Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Ιουν 2021, 18:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:21
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 17:53
Ή εποχή που οι πόλεμοι γίνονταν με πλήθος φανατισμενων με εθνικά ιδεώδη πατριωτών οι οποίοι ένιωθαν ρίγος όταν τραγουδούσαν τον εθνικό ύμνο ή έβλεπαν την σημαία της χώρας τους έχει περάσει λόγω τεχνολογικής εξέλιξης
Το πόσους Αινειάν μπορεί να αντικαταστήσει ένα ρομπότ, το έχεις σκεφτεί; :lol:

Παρά πολλούς
Τα τουρκικα drones στον πόλεμο Αρμενιων
Αζερων πόσους ηρωικούς εθνικά υπερήφανους και φανατισμενους με την σημαία τους Αρμενιους στρατιώτες έβγαλαν εκτός ;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Ιουν 2021, 18:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:17
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 17:37
Να θέσω ένα ερώτημα;
Στην σημερινή εποχή ή σημαία ή ο εθνικός ή μη ,ύμνος προς αυτή χρειάζονται σε κάτι ;
Ή είναι κάτι που σήμερα δεν έχει την χρησιμότητα (στρατιωτική ή μη ) που είχε σε παλαιότερες εποχές ;
Eίναι σα να ρωτάς αν έχουν σημασία σήμερα τα σήματα, χρώματα, ονόματα κλπ των αθλητικών ομάδων.

Θα μπορούσαν τόσο τα κράτη όσο και οι ομάδες να έχουν αριθμούς;
Είναι κι αυτό μία καλή σκέψη , που θα πρέπει να εξεταστούν τα υπέρ και τα κατά

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69794
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιουν 2021, 18:36

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:21
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 17:53
Ή εποχή που οι πόλεμοι γίνονταν με πλήθος φανατισμενων με εθνικά ιδεώδη πατριωτών οι οποίοι ένιωθαν ρίγος όταν τραγουδούσαν τον εθνικό ύμνο ή έβλεπαν την σημαία της χώρας τους έχει περάσει λόγω τεχνολογικής εξέλιξης
Το πόσους Αινειάν μπορεί να αντικαταστήσει ένα ρομπότ, το έχεις σκεφτεί; :lol:
Παρά πολλούς
Τα τουρκικα drones στον πόλεμο Αρμενιων
Αζερων πόσους ηρωικούς εθνικά υπερήφανους και φανατισμενους με την σημαία τους Αρμενιους στρατιώτες έβγαλαν εκτός ;
Έτσι δεν γίνεται πάντα; Σαφώς και οι άνθρωποι δεν μπορούν να τα βάλουν με τις πολύ πιο εξελιγμένες από αυτούς μηχανές. Αυτό δεν έχει σχέση με την εθνική υπερηφάνεια ούτε σημαίνει ότι κάποιος που είναι αποφασισμένος να πεθάνει για κάτι που πιστεύει είναι χαζός. Χαζοί είναι όσοι προσπαθούν να τους υποτιμήσουν. Η λούφα είναι πάντα πιο εύκολη. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Ιουν 2021, 18:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:36
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:21


Το πόσους Αινειάν μπορεί να αντικαταστήσει ένα ρομπότ, το έχεις σκεφτεί; :lol:
Παρά πολλούς
Τα τουρκικα drones στον πόλεμο Αρμενιων
Αζερων πόσους ηρωικούς εθνικά υπερήφανους και φανατισμενους με την σημαία τους Αρμενιους στρατιώτες έβγαλαν εκτός ;
Έτσι δεν γίνεται πάντα; Σαφώς και οι άνθρωποι δεν μπορούν να τα βάλουν με τις πολύ πιο εξελιγμένες από αυτούς μηχανές. Αυτό δεν έχει σχέση με την εθνική υπερηφάνεια ούτε σημαίνει ότι κάποιος που είναι αποφασισμένος να πεθάνει για κάτι που πιστεύει είναι χαζός. Χαζοί είναι όσοι προσπαθούν να τους υποτιμήσουν. Η λούφα είναι πάντα πιο εύκολη. :lol:
Ή εθνική περηφάνια και τα συναφή είχε αξία στους στρατους από την εποχή του Ναπολεωντα και μετά
Σήμερα αυτό έχει ξεπεραστεί από την τεχνολογική εξέλιξη στο πεδίο της μάχης

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 28 Ιουν 2021, 22:16

Εικόνα
https://www.peruzi.xyz/white-house-back ... wen-berry/

White House press secretary Jen Psaki defended hammer thrower Gwen Berry’s right to ‘peacefully protest,’ :102: after the Tokyo-bound athlete turned her back on the US flag during Olympic trials.

Psaki told Fox News’ Peter Doocy at Monday’s press briefing that while she and President Joe Biden :g094: hadn’t spoken specifically about the incident, Biden is ‘incredibly proud to be an American and has great respect for the anthem :smt023 and all that it respresents, especially for our men and women serving in uniform all around the world.’

‘He would also say, of course :102: , that part of that pride in our country means recognizing there are moments where we are, as a country, haven’t lived up to our highest ideals, and that means respecting the rights of people, granted to them in the Constitution, to peacefully protest,’ Psaki added.

:smt017:smt017
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69794
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιουν 2021, 22:19

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:36
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:30


Παρά πολλούς
Τα τουρκικα drones στον πόλεμο Αρμενιων
Αζερων πόσους ηρωικούς εθνικά υπερήφανους και φανατισμενους με την σημαία τους Αρμενιους στρατιώτες έβγαλαν εκτός ;
Έτσι δεν γίνεται πάντα; Σαφώς και οι άνθρωποι δεν μπορούν να τα βάλουν με τις πολύ πιο εξελιγμένες από αυτούς μηχανές. Αυτό δεν έχει σχέση με την εθνική υπερηφάνεια ούτε σημαίνει ότι κάποιος που είναι αποφασισμένος να πεθάνει για κάτι που πιστεύει είναι χαζός. Χαζοί είναι όσοι προσπαθούν να τους υποτιμήσουν. Η λούφα είναι πάντα πιο εύκολη. :lol:
Ή εθνική περηφάνια και τα συναφή είχε αξία στους στρατους από την εποχή του Ναπολεωντα και μετά
Σήμερα αυτό έχει ξεπεραστεί από την τεχνολογική εξέλιξη στο πεδίο της μάχης
Kαι τι σχέση έχει αυτό με τον αθλητισμό και ειδικά τους Ολυμπιακούς αγώνες που ήταν περίοδος εκεχειρίας; :lol:

Τι ακριβώς προσπαθείς να υποτιμήσεις και γιατί;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69794
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιουν 2021, 22:24

georgebi έγραψε:
28 Ιουν 2021, 22:16
Εικόνα
https://www.peruzi.xyz/white-house-back ... wen-berry/

White House press secretary Jen Psaki defended hammer thrower Gwen Berry’s right to ‘peacefully protest,’ :102: after the Tokyo-bound athlete turned her back on the US flag during Olympic trials.

Psaki told Fox News’ Peter Doocy at Monday’s press briefing that while she and President Joe Biden :g094: hadn’t spoken specifically about the incident, Biden is ‘incredibly proud to be an American and has great respect for the anthem :smt023 and all that it respresents, especially for our men and women serving in uniform all around the world.’

‘He would also say, of course :102: , that part of that pride in our country means recognizing there are moments where we are, as a country, haven’t lived up to our highest ideals, and that means respecting the rights of people, granted to them in the Constitution, to peacefully protest,’ Psaki added.

:smt017:smt017
Μιλάμε για νέα λέβελ γελοιότητας. :lol:

Εγκλωβίστηκαν σ' αυτό που οι ίδιοι δημιούργησαν.

Καλά να πάθουν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 28 Ιουν 2021, 22:50

George_V έγραψε:
28 Ιουν 2021, 17:54
"Για φαντάσου τον εχθρο να σου ριχνει οτι εχει και δεν εχει και εμεις να προχωράμε συντεταγμένα και ολοι μαζι. Το ηθικο του θα καταρρακωθει καθως δεν μπορει να σταματησει την προέλαση ουτε καν να σε κανει να χασεις το βημα σου".
Αυτος ο λοχαγος ειναι πολυ βλακας.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Ιουν 2021, 23:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιουν 2021, 22:19
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:36


Έτσι δεν γίνεται πάντα; Σαφώς και οι άνθρωποι δεν μπορούν να τα βάλουν με τις πολύ πιο εξελιγμένες από αυτούς μηχανές. Αυτό δεν έχει σχέση με την εθνική υπερηφάνεια ούτε σημαίνει ότι κάποιος που είναι αποφασισμένος να πεθάνει για κάτι που πιστεύει είναι χαζός. Χαζοί είναι όσοι προσπαθούν να τους υποτιμήσουν. Η λούφα είναι πάντα πιο εύκολη. :lol:
Ή εθνική περηφάνια και τα συναφή είχε αξία στους στρατους από την εποχή του Ναπολεωντα και μετά
Σήμερα αυτό έχει ξεπεραστεί από την τεχνολογική εξέλιξη στο πεδίο της μάχης
Kαι τι σχέση έχει αυτό με τον αθλητισμό και ειδικά τους Ολυμπιακούς αγώνες που ήταν περίοδος εκεχειρίας; :lol:

Τι ακριβώς προσπαθείς να υποτιμήσεις και γιατί;

Γιατί θα πρέπει σε αθλητικές διοργανώσεις να παίζουν τον εθνικό ύμνο και να γίνεται έπαρση σημαίας;
Αυτό το εξυπηρετεί;


Υοστηριζω τα συμφέροντα της χώρας μου και του λαού της στο δίκιο και στο άδικο , δεν με απασχολεί καν αν έχουμε δίκιο ή άδικο , αλλά αυτο είναι άσχετο με ψυχολογικά φαινόμενα του να προσκυναμε με παγανιστικο τρόπο ένα πανί σύμβολο και να του ψέλνουμε ύμνους ..

(Όχι ότι έχω και πρόβλημα να το κάνω αυτό εάν παίρνω έναν παχυλο μισθό και λουφαρω σαν ένστολος δημόσιος υπάλληλος..αλλά λεμε τώρα βάση λογικής )

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12757
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Ιουν 2021, 23:46

Είναι σίγουρα γυναίκα; Με τους παλιούς κανόνες εννοώ.
Φέρνει λίγο αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 28 Ιουν 2021, 23:54

nyxtovios έγραψε:
28 Ιουν 2021, 23:46
Είναι σίγουρα γυναίκα; Με τους παλιούς κανόνες εννοώ.
Φέρνει λίγο αλλιώς.
Οχι απλά γυναίκα...γυναικάρα...και πολύ καλή αθλήτρια :smt023


Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 28 Ιουν 2021, 23:58

John Brown Gun Club έγραψε:
28 Ιουν 2021, 22:50
George_V έγραψε:
28 Ιουν 2021, 17:54
"Για φαντάσου τον εχθρο να σου ριχνει οτι εχει και δεν εχει και εμεις να προχωράμε συντεταγμένα και ολοι μαζι. Το ηθικο του θα καταρρακωθει καθως δεν μπορει να σταματησει την προέλαση ουτε καν να σε κανει να χασεις το βημα σου".
Αυτος ο λοχαγος ειναι πολυ βλακας.
θα είχε απόλυτο δίκιο αν ήταν λοχαγός στον στρατό του Ναπολέοντα
αλλά ναι στη σημερινή εποχή δεν γίνονται αυτά που γράφει περί βήματος κτλ
παρ'όλα αυτά ο φανατισμός και η προσύλωση στο έθνος έχουν τεράστια σημασία για το ηθικό σε έναν πόλεμο, όποιος το αμφισβητεί αυτό είναι βλάκας. εκτός κι αν πιστεύει πραγματικά ότι επειδή κάποιος πληρώνεται και είναι μισθοφόρος θα πάει να σκοτωθεί ή θα λειτουργήσει με αυτοθυσία. πρέπει να υπάρχει ένα ιδεαλιστικό υπόβαθρο για να γίνουν οι απαιτούμενες θυσίες. βλέπε τη μάχη του στρατοπέδου της ΕΛΔΥΚ και τον λοχαγό Σταυριανάκο. ποτέ ένας μισθοφόρος δεν θα δρούσε όπως ο ήρωας Σταυριανάκος.
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 29 Ιουν 2021, 18:23

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Ιουν 2021, 23:58
John Brown Gun Club έγραψε:
28 Ιουν 2021, 22:50
George_V έγραψε:
28 Ιουν 2021, 17:54
"Για φαντάσου τον εχθρο να σου ριχνει οτι εχει και δεν εχει και εμεις να προχωράμε συντεταγμένα και ολοι μαζι. Το ηθικο του θα καταρρακωθει καθως δεν μπορει να σταματησει την προέλαση ουτε καν να σε κανει να χασεις το βημα σου".
Αυτος ο λοχαγος ειναι πολυ βλακας.
θα είχε απόλυτο δίκιο αν ήταν λοχαγός στον στρατό του Ναπολέοντα
αλλά ναι στη σημερινή εποχή δεν γίνονται αυτά που γράφει περί βήματος κτλ
παρ'όλα αυτά ο φανατισμός και η προσύλωση στο έθνος έχουν τεράστια σημασία για το ηθικό σε έναν πόλεμο, όποιος το αμφισβητεί αυτό είναι βλάκας. εκτός κι αν πιστεύει πραγματικά ότι επειδή κάποιος πληρώνεται και είναι μισθοφόρος θα πάει να σκοτωθεί ή θα λειτουργήσει με αυτοθυσία. πρέπει να υπάρχει ένα ιδεαλιστικό υπόβαθρο για να γίνουν οι απαιτούμενες θυσίες. βλέπε τη μάχη του στρατοπέδου της ΕΛΔΥΚ και τον λοχαγό Σταυριανάκο. ποτέ ένας μισθοφόρος δεν θα δρούσε όπως ο ήρωας Σταυριανάκος.
Ο Ναπολεων καυχιοταν πως "κανεις δεν μπορει να με σταματησει, ξοδευω 30.000 ανθρωπινες ζωες τον μηνα". Τοση αξια ειχε γι αυτον η υποτιθεμενη αυτοθυσια των στρατιωτων. Δεν βλεπω λοιπον ως αρνητικη την ελλειψη αυτοκτονικων τασεων που καποιος παραμυθιασμενος με τα εθνικα αφηγηματα οπως εσυ βλεπει ως δειλια. Θα επρεπε να γκρεμισουμε ολα τα μνημεια στον αγνωστο στρατιωτη και στη θεση τους να υψωσουμε μνημεια στον αγνωστο λιποτακτη, γιατι η τελευταια σκεψη καθε στρατιωτη που επεσε νεκρος στη μαχη ηταν "γιατι δεν λιποτακτησα ο μαλακας;"
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

runner
Δημοσιεύσεις: 2663
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 01 Ιούλ 2021, 18:22

Η οποία στάνταρ έχει βγάλει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες δολάρια από τη χώρα της την οποία βρίζει.
Αηδία έχουν καταντήσει οι μαύροι στις Η.Π.Α.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ο εθνικός ύμνος της πατρίδας μου, την οποία θα εκπροσωπήσω στο Τόκιο, δεν μιλάει εκ μέρους μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 05 Ιούλ 2021, 01:32

Ρε πως αλλάζουν οι καιροί ......... :lol::lol:


https://nypost.com/2021/07/01/old-gwen- ... g-us-flag/
Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών