Khabib vs Poirier - UFC 242

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 08 Σεπ 2019, 16:40

Otto Weininger έγραψε:
08 Σεπ 2019, 01:14
Το σπαρινγκ σε σύστημα αυτοάμυνας, γίνεται με εσένα να φοράς ειδικά για γυαλιά για τα μάτια (εκτός και αν ο άλλος φοράει γάντια του μποξ οπότε δεν φοράς γυαλιά).
Ο επιτιθέμενος φοράει κράνος ειδικό και θώρακα. Και σου γαμαει την ψυχή με κάθε τρόπο. Με χτυπήματα, με λαβές, με πνιγμους, με μαχαίρι (ψεύτικο), με γκλοπ κλπ

Και σε χτυπάει. Και φορά τα προστατευτικά για να μπορεί ελεύθερα να χτυπάς κι εσύ. Απαγορεύονται μόνο τα χτυπήματα στο λαιμό και αυχενα για ευνόητους λόγους

Και όταν τελειώνει η μια επίθεση παίρνεις τον μεγάλο σάκο, τον σηκώνεις τον κουβαλάς μέχρι την άλλη άκρη τρέχοντας όσο μπορείς τον πετάς και ξεκινάει άλλο κύμα επιθέσεων.
Όχι ότι θα τις αποκρούσεις με επιτυχία όλες, δεν είναι αυτός ο σκοπός.

Σκοπός είναι να κάνεις προσομοίωση δρόμου, με φουλ κούραση, αδρεναλίνη μέχρι να ξερασεις αν χρειαστεί.
Γιατί έτσι είναι ο δρόμος, έτσι είναι η αυτοάμυνα. Αυτοάμυνα δεν είναι ξύλο. Δεν είναι σε έδειρα, με έδειρες.

Ντάξει, εξαρτάται και από την σχολή και που έχεις κάνει και τι ζητάς. Όντως η πλειοψηφία σχολών αυτοάμυνας είναι για τον πούτσο και όχι μόνο για το σπαρινγκ.
Ζαχαρίας;
Πολύ καλό και χρήσιμο ντριλάκι.
Πάντως το γεγονός πως μόνο ο ένας από τους δύο έχει πλακωθεί στα προστατευτικά λέει πολλά.
Χωρίς κλασσικό σπάρινγκ δουλειά δε γίνεται.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Σεπ 2019, 19:25

Belisarius έγραψε:
08 Σεπ 2019, 16:40


Ζαχαρίας;
Πολύ καλό και χρήσιμο ντριλάκι.
Πάντως το γεγονός πως μόνο ο ένας από τους δύο έχει πλακωθεί στα προστατευτικά λέει πολλά.
Χωρίς κλασσικό σπάρινγκ δουλειά δε γίνεται.
Υποθέτω ο Ζαχαρίας είναι κάποιος δάσκαλος ε ;
Όχι, δεν έχω κάνει αυτοάμυνα σε σχολή στη Ελλάδα. Στην Ελλάδα μόνο taekwondo μικρός και πέρυσι πυγμαχία για ένα διάστημα αλλά λογω συνθηκων βαρέθηκα και έφυγα.

Αυτά τα σπαρινγκ τα έκανα για χρόνια στην Ιταλία. Και στην Ελλάδα, μόνο όταν έρχεται συγκεκριμένος εκπαιδευτής.

Στο μεσοδιάστημα τα κάνω με φίλους όταν κάνουμε μαζί προπονήσεις. Ακόμα και ο πιο ατσουμπαλος και άσχετος είναι χρήσιμος για σπαρινγκ. Απρόβλεπτος και έξω απο κάθε φόρμα και στρατηγική.

Αλλά ναι. Ματωνεις και κουράζεσαι. Και ενίοτε χτυπάς και κάπου. Αλλά έτσι είναι.

ΥΓ : αυτή η μόδα που υπάρχει στην Ελλάδα με mma και bjj ως αυτοάμυνα είναι λιγο θέμα. Ξέρεις από πόσους έχω ακούσει ότι "κάνω bjj γιατί στο δρόμο οι πιο πολλές μάχες καταλήγουν έδαφος οπότε θα τον πάω πρώτος στο έδαφος". Θα κλάψουν μανούλες σε πραγματικό περιστατικό.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23371
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Σεπ 2019, 19:41


Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28237
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 08 Σεπ 2019, 19:44

Τωρα τον ανακαλυψες αυτον;Εχω κανει subscribe εδω και ενα χρονο :lol:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23371
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Σεπ 2019, 19:47

κι εγώ ρε, περίπου 6μηνο.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 08 Σεπ 2019, 20:41

Otto Weininger έγραψε:
08 Σεπ 2019, 19:25
ΥΓ : αυτή η μόδα που υπάρχει στην Ελλάδα με mma και bjj ως αυτοάμυνα είναι λιγο θέμα. Ξέρεις από πόσους έχω ακούσει ότι "κάνω bjj γιατί στο δρόμο οι πιο πολλές μάχες καταλήγουν έδαφος οπότε θα τον πάω πρώτος στο έδαφος". Θα κλάψουν μανούλες σε πραγματικό περιστατικό.
Ακούγονται τέτοια αλλά οι περισσότεροι πιστεύουν ότι δεν έχουν καμία τύχη απέναντι σε μαχαίρι και δε θεωρούν φρόνιμο να πάνε στο έδαφος.
Θεωρώ μεγάλο λάθος το σνομπάρισμα των τεχνικών αυτοάμυνας εκ μέρους των αθλητών μαχητικών σπορ. Ωστόσο το αντίστροφο είναι χειρότερο, δηλαδή η επικέντρωση στην αυτοάμυνα χωρίς σοβαρό υπόβαθρο σε striking, πάλη και έδαφος.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 08 Σεπ 2019, 20:47

Παιδιά για την κατηγορία του Khabib το σχόλιο.Όντως προέρχεται από
τη welterweight αλλά αυτό δεν το λες και πλεονέκτημα.Η αλλαγή κατηγορίας
είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω είναι δύσκολη.Όσον αφορά το πυγμαχικό
σκέλος,η χαμηλότερη κατηγορία σημαίνει μεγαλύτερη ταχύτητα.Ο Khabib
δείχνει ότι έχει δουλέψει και τα χέρια του,νομίζω το είπε και ο σπίκερ στην
αρχή.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Σεπ 2019, 23:45

Belisarius έγραψε:
08 Σεπ 2019, 20:41

. Ωστόσο το αντίστροφο είναι χειρότερο, δηλαδή η επικέντρωση στην αυτοάμυνα χωρίς σοβαρό υπόβαθρο σε striking, πάλη και έδαφος.
Κοίτα εγώ ας πούμε striking εχω μόνιμα στην καθημερινή ρουτίνα. Πάλη ελάχιστη και τούτο διότι δεν έχω σκοπό Ή τουλάχιστον θα αποφύγω με κάθε τρόπο τους "εναγκαλισμους" σε πραγματικό περιστατικό.
Σίγουρα θα ασχοληθώ εντατικά κάποια στιγμή, πιο πολύ για αντιλαβες και περισσοτερη άμυνα. Προς το παρόν έχω αλλά όπλα στην φαρέτρα για ένα grappler που μπορεί να μου επιτεθεί και αυτά είναι από την γενικότερη στρατηγική που έχω σε περίπτωση περιστατικού, μέχρι τεχνικές για ξεκλείδωμα (ως ένα σημείο). Και φυσικά 2-3 improvised weapons που πάντα υπάρχουν πάνω μου πλέον. Δεν θα κατσω να παλέψω με κάποιον που θα ξεκινήσει να με αγκαλιάσει με σκοπό να με ριξει κάτω ή να με κλειδώσει/πνίξει. Ξέρω πως καταλήγουν αυτά, οπότε θα θεωρήσω ότι πάει να με σκοτώσει και θα πράξω ανάλογα.

Σε αθλητικό επίπεδο πάλι, που θα κάνω tap και θα με αφήσει, ναι, θα με ενδιέφερε να μάθω τι και πώς.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 09 Σεπ 2019, 11:21

Otto Weininger έγραψε:
08 Σεπ 2019, 23:45
Belisarius έγραψε:
08 Σεπ 2019, 20:41

. Ωστόσο το αντίστροφο είναι χειρότερο, δηλαδή η επικέντρωση στην αυτοάμυνα χωρίς σοβαρό υπόβαθρο σε striking, πάλη και έδαφος.
Κοίτα εγώ ας πούμε striking εχω μόνιμα στην καθημερινή ρουτίνα. Πάλη ελάχιστη και τούτο διότι δεν έχω σκοπό Ή τουλάχιστον θα αποφύγω με κάθε τρόπο τους "εναγκαλισμους" σε πραγματικό περιστατικό.
Σίγουρα θα ασχοληθώ εντατικά κάποια στιγμή, πιο πολύ για αντιλαβες και περισσοτερη άμυνα. Προς το παρόν έχω αλλά όπλα στην φαρέτρα για ένα grappler που μπορεί να μου επιτεθεί και αυτά είναι από την γενικότερη στρατηγική που έχω σε περίπτωση περιστατικού, μέχρι τεχνικές για ξεκλείδωμα (ως ένα σημείο). Και φυσικά 2-3 improvised weapons που πάντα υπάρχουν πάνω μου πλέον. Δεν θα κατσω να παλέψω με κάποιον που θα ξεκινήσει να με αγκαλιάσει με σκοπό να με ριξει κάτω ή να με κλειδώσει/πνίξει. Ξέρω πως καταλήγουν αυτά, οπότε θα θεωρήσω ότι πάει να με σκοτώσει και θα πράξω ανάλογα.

Σε αθλητικό επίπεδο πάλι, που θα κάνω tap και θα με αφήσει, ναι, θα με ενδιέφερε να μάθω τι και πώς.
Θεωρώ πως σωστή εκμάθηση αυτοάμυνας έτσι κι αλλιώς περιλαμβάνει και σωστή εκμάθηση κάποιων τεχνικών. Και το σπαρινγκ βεβαια χρειαζεται πάντα. Μέσα στο πρόγραμμα είναι όλα αυτά.
Από εκεί και πέρα η αυτοάμυνα είναι κάτι διαφορετικό από τις πολεμικές τέχνες, εντελώς διαφορετικα σενάρια και συνθήκες. Και σίγουρα αυτοάμυνα δεν είναι αυτό που που εχουν πολλοί κατά νου, με κοιταξε κάποιος στραβα ή κοιταξε την δικια μου και πλακώνομαι. Πρώτα απ΄όλα κατά την γνώμη μου σημαίνει ανάγνωση κατάστασης και συνθηκών και απεμπλοκή, δεν είναι ματς ποιος θα νικήσει. Και υπάρχουν και άπειροι απρόβλεπτοι παράγοντες
που δεν υπάρχουν σε αθλητικής φύσεως συμβάντα.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 09 Σεπ 2019, 11:27

Sid Vicious έγραψε:
09 Σεπ 2019, 11:21
Otto Weininger έγραψε:
08 Σεπ 2019, 23:45
Belisarius έγραψε:
08 Σεπ 2019, 20:41

. Ωστόσο το αντίστροφο είναι χειρότερο, δηλαδή η επικέντρωση στην αυτοάμυνα χωρίς σοβαρό υπόβαθρο σε striking, πάλη και έδαφος.
Κοίτα εγώ ας πούμε striking εχω μόνιμα στην καθημερινή ρουτίνα. Πάλη ελάχιστη και τούτο διότι δεν έχω σκοπό Ή τουλάχιστον θα αποφύγω με κάθε τρόπο τους "εναγκαλισμους" σε πραγματικό περιστατικό.
Σίγουρα θα ασχοληθώ εντατικά κάποια στιγμή, πιο πολύ για αντιλαβες και περισσοτερη άμυνα. Προς το παρόν έχω αλλά όπλα στην φαρέτρα για ένα grappler που μπορεί να μου επιτεθεί και αυτά είναι από την γενικότερη στρατηγική που έχω σε περίπτωση περιστατικού, μέχρι τεχνικές για ξεκλείδωμα (ως ένα σημείο). Και φυσικά 2-3 improvised weapons που πάντα υπάρχουν πάνω μου πλέον. Δεν θα κατσω να παλέψω με κάποιον που θα ξεκινήσει να με αγκαλιάσει με σκοπό να με ριξει κάτω ή να με κλειδώσει/πνίξει. Ξέρω πως καταλήγουν αυτά, οπότε θα θεωρήσω ότι πάει να με σκοτώσει και θα πράξω ανάλογα.

Σε αθλητικό επίπεδο πάλι, που θα κάνω tap και θα με αφήσει, ναι, θα με ενδιέφερε να μάθω τι και πώς.
Θεωρώ πως σωστή εκμάθηση αυτοάμυνας έτσι κι αλλιώς περιλαμβάνει και σωστή εκμάθηση κάποιων τεχνικών. Και το σπαρινγκ βεβαια χρειαζεται πάντα. Μέσα στο πρόγραμμα είναι όλα αυτά.
Από εκεί και πέρα η αυτοάμυνα είναι κάτι διαφορετικό από τις πολεμικές τέχνες, εντελώς διαφορετικα σενάρια και συνθήκες. Και σίγουρα αυτοάμυνα δεν είναι αυτό που που εχουν πολλοί κατά νου, με κοιταξε κάποιος στραβα ή κοιταξε την δικια μου και πλακώνομαι. Πρώτα απ΄όλα κατά την γνώμη μου σημαίνει ανάγνωση κατάστασης και συνθηκών και απεμπλοκή, δεν είναι ματς ποιος θα νικήσει. Και υπάρχουν και άπειροι απρόβλεπτοι παράγοντες
που δεν υπάρχουν σε αθλητικής φύσεως συμβάντα.
Εννοείται.
Γι'αυτό λέω ότι οι των μαχητικών αθλημάτων κάπου έχουν μπερδευτεί με την φάση.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 10 Σεπ 2019, 10:42

Το ότι αλλάζει το σενάριο δεν σημαίνει ότι πως ο ηθοποιός δε θα πρέπει να είναι καλός.

Ιστορικά αν το εξετάσουμε, η αυτοάμυνα δεν είναι τίποτε άλλο παρά "κακό" ιαπωνικό jujutsu. "Κακό" διότι ο σκοπός κατά την ανάπτυξη τους ήταν η εκπαίδευση μεγάλης μάζας πολιτών ή στρατιωτών σε σύντομο χρονικό διάστημα. Συνεπώς αναγκαστικά διδάσκονται χοντροκοπιές.

Πέραν κάποιων τεχνικών απέναντι σε ρόπαλο, μαχαίρι κτλ (που από έμπειρο αθλητή μαθαίνονται σε διάστημα μερικών μηνών) δεν υπάρχει κάτι που ο ασκούμενος στην αυτοάμυνα θα κάνει καλύτερα απ ότι έναν MMAer επιπέδου καλής μπλε.

Είναι σαν τις πρώτες βοήθειες. Δεν είναι σοφό να διδάσκεις Α' βοήθειες για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα απ όσο διδάσκεις ιατρική. Αν θέλεις τέλος πάντων τόσο ικανό παροχέα Α' βοηθειών παίρνεις ένα γιατρό, τον καθίζεις κάτω μερικές εβδομάδες και τέλος. Κάπου είναι γραφικό να θεωρείται ότι ο π.χ. καρδιοχειρούργος δε θα τα πάει καλά στις Α βοήθειες επειδή το εξωτερικό περιβάλλον είναι διαφορετικό από το αποστειρωμένο χειρουργείο με τα υπερσύγχρονα μηχανήματα και τους 5 βοηθούς.

Η αυτοάμυνα έχει σκοπό να διδάξει βασικά πράγματα σε εντελώς άπειρους ανθρώπους ή να συμπληρώσει τις γνώσεις σε ήδη ικανούς αθλητές. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για να αφιερώσει κανείς πάνω από 2 χρόνια στο αντικείμενο.

Τα υπόλοιπα είναι παραμύθια που πουλάνε οι σχολές αυτοάμυνας για να μαζέψουν/κρατήσουν πελάτες.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 10 Σεπ 2019, 12:44

Belisarius έγραψε:
10 Σεπ 2019, 10:42


Πέραν κάποιων τεχνικών απέναντι σε ρόπαλο, μαχαίρι κτλ (που από έμπειρο αθλητή μαθαίνονται σε διάστημα μερικών μηνών) δεν υπάρχει κάτι που ο ασκούμενος στην αυτοάμυνα θα κάνει καλύτερα απ ότι έναν MMAer επιπέδου καλής μπλε. .
Το να μάθεις την τεχνική δεν θέλει μήνες. Θέλει μερικά λεπτά. Από κει και πέρα για να την κάνεις να δουλέψει θέλει πολύ καιρό και ιδιαίτερη εκπαίδευση. Αλλιώς ο έμπειρος αθλητής που έκανε μερικούς μήνες άμυνα σε μαχαίρι θα γίνει αρνί του Πάσχα σε πραγματικό περιστατικό.
Εκτός και αν στην ζωή σου κάνεις μόνο αυτό, 10 ώρες την μέρα, οπότε ναι μερικοί μήνες είναι αρκετοί.

Ο ΜΜΑer με την μπλε ζώνη δεν έχει την παραμικρή ιδέα από αυτοάμυνα. Ξέρει να δερνει.

Είναι σαν τις πρώτες βοήθειες. Δεν είναι σοφό να διδάσκεις Α' βοήθειες για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα απ όσο διδάσκεις ιατρική. Αν θέλεις τέλος πάντων τόσο ικανό παροχέα Α' βοηθειών παίρνεις ένα γιατρό, τον καθίζεις κάτω μερικές εβδομάδες και τέλος. Κάπου είναι γραφικό να θεωρείται ότι ο π.χ. καρδιοχειρούργος δε θα τα πάει καλά στις Α βοήθειες επειδή το εξωτερικό περιβάλλον είναι διαφορετικό από το αποστειρωμένο χειρουργείο με τα υπερσύγχρονα μηχανήματα και τους 5 βοηθούς. 
Μόνο που η Ιατρική είναι η αυτοάμυνα ( και όσα αυτή εμπεριέχει.) και όχι τα μαχητικά σπορ.
Το τελευταίο και χειρότερο κομμάτι της αυτοάμυνας είναι το ξύλο. Σημαίνει ότι απέτυχες σε όλα τα άλλα βήματα ή στραβώσαν όλα και έφτασες να πλακωνεσαι.

Σιγά μην σε ετοιμάζουν για αυτοάμυνα τα μαχητικά αθλήματα. Για να με δείρεις στο φανάρι μπορεί, αν υποθέσουμε ότι έρχομαι για ξύλο. Για τίποτα πιο σοβαρό, όχι.
Η αυτοάμυνα έχει σκοπό να διδάξει βασικά πράγματα σε εντελώς άπειρους ανθρώπους ή να συμπληρώσει τις γνώσεις σε ήδη ικανούς αθλητές. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για να αφιερώσει κανείς πάνω από 2 χρόνια στο αντικείμενο. 
Κανείς λάθος και στα δύο.
1)Η αυτοάμυνα έρχεται να διδάξει απλά πράγματα (οχι βασικά). Είτε σε άπειρους είτε έμπειρους. Απλα πράγματα που δουλεύουν υπό κάθε συνθήκη.

2)Δεν συμπληρώνει καμία γνώση στους έμπειρους και ικανούς αθλητές. Αντίθετα φιλτράρει και πετάει όξω σχεδόν το 90% όσων έχουν κάνει για πολλούς λόγους.

Όσο για τα 2 χρόνια εξαρτάται ποσό κάνεις. Με 4.5 ωρες την βδομάδα όπως εχουν οι σχολές, όπου οι μισές είναι ζέσταμα και τις άλλες μισες τις μοιράζεσαι με όλους στην σχολή, όχι 2 χρόνια ούτε 10 δεν φτάνουν. Κάνε ιδιαίτερα καλύτερα να μιλάμε με άλλους χρόνους.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 10 Σεπ 2019, 13:02

Χαμπίμπ, όχι Καμπίμπ. Και ο Μασβιντάλ λέγεται Χόρχε, όχι Τζορτζ.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23371
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Σεπ 2019, 14:23

:lol:
http://www.netwix.gr/watch/1315698/oi-x ... kes-texnes

Μόνο το πρωτο σκετσάκι εχει μια πλακίτσα βασικα. Τα υπόλοιπα ειναι μαλακίτσες.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Khabib vs Poirier - UFC 242

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 13 Σεπ 2019, 14:37

Τα μαχητικά αθλήματα σε κλείνουν μέσα σε ένα χώρο και σου
λένε "Χτύπα αλλιώς τις τρως".Αυτό από μόνο του είναι βασική
προυπόθεση για να αποκτήσεις γνώσεις αυτοάμυνας.Πέρα από
αυτό επειδή αναφέρθηκε το μαχαίρι,οι κινήσεις που κάνει ένας
καλός μαχαιροβγάλτης είναι παράγωγο της γροθιάς.Τέσσερις
κινήσεις είναι οι βασικές στο μαχαίρι και κατά κάποιον τρόπο
αντιστοιχούν στα χτυπήματα του μποξ.Άρα οι αποφυγές και
τα εσκίφ μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο από τις τεχνικές
του κραβ μαγκά ας πούμε που σου λένε να πέσεις πάνω στο
μαχαίρι και να κάνεις μπλοκ.Επίσης υπάρχει η εναλλακτική
να τον πιάσεις πριν από τον καρπό και να το γυρίσετε σε φάση
ζιου ζίτσου.Αυτά εννοείται σε περίπτωση που δε γίνεται κάτι
άλλο και με αυξημένες τις πιθανότητες να τραυματιστείς ακόμη
και αν γνωρίζεις τεχνικές.Πάντως οι τεχνικές που μας δίδαξαν
στο κραβ μαγκά ήταν μη ρεαλιστικές.Τώρα το ότι μας είπαν
να τρέξουμε ή να κοιτάμε γύρω γύρω,οκ για κάποιες κοπελίτσες
μπορεί να ήταν βασική γνώση για εμας τους άντρες που είχαμε
ρίξει και δυο φάπες στο σχολείο ήταν χάσιμο χρόνου και χρημάτων.
Γενικά,πάντως το να λες ότι ένα σύστημα διδάσκει καλύτερη αυτοάμυνα
από τα μαχητικά αθλήματα είναι σαν να λες ότι άμα παίξω ποδόσφαιρο
στην παραλία με τον Μέσι θα κερδίσω γιατί είναι συνηθισμένος να
παίζει στο χόρτο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών