Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 26 Οκτ 2018, 23:39

Τσεκάρετε τις διπλές ευκαιρίες.
Κάθε διπλή ευκαιρία πρέπει να έχει την απόδοση που προκύπτει από την απόδοση των δύο σημείων.
Αν π.χ. ο άσσος πληρώνει "α" και το χι πληρώνει "β" τότε η απόδοση της διπλής ευκαιρίας 1Χ είναι ίση προς α . β / (α+ β).
Μπορείτε να παίξετε διπλή ευκαιρία χωρίς να δηλώσετε "διπλή ευκαιρία", μοιράζοντας το στοίχημα σας μόνοι σας.
Αν π.χ. ο άσσος πληρώνει 2 και το χι πληρώνει 3 τότε 2 . 3 / (2 + 3) = 1.20 και αν παίξετε 10 ευρώ πρέπει να βάλετε 6 ευρώ στον άσσο και 4 ευρώ στο χι ώστε αν έρθει είτε άσσος είτε χι να εισπράξετε 12 ευρώ.
Αν όμως αφελώς χρησιμοποιήσετε την επιλογή "διπλή ευκαιρία" τότε η απόδοση είναι πάντα λιγώτερη !
Στο προηγούμενο παράδειγμα δεν θα πάρετε 1.20 αλλά 1.15 !

Δοκίμασα με όλους τους αγώνες του τσάμπιονς ληγκ της Τετάρτης. Στους 8 αγώνες, στις 23 από τις 24 διπλές ευκαιρίες πλήρωνε λιγώτερο από το κανονικό.
Η μία που εξαιρείτο ήταν το 1Χ στο Λίβερπουλ - Ερυθρός Αστέρας που κανονικά έπρεπε να μην παίζει επειδή έβγαινε με 0.999 αλλά αυτοί την πλήρωναν προς 1.004.

Φυσικά είναι απλό να αποφύγεις τη διπλή ευκαιρία και να παίξεις μοιρασμένα τα δύο σημεία και προφανώς θέλουν να εξαπατήσουν τους απρόσεκτους παίκτες.
Τους κατήγγειλα στην ΕΕΕΠ.
Δεν έχω πόρισμα ακόμα, αλλά οι υπάλληλοι δικαιολογούνται λέγοντας ότι ... είναι ξεχωριστά παιχνίδια, ενώ δεν είναι.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 26 Οκτ 2018, 23:52

wooded glade έγραψε:
26 Οκτ 2018, 23:39
Τσεκάρετε τις διπλές ευκαιρίες.
Κάθε διπλή ευκαιρία πρέπει να έχει την απόδοση που προκύπτει από την απόδοση των δύο σημείων.
Αν π.χ. ο άσσος πληρώνει "α" και το χι πληρώνει "β" τότε η απόδοση της διπλής ευκαιρίας 1Χ είναι ίση προς α . β / (α+ β).
Μπορείτε να παίξετε διπλή ευκαιρία χωρίς να δηλώσετε "διπλή ευκαιρία", μοιράζοντας το στοίχημα σας μόνοι σας.
Αν π.χ. ο άσσος πληρώνει 2 και το χι πληρώνει 3 τότε 2 . 3 / (2 + 3) = 1.20 και αν παίξετε 10 ευρώ πρέπει να βάλετε 6 ευρώ στον άσσο και 4 ευρώ στο χι ώστε αν έρθει είτε άσσος είτε χι να εισπράξετε 12 ευρώ.
Αν όμως αφελώς χρησιμοποιήσετε την επιλογή "διπλή ευκαιρία" τότε η απόδοση είναι πάντα λιγώτερη !
Στο προηγούμενο παράδειγμα δεν θα πάρετε 1.20 αλλά 1.15 !

Δοκίμασα με όλους τους αγώνες του τσάμπιονς ληγκ της Τετάρτης. Στους 8 αγώνες, στις 23 από τις 24 διπλές ευκαιρίες πλήρωνε λιγώτερο από το κανονικό.
Η μία που εξαιρείτο ήταν το 1Χ στο Λίβερπουλ - Ερυθρός Αστέρας που κανονικά έπρεπε να μην παίζει επειδή έβγαινε με 0.999 αλλά αυτοί την πλήρωναν προς 1.004.

Φυσικά είναι απλό να αποφύγεις τη διπλή ευκαιρία και να παίξεις μοιρασμένα τα δύο σημεία και προφανώς θέλουν να εξαπατήσουν τους απρόσεκτους παίκτες.
Τους κατήγγειλα στην ΕΕΕΠ.
Δεν έχω πόρισμα ακόμα, αλλά οι υπάλληλοι δικαιολογούνται λέγοντας ότι ... είναι ξεχωριστά παιχνίδια, ενώ δεν είναι.
Το ιδιο ισχυει για ολα τα sidebets και οχι μονο στον ΟΠΑΠ π.χ. ημιχρονο-τελικο το "αθροισμα" των 9 συνδυασμων 1-1,1-χ,1-2,χ-1, χ-χ, χ-2, 2-1, 2-χ, 2-2 ειναι μικροτερο απο το απλο 1χ2 επειδή εχουν μεγαλυτερη γκανιότα.

Κανονικα θα επρεπε 1/αποδοση(1) =1/αποδοση(1-1)+1/αποδοση(χ-1)+1/αποδοση(2-1)

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 27 Οκτ 2018, 00:00

Δεν είναι (α+β)/4;

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Οκτ 2018, 00:03

nick έγραψε:
26 Οκτ 2018, 23:52
wooded glade έγραψε:
26 Οκτ 2018, 23:39
Τσεκάρετε τις διπλές ευκαιρίες.
Κάθε διπλή ευκαιρία πρέπει να έχει την απόδοση που προκύπτει από την απόδοση των δύο σημείων.
Αν π.χ. ο άσσος πληρώνει "α" και το χι πληρώνει "β" τότε η απόδοση της διπλής ευκαιρίας 1Χ είναι ίση προς α . β / (α+ β).
Μπορείτε να παίξετε διπλή ευκαιρία χωρίς να δηλώσετε "διπλή ευκαιρία", μοιράζοντας το στοίχημα σας μόνοι σας.
Αν π.χ. ο άσσος πληρώνει 2 και το χι πληρώνει 3 τότε 2 . 3 / (2 + 3) = 1.20 και αν παίξετε 10 ευρώ πρέπει να βάλετε 6 ευρώ στον άσσο και 4 ευρώ στο χι ώστε αν έρθει είτε άσσος είτε χι να εισπράξετε 12 ευρώ.
Αν όμως αφελώς χρησιμοποιήσετε την επιλογή "διπλή ευκαιρία" τότε η απόδοση είναι πάντα λιγώτερη !
Στο προηγούμενο παράδειγμα δεν θα πάρετε 1.20 αλλά 1.15 !

Δοκίμασα με όλους τους αγώνες του τσάμπιονς ληγκ της Τετάρτης. Στους 8 αγώνες, στις 23 από τις 24 διπλές ευκαιρίες πλήρωνε λιγώτερο από το κανονικό.
Η μία που εξαιρείτο ήταν το 1Χ στο Λίβερπουλ - Ερυθρός Αστέρας που κανονικά έπρεπε να μην παίζει επειδή έβγαινε με 0.999 αλλά αυτοί την πλήρωναν προς 1.004.

Φυσικά είναι απλό να αποφύγεις τη διπλή ευκαιρία και να παίξεις μοιρασμένα τα δύο σημεία και προφανώς θέλουν να εξαπατήσουν τους απρόσεκτους παίκτες.
Τους κατήγγειλα στην ΕΕΕΠ.
Δεν έχω πόρισμα ακόμα, αλλά οι υπάλληλοι δικαιολογούνται λέγοντας ότι ... είναι ξεχωριστά παιχνίδια, ενώ δεν είναι.
Το ιδιο ισχυει για ολα τα sidebets και οχι μονο στον ΟΠΑΠ π.χ. ημιχρονο-τελικο το "αθροισμα" των 9 συνδυασμων 1-1,1-χ,1-2,χ-1, χ-χ, χ-2, 2-1, 2-χ, 2-2 ειναι μικροτερο απο το απλο 1χ2 επειδή εχουν μεγαλυτερη γκανιότα.

Κανονικα θα επρεπε 1/αποδοση(1) =1/αποδοση(1-1)+1/αποδοση(χ-1)+1/αποδοση(2-1)

Όχι βέβαια !
Το ΗΤ το γκανιοτάρει σε σχέση με το τελικό και δεν θα πάω βέβαια να σχηματίσω το τελικό από τα ΗΤ για να κερδίζω λιγώτερα !
Η μεγαλύτερη γκανιότα στα side bets ή "exotics" είναι -δυστυχώς- νόμιμη αλλά εδώ δεν είναι side bet. Είναι απάτη (εγώ γλυτώνω - εσύ που είσαι απρόσεκτος την πατάς).
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Οκτ 2018, 00:04

independent_44 έγραψε:
27 Οκτ 2018, 00:00
Δεν είναι (α+β)/4;
http://www.mediafire.com/file/673ufyod6 ... tching.exe
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 27 Οκτ 2018, 00:11

παίζοντας τελικό 1 κερδίζεις περισσότερα απ οτι παίζοντας μοιρασμένα ΗΤ 1/1, χ/1 και 2/1.
παίζοντας τελικό 1 και Χ κερδίζεις περισσότερα απ οτι διπλή ευκαιρια 1Χ
γιατι αντιδρας μονο στη δευτερη περιπτωση?

*Γενικα η 1χ2 αποδοση ειναι με τη μικροτερη γκανιότα επειδή είναι η πιο δημοφιλής, στις αλλες γίνεται σφαγή

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 27 Οκτ 2018, 00:18

wooded glade έγραψε:
27 Οκτ 2018, 00:04
independent_44 έγραψε:
27 Οκτ 2018, 00:00
Δεν είναι (α+β)/4;
http://www.mediafire.com/file/673ufyod6 ... tching.exe
θενκς!

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Οκτ 2018, 06:15

nick έγραψε:
27 Οκτ 2018, 00:11
παίζοντας τελικό 1 κερδίζεις περισσότερα απ οτι παίζοντας μοιρασμένα ΗΤ 1/1, χ/1 και 2/1.
παίζοντας τελικό 1 και Χ κερδίζεις περισσότερα απ οτι διπλή ευκαιρια 1Χ
γιατι αντιδρας μονο στη δευτερη περιπτωση?

*Γενικα η 1χ2 αποδοση ειναι με τη μικροτερη γκανιότα επειδή είναι η πιο δημοφιλής, στις αλλες γίνεται σφαγή
Στη μεγαλύτερη γκανιότα των κάθε είδους exotic bet σε σχέση με το απλό παιχνίδι έχω αντιδράσει αλλά είναι νόμιμη.
Εδώ δεν είναι τέτοιο θέμα. Δεν είναι exotic bet, είναι απάτη.
Μιά ζωή στις αποδόσεις του κουπονιού ΟΠΑΠ δεν συνέβαινε αυτό και κατήγγειλα τους μπουκ εγώ στην ΕΕΕΠ όταν το διαπίστωσα, όχι τον ΟΠΑΠ.
Μετά μου είπαν κάποιοι ότι "και ο τσέχικος πλέον ΟΠΑΠ το κάνει τώρα" και το επαλήθευσα από το online κουπόνι. Χάρτινο κουπόνι ΟΠΑΠ δεν έχω αυτή τη στιγμή για να το δω κι από εκεί.

Πάντως η μεγαλύτερη γκανιότα στα κάθε είδους (γνήσια) exotics είναι κι αυτή μία κομπίνα.
Στο παλιό internet, προ εικοσαετίας, είχα βρει moments συζητήσεων μεταξύ μπουκ που το μαρτυράγανε. Έλεγε ο ένας ότι "ρε σεις άμα πάρει ο άλλος με το exotic 279 ευρώ στο ένα ευρώ σιγά μην καταλάβει ότι έπρεπε να πάρει 338, βαράτε τους".
Δυστυχώς το μίγμα της ασχεσίας και της γνωστής αρνητικής στάσης της πολιτείας τα επιτρέπει αυτά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Οκτ 2018, 08:05

Δεν είναι ποτέ δυνατόν ο συνδυασμός δύο ανεξαρτήτων στοιχημάτων να εκληφθεί ως ξεχωριστό είδος παιχνιδιού.
Απορώ πως μπαρουτοκαπνισμένοι στοιχηματάκηδες το πιστεύουν αυτό.
Τότε και το παρολί δυάδα θα μπορούσε να γκανιοτάρεται και να μην κάνει 2 επί 2 ίσον 4 αλλά 3.90 !

Υπάρχουν από όλα τα αθλήματα τα εξής δύο που ενώ δεν είναι ξεχωριστά παιχνίδια θεωρούνται ξεχωριστά.
Μιλάμε για τα ιπποδρομιακά δίδυμα/φορκάστ και τρίο/τράϊκαστ που παίζονται στον Ελληνικό και στον Γαλλικό ιππόδρομο βασικά.
Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πουλ (ταμείο) διδύμου αλλά μόνο πουλ φορκάστ και όταν δηλώνω ότι παίζω δίδυμο να εκλαμβάνεται ως "διπλή ευκαιρία". Στην δε περίπτωση του τρίο να εκλαμβάνεται ως "εξαπλή ευκαιρία". Όμως τα έχουν να είναι ξεχωριστά πουλς και οι γκανιότες τους είναι ίδιες.
Αν παίξω την ίδια δυάδα αλόγων σαν δίδυμο και σαν διπλή ευκαιρία φορκάστ μοιράζοντας το στοίχημα μου με χρήση του calculator, η στατιστική διακύμανση μεταξύ των δύο πουλς θα μου δώσει άλλοτε λιγώτερα, άλλοτε περισσότερο. Όχι βέβαια πάντα λιγώτερα το δίδυμο από ότι το μοιρασμένο φορκάστ.

Τώρα αν γίνει έρευνα από την ΕΕΕΠ οι μπουκ σίγουρα θα πουν "μα είναι ξεχωριστό παιχνίδι", αλλά θα εκπέσει αυτή η δικαιολογία.
Μπορούν να λένε τη διπλή ευκαιρία ξεχωριστό παιχνίδι, μπορούν να τη λένε και "Μπάμπης" αν θέλουν, αλλά αν η ΕΕΕΠ ασχοληθεί (που είναι κι αυτό ένα ζητούμενο) θα την πατήσουν.
Στο IBAS δεν έκανα καταγγελία, γιατί το IBAS ζητάει να του υποβάλω εγώ τις θέσεις της εταιρείας σχετικά με το πρόβλημα και η εταιρεία δεν μου έχει γράψει κάτι ακόμα σχετικά με θέσεις της επί του ζητήματος. Δηλαδή ζητάει το IBAS από εμένα να έχω καταβάλει κάποιες προσπάθειες επιλύσεως του θέματος με την εταιρεία. Αλλά μπορεί να τα γράψω απ' ευθείας στην gaming commission της Αγγλίας.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 27 Οκτ 2018, 08:37

Στο προηγούμενο παράδειγμα δεν θα πάρετε 1.20 αλλά 1.15 !
Kαραμπινατη κλοπη!!!!!!!!!!


Κερδισμενος απο το στοιχημα εινι μονο αυτος που δεν παιζει στοιχημα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Οκτ 2018, 09:14

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
27 Οκτ 2018, 08:37
Στο προηγούμενο παράδειγμα δεν θα πάρετε 1.20 αλλά 1.15 !
Kαραμπινατη κλοπη!!!!!!!!!!


Κερδισμενος απο το στοιχημα εινι μονο αυτος που δεν παιζει στοιχημα
Ναι έτσι είναι.
Ο άλλος δεν ξέρει τη μανούβρα, πατώντας "διπλή ευκαιρία" γλυτώνει πράξεις, πληκτρολογήσεις, κλίκ και την πατάει.
Εγώ ήμουνα πεπεισμένος ότι κάνει το ίδιο. Ξέρεις πότε το πήρα χαμπάρι ; Πέρυσι στο Τόττεναμ - Ρεάλ 3-1, ήθελα να παίξω 1Χ και λέω κάτσε να κάνω τις πράξεις να δω τι γίνεται !
Ο ΟΠΑΠ πότε το άρχισε να το κάνει κι αυτός δεν ξέρω. Είμαι περίεργος, θα πάρω κι ένα χάρτινο κουπόνι αργότερα που θα πάω έξω.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Οκτ 2018, 10:39

Λοιπόν, στο χάρτινο κουπόνι δεν το κάνει ο ΟΠΑΠ, μάλιστα δίνει και ελάχιστα παραπάνω από ότι βγάζει ο πολλαπλασιασμός (1%).
Αλλά στο χάρτινο κουπόνι ισχύουν οι μεγάλες γκανιότες.
Ο ΟΠΑΠ στο internet δίνει αποδόσεις με μικρότερη γκανιότα ως εξής: Το τρίτο σημείο του αγώνα ανεβασμένο, το δεύτερο ελάχιστα ανεβασμένο, το πρώτο σημείο το ίδιο με το κουπόνι ή και λίγο παρακάτω. Την δε "διπλή ευκαιρία" στο internet την προσφέρει με μειωμένη απόδοση, σε σχέση με ότι βγαίνει αν κάνεις το ντεγκραντάρισμα των σημείων, όπως και οι μπουκ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 27 Οκτ 2018, 11:58

Επειδη εχω δουλεψει σε στοιχηματική δεν υπαρχει κανονας που να απαγορεύει διαφορετικες γκανιοτες ανα bet. Το μονο που προσεχαμε ηταν τα ισοδύναμα σημεία. Πχ ακριβές σκορ 0-0 και under 0.5 πρεπει να ειναι ισα.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28049
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 27 Οκτ 2018, 12:02

Και τα +1 χαντικαπ με την αντιστοιχη διπλη ευκαιρια πρεπει να ναι τα ιδια.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Απάτη στοιχηματικών εταιρειών και ΟΠΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Οκτ 2018, 12:23

GoBack έγραψε:
27 Οκτ 2018, 12:02
Και τα +1 χαντικαπ με την αντιστοιχη διπλη ευκαιρια πρεπει να ναι τα ιδια.
Δηλ. αν είναι 1 το χάντικαπ να πιάνεται το ένα γκολ διαφορά για χι και να υπάρχει και "διπλή ευκαιρία" σ' αυτό.
Πιθανόν.
Κοίτα το.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών