Transgender women banned from women's chess events

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71667
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Αύγ 2023, 23:19

Libre arbitre έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:11
H Σενεγάλη πάντως έχει 73 γυναίκες βουλευτές σε σύνολο 165 εδρών. Δηλαδή στο 44% των εδρών.
https://www.google.com/amp/s/www.bbc.co ... pl77xo.amp

...
Ναι, και;

Ρε συ Libre, ειλικρινά πιστεύεις ότι αυτές οι παπαριές ποσόστωσης, σημαίνουν κάτι;

Ή θεωρείς ότι οι γυναίκες που έχουν θέσεις εξουσίας, λειτουργούν διαφορετικά από τους άντρες; Στην καλύτερη, θα λειτουργήσουν το ίδιο, στη χειρότερη θα βγάλουν απωθημένα, όπως ο καθένας που έχει αυτήν τη δυνατότητα, δατ'ς λάιφ.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Αύγ 2023, 23:20

Libre arbitre έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:19
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:17
Μήπως εσύ χρειάζεσαι μετάφραση από τα ελληνικά, γιατί δεν βλέπω τι σχέση έχει η παράθεσή σου με τίποτα. Εγώ δεν χρειάζομαι μετάφραση, δούλεψα χρόνια μεταφραστής, είναι δεδομένο ότι ξέρω πολύ καλύτερα αγγλικά (και ελληνικά).
Κι εγώ μιλάω αγγλικά και γαλλικά καλύτερα από τα ελληνικά. Ξαναδιάβασε το, μπορεί να το διάβασες γρήγορα.
Ρε παλικάρι μου, είπες ότι οι διανοητικές ικανότητες δεν έχουν βιολογική βάση. Μήπως ήθελες να πεις ότι οι διαφορές στο σκάκι μεταξύ των δύο φύλων δεν οφείλονται σε διαφορά διανοητικών ικανοτήτων; Γιατί αυτές οι δυο προτάσεις είναι τελείως άσχετες μεταξύ τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Αύγ 2023, 23:22

Κ γω συμφωνώ με τη σεσιλ. Οι γυναίκες δεν παίζουν σκάκι απλά γιατί το βαριούνται, ντε κ καλά δηλαδή να ασχοληθούν με μια αυτιστική ξεπερασμενη μαλακια; :102:

Γι αυτό κ βλέπεις κάτι τριτοκοσμικες wgm. Οι δυτικές σιγά μην ασχοληθούν, έχουν πιο καλές επιλογές

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12887
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 20 Αύγ 2023, 23:23

hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:20
Libre arbitre έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:19
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:17
Μήπως εσύ χρειάζεσαι μετάφραση από τα ελληνικά, γιατί δεν βλέπω τι σχέση έχει η παράθεσή σου με τίποτα. Εγώ δεν χρειάζομαι μετάφραση, δούλεψα χρόνια μεταφραστής, είναι δεδομένο ότι ξέρω πολύ καλύτερα αγγλικά (και ελληνικά).
Κι εγώ μιλάω αγγλικά και γαλλικά καλύτερα από τα ελληνικά. Ξαναδιάβασε το, μπορεί να το διάβασες γρήγορα.
Ρε παλικάρι μου, είπες ότι οι διανοητικές ικανότητες δεν έχουν βιολογική βάση. Μήπως ήθελες να πεις ότι οι διαφορές στο σκάκι μεταξύ των δύο φύλων δεν οφείλονται σε διαφορά διανοητικών ικανοτήτων; Γιατί αυτές οι δυο προτάσεις είναι τελείως άσχετες μεταξύ τους.
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Επικεντρωσου όμως σε αυτό αν θεωρείς ότι υπάρχει βιολογική βάση.
To me, it is instead worth asking why chess players have a predilection for biological explanations. Psychologist Andrei Cimpian, another colleague at New York University, has reported that “inherent explanations” serve to reinforce hierarchies. That works out conveniently for those in high-status positions—who, in the chess world, tend to be men. It is harder to acknowledge that external factors, such as an unfair distribution of resources or a hostile environment
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 20 Αύγ 2023, 23:26

Yochanan έγραψε:
20 Αύγ 2023, 22:57
Ναι σε αυτο που λες συμφωνω και το ειχα γραψει με τη δικη μου σκοπια πιο πανω (emapthizing vs. systeamtizing). Γνωριζω αυτο που λες για variability, autism etc και συμφωνω. Για το γυναικειο πρωταθλημα γραφω πιο πανω οτι δε γνωριζα ποσο μεγαλη διαφορα υπαρχει και σε αυτη τη περιπτωση εχει αξια αν θελουμε να αυξησουμε τη συμμετοχη. Σε αυτη τη βαση δε νομιζω να διαφωνουμε πραγματικα
Οκ παρανόησις εκατέρωθεν. brohug? :oops:
EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:22
Κ γω συμφωνώ με τη σεσιλ. Οι γυναίκες δεν παίζουν σκάκι απλά γιατί το βαριούνται, ντε κ καλά δηλαδή να ασχοληθούν με μια αυτιστική ξεπερασμενη μαλακια; :102:
Άνα μπράβο. Την δουλειά μου ας πούμε (προγραμματισμό) δεν την εύχομαι στον χειρότερο εχθρό μου. Να κάθεσαι όλη μέρα σε μια καρέκλα και να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.

Αν κάνω ποτέ κόρη (ή αγόρι) θα τους πω ΜΑΚΡΙΑΑΑΑ

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12887
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 20 Αύγ 2023, 23:34

:_:
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:19
Libre arbitre έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:11
H Σενεγάλη πάντως έχει 73 γυναίκες βουλευτές σε σύνολο 165 εδρών. Δηλαδή στο 44% των εδρών.
https://www.google.com/amp/s/www.bbc.co ... pl77xo.amp

...
Ναι, και;

Ρε συ Libre, ειλικρινά πιστεύεις ότι αυτές οι παπαριές ποσόστωσης, σημαίνουν κάτι;

Ή θεωρείς ότι οι γυναίκες που έχουν θέσεις εξουσίας, λειτουργούν διαφορετικά από τους άντρες; Στην καλύτερη, θα λειτουργήσουν το ίδιο, στη χειρότερη θα βγάλουν απωθημένα, όπως ο καθένας που έχει αυτήν τη δυνατότητα, δατ'ς λάιφ.
Με το ίδιο σκεπτικό μπορούμε να πούμε ότι κάποτε οι γυναίκες δεν ψήφιζαν. Τώρα που ψηφίζουν άλλαξε κάτι;
Και να πω την θέση μου τώρα.
Προφανώς οι ποσοστώσεις δεν με ενδιαφέρουν. Με ενδιαφέρουν να μπορούν να έχουν πρόσβαση σε πολιτικές θέσεις χωρίς να υπάρχουν οι ποσοστώσεις. Αν οι ποσοστώσεις βοηθούν σε αυτή την κατεύθυνση, δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα πάντως.
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71667
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Αύγ 2023, 23:35

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:22
Κ γω συμφωνώ με τη σεσιλ. Οι γυναίκες δεν παίζουν σκάκι απλά γιατί το βαριούνται, ντε κ καλά δηλαδή να ασχοληθούν με μια αυτιστική ξεπερασμενη μαλακια; :102:

Γι αυτό κ βλέπεις κάτι τριτοκοσμικες wgm. Οι δυτικές σιγά μην ασχοληθούν, έχουν πιο καλές επιλογές
Κι αυτό που λες, τριτοκοσμικό είναι. Μια ματιά στους τίτλους των εφημερίδων και σοσιαλμήντια, αναφορικά με τις πρωτοκοσμικές ενασχολήσεις αντρών και γυναικών, το αποδεικνύει. Μιλάμε για την επιτομή της πρωτοκοσμικής βλακείας. Λες και όσες δεν παίζουν σκάκι, διαβάζουν (και δεν εννοώ γκόσιπνιους), αθλούνται, έχουν ενδιαφέρουσα επαγγελματική ενασχόληση, συμμετέχουν σε καλλιτεχνικά/πολιτισμικά δρώμενα και γενικώς έχουν πιο ενδιαφέρουσες δραστηριότητες από τις αυτιστικές ξεπερασμένες μαλακίες. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12887
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 20 Αύγ 2023, 23:39

Πάντως στην Ρουάντα...
61% of the Chamber of Deputies are held by women, but only adopted an electoral quota of 30% (IDEA “Rwanda”
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Αύγ 2023, 23:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:35
EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:22
Κ γω συμφωνώ με τη σεσιλ. Οι γυναίκες δεν παίζουν σκάκι απλά γιατί το βαριούνται, ντε κ καλά δηλαδή να ασχοληθούν με μια αυτιστική ξεπερασμενη μαλακια; :102:

Γι αυτό κ βλέπεις κάτι τριτοκοσμικες wgm. Οι δυτικές σιγά μην ασχοληθούν, έχουν πιο καλές επιλογές
Κι αυτό που λες, τριτοκοσμικό είναι. Μια ματιά στους τίτλους των εφημερίδων και σοσιαλμήντια, αναφορικά με τις πρωτοκοσμικές ενασχολήσεις αντρών και γυναικών, το αποδεικνύει. Μιλάμε για την επιτομή της πρωτοκοσμικής βλακείας. Λες και όσες δεν παίζουν σκάκι, διαβάζουν (και δεν εννοώ γκόσιπνιους), αθλούνται, έχουν ενδιαφέρουσα επαγγελματική ενασχόληση, συμμετέχουν σε καλλιτεχνικά/πολιτισμικά δρώμενα και γενικώς έχουν πιο ενδιαφέρουσες δραστηριότητες από τις αυτιστικές ξεπερασμένες μαλακίες. :lol:
Δεν κρίνω, ο,τι θέλει ο καθένας κ η καθεμια. Το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω γιατί ντε κ καλά να σπρώξουμε τις γυναίκες να ασχοληθούν με αυτό. Ένα παιχνίδι είναι, ποιος νοιάζεται?

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12887
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 20 Αύγ 2023, 23:44

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:35
EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:22
Κ γω συμφωνώ με τη σεσιλ. Οι γυναίκες δεν παίζουν σκάκι απλά γιατί το βαριούνται, ντε κ καλά δηλαδή να ασχοληθούν με μια αυτιστική ξεπερασμενη μαλακια; :102:

Γι αυτό κ βλέπεις κάτι τριτοκοσμικες wgm. Οι δυτικές σιγά μην ασχοληθούν, έχουν πιο καλές επιλογές
Κι αυτό που λες, τριτοκοσμικό είναι. Μια ματιά στους τίτλους των εφημερίδων και σοσιαλμήντια, αναφορικά με τις πρωτοκοσμικές ενασχολήσεις αντρών και γυναικών, το αποδεικνύει. Μιλάμε για την επιτομή της πρωτοκοσμικής βλακείας. Λες και όσες δεν παίζουν σκάκι, διαβάζουν (και δεν εννοώ γκόσιπνιους), αθλούνται, έχουν ενδιαφέρουσα επαγγελματική ενασχόληση, συμμετέχουν σε καλλιτεχνικά/πολιτισμικά δρώμενα και γενικώς έχουν πιο ενδιαφέρουσες δραστηριότητες από τις αυτιστικές ξεπερασμένες μαλακίες. :lol:
Δεν κρίνω, ο,τι θέλει ο καθένας κ η καθεμια. Το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω γιατί ντε κ καλά να σπρώξουμε τις γυναίκες να ασχοληθούν με αυτό. Ένα παιχνίδι είναι, ποιος νοιάζεται?
Το παρκάρισμα όμως δεν είναι παιχνίδι.
https://www.in.gr/2023/08/20/go-fun/per ... -gynaikes/

...
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71667
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Αύγ 2023, 23:45

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:35
EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:22
Κ γω συμφωνώ με τη σεσιλ. Οι γυναίκες δεν παίζουν σκάκι απλά γιατί το βαριούνται, ντε κ καλά δηλαδή να ασχοληθούν με μια αυτιστική ξεπερασμενη μαλακια; :102:

Γι αυτό κ βλέπεις κάτι τριτοκοσμικες wgm. Οι δυτικές σιγά μην ασχοληθούν, έχουν πιο καλές επιλογές
Κι αυτό που λες, τριτοκοσμικό είναι. Μια ματιά στους τίτλους των εφημερίδων και σοσιαλμήντια, αναφορικά με τις πρωτοκοσμικές ενασχολήσεις αντρών και γυναικών, το αποδεικνύει. Μιλάμε για την επιτομή της πρωτοκοσμικής βλακείας. Λες και όσες δεν παίζουν σκάκι, διαβάζουν (και δεν εννοώ γκόσιπνιους), αθλούνται, έχουν ενδιαφέρουσα επαγγελματική ενασχόληση, συμμετέχουν σε καλλιτεχνικά/πολιτισμικά δρώμενα και γενικώς έχουν πιο ενδιαφέρουσες δραστηριότητες από τις αυτιστικές ξεπερασμένες μαλακίες. :lol:
Δεν κρίνω, ο,τι θέλει ο καθένας κ η καθεμια. Το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω γιατί ντε κ καλά να σπρώξουμε τις γυναίκες να ασχοληθούν με αυτό. Ένα παιχνίδι είναι, ποιος νοιάζεται?
Όποια γουστάρει, νοιάζεται. Την προτροπή για σπρώξιμο πού την είδες; Σπρώξιμο θέλουν μόνον οι ανεπίδεκτοι. Αν δεν γουστάρουν οι ίδιοι, δεν. Απλά πράγματα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Αύγ 2023, 23:46

Libre arbitre έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:23
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:20
Libre arbitre έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:19


Κι εγώ μιλάω αγγλικά και γαλλικά καλύτερα από τα ελληνικά. Ξαναδιάβασε το, μπορεί να το διάβασες γρήγορα.
Ρε παλικάρι μου, είπες ότι οι διανοητικές ικανότητες δεν έχουν βιολογική βάση. Μήπως ήθελες να πεις ότι οι διαφορές στο σκάκι μεταξύ των δύο φύλων δεν οφείλονται σε διαφορά διανοητικών ικανοτήτων; Γιατί αυτές οι δυο προτάσεις είναι τελείως άσχετες μεταξύ τους.
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Επικεντρωσου όμως σε αυτό αν θεωρείς ότι υπάρχει βιολογική βάση.
Το ένα έχει νόημα, το πρώτο δεν έχει κανένα νόημα. Φυσικά και το ένα δεν αναιρεί το άλλο γιατί δεν συνδέονται μεταξύ τους και γιατί η πρώτη πρόταση δεν σημαίνει τίποτα.

Για το σκάκι έχω ήδη πει τι θεωρώ και υπάρχει πληθώρα δεδομένων που το υποστηρίζει. Σε περίπτωση που το προσπέρασες, ορίστε:
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2023, 13:20
Τώρα, γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά; Κατά πάσα πιθανότητα γιατί οι άντρες, για οποιουσδήποτε κοινωνικούς και βιολογικούς ρόλους έχουν συχνότερα περισσότερα από τα χαρακτηριστικά που απαιτεί το σκάκι: επιμονή, συγκέντρωση, ατελείωτη μελέτη τεχνικών, "αυτιστικό" πάθος (εμμονή) για λεπτομέρειες. Οι γυναίκες βαριούνται πιο εύκολα πράγματα που θεωρούν τετριμμένα, άσκοπα και χωρίς άμεσο πρακτικό περιεχόμενο, που είναι και ο λόγος που κολλάνε λιγότερο με οτιδήποτε έχει να κάνει με συλλογές, παιχνίδια, fan material. Οι άντρες τείνουν να έχουν εμμονή με τα ενδιαφέροντά τους, όποια κι αν είναι αυτά, οι γυναίκες όχι. Σίγουρα έχει και κοινωνική και βιολογική βάση αυτό.
Υπάρχει μεγάλη βάση μελετών που καταδεικνύουν ότι αυτές οι διαφορές στις συμπεριφορές έχουν και βιολογική και κοινωνική βάση, το ίδιο ισχύει και για άλλες μη μηχανικές συμπεριφορές, όπως η περιέργεια (η οποία οδηγεί νομοτελειακά στην επιστήμη).

Για παράδειγμα δεν γνωρίζω καμμιά γυναίκα της γενιάς μου να έβαλε ποτέ την γλώσσα της σε 9βολτη μπαταρία και ταυτόχρονα δεν γνωρίζω ούτε έναν άντρα της γενιάς μου που να μην το είχε κάνει ποτέ. Σίγουρα θα υπάρχουν αντιπαραδείγματα και για τα δυο, αλλά οι τάσεις είναι συντριπτικά διαφορετικές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12887
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 20 Αύγ 2023, 23:48

hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:46
Libre arbitre έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:23
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:20


Ρε παλικάρι μου, είπες ότι οι διανοητικές ικανότητες δεν έχουν βιολογική βάση. Μήπως ήθελες να πεις ότι οι διαφορές στο σκάκι μεταξύ των δύο φύλων δεν οφείλονται σε διαφορά διανοητικών ικανοτήτων; Γιατί αυτές οι δυο προτάσεις είναι τελείως άσχετες μεταξύ τους.
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Επικεντρωσου όμως σε αυτό αν θεωρείς ότι υπάρχει βιολογική βάση.
Το ένα έχει νόημα, το πρώτο δεν έχει κανένα νόημα. Φυσικά και το ένα δεν αναιρεί το άλλο γιατί δεν συνδέονται μεταξύ τους και γιατί η πρώτη πρόταση δεν σημαίνει τίποτα.

Για το σκάκι έχω ήδη πει τι θεωρώ και υπάρχει πληθώρα δεδομένων που το υποστηρίζει. Σε περίπτωση που το προσπέρασες, ορίστε:
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2023, 13:20
Τώρα, γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά; Κατά πάσα πιθανότητα γιατί οι άντρες, για οποιουσδήποτε κοινωνικούς και βιολογικούς ρόλους έχουν συχνότερα περισσότερα από τα χαρακτηριστικά που απαιτεί το σκάκι: επιμονή, συγκέντρωση, ατελείωτη μελέτη τεχνικών, "αυτιστικό" πάθος (εμμονή) για λεπτομέρειες. Οι γυναίκες βαριούνται πιο εύκολα πράγματα που θεωρούν τετριμμένα, άσκοπα και χωρίς άμεσο πρακτικό περιεχόμενο, που είναι και ο λόγος που κολλάνε λιγότερο με οτιδήποτε έχει να κάνει με συλλογές, παιχνίδια, fan material. Οι άντρες τείνουν να έχουν εμμονή με τα ενδιαφέροντά τους, όποια κι αν είναι αυτά, οι γυναίκες όχι. Σίγουρα έχει και κοινωνική και βιολογική βάση αυτό.
Υπάρχει μεγάλη βάση μελετών που καταδεικνύουν ότι αυτές οι διαφορές στις συμπεριφορές έχουν και βιολογική και κοινωνική βάση, το ίδιο ισχύει και για άλλες μη μηχανικές συμπεριφορές, όπως η περιέργεια (η οποία οδηγεί νομοτελειακά στην επιστήμη).

Για παράδειγμα δεν γνωρίζω καμμιά γυναίκα της γενιάς μου να έβαλε ποτέ την γλώσσα της σε 9βολτη μπαταρία και ταυτόχρονα δεν γνωρίζω ούτε έναν άντρα της γενιάς μου που να μην το είχε κάνει ποτέ. Σίγουρα θα υπάρχουν αντιπαραδείγματα και για τα δυο, αλλά οι τάσεις είναι συντριπτικά διαφορετικές.
Εντάξει. Και εγώ ανέφερα ένα σωρό άλλους λόγους. Ο βασικότεροι είναι αριθμητικοί και κοινωνικοί.
Για παράδειγμα δεν γνωρίζω καμμιά γυναίκα της γενιάς μου να έβαλε ποτέ την γλώσσα της σε 9βολτη μπαταρία και ταυτόχρονα δεν γνωρίζω ούτε έναν άντρα της γενιάς μου που να μην το είχε κάνει ποτέ. Σίγουρα θα υπάρχουν αντιπαραδείγματα και για τα δυο, αλλά οι τάσεις είναι συντριπτικά διαφορετικές.
Καθαρά κοινωνικοί λόγοι. Καθόλου βιολογικοί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Libre arbitre την 20 Αύγ 2023, 23:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
TOR
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: 02 Ιουν 2018, 13:00
Phorum.gr user: TOR
Τοποθεσία: San Francisco, USA

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TOR » 20 Αύγ 2023, 23:49

Libre arbitre έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:34
:_:
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:19
Libre arbitre έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:11
H Σενεγάλη πάντως έχει 73 γυναίκες βουλευτές σε σύνολο 165 εδρών. Δηλαδή στο 44% των εδρών.
https://www.google.com/amp/s/www.bbc.co ... pl77xo.amp

...
Ναι, και;

Ρε συ Libre, ειλικρινά πιστεύεις ότι αυτές οι παπαριές ποσόστωσης, σημαίνουν κάτι;

Ή θεωρείς ότι οι γυναίκες που έχουν θέσεις εξουσίας, λειτουργούν διαφορετικά από τους άντρες; Στην καλύτερη, θα λειτουργήσουν το ίδιο, στη χειρότερη θα βγάλουν απωθημένα, όπως ο καθένας που έχει αυτήν τη δυνατότητα, δατ'ς λάιφ.
Με το ίδιο σκεπτικό μπορούμε να πούμε ότι κάποτε οι γυναίκες δεν ψήφιζαν. Τώρα που ψηφίζουν άλλαξε κάτι;
Και να πω την θέση μου τώρα.
Προφανώς οι ποσοστώσεις δεν με ενδιαφέρουν. Με ενδιαφέρουν να μπορούν να έχουν πρόσβαση σε πολιτικές θέσεις χωρίς να υπάρχουν οι ποσοστώσεις. Αν οι ποσοστώσεις βοηθούν σε αυτή την κατεύθυνση, δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα πάντως.

:fp::fp::fp::fp:
Μας δουλεύεις; Τι σχέση έχει αυτό με το σκάκι; Απέκλεισε κανένας τις γυναίκες από τα τουρνουά σκακιού (όπως γινόταν παλιά με τις εκλογές); :o
Η ΡΩΜΑΝΙΑ ΚΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΝ ΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΦΕΡΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Transgender women banned from women's chess events

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Αύγ 2023, 23:51

Libre arbitre έγραψε:
20 Αύγ 2023, 23:44

Το παρκάρισμα όμως δεν είναι παιχνίδι.
https://www.in.gr/2023/08/20/go-fun/per ... -gynaikes/

...
Δεν ξέρω τι σχέση έχει αυτό :102:

Μου κάνει εντύπωση πάντως, αφού το αναφέρεις, η εν λόγω μελέτη. Πλέον όλα τα αμάξια έχουν πεντακοσιους αισθητήρες παντού, ακόμα τα τρακαρετε στο παρκάρισμα ρε τύποι κ τυπισσες?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών