ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΑΚΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΟΠΑΠ

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΑΚΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Νοέμ 2020, 16:12

Λέτε να μην φτιαχτεί ποτέ ;
Στα πλαίσια του ιπποδρομιακού στοχήματος χαμηλής πτήσεως που -λέγεται ότι- θέλει ο ΟΠΑΠ δεν αποκλείεται, τι να σας πω ;
Αλλά εδώ θα ξεκινήσω μία συζήτηση με την εκδοχή ότι θα γίνει κάποια στιγμή το 2021, ή και το 2022.

Ποιό είναι το θέμα ;
Το θέμα είναι ότι πρέπει να λειτουργεί καλά, να μην βγει μάπα το καρπούζι.
Θυμόσαστε τη σελίδα των στοιχηματικών δεδομένων του ΟΔΙΕ ;
Αυτή φτιάχτηκε το 2009, μετά από 4-5 χρόνια που τη ζήταγαν οι φίλιπποι, ώστε να μπορούν να βλέπουν από τα πρακτορεία τις διακυμάνσεις των αποδόσεων και να κανονίζουν το παιχνίδι τους.
Δούλεψε ως το 2016 που άλλαξε το σύστημα από ιντραλοτικό σε οπαπικό.
Όταν λειτουργούσε αυτή σελίδα οι φίλιπποι έκαναν πολλές υποδείξεις προς τον ΟΔΙΕ.
Υποδείξεις για μικροπρoβλήματα που διεπίστωναν αλλά και προτάσεις για βελτιώσεις.
Τίποτα απολύτως δεν έγινε όμως !
Είτε η Intralot ζήταγε πολλά λεφτά για να κάνει συντήρηση είτε αυτός που την έφτιαξε είχε φύγει και δεν ήξερε κανένας. Τι απ' τα δύο δεν έμαθα ποτέ.
Τα ίδια ισχύουν και για την νεώτερη σελίδα δεδομένων του ΟΠΑΠ.

Τι προτείνω λοιπόν ;
Προτείνω στους φιλίππους να ζητήσουν από τον ΟΠΑΠ να ανοίξει έναν δίαυλο επικοινωνίας με το work group για να καταθέσουμε τις ιδέες μας.
Όσοι ξέρουν δηλαδή να καταθέσουν ιδέες-απόψεις ή και τη μορφή του template που θα τους άρεσε.
Τα βασικά ζητούμενα είναι να δείχνει τις αποδόσεις, να έχει γρήγορο interface και επίσης να δέχεται όλες τις γνωστές μας συντομογραφίες για τα πολύπλοκα παιχνίδια.
Το δε υπ' αριθμόν ένα ζητούμενο από τον σχεδιαστή μιάς τέτοιας σελίδας είναι η εργονομική διάταξη. Τι σημαίνει αυτό ; Σημαίνει να μην γίνεται η υπόθεση "ανοίγω τη μεγάλη τσάντα, βγάζω το μικρό τσαντάκι, κλείνω τη μεγάλη τσάντα, ανοίγω το μικρό τσαντάκι ..." !
Πρέπει ο σχεδιαστής να είναι έμπειρος.

Από τις ιστοσελίδες ιπποδρομιακού στοιχηματισμού που έχω δει μέχρι σήμερα κάπως μου αρέσει της PMU. Βέβαια δεν έχουμε το δικαίωμα να μπούμε στη σελίδα παικτικής συνεδρίας της PMU
αλλά μου φαίνεται αρκετά καλή.
Κάτι sportingbet - paddy power που παίζεις προκαθορισμένο είναι για γέλια (λειτουργικά).
Η πιό γνωστή bet365 δεν μου αρέσει. Έχει το video που βλέπεις την κούρσα αλλά δεν μου αρέσει. Η δε bet365 είναι και μία εταιρεία που δεν της αρέσουν τα πολύπλοκα ιπποδρομιακά παιχνίδια.

Δεν θέλω να πω μ' αυτά ότι δεν παραδέχομαι τις τεχνικές γνώσεις των εταιρειών πληροφορικής με τις οποίες συνεργάζεται ο ΟΠΑΠ.
Όμως εμείς οι φίλιπποι -που παίζουμε ιππόδρομο δεκαετίες τώρα- όλοι μαζί κάτι ξέρουμε παραπάνω.

Αν δεν υπάρξει αυτού του είδους η άτυπη συνεργασία τότε πολύ φοβάμαι, ή μάλλον το θεωρώ σίγουρο, ότι θα έχουμε μία αποτυχία.


(*) το ρίχνω αυτό και στο mailbox του ΟΠΑΠ μπας και το δει κάνα power group
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4706
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΑΚΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 29 Νοέμ 2020, 16:25

Ωραία ιδέα. Βάλε και του Betfair την πλατφόρμα που μπορούσες. να κάνεις lay άλογα, κάποτε αυτό ήταν το αγαπημένο μου (και πιο κερδοφόρο) ιπποδρομιακο στοίχημα.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΑΚΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Νοέμ 2020, 16:35

Ίακχος έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 16:25
Ωραία ιδέα. Βάλε και του Betfair την πλατφόρμα που μπορούσες. να κάνεις lay άλογα, κάποτε αυτό ήταν το αγαπημένο μου (και πιο κερδοφόρο) ιπποδρομιακο στοίχημα.
Δε με βάζει η betfair.
Αν και δεν ήταν στο μπλακλιστ μας έχει κόψει η ίδια, όχι μόνο να μην γραφόμαστε αλλά και να μην βλέπουμε το site.
Στο δημοψήφισμα του 15 που ήθελα να δω τι γίνεται έβαλα και μου στείλανε snapshots.
Έτσι δεν μπορώ να πω αν η σελίδα της betfair θα μου άρεσε ή όχι προκειμένου να γίνει μία όμοια για τις Ελληνικές ιπποδρομίες.
Αλλά το Ελληνικό ιπποδρομιακό στοίχημα είναι αμοιβαίο. Θέλει άλλο σχεδιασμό πιστεύω.

Ο ΟΠΑΠ τώρα είναι απαράδεκτος - ειδικά τώρα με τον κορονοϊό διότι στο τωρινό λοκντάουν ιπποδρομίες θα γινόντουσαν αν υπήρχαν σημεία πώλησης στοιχήματος. Και ο ΟΔΙΕ παλιότερα ήταν απαράδεκτος. Ξέρεις πότε φτιάχτηκε σκέτη σελίδα ΟΔΙΕ, ενημερωτική ; Το 2009 !
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών