Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

User_601

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 11 Μαρ 2019, 21:10

Airman68 έγραψε:
11 Μαρ 2019, 20:53
Ισχύει αυτό για απλή παράθεση απόψεων σε ένα ανεπίσημο φόρουμ όπως αυτό, από το οποίο δεν θα προκύψει κάποια επίσημη ανακοίνωση κλπ;
Μα τι λες;Παντου ισχυει...οταν εχεις κανει αντιγραφη κειμενου η εστω μερους κειμενου.Τις δικες σου αποψεις σαφως γραψτες,αν δεν παραβιαζουν νομοθεσια,αλλα τα ΚΟΠΥ ειτε ολικως ειτε μερικως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρεπει να μπαινει πηγη,ΕΝΕΡΓΗ που να οδηγει ακριβως στο αρθρο και το ονοματεπωνυμο του αρθρογραφου οταν υπαρχει.ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΝΕΤ,εκτος αν γραφεις προσωπικο μηνυμα η στελνεις μεηλ.Σε δημοσια θεα ΠΑΝΤΟΥ.
Ειναι ξεκαθαρα παρανομο και μαλιστα ουτε τους ιδιοκτητες των σαιτς συμφερει,τους ΤΙΜΩΡΕΙ Η ΓΚΟΥΓΚΛ.
Αντιγραφή Άρθρων από άλλα Site, Έξυπνα και Νόμιμα
Ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες επιτυχίας για μια ιστοσελίδα, είναι το να γράφουμε υψηλής ποιότητας άρθρα, σε καθημερινή βάση. Υπάρχει όμως ένας τρόπος να κάνουμε αντιγραφή άρθρων από άλλα site, ο οποίος είναι έξυπνος, 100% νόμιμος, και βγαίνουμε κερδισμένοι και εμείς, αλλά και το site από το οποίο αντιγράφουμε.
Τα μεγαλύτερα λάθη στην αντιγραφή άρθρων
Λάθος 1ο: αντιγραφή άρθρων χωρίς καθόλου πηγή
Λάθος 2ο: αντιγραφή άρθρων χωρίς ενεργή πηγή
Λάθος 3ο: αντιγραφή άρθρων με ενεργή πηγή προς την αρχική σελίδα
Λάθος 4ο: αντιγραφή άρθρων με ενεργή πηγή προς τα αρχικά άρθρα

Η έξυπνη, νόμιμη και παραγωγική μέθοδος για την αντιγραφή άρθρων
Ποια είναι η σωστή μέθοδος αντιγραφής που χρησιμοποιεί το Lifehacker.com
Πώς να εφαρμόσετε την αντιγραφή άρθρων στη δική σας ιστοσελίδα
Τι μπορώ να κάνω αν αντιγράφουν άρθρα από την ιστοσελίδα μου

Τα μεγαλύτερα λάθη στην αντιγραφή άρθρων
Πολλοί κάτοχοι ιστοσελίδας, ακόμη και ορισμένοι που είναι για χρόνια στο χώρο, ακολουθούν εντελώς λάθος μεθόδους για την αντιγραφή άρθρων.

Ο τρόπος με τον οποίο αντιγράφουν άρθρα όχι μόνο είναι παράνομος, αλλά στην πράξη καταλήγει να βλάπτει την ίδια τους την ιστοσελίδα, με τρόπους που δεν φαντάζονται.
Λάθος 1ο: αντιγραφή άρθρων χωρίς καθόλου πηγή
Δεν χρειάζεται να επεκταθούμε ιδιαίτερα σε αυτό. Η αντιγραφή άρθρων λέξη προς λέξη χωρίς ρητή άδεια από τον δημιουργό του άρθρου αποτελεί λογοκλοπή.

Προφανώς, οι άνθρωποι που επιδίδονται στην αντιγραφή άρθρων και την αυτούσια αναδημοσίευσή τους στις ιστοσελίδες τους χωρίς πηγή δεν έχουν καμία ψευδαίσθηση νομιμότητας.
Αυτό όμως που λογικά δεν γνωρίζουν είναι πως, με την τακτική αυτή, καταβαραθρώνουν τις ίδιες τους τις σελίδες.

Ο λόγος είναι πως η Google, από το 2011 με την ανανέωση Panda του αλγόριθμου για το Ranking των ιστοσελίδων - και τη μετέπειτα ανανέωση Penguin - τιμωρεί ενεργά τους αντιγραφείς.
Όπως έγραψαν στις 24 Φεβρουαρίου 2011 στο επίσημο Blog της Google (σε ελεύθερη μετάφραση, ο τονισμός δικός μας):

"Αυτή η ανανέωση είναι σχεδιασμένη να μειώνει το ranking σε ιστοσελίδες χαμηλής ποιότητας - ιστοσελίδες που έχουν χαμηλή αξία για τους χρήστες, αντιγράφουν περιεχόμενο από άλλες ιστοσελίδες, ή σελίδες που απλά δεν είναι πολύ χρήσιμες".

------------------------------ Διαφήμιση ------------------------------
------------------------------ Διαφήμιση ------------------------------
Πόσο δραστικό αποτέλεσμα είχε η εφαρμογή του Panda update? Επηρεάστηκε το 11,8% των συνολικών αναζητήσεων της Google, και σε ορισμένες σελίδες η συνολική επισκεψιμότητα μειώθηκε μέχρι και 80%.
Να σημειωθεί πως η μείωση ήταν συνολικά στο site, όχι μόνο στις σελίδες με αντιγραμμένο περιεχόμενο.

Αρκούν μερικά αντιγραμμένα άρθρα ώστε ολόκληρο το site να κατηγοριοποιηθεί ως "χαμηλής ποιότητας".

Λάθος 2ο: αντιγραφή άρθρων χωρίς ενεργή πηγή
Αυτή είναι η χειρότερη τακτική, γιατί ορισμένοι ιδιοκτήτες site που την ακολουθούν νομίζουν πως κάνουν το σωστό, ή έστω πως είναι καλυμμένοι νομικά (hint: ΔΕΝ είναι).

Ουσιαστικά αντιγράφουν αυτούσιο ένα άρθρο, και στο κάτω μέρος του γράφουν "Πηγή: tadesite.gr", σαν απλό κείμενο, χωρίς ενεργό link.
Κάποιοι αντιγραφείς, μάλιστα, είναι τόσο ανόητοι που ακόμη και την πηγή γράφουν λάθος.
Για τους ίδιους λόγους με παραπάνω, τα site αυτά τιμωρούνται ως αντιγραφείς από τον αλγόριθμο της Google.

Λάθος 3ο: αντιγραφή άρθρων με ενεργή πηγή προς την αρχική σελίδα
Το να υπάρχει μαζί με την αντιγραφή άρθρων σαν πηγή η αρχική σελίδα του site, με ενεργό link, είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά και πάλι καταλήγει άστοχο.
Ο αλγόριθμος της Google δεν πρόκειται να εκτιμήσει αυτή την χειρονομία, από τη στιγμή που όλο το κείμενο έχει αντιγραφεί λέξη προς λέξη.

Λάθος 4ο: αντιγραφή άρθρων με ενεργή πηγή προς τα αρχικά άρθρα
Αυτή είναι η πιο συχνή παρανόηση στους ιδιοκτήτες ιστοσελίδων που θέλουν να κάνουν το σωστό.

Πιστεύουν, λανθασμένα, πως μπορούν να αντιγράψουν ό,τι θέλουν, στο σύνολό του, αρκεί στο κάτω μέρος να βάλουν ενεργή πηγή προς το αντίστοιχο άρθρο στην αρχική του σελίδα.
Κατ' αρχάς, για την πλήρη αναδημοσίευση άρθρου απαιτείται ρητή άδεια από τον δημιουργό του - ή αυτόν στον οποίο ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα - για να είναι νόμιμη.
Τα υπολοιπα εδω.

https://www.pcsteps.gr/21487-αντιγραφή- ... αι-νόμιμα/
Συγγραφέας: Άγγελος Κυρίτσης

Τα προηγουμενα ποστ που εγραψα,ηταν τελειως δικα μου λογια,τα ηξερα και τα εγραψα,Εδω ομως τωρα εγραψα ολοκληρο αρθρο,το οποιο και ΔΕΝ ειναι δικο μου.ΗΤΑΝ ΚΟΠΥ.Ειμαι υποχρεωμενη να βαλω την πηγη οπως και τον αρθρογραφο,κατι που εκανα ,εκτος αν ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ ΠΗΓΗΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΥ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 11 Μαρ 2019, 21:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 11 Μαρ 2019, 21:12

Cecily Anne έγραψε:
11 Μαρ 2019, 21:03
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
11 Μαρ 2019, 21:00
Mεινe ον τοπικ σε παρακαλω
Αν κατάλαβα καλά μιλάς για "λάθος πηγές" όχι για "ανυπαρξία πηγών".
Είναι άλλη περίπτωση το ένα άλλη το άλλο.

Το να μη βάλεις πηγή, θα έπρεπε να τρώει πόρτα, δεν το συζητάμε. Το να υποστηρίζεις κάτι και να θεωρείς ότι "η τάδε είναι η πηγή, γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο" και κατά τη γνώμη ενός άλλου "δεν είναι σωστή η πηγή για αυτό και αυτό το λόγο" είναι στα πλαίσια της επιχειρηματολογίας του καθενός ατομικά και γενικά κάπως έτσι λειτουργεί και ο διάλογος.
Το πρόβλημα του είναι ότι δεν τον συμφέρει η αναζήτηση. Δεν αμφισβήτησε τις πηγές.

Όμως δεν πήρε θέση με αντχομενιές. Συνηθισμένη ''συζήτηση'' με τον Γιαννόπουλο. :D
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 11 Μαρ 2019, 21:13

Εσθήρ έγραψε:
11 Μαρ 2019, 20:48
Airman68 έγραψε:
11 Μαρ 2019, 20:45
Το ότι δεν έχεις βάλει την πηγή σου δε σημαίνει και ότι δεν την έχεις διαθέσιμη αν κάποιος σε προκαλέσει ή σε μηνύσει...
ΟΧΙ.Για καποια πραγματα ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ.Για αντιγραφη πχ,ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΑΤΟ....ειναι κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας λεμε.Πρεπει ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ποιος την εγραψε και που την βρηκες.Δεν εισαι στο χωριο σου.
ναι σιγά μην πληρώσουμε και πνευματικά δικαιώματα. Καταρχάς το ελληνικό νετ είναι γεμάτο κλεμένα άρθρα απέξω γκουγκλομεταφρασμένα. Τυχαίνει να διαβάζω αγγλικά άρθρα για το ποδόσφαιρο και την άλλη μέρα - ω τι σύμπτωση - το ίδιο άρθρο στα ελληνικά σε ελληνικό αθλητικό σάιτ, χωρίς βέβαια αναφορά στη πηγή.

Είσαι νομικός;
Η συκοφαντική δυσφήμηση πως αποδεικνύεται στο δικαστήριο; για παράδειγμα εδω υπάρχουν οι μασαμπούκες, απαγορεύεται να γράψουν την γνώμη τους; αν η κριτική τους είναι αρνητική πως ο μαγαζάτορας θα αποδείξει ενδεχόμενο δόλο;
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69785
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μαρ 2019, 21:16

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
26 Φεβ 2019, 08:39
Το ερωτημα ειναι απλο
Ποτε καποιος χρηστης οφειλει στουςσυνομιλητες του να παραθετει πηγη η οποια να επιβεβαιωνει αυτα που επικαλειται;

Δεν μιλαω για υποχρεωση που πηγαζει απο κανονες του φορουμ
Μιλαω γα ηθικη υποχρεωση που εξυπηρετει την ροη μιας σωστης συζητησης
Κατά τη γνώμη μου, οι πηγές είναι απαραίτητες όταν γράφεται κάτι ως είδηση.

Και η δυνατότητα ενός στοιχειώδους διαχωρισμού της άποψης από την είδηση/γεγονός.


Κατά τα άλλα, η πηγή δεν συνεπάγεται πάντα αξιοπιστία της είδησης γιατί πολλές πηγές είναι η επιτομή της αναξιοπιστίας αλλά αν μη τι άλλο, καλύπτεται το φόρουμ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 11 Μαρ 2019, 21:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

User_601

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 11 Μαρ 2019, 21:16

Αλλο ενα κολπακι επισης για τους ιδιοκτητες κυριως ενος σαιτ ,για να τα εμφανιζει η γκουγκλ καλυτερα και να μην τιμωρουνται,ειναι εκτος απο το να μπαινει ενεργη πηγη με λινκ που να οδηγει κατευθειαν στο αρθρο και οχι απλα στο σαιτ και να γραφεται και το ονοματεπωνυμο αρθρογραφου,οταν αυτο υπαρχει...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΚΟΜΜΑΤΙ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΣΕ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΤΟ ΚΟΠΥ και εκτος παραθεσης να γραφεται καποια δικα σας λογια,οτι κανω παντα δηλαδη εγω σε κοπυ.
Αυτο ας πουμε ''επιβραβευεται απο γκουγκλ'' στατιστικα,ειναι πολυ καλυτερο απο το να κοτσαρουμε ενα λινκ σε ενα ποστ σκετο,ή να το βαζουμε κοπιαρισμενο χωρις παραθεση και χωρις δικα μας λογια.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 11 Μαρ 2019, 21:17

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
11 Μαρ 2019, 21:13
ΟΧΙ.Για καποια πραγματα ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ.Για αντιγραφη πχ,ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΑΤΟ....ειναι κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας λεμε.Πρεπει ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ποιος την εγραψε και που την βρηκες.Δεν εισαι στο χωριο σου.
ναι σιγά μην πληρώσουμε και πνευματικά δικαιώματα. Καταρχάς το ελληνικό νετ είναι γεμάτο κλεμένα άρθρα απέξω γκουγκλομεταφρασμένα. Τυχαίνει να διαβάζω αγγλικά άρθρα για το ποδόσφαιρο και την άλλη μέρα - ω τι σύμπτωση - το ίδιο άρθρο στα ελληνικά σε ελληνικό αθλητικό σάιτ, χωρίς βέβαια αναφορά στη πηγή.
[/quote]

Αν βάλει κανείς την πηγή σε μεταφρασμένο άρθρο, δεν είναι κλεμμένο;
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Μαρ 2019, 21:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μαρ 2019, 21:16


Κατά τη γνώμη μου, οι πηγές είναι απαραίτητες όταν γράφεται κάτι ως είδηση.

Και η δυνατότητα ενός στοιχειώδους διαχωρισμού της άποψης από την είδηση.


Κατά τα άλλα, η πηγή δεν συνεπάγεται πάντα αξιοπιστία της είδησης γιατί πολλές πηγές είναι η επιτομή της αναξιοπιστίας αλλά αν μη τι άλλο, καλύπτεται το φόρουμ.
Συμφωνω σε ολα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

User_601

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 11 Μαρ 2019, 21:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μαρ 2019, 21:16
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
26 Φεβ 2019, 08:39
Το ερωτημα ειναι απλο
Ποτε καποιος χρηστης οφειλει στουςσυνομιλητες του να παραθετει πηγη η οποια να επιβεβαιωνει αυτα που επικαλειται;

Δεν μιλαω για υποχρεωση που πηγαζει απο κανονες του φορουμ
Μιλαω γα ηθικη υποχρεωση που εξυπηρετει την ροη μιας σωστης συζητησης
Κατά τη γνώμη μου, οι πηγές είναι απαραίτητες όταν γράφεται κάτι ως είδηση.

Και η δυνατότητα ενός στοιχειώδους διαχωρισμού της άποψης από την είδηση.


Κατά τα άλλα, η πηγή δεν συνεπάγεται πάντα αξιοπιστία της είδησης γιατί πολλές πηγές είναι η επιτομή της αναξιοπιστίας αλλά αν μη τι άλλο, καλύπτεται το φόρουμ.
Σαφως και συμφωνω.ΒΛΕΠΕ ΜΑΚΕΛΕΙΟ.
Εκει μιλαμε για φεηκ νιους και διασπορα ψευδων ειδησεων.
ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΚΟΠΥ αρθρου και κλοπη πνευματικου περιεχομενου τα πραγματα ειναι πολυ απλα και ξεκαθαρα.

User_601

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 11 Μαρ 2019, 21:23

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
11 Μαρ 2019, 21:13
Εσθήρ έγραψε:
11 Μαρ 2019, 20:48
Airman68 έγραψε:
11 Μαρ 2019, 20:45
Το ότι δεν έχεις βάλει την πηγή σου δε σημαίνει και ότι δεν την έχεις διαθέσιμη αν κάποιος σε προκαλέσει ή σε μηνύσει...
ΟΧΙ.Για καποια πραγματα ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ.Για αντιγραφη πχ,ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΑΤΟ....ειναι κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας λεμε.Πρεπει ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ποιος την εγραψε και που την βρηκες.Δεν εισαι στο χωριο σου.
ναι σιγά μην πληρώσουμε και πνευματικά δικαιώματα. Καταρχάς το ελληνικό νετ είναι γεμάτο κλεμένα άρθρα απέξω γκουγκλομεταφρασμένα. Τυχαίνει να διαβάζω αγγλικά άρθρα για το ποδόσφαιρο και την άλλη μέρα - ω τι σύμπτωση - το ίδιο άρθρο στα ελληνικά σε ελληνικό αθλητικό σάιτ, χωρίς βέβαια αναφορά στη πηγή.

Είσαι νομικός;
Η συκοφαντική δυσφήμηση πως αποδεικνύεται στο δικαστήριο; για παράδειγμα εδω υπάρχουν οι μασαμπούκες, απαγορεύεται να γράψουν την γνώμη τους; αν η κριτική τους είναι αρνητική πως ο μαγαζάτορας θα αποδείξει ενδεχόμενο δόλο;
Οτι θελω ειμαι.Το σιγουρο ειναι οτι ξερω τι ισχυει για φορουμς και σου εβαλα ΚΑΙ ΠΗΓΗ.ΚΑΝΟΝΙΚΑ.Κατσε ψαξε νομοθεσια,αν δεν με πιστευθεις,Γκουγκλαρε απλα και θα δεις.
Κατα τα αλλα κανε οτι θες,ΕΔΩ ΟΜΩς ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΟΠΥ ΧΩΡΙς ΠΗΓΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ.Και αν σε τσακωσει ο αρθρογραφος που ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να το βρει....καθως απλα γκουγκλαρει την αρχη του αρθρου του και το βρισκει ανετα που εχει γραφτει και θελει να σε πηδηξει,σε πηδαει και εσενα και το φορουμ.Για αυτο και στα φορουμς δεν συμφερει να δεχονται κοπυ χωρις πηγες ,σωστα μαλιστα,οπως γραφτηκαν παραπανω,και για την παρανομια αλλα και ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΗΣ ΓΚΟΥΓΚΛ.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 11 Μαρ 2019, 21:25

Airman68 έγραψε:
11 Μαρ 2019, 20:53
Ισχύει αυτό για απλή παράθεση απόψεων σε ένα ανεπίσημο φόρουμ όπως αυτό, από το οποίο δεν θα προκύψει κάποια επίσημη ανακοίνωση κλπ;
Έτσι είναι φίλε μου ακριβώς όπως στα λέει η Εσθήρ και θέλω από καιρό μάλιστα να γράψω σχετικά, πχ στο θέμα που είχε ανοίξει για τις προσαγωγές στην Κατερίνη νομίζω που είχαν γίνει λόγω μηνυμάτων που είχαν εντοπιστεί στα social media ή τουλάχιστον έτσι υποτίθεται ότι έγινε γιατί δεν ξέρω και λεπτομέρειες, τσπ. Αυτό που θέλω να πω πολλοί το ξέρουμε αλλά το ξεχνάμε, το ίντερνετ που λες δεν είναι η παρέα μας για να λεμε ο,τι μας κατεβαίνει για χαβαλε χωρίς συνέπειες. Αυτό ισχύει μόνο για ιδιωτικές συζητήσεις, προσωπικά μηνύματα κτλ. Όταν όμως συμμετέχουμε σε μια δημόσια συζήτηση και μάλιστα κρίνουμε αλλά φυσικά πρόσωπα, οι απόψεις μας εκτίθενται παιδιά και φέρουμε την απόλυτη ευθύνη γι'αυτά που γράφουμε! Ακομα και αν χρησιμοποιούμε ένα απλό νικ και δεν δίνουμε στοιχεία για την ταυτότητα μας, να έχουμε υπ'οψην ότι οι αρχές έχουν την δυνατότητα να μας ανακαλύψουν αν κάποιος θιχτεί από τα γραφόμενα μας και κάνει μήνυση! Πολύ προσοχή λοιπόν στο τι γράφουμε, ξέρω ότι πολλοί μπορεί να γράψουν κάτι προσβλητικό για κάποιο δημόσιο πρόσωπο όχι από κακοήθεια αλλά επειδή έχουν την αίσθηση ότι κάνουν χαβαλε όπως στο καφενείο αλλά τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι!
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Μαρ 2019, 21:32

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
11 Μαρ 2019, 21:08
Μιλαω γενικως για τον ευτελισμο μιας συζητησης απο την απουσια πηγων
Παρεθεσα δυο παραδειγματα
1.Τον εχω πηγη συνεχως ςτον εαυτο μου,ψαξε εσυ να βρεις οτι αυτο που γραφω δεν ειναι σωστο,δεν βαζω πηγη γιατι δεν φοραω τους φακους μου.δεν βαζω πηγη για να σε ξεφτιλισω
2.Τον βαζω τις λεξεις κλειδεια που θελω στην αναζητηση του google και αν βγουν 10 αποτελεσματα με τις λεξεις κλειδια τοτε παρουσιασα πηγη

Ειναι δηλαδη δυο ακραιες καταστασεις
Και στις δυο περιπτωσεις δεν τιθεται θεμα λαθους πηγης.Αυτο ειναι κατι υπο διαπραγματευση
Προκειται για κατα συρροην ευτελιστες


Και φυσικα δεν μιλαω για ποινες νομοθεσια κτλ κτλ
Απλα για βασικες αρχες λογικου διαλογου
Το να έχω πηγή τον εαυτό μου και να το δηλώνω, το φόρουμ δεν το επηρεάζει. Ο χρήστης λαμβάνει προσωπικά την ευθύνη της δημοσίευσής του, εφόσον οικειοποιείται την πηγή και δεν είναι υποχρεωμένος ο συντονιστής να ξέρει "αν αντέγραψες", εφόσον εσύ ο ίδιος λες "είναι δικό μου".
Το να βάζω λέξεις κλειδιά και να σου λέω "δες εδώ τι αποτελέσματα βγαίνουν", αυτό είναι πηγή, οπότε πάλι δεν επηρεάζει το φόρουμ. Σε ό,τι αφορά την κουβέντα, μέσω διαλόγου καταλήγεις σε αναξιοπιστία πηγής κι εκεί είναι άλλο θέμα. Θα μπορούσαν αυτές οι λέξεις κλειδιά να δίνουν σωστό αποτέλεσμα. Παράδειγμα:

Ορισμός κυτταρικής μεμβράνης/ γκουγκλ/ τάδε νούμερο αποτελεσμάτων.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 11 Μαρ 2019, 21:40

Cecily Anne έγραψε:
11 Μαρ 2019, 21:32
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
11 Μαρ 2019, 21:08
Μιλαω γενικως για τον ευτελισμο μιας συζητησης απο την απουσια πηγων
Παρεθεσα δυο παραδειγματα
1.Τον εχω πηγη συνεχως ςτον εαυτο μου,ψαξε εσυ να βρεις οτι αυτο που γραφω δεν ειναι σωστο,δεν βαζω πηγη γιατι δεν φοραω τους φακους μου.δεν βαζω πηγη για να σε ξεφτιλισω
2.Τον βαζω τις λεξεις κλειδεια που θελω στην αναζητηση του google και αν βγουν 10 αποτελεσματα με τις λεξεις κλειδια τοτε παρουσιασα πηγη

Ειναι δηλαδη δυο ακραιες καταστασεις
Και στις δυο περιπτωσεις δεν τιθεται θεμα λαθους πηγης.Αυτο ειναι κατι υπο διαπραγματευση
Προκειται για κατα συρροην ευτελιστες


Και φυσικα δεν μιλαω για ποινες νομοθεσια κτλ κτλ
Απλα για βασικες αρχες λογικου διαλογου
Το να έχω πηγή τον εαυτό μου και να το δηλώνω, το φόρουμ δεν το επηρεάζει. Ο χρήστης λαμβάνει προσωπικά την ευθύνη της δημοσίευσής του, εφόσον οικειοποιείται την πηγή και δεν είναι υποχρεωμένος ο συντονιστής να ξέρει "αν αντέγραψες", εφόσον εσύ ο ίδιος λες "είναι δικό μου".
Το να βάζω λέξεις κλειδιά και να σου λέω "δες εδώ τι αποτελέσματα βγαίνουν", αυτό είναι πηγή, οπότε πάλι δεν επηρεάζει το φόρουμ. Σε ό,τι αφορά την κουβέντα, μέσω διαλόγου καταλήγεις σε αναξιοπιστία πηγής κι εκεί είναι άλλο θέμα. Θα μπορούσαν αυτές οι λέξεις κλειδιά να δίνουν σωστό αποτέλεσμα. Παράδειγμα:

Ορισμός κυτταρικής μεμβράνης/ γκουγκλ/ τάδε νούμερο αποτελεσμάτων.
Ο συγκεκριμένος υποστήριζε ότι τα προϊόντα του Lidl είναι πολύ καλά και η αναζήτηση έδειξε σωρεία ανακλήσεων.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Μαρ 2019, 21:45

Δεν ειναι δυνατον για να αποδειξεις οτι τα Lidl εχουν περισσοτερες ανακλησεις απο τιςαλλες αλυσιδες να βαζεις στην αναζητηση Lidl+ανακλησεις και επιδη σου βγαζει 10 δημοσιευσεις ανακλησεων για τα Lidl να υποστηριζεις οτι το απεδειξες με πηγη
Δεν στεκει
Θεωρω οτι ουτε εσυ ο ιδιος το πιστευεις και πως το κανεις απλα για να ευτελισεις την συζητηση
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

User_601

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 11 Μαρ 2019, 21:45

Οχι.Δεν μιλαω εγω για αποψεις.ΓΙΑ ΚΟΠΥ αν υπαρχουν αρθρα κοπιαρισμενα χωρις ενεργη πηγη,ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.δεν τα ξερεις καλα σεσιλ.Και παρανομο ειναι αλλα και η ΓΚΟΥΓΚΛ ΛΕΜΕ ΤΙΜΩΡΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ,ΔΕΣ. ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
Και οτιδηποτε παρανομο εχει συνεπειες και σε ενα φορουμ.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Η χρηση πηγων στις συζητησεις του πχορουμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Μαρ 2019, 21:47

Εσθήρ έγραψε:
11 Μαρ 2019, 21:45
Οχι.Δεν μιλαω εγω για αποψεις.ΓΙΑ ΚΟΠΥ αν υπαρχουν αρθρα κοπιαρισμενα χωρις ενεργη πηγη,ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.δεν τα ξερεις καλα σεσιλ.Και παρανομο ειναι αλλα και η ΓΚΟΥΓΚΛ ΛΕΜΕ ΤΙΜΩΡΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ,ΔΕΣ. ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
Και οτιδηποτε παρανομο εχει συνεπειες και σε ενα φορουμ.
Δεν μιλάει κανείς για άρθρα αυτή τη στιγμή.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών