Πεθανε ο Ντουσαν Ιβκοβιτς

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5424
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Πεθανε ο Ντουσαν Ιβκοβιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 16 Σεπ 2021, 21:21

Σε ευχαριστούμε Ντούντα. Συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Πεθανε ο Ντουσαν Ιβκοβιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 17 Σεπ 2021, 17:05

δυο παράλληλες συζητήσεις χτες σε αθλητικά ραδιόφωνα Αθήνας και Θεσσαλονίκης για Ντούντα:

στο της Αθήνας, βγαίνουν Ολυμπιακοί, Παναθηναϊκοί, ΑΕΚτζήδες, Πανιώνιοι, λένε τι κύριος ήταν, τι μεγάλος προπονητής, τι σεβάσμιος αντίπαλος.
στο της Θεσσαλονίκης, βγαίνει Αρειανός, λέει "αυτός ήθελε να διώξει το Γκάλη από τον Άρη", και καπάκι ΠΑΟΚτσής και λέει "ντριμ τιμ του 'χε δώσει ο Βεζυρτζής και έχασε όλες τις κούπες".

φραπεδούπολη, μαλάκα μου. :smt005:

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17556
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Πεθανε ο Ντουσαν Ιβκοβιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 17 Σεπ 2021, 17:19

Jolly Roger έγραψε:
17 Σεπ 2021, 17:05
δυο παράλληλες συζητήσεις χτες σε αθλητικά ραδιόφωνα Αθήνας και Θεσσαλονίκης για Ντούντα:

στο της Αθήνας, βγαίνουν Ολυμπιακοί, Παναθηναϊκοί, ΑΕΚτζήδες, Πανιώνιοι, λένε τι κύριος ήταν, τι μεγάλος προπονητής, τι σεβάσμιος αντίπαλος.
στο της Θεσσαλονίκης, βγαίνει Αρειανός, λέει "αυτός ήθελε να διώξει το Γκάλη από τον Άρη", και καπάκι ΠΑΟΚτσής και λέει "ντριμ τιμ του 'χε δώσει ο Βεζυρτζής και έχασε όλες τις κούπες".

φραπεδούπολη, μαλάκα μου. :smt005:
Δεν βλέπω ποιος λέει ψέματα.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Πεθανε ο Ντουσαν Ιβκοβιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 17 Σεπ 2021, 17:21

Maspoli έγραψε:
17 Σεπ 2021, 17:19
Jolly Roger έγραψε:
17 Σεπ 2021, 17:05
δυο παράλληλες συζητήσεις χτες σε αθλητικά ραδιόφωνα Αθήνας και Θεσσαλονίκης για Ντούντα:

στο της Αθήνας, βγαίνουν Ολυμπιακοί, Παναθηναϊκοί, ΑΕΚτζήδες, Πανιώνιοι, λένε τι κύριος ήταν, τι μεγάλος προπονητής, τι σεβάσμιος αντίπαλος.
στο της Θεσσαλονίκης, βγαίνει Αρειανός, λέει "αυτός ήθελε να διώξει το Γκάλη από τον Άρη", και καπάκι ΠΑΟΚτσής και λέει "ντριμ τιμ του 'χε δώσει ο Βεζυρτζής και έχασε όλες τις κούπες".

φραπεδούπολη, μαλάκα μου. :smt005:
Δεν βλέπω ποιος λέει ψέματα.
δεν είναι εκεί το θέμα
τη μέρα που πεθαίνει κάποιος, κρείττον το σιγάν.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20937
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πεθανε ο Ντουσαν Ιβκοβιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 18 Σεπ 2021, 18:05

https://www.karpetshow.gr/blog/giati-ma ... os-ntoynta

Εικόνα

Είναι απλό να φτιάξεις μια καλή ομάδα όταν έχεις χρήματα για ξόδεμα – σχεδόν σε όλα τα σπορ - αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό σε κάνει και μεγάλο προπονητή. Είμαι, όμως, βέβαιος ότι μεγάλο προπονητή σε κάνει να βρεις ένα παιδί στη Σιμπένκα, που λεγόταν Ντράζεν Πέρτοβιτς και όχι απλά να καταλάβεις ότι πρόκειται για διαμάντι ακατέργαστο, αλλά να σμιλεύσεις το ταλέντο του.

Είμαι βέβαιος πως μεγάλο προπονητή σε κάνει να μάθεις στο Βασίλη Σπανούλη πολλά και υπέροχα, όταν τα βρίσκεις σε μια στιγμή που έχει κερδίσει τα πάντα – και λογικά πιστεύει πως ξέρει και τα πάντα.

Είμαι βέβαιος πως μεγάλο προπονητή σε κάνει να στήσεις μια ΑΕΚ πάνω σε παιδάκια που λεγόταν τότε Ζήσης, Ντικούδης, Μπουρούσης, Κακιούζης, Χατζής.

Είμαι βέβαιος πως μεγάλο προπονητή σε κάνει να εξελίξεις τον Παπαλουκά και να τον κάνεις ηγέτη μιας ΤΣΣΚΑ που είχε ένα γαλαξία αστεριών (Μάρκους Μπράουν, Γκρέιντζερ, Χόλντεν, Άντερσεν, Λάνγκντον κτλ)που έπρεπε να σέβονται τις επιλογές του.

Είμαι βέβαιος ότι προπονητή σε κάνει να πάρεις στην Ντιναμό Μόσχας τον Φώτση και τον Λάζαρο Παπαδόπουλο και να τους κάνεις πρωταγωνιστές.

Και φυσικά είμαι βέβαιος ότι προπονητή σε κάνει να φτιάξεις ένα Ολυμπιακό με πιτσιρικάδες (Παπανικολάου, Μάντζαρη, Κατσίβελη κτλ), άγνωστους Αμερικάνους (Χάινς, Ντόρσεϊ, Λο) και με τον καλύτερο Σπανούλη και τον καλύτερο Πρίντεζη να κάνεις το θαύμα της Κωνσταντινούπολης. Όχι χάρη σε χρήματα που ξοδεύονται αλόγιστα, αλλά χάρη σε μια δουλειά που μεταβάλει θεαματικά την ίδια την πραγματικότητα. Χάρη δηλαδή σε μια διδασκαλία που έχει ως αποτέλεσμα άνθρωποι να ωριμάζουν και αθλητές να εξελίσσονται.

Αυτό έκανε ο Ντούντα.

Ο Ιβκοβιτς έφτιαξε καταπληκτικές ομάδες και είναι αλήθεια πως χάρη σε αυτόν είδαμε τον καλύτερο ΠΑΟΚ (με Φασούλα, Μπάρλοου, Μπάνε, Κόρφα, Λίβινγκστον κτλ), τον καλύτερο Ολυμπιακό δυο φορές πρωταθλητή Ευρώπης, τον καλύτερο Πανιώνιο, την καλύτερη ΑΕΚ, αλλά και την σαφώς θεαματικότερη ΤΣΣΚΑ

Τα αληθινά αποτελέσματα του σοφού είναι ο Σπανούλης, ο Πρίντεζης, ο Τόμιτς, ο Τάρλατς, ο Ντράζεν, ο Παπαλουκάς, ο Φώτσης, ο Παπαδόπουλος, ο Μπουρούσης, ο Ζήσης, ο Ντικούδης, ο Χάινς, ο Παπανικολάου, ο Ντίνκινς και δεκάδες άλλα παιδιά που είχαν την τύχη να τον έχουν δάσκαλο.

Κι αν τέτοια παιδιά τώρα δεν βγαίνουν, είναι γιατί έχουμε γεμίσει σπουδαίους προπονητές που κατά τους δημοσιογράφους κερδίζουν συνεχώς ως μεγαλοφυίες, αλλά έχουν ξεμείνει εντελώς από δάσκαλους – ο Ντούντα ήταν ο τελευταίος.


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Πεθανε ο Ντουσαν Ιβκοβιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 21 Σεπ 2021, 14:45

Koιτούσα εικόνες και βίντεο από την κηδεία του μεγάλου και βλέποντας τα μόνο και κοιτώντας ποιοι είναι εκεί να αποδώσουν τον σεβασμό τους στον μακαρίτη καταλαβαίνεις για το πόσο τεράστια προσωπικότητα ήταν για το μπάσκετ.
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9018
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Πεθανε ο Ντουσαν Ιβκοβιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 21 Σεπ 2021, 15:02

με διαφορά 15 χρόνων πήρε Ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό που δεν πήρε η ομάδα ποτέ πριν ούτε στο ενδιάμεσο
στη δεύτερη θητεία του ο Ολυμπιακός ξόδευε οτι νάναι και αυτός έριξε το μπάτζετ σε δεκαδικά και πήγε στην ευρωλίγδα με εικοσάχρονους και λιμά
και τη σήκωσε
δεν ξέρω τι έκανε στις εθνικές και στις άλλες ομάδες αλλά μόνο αυτό που έκανε στον Ολυμπιακό είναι ανεπανάληπτο
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Πεθανε ο Ντουσαν Ιβκοβιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 21 Σεπ 2021, 19:37

Mονο και μονο οτι ο Ζελικο (ο καλυτερος ολων) τον εχει σε τεραστια εκτιμηση και τον θεωρει δασκαλο του, φτανει για να καταλαβει κανεις για τι επιπεδο μιλαμε.
υ.γ. Βλεποντας τον Ντανιλοβιτς, συνειδητοποιησα ποσο εχω γερασει... :cry
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7502
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Πεθανε ο Ντουσαν Ιβκοβιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 21 Σεπ 2021, 19:42

hades έγραψε:
21 Σεπ 2021, 14:45
Koιτούσα εικόνες και βίντεο από την κηδεία του μεγάλου και βλέποντας τα μόνο και κοιτώντας ποιοι είναι εκεί να αποδώσουν τον σεβασμό τους στον μακαρίτη καταλαβαίνεις για το πόσο τεράστια προσωπικότητα ήταν για το μπάσκετ.
Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών