε από τη συμμετοχή τα νέα μέλη, εκτός αν είναι πολύ μικρός πχ 5-10 δημοσιεύσεις. Ο καλύτερος περιορισμός, αν μπορεί τεχνικά να γίνει, είναι ο χρονικός. Ένα νήμα την ημέρα τον αντμιν τον κάνει πέρα.
Υπάρχει περιορισμός (αυτή την περίοδο στα 50 ποστ) για άνοιγμα νέου νήματος, στα νέα μέλη.
Μπορούν να ανοίξουν σε ειδική (μη δημόσια) για αυτό το σκοπό ενότητα, αλλά πρέπει να εγκριθεί για να περάσει στις δημόσιες ενότητες.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14874
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 17 Ιαν 2019, 10:02

2019 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:16
Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:13


Δεν με έχεις ανάγκη

σε έχω :vp01:

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 17 Ιαν 2019, 10:08

aLiCat έγραψε:
17 Ιαν 2019, 09:34
Παραταύτα (αν και ήδη τα σόσιαλ μίδια έχουν αρχίσει αν όχι να φθίνουν, τουλάχιστον να αμφισβητούνται), θα υπερασπιστώ μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματός μου την ύπαρξη των φόρουμ.Εικόνα
Γιατί όπως και να το κάνουμε, πρέπει να (επι)ζήσουμε κι εμείς οι ρομαντικοί. Εικόνα
:lol::sal5:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Ιαν 2019, 10:17

Μια χαρά ειναι το πχώρουμ.
Εντάξει αν μπορούσαν να περιοριστούν μια δυο ιδρυματικές και αλλες μια δυο επαγγελματικές, περσόνες θα ήταν καλό. Αλλά και έτσι ειναι οκ.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Ιαν 2019, 11:33

Για εξαγωγή συμπερασμάτων, χρήσιμος είναι και ο λόγος απαντήσεων (συμμετοχής) σε ξένα θέματα ως προς αυτά που ανοίγει ο χρήστης.

Συνήθως αυτοί που ανοίγουν απανωτά θέματα δεν μετέχουν σε άλλα. Επομένως ενδιαφέρονται μόνο για τα δικά τους, που σε εμένα μεταφράζεται ως "θέλω να περάσω με το ζόρι το μήνυμά μου".

Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια καταμέτρηση στο phpBB, το βρίσκω πάντως πολύ σημαντικό στοιχείο, ίσως να το προτείναμε στην ομάδα που το φτιάχνει.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 18 Ιαν 2019, 21:38

Τα πολλά νέα θέματα είναι υγεία για ένα φορουμ, διαφορετικά αυτό βαλτώνει και είναι βαρετό. Κάθε νέο τοπικ δίνει νέες αφορμές και ιδέες για συζήτηση, καλεί και ενθαρρύνει τους χρήστες του φόρουμ να δουν και τελικά να συζητήσουν ένα θέμα από μία διαφορετική οπτική.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11636
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 18 Ιαν 2019, 21:40

0.60 ναφαμεψωμακι

User_601

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 18 Ιαν 2019, 21:44

Ναι.Λοιπον....τα πολλα θεματα ειναι ωραια,αλλα να ειναι ΝΕΑ θεματα.Οχι επαναλαμβανομενα.Και οχι για το ιδιο ζητουμενο 100 θρεντς.
Το πιο λογικο που το εφαρμοζουν και ολα τα φορουμς ειναι οχι να περιορισετε τα θεματα που μπορει να ανοιγει ενας χρηστης,αλλα να συγχωνευετε τα θεματα που αφορουν το ιδιο αντικειμενο.Δηλαδη ανοιγεται ενα θεμα για το ταδε και βλεπουμε 800 θεματα παλι για το ιδιο θεμα.Ε,αυτο δεν ειναι ουτε λειτουργικο,ουτε σοβαροτητα φορουμ δειχνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 18 Ιαν 2019, 21:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 18 Ιαν 2019, 21:48

Jimmy81 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 03:57
Βασικά νομίζω ότι τα φόρουμ είναι παρωχημένα πλέον ως μέσο διαδικτυακής επικοινωνίας. Πλέον έχουμε περάσει στην επικράτηση των social media και του youtube όπου ο άλλος προτιμάει να καταθέτει μια γρήγορη άποψη που θα την δουν πολλοί και να την κάνει παρά να γράφει κατεβατά που να τεκμηριώνει τις θέσεις του σημείο προς σημείο.
Για εμένα δεν είναι παρωχημένα τα φόρουμ γιατί στα fb, τουίτερ κλπ. δεν βρίσκεις αναλύσεις για τα θέματα όπως και στο youtube. Για παράδειγμα, ένας συμφορουμίτης έβαλε το άρθρο 7 της συμφωνίας των Πρεσπών, την οποία δεν είχα διαβάσει και δεν ήξερα την σημασία του.

Όσο για να θέματα της μίας δημοσίευσης, (έχω ανοίξει κι εγώ που δεν ''περπάτησαν'') αν δεν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα του φόρουμ, είναι καλό να υπάρχουν για πληροφόρηση αυτού που θα το διαβάσει δεδομένου ότι το φόρουμ είναι ψηλά στο ρανκ του google.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 18 Ιαν 2019, 21:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

User_601

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 18 Ιαν 2019, 21:49

Δεν διαπραγματευομαι καν την συγκριση φορουμς με σοσιαλ μιντια.Καμια συγκριση,καμια σχεση.Τα φορα ειναι αλλο πραγμα,απειρως ανωτερο απο ενα φεεις η τουιτερ.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 18 Ιαν 2019, 21:52

Όσο για τα πολλά θέματα πχ. για το όνομα των Σκοπίων εννοείται ότι πρέπει να είναι τόσα γιατί το θέμα δεν εξαντλείται με ένα-δύο νήματα. Για παράδειγμα έκανα νήμα για το άρθρο 7 της συμφωνίας που θα πήγαινε άπατο αν ήταν σε ένα γενικό νήμα για το σκοπιανό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 18 Ιαν 2019, 21:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 18 Ιαν 2019, 21:53

brb και tyt έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:52
Όσο για τα πολλά θέματα πχ. για το όνομα των Σκοπίων εννοείται ότι πρέπει να είναι τόσα γιατί το θέμα δεν εξαντλείται με ένα-δύο νήματα. Για παράδειγμα έκαναν νήμα για το άρθρο 7 της συμφωνίας που θα πήγαινε άπατο αν ήταν σε ένα γενικό νήμα για το σκοπιανό.
:smt023

User_601

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 18 Ιαν 2019, 21:56

Ναι...για τον ζακ ποσα θεματα πρεπει να ανοιχτουνε;Σε καθε νεα πτυχη βλεπαμε να ανοιγουν νεα θεματα.Το ιδιο για την κοπελα στην ροδο,.Πριν λιγο ανοιχτηκε θεμα νεο,για τον αλβανο που κατηγορηται και για αλλο βιασμο ,δηλαδη ποσα θεματα θα εχουμε και σε καθε νεα πτυχη παι καινουργιο θεμα;Αυτα δεν ειναι σοβαρα.Και χανεται ο χρηστης.Και χανονται καια ποψεις.Ενα ζητουμενο ενα θεμα.1ΟΟ θεματα για το ιδιο ζητουμενο,ειναι λαθος εντελως.

Ορέστης 35

Re: Ποιότητα φόρουμ και πρόταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Ιαν 2019, 22:04

sharp έγραψε:
17 Ιαν 2019, 01:20
Η ποιότητα του φόρουμ έχει φτάσει το -10ν.

Ένας από τους λόγους είναι ότι ανοίγονται πολλά θέματα από τον ίδιο χρήστη.

Η πρόταση είναι να μπει ένα όριο στο πόσα νέα Θέματα θα μπορεί να δημιουργεί ο ίδιος χρήστης, π.χ. ένα τη μέρα.

Επειδή το ποιοτικό είναι δύσκολο να κριθεί, τουλάχιστον να περιοριστεί το ποσοτικό.

Τι λέτε;
Μηπως υπονοεις εμενα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών