Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 27 Ιούλ 2021, 13:37

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:34
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:29
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 12:11


Φυσικά το να τσουβαλιάζεις όλους τους λευκούς είναι ρατσισμός, όπως το να τσουβαλιάζεις όλους τους μαύρους.

Πρόσεξε, όμως. Η "λευκότητα" και ο "λευκός άνθρωπος" είναι πολιτική ιδεολογία. Και μάλιστα είναι μια ρατσιστική ιδεολογία. Πρέπει, συνεπώς, όταν διαβάζεις ή ακούς αναφορές σ'αυτά να είσαι πολύ προσεκτικός, διότι εννιά στις δέκα φορές αυτοί που τα γράφουν, γράφουν ρατσιστικές μπαρούφες.
σύμφωνα με τη σύγχρονη κοινωνιολογία δεν δύναται να υφίσταται ρατσισμός κατά των λευκών διότι είναι κυρίαρχη ομάδα
συνεπώς το να τσουβαλιάζεις όλους τους λευκούς δεν είναι ρατσισμός σε αντίθεση με το να τσουβαλιάζεις όλους τους υπόλοιπους
γενικά, αν ένας λευκός πέσει θύμα επίθεσης από μαύρους επειδή έτυχε να περπατάει σε περιοχή μαύρων και τον χτύπησαν επειδή είναι λευκός και δεν τον θέλουν στη γειτονιά τους, αυτό δεν λογίζεται ως ρατσιστική επίθεση, ούτε ο λευκός είναι θύμα ρατσισμού. γιατί; επειδή ανήκει στη κυρίαρχη ομάδα που καταπιέζει τους μαύρους. έτσι απλά
αυτή τη "λογική" επιβάλλουν οι φωστήρες της πολιτικής ορθότητας
Ε, καλά αυτό δεν είναι παράλογο. Ο ρατσισμός της κυρίαρχης ομάδας είναι αυτός που είναι θεσμικός και καταπιεστικός, όχι της ασθενούς. Αλλιώς θα έπρεπε να πεις το "να μη μείνει Τούρκος σε όλο το Μωριά" της επανάστασης ότι ήταν ρατσιστικό σύνθημα και να το εξομοιώσεις με το να μη μείνει Γρεκός στο Μωριά του Ιμπραήμ.
εντάξει, πες του λευκού στο παράδειγμά μου ότι όχι μόνο δεν είναι θύμα επίθεσης μίσους, αλλά ότι το αξίζει κι όλας επειδή έτυχε να είναι λευκός

όσο για το "να μη μείνει τούρκος στον μοριά" πρώτον αντικειμενικά είναι ρατσιστικό, δεύτερον πρέπει να συνυπολογίσεις το πλαίσιο εντός του οποίου ειπώθηκε
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8860
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Ιούλ 2021, 13:44

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:37
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:34
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:29


σύμφωνα με τη σύγχρονη κοινωνιολογία δεν δύναται να υφίσταται ρατσισμός κατά των λευκών διότι είναι κυρίαρχη ομάδα
συνεπώς το να τσουβαλιάζεις όλους τους λευκούς δεν είναι ρατσισμός σε αντίθεση με το να τσουβαλιάζεις όλους τους υπόλοιπους
γενικά, αν ένας λευκός πέσει θύμα επίθεσης από μαύρους επειδή έτυχε να περπατάει σε περιοχή μαύρων και τον χτύπησαν επειδή είναι λευκός και δεν τον θέλουν στη γειτονιά τους, αυτό δεν λογίζεται ως ρατσιστική επίθεση, ούτε ο λευκός είναι θύμα ρατσισμού. γιατί; επειδή ανήκει στη κυρίαρχη ομάδα που καταπιέζει τους μαύρους. έτσι απλά
αυτή τη "λογική" επιβάλλουν οι φωστήρες της πολιτικής ορθότητας
Ε, καλά αυτό δεν είναι παράλογο. Ο ρατσισμός της κυρίαρχης ομάδας είναι αυτός που είναι θεσμικός και καταπιεστικός, όχι της ασθενούς. Αλλιώς θα έπρεπε να πεις το "να μη μείνει Τούρκος σε όλο το Μωριά" της επανάστασης ότι ήταν ρατσιστικό σύνθημα και να το εξομοιώσεις με το να μη μείνει Γρεκός στο Μωριά του Ιμπραήμ.
εντάξει, πες του λευκού στο παράδειγμά μου ότι όχι μόνο δεν είναι θύμα επίθεσης μίσους, αλλά ότι το αξίζει κι όλας επειδή έτυχε να είναι λευκός

όσο για το "να μη μείνει τούρκος στον μοριά" πρώτον αντικειμενικά είναι ρατσιστικό, δεύτερον πρέπει να συνυπολογίσεις το πλαίσιο εντός του οποίου ειπώθηκε
Όλα πάνε μέσα σε ένα πλαίσιο αναφοράς. Όταν στο πλαίσιο αναφοράς έχεις ένα κράτος, ο ρατσισμός της ομάδας που ελέγχει το κράτος είναι άλλου επιπέδου από αυτό οποιασδήποτε άλλης ομάδας.

Το πρόβλημα είναι ότι η λεξη ρατσισμός έχει γίνει παπαγάλημα σαν ένα μεγάλο κακό---λόγω της αμερικάνικης ηγεμονίας περνούν οι αντιλήψεις τους σε όλον τον πλανήτη--- και είναι δύσκολο να δεχτεί ο κόσμος διακρίσεις. Δεν είναι μία μονολιθική έννοια και κακώς χρησιμοποιείται ως τέτοια. Εϊναι μία περίπτωση πολιτικού αποπροσανατολισμού μέσω ελέγχου της γλώσσας.
Z

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 27 Ιούλ 2021, 13:54

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:44
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:37
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:34


Ε, καλά αυτό δεν είναι παράλογο. Ο ρατσισμός της κυρίαρχης ομάδας είναι αυτός που είναι θεσμικός και καταπιεστικός, όχι της ασθενούς. Αλλιώς θα έπρεπε να πεις το "να μη μείνει Τούρκος σε όλο το Μωριά" της επανάστασης ότι ήταν ρατσιστικό σύνθημα και να το εξομοιώσεις με το να μη μείνει Γρεκός στο Μωριά του Ιμπραήμ.
εντάξει, πες του λευκού στο παράδειγμά μου ότι όχι μόνο δεν είναι θύμα επίθεσης μίσους, αλλά ότι το αξίζει κι όλας επειδή έτυχε να είναι λευκός

όσο για το "να μη μείνει τούρκος στον μοριά" πρώτον αντικειμενικά είναι ρατσιστικό, δεύτερον πρέπει να συνυπολογίσεις το πλαίσιο εντός του οποίου ειπώθηκε
Όλα πάνε μέσα σε ένα πλαίσιο αναφοράς. Όταν στο πλαίσιο αναφοράς έχεις ένα κράτος, ο ρατσισμός της ομάδας που ελέγχει το κράτος είναι άλλου επιπέδου από αυτό οποιασδήποτε άλλης ομάδας.

Το πρόβλημα είναι ότι η λεξη ρατσισμός έχει γίνει παπαγάλημα σαν ένα μεγάλο κακό---λόγω της αμερικάνικης ηγεμονίας περνούν οι αντιλήψεις τους σε όλον τον πλανήτη--- και είναι δύσκολο να δεχτεί ο κόσμος διακρίσεις. Δεν είναι μία μονολιθική έννοια και κακώς χρησιμοποιείται ως τέτοια.
μάλιστα
και όταν το κράτος έχει μαύρο πρόεδρο ποιος ελέγχει το κράτος; όταν το κράτος είναι αποκεντρωμένο και κάθε πολιτεία έχει αυτοδιοίκητο; όταν οι δήμαρχοι/γενικοί εισαγγελείς/αρχηγοί αστυνομίας είναι μαύροι; (βλέπε βαλτιμόρη riots) κι εκεί οι λευκοί έχουν τον έλεγχο;
αυτό το αφήγημα μπάζει, μπορεί να ίσχυε 50 χρόνια πριν, σίγουρα δεν ισχύει σήμερα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 27 Ιούλ 2021, 13:59

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:29
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 12:11
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 11:56


σύμφωνοι
εκεί που θέλω να καταλήξω όμως είναι ότι όσο ζούμε σε έναν καπιταλιστικό κόσμο, η κύρια ανισότητα πηγάζει από την οικονομία, οι υπόλοιπες είναι δευτερεύουσες
πχ ένας πλούσιος ομοφυλόφιλος CEO είναι πιο ισχυρός κοινωνικά από έναν εργάτη στρέιτ
ένας πλούσιος μαύρος δικηγόρος είναι πιο ισχυρός κοινωνικά από έναν λευκό εργάτη
μία πλούσια γυναίκα επιχειρηματίας είναι πιο ισχυρή κοινωνικά από έναν φτωχό άντρα

αυτά τα εξ'ορισμού θύματα επειδή είναι γυναίκα/μαύρος/ομοφυλόφιλος είναι μπούρδες για μένα. μπορεί να είναι αδικημένοι και θύματα αλλά όχι εξ'ορισμού επειδή φέρουν τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά
το ίδιο και ένας λευκός στρέιτ. δεν σημαίνει ότι επειδή είναι λευκός δεν έχει αδικηθεί ή ότι δεν είναι θύμα απλά και μόνο επειδή είναι λευκός.

όλα αυτά προδικάζουν εμπειρίες και καταστάσεις για κάθε άτομο, αγνοώντας τη προσωπικότητά του και τις ιδιαιτερότητές του
Φυσικά το να τσουβαλιάζεις όλους τους λευκούς είναι ρατσισμός, όπως το να τσουβαλιάζεις όλους τους μαύρους.

Πρόσεξε, όμως. Η "λευκότητα" και ο "λευκός άνθρωπος" είναι πολιτική ιδεολογία. Και μάλιστα είναι μια ρατσιστική ιδεολογία. Πρέπει, συνεπώς, όταν διαβάζεις ή ακούς αναφορές σ'αυτά να είσαι πολύ προσεκτικός, διότι εννιά στις δέκα φορές αυτοί που τα γράφουν, γράφουν ρατσιστικές μπαρούφες.
σύμφωνα με τη σύγχρονη κοινωνιολογία δεν δύναται να υφίσταται ρατσισμός κατά των λευκών διότι είναι κυρίαρχη ομάδα
συνεπώς το να τσουβαλιάζεις όλους τους λευκούς δεν είναι ρατσισμός σε αντίθεση με το να τσουβαλιάζεις όλους τους υπόλοιπους
γενικά, αν ένας λευκός πέσει θύμα επίθεσης από μαύρους επειδή έτυχε να περπατάει σε περιοχή μαύρων και τον χτύπησαν επειδή είναι λευκός και δεν τον θέλουν στη γειτονιά τους, αυτό δεν λογίζεται ως ρατσιστική επίθεση, ούτε ο λευκός είναι θύμα ρατσισμού. γιατί; επειδή ανήκει στη κυρίαρχη ομάδα που καταπιέζει τους μαύρους. έτσι απλά
αυτή τη "λογική" επιβάλλουν οι φωστήρες της πολιτικής ορθότητας
Αν οι Έλληνες λιντσάρανε έναν Τούρκο το 1800 θα είχαν κάνει καλά ή όχι;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 27 Ιούλ 2021, 14:00

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:59
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:29
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 12:11


Φυσικά το να τσουβαλιάζεις όλους τους λευκούς είναι ρατσισμός, όπως το να τσουβαλιάζεις όλους τους μαύρους.

Πρόσεξε, όμως. Η "λευκότητα" και ο "λευκός άνθρωπος" είναι πολιτική ιδεολογία. Και μάλιστα είναι μια ρατσιστική ιδεολογία. Πρέπει, συνεπώς, όταν διαβάζεις ή ακούς αναφορές σ'αυτά να είσαι πολύ προσεκτικός, διότι εννιά στις δέκα φορές αυτοί που τα γράφουν, γράφουν ρατσιστικές μπαρούφες.
σύμφωνα με τη σύγχρονη κοινωνιολογία δεν δύναται να υφίσταται ρατσισμός κατά των λευκών διότι είναι κυρίαρχη ομάδα
συνεπώς το να τσουβαλιάζεις όλους τους λευκούς δεν είναι ρατσισμός σε αντίθεση με το να τσουβαλιάζεις όλους τους υπόλοιπους
γενικά, αν ένας λευκός πέσει θύμα επίθεσης από μαύρους επειδή έτυχε να περπατάει σε περιοχή μαύρων και τον χτύπησαν επειδή είναι λευκός και δεν τον θέλουν στη γειτονιά τους, αυτό δεν λογίζεται ως ρατσιστική επίθεση, ούτε ο λευκός είναι θύμα ρατσισμού. γιατί; επειδή ανήκει στη κυρίαρχη ομάδα που καταπιέζει τους μαύρους. έτσι απλά
αυτή τη "λογική" επιβάλλουν οι φωστήρες της πολιτικής ορθότητας
Αν οι Έλληνες λιντσάρανε έναν Τούρκο το 1800 θα είχαν κάνει καλά ή όχι;
δηλαδή οι αντιστοιχίες είναι ίδιες;
οι αφροαμερικάνοι σήμερα είναι το ίδιο με τους Έλληνες υπό τον Οθωμανικό ζυγό;
πάντως ναι, η επίθεση θα είχε ρατσιστικά κίνητρα -προφανώς- αλλά θα ήταν δικαιολογημένη
άλλωστε εγώ στο παράδειγμά μου δεν εξετάζω το αν είναι δικαιολογημένη η επίθεση ή όχι, εξετάζω το αν είναι ρατσιστικού χαρακτήρα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8860
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Ιούλ 2021, 14:06

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:54
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:44
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:37


εντάξει, πες του λευκού στο παράδειγμά μου ότι όχι μόνο δεν είναι θύμα επίθεσης μίσους, αλλά ότι το αξίζει κι όλας επειδή έτυχε να είναι λευκός

όσο για το "να μη μείνει τούρκος στον μοριά" πρώτον αντικειμενικά είναι ρατσιστικό, δεύτερον πρέπει να συνυπολογίσεις το πλαίσιο εντός του οποίου ειπώθηκε
Όλα πάνε μέσα σε ένα πλαίσιο αναφοράς. Όταν στο πλαίσιο αναφοράς έχεις ένα κράτος, ο ρατσισμός της ομάδας που ελέγχει το κράτος είναι άλλου επιπέδου από αυτό οποιασδήποτε άλλης ομάδας.

Το πρόβλημα είναι ότι η λεξη ρατσισμός έχει γίνει παπαγάλημα σαν ένα μεγάλο κακό---λόγω της αμερικάνικης ηγεμονίας περνούν οι αντιλήψεις τους σε όλον τον πλανήτη--- και είναι δύσκολο να δεχτεί ο κόσμος διακρίσεις. Δεν είναι μία μονολιθική έννοια και κακώς χρησιμοποιείται ως τέτοια.
μάλιστα
και όταν το κράτος έχει μαύρο πρόεδρο ποιος ελέγχει το κράτος; όταν το κράτος είναι αποκεντρωμένο και κάθε πολιτεία έχει αυτοδιοίκητο; όταν οι δήμαρχοι/γενικοί εισαγγελείς/αρχηγοί αστυνομίας είναι μαύροι; (βλέπε βαλτιμόρη riots) κι εκεί οι λευκοί έχουν τον έλεγχο;
αυτό το αφήγημα μπάζει, μπορεί να ίσχυε 50 χρόνια πριν, σίγουρα δεν ισχύει σήμερα
Για Αμερική ειδικά μιλάμε; Να δούμε τα νούμερα; Π.χ., θέσεις εξουσίας ανά φυλή σε σχέση με το γενικό πληθυσμό; Ας πούμε στους CEO που είναι εύκολο να βρεις νούμερα οι μαύροι είναι 5% με ποσοστό πληθυσμού 13,5%.

Και βεβαίως δεν είμαι εγώ που θεωρώ ότι ο ρατσισμός είναι το μεγάλο πρόβλημα στις ΗΠΑ, οι φυλεκτικές ανισότητες είναι πολύ μικρότερες από τις ταξικές. Αλλά δεν είναι αμελητέος πόσο μάλλον ανύπαρκτος.
Z

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 27 Ιούλ 2021, 14:13

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:00
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:59
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:29


σύμφωνα με τη σύγχρονη κοινωνιολογία δεν δύναται να υφίσταται ρατσισμός κατά των λευκών διότι είναι κυρίαρχη ομάδα
συνεπώς το να τσουβαλιάζεις όλους τους λευκούς δεν είναι ρατσισμός σε αντίθεση με το να τσουβαλιάζεις όλους τους υπόλοιπους
γενικά, αν ένας λευκός πέσει θύμα επίθεσης από μαύρους επειδή έτυχε να περπατάει σε περιοχή μαύρων και τον χτύπησαν επειδή είναι λευκός και δεν τον θέλουν στη γειτονιά τους, αυτό δεν λογίζεται ως ρατσιστική επίθεση, ούτε ο λευκός είναι θύμα ρατσισμού. γιατί; επειδή ανήκει στη κυρίαρχη ομάδα που καταπιέζει τους μαύρους. έτσι απλά
αυτή τη "λογική" επιβάλλουν οι φωστήρες της πολιτικής ορθότητας
Αν οι Έλληνες λιντσάρανε έναν Τούρκο το 1800 θα είχαν κάνει καλά ή όχι;
δηλαδή οι αντιστοιχίες είναι ίδιες;
οι αφροαμερικάνοι σήμερα είναι το ίδιο με τους Έλληνες υπό τον Οθωμανικό ζυγό;
πάντως ναι, η επίθεση θα είχε ρατσιστικά κίνητρα -προφανώς- αλλά θα ήταν δικαιολογημένη
άλλωστε εγώ στο παράδειγμά μου δεν εξετάζω το αν είναι δικαιολογημένη η επίθεση ή όχι, εξετάζω το αν είναι ρατσιστικού χαρακτήρα
Ήταν το ίδιο μέχρι πριν από πενήντα χρόνια σχεδόν. Δηλαδή, μιάμιση γενιά σκάρτα. Ακόμη ζουν άνθρωποι από εκείνη την εποχή και θυμούνται την καταπίεση. Εδώ εμείς σήμερα στη συλλογική μας μνήμη διασώζουμε μνήμες από την τουρκική κατάκτηση, λες να μην διασώζουν εκείνοι;

Εσύ θεωρείς ότι ο ρατσισμός στην Αμερική έχει τελειώσει. Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δεν είναι.

Σ'αυτό το θέμα μου θυμίζεις κάποιους περίεργους τύπους που προσπαθούν να μας πείσουν ότι η Τουρκοκρατία ήταν μια ειδυλλιακή περίοδος για τον λαό μας. Ανάλογα κάνουν και κάποιοι άλλοι περίεργοι τύποι, που προσπαθούν να μας πείσουν ότι στην Αμερική ο ρατσισμός δεν ήταν και τίποτε σπουδαίο ή ότι μέσα σε μιάμιση γενιά έσβησε κάθε διάκριση αιώνων ή ότι οι Αφροαμερικανοί έχουν φυσική ροπή προς το έγκλημα.

Τέτοιες ρατσιστικές μπούρδες έλεγαν και λένε οι Τούρκοι για εμάς. Οπότε ξανασκέψου το. Και το λέω γιατί σ' εκτιμώ ως συνομιλητή.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Ιούλ 2021, 14:20

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:59

Αν οι Έλληνες λιντσάρανε έναν Τούρκο το 1800 θα είχαν κάνει καλά ή όχι;
φυσικα και οχι.

αν απλως κοπανουσαν καποιον μονο και μονο επειδη ειναι τουρκος.

αν ο συγκεκριμμενος τουρκος ειχε κανει πραξεις που σηκωναν ξυλο, αλλο θεμα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 27 Ιούλ 2021, 14:20

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:13
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:00
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:59


Αν οι Έλληνες λιντσάρανε έναν Τούρκο το 1800 θα είχαν κάνει καλά ή όχι;
δηλαδή οι αντιστοιχίες είναι ίδιες;
οι αφροαμερικάνοι σήμερα είναι το ίδιο με τους Έλληνες υπό τον Οθωμανικό ζυγό;
πάντως ναι, η επίθεση θα είχε ρατσιστικά κίνητρα -προφανώς- αλλά θα ήταν δικαιολογημένη
άλλωστε εγώ στο παράδειγμά μου δεν εξετάζω το αν είναι δικαιολογημένη η επίθεση ή όχι, εξετάζω το αν είναι ρατσιστικού χαρακτήρα
Ήταν το ίδιο μέχρι πριν από πενήντα χρόνια σχεδόν. Δηλαδή, μιάμιση γενιά σκάρτα. Ακόμη ζουν άνθρωποι από εκείνη την εποχή και θυμούνται την καταπίεση. Εδώ εμείς σήμερα στη συλλογική μας μνήμη διασώζουμε μνήμες από την τουρκική κατάκτηση, λες να μην διασώζουν εκείνοι;

Εσύ θεωρείς ότι ο ρατσισμός στην Αμερική έχει τελειώσει. Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δεν είναι.

Σ'αυτό το θέμα μου θυμίζεις κάποιους περίεργους τύπους που προσπαθούν να μας πείσουν ότι η Τουρκοκρατία ήταν μια ειδυλλιακή περίοδος για τον λαό μας. Ανάλογα κάνουν και κάποιοι άλλοι περίεργοι τύποι, που προσπαθούν να μας πείσουν ότι στην Αμερική ο ρατσισμός δεν ήταν και τίποτε σπουδαίο ή ότι μέσα σε μιάμιση γενιά έσβησε κάθε διάκριση αιώνων ή ότι οι Αφροαμερικανοί έχουν φυσική ροπή προς το έγκλημα.

Τέτοιες ρατσιστικές μπούρδες έλεγαν και λένε οι Τούρκοι για εμάς. Οπότε ξανασκέψου το. Και το λέω γιατί σ' εκτιμώ ως συνομιλητή.
μα ρε συ, δεν αμφισβήτησα το ότι υπάρχει ρατσισμός στην αμερική σήμερα
αυτό που καταγγέλω είναι το γεγονός ότι θεωρείται από την κοινωνιολογική ορθοδοξία ότι ένας άνθρωπος που ανήκει στην "κυρίαρχη ομάδα" δεν μπορεί να πέσει θύμα ρατσισμού
δηλαδή ένας λευκός άστεγος πχ, επειδή είναι κυρίαρχος και έχει ισχύ επάνω στις μεινότητες, άμα φάει ξύλο από μαύρους επειδή είναι λευκός, δεν θεωρείται θύμα επίθεσης μίσους, επειδή ακριβώς είναι λευκός
δεν βλέπεις κάποια αντίφαση;
το αντεπιχείρημα που έχω λάβει μέχρι τώρα είναι ότι οι μαύροι καταπιέζονται, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το ερωτημά μου, αν η επίθεση είναι ρατσισιτκή και έγκλημα μίσους
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 27 Ιούλ 2021, 14:21

Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:20
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:59

Αν οι Έλληνες λιντσάρανε έναν Τούρκο το 1800 θα είχαν κάνει καλά ή όχι;
φυσικα και οχι.

αν απλως κοπανουσαν καποιον μονο και μονο επειδη ειναι τουρκος.

αν ο συγκεκριμμενος τουρκος ειχε κανει πραξεις που σηκωναν ξυλο, αλλο θεμα.
Άρα η Σφαγή της Τριπολιτσάς ήταν ρατσιστική και καταδικαστέα;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 27 Ιούλ 2021, 14:25

γενικά, το όποιο παράπονο δικαιολογημένο ή μη έχει κάποιος από το σύστημα, το κράτος, κτλ, δεν του δίνει κανένα δικαίωμα να προβεί σε τυφλές πράξεις βίας απέναντι σε άτομα που θεωρεί ότι ανήκουν σε αντίπαλη ομάδα
ειδικά μάλιστα σε μια εποχή και σε μια χώρα όπου έχει ίσα δικαιώματα με όλους, κατοχυρωμένα από το σύνταγμα (σε αντίθεση με το παράδειγμα των Ελλήνων στην Οθωμανική αυτοκρατορία)
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Ιούλ 2021, 14:26

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:21
Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:20
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:59

Αν οι Έλληνες λιντσάρανε έναν Τούρκο το 1800 θα είχαν κάνει καλά ή όχι;
φυσικα και οχι.

αν απλως κοπανουσαν καποιον μονο και μονο επειδη ειναι τουρκος.

αν ο συγκεκριμμενος τουρκος ειχε κανει πραξεις που σηκωναν ξυλο, αλλο θεμα.
Άρα η Σφαγή της Τριπολιτσάς ήταν ρατσιστική και καταδικαστέα;
μαλλον, δεν ημουν και παρων να δω.

αν εσφαξαν εμπολεμους, η και γενικοτερα καθικια, καλως επραξαν.

αν εσφαξαν εναν τυχαιο τουρκο που γεννηθηκε εκει, δε γνωρισε αλλη πατριδα, κοιταζε τη δουλεια του και δεν εκανε κακο σε κανεναν, κακως τον σφαξανε.

σιγουρα θα την πληρωσαν και μερικοι αθωοι σαν τον παραπανω, αλλα φανταζομαι οτι η πλειονοτητα των τουρκων, λογω βαρβαρης θρησκειας, θα ηταν καθικια και τους αξιζε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 27 Ιούλ 2021, 14:32

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:25
γενικά, το όποιο παράπονο δικαιολογημένο ή μη έχει κάποιος από το σύστημα, το κράτος, κτλ, δεν του δίνει κανένα δικαίωμα να προβεί σε τυφλές πράξεις βίας απέναντι σε άτομα που θεωρεί ότι ανήκουν σε αντίπαλη ομάδα
ειδικά μάλιστα σε μια εποχή και σε μια χώρα όπου έχει ίσα δικαιώματα με όλους, κατοχυρωμένα από το σύνταγμα (σε αντίθεση με το παράδειγμα των Ελλήνων στην Οθωμανική αυτοκρατορία)
Και οι Νεότουρκοι θεωρητικά είχαν κατοχυρώσει τα δικαιώματα Ελλήνων και λοιπών μειονοτήτων.
Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:26
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:21
Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:20
φυσικα και οχι.

αν απλως κοπανουσαν καποιον μονο και μονο επειδη ειναι τουρκος.

αν ο συγκεκριμμενος τουρκος ειχε κανει πραξεις που σηκωναν ξυλο, αλλο θεμα.
Άρα η Σφαγή της Τριπολιτσάς ήταν ρατσιστική και καταδικαστέα;
μαλλον, δεν ημουν και παρων να δω.

αν εσφαξαν εμπολεμους, η και γενικοτερα καθικια, καλως επραξαν.

αν εσφαξαν εναν τυχαιο τουρκο που γεννηθηκε εκει, δε γνωρισε αλλη πατριδα, κοιταζε τη δουλεια του και δεν εκανε κακο σε κανεναν, κακως τον σφαξανε.

σιγουρα θα την πληρωσαν και μερικοι αθωοι σαν τον παραπανω, αλλα φανταζομαι οτι η πλειονοτητα των τουρκων, λογω βαρβαρης θρησκειας, θα ηταν καθικια και τους αξιζε.
Το ίδιο λένε και σκέφτονται χιλιάδες καταπιεσμένοι για τους καταπιεστές τους. Εσύ θεωρείς καθίκια τους Τούρκους λόγω θρησκείας, βασικά όμως λόγω 400 χρόνων σκλαβιάς, οι μαύροι στη Νότια Αφρική θεωρούν καθίκια τους λευκούς, οι Κινέζοι τους Ιάπωνες και τα λοιπά.

Για να σταματήσουν όλα αυτά πρέπει να εξαλειφθεί η καταπίεση. Νέτα σκέτα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Ιούλ 2021, 14:41

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:32

Το ίδιο λένε και σκέφτονται χιλιάδες καταπιεσμένοι για τους καταπιεστές τους. Εσύ θεωρείς καθίκια τους Τούρκους λόγω θρησκείας, βασικά όμως λόγω 400 χρόνων σκλαβιάς, οι μαύροι στη Νότια Αφρική θεωρούν καθίκια τους λευκούς, οι Κινέζοι τους Ιάπωνες και τα λοιπά.

Για να σταματήσουν όλα αυτά πρέπει να εξαλειφθεί η καταπίεση. Νέτα σκέτα.
τι ειναι 400 χρονια σκλαβιας, μπροστα σε 2000 χρονια σκλαβιας απο τους ρωμαιους;

δεν λεμε ομως τους ρωμαιους καθικια. αρα, λογω βαρβαροτητας, και θρησκειας, λεμε τους τουρκους.

καταπιεση των μαυρων, δεν υπαρχει πια. ο ρατσισμος με την κυριολεκτικη εννοια, εχει πεθανει.

το μονο ειδος ρατσισμου που εξακολουθει να υπαρχει, ειναι ο θρησκευτικος. σειρα εχουν να εξαφανιστουν οι θρησκειες, για αρχη οι βαρβαρες. νετα σκετα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8982
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Περήφανος που είμαι gay και χρυσός Ολυμπιονίκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 27 Ιούλ 2021, 14:46

Εδώ έχουμε δυο φαινόμενα. Το ένα μοιάζει με αυτό του ναζισμού όπου οι ηττημένοι Γερμανοί προσπάθησαν να αλλάξουν τον κόσμο έτσι και τώρα έχουμε τους δήθεν καταπιεσμένους που προσπαθούν να αλλάξουν τον κόσμο ακριβώς με τις ίδιες μεθόδους.
Το δεύτερο είναι όταν ένα σύστημα εξουσίας γίνεται καθεστώς και δεν θέλει να ανατραπεί και τότε μιλάει για ειρήνη και για συμμόρφωση.
Είναι γελοιότητα να μην καταλαβαίνει κανένας πότε τα κίνητρα είναι ταπεινά και πότε έχουν από πισω τους πραγματικό ενδιαφέρον για τον άνθρωπο.
Τα τελευταία πολλά χρόνια μόνο για ακτιβισμούς ταπεινών συμφερόντων μπορούμε να μιλάμε.

Τελευταία υπάρχει και ένα αντισεξιστικό λεγόμενο κίνημα όπου οι γυναίκες διαμαρτύρονται επειδή τα ΜΜΕ οι κάμερες κλπ δείχνουν επίμαχα σημεία αφού επί δεκαετίες οι ίδιες έφαγαν τον κόσμο με το δικαίωμα απελευθέρωσης και επίδειξης αυτών των σημείων.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών