Ασκήσεις για τα γόνατα

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14710
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 07 Φεβ 2024, 18:47

Πρώτα πρέπει να πας σε γιατρό ρε τύπε, για να σου βρει γιατί πονάς. Αφού το μάθεις, θα σου πει κι αν χρειάζεσαι ασκήσεις, τις οποίες όπως σου είπαν, θα σου δείξει ένας καλός φυσιοθεραπευτής, ο οποίος ασχολείται με αθλητισμό και όχι με ρετσίνες (αν μένεις Θεσσαλονίκη, θα σου συστήσω κάποιον).

Μπορεί η περίπτωση σου να μην χρίζει ασκήσεων για βελτίωση. Μπορεί να έχεις έλλειψη κάποιου στοιχείου, φθορά στους χόνδρους, τραυματισμό που απαιτεί χειρουργείο, μπορεί να έχεις πρόβλημα με το πέλμα ή την μέση και να σου βγαίνει στο γόνατο...

Πέρα από τις ασκήσεις υπάρχουν και άλλες μορφές θεραπείας, ανάλογα φυσικά την περίπτωση. Μπορεί να κάνεις ενέσεις με υαλουρονικό οξύ, θεραπεία με φυγοκεντρισμένο (υπεροξυγονωμένο στην ουσία) δικό σου αίμα κ.α..

Πρώτο και κύριο όμως είναι η διάγνωση.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 07 Φεβ 2024, 18:50

Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:23
Yochanan έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:14
Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:11
13 δευτερόλεπτα για τα 100 μέτρα είναι λίγο φιλόδοξο, αλλά στα νιάτα μου ήμουν εκατοστάρης και ντρέπομαι να βάλω στόχο πιο αργό χρόνο.
σιγά, οι περισσότεροι στο πχώρουμ κατοστάρηδες είμαστε
:cry:a040:
Εσυ θες να πεις κατι αστειο εδω περα, αλλα δεν το επιασα.
Για δωσε καποιο χιντ;
100Kg :-|
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 07 Φεβ 2024, 18:53

vantono έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:56
Yochanan έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:13
για stability / balance ειναι πολυ καλο να στεκεσαι με πλατη στον τοιχο και να στηριζεσαι στη φτερνα ανεβαοκατεβαζοντας το υπολοιπο πελμα, δυναμωνει το μπροστινο μυ της γαμπας και στηριζει το γονατο. πηγη: το ειδα στο ΥΤ, το δοκιμασα, δουλεψε
Απλά και κατανοητά. :smt023
Και αν το κάνεις και στο edge ενός σκαλιού ή ενός βιβλίου έστω, ακόμα καλύτερα.
Ωραίος - δεν το είχα σκεφτεί. Μπορεί να το ονομάσουμε και με σχετικό catchy name: e.g. Greek edging (κατά το romanian deadlift, bulgarian squat*, etc.)

*πλεονασμός βέβαια, όλοι οι βούργαροι είναι ενα πενήντα με τα χερια στην ανάταση
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5170
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 07 Φεβ 2024, 20:56

Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:49
omg kai 3 lol έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:38
Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:11

25 λεπτά για 5 χιλιόμετρα είναι αξιοπρεπής επίδοση.
13 δευτερόλεπτα για τα 100 μέτρα είναι λίγο φιλόδοξο, αλλά στα νιάτα μου ήμουν εκατοστάρης και ντρέπομαι να βάλω στόχο πιο αργό χρόνο.

αρα σημασια δεν εχει ο χρονος αλλα το αποτελεσμα,
αν τρεχεις χαλαρα 30 λεπτα μερα παρα μερα αργα ή γρηγορα θα ερθει και ο στοχος,

οταν τρεχεις να εστιαζεις στις ανασες σου και οχι στο χρονομετρο,

που και που τρεξε μια μετρημενη αποσταση δες το ρολοι πριν ξεκινησεις και μετα οταν τελειωσεις και συγκρινε τα οχι καθε μερα αλλα ανα μηνα ή καθε 2 μηνες, η συνεπεια θα φερει το αποτελεσμα οχι το συνεχες κοιταγμα του ρολογιου
Δεν διαφωνώ στο σκεπτικό σου, αλλά αυτή τη στιγμή όταν τρέχω μεγάλη απόσταση με μια σχετική ταχύτητα (που δεν τρέχω καθόλου συχνά) μετά από ένα σημείο με ενοχλεί το γόνατο μου.
Έτρεξα στον διάδρομο και είδα ότι αυτό συμβαίνει όταν τρέχω πάνω από 11km/h. Με πιο χαμηλή ταχύτητα δεν είχα θέμα.

Θα φύγει το πρόβλημα εάν αρχίσω να τρέχω τακτικά;
Ή πρέπει να κάνω ασκήσεις για τα γόνατα;
Και τί ασκήσεις μπορώ να κάνω;

αμα τρεχεις στο διαδρομο με ρυθμο 11km/h χωρις προβλημα τοτε εχεις ηδη σχεδον καταφερει (5χλμ σε 27λ) τον στοχο σου που ειναι 5χλμ σε 25λ οποτε δεν καταλαβαινω τον προβληματισμο σου

εδω και ποσο καιρο εχεις ξαναρχισει να τρεχεις; και καθε ποτε;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24823
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Φεβ 2024, 22:39

Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 18:26
Δημοκράτης έγραψε:
07 Φεβ 2024, 18:24
Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:51


Ούτε χοντρός είμαι, ούτε τενοντίτιδα έχω.

Δεν είμαι τόσο νέος πια, παλιά που αθλουμουν και έτρεξα τακτικα δεν είχα θέματα με τα γόνατα.
Αλλά ούτε γερος είμαι, κάτω από 40.

Βασικά θεωρώ ότι πρέπει να ασκουμαι στο τρέξιμο πιο πολύ. Αλλά ήθελα και καμία άσκηση ειδικά για τα γόνατα.
Δεν υπάρχουν ασκήσεις για τενόντες, δεν γυμναζονται

Οι μυες γυρω απο τον τενοντα ομως γυμναζονται.
Και φανταζομαι οτι οσο πιο δυνατοι οι μυες τοσο πιο πολυ καταπονηση απορροφούν
Ισχύει αυτό. Αν θέλεις ακσησεις για τρικεφαλους και τστρακεφαλους κάνε ότι σε λέει ο φίλος γυμναστής παραπάνω και φυσικά σκουατς

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4226
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 28 Φεβ 2024, 10:08

Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 12:45
Ποιες είναι καλές ασκήσεις για να δυναμώσω τα γόνατα μου;

Με ενοχλούν (δε μπορώ να πω ότι πονάνε, αλλά δεν τα πιέζω κιόλας) όταν τρέχω αποστάσεις πάνω από μια ταχύτητα.
Το γόνατο είναι η μεγαλύτερη αρθρωση που υπαρχει στο στο ανθρώπινο σώμα και αυτό γτ κατασκευαστικά δέχεται μεγάλα φορτία. Για να είναι γερά και δυνατά τα γόνατα σου πρέπει τα οστά και οι μύες που υποστηρίζουν την αρθρωση να είναι σε πολύ καλή κατασταση.
Βασικό για να το πετύχεις αυτό είναι ότι θα πρεπει να γυμνάζεις τον τετρακέφαλο γτ όλες του οι κεφαλές καταφύονται στην επιγονατίδα, συνδέονται με τον επιγονατιδικό τένοντα και καταλήγουν στην κνήμη. Οπότε πετυχαίνεις ένα σχήμα τέτοιο ώστε να έχεις γερους μύες με αποτέλεσμα να είναι γερά τα οστά και κατά βάση και η αρθρωση του γοντατος.
Κατά την δική μου ταπεινή αποψη η παθητική γυμναστική ή η κολύμβηση είναι ότι καλύτερο θα μπορούσες να κάνεις. Εννοώ χωρίς να πρεμβάλονται π.χ. βάρη ώστε να δέχεται πιέσεις η αρθρωση του γονατος και να την καταπονείς. Χωρίς να ξέρω βέβαια τι άλλες παθήσεις θα μπορούσες να έχεις δλδ κοιλοποδία, πλατυποδία κ.α. γενικότερα παθήσεις που αφορούν το κάτω άκρο και συγκεκριμένα τον άκρο πόδα. Επίσης αν εχεις γενικότερα πονους στα γόνατα, ισχύο και μέση καλό θα ήταν να επισκεφθείς ορθοπεδικό, ειδικά αν έχει πελματογράφημα να το κάνεις, για να αποκλείσεις ή να βρείς τι θα μπορούσε να φταίει για αυτούς τους πόνους. Εκείνος μετά θα σε παραπέμψει και θα σε καθοδηγήσει για ασκήσεις ενδυνάμωσης σε συνεργασία με ένα φυσιοθεραπευτή ή αθλίατρο.
σσ:
μόλις διαβασα και του ουτις τα ποστ ναι οι ισομετρικές βοηθούν και αυτές
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών