ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΗΘΟΥΝ ΟΙ ΙΠΠΟΔΡΟMIEΣ ;

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΗΘΟΥΝ ΟΙ ΙΠΠΟΔΡΟMIEΣ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 08 Ιούλ 2020, 21:36

Από το 1926 που λειτουργεί ο ιππόδρομος μέχρι τις μέρες μας, όλοι ξέρουμε ότι κούρσες έχουν στηθεί ουκ ολίγες.
Είναι ο ιστορικός Μενιδιάτης, ο Λαμπρινός, η Λέϊντυ Λυγιά-Μερβέτ και πολλά άλλα που έφτασαν στις αίθουσες των δικαστηρίων και δεν αποτελούσαν απλά καταγγελίες κάποιων "αντιπολιτευομένων" περιοδικών ή ομάδων φιλίππων βέβαια.
Αλλά ταυτόχρονα όλοι ξέρουμε ότι όσοι διαμαρτύρονται για στημένα λένε ως επί το πλείστον βλακείες. Είναι ή ακραιφνείς εκπρόσωποι του λεγομένου "ψεκαστικού τόξου" ή σοτάκηδες.
Ποιά είναι η αλήθεια ή μάλλον ποιά είναι η "αλήθεια της κανονικότητας" στο ιπποδρόμιο ;
Η αλήθεια λοιπόν είναι ότι σπάνια έχουμε περιπτώσεις που είναι για τον εισαγγελέα. Ίσως και καμία τα τελευταία χρόνια.
Η άλλη αλήθεια είναι ότι στον ιππόδρομο πολλά πράγματα που δεν μπορούν να χαρακτηρισθούν στημένα -ή έκνομα- εν τούτοις παραβιάζουν σε κάποιο βαθμό την ιπποδρομιακή δεοντολογία.
Άρα πρέπει να ορίσουμε πρώτα "τι είναι η ιπποδρομιακή δεοντολογία ;".
Ιπποδρομιακή δεοντολογία είναι λοιπόν η "αρχή της ισοδύναμης πληροφόρησης".
Είναι αυτό κάτι που το ξέρουν πολύ καλά οι ιπποδρομιακές αρχές και ειδικά η Φίλιππος Ένωσις.
Δεν μπορείς να δώσεις στη δημοσιότητα μιά κάρτα ιπποδρομίας με λάθος ονόματα, λάθος αναβάτες, λάθος κιλά, λάθος σταρτ.
Δεν μπορείς να μην δώσεις στο κοινό τους χρόνους των αλόγων.
Στη χώρα μας λέμε και τις δοκιμές.
Ότι λοιπόν ξεφεύγει από αυτή την αρχή, είναι ύποπτο - όπως και να το κάνουμε.
Μπορεί να μην συλλαμβάνεται κανένας, αλλά είναι ύποπτο.
Κρυφές δοκιμές παραδείγματος χάριν - τα λεγόμενα και "steering jobs".
Το άλογο που έκανε 1.33.00 τα 1400, ξαφνικά κάνει 1.28.00 και κερδίζει στην Ε' κλάση.
Ο κύκλος του το ήξερε - εμείς οι υπόλοιποι όχι.
Τέτοια γίνονται πολλά αλλά και δεν πιάνονται. Θα πει ο προπονητής "ε' καλά - αφού το άλογο μου βελτιώθηκε μεταξύ ιπποδρομιών τι να κάνω ; να το φέρω πίσω ;".

Θα μπορούσαν όμως να στήνονται όλες οι κούρσες, εκ συστήματος ;
Σε ένα μικρό ιπποδρόμιο όπως το δικό μας θα μπορούσαν.
Σε μία χώρα με πολλά ιπποδρόμια και δεκάδες χιλιάδες άλογα όπως είναι η Αγγλία και η Γαλλία δεν θα μπορούσαν. Κάτι οι μπουκ ίσως, αλλά όχι συστηματικά από τον ίδιο τον ιππόδρομο.
Αν γίνει αυτό με τι εμπορικούς σκοπούς θα γίνει ;
Μπορεί να γίνει και με "καλούς σκοπούς", μπορεί και με "κακούς" !
Υπάρχουν και "καλοί σκοποί" στο στήσιμο ;
Ναι υπάρχουν.
Να περάσουν τα φαβορί του κόσμου, να μην φύγει με άδειες τσέπες.
Να βοηθήσουμε και τον Ουρουγουανό "αθάνατο" που μας ψήφισε στο "the city is Athens". Την θυμούνται αυτή τη φάση οι παλιοί, αλλά οι πιό παλιοί θυμούνται και τη φάση με τον περίεργο διαιτητή Ελιέ του Παναθηναϊκός-Έβερτον το 1971, ο οποίος μετά τον αγώνα της Λεωφόρου δεν έλεγε να ξεκολλήσει από την Ελλάδα και δήλωνε ότι "του αρέσει πολύ ο Φαληρικός ιππόδρομος".
Υπάρχουν όμως και "κακοί σκοποί", όπως είναι να δημιουργηθούν αλλεπάληλα τζάκποτ ή ακόμα και να τα παίζουν οι ίδιοι οι διοργανωτές.
Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό και αν μπορεί να γίνει πως μπορεί να σταματήσει ;
Στην εκτέλεση είναι απλό.
Πάει ένας αναβάτης στο σταρτ και λέει στους άλλους "παίδες 2-7 είναι η κούρσα". Οι άλλοι ξέρουν ότι μεταφέρει εντολές -δεν θα γίνει φάση Νίνου-Ζευγώλη και τέτοιες βλακείες- και έρχεται το 2-7.
Από δε τους αναβάτες δεν παίζει κανένας στοίχημα, διότι στο σταρτ επικοινωνίες δεν υπάρχουν.
Αυτός τώρα που έστησε την κούρσα παίρνει και ένα τηλέφωνο τον προπονητή του "2" πριν την κούρσα και του λέει "κερδίζεις εσύ - κάνε τα κουμάντα σου".
Οι άλλοι προπονητές δεν δικαιούνται να έχουν παράπονο διότι θα τους πουν "τι φωνάζετε ; αφού μεθαύριο θα έρθει και η σειρά σας".
Αλλά και αν κάποιος προπονητής ή ιδιοκτήτης δυστροπήσει επειδή έπαιξε τα δικά του και έχασε, θα του πουν "κύριε αν παίζεις χωρίς να σου πούμε, τότε παίζεις όπως παίζει και ο άμαχος πληθυσμός πλέον - δεν φέρουμε ευθύνη". Δεν πρόκειται λοιπόν να δυστροπήσει.
Όλα αυτά είναι πράγματα που κανονίζονται λοιπόν. Δεν χρειάζεται παρά μία μικρή σύσκεψη όπου θα ενημερωθούν όλοι και θα μάθει ο καθενας τον ρόλο του.
Πάμε όμως και στη δύσκολη φάση.
Πως βγαίνουν τα άλογα ;
Δεν μπορώ εγώ -ο δον Κορλεόνε ας πούμε- να προτείνω ένα ψοφίμι των ψοφιμιών για νικητή. Πως θα πάρει τα πόδια του ; Οι άλλοι τι θα κάνουν ; Θα πηδήξουν από τ' αλογα ;
Δεν μπορώ να τραβήξω ένα άλογο που έχει πάρει "όλα τα φάρμακα του Μπακάκου" ειδικά γι αυτήν την κούρσα - αυτό πρέπει να το αφήσω νε περάσει.
Κάτι πρέπει να ξέρω και προκειμένου να ξέρω πολλά πέφτω σε άλλο τριπάκι: Για να τα μάθω κινδυνεύω να παραβιάσω τον κανόνα της μυστικότητας που φυσικά πρέπει να διέπει όλη την παραπάνω διαδικασία.
Τι κάνω λοιπόν ;
Κάτι μπορώ να κάνω. Υπάρχει η μέθοδος του "ραπόρτου". Ο κάθε προπονητής υποχρεούται να μου δίνει λεπτομερή αναφορά πριν την κούρσα και όχι αστεία φυσικά και σότα - δεν είμαι πελάτης της "Λέϊντυ Μο" εγώ - είμαι ο boss.
Από αυτά λοιπόν τα ραπόρτα παίρνω την τελική απόφαση μου.
Περίπτωση αστοχίας του σχεδιασμού ; Ίσως, κατά ένα 10%-20%, ποιός ξέρει ; Αλλά με 10%-20% "λάθη στην εφαρμογή" έχω ήδη χτίσει δύο ουρανοξύστες στο Μανχάτταν ! Δεν πειράζει.

Πως μπορεί να σταματήσει (αν γίνεται) ;
Δεν μπορεί.
Σε ένα μεγάλο ιπποδρόμιο που να κάνει στοίχημα απ' όλη τη χώρα και βρίσκεται σε άνοδο (όπως το δικό μας πριν μία δεκαετία) θα μπορούσε. Θα συνέφεραν οι υγιείς ιπποδρομίες, όχι το στήσιμο.
Σε ένα μικρό, υποβαθμισμενο και υπερφορολογημένο ιπποδρόμιο όμως όχι.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΗΘΟΥΝ ΟΙ ΙΠΠΟΔΡΟMIEΣ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 08 Ιούλ 2020, 21:40

Φυσικά και μπορούν. Την εθνική Γερμανίας στον τελικό του 54 ντοπα για άλογα τους είχαν δώσει. Άρα προϋπήρχε η σχετική τεχνολογία.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΗΘΟΥΝ ΟΙ ΙΠΠΟΔΡΟMIEΣ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 08 Ιούλ 2020, 22:01

Ζενίθεδρος έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:40
Φυσικά και μπορούν. Την εθνική Γερμανίας στον τελικό του 54 ντοπα για άλογα τους είχαν δώσει. Άρα προϋπήρχε η σχετική τεχνολογία.
Ναι, τα φάρμακα.
Γίνεται ότι γίνεται και στον κλασικό αθλητισμό με τα φάρμακα.
Βαράνε ενέσεις αβερτέν ντε κουβερτέν, τους πιάνουν μερικές φορές, μετά τους αθωώνουν.
Υπάρχει και η περίπτωση να νομίζουμε ότι είμαστε καθαροί αλλά το χημείο να έχει βρει νέες μεθόδους - γίνονται τα "τσουνάμια ντοπαρισμένων αλόγων" κάθε φορά που συμβαίνει αυτό.
Αλλά δεν είναι μόνο τα φάρμακα.

Υπάρχει μία ειδοποιός διαφορά μεταξύ στημένων στο ποδόσφαιρο και στημένων στον ιππόδρομο.
Στο ποδόσφαιρο δεν μπορείς να "τραβήξεις" τη Μπάγερν. Εκτός ότι δεν συμφέρει οικονομικά θα σε φάει μετά ο λαός της Μπάγερν.
Μπορείς όμως να τραβήξεις και τη Μπάγερν σε ένα αδιάφορο ματς.
Ολυμπιακός - Κέρκυρα 2012 ;
Ποιός φίλαθλος στεναχωρήθηκε αλλά και ποιός στοιχηματίας στεναχωρήθηκε ;
Αν εγώ είχα βάλει άσσο το θρύλο για να κλείσω τριάδα, με τον εαυτό μου θα τα έβαζα μετά και μόνο με τον εαυτό μου για τέτοια βλακεία.
Πάλι, Μάντσεστερ Σίτυ - Βασιλεία για το περσινό τσου λου, όταν η Μάντσεστερ Σίτυ είχε ήδη κερδίσει 4-0 μέσα στη Βασιλεία ; Τρίχες.
Αλλά πάμε και στο αντίθετο άκρο. Μιά μικρή ομαδούλα κάνει πορεία και πλησιάζει να ανέβει κατηγορία. Η Δόξα Βύρωνος π.χ.
Αυτές τις μέρες η "Αούστρια" των ανατολικών προαστείων παίζει με πέντε φιλάθλους στο δάσος του σκοπευτηρίου της Καισαριανής. Αν πάει καλά όμως 20,000 Βυρωνιώτες υπάρχουν. Θα τρώει σίδερα φυσικά, δεν την τραβάει κανένας.

Τα πολύ παλιά χρόνια όμως τα έβαζαν με τους ποδοσφαιριστές οι φίλαθλοι.
Ο μέγιστος Τάκης Λουκανίδης είχε κατηγορηθεί για την ήττα 1-2 στη Νέα Σμύρνη (πρώτο πρωτάθλημα Μπούκοβι) και ακολούθησε η ανανέωση και τα λοιπά.
Ο Μίμης Παπαϊωάννου είχε κατηγορηθεί κι αυτός το 63 για ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ με το Βουτσαρά που είχε χάσει. Αλλά και ο Βουτσαράς κατηγορήθηκε τις αμέσως επόμενες εβδομάδες από τους βάζελους επειδή έχασε το τριφύλλι !
Ήταν όμως ερασιτεχνικό το ποδόσφαιρο. Από τότε που έγινε ημιεπαγγελματικό-επαγγελματικό σταμάτησαν αυτά να ακούγονται.

Στη σύγχρονη εποχή για τον στοιχηματία δεν υπάρχει στημένο στο ποδόσφαιρο - πρακτικά. Πως και γιατί ;
Άλλο τώρα το 3-0 Ολυμπιακός - Βέροια, που δεν το έκανε ... 5-0 ο Ολυμπιακός επειδή είχε παιχτεί το 3-0. Αυτό δε λέει.

Στον ιππόδρομο είναι αλλοιώς.
Ο διάσημος Presvys είχε φιλάθλους ;
Τι φιλάθλους ;
Αν τον τραβήξω μπορεί να πάρω πιό πολλά και τον ξαμολάω στην επόμενη κούρσα του !
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών