παιδί και μαχητικό άθλημα

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 02 Ιούλ 2020, 21:01

the comet the course the tail έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:52
παγκράτιο.
Παγκρατιο τεσσάρων ετών; Πάλι καλά που δεν είπες strongman


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 02 Ιούλ 2020, 21:02

Μακριά από παγκράτιο.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 02 Ιούλ 2020, 21:04

Στειλτον στο ποδόσφαιρο, μπας και το κάνει επαγγελματικα αργότερα. Οι πολεμικές τέχνες είναι μια υπερτιμημένη μαλακία. 1ον άμα χτυπήσεις άνθρωπο, στην καλύτερη θα σε τρέχει στα δικαστήρια για αποζημίωση. 2ον υπάρχουν κάτι σιδερενια εργαλεία, με τα οποία ένας καχεκτικος νάνος μπορεί να σωριασει στο εδαφος έναν 150κιλο διμετρο μπρατσαρα μέσα σε δευτερόλεπτα. Δεν ζούμε στην εποχή του Αυστραλοπιθηκου. Άσε που νομίζω πως ακόμα και εκείνοι χρησιμοποιούσαν όπλα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 02 Ιούλ 2020, 21:06

Ζενίθεδρος έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:04
Στειλτον στο ποδόσφαιρο, μπας και το κάνει επαγγελματικα αργότερα. Οι πολεμικές τέχνες είναι μια υπερτιμημένη μαλακία. 1ον άμα χτυπήσεις άνθρωπο, στην καλύτερη θα σε τρέχει στα δικαστήρια για αποζημίωση. 2ον υπάρχουν κάτι σιδερενια εργαλεία, με τα οποία ένας καχεκτικος νάνος μπορεί να σωριασει στο εδαφος έναν 150κιλο διμετρο μπρατσαρα μέσα σε δευτερόλεπτα. Δεν ζούμε στην εποχή του Αυστραλοπιθηκου. Άσε που νομίζω πως ακόμα και εκείνοι χρησιμοποιούσαν όπλα.
Νισάφι, τα ίδια και τα ίδια.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 02 Ιούλ 2020, 21:09

Ζενίθεδρος έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:04
Στειλτον στο ποδόσφαιρο, μπας και το κάνει επαγγελματικα αργότερα. Οι πολεμικές τέχνες είναι μια υπερτιμημένη μαλακία. 1ον άμα χτυπήσεις άνθρωπο, στην καλύτερη θα σε τρέχει στα δικαστήρια για αποζημίωση.
Είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να βγάλεις λεφτά από τις πολεμικές τέχνες παρά από ποδόσφαιρο. Βεβαίως στη δεύτερη περίπτωση τα φράγκα ξεφεύγουν.

the comet the course the tail

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 02 Ιούλ 2020, 21:12

Otto Weininger έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:01
the comet the course the tail έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:52
παγκράτιο.
Παγκρατιο τεσσάρων ετών; Πάλι καλά που δεν είπες strongman
ε τι να πω πια; :102: 4 χρονών πολεμικές τέχνες; :102:
ας το στείλει το παιδί κάποιο ομαδικό άθλημα. :102:

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14108
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 02 Ιούλ 2020, 21:14

Εμένα είναι 9 και τον στέλνω Thai. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 02 Ιούλ 2020, 21:15

vantono έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:31
Πιστεύω οτι για μικρή ηλικία καλό θα ήταν το παιδί να μάθει να ασχολείται με έδαφος (bjj κτλ), ειναι μεγάλο ατού να μάθει να ειναι ευέλικτο κάτω, κανει πολυ καλό στο σώμα του με το να μάθει να ρολάρει και θα γαμάει πριονοκορδέλα, ακούραστα και τριφασικά σαν θεριασμένος διάολος όταν φτάσει στην εφηβεία. Αυτό οσον αφορά από θέμα καθαρά γυμναστικής και φυσικής κατάστασης κυρίως, τώρα αν μου πεις οτι θες να το μαθεις πως να αντιμετωπίζει καποιον που ενδεχομένως θα του την πέσει στο δρόμο για να το ληστέψει, οκ, εκει παμε αλλου. Πρωτα απ'ολα θα σου πρότεινα καποιο αθλημα στίβου σε αυτη την περίπτωση (γιατι το πρωτο που θα πρεπει να κανει αν συμβει αυτό, είναι να τρέξει σαν πούμα οσο πιο μακριά γίνεται) και επειτα καποια αλλη τεχνη ασιατική κυρίως ή ισραηλίτικη.
Έλα ρε δικέ μου, καιρό είχες να το πεις.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ammophila
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 13:19
Phorum.gr user: Alamo

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ammophila » 02 Ιούλ 2020, 21:18

hades έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:14
Δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα και το ανεβάζω. Τι προτείνεται για να αρχίσει ένας μικρός ;

Ο μικρός μου τον Σεπτέμβρη γίνεται 4 και πιστεύω ότι σιγά σιγά πρέπει να τον πάω . Τι τέχνη προτείνεται ;Εσείς αν είχατε ή έχετε παιδιά θα τα πηγαίνατε από τόσο μικρά;
Προσωπικά βρίσκω πολλά θετικά να αρχίσει από μικρή ηλικία ένα παιδί .Αποκτά πειθαρχία ,συγκέντρωση, αυτοπεποίθηση, κουλτούρα γυμναστικής και περνάει καλά .Εσείς τι λέτε ;
Να το χαίρεσαι , το νήπιο έχει ήδη μάθει ψυχολογικό πόλεμο. Εσυ άμα σε ξεσκατιζει θα μάθεις πτωματικες τέχνες
µυρµηκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 02 Ιούλ 2020, 21:45

Belisarius έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:36
4ων είναι μικρό το παιδί. Κάπου δεν έχει νόημα. Καλύτερα να πάει κολύμπι, στίβο ή ενόργανη (αυτό που πάνε πολλά κοριτσάκια) ή κάποιο ομαδικό.
Υπολόγισε επίσης ότι δεν θέλεις να τον κάψεις. Για έδαφος θέλει μεγαλύτερη ηλικία.
Κολυμπι ήδη κάνουμε και δεν τρελαίνεται Αυτό που ψάχνω είναι πράγματα να περνάει καλά μέχρι να αποφασίσει αυτός Και βλέποντας τον κάτι σε μαχητικο θα του άρεσε Είμαι μεταξύ wusu που έχω βρει πολύ καλό δάσκαλο και twd που επίσης ξέρω τον προπονητή συλλόγου και έχω ακούσει από τρίτους τα καλύτερα Έτσι και αλλιώς αν τον πάω από Σεπτέμβρη δοκιμάστικα θα πάει να δούμε αν μπορεί να ακολουθήσει

Ομαδικό ήδη μου τον πήραν ποδόσφαιρο και τον κράτησαν μια και ανταποκρινόταν στα βασικά πολύ καλά προς έκπληξη μου (το πώς ξεκίνησε είναι λίγο αστειο και πως τον είδαν οι προπονητές και τον πήραν )
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 02 Ιούλ 2020, 21:51

hades έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:45
Belisarius έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:36
4ων είναι μικρό το παιδί. Κάπου δεν έχει νόημα. Καλύτερα να πάει κολύμπι, στίβο ή ενόργανη (αυτό που πάνε πολλά κοριτσάκια) ή κάποιο ομαδικό.
Υπολόγισε επίσης ότι δεν θέλεις να τον κάψεις. Για έδαφος θέλει μεγαλύτερη ηλικία.
Κολυμπι ήδη κάνουμε και δεν τρελαίνεται Αυτό που ψάχνω είναι πράγματα να περνάει καλά μέχρι να αποφασίσει αυτός Και βλέποντας τον κάτι σε μαχητικο θα του άρεσε Είμαι μεταξύ wusu που έχω βρει πολύ καλό δάσκαλο και twd που επίσης ξέρω τον προπονητή συλλόγου και έχω ακούσει από τρίτους τα καλύτερα Έτσι και αλλιώς αν τον πάω από Σεπτέμβρη δοκιμάστικα θα πάει να δούμε αν μπορεί να ακολουθήσει

Ομαδικό ήδη μου τον πήραν ποδόσφαιρο και τον κράτησαν μια και ανταποκρινόταν στα βασικά πολύ καλά προς έκπληξη μου (το πώς ξεκίνησε είναι λίγο αστειο και πως τον είδαν οι προπονητές και τον πήραν )
Τύπε, γράψε τον πιτσιρίκο και κιθάρα, αγγλικά και ότι ελεύθερο δευτερόλεπτο του μένει, να κάνει αγγαρείες στο σπίτι.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 02 Ιούλ 2020, 21:56

Feindflug έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:51
hades έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:45
Belisarius έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:36
4ων είναι μικρό το παιδί. Κάπου δεν έχει νόημα. Καλύτερα να πάει κολύμπι, στίβο ή ενόργανη (αυτό που πάνε πολλά κοριτσάκια) ή κάποιο ομαδικό.
Υπολόγισε επίσης ότι δεν θέλεις να τον κάψεις. Για έδαφος θέλει μεγαλύτερη ηλικία.
Κολυμπι ήδη κάνουμε και δεν τρελαίνεται Αυτό που ψάχνω είναι πράγματα να περνάει καλά μέχρι να αποφασίσει αυτός Και βλέποντας τον κάτι σε μαχητικο θα του άρεσε Είμαι μεταξύ wusu που έχω βρει πολύ καλό δάσκαλο και twd που επίσης ξέρω τον προπονητή συλλόγου και έχω ακούσει από τρίτους τα καλύτερα Έτσι και αλλιώς αν τον πάω από Σεπτέμβρη δοκιμάστικα θα πάει να δούμε αν μπορεί να ακολουθήσει

Ομαδικό ήδη μου τον πήραν ποδόσφαιρο και τον κράτησαν μια και ανταποκρινόταν στα βασικά πολύ καλά προς έκπληξη μου (το πώς ξεκίνησε είναι λίγο αστειο και πως τον είδαν οι προπονητές και τον πήραν )
Τύπε, γράψε τον πιτσιρίκο και κιθάρα, αγγλικά και ότι ελεύθερο δευτερόλεπτο του μένει, να κάνει αγγαρείες στο σπίτι.
Όλα είναι σε μορφή παιχνιδιού και τον βλέπω περνάει καλά Πχ το κολύμπι είναι μια φορά την εβδομάδα 40 λεπτά
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3948
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 02 Ιούλ 2020, 21:58

Tang Soo Do & Hapkido που έχω εμπειρία με πιτσιρίκια είναι και τα δύο μια χαρά. Καλή αρχή!!!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Ιούλ 2020, 21:59

Εμένα είναι ενός και κάτι αλλά από τα 4 θα αρχίσει το καρτ.
Κάποιο μαχητικό πιο μετα. Ίσως ninjitsu
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: παιδί και μαχητικό άθλημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιούλ 2020, 22:10

Εγώ νομίζω ότι 4 χρόνων είναι πολύ μικρός για να ασχοληθεί με κάποιο άθλημα. Σε τόσο μικρές ηλικίες, δεν είναι καν σαφής ο σωματότυπος του παιδιού, που παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε όλα τα αθλήματα. Κατά τα άλλα, γιατί να μπει το πιτσιρίκι σε μια τέτοια διαδικασία;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών