Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Σεπ 2023, 11:19

πατησιωτης έγραψε:
17 Σεπ 2023, 11:16
Την τοπική διάλεκτο (Ίγκμπο,Χάουζα,Ιντίμπο και άλλες παρόμοιες) της φυλής του δεν την ξέρει ούτε ο ίδιος
Δεν είναι διάλεκτοι, είναι γλώσσες. Και τις μιλάνε περισσότεροι απ ότι τα ελληνικά :lol:
Η Νιγηρία είναι πολύ μεγάλη χώρα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9964
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Σεπ 2023, 11:27

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Σεπ 2023, 11:19
πατησιωτης έγραψε:
17 Σεπ 2023, 11:16
Την τοπική διάλεκτο (Ίγκμπο,Χάουζα,Ιντίμπο και άλλες παρόμοιες) της φυλής του δεν την ξέρει ούτε ο ίδιος
Δεν είναι διάλεκτοι, είναι γλώσσες. Και τις μιλάνε περισσότεροι απ ότι τα ελληνικά :lol:
Η Νιγηρία είναι πολύ μεγάλη χώρα.
πάντως όντως δεν τις μιλάει. Ο πατέρας του μιλούσε Γιορούμπα και η μάνα του Ιγκμπο, ένας Θεός ξέρει τι μιλούσαν μεταξύ τους, πιθανώς Αγγλικά, όπως οι Βέλγοι, ή κάποιο υβρίδιο κι απ'τα τρία που σύνθεσαν οι ίδιοι. Πώς λένε οι Ελληνοαμερικάνοι "σέμιτσα" το σάντουϊτς :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Σεπ 2023, 11:28

hellegennes έγραψε:
16 Σεπ 2023, 14:32
Δεν γνωρίζει αγγλικά, τα μαθαίνει σαν δεύτερη γλώσσα. Η γλώσσα του είναι τα ελληνικά.

Είναι δε αυτονόητο πως δεν είσαι Έλληνας αν δεν ξέρεις ελληνικά, δεν είσαι Βρετανός αν δεν ξέρεις αγγλικά, δεν είσαι Γερμανός αν δεν ξέρεις γερμανικά.-

Άλλο η καταγωγή άλλο η εθνική ταυτότητα, η οποία στέκει σαν έννοια μόνο ως σετ παραμέτρων που αφορούν μια πληθυσμιακή ομάδα με κοινά χαρακτηριστικά, γλώσσα, κουλτούρα, τρόπο σκέψης. Δεν είναι κάποια μεταφυσική, μαγική ιδιότητα που μεταφέρεται από γενιά σε γενιά, την αποκτάς στην διάρκεια της ζωής σου, δεν γεννιέσαι μ' αυτήν.

Επίσης είσαι καραγελοίος αν λες ότι αν κάποιος πει "είμαι Νιγηριανός" τότε είναι Νιγηριανός ενώ αν πει "είμαι γυναίκα" δεν ισχύει. Ή η πραγματικότητα δεν επηρεάζεται από τι δηλώνει ο καθένας ότι είναι ή επηρεάζεται. Δεν μπορείς να τα έχεις και τα δυο.
Ρε τύπε, άσχετα με έθνη, μεταναστεύσεις, ιθαγένειες και τέτοια, αν δεις αυτόν τον τύπο

Εικόνα

χωρίς να ξέρεις τίποτα για αυτόν και δηλώνει ότι είναι Νιγηριανός, τι έχεις να αμφισβητήσεις δηλαδή; Τι ανοησίες λες για άνδρες που δηλώνουν γυναίκες και μεσήλικες που δηλώνουν βρέφη; Επειδή κάποιοι λένε μαλακίες, θα αμφισβητήσουμε την ίδια την πραγματικότητα;

Μήπως και ο παρακάτω σκύλος είναι ο Τσάκι, επειδή του φόρεσαν ένα κοστούμι οι ιδιοκτήτες του και τον φωνάζουν έτσι;

Εικόνα

Τα πράγματα στους ανθρώπους του 2023 είναι σαφώς πιο περίπλοκα από έναν σκύλο που τον ντύσανε κούκλα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο τύπος δεν είναι και Νιγηριανός και ότι άλλη υπηκοότητα αποκτήσει.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Σεπ 2023, 13:05

Feindflug έγραψε:
17 Σεπ 2023, 11:28
hellegennes έγραψε:
16 Σεπ 2023, 14:32
Δεν γνωρίζει αγγλικά, τα μαθαίνει σαν δεύτερη γλώσσα. Η γλώσσα του είναι τα ελληνικά.

Είναι δε αυτονόητο πως δεν είσαι Έλληνας αν δεν ξέρεις ελληνικά, δεν είσαι Βρετανός αν δεν ξέρεις αγγλικά, δεν είσαι Γερμανός αν δεν ξέρεις γερμανικά.-

Άλλο η καταγωγή άλλο η εθνική ταυτότητα, η οποία στέκει σαν έννοια μόνο ως σετ παραμέτρων που αφορούν μια πληθυσμιακή ομάδα με κοινά χαρακτηριστικά, γλώσσα, κουλτούρα, τρόπο σκέψης. Δεν είναι κάποια μεταφυσική, μαγική ιδιότητα που μεταφέρεται από γενιά σε γενιά, την αποκτάς στην διάρκεια της ζωής σου, δεν γεννιέσαι μ' αυτήν.

Επίσης είσαι καραγελοίος αν λες ότι αν κάποιος πει "είμαι Νιγηριανός" τότε είναι Νιγηριανός ενώ αν πει "είμαι γυναίκα" δεν ισχύει. Ή η πραγματικότητα δεν επηρεάζεται από τι δηλώνει ο καθένας ότι είναι ή επηρεάζεται. Δεν μπορείς να τα έχεις και τα δυο.
Ρε τύπε, άσχετα με έθνη, μεταναστεύσεις, ιθαγένειες και τέτοια, αν δεις αυτόν τον τύπο

Εικόνα

χωρίς να ξέρεις τίποτα για αυτόν και δηλώνει ότι είναι Νιγηριανός, τι έχεις να αμφισβητήσεις δηλαδή; Τι ανοησίες λες για άνδρες που δηλώνουν γυναίκες και μεσήλικες που δηλώνουν βρέφη; Επειδή κάποιοι λένε μαλακίες, θα αμφισβητήσουμε την ίδια την πραγματικότητα;

Μήπως και ο παρακάτω σκύλος είναι ο Τσάκι, επειδή του φόρεσαν ένα κοστούμι οι ιδιοκτήτες του και τον φωνάζουν έτσι;

Εικόνα

Τα πράγματα στους ανθρώπους του 2023 είναι σαφώς πιο περίπλοκα από έναν σκύλο που τον ντύσανε κούκλα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο τύπος δεν είναι και Νιγηριανός και ότι άλλη υπηκοότητα αποκτήσει.

Έχει δικαίωμα φίλε, ένας άντρας Έλληνας να νοιώθει ότι είναι σκύλος, θηλυκός και από τη Νιγηρία; Φυσικά και έχει. Γιατί να μην διεκδικήσει να αναγνωρίζεται από δω και στο εξής ως τέτοιο; Είμαι η Τσάκι, η νιγηριανή σκυλίτσα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2023, 13:08

Feindflug έγραψε:
17 Σεπ 2023, 11:28

Ρε τύπε, άσχετα με έθνη, μεταναστεύσεις, ιθαγένειες και τέτοια, αν δεις αυτόν τον τύπο

Εικόνα

χωρίς να ξέρεις τίποτα για αυτόν και δηλώνει ότι είναι Νιγηριανός, τι έχεις να αμφισβητήσεις δηλαδή;
Ο μόνος λόγος που το λες αυτό είναι επειδή η εμφάνιση των Αφρικανών είναι αρκετά διαφορετική από την εμφάνιση των Ευρωπαίων, όπως και η εμφάνιση των Ασιατών είναι διαφορετική χοντρικά.

Σκέψου πόσο χαζό είναι αυτό που λες. Αν δεν τον ήξερες και σου έλεγε ότι είναι από την Μοζαμβίκη ή από την Ζάμπια ή από το Καμερούν ή οποιαδήποτε άλλη αφρικανική χώρα, εσύ θα το καταλάβαινες; Είναι ίδιες αυτές οι χώρες; Είναι ίδια εθνικότητα όλοι αυτοί;

Είναι ίδια εθνικότητα οι Γερμανοί και οι Έλληνες και οι Ολλανδοί και οι Γάλλοι και οι Ισπανοί; Αν οποιοσδήποτε Ευρωπαίος που δεν ήξερες σού έλεγε ότι είναι Γάλλος ενώ είναι π.χ. Ισπανός ή Έλληνας, εσύ θα το καταλάβαινες από την εμφάνιση; Όχι, είναι η απάντηση.

Οπότε τι μπλέκεις την εξωτερική εμφάνιση με την εθνικότητα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2023, 13:11

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Σεπ 2023, 11:17
Γιατί όχι; Οι άνθρωποι αλλάζουν. Τι είναι αυτό που τον κάνει έλληνα ή νιγηριανό και δεν μπορεί ν'αλλάξει;
(ρωτάω εσένα προφανώς, όχι τους στούρνους που θα μου πούνε για γονίδια)
Η γλώσσα, η κουλτούρα και ο τρόπος σκέψης, που σχηματίζονται στα πρώτα χρόνια της ζωής ενός ατόμου. Ο τρόπος σκέψης σταδιακά μπορεί να αλλάξει και μπορείς να μάθεις δεύτερη γλώσσα, αλλά να αποκτήσεις δεύτερη μητρική γλώσσα είναι πολύ δύσκολο σε μεγάλη ηλικία και να μετασχηματιστεί ριζικά ο τρόπος σκέψης και η κουλτούρα σου επίσης. Αν περάσεις χοντρικά τα πρώτα 15 χρόνια της ζωής σου σε έναν τόπο, στην ουσία γίνεσαι ό,τι και οι υπόλοιποι κάτοικοι αυτού του τόπου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Σεπ 2023, 13:36

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2023, 13:08
Feindflug έγραψε:
17 Σεπ 2023, 11:28

Ρε τύπε, άσχετα με έθνη, μεταναστεύσεις, ιθαγένειες και τέτοια, αν δεις αυτόν τον τύπο

Εικόνα

χωρίς να ξέρεις τίποτα για αυτόν και δηλώνει ότι είναι Νιγηριανός, τι έχεις να αμφισβητήσεις δηλαδή;
Ο μόνος λόγος που το λες αυτό είναι επειδή η εμφάνιση των Αφρικανών είναι αρκετά διαφορετική από την εμφάνιση των Ευρωπαίων, όπως και η εμφάνιση των Ασιατών είναι διαφορετική χοντρικά.

Σκέψου πόσο χαζό είναι αυτό που λες. Αν δεν τον ήξερες και σου έλεγε ότι είναι από την Μοζαμβίκη ή από την Ζάμπια ή από το Καμερούν ή οποιαδήποτε άλλη αφρικανική χώρα, εσύ θα το καταλάβαινες; Είναι ίδιες αυτές οι χώρες; Είναι ίδια εθνικότητα όλοι αυτοί;

Είναι ίδια εθνικότητα οι Γερμανοί και οι Έλληνες και οι Ολλανδοί και οι Γάλλοι και οι Ισπανοί; Αν οποιοσδήποτε Ευρωπαίος που δεν ήξερες σού έλεγε ότι είναι Γάλλος ενώ είναι π.χ. Ισπανός ή Έλληνας, εσύ θα το καταλάβαινες από την εμφάνιση; Όχι, είναι η απάντηση.

Οπότε τι μπλέκεις την εξωτερική εμφάνιση με την εθνικότητα;
Και είναι αυτό κακό ρε δικέ μου ή χαζό; Είναι μια αλήθεια, είτε σου αρέσει, είτε όχι.

Μην παίζεις με τις λέξεις για να νομίζεις ότι κέρδισες σε μα συζήτηση. Θες να πούμε για φυλές δηλαδή; Σιγά μην καταλάβω και από ποιο χωριό είναι ένας σχιστομάτης. Χονδρικά, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλάβεις αν είναι Ιάπωνας, Κινέζος ή Ινδονήσιος. Ή μήπως δεν υπάρχει αρχετυπική εμφάνιση Σκανδιναβού, Μογγόλου και Νέγρου;

Ξαναλέω, ότι στο 2023 υπάρχουν σχιστομάτηδες Κονγκολέζοι και νέγροι Φινλανδοί. Αυτό δεν σημαίνει ότι συνειρμικά βλέποντας μια φωτογραφία και μόνον, δεν μπορούμε να κατατάξουμε κάποιον σε μια φυλή, αν όχι σε μια υποφυλή και ίσως έθνος. Αν δεις όμως ένα συγκεντρωμένο σύνολο 20-100 ανθρώπων από μια χώρα, καταλαβαίνεις από πού περίπου είναι, χωρίς να κοιτάξεις διαβατήρια και ας υπάρχουν εντελώς παράταιρα δείγματα εντός του.

Αν κάποιος από αυτούς αυτοπροσδιοριορίζεται και ως gender fluid ραδίκι, καλώς. Δεν συζητάμε όμως αυτό. Ο συγκεκριμένος τύπος δήλωσε Νιγηριανός. Πιστευτό και αληθές. Αν νιώθει και Σαμουράι νταλίκα, ας κάνει την ανάλογη δήλωση, αλλά δεν μοιάζει για κάτι τέτοιο.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
unreal
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 08:50
Phorum.gr user: unreal

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από unreal » 17 Σεπ 2023, 13:50

Δεν είπε κάτι παράξενο ο Γιάννης, όντως μεγάλωσε στην Ελλάδα, αλλά μέσα σε μια νιγηριανή οικογένεια η οποία δεν είχε ενσωματωθεί και ιδιαίτερα στην ελληνική κοινωνία. Οι γονείς του Γιάννη αν και 20 χρόνια στην Ελλάδα δεν έμαθαν καν να μιλάνε ελληνικά, έκαναν δουλειές του ποδαριού, έστελναν τα παιδιά να πουλάνε πράγματα στον δρόμο κτλ.

Από εκεί και πέρα, όταν έγινε Έλληνας πολίτης μαζί με την οικογένεια του και τον κάλεσε ο πρωθυπουργός στο Μαξίμου, μάλλον ένιωσε ότι οφείλει πράγματα στην Ελλάδα και το έδειχνε με τις δηλώσεις και τις πράξεις του, αλλα ας μην ξεχνάμε ότι είναι ήδη 10 χρόνια στις ΗΠΑ, έχει παντρευτεί αφρο-αμερικανίδα, το brand name του είναι από τα μεγαλύτερα παγκοσμίως κτλ. Είναι λογικό να απομακρυνθεί από την Ελλάδα αφού δεν τον συνδέει πια τίποτα με την χώρα μας, πέρα από τις αναμνήσεις μέχρι την ενηλικίωση του, που φαντάζομαι ότι δεν ήταν πάντα ευχάριστες. Ίσως έπαιξε ρόλο και η απώλεια του πατέρα του, που πάντα μίλαγε με τα καλύτερα λόγια για την Ελλάδα, ενώ αντίθετα η μάνα του Γιάννη (που απ’ότι έχω καταλάβει κάνει κουμάντο στην οικογένεια) δεν φαίνεται να έχει το ίδιο δέσιμο με την χώρα μας.
...in order to satisfy their mania for conquest, lives are squandered...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Σεπ 2023, 16:12

African roots στα πλαίσια της wokeness.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 17 Σεπ 2023, 16:20

Θυμαμαινοταν πηρςβπρωταθλημα ο γιαννης να τραγουδαει εισαι στο μυαλο κατι μαγικο. Μια χαρά Έλληνας είναι ή σαν τέτοιος φέρεται. Αν νοιώθει και Νιγηριανός λόγω καταγωγής και αμερικανός επειδή ζει εκεί κανένα πρόβλημα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4501
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 17 Σεπ 2023, 16:26

Οποιος τραγουδαει εισαι στο μυαλο
Γινεται αυτοματα Ελληνας

Βεβαια το "νιωθει Νιγηριανος"
Δεν ειναι μονο συναισθημα
Ο ιδιος ειπε οτι εκανε τεστ Dna και ειναι 99% νιγηριανος

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9964
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Σεπ 2023, 17:07

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2023, 13:11
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Σεπ 2023, 11:17
Γιατί όχι; Οι άνθρωποι αλλάζουν. Τι είναι αυτό που τον κάνει έλληνα ή νιγηριανό και δεν μπορεί ν'αλλάξει;
(ρωτάω εσένα προφανώς, όχι τους στούρνους που θα μου πούνε για γονίδια)
Η γλώσσα, η κουλτούρα και ο τρόπος σκέψης, που σχηματίζονται στα πρώτα χρόνια της ζωής ενός ατόμου. Ο τρόπος σκέψης σταδιακά μπορεί να αλλάξει και μπορείς να μάθεις δεύτερη γλώσσα, αλλά να αποκτήσεις δεύτερη μητρική γλώσσα είναι πολύ δύσκολο σε μεγάλη ηλικία και να μετασχηματιστεί ριζικά ο τρόπος σκέψης και η κουλτούρα σου επίσης. Αν περάσεις χοντρικά τα πρώτα 15 χρόνια της ζωής σου σε έναν τόπο, στην ουσία γίνεσαι ό,τι και οι υπόλοιποι κάτοικοι αυτού του τόπου.
Έχεις κάτσει 10-20 χρόνια στο εξωτερικό; Νιώθεις την αλλαγή στο πετσί σου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Σεπ 2023, 17:11

Δε καταλαβαίνω γιατί τόσες σελιδες για κάτι που είναι ο ορισμός της λογικής
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 17 Σεπ 2023, 17:43

unreal έγραψε:
17 Σεπ 2023, 13:50
Δεν είπε κάτι παράξενο ο Γιάννης, όντως μεγάλωσε στην Ελλάδα, αλλά μέσα σε μια νιγηριανή οικογένεια η οποία δεν είχε ενσωματωθεί και ιδιαίτερα στην ελληνική κοινωνία. Οι γονείς του Γιάννη αν και 20 χρόνια στην Ελλάδα δεν έμαθαν καν να μιλάνε ελληνικά, έκαναν δουλειές του ποδαριού, έστελναν τα παιδιά να πουλάνε πράγματα στον δρόμο κτλ.

Από εκεί και πέρα, όταν έγινε Έλληνας πολίτης μαζί με την οικογένεια του και τον κάλεσε ο πρωθυπουργός στο Μαξίμου, μάλλον ένιωσε ότι οφείλει πράγματα στην Ελλάδα και το έδειχνε με τις δηλώσεις και τις πράξεις του, αλλα ας μην ξεχνάμε ότι είναι ήδη 10 χρόνια στις ΗΠΑ, έχει παντρευτεί αφρο-αμερικανίδα, το brand name του είναι από τα μεγαλύτερα παγκοσμίως κτλ. Είναι λογικό να απομακρυνθεί από την Ελλάδα αφού δεν τον συνδέει πια τίποτα με την χώρα μας, πέρα από τις αναμνήσεις μέχρι την ενηλικίωση του, που φαντάζομαι ότι δεν ήταν πάντα ευχάριστες. Ίσως έπαιξε ρόλο και η απώλεια του πατέρα του, που πάντα μίλαγε με τα καλύτερα λόγια για την Ελλάδα, ενώ αντίθετα η μάνα του Γιάννη (που απ’ότι έχω καταλάβει κάνει κουμάντο στην οικογένεια) δεν φαίνεται να έχει το ίδιο δέσιμο με την χώρα μας.
:smt023 πολύ καλή επισήμανση

Ακόμη θυμάμαι, μια φράση που μας είχε πει η πρώτη μας δασκάλα στο δημοτικό παρακαλώ
ό,τι είναι η μάνα,γίνεται και το παιδί..
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Αντετοκούμπο: στο τέλος της ημέρας, είμαι Νιγηριανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 17 Σεπ 2023, 18:08

adon99 έγραψε:
17 Σεπ 2023, 16:26
Οποιος τραγουδαει εισαι στο μυαλο
Γινεται αυτοματα Ελληνας

Βεβαια το "νιωθει Νιγηριανος"
Δεν ειναι μονο συναισθημα
Ο ιδιος ειπε οτι εκανε τεστ Dna και ειναι 99% νιγηριανος
Μόνο συναίσθημα είναι. Με πρόσθετο αμερικάνικο woke επικάλυμα.

Ρώτα τον αν αισθάνεται Ίγκμπο ή Γιορούμπα. Αν σου απαντούσε, τότε αυτό κάτι θα σήμαινε. Δλδ αν σου απαντούσε κάτι άλλο από "huhwhaaaaat?".

"Νιγηριανός" δεν σημαίνει τίποτα από εθνικής άποψης.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών