Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 07 Μάιος 2023, 00:12

Daje έγραψε:
05 Μάιος 2023, 22:19
Πλεον θα ποσταρει ΜΟΝΟ ο Κερμιτ εδω μεσα.
Δεν εχει νοημα να γραφουμε οι υπολοιποι.
:p8::p8::p8:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9053
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Μάιος 2023, 10:13

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
06 Μάιος 2023, 22:16
Bic έγραψε:
06 Μάιος 2023, 12:46
Lord Brum έγραψε:
04 Μάιος 2023, 23:49


Έπαιξε καλά ο στρουφ, πολύ καλά. Ονστεφανος άνετα τους έχει αυτούς σε μέτρια μέρα του αλλά δεν έχει την κλάση του αλκαραθ να τους έχει και στην καλή του μερα
Ο Αλκαράθ δυστυχώς (και το εννοώ το δυστυχώς, επειδή μ' αρέσει πάρα πολύ αυτό το παιδί), δεν έχει δώσει καλά στοιχεία έως τώρα. Όχι σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό μέρος, εκεί γαμεί και δέρνει, προσωπικά τον θεωρώ το μεγαλύτερο ταλέντο που είδαμε εδώ και χρόνια, μετά τους big 3 δηλαδή και βγάζοντας έξω τον Κύργιο (για τους γνωστούς λόγους), που πιθανότατα είναι το μεγαλύτερο φυσικό ταλέντο που είδαμε ποτέ.

Αλλά έχει μεγάλο θέμα με του τραυματισμούς και πιθανότατα να φταίει γι' αυτό ο τρόπος του παιχνιδιού του. Κάτι που είχε κι ο Ναδάλ σε παλιότερες εποχές. Χρειάζεται τώρα καλύτερες κατευθύνσεις για να τους αποφύγει (τους τραυματισμούς), κάτι που αν γίνει νομίζω θα τους φάει όλους σε τίτλους και στατιστικά.
Μέχρι στιγμής οι μόνοι που κοντράρουν στα ίσα τον Καρλίτο είναι οι συνομηλικοί του. Ειδικά ο Σίννερ, αλλά και ο Ρούνε τον πήρε στο Παρίσι πριν μερικούς μήνες (ο συγκεκριμένος, αν και μάλλον κωλοχαρακτήρας, ίσως να είναι παίχτης παρόμοιας κλάσης, αρκεί να δεις τον τελικό που πήρε σε εκείνο το τουρνουά στο Παρίσι απέναντι στον Τζόκοβιτς). Αυτούς της γενιάς Τσιτσιπά όμως, τους γλεντάει ο Καρλίτο. Τσιτσιπά τον έχει 0-4, Ζβέρεφ τον έχει ξεφτιλίσει 2 φορές στη Μαδρίτη (αν και έχασε στο Ρολάν Γκαρός πέρσι), Μεντβέντεφ επίσης τον έλιωσε πριν κάνα 2μηνο.
Ε, ναι, είπαμε. Ο Καρλίτο είναι μια κλάση πάνω, σε καλή του μέρα δεν παίζεται από κανέναν, και σε κακή (ή μέτρια) είναι μια χούφτα παίκτες που μπορούν να τον κοντράρουν. Με τους τραυματισμούς να προσέξει λίγο το παιδί, και θα δούμε πράματα και θάματα στα επόμενα χρόνια, αυτό είναι σίγουρο.

Για τον Στρουφ βέβαια, τελικά αποδείχτηκε από την πορεία που είχε στο τουρνουά ότι δεν ήταν και τόσο έκπληξη που πέταξε έξω τον Στέφανο. Τελικό πήγε ο άνθρωπος, ενώ ξεκίνησε από προκριματικά και μπήκε στο κυρίως ταμπλό ως λάκι λούζερ. Και μόνο αυτό λέει πολλά. Στον δε τελικό, τον ζόρισε πολύ περισσότερο τον Αλκαράθ, από όσο θα περίμενε ίσως ο δεύτερος. Και σετ του πήρε, και στο ένα μπρέικ κρίθηκαν όλα τα σετ, και ανάγκασε τον Ισπανό να ρίχνει μπινελίκια κάθε τόσο κλπ...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 08 Μάιος 2023, 20:40

Bic έγραψε:
08 Μάιος 2023, 10:13
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
06 Μάιος 2023, 22:16
Bic έγραψε:
06 Μάιος 2023, 12:46

Ο Αλκαράθ δυστυχώς (και το εννοώ το δυστυχώς, επειδή μ' αρέσει πάρα πολύ αυτό το παιδί), δεν έχει δώσει καλά στοιχεία έως τώρα. Όχι σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό μέρος, εκεί γαμεί και δέρνει, προσωπικά τον θεωρώ το μεγαλύτερο ταλέντο που είδαμε εδώ και χρόνια, μετά τους big 3 δηλαδή και βγάζοντας έξω τον Κύργιο (για τους γνωστούς λόγους), που πιθανότατα είναι το μεγαλύτερο φυσικό ταλέντο που είδαμε ποτέ.

Αλλά έχει μεγάλο θέμα με του τραυματισμούς και πιθανότατα να φταίει γι' αυτό ο τρόπος του παιχνιδιού του. Κάτι που είχε κι ο Ναδάλ σε παλιότερες εποχές. Χρειάζεται τώρα καλύτερες κατευθύνσεις για να τους αποφύγει (τους τραυματισμούς), κάτι που αν γίνει νομίζω θα τους φάει όλους σε τίτλους και στατιστικά.
Μέχρι στιγμής οι μόνοι που κοντράρουν στα ίσα τον Καρλίτο είναι οι συνομηλικοί του. Ειδικά ο Σίννερ, αλλά και ο Ρούνε τον πήρε στο Παρίσι πριν μερικούς μήνες (ο συγκεκριμένος, αν και μάλλον κωλοχαρακτήρας, ίσως να είναι παίχτης παρόμοιας κλάσης, αρκεί να δεις τον τελικό που πήρε σε εκείνο το τουρνουά στο Παρίσι απέναντι στον Τζόκοβιτς). Αυτούς της γενιάς Τσιτσιπά όμως, τους γλεντάει ο Καρλίτο. Τσιτσιπά τον έχει 0-4, Ζβέρεφ τον έχει ξεφτιλίσει 2 φορές στη Μαδρίτη (αν και έχασε στο Ρολάν Γκαρός πέρσι), Μεντβέντεφ επίσης τον έλιωσε πριν κάνα 2μηνο.
Ε, ναι, είπαμε. Ο Καρλίτο είναι μια κλάση πάνω, σε καλή του μέρα δεν παίζεται από κανέναν, και σε κακή (ή μέτρια) είναι μια χούφτα παίκτες που μπορούν να τον κοντράρουν. Με τους τραυματισμούς να προσέξει λίγο το παιδί, και θα δούμε πράματα και θάματα στα επόμενα χρόνια, αυτό είναι σίγουρο.

Για τον Στρουφ βέβαια, τελικά αποδείχτηκε από την πορεία που είχε στο τουρνουά ότι δεν ήταν και τόσο έκπληξη που πέταξε έξω τον Στέφανο. Τελικό πήγε ο άνθρωπος, ενώ ξεκίνησε από προκριματικά και μπήκε στο κυρίως ταμπλό ως λάκι λούζερ. Και μόνο αυτό λέει πολλά. Στον δε τελικό, τον ζόρισε πολύ περισσότερο τον Αλκαράθ, από όσο θα περίμενε ίσως ο δεύτερος. Και σετ του πήρε, και στο ένα μπρέικ κρίθηκαν όλα τα σετ, και ανάγκασε τον Ισπανό να ρίχνει μπινελίκια κάθε τόσο κλπ...
Στις γρήγορες επιφάνειες νομίζω δεν είναι πολύ καλύτερος από τους άλλους. Με τον Σίννερ είναι 3-3 και τις 3 ήττες τις έχει σε γρήγορες επιφάνειες ενώ τις 3 νίκες σε αργές. Στο χώμα και σε κάποιες αργές σκληρές επιφάνειες φαίνεται σαφώς 1 κλάση πάνω από όλους (πλην Τζόκοβιτς, ενώ θέλω να δω περισσότερες συγκρούσεις και με Ρούνε, γιατί ο τελευταίος μου φαίνεται πως έχει προοπτική για να γίνει επίσης τεράστιος παίχτης).
-_-

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9053
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Μάιος 2023, 21:19

Επίσης φοβερό παικτάκι, ο Ρούνε εννοώ. Ο Αλκαράθ πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα διαπρέψει και στις γρήγορες. Στο σκληρό εννοώ, το χόρτο έτσι κι αλλιώς όλο και περισσότερο χάνει έδαφος. Και νομίζω θα το κάνει πιο γρήγορα από ότι ο μεγαλύτερος "χωματάς" όλων των εποχών, Ράφα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12067
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 14 Μάιος 2023, 14:22

Εικόνα

Μαρία Σάκκαρη – Μαρκέτα Βοντρούσοβα 0-2: Αποκλεισμός στη Ρώμη από το Νο 70 στην παγκόσμια κατάταξη

https://www.newsit.gr/athlitika/maria-s ... i/3773197/

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 15 Μάιος 2023, 21:00

Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 18 Μάιος 2023, 08:23

Αυτος ο πιτσιρικος ο Ρουνέ (Δανος) τον ξαναξεκωλιασε τον Τζοκοβιτς και ο δικος μας εχει γινει ο Κερμιτ της υποθεσης...
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 19 Μάιος 2023, 00:02

ΠΑΜΕ ΠΑΙΧΤΑΡΑ ΜΟΥ, 2 ΑΚΟΜΑ.

Αν δε βρεθεί σε υπερβολικά κακή μέρα, τον Μεντβέντεφ πρέπει να τον πάρει. Δεν είναι για χώμα ο Ρώσος. Στον τελικό όμως με Ρούνε θα είναι αουτσάιντερ, για κάποιο λόγο τα βρίσκει μπαστούνια με τους πιτσιρικάδες (4-0 από Αλκαράζ, και ήττα από Ρούνε πέρσι στο Ρολάν Γκαρός).

Του δίνω πολύ καλές πιθανότητες όμως αν καταφέρει ο Ρουντ να βγάλει έξω τον πιτσιρικά (που το είχε κάνει πέρσι στο Ρολάν Γκαρός).
-_-

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9053
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Μάιος 2023, 12:24

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
19 Μάιος 2023, 00:02
ΠΑΜΕ ΠΑΙΧΤΑΡΑ ΜΟΥ, 2 ΑΚΟΜΑ.

Αν δε βρεθεί σε υπερβολικά κακή μέρα, τον Μεντβέντεφ πρέπει να τον πάρει. Δεν είναι για χώμα ο Ρώσος. Στον τελικό όμως με Ρούνε θα είναι αουτσάιντερ, για κάποιο λόγο τα βρίσκει μπαστούνια με τους πιτσιρικάδες (4-0 από Αλκαράζ, και ήττα από Ρούνε πέρσι στο Ρολάν Γκαρός).

Του δίνω πολύ καλές πιθανότητες όμως αν καταφέρει ο Ρουντ να βγάλει έξω τον πιτσιρικά (που το είχε κάνει πέρσι στο Ρολάν Γκαρός).
Ο Ρούνε είναι υπεργαμάτος, μαζί με τον Καρλίτο οι δυο πιο αγαπημένοι μου απ' αυτήν την φουρνιά. Με τον Νόλε τις προάλλες (τον τεράστιο Νόλε βέβαια, να τα λέμε αυτά) έκανα κερκίδα στο σπίτι πιο δυναμική κι απ' ό,τι αν έπαιζε ο Στέφανος ή ο Μεγάλος Ελβετός.

Με τον Τσόριτς έπαθα πλάκα, όχι από το παιχνίδι του (χθες ήταν τίγκα στα λάθη, μόνο όποτε δεν είχε δεύτερο σερβίς ο Τσίτσι είχε κάποιες ελπίδες), αλλά με την εμφάνιση. Τον είδα πριν λίγες μέρες που έπαιζε με την αποκάλυψη του τουρνούα, τον Μαροζάν (ούτε που τον ήξερα) και χρειάστηκε να διαβάσω 2-3 φορές το όνομα από κάτω για να πειστώ ότι ήταν αυτός. Είχα καιρό να τον δω, είναι η αλήθεια, και με το νέο του λουκ δεν τον γνώρισα ούτε για πλάκα.

Πάμε γερά ημιτελικό, με τον κοιμισμένο αχώνευτο Αρκουδιάρη. Όποτε βλέπω παιχνίδι του, για κάποιον λόγο μου 'ρχεται στο μυαλό ο Έμπτον του σνούκερ. Δύσκολος βέβαια, 7-4 τον έχει τον δικό μας, αλλά όλα γίνονται αν είναι σε καλή μέρα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 19 Μάιος 2023, 18:16

Bic έγραψε:
19 Μάιος 2023, 12:24
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
19 Μάιος 2023, 00:02
ΠΑΜΕ ΠΑΙΧΤΑΡΑ ΜΟΥ, 2 ΑΚΟΜΑ.

Αν δε βρεθεί σε υπερβολικά κακή μέρα, τον Μεντβέντεφ πρέπει να τον πάρει. Δεν είναι για χώμα ο Ρώσος. Στον τελικό όμως με Ρούνε θα είναι αουτσάιντερ, για κάποιο λόγο τα βρίσκει μπαστούνια με τους πιτσιρικάδες (4-0 από Αλκαράζ, και ήττα από Ρούνε πέρσι στο Ρολάν Γκαρός).

Του δίνω πολύ καλές πιθανότητες όμως αν καταφέρει ο Ρουντ να βγάλει έξω τον πιτσιρικά (που το είχε κάνει πέρσι στο Ρολάν Γκαρός).
Ο Ρούνε είναι υπεργαμάτος, μαζί με τον Καρλίτο οι δυο πιο αγαπημένοι μου απ' αυτήν την φουρνιά. Με τον Νόλε τις προάλλες (τον τεράστιο Νόλε βέβαια, να τα λέμε αυτά) έκανα κερκίδα στο σπίτι πιο δυναμική κι απ' ό,τι αν έπαιζε ο Στέφανος ή ο Μεγάλος Ελβετός.

Με τον Τσόριτς έπαθα πλάκα, όχι από το παιχνίδι του (χθες ήταν τίγκα στα λάθη, μόνο όποτε δεν είχε δεύτερο σερβίς ο Τσίτσι είχε κάποιες ελπίδες), αλλά με την εμφάνιση. Τον είδα πριν λίγες μέρες που έπαιζε με την αποκάλυψη του τουρνούα, τον Μαροζάν (ούτε που τον ήξερα) και χρειάστηκε να διαβάσω 2-3 φορές το όνομα από κάτω για να πειστώ ότι ήταν αυτός. Είχα καιρό να τον δω, είναι η αλήθεια, και με το νέο του λουκ δεν τον γνώρισα ούτε για πλάκα.

Πάμε γερά ημιτελικό, με τον κοιμισμένο αχώνευτο Αρκουδιάρη. Όποτε βλέπω παιχνίδι του, για κάποιον λόγο μου 'ρχεται στο μυαλό ο Έμπτον του σνούκερ. Δύσκολος βέβαια, 7-4 τον έχει τον δικό μας, αλλά όλα γίνονται αν είναι σε καλή μέρα.
Ισχύουν αυτά. Για αύριο τώρα, η εντύπωσή μου είναι ότι παίχτης Μεντβέντεφ στο χώμα δεν υπάρχει. Τόσο τη διαφορά με τον Τσιτσιπά όσο και τα γενικότερα rankings του τα έχει χτίσει σε γρήγορες επιφάνειες. Στο Γαλλικό πριν 2 χρόνια, 3-0 σβηστά τον πήρε ο Στεφ, και πρέπει να βρεθεί σε απελπιστικά κακή μέρα για να χάσει 2 σετ αύριο.
-_-

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9053
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Μάιος 2023, 18:24

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
19 Μάιος 2023, 18:16
Bic έγραψε:
19 Μάιος 2023, 12:24
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
19 Μάιος 2023, 00:02
ΠΑΜΕ ΠΑΙΧΤΑΡΑ ΜΟΥ, 2 ΑΚΟΜΑ.

Αν δε βρεθεί σε υπερβολικά κακή μέρα, τον Μεντβέντεφ πρέπει να τον πάρει. Δεν είναι για χώμα ο Ρώσος. Στον τελικό όμως με Ρούνε θα είναι αουτσάιντερ, για κάποιο λόγο τα βρίσκει μπαστούνια με τους πιτσιρικάδες (4-0 από Αλκαράζ, και ήττα από Ρούνε πέρσι στο Ρολάν Γκαρός).

Του δίνω πολύ καλές πιθανότητες όμως αν καταφέρει ο Ρουντ να βγάλει έξω τον πιτσιρικά (που το είχε κάνει πέρσι στο Ρολάν Γκαρός).
Ο Ρούνε είναι υπεργαμάτος, μαζί με τον Καρλίτο οι δυο πιο αγαπημένοι μου απ' αυτήν την φουρνιά. Με τον Νόλε τις προάλλες (τον τεράστιο Νόλε βέβαια, να τα λέμε αυτά) έκανα κερκίδα στο σπίτι πιο δυναμική κι απ' ό,τι αν έπαιζε ο Στέφανος ή ο Μεγάλος Ελβετός.

Με τον Τσόριτς έπαθα πλάκα, όχι από το παιχνίδι του (χθες ήταν τίγκα στα λάθη, μόνο όποτε δεν είχε δεύτερο σερβίς ο Τσίτσι είχε κάποιες ελπίδες), αλλά με την εμφάνιση. Τον είδα πριν λίγες μέρες που έπαιζε με την αποκάλυψη του τουρνούα, τον Μαροζάν (ούτε που τον ήξερα) και χρειάστηκε να διαβάσω 2-3 φορές το όνομα από κάτω για να πειστώ ότι ήταν αυτός. Είχα καιρό να τον δω, είναι η αλήθεια, και με το νέο του λουκ δεν τον γνώρισα ούτε για πλάκα.

Πάμε γερά ημιτελικό, με τον κοιμισμένο αχώνευτο Αρκουδιάρη. Όποτε βλέπω παιχνίδι του, για κάποιον λόγο μου 'ρχεται στο μυαλό ο Έμπτον του σνούκερ. Δύσκολος βέβαια, 7-4 τον έχει τον δικό μας, αλλά όλα γίνονται αν είναι σε καλή μέρα.
Ισχύουν αυτά. Για αύριο τώρα, η εντύπωσή μου είναι ότι παίχτης Μεντβέντεφ στο χώμα δεν υπάρχει. Τόσο τη διαφορά με τον Τσιτσιπά όσο και τα γενικότερα rankings του τα έχει χτίσει σε γρήγορες επιφάνειες. Στο Γαλλικό πριν 2 χρόνια, 3-0 σβηστά τον πήρε ο Στεφ, και πρέπει να βρεθεί σε απελπιστικά κακή μέρα για να χάσει 2 σετ αύριο.
Το λογικό να γίνει, είναι αυτό που λες. Ο δε Τσίτσι, παρ' όλο που λέει ότι η "καλή" του επιφάνεια είναι το σκληρό, το χώμα το διαχειρίζεται πάρα πολύ καλά κι έχει κάνει φανταστικούς αγώνες εκεί. Απλά, ο Ρώσος παίζει αυτό το εκνευριστικό αμυντικό παιχνίδι συνέχεια, που μπορεί να οδηγήσει εύκολα τους αντιπάλους του σε τσιπ πόιντς λόγω ανυμπομονησίας ή και κούρασης, αν κάθεται στη base line σε στυλ Μποργκ ή Αγκάσι (στα τελευταία του) και μοιράζει συνεχώς διαγώνιες. ΟΚ, σύστημα είναι κι αυτό, και όσο του βγαίνει δεν τον κατηγορώ, απλά για τον θεατή δεν είναι και ό,τι το καλύτερο...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 19 Μάιος 2023, 18:52

Bic έγραψε:
19 Μάιος 2023, 18:24
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
19 Μάιος 2023, 18:16
Bic έγραψε:
19 Μάιος 2023, 12:24

Ο Ρούνε είναι υπεργαμάτος, μαζί με τον Καρλίτο οι δυο πιο αγαπημένοι μου απ' αυτήν την φουρνιά. Με τον Νόλε τις προάλλες (τον τεράστιο Νόλε βέβαια, να τα λέμε αυτά) έκανα κερκίδα στο σπίτι πιο δυναμική κι απ' ό,τι αν έπαιζε ο Στέφανος ή ο Μεγάλος Ελβετός.

Με τον Τσόριτς έπαθα πλάκα, όχι από το παιχνίδι του (χθες ήταν τίγκα στα λάθη, μόνο όποτε δεν είχε δεύτερο σερβίς ο Τσίτσι είχε κάποιες ελπίδες), αλλά με την εμφάνιση. Τον είδα πριν λίγες μέρες που έπαιζε με την αποκάλυψη του τουρνούα, τον Μαροζάν (ούτε που τον ήξερα) και χρειάστηκε να διαβάσω 2-3 φορές το όνομα από κάτω για να πειστώ ότι ήταν αυτός. Είχα καιρό να τον δω, είναι η αλήθεια, και με το νέο του λουκ δεν τον γνώρισα ούτε για πλάκα.

Πάμε γερά ημιτελικό, με τον κοιμισμένο αχώνευτο Αρκουδιάρη. Όποτε βλέπω παιχνίδι του, για κάποιον λόγο μου 'ρχεται στο μυαλό ο Έμπτον του σνούκερ. Δύσκολος βέβαια, 7-4 τον έχει τον δικό μας, αλλά όλα γίνονται αν είναι σε καλή μέρα.
Ισχύουν αυτά. Για αύριο τώρα, η εντύπωσή μου είναι ότι παίχτης Μεντβέντεφ στο χώμα δεν υπάρχει. Τόσο τη διαφορά με τον Τσιτσιπά όσο και τα γενικότερα rankings του τα έχει χτίσει σε γρήγορες επιφάνειες. Στο Γαλλικό πριν 2 χρόνια, 3-0 σβηστά τον πήρε ο Στεφ, και πρέπει να βρεθεί σε απελπιστικά κακή μέρα για να χάσει 2 σετ αύριο.
Το λογικό να γίνει, είναι αυτό που λες. Ο δε Τσίτσι, παρ' όλο που λέει ότι η "καλή" του επιφάνεια είναι το σκληρό, το χώμα το διαχειρίζεται πάρα πολύ καλά κι έχει κάνει φανταστικούς αγώνες εκεί. Απλά, ο Ρώσος παίζει αυτό το εκνευριστικό αμυντικό παιχνίδι συνέχεια, που μπορεί να οδηγήσει εύκολα τους αντιπάλους του σε τσιπ πόιντς λόγω ανυμπομονησίας ή και κούρασης, αν κάθεται στη base line σε στυλ Μποργκ ή Αγκάσι (στα τελευταία του) και μοιράζει συνεχώς διαγώνιες. ΟΚ, σύστημα είναι κι αυτό, και όσο του βγαίνει δεν τον κατηγορώ, απλά για τον θεατή δεν είναι και ό,τι το καλύτερο...
Έχει πει ο Στεφ πως το σκληρό είναι το καλύτερό του; Γιατί τα αποτελέσματά του άλλο δείχνουν. Αν μιλάμε για το Αυστραλιανό μόνο, τότε είναι εξίσου καλός με το χώμα, αλλά αν μιλάμε για σκληρό γενικά εμένα μου φαίνεται μέτριος, αφού στο Αμερικάνικο πχ αποκλείεται κάθε χρόνο πριν τους 16, συχνά και από τον 1ο γύρο.
-_-

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9053
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Μάιος 2023, 19:01

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
19 Μάιος 2023, 18:52
Bic έγραψε:
19 Μάιος 2023, 18:24
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
19 Μάιος 2023, 18:16


Ισχύουν αυτά. Για αύριο τώρα, η εντύπωσή μου είναι ότι παίχτης Μεντβέντεφ στο χώμα δεν υπάρχει. Τόσο τη διαφορά με τον Τσιτσιπά όσο και τα γενικότερα rankings του τα έχει χτίσει σε γρήγορες επιφάνειες. Στο Γαλλικό πριν 2 χρόνια, 3-0 σβηστά τον πήρε ο Στεφ, και πρέπει να βρεθεί σε απελπιστικά κακή μέρα για να χάσει 2 σετ αύριο.
Το λογικό να γίνει, είναι αυτό που λες. Ο δε Τσίτσι, παρ' όλο που λέει ότι η "καλή" του επιφάνεια είναι το σκληρό, το χώμα το διαχειρίζεται πάρα πολύ καλά κι έχει κάνει φανταστικούς αγώνες εκεί. Απλά, ο Ρώσος παίζει αυτό το εκνευριστικό αμυντικό παιχνίδι συνέχεια, που μπορεί να οδηγήσει εύκολα τους αντιπάλους του σε τσιπ πόιντς λόγω ανυμπομονησίας ή και κούρασης, αν κάθεται στη base line σε στυλ Μποργκ ή Αγκάσι (στα τελευταία του) και μοιράζει συνεχώς διαγώνιες. ΟΚ, σύστημα είναι κι αυτό, και όσο του βγαίνει δεν τον κατηγορώ, απλά για τον θεατή δεν είναι και ό,τι το καλύτερο...
Έχει πει ο Στεφ πως το σκληρό είναι το καλύτερό του; Γιατί τα αποτελέσματά του άλλο δείχνουν. Αν μιλάμε για το Αυστραλιανό μόνο, τότε είναι εξίσου καλός με το χώμα, αλλά αν μιλάμε για σκληρό γενικά εμένα μου φαίνεται μέτριος, αφού στο Αμερικάνικο πχ αποκλείεται κάθε χρόνο πριν τους 16, συχνά και από τον 1ο γύρο.
Το αμερικάνικο είναι ιδιαίτερο "σκληρό", διαφορετικό από τα υπόλοιπα. Κι έχει κι άλλες ιδιαιτερότητες, είναι προς το τέλος της χρονιάς, υπάρχει κούραση, μπαίνουν και μπόλικοι "αυτόχθονες"... έχει διάφορα. θυμίσου πχ ότι οι δυο κορυφαίοι (Ράφα-Ρότζερ, οκ... κι ο Σέρβος φυσικά, αλλά στην "καρδγιά μας" όχι :lol: ) δεν έχουν βρεθεί ποτέ εκεί σε αγώνα. Όχι σε τελικό, αλλά σε αγώνα γενικά.

Για το σκληρό τον έχω ακούσει να το λέει ο ίδιος σε συνέντευξη πριν μερικά χρόνια, νομίζω σε Κωσταβάρα, Κυφωνίδη, Γεωργίτση κλπ. Και ότι το προτιμάει, αλλά και ότι αποδίδει καλύτερα εκεί. Είναι και μονόχειρας στο μπάκχαντ που όντως βολεύει καλύτερα στις γρήγορες επιφάνειες και όχι σε όσες έχουν μεγάλη αναπήδηση (ή αναπήδηση σε συνδυασμό με κανένα δολοφονικό topspin Ναδάλ... :lol: ).

Από τίτλους θα μου πεις, τα 2 χιλιάρια του Μόντε Κάρλο λένε το αντίθετο, όπως και η επιδόσεις του σε Ρολάν, Ρώμη κλπ. Το masters βέβαια ήταν σκληρό και κλειστό. Τι να σου πω;... :102:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...


Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27806
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 20 Μάιος 2023, 23:08

Δυσκολευομαι να παρω θεση

Εικόνα
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών