Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 16 Ιαν 2023, 08:40

ΠΕΤΣΙΝΟΣ ''ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ''
Με αφορμή τον θάνατο του έκπτωτου Κοκού ,έγινε και αναφορά στο χρυσό μετάλλιο που κέρδισε στους Ολυμπιακούς αγώνες της Ρώμης το 1960,στοιχείο που οι νοσταλγοί της μοναρχίας το χρησιμοποιούν ως επιχείρημα προκειμένου να τονίσουν την ελληνικότητα του έκπτωτου μονάρχη,αλλά και την προσφορά του στο έθνος.
Άξιζε το μετάλλιο ο απεβιώσας άνακτας; Το άξιζε και το υπεράξιζε διατείνονται οι νοσταλγοί των λαμπερών θρόνων. Και φυσικά ούτε ένας από αυτούς δεν γνωρίζει το τι παίχτηκε και πως ο Γλύξμπουργκ κατάφερε να ενταχτεί στο πλήρωμα δυο κορυφαίων ιστιοπλόων μας με τεράστιες περγαμηνές διακρίσεων.
Είμαστε στο 1960. Ένα χρόνο πριν της εκλογές βίας και νοθείας, με τους αγωνιστές στις φυλακές και τα ξερονήσια και την τρομοκρατία σε ημερήσια διάταξη. Πρωθυπουργός είναι ο Κωνσταντίνος Καραμανλής που ναι μεν έχει αυτόν τον τίτλο,αλλά που δυστυχώς κυβερνούσαν άλλοι. Με πρώτη φυσικά και καλύτερη την Φρειδερίκη που έβαζε κάτω και τον άντρα και τον γιο της και γενικά όλο το κυβερνητικό επιτελείο. Ο λόγος της ήταν νόμος και σε αυτόν τον νόμο έπρεπε να υπακούν όλοι. Ακόμα κι αν χρειαστεί να πάει κόντρα στο σύνταγμα. Κάτι τέτοιο έκανε και το 1955 όταν με ειδικό νόμο που ανάγκασε την κυβέρνηση να ψηφίσει- αφού το σύνταγμα απαγόρευε σε μέλη της βασιλικής οικογένειας να κατέχει τέτοια θέση- διόρισε τον γιόκα της πρόεδρο της ΕΟΑ(Επιτροπή Ολυμπιακών Αγώνων). Ένα καθαρό πραξικόπημα με λίγα λόγια,από τα δεκάδες που διέπραττε το παλάτι ερήμην του λαού. Του λαού που πέρα από την ωμή τρομοκρατία που βίωνε, ήταν αντιμέτωπος με ανεργία και φτώχεια. Η αστική μετανάστευση είχε πάρει ήδη τεράστιες διαστάσεις ,ενώ κύματα Ελλήνων μάζευαν τις αποσκευές τους και διασκορπίζονταν στα τέσσερα σημεία της γης αναζητώντας ένα καλύτερο μέλλον.
Το παλάτι μέσα σε αυτές τις συνθήκες και θέλοντας να εξωραϊσει την εικόνα του επιζητούσε ένα γεγονός που να κάνει ιδιαίτερη αίσθηση . Οι Ολυμπιακοί αγώνες της Ρώμης ήταν μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για κάτι τέτοιο. Με ποιο τρόπο όμως θα κατάφερναν να τους αξιοποιήσουν; Μα τι ερώτησε είναι αυτή. Τόσες και τόσες λοβιτούρες ,τόσες και τόσες ίντριγκες εκπορεύτηκαν μέσα από τα ανάκτορα και τώρα θα κολλούσαν στο πιο εύκολο; Η καμαρίλα ανέλαβε δράση. Ο Κοκός θα λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες της Ρώμης και θα γυρίσει με μετάλλιο. Εντάξει,την συμμετοχή θα την προσπεράσουμε με τυπικές διαδικασίες. Αλλά σε τι θα αγωνιστεί, για να καταφέρει να κατακτήσει μετάλλιο; Στα άλματα; Εδώ ο Κοκός δεν μπορούσε να πηδήσει ούτε εφημερίδα. Στους δρόμους ταχύτητας ή αντοχής;Μα ο βουτυρομπεμπές της Φρείκης από τα δεκαπέντε του το είχε ρίξει στο κάπνισμα. Στην αρχή κρυφά από την μαμά και τον μπαμπά,αλλά μετά του φούντωνε για τα καλά. Έτσι λοιπόν είδαν ότι σε ατομικά αγωνίσματα ο κανακάρης τους,όχι μόνο δεν θα τα κατάφερνε,αλλά θα γίνονταν και ρεζίλι των σκυλιών. Φυσικά η Φρείκη αγνοούσε ότι οι αθλητές προκειμένου να φτάσουν σε αυτά τα επίπεδα,γυμνάζονταν για χρόνια,αρκετά σκληρά,υπομένοντας πολλές στερήσεις,που ο τελμπεχανάς της,ούτε καν μπορούσε να διανοηθεί.
Τότε θυμήθηκε ότι ο γιόκας της μαζί με την θυγατέρα της την Σοφία,για να σκοτώνουν την κοσμική τους ανία,επιδίδονταν που και που στην ιστιοπλoϊα. Ναι,δεν μιλάμε για αγωνιστική ιστιοπλοϊα,αλλά συνοδοί σε σκάφη που κουμαντάριζαν άλλοι. Μια φορά που πήγε ο Κοκός με βάση τις υποδείξεις του καπετάνιου,να κάνει την υπέρβαση,παρ ολίγον το σκάφος να τουμπάρει.
Ναι λοιπόν ιστιοπλοϊα. Ομαδικό αγώνισμα,με ικανούς ιστιοπλόους και ο γιόκας να συμπληρώνει το πλήρωμα. Όλοι γνώριζαν ότι δυο σπουδαίοι αθλητές ιστιοπλόοι με σκάφος τύπου Ντράγκον,ήταν έτοιμοι με βάση τις μέχρι στιγμής επιδόσεις τους να φέρουν το χρυσό μετάλλιο στην Ελλάδα. Κλήθηκαν λοιπόν στο παλάτι και τους προτάθηκε να εντάξουν στο πλήρωμα και τον Κοκό και αναπληρώτρια την αδερφή του. Κόκαλο οι δύο αθλητές. Μα είμαστε πλήρης. Δεν καταλάβατε. Πλήρης ξεπλήρης ,στην ομάδα θα μπουν τα βλαστάρια μας. Και όχι μόνο θα μπουν αλλά ο υψηλότατος θα οριστεί κυβερνήτης.
Κυβερνήτης λοιπόν ο διάδοχος του θρόνου,θα αναλάβει το πηδάλιο,που ναι μεν απαιτούνται γνώσεις,αλλά όχι και τόση υψηλή φυσική κατάσταση,αφού την όλη δουλειά την κάνουν οι υπόλοιποι. Αρκεί να γνωρίζει κάποια βασικά,που στο κάτω κάτω μαθαίνονται εύκολα με λίγη εξάσκηση. Το αρνητικό όμως ήταν ότι δεν είχαν και πολλούς μήνες μπροστά τους και όλα εξαρτιόνταν κατά πόσο ο κουμπούρας γαλαζοαίματος δεν θα ήταν ανεπίδεκτος μαθήσεως.
Εν πάση περιπτώσει τα υπόλοιπα είναι γνωστά. Σημαιοφόρος ο γιόκας και χρυσός Ολυμπιονίκης. Φωταγωγήσεις των μεγάλων πόλεων,σημαιοστολισμοί και η Αθήνα ετοιμάστηκε να υποδεχτεί,όχι τους χρυσούς Ολυμπιονίκες,αλλά τον ένα και μοναδικό διάδοχο Κωνσταντίνο.

Σε αυτό το σόου,όπου ο Κοκός είχε οριστεί να πορεύεται μόνος μπροστά με τους άλλους δυο σε απόσταση πίσω του,που έτσι καθώς δεν διακρίνονταν καν,έμοιαζαν σαν κομπάρσοι ενός κακόγουστου έργου.

Εικόνα

Για λόγους λοιπόν δικαιοσύνης οφείλω να μνημονεύσω τους δύο σπουδαίους Έλληνες Αθλητές-δεν υπάρχουν πια εν ζωή-Οδυσσεά Εσκιτζόγλου και Γεώργιο Ζαϊμη,που ήταν οι πραγματικοί χρυσοί Ολυμπιονίκες στην Ρώμη το 1960 και που συνέχισαν για πολλά χρόνια ακόμα να συμμετέχουν με επιτυχία σε αρκετούς αγώνες τιμώντας την χώρα τους ,σε αντίθεση με τον χαραμοφάη που αργότερα έγινε βασιλιάς που καθόσον χρόνο ήταν στον θρόνο φρόντισε να προκαλέσει ουκ ολίγα δεινά,μέχρι την εσπέρα της 8ηςΔεκέμβρη του 1974 που ο λαός έστειλε και αυτόν και το πέτσινο μετάλλιο του στον αγύριστο.


https://www.facebook.com/groups/1043995 ... 4256051793
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 16 Ιαν 2023, 09:47

Ρε μλκ σταματά να σπαμαρεις τον προσωπικό σου λογαριασμό εδώ μέσα
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Ιαν 2023, 10:51

Freelancer έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:41
Χρήστες πχορουμ με εισόδημα 800 ευρώ τον μήνα, δίνουν μάχες για σεβασμό στον άεργο ζάμπλουτο βασιλιά και τα δικαιώματα της βασιλικής οικογένειας.
fixed

Και μετά διαμαρτύρονται για τις αδικίες της πολιτείας στο μισθό τους.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Ιαν 2023, 11:10

Freelancer έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:26
Οταν εχεις την κλεψια στο (βασιλικο) σου αιμα,λογικο ειναι να κλεβεις παντου.
απ'όσο γνωρίζω, το ελ κράτος είναι αυτό που κυριολεκτικά έκλεψε προσωπική περιουσία από τους γλυξμπουργκ
και αυτό δε το λέω εγώ, το λέει το ευρωπαϊκό δικαστήριο που τους δικαίωσε
το ελ κράτος ενήργησε ως εκδικητικός κλεφτοκοτάς και είναι ντροπή μας αυτό
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Ιαν 2023, 11:11

stavmanr έγραψε:
16 Ιαν 2023, 10:51
Freelancer έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:41
Χρήστες πχορουμ με εισόδημα 800 ευρώ τον μήνα, δίνουν μάχες για σεβασμό στον άεργο ζάμπλουτο βασιλιά και τα δικαιώματα της βασιλικής οικογένειας.
fixed

Και μετά διαμαρτύρονται για τις αδικίες της πολιτείας στο μισθό τους.
όταν το ελ κράτος μπορεί να αδικεί με τέτοιο αντισυνταγματικό τρόπο έναν ζάμπλουτο βασιλιά, σκέψου τι μπορεί να κάνει σε μένα κ σε σένα που είμαστε τιποτένιοι
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 16 Ιαν 2023, 11:17

Frappezitis έγραψε:
14 Ιαν 2023, 05:47
O τρόπος που χώθηκε ο Κοκος στον ΝΟΕ (πρώην "βασιλικός" Ναυτικός όμιλος) και έγινε ολυμπιονίκης, ήταν ένα από τα αγαπημένα θέματα ζήτησης στον ομιλο, ειδικά από τους "παλιούς" που ήξεραν από πρώτο χέρι τον Εσκιτζογλου και τον Ζαϊμη.

Στη φωτό οι ιστιοπλόοι Εσκιτζόγλου και Ζαΐμης.

Εικόνα

Κλέβοντας τον ιδρώτα αλλονών…

Να τελειώνει και το παραμυθάκι με τον «ολυμπιονίκη βασιλιά», γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση παραγκωνίστηκαν εκείνοι που πήραν το ολυμπιακό μετάλλιο στη Ρώμη το 1960, για να προβληθεί ο Γλίξμπουργκ. Ο Κοκός με την αδερφή του Σοφία έκαναν και ιστιοπλοΐα (σάμπως είχαν και τίποτ’ άλλο να κάνουν;). Επειδή τα πήγαιναν καλούτσικα, πήραν για προπονητή τον ιστιοπλόο Οδυσσέα Εσκιτζόγλου, που υπηρετούσε στο Ναυτικό. Ο Εσκιτζόγλου δεν ήταν χομπίστας, όπως οι Γλίξμπουργκ, αλλά φτασμένος ιστιοπλόος διεθνούς ακτινοβολίας. Ηταν ήδη πρωταθλητής Ευρώπης, μεσογειονίκης και πέντε φορές πρωταθλητής Ελλάδας στα σκάφη τύπου “Lightning”.

Οι Γλίξμπουργκ έφεραν ένα σκάφος τύπου “Dragon“ (μήπως από την τσέπη τους το πλήρωσαν;) και ο Εσκιτζόγλου έπεισε τον Κοκό πως αν βγάλουν τη Σοφία και πάρουν έναν έμπειρο ιστιοπλόο μπορούν να χτυπήσουν μετάλλιο στη Ρώμη. Ο Κοκός δέχτηκε και έτσι έκαναν τη Σοφία αναπληρωματική, συμπληρώνοντας το πλήρωμα με τον επίσης γνωστό ιστιοπλόο Γιώργο Ζαΐμη. Εφεραν και έναν διάσημο δανό προπονητή, προετοιμάστηκαν καλά και μ’ αυτή τη σύνθεση κατέβηκαν στη Ρώμη και βγήκαν πρώτοι: κυβερνήτης ο Εσκιτζόγλου και πλήρωμα ο Ζαΐμης με τον Κοκό. Οι Γλίξμπουργκ, όμως, φρόντισαν να εξαφανίσουν τον κυβερνήτη και να παρουσιάζουν ως κυβερνήτη τον ναύτη Κοκό! Ακόμα και στην απονομή των μεταλλίων πρώτος στήθηκε ο ξεδιάντροπος Κοκός και όχι ο κυβερνήτης Εσκιτζόγλου. Ακόμα και στον αθλητισμό γαϊδούρια ήταν πάντοτε, μαθημένοι να κλέβουν τους άλλους.

Ο Κοκός έκανε το κομμάτι του πάνω στις πλάτες των δυο έμπειρων ιστιοπλόων και δεν ξανακατέβηκε σε αγώνα. Σε ιστιοπλοϊκό έμπαινε πλέον μόνο με καμιά γκόμενα όπως γην βουγιούκο


https://www.facebook.com/groups/exofil/ ... 039345293/
Σκασε υμνητη των καρεκλοκενταυρων της δυναστειας Κιμ της Βορεια Κορεας δεν δικαιουσαι δια να ομιλεις. :011:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Ιαν 2023, 12:16

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιαν 2023, 11:11
stavmanr έγραψε:
16 Ιαν 2023, 10:51
Freelancer έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:41
Χρήστες πχορουμ με εισόδημα 800 ευρώ τον μήνα, δίνουν μάχες για σεβασμό στον άεργο ζάμπλουτο βασιλιά και τα δικαιώματα της βασιλικής οικογένειας.
fixed

Και μετά διαμαρτύρονται για τις αδικίες της πολιτείας στο μισθό τους.
όταν το ελ κράτος μπορεί να αδικεί με τέτοιο αντισυνταγματικό τρόπο έναν ζάμπλουτο βασιλιά, σκέψου τι μπορεί να κάνει σε μένα κ σε σένα που είμαστε τιποτένιοι
Μακάρι να με αδικούσε κι εμένα σαν κι εκείνον κάνοντάς με βασιλιά σας, έστω για μία ημέρα.
Σας το έχω προτείνει ήδη.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Ιαν 2023, 12:39

stavmanr έγραψε:
16 Ιαν 2023, 12:16
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιαν 2023, 11:11
stavmanr έγραψε:
16 Ιαν 2023, 10:51

fixed

Και μετά διαμαρτύρονται για τις αδικίες της πολιτείας στο μισθό τους.
όταν το ελ κράτος μπορεί να αδικεί με τέτοιο αντισυνταγματικό τρόπο έναν ζάμπλουτο βασιλιά, σκέψου τι μπορεί να κάνει σε μένα κ σε σένα που είμαστε τιποτένιοι
Μακάρι να με αδικούσε κι εμένα σαν κι εκείνον κάνοντάς με βασιλιά σας, έστω για μία ημέρα.
Σας το έχω προτείνει ήδη.
δεν τον έκανε βασιλιά, του άρπαξε προσωπική περιουσία παρανόμως
κοίτα σταβ, το έχω ξαναγράψει πως δεν είμαι φιλοβασιλικός ούτε νοσταλγώ βασιλείες κ τέτοια. άλλο αυτό και άλλο η αναγνώριση των αυθαιρεσιών του ανάλγητου κλεφτοκοτάδικου κράτους της μεταπολίτευσης απέναντι στον οποιονδήποτε, είτε είναι βασιλιάς είτε όχι
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Ιαν 2023, 12:43

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιαν 2023, 12:39
stavmanr έγραψε:
16 Ιαν 2023, 12:16
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιαν 2023, 11:11


όταν το ελ κράτος μπορεί να αδικεί με τέτοιο αντισυνταγματικό τρόπο έναν ζάμπλουτο βασιλιά, σκέψου τι μπορεί να κάνει σε μένα κ σε σένα που είμαστε τιποτένιοι
Μακάρι να με αδικούσε κι εμένα σαν κι εκείνον κάνοντάς με βασιλιά σας, έστω για μία ημέρα.
Σας το έχω προτείνει ήδη.
δεν τον έκανε βασιλιά, του άρπαξε προσωπική περιουσία παρανόμως
Βρε συ. Στη βασιλεία όλο το κράτος ανήκει στο βασιλιά. Έτσι λειτουργεί η βασιλεία/μοναρχία.
Ποια προσωπική περιουσία; Έσκαβε και απέκτησε τα παλάτια; Πούλησε ελιές;

Η κρατική περιουσία που ο εκάστοτε βασιλιάς οικειοποιούνταν, επέστρεψε στο λαό.
κοίτα σταβ, το έχω ξαναγράψει πως δεν είμαι φιλοβασιλικός ούτε νοσταλγώ βασιλείες κ τέτοια. άλλο αυτό και άλλο η αναγνώριση των αυθαιρεσιών του ανάλγητου κλεφτοκοτάδικου κράτους της μεταπολίτευσης απέναντι στον οποιονδήποτε, είτε είναι βασιλιάς είτε όχι
Στη μεταπολίτευση καθένας μας επιλέγει ανά τακτά διαστήματα αυτόν που θα τον εκπροσωπήσει στις αποφάσεις του τόπου.
Μη μου συγκρίνεις τον ισόβιο λομπίστα που δεν επέλεξε κανείς, με αυτόν που κρίνεται/αξιολογείται κάθε 2, 3, 4 χρόνια, ανάλογα με τις περιστάσεις.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 16 Ιαν 2023, 12:49

Freelancer έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:41
Χρήστες πχορουμ με εισόδημα 800 ευρώ τον μήνα, δίνουν μάχες για σεβασμό στον βασιλιά και τα δικαιώματα της βασιλικής οικογένειας.

Ενδιαφέρον ψυχολογικό και κοινωνιολογικό φαινόμενο.
σιγά το πράγμα, εδώ είδαμε άνεργους που ζουν χωρίς ρεύμα να δίνουν μάχες για τις μονιμες καθαρίστριες των υπουργείων που έπαιρναν 3000 το μήνα και έβγαιναν στη σύνταξη στα 35
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σέλευκας την 16 Ιαν 2023, 12:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Ιαν 2023, 12:49

Εγώ δε διαφωνώ κ δε με ενδιαφέρει το θέμα του βασιλιά αλλά αυτά που γράφονται στα κείμενα για τις αθλητικές του επιδόσεις είναι γελοιότητες (καπνιστής βουτυρομπεμπες, πήγε να τουμπαρει ιστιοφόρο, δεν μπορούσε να πηδηξει ούτε πάνω από εφημερίδα κτλ). Ο συγχωρεμένος ήταν μια χαρά αθλητικός τύπος κ ειδικά για τα μέτρα της εποχής.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Ιαν 2023, 14:37

stavmanr έγραψε:
16 Ιαν 2023, 12:43
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιαν 2023, 12:39
stavmanr έγραψε:
16 Ιαν 2023, 12:16


Μακάρι να με αδικούσε κι εμένα σαν κι εκείνον κάνοντάς με βασιλιά σας, έστω για μία ημέρα.
Σας το έχω προτείνει ήδη.
δεν τον έκανε βασιλιά, του άρπαξε προσωπική περιουσία παρανόμως
Βρε συ. Στη βασιλεία όλο το κράτος ανήκει στο βασιλιά. Έτσι λειτουργεί η βασιλεία/μοναρχία.
Ποια προσωπική περιουσία; Έσκαβε και απέκτησε τα παλάτια; Πούλησε ελιές;

Η κρατική περιουσία που ο εκάστοτε βασιλιάς οικειοποιούνταν, επέστρεψε στο λαό.
κοίτα σταβ, το έχω ξαναγράψει πως δεν είμαι φιλοβασιλικός ούτε νοσταλγώ βασιλείες κ τέτοια. άλλο αυτό και άλλο η αναγνώριση των αυθαιρεσιών του ανάλγητου κλεφτοκοτάδικου κράτους της μεταπολίτευσης απέναντι στον οποιονδήποτε, είτε είναι βασιλιάς είτε όχι
Στη μεταπολίτευση καθένας μας επιλέγει ανά τακτά διαστήματα αυτόν που θα τον εκπροσωπήσει στις αποφάσεις του τόπου.
Μη μου συγκρίνεις τον ισόβιο λομπίστα που δεν επέλεξε κανείς, με αυτόν που κρίνεται/αξιολογείται κάθε 2, 3, 4 χρόνια, ανάλογα με τις περιστάσεις.
εσύ μιλάς για τον θεσμό
σου έγραψα ότι κι εγώ προτιμώ αιρετό αρχηγό κράτους
συμφωνούμε, ας μην το κουράζουμε άλλο
τέλος αυτό
αυτό που σου λέω είναι ότι όταν καταργήθηκε ο θεσμός της βασιλείας και το κράτος πήρε πίσω ό,τι είχε παραχωρηθεί στον βασιλιά, κατάσχεσε και περιουσία που η βασιλική οικογένεια είχε αγοράσει με δικά της χρήματα που τα έφερε από το εξωτερικό
καταλαβαίνεις για τι βαρβάτη παρανομία μιλάμε;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Ιαν 2023, 14:37

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιαν 2023, 12:49
Εγώ δε διαφωνώ κ δε με ενδιαφέρει το θέμα του βασιλιά αλλά αυτά που γράφονται στα κείμενα για τις αθλητικές του επιδόσεις είναι γελοιότητες (καπνιστής βουτυρομπεμπες, πήγε να τουμπαρει ιστιοφόρο, δεν μπορούσε να πηδηξει ούτε πάνω από εφημερίδα κτλ). Ο συγχωρεμένος ήταν μια χαρά αθλητικός τύπος κ ειδικά για τα μέτρα της εποχής.
μικροί άνθρωποι που δε μπορούν να δείξουν λίγο σεβασμό ακόμα και στη μέρα της κηδείας
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 16 Ιαν 2023, 14:41

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιαν 2023, 14:37
stavmanr έγραψε:
16 Ιαν 2023, 12:43
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιαν 2023, 12:39


δεν τον έκανε βασιλιά, του άρπαξε προσωπική περιουσία παρανόμως
Βρε συ. Στη βασιλεία όλο το κράτος ανήκει στο βασιλιά. Έτσι λειτουργεί η βασιλεία/μοναρχία.
Ποια προσωπική περιουσία; Έσκαβε και απέκτησε τα παλάτια; Πούλησε ελιές;

Η κρατική περιουσία που ο εκάστοτε βασιλιάς οικειοποιούνταν, επέστρεψε στο λαό.
κοίτα σταβ, το έχω ξαναγράψει πως δεν είμαι φιλοβασιλικός ούτε νοσταλγώ βασιλείες κ τέτοια. άλλο αυτό και άλλο η αναγνώριση των αυθαιρεσιών του ανάλγητου κλεφτοκοτάδικου κράτους της μεταπολίτευσης απέναντι στον οποιονδήποτε, είτε είναι βασιλιάς είτε όχι
Στη μεταπολίτευση καθένας μας επιλέγει ανά τακτά διαστήματα αυτόν που θα τον εκπροσωπήσει στις αποφάσεις του τόπου.
Μη μου συγκρίνεις τον ισόβιο λομπίστα που δεν επέλεξε κανείς, με αυτόν που κρίνεται/αξιολογείται κάθε 2, 3, 4 χρόνια, ανάλογα με τις περιστάσεις.
εσύ μιλάς για τον θεσμό
σου έγραψα ότι κι εγώ προτιμώ αιρετό αρχηγό κράτους
συμφωνούμε, ας μην το κουράζουμε άλλο
τέλος αυτό
αυτό που σου λέω είναι ότι όταν καταργήθηκε ο θεσμός της βασιλείας και το κράτος πήρε πίσω ό,τι είχε παραχωρηθεί στον βασιλιά, κατάσχεσε και περιουσία που η βασιλική οικογένεια είχε αγοράσει με δικά της χρήματα που τα έφερε από το εξωτερικό
καταλαβαίνεις για τι βαρβάτη παρανομία μιλάμε;
Μα δεν εχεις αιρετο αρχηγο κρατους ουτε τωρα.
Διαλεγει ο πρωθυπουργός-τετραετης βασιλιας εναν τυπο/τυπισα με μεγαλυτερο προσον να ειναι προθυμος να υπογραφει οτιδηποτε του πηγαινουν, και λεει στους βουλευτες-προβατα να τον ψηφισουν αλλιως θα τους διωξει.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Έτσι γίνομαι κι εγώ ολυμπιονίκης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Ιαν 2023, 14:47

panos291 έγραψε:
16 Ιαν 2023, 14:41
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιαν 2023, 14:37
stavmanr έγραψε:
16 Ιαν 2023, 12:43

Βρε συ. Στη βασιλεία όλο το κράτος ανήκει στο βασιλιά. Έτσι λειτουργεί η βασιλεία/μοναρχία.
Ποια προσωπική περιουσία; Έσκαβε και απέκτησε τα παλάτια; Πούλησε ελιές;

Η κρατική περιουσία που ο εκάστοτε βασιλιάς οικειοποιούνταν, επέστρεψε στο λαό.


Στη μεταπολίτευση καθένας μας επιλέγει ανά τακτά διαστήματα αυτόν που θα τον εκπροσωπήσει στις αποφάσεις του τόπου.
Μη μου συγκρίνεις τον ισόβιο λομπίστα που δεν επέλεξε κανείς, με αυτόν που κρίνεται/αξιολογείται κάθε 2, 3, 4 χρόνια, ανάλογα με τις περιστάσεις.
εσύ μιλάς για τον θεσμό
σου έγραψα ότι κι εγώ προτιμώ αιρετό αρχηγό κράτους
συμφωνούμε, ας μην το κουράζουμε άλλο
τέλος αυτό
αυτό που σου λέω είναι ότι όταν καταργήθηκε ο θεσμός της βασιλείας και το κράτος πήρε πίσω ό,τι είχε παραχωρηθεί στον βασιλιά, κατάσχεσε και περιουσία που η βασιλική οικογένεια είχε αγοράσει με δικά της χρήματα που τα έφερε από το εξωτερικό
καταλαβαίνεις για τι βαρβάτη παρανομία μιλάμε;
Μα δεν εχεις αιρετο αρχηγο κρατους ουτε τωρα.
Διαλεγει ο πρωθυπουργός-τετραετης βασιλιας εναν τυπο/τυπισα με μεγαλυτερο προσον να ειναι προθυμος να υπογραφει οτιδηποτε του πηγαινουν, και λεει στους βουλευτες-προβατα να τον ψηφισουν αλλιως θα τους διωξει.
ισχύει αυτό που λες αλλά τυπικά ο ΠτΔ επιλέγεται από τον λαό γιατί τον ψηφίζει το κοινοβούλιο το οποίο εκπροσωπεί τον λαό
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών