Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Απρ 2022, 22:50

jason0 έγραψε:
03 Απρ 2022, 21:31
Σε ποιό απ τα ίδια 87 τοπικ με το ίδιο θέμα που άνοιξες αισθάνθηκες ότι δεν καλύφθηκες;
Έχουμε αποκτήσει resident Νιγηριανό σπάμμερ (ο επενδυτικής περιπέτειας).
Εγώ τουλάχιστον σας γράφω διδακτικά.
Και στο Τσετσενιστάν σας χρησιμεύουν αυτά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 03 Απρ 2022, 23:10

Ο τζόγος πρέπει να καταργηθεί παγκοσμίως. Και ο νόμιμος και ο παράνομος. Απλά δεν καταργείται γιατί κανείς δεν έχει τ αρχίδια να το κάνει.
Ο τζόγος είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ντρέπεται η ανθρωπότητα. Με απλά μαθηματικά κλέβουν τα λεφτά και τον ιδρώτα του κοσμάκη. Περιουσίες έχουν ρημαχτεί, άνθρωποι έχουν καταστραφεί και οικογένειες έχουν διαλυθεί εξαιτίας του.
Πας με ένα 50ευρω σ ενα βιβλιοπωλείο παίρνεις βιβλία και μορφώνεσαι.
Πας μ ένα 50 ευρω σ ενα φτωχό και τον βοηθάς να τρώει μια βδομάδα.
Πας μ ενα 50 ευρω σ ενα ρουχαδικο και ντυνεσαι.
Πας μ ενα 50 ευρω σ ενα πρακτορειο ΟΠΑΠ και παίρνεις αέρα κοπανιστό.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Απρ 2022, 23:23

lonelyrider έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:10
Ο τζόγος πρέπει να καταργηθεί παγκοσμίως. Και ο νόμιμος και ο παράνομος. Απλά δεν καταργείται γιατί κανείς δεν έχει τ αρχίδια να το κάνει.
Ο τζόγος είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ντρέπεται η ανθρωπότητα. Με απλά μαθηματικά κλέβουν τα λεφτά και τον ιδρώτα του κοσμάκη. Περιουσίες έχουν ρημαχτεί, άνθρωποι έχουν καταστραφεί και οικογένειες έχουν διαλυθεί εξαιτίας του.
Πας με ένα 50ευρω σ ενα βιβλιοπωλείο παίρνεις βιβλία και μορφώνεσαι.
Πας μ ένα 50 ευρω σ ενα φτωχό και τον βοηθάς να τρώει μια βδομάδα.
Πας μ ενα 50 ευρω σ ενα ρουχαδικο και ντυνεσαι.
Πας μ ενα 50 ευρω σ ενα πρακτορειο ΟΠΑΠ και παίρνεις αέρα κοπανιστό.
Απαγορεύεται στο Νεπάλ-Κατάρ-Κίνα έτσι κι έτσι.
Δεν μ' αρέσει η φάση όμως.
Παλιά είχε διαγωνισμούς γνώσεως ένα περιοδικό computer και κέρδιζα καμιά φορά. Ήξερα και τους συντάκτες και τα λέγαμε που και που.
Αλλά αποφάσισε να το καταργήσει και οι διαγωνισμοί ήταν πλέον με κληρωτίδα - κέρδιζε το lucky number, computer, περιφερειακό, ότι αθλοθετούσαν. Αυτό ισοδυναμεί με απαγόρευση βέβαια - πεθαίνεις την ελπίδα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Απρ 2022, 23:32

mao mao έγραψε:
03 Απρ 2022, 22:25


Έστω Σίτυ - Νοριτς 90% πιθανότητα να κερδίσει η Σίτυ. Δλδ αν παίξουν 10 φορές θα κερδίσει η Σίτυ τις 9. Η δίκαιη απόδοση θα ήταν να πληρώνει η νίκη της Σίτυ 1.11 . Υπάρχει όμως η λεγόμενη γκανιότα και θα σου δώσει απόδοση 1.10.

Πάιζεις 10 φορές από 100 ευρώ , κερδίζεις τις 9. Κέρδος 1.10x100 x 9 - 900 = 90 ευρώ . Βγάλε όμως και τα 100 ευρώ που χάνεις όταν γκελάρει η Σίτυ , σύνολικά είσαι χαμένος 10 ευρώ.

Όπως και να παίξεις από τη στιγμή που ο μπουκ σε πληρώνει μια απόδοση μικρότερη από την πιθανότητα επαλήθευσης, θα χάνεις.
Δεν μιλάω για τόσο χαμηλές αποδόσεις φυσικά,αλλά για αποδόσεις από 1,35 έως 1,50 ας πούμε.Ίσως και λίγο πιο ψηλές από αυτές.
1,40 Χ 3 βγάζει περίπου 2,8,αυτό Χ 100,είναι 280 ευρώ,180 ευρώ κέρδος.Δεν παίζεις κάθε Σ/Κ αλλά σε μέρες που βλέπεις ότι και οι τρεις αυτές ομάδες κατά 90+ % θα κερδίσουν το ματς.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Απρ 2022, 23:34

BigChiefWahoo έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:32
mao mao έγραψε:
03 Απρ 2022, 22:25


Έστω Σίτυ - Νοριτς 90% πιθανότητα να κερδίσει η Σίτυ. Δλδ αν παίξουν 10 φορές θα κερδίσει η Σίτυ τις 9. Η δίκαιη απόδοση θα ήταν να πληρώνει η νίκη της Σίτυ 1.11 . Υπάρχει όμως η λεγόμενη γκανιότα και θα σου δώσει απόδοση 1.10.

Πάιζεις 10 φορές από 100 ευρώ , κερδίζεις τις 9. Κέρδος 1.10x100 x 9 - 900 = 90 ευρώ . Βγάλε όμως και τα 100 ευρώ που χάνεις όταν γκελάρει η Σίτυ , σύνολικά είσαι χαμένος 10 ευρώ.

Όπως και να παίξεις από τη στιγμή που ο μπουκ σε πληρώνει μια απόδοση μικρότερη από την πιθανότητα επαλήθευσης, θα χάνεις.
Δεν μιλάω για τόσο χαμηλές αποδόσεις φυσικά,αλλά για αποδόσεις από 1,35 έως 1,50 ας πούμε.Ίσως και λίγο πιο ψηλές από αυτές.
1,40 Χ 3 βγάζει περίπου 2,8,αυτό Χ 100,είναι 280 ευρώ,180 ευρώ κέρδος.Δεν παίζεις κάθε Σ/Κ αλλά σε μέρες που βλέπεις ότι και οι τρεις αυτές ομάδες κατά 90+ % θα κερδίσουν το ματς.
Όχι, δεν βγαίνει έτσι απλά.
Ισχύει όμως ότι πρέπει να παίζεις τις ομάδες που τις ξέρεις καλά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 03 Απρ 2022, 23:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10118
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 03 Απρ 2022, 23:35

mao mao έγραψε:
03 Απρ 2022, 21:20
BigChiefWahoo έγραψε:
03 Απρ 2022, 21:03
Υπάρχει ένας και μοναδικός τρόπος για να βγει κανείς κερδισμένος στον τζόγο.Μιλάω για το ποδοσφαιρικό στοίχημα στον ΟΠΑΠ.

Να έχεις κάβα κοντά στα 10.000 ευρώ και να ξεκινήσεις την ποδοσφαιρική σεζόν ποντάροντας 100/200/300 κλπ ευρώ,σε τρεις ομάδες που θα έχεις εξ'αρχής επιλέξει.
Γάβρος-Μπάγερν-Μαν.Σίτυ π.χ.,που για διαφορετικούς λόγους η καθεμία συνήθως κερδίζουν τα παιχνίδια στα πρωταθλήματά τους και σπάνια θα κάνουν γκέλα (=στήσιμο).

Οι αποδόσεις δεν θα είναι μεγάλες φυσικά,αλλά τα πονταρίσματα θα είναι γερά.
Αν έχεις αμφιβολίες ή φοβάσαι κάποιο παιχνίδι,απλά ΔΕΝ παίζεις.

Αν φτάσεις στο σημείο,λόγω επαναλαμβανόμενων επιτυχιών,να ποντάρεις ακόμη και 1000 ευρώ στην τριάδα σου,ξέροντας ότι δεν θα τα χάσεις αφού θα είναι από τα κερδισμένα σου,τότε πας για καλό κλείσιμο ποδοσφαιρικής στοιχηματικής σεζόν.
Ν

ο μόνος τρόπος για να κερδίσεις στο στοίχημα είναι να έχεις εσωτερική πληροφόρηση για στημένα ματς, ή για τραυματισμούς, κόντρες στα αποδυτήρια κλπ που δεν έχουν βγει στον τύπο. Τα άλλα όλα είναι ανοησίες.
Παπαριες
Όταν έχω χρόνο γιατί δεν δουλευω και δεν παίζω για τον χαβαλέ με φίλους, μια χαρά κερδίζω

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Απρ 2022, 23:37

lonelyrider έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:10
Ο τζόγος πρέπει να καταργηθεί παγκοσμίως. Και ο νόμιμος και ο παράνομος. Απλά δεν καταργείται γιατί κανείς δεν έχει τ αρχίδια να το κάνει.
Ο τζόγος είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ντρέπεται η ανθρωπότητα. Με απλά μαθηματικά κλέβουν τα λεφτά και τον ιδρώτα του κοσμάκη. Περιουσίες έχουν ρημαχτεί, άνθρωποι έχουν καταστραφεί και οικογένειες έχουν διαλυθεί εξαιτίας του.
Πας με ένα 50ευρω σ ενα βιβλιοπωλείο παίρνεις βιβλία και μορφώνεσαι.
Πας μ ένα 50 ευρω σ ενα φτωχό και τον βοηθάς να τρώει μια βδομάδα.
Πας μ ενα 50 ευρω σ ενα ρουχαδικο και ντυνεσαι.
Πας μ ενα 50 ευρω σ ενα πρακτορειο ΟΠΑΠ και παίρνεις αέρα κοπανιστό.
Στο προποτζήδικο που πηγαίνω,πριν τρία χρόνια,παραμονή Χριστούγεννα,μπήκε μέσα φοιτητής Κύπριος που χάζευε επί 10λεπτου και βάλε τα ξυστά που έχει απλωμένα κάτω από τη τζαμαρία ο προποτζής και στο τέλος διάλεξε ένα των 5 ευρώ.Ξύνει,ξύνει και πετυχαίνει 100.000 ευρώ !! Μετά μάθαμε ότι πρώτη φορά έπαιρνε ξυστό.Κυριολεκτικά τύχη του πρωτάρη.Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις στον τζόγο.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 03 Απρ 2022, 23:37

BigChiefWahoo έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:32
mao mao έγραψε:
03 Απρ 2022, 22:25


Έστω Σίτυ - Νοριτς 90% πιθανότητα να κερδίσει η Σίτυ. Δλδ αν παίξουν 10 φορές θα κερδίσει η Σίτυ τις 9. Η δίκαιη απόδοση θα ήταν να πληρώνει η νίκη της Σίτυ 1.11 . Υπάρχει όμως η λεγόμενη γκανιότα και θα σου δώσει απόδοση 1.10.

Πάιζεις 10 φορές από 100 ευρώ , κερδίζεις τις 9. Κέρδος 1.10x100 x 9 - 900 = 90 ευρώ . Βγάλε όμως και τα 100 ευρώ που χάνεις όταν γκελάρει η Σίτυ , σύνολικά είσαι χαμένος 10 ευρώ.

Όπως και να παίξεις από τη στιγμή που ο μπουκ σε πληρώνει μια απόδοση μικρότερη από την πιθανότητα επαλήθευσης, θα χάνεις.
Δεν μιλάω για τόσο χαμηλές αποδόσεις φυσικά,αλλά για αποδόσεις από 1,35 έως 1,50 ας πούμε.Ίσως και λίγο πιο ψηλές από αυτές.
1,40 Χ 3 βγάζει περίπου 2,8,αυτό Χ 100,είναι 280 ευρώ,180 ευρώ κέρδος.Δεν παίζεις κάθε Σ/Κ αλλά σε μέρες που βλέπεις ότι και οι τρεις αυτές ομάδες κατά 90+ % θα κερδίσουν το ματς.
Ο μπουκ ξέρει να υπολογίζει καλύτερα την πιθανότητα από σένα. Ουσιαστικά μιλάμε για μια αγορά στοιχημάτων με τεράστιους τζίρους που ξέρει να υπολογίζει με ακρίβεια την πιθανότητα επαλήθευσης ενός σημείου. Αν δίνει 1.40 η πιθανότητα επαλήθευσης αποκλείεται να είναι 90%. 90% θέλεις να πιστεύεις εσύ οτι είναι , για αυτό και πηγαίνεις κουβά.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 03 Απρ 2022, 23:39

jason0 έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:35

Παπαριες
Όταν έχω χρόνο γιατί δεν δουλευω και δεν παίζω για τον χαβαλέ με φίλους, μια χαρά κερδίζω
αφού μπορεις να κερδίζεις γιατί δεν παρατάς τη δουλειά σου για να ασχοληθείς επαγγελματικά με το στοίχημα;

Επίσης γιατί οι γκουρού του στοιχήματος δουλεύουν σε εφημερίδες, σάιτ δίνοντας συμβουλές και δεν ζουν μόνο από τα κέρδη του στοιχήματος;

Ρητορικά τα ερωτήματα.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Απρ 2022, 23:45

mao mao έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:37


Ο μπουκ ξέρει να υπολογίζει καλύτερα την πιθανότητα από σένα. Ουσιαστικά μιλάμε για μια αγορά στοιχημάτων με τεράστιους τζίρους που ξέρει να υπολογίζει με ακρίβεια την πιθανότητα επαλήθευσης ενός σημείου. Αν δίνει 1.40 η πιθανότητα επαλήθευσης αποκλείεται να είναι 90%. 90% θέλεις να πιστεύεις εσύ οτι είναι , για αυτό και πηγαίνεις κουβά.
Μα εγώ δεν πάω κουβά επειδή παίζω με αυτόν τον τρόπο !
Πιστεύεις ότι έχω 100 ευρώ περίσσευμα για να παίξω σε ένα ποντάρισμα ; :lol:
Εγώ πάω κουβά γιατί όπως έγραψα και πιο πριν,κυνηγάω πεντάδα ή εξάδα σε απλό σύστημα 4-5 ή 5-6,με 1,50 ευρώ και 1,75 ευρώ αντιστοίχως,στοχεύοντας περίπου στα 150 με 200 ευρώ και κυνηγώντας το Χ της Ουνιβερσιτάτ Κατόλικα με την Λα Εκιδάδ ή το διπλό ημίχρονο της Αλόα Αθλέτικ κόντρα στην Στενχάουσμιουρ :lol:
Ε,έτσι δεν πας ταμείο,εκτός από μία φορά στα τρία χρόνια :lol:

Αλλά επειδή ξέρω φραγκάτους που τα τα χώνουν σε δυάδα π.χ.,σπάνια χάνουν,πολύ σπάνια.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 03 Απρ 2022, 23:48

BigChiefWahoo έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:45
mao mao έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:37


Ο μπουκ ξέρει να υπολογίζει καλύτερα την πιθανότητα από σένα. Ουσιαστικά μιλάμε για μια αγορά στοιχημάτων με τεράστιους τζίρους που ξέρει να υπολογίζει με ακρίβεια την πιθανότητα επαλήθευσης ενός σημείου. Αν δίνει 1.40 η πιθανότητα επαλήθευσης αποκλείεται να είναι 90%. 90% θέλεις να πιστεύεις εσύ οτι είναι , για αυτό και πηγαίνεις κουβά.
Μα εγώ δεν πάω κουβά επειδή παίζω με αυτόν τον τρόπο !
Πιστεύεις ότι έχω 100 ευρώ περίσσευμα για να παίξω σε ένα ποντάρισμα ; :lol:
Εγώ πάω κουβά γιατί όπως έγραψα και πιο πριν,κυνηγάω πεντάδα ή εξάδα σε απλό σύστημα 4-5 ή 5-6,με 1,50 ευρώ και 1,75 ευρώ αντιστοίχως,στοχεύοντας περίπου στα 150 με 200 ευρώ και κυνηγώντας το Χ της Ουνιβερσιτάτ Κατόλικα με την Λα Εκιδάδ ή το διπλό ημίχρονο της Αλόα Αθλέτικ κόντρα στην Στενχάουσμιουρ :lol:
Ε,έτσι δεν πας ταμείο,εκτός από μία φορά στα τρία χρόνια :lol:

Αλλά επειδή ξέρω φραγκάτους που τα τα χώνουν σε δυάδα π.χ.,σπάνια χάνουν,πολύ σπάνια.
δοκίμασε να παίξεις όπως αυτοί αλλα με μονόευρω αντί για 100ευρω. Θα δεις οτι πάλι χαμένος βγαίνεις σε βάθος χρόνου.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Απρ 2022, 23:50

mao mao έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:39
Επίσης γιατί οι γκουρού του στοιχήματος δουλεύουν σε εφημερίδες, σάιτ δίνοντας συμβουλές και δεν ζουν μόνο από τα κέρδη του στοιχήματος;
Υπ'όψη δε πως δεν ασχολούμαι καν με το διάβασμα και τις αναλύσεις,παίζω εντελώς διαισθητικά και βάσει ονομάτων επειδή μου αρέσουν πολλά από αυτά,π.χ. το Σάντνες στη Νορβηγία ή Κουίν οφ Σάουθ στη Σκωτία ή ακόμα Τσάκο φορ Έβερ από Αργεντινή :8)

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Απρ 2022, 23:53

mao mao έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:48


δοκίμασε να παίξεις όπως αυτοί αλλα με μονόευρω αντί για 100ευρω. Θα δεις οτι πάλι χαμένος βγαίνεις σε βάθος χρόνου.
Και πάλι θα διαφωνήσω γιατί εσύ μάλλον μιλάς για ποντάρισμα σε τακτική βάση,κάθε Σ/Κ ας πούμε.
Εγώ διευκρίνισα ότι αν δεν είσαι σίγουρος κάποια μέρα που θα παίζουν και οι τρεις ομάδες,ότι ένα ματς δεν θα πάει καλά,τότε δεν παίζεις καν.

Αλλά είναι σχετικά σπάνιο να χάνουν επί τρεις ή και περισσότερες συνεχόμενες φορές οι τρεις αυτές ομάδες.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 03 Απρ 2022, 23:55

wooded glade έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:23
lonelyrider έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:10
Ο τζόγος πρέπει να καταργηθεί παγκοσμίως. Και ο νόμιμος και ο παράνομος. Απλά δεν καταργείται γιατί κανείς δεν έχει τ αρχίδια να το κάνει.
Ο τζόγος είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ντρέπεται η ανθρωπότητα. Με απλά μαθηματικά κλέβουν τα λεφτά και τον ιδρώτα του κοσμάκη. Περιουσίες έχουν ρημαχτεί, άνθρωποι έχουν καταστραφεί και οικογένειες έχουν διαλυθεί εξαιτίας του.
Πας με ένα 50ευρω σ ενα βιβλιοπωλείο παίρνεις βιβλία και μορφώνεσαι.
Πας μ ένα 50 ευρω σ ενα φτωχό και τον βοηθάς να τρώει μια βδομάδα.
Πας μ ενα 50 ευρω σ ενα ρουχαδικο και ντυνεσαι.
Πας μ ενα 50 ευρω σ ενα πρακτορειο ΟΠΑΠ και παίρνεις αέρα κοπανιστό.
Απαγορεύεται στο Νεπάλ-Κατάρ-Κίνα έτσι κι έτσι.
Δεν μ' αρέσει η φάση όμως.
Παλιά είχε διαγωνισμούς γνώσεως ένα περιοδικό computer και κέρδιζα καμιά φορά. Ήξερα και τους συντάκτες και τα λέγαμε που και που.
Αλλά αποφάσισε να το καταργήσει και οι διαγωνισμοί ήταν πλέον με κληρωτίδα - κέρδιζε το lucky number, computer, περιφερειακό, ότι αθλοθετούσαν. Αυτό ισοδυναμεί με απαγόρευση βέβαια - πεθαίνεις την ελπίδα.
Αυτό που λες για την ελπίδα το χω σκεφτεί κι εγώ. Εκεί πατάνε οι στοιχηματικές για να ρημάζουν τον κόσμο. Αν κάποιος βρεθει σε οικονομική ανάγκη πρεπει να καταφευγει σε συγγενεις φιλους εκκλησια κρατος κι οτι αλλο προνοιακο ξερω γω και οχι στον τζογο. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΖΟΓΟ! ΟΥΤΕ 1 ΕΥΡΩ ΕΚΕΙ!
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Η ψυχολογία των τζογαδόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 04 Απρ 2022, 00:07

lonelyrider έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:55
wooded glade έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:23
lonelyrider έγραψε:
03 Απρ 2022, 23:10
Ο τζόγος πρέπει να καταργηθεί παγκοσμίως. Και ο νόμιμος και ο παράνομος. Απλά δεν καταργείται γιατί κανείς δεν έχει τ αρχίδια να το κάνει.
Ο τζόγος είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ντρέπεται η ανθρωπότητα. Με απλά μαθηματικά κλέβουν τα λεφτά και τον ιδρώτα του κοσμάκη. Περιουσίες έχουν ρημαχτεί, άνθρωποι έχουν καταστραφεί και οικογένειες έχουν διαλυθεί εξαιτίας του.
Πας με ένα 50ευρω σ ενα βιβλιοπωλείο παίρνεις βιβλία και μορφώνεσαι.
Πας μ ένα 50 ευρω σ ενα φτωχό και τον βοηθάς να τρώει μια βδομάδα.
Πας μ ενα 50 ευρω σ ενα ρουχαδικο και ντυνεσαι.
Πας μ ενα 50 ευρω σ ενα πρακτορειο ΟΠΑΠ και παίρνεις αέρα κοπανιστό.
Απαγορεύεται στο Νεπάλ-Κατάρ-Κίνα έτσι κι έτσι.
Δεν μ' αρέσει η φάση όμως.
Παλιά είχε διαγωνισμούς γνώσεως ένα περιοδικό computer και κέρδιζα καμιά φορά. Ήξερα και τους συντάκτες και τα λέγαμε που και που.
Αλλά αποφάσισε να το καταργήσει και οι διαγωνισμοί ήταν πλέον με κληρωτίδα - κέρδιζε το lucky number, computer, περιφερειακό, ότι αθλοθετούσαν. Αυτό ισοδυναμεί με απαγόρευση βέβαια - πεθαίνεις την ελπίδα.
Αυτό που λες για την ελπίδα το χω σκεφτεί κι εγώ. Εκεί πατάνε οι στοιχηματικές για να ρημάζουν τον κόσμο. Αν κάποιος βρεθει σε οικονομική ανάγκη πρεπει να καταφευγει σε συγγενεις φιλους εκκλησια κρατος κι οτι αλλο προνοιακο ξερω γω και οχι στον τζογο. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΖΟΓΟ! ΟΥΤΕ 1 ΕΥΡΩ ΕΚΕΙ!
Δεν παίζει αυτό.
Αναφέρεται αλλά είναι σπάνιο.
Δηλαδή να έχω εγώ δύο ευρώ και να χρειάζομαι τρία ευρώ για να αγοράσω ένα κουλούρι με τυρί.
Τα δύο ευρώ μου είναι άχρηστα, τα παίζω λοιπόν σε μία φαβορί απόδοση να τα κάνω τρία.
Ή να έχω δύο ευρώ και να μου έχουν σπάσει τα γυαλιά ώστε να θέλω ένα πενηντάρι για φακούς. Μου είναι άχρηστα τα δύο ευρώ και θα τα παίξω σε μία απόδοση 25.00 μπας και γίνει τίποτα.
Αναφέρεται στην βιβλιογραφία αυτό το είδος του αναγκαστικού τζόγου αλλά πρακτικά είναι σπάνια φάση.
Ο κοσμάκις παίζει για να έχει μία ελπίδα (κάτι που βέβαια ο μαρξισμός-λενινισμός το απαγορεύει όπως και κάποια άλλα αυστηρά δόγματα, κουακέροι, μορμόνοι κλπ).
Φυσικά οι εταιρείες είναι απατεωνικές, έχουν τροχήλατες και βάζουν μέσα στο κόλπο και τις κυβερνήσεις.
Δεν έχουμε εταιρείες τζόγου που να δουλεύουν για το νόμιμο κέρδος συν τους μισθούς των εργαζομένων.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών