"Για για να διαβάζετε την δημοσίευση μου, έχω φύγει για κάπου καλύτερα ή και για το πουθενά"

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Ανάρτηση Αλέξανδρου Νικολαΐδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 14 Οκτ 2022, 08:27

https://twitter.com/AlexandrosNik

Ανεξάρτητα από τις όποιες πολιτικές διαφορές, καλό κουράγιο στην οικογένειά του. Να είναι πάντα περήφανοι γι' αυτόν. Ήταν τιμή για τον ελληνικό αθλητισμό που τέτοιο άτομο τον υπηρέτησε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maspoli την 14 Οκτ 2022, 08:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Ανάρτηση Αλέξανδρου Νικολαΐδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 14 Οκτ 2022, 08:43

Aπο το τελευταιο του σημειωμα.
Για αυτό αν είμαι εγώ ο πρώτος καταγεγραμμένος ασθενής με καρκίνωμα nut στην χώρα μας, ας γίνω η αφορμή για την ενημέρωση γιατρών, ασθενών, πάνω σε αυτόν τον τύπο καρκίνου που αν διαγνωσθεί εγκαίρως ίσως σωθούν ζωές. Ας γίνω η αφορμή για να ενισχυθεί ουσιαστικά το εθνικό μας σύστημα υγείας που τόσο υποτιμήθηκε τα τελευταία χρόνια, όχι να περιμένουν ουρές για μια αξονική, για μια χημειοθεραπεία ή ένα χειρουργείο και να χάνεται πολύτιμος χρόνος, να σταματήσει ο χρονοβόρος δαίδαλος της γραφειοκρατίας και των νομικών κωλυμάτων του ΕΟΦ όταν πρέπει να εγκριθούν άμεσα δοκιμαστικά φάρμακα που μπορεί να σώσουν ζωές.

https://tvxs.gr/news/ellada/pethane-o-a ... nikolaidis
Ας το ακουσει ο αρχηγος το κομματος του οποιου ηταν αν. εκπροσωπος τυπου ,και εβαλε και αυτος το χερακι για να απαξιωθει.



Maspoli έγραψε:
14 Οκτ 2022, 08:27
https://twitter.com/AlexandrosNik

Ανεξάρτητα από τις όποιες πολιτικές διαφορές, καλό κουράγιο στην οικογένειά του. Να είναι πάντα περήφανοι γι' αυτόν. Ήταν τιμή για τον ελληνικό αθλητισμό που τέτοιο άτομο τον υπηρέτησε.
:+1:
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

antaras
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 21:53
Phorum.gr user: antaras

Re: Ανάρτηση Αλέξανδρου Νικολαΐδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antaras » 14 Οκτ 2022, 08:44

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ!!!
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΧΗΤΗ
Δεν έχεις Όλυμπε θεούς, μηδέ λεβέντες Όσσα, ραγιάδες έχεις μάνα γη, σκυφτούς για το χαράτσι, κούφιοι και οκνοί καταφρονάν τη θεία τραχειά σου γλώσσα, των Ευρωπαίων περίγελα και των αρχαίων παλιάτσοι…

antaras
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 21:53
Phorum.gr user: antaras

Re: Ανάρτηση Αλέξανδρου Νικολαΐδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antaras » 14 Οκτ 2022, 08:44

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ!!!
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΧΗΤΗ
Δεν έχεις Όλυμπε θεούς, μηδέ λεβέντες Όσσα, ραγιάδες έχεις μάνα γη, σκυφτούς για το χαράτσι, κούφιοι και οκνοί καταφρονάν τη θεία τραχειά σου γλώσσα, των Ευρωπαίων περίγελα και των αρχαίων παλιάτσοι…

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ανάρτηση Αλέξανδρου Νικολαΐδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 14 Οκτ 2022, 08:46

Κρίμα. Σπάνιος άνθρωπος και πολύ νέος

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Ανάρτηση Αλέξανδρου Νικολαΐδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 14 Οκτ 2022, 08:51

Υδράργυρος έγραψε:
14 Οκτ 2022, 08:46
Κρίμα. Σπάνιος άνθρωπος και πολύ νέος
Προχθες πηγα στην κηδεια συνεργατη (72 χρονων εργαζοταν γιατι καριοληδες οσοι κυβερνησατε και κυβερνατε η συνταξη του των 633,72 ευρω δεν φτανει ουτε για τα βασικα).Γυρω απο το ταφο του σε αποσταση 3 μετρων υπηρχαν αλλοι 5 με ηλικες απο 12 εως 20 ετων.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5424
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Ανάρτηση Αλέξανδρου Νικολαΐδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 14 Οκτ 2022, 09:41

Συλλυπητήρια στους δικούς του.

Και μιας και βάλατε ή μπήκαν από μόνα τους και τα πολιτικά στη μέση, οφείλω να πω ότι αν και ως πολιτικό πρόσωπο μου φαινόταν ένας κλασικός τύπος αυτού που λέμε ''ζαίος'', προσωπικά πάντα φρόντιζα να τον έχω στο μυαλό μου ως τον αθλητή που το 2004 και το 2008 πήρε δύο ολυμπιακά μετάλλια, αλλά και που το 2000 έχασε άλλο ένα από ατυχία όταν έσπασε το πόδι του.


Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παλαιοελλαδίτης την 14 Οκτ 2022, 11:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

"Για για να διαβάζετε την δημοσίευση μου, έχω φύγει για κάπου καλύτερα ή και για το πουθενά"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Οκτ 2022, 09:41

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 42 ετών, όπως έγινε γνωστό μέσα από ένα συγκλονιστικό μήνυμα που ανέβηκε στα social media μετά τον θάνατό του.

Θρήνος στον ελληνικό αθλητισμό, αφού ο δύο φορές αργυρός Ολυμπιονίκης στο Τάε Κβον Ντο, Αλέξανδρος Νικολαΐδης, πέθανε έπειτα από μάχη με τον καρκίνο σε ηλικία 42 ετών.

Μάλιστα, ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης είχε ετοιμάσει ένα συγκλονιστικό μήνυμα για τη μάχη που έδωσε με τον καρκίνο, το οποίο ανέβηκε στα social media μετά τον θάνατό του.

Το μήνυμα του Αλέξανδρου Νικολαΐδη ανέφερε το εξής:

"Θα ξεκινήσω με αυτό το κλισέ, ότι για να διαβάζετε τώρα αυτήν την δημοσίευση μου, μάλλον έχω φύγει για κάπου καλύτερα ή και για το πουθενά.

Δύο χρόνια, βασανίστηκα κι εγώ με τον καρκίνο. Με έναν τόσο σπάνιο τύπο καρκίνου, το καρκίνωμα nut, που αυτή τη στιγμή εννέα στους δέκα Έλληνες γιατρούς που το διαβάζουν, το ακούν για πρώτη φορά και θα σπεύσουν να το ψάξουν. Ευτυχώς ο δικός μου γιατρός, ο υπέροχος Γιάννης Μπουκοβίνας που με πήρε από το χέρι στο πιο δύσκολο ταξίδι της ζωής μου, τον γνώριζε αυτόν τον σπάνιο τύπο και έκανε τα πάντα για να με σώσει ή να μου χαρίσει λίγη παραπάνω ζωή. Κίνησε γη και ουρανό, να φέρει φάρμακα κυριολεκτικά από την άλλη άκρη της γης για να τα δοκιμάσω.

Δύο χρόνια δεν είπα ποτέ "Γιατί σε εμένα"; Δεν υπάρχει πιο εγωιστική σκέψη από αυτή. Σε κάποιον τυχαίνει, στον διπλανό μας, στον γείτονά μας, στον συνάνθρωπό μας. Και πλέον τυχαίνει σε πολλούς. Αν βάλω ένα πρόσημο τύχης στη ζωή μου, θα σας πω ακόμα και τώρα, ότι ήμουν τυχερός άνθρωπος. Είχα την ευλογία να κάνω τα όνειρα μου πραγματικότητα, να ανέβω στο βάθρο πολλές φορές, να δοξάσω τον αθλητισμό και την χώρα μου, να γνωρίσω ανθρώπους από όλον τον κόσμο, να μάθω το σεβασμό, την ευγενή άμιλλα, αξίες τόσο σημαντικές και να προσπαθήσω να τις κάνω πράξη και στη ζωή μου.

Είχα την τύχη να με αγαπήσει η πιο υπέροχη γυναίκα του κόσμου, το δώρο μου από το Θεό, όπως είναι και το όνομα της, και να αποκτήσουμε μια πανέμορφη οικογένεια.

Έτσι και σε αυτή την ατυχία που με βρήκε, είπα ευχαριστώ, που αν αυτό ήταν γραφτό να έρθει στην οικογένειά μου, δεν βρήκε εκείνη ή τα παιδιά μου. Εγώ έπρεπε να το ανέβω αυτό το βουνό, έχω έπρεπε να σηκώσω αυτό το βάρος. Όχι εκείνοι.

Σε αυτό το δύσκολο ταξίδι, στάθηκα τυχερός γιατί συνοδοιπόρο είχα την αλληλεγγύη και την φροντίδα τόσων πολλών ανθρώπων, που πολλές φορές αναρωτήθηκα τι έκανα για να αξίζω όλα αυτά που με ανιδιοτέλεια μου προσέφεραν.
Πρώτος ο γιατρός μου ο κ. Μπουκοβίνας, ο πρύτανης, ο κ. Δημόπουλος, που βοήθησε τόσο πολύ στην πρώτη φάση της ασθένειάς μου αλλά και αργότερα, στο να πάρω κάθε θεραπεία όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ο κ. Ηλιάδης ο θωρακοχειρούργος μου, ένας εξαιρετικός επιστήμονας που με αγκάλιασε σαν πατέρας στο πολύ δύσκολο χειρουργείο μου, στους πνεύμονες, ο κ. Πέιος, ο νευροχειρούργος που μου απάλυνε τους φριχτούς πόνους και πολλοί πολλοί άλλοι, από νοσηλευτές μέχρι τραυματιοφορείς, όλοι μου έδειχναν την αγάπη τους και αυτή η αγάπη μου έδινε δύναμη.

Και τέλος θέλω να σταθώ στον άνθρωπο με άλφα κεφαλαίο, τον Αλέξη Τσίπρα, ήρθε πολύ πρόσφατα στη ζωή μου και μου χάρισε την φιλία του, την σκέψη του, το αδελφικό του νοιάξιμο, σαν να με ήξερε από πάντα. Μου απέδειξε ότι η όλα όσα πρεσβεύει ο ίδιος και η αριστερά είναι πραγματική στάση ζωής. Με στήριξε ηθικά και πρακτικά και έκανε και αυτός τα αδύνατα δυνατά για να έχω την καλύτερη φροντίδα.

Θέλω να πω σε όλους τους κάτι.

Πετύχατε. Με κρατήσατε στη ζωή περισσότερο από όσο αναλογούσε στον πολύ επιθετικό καρκίνο μου, μου χαρίσατε το χρυσό μετάλλιο της παράτασης της ζωής μου σε μια πολύ κρίσιμη στιγμή, όταν η κόρη μου η Ελεάννα ήταν μόλις 3,5 ετών και δεν θα θυμόταν τίποτα από εμένα, ενώ τώρα στα 5,5 της χρόνια θα με θυμάται έστω σαν μακρινή ανάμνηση και θα μπορεί να διηγηθεί ιστορίες στον μικρό της αδερφό τον Γιώργο, ώστε να με κρατήσουν ζωντανό στην καρδιά τους για πάντα.

Φίλοι μου, σε αυτή τη ζωή που είμαστε όλοι περαστικοί, μεγαλύτερη σημασία έχει τι αποτύπωμα θα έχουμε αφήσει, και όχι πώς ή πότε θα φύγουμε.

Για αυτό αν είμαι εγώ ο πρώτος καταγεγραμμένος ασθενής με καρκίνωμα nut στην χώρα μας, ας γίνω η αφορμή για την ενημέρωση γιατρών, ασθενών, πάνω σε αυτόν τον τύπο καρκίνου που αν διαγνωσθεί εγκαίρως ίσως σωθούν ζωές. Ας γίνω η αφορμή για να ενισχυθεί ουσιαστικά το εθνικό μας σύστημα υγείας που τόσο υποτιμήθηκε τα τελευταία χρόνια, όχι να περιμένουν ουρές για μια αξονική, για μια χημειοθεραπεία ή ένα χειρουργείο και να χάνεται πολύτιμος χρόνος, να σταματήσει ο χρονοβόρος δαίδαλος της γραφειοκρατίας και των νομικών κωλυμάτων του ΕΟΦ όταν πρέπει να εγκριθούν άμεσα δοκιμαστικά φάρμακα που μπορεί να σώσουν ζωές.

Αν ερχόμαστε σε αυτή τη ζωή για κάποιο σκοπό, εγώ έχω αποφασίσει ποιος θα είναι αυτός. Να προσφέρω ελπίδα μέσα από όσα κατάφερα στην ζωή μου, από τα όμορφα μέχρι τα άσχημα. Για αυτόν τον λόγο, τα δύο μου αργυρά Ολυμπιακά μετάλλια, της Αθήνας και του Πεκίνο, που για χρόνια κρύβω καλά, ήρθε η ώρα να βγουν και να επιστρέψουν εκεί που ανήκουν, στις παναθρώπινες αξίες. Τελευταία επιθυμία μου είναι, τα δύο αυτά μετάλλια, να βγουν σε δημοπρασία και το ποσό που θα συγκεντρωθεί να δοθεί σε δομές για τα παιδιά που θα επιλέξει η οικογένειά μου.

Αν σωθεί έστω ένα παιδί, θα αξίζει κάθε κλωτσιά που έχω φάει στο κεφάλι, κάθε κάταγμα στα πόδια μου.

Αυτό είναι το αποτύπωμα που θέλω να αφήσω στην κοινωνία, αυτή είναι η κληρονομιά που θέλω να μείνει στα παιδιά μου".


Ποιος ήταν ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης γεννήθηκε στις 17 Οκτωβρίου 1979. Είχε ύψος 2.01 μέτρα και από όταν ακόμα ήταν παιδί ασχολήθηκε με το Τάε Κβον Ντο, έχοντας τέσσερις παρουσίες σε Ολυμπιακούς Αγώνες (2000, 2004, 2008 και 2012) στην κατηγορία των +80 κιλών. Το 2004 και το 2008 αναδείχθηκε αργυρός Ολυμπιονίκης, ενώ ήταν ο σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το 2012.

Μετά την απόσυρσή του από τον αθλητισμό σταδιακά ενεπλάκη στα κοινά και ήταν μέλος του ΣΥΡΙΖΑ, έχοντας τα τελευταία χρόνια θέση αναπληρωτή εκπρόσωπου Τύπου.

https://www.sport24.gr/epikairothta/to- ... 93059.html
Είχε τύχει να τον γνωρίσω και απο κοντά, παλιότερα. Καταπληκτικό παιδί!
Δεν ειχα ακούσει καν οτι ηταν άρρωστος, το έμαθα μόλις σήμερα σαν κεραυνό εν αιθρία, με τον θάνατό του.
RIP

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ανάρτηση Αλέξανδρου Νικολαΐδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Οκτ 2022, 09:44

"Για για να διαβάζετε την δημοσίευση μου, έχω φύγει για κάπου καλύτερα ή και για το πουθενά"

Ας γίνει μια συγχώνευση, γιατι δεν ειδα οτι ειχε ηδη ανοιχτεί νημα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ανάρτηση Αλέξανδρου Νικολαΐδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Οκτ 2022, 10:00

42 χρονων γμτ μου. Πολύ κρίμα. Καλή δύναμη στους οικείους του.
Κάτι τέτοιες στιγμές καταλαβαίνεις πόσο μικρές είναι οι ιδεολογικές διαφορές μπροστά στη ζωή.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3948
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: "Για για να διαβάζετε την δημοσίευση μου, έχω φύγει για κάπου καλύτερα ή και για το πουθενά"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 14 Οκτ 2022, 10:13

Όποιος δεν κλάψει με την ανάρτησή του δεν είναι άνθρωπος.

RIP

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: "Για για να διαβάζετε την δημοσίευση μου, έχω φύγει για κάπου καλύτερα ή και για το πουθενά"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 14 Οκτ 2022, 11:28

Έφαγε τόσες κατάρες ο μακαρίτης για την μηδενική εθνική του ευαισθησία που στο τέλος θα πιστέψω ότι έπιασαν. φτου φτου
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: "Για για να διαβάζετε την δημοσίευση μου, έχω φύγει για κάπου καλύτερα ή και για το πουθενά"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 14 Οκτ 2022, 11:33

Πω ρε φίλε... 42 χρόνων...

Τον είχα συναντήσει για πολύ λίγο κάπου στο 2003. Ήταν έξυπνος και πολύ προσεγγίσιμος, καθόλου ντίβα (σε αντίθεση με έναν συναθλητή του που ήταν μεγάλο κωλόπαιδο, ονόματα δε λέμε). RIP.

Θέλω να σταθώ σε ένα κομμάτι από αυτά που έγραψε:
να σταματήσει ο χρονοβόρος δαίδαλος της γραφειοκρατίας και των νομικών κωλυμάτων του ΕΟΦ όταν πρέπει να εγκριθούν άμεσα δοκιμαστικά φάρμακα που μπορεί να σώσουν ζωές.
Έχω δικό μου άτομο που θεραπεύτηκε από ασθένεια που θεωρείται 100% θανάσιμη γιατί με το γιατρό του παρέκαμψαν τον ΕΟΦ που δεν δίνει άδειες και χρησιμοποίησαν πειραματικό φάρμακο που έφεραν από τη μαύρη αγορά για το όποιο υπήρχαν έρευνες που έδειχναν μεγάλα ποσοστά ίασης. Ο άνθρωπος μια δεκαετία τώρα είναι ακόμα μαζί μας, υγιής πλέον. Σε περιπτώσεις που μιλάμε για ασθένειες που είναι θανατηφόρες θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξει ο ασθενής να χρησιμοποιήσει πειραματικές θεραπείες αν υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών