Ασκήσεις για τα γόνατα

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 07 Φεβ 2024, 12:45

Ποιες είναι καλές ασκήσεις για να δυναμώσω τα γόνατα μου;

Με ενοχλούν (δε μπορώ να πω ότι πονάνε, αλλά δεν τα πιέζω κιόλας) όταν τρέχω αποστάσεις πάνω από μια ταχύτητα.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 07 Φεβ 2024, 12:46

Αυτές που θα σου πει ο γιατρός

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 07 Φεβ 2024, 12:57

Προτιμω την αποψη ανθρωπων που αθλουνται συστηματικα.

Αν και καποιος γιατρος, ή οποιοσδήποτε με γνωσεις ανατομίας μπορει να μας πει ποιοι μυες εμπλέκονται στις κινησεις του γονατου.


Απο κει και περα, ποιες ασκησεις βοηθανε την ενδυναμωση αυτων των μυων;
Απο την εμπειρία σας, ποιες ασκησεις δυναμωνουν τα γονατα;

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2203
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 07 Φεβ 2024, 13:20

Δεν υπάρχουν ασκήσεις να "ενδυναμώσουν τα γόνατα". Το γόνατο είναι άρθρωση, δεν έχει μύες για να δυναμώσουν. Αν εννοείς τους μύες που ελέγχουν την άρθρωση του γονάτου, αυτοί είναι βασικά οι μηριαίοι δικέφαλοι και οι τετρακέφαλοι (οι μύες μπροστά και πίσω από τον μηρό, δηλαδή). Αν δεν έχεις κάποιο παθολογικό θέμα (ρήξη χιαστού, μηνίσκος, χονδροπάθεια κτλ), τότε η καλύτερη συνολικά άσκηση είναι τα βαθιά (ή όχι και τόσο βαθιά) καθίσματα. Από κει και πέρα υπάρχουν ένα σωρό άλλες.

Σε καμμία περίπτωση μην πας σε ό,τι νάναι γιατρό για να σου συστήσει ασκήσεις. Οι γιατροί (ορθοπαιδικοί στην συγκεκριμένη περίπτωση) είναι για να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις κάτι παθολογικό. Για συμβουλές ασκήσεων ΜΟΝΟ σε αθλητίατρους/γυμναστές/φυσικοθεραπευτές.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24891
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Φεβ 2024, 13:24

micmic έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:20
Δεν υπάρχουν ασκήσεις να "ενδυναμώσουν τα γόνατα". Το γόνατο είναι άρθρωση, δεν έχει μύες για να δυναμώσουν. Αν εννοείς τους μύες που ελέγχουν την άρθρωση του γονάτου, αυτοί είναι βασικά οι μηριαίοι δικέφαλοι και οι τετρακέφαλοι (οι μύες μπροστά και πίσω από τον μηρό, δηλαδή). Αν δεν έχεις κάποιο παθολογικό θέμα (ρήξη χιαστού, μηνίσκος, χονδροπάθεια κτλ), τότε η καλύτερη συνολικά άσκηση είναι τα βαθιά (ή όχι και τόσο βαθιά) καθίσματα. Από κει και πέρα υπάρχουν ένα σωρό άλλες.

Σε καμμία περίπτωση μην πας σε ό,τι νάναι γιατρό για να σου συστήσει ασκήσεις. Οι γιατροί (ορθοπαιδικοί στην συγκεκριμένη περίπτωση) είναι για να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις κάτι παθολογικό. Για συμβουλές ασκήσεων ΜΟΝΟ σε αθλητίατρους/γυμναστές/φυσικοθεραπευτές.
:goodpost:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24891
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Φεβ 2024, 13:28

αν πονάνε τα γόνατα 3 πράγματα μπορεί να ισχύουν.
Α) Είσαι χοντρός και δεν θα έπρεπε να τρέχεις. Το τρέξιμο είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις αν είσαι χοντρός και αν θες να κάνεις αερόβιο γιατί είσαι χοντρός κάνε στο ελλειπτικο ή απλώς περπάτησε γρήγορα. Το 2ο αν είσαι πολύ χοντρός μπορεί επίσης να είναι πρόβλημα. Γενικώς αν είσαι χοντρός πρέπει να χάσει βάρος
Β) Έχεις τενοντίτιδα και πρέπει να πας σε εξειδικευμένο γιατρό και φυσιοθεραπευτή. Αν έχεις τενοντίτιδα επίσης δεν πρέπει να τρέχεις γιατί θα το κάνεις χειρότερο.
Γ) Αν έχεις γεράσει, οκ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αυτά έχει η ζωή

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 07 Φεβ 2024, 13:45

Ξεκινά κολυμπι.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 07 Φεβ 2024, 13:48

micmic έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:20
Αν δεν έχεις κάποιο παθολογικό θέμα (ρήξη χιαστού, μηνίσκος, χονδροπάθεια κτλ), τότε η καλύτερη συνολικά άσκηση είναι τα βαθιά (ή όχι και τόσο βαθιά) καθίσματα. Από κει και πέρα υπάρχουν ένα σωρό άλλες.
Για πες.
Πόσο βαθιά;
Τί απόσταση να έχουν τα πέλματα μεταξύ τους;

Εγώ νόμιζα ότι τα καθίσματα καταπονούν τα γόνατα. Γι αυτό και τα σταμάτησα: ένιωθα ένταση στο γόνατο. Όχι πόνο, ούτε τράβηγμα, απλώς ένταση, αλλά σκέφτηκα ότι δεν είναι καλό.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28546
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 07 Φεβ 2024, 13:51

Ορθοπεταλιες σε ανηφορα ειναι safe and effective αλλα δεν ξερω αν σε βολευει.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 07 Φεβ 2024, 13:51

Δημοκράτης έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:28
αν πονάνε τα γόνατα 3 πράγματα μπορεί να ισχύουν.
Α) Είσαι χοντρός και δεν θα έπρεπε να τρέχεις. Το τρέξιμο είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις αν είσαι χοντρός και αν θες να κάνεις αερόβιο γιατί είσαι χοντρός κάνε στο ελλειπτικο ή απλώς περπάτησε γρήγορα. Το 2ο αν είσαι πολύ χοντρός μπορεί επίσης να είναι πρόβλημα. Γενικώς αν είσαι χοντρός πρέπει να χάσει βάρος
Β) Έχεις τενοντίτιδα και πρέπει να πας σε εξειδικευμένο γιατρό και φυσιοθεραπευτή. Αν έχεις τενοντίτιδα επίσης δεν πρέπει να τρέχεις γιατί θα το κάνεις χειρότερο.
Γ) Αν έχεις γεράσει, οκ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αυτά έχει η ζωή
Ούτε χοντρός είμαι, ούτε τενοντίτιδα έχω.

Δεν είμαι τόσο νέος πια, παλιά που αθλουμουν και έτρεξα τακτικα δεν είχα θέματα με τα γόνατα.
Αλλά ούτε γερος είμαι, κάτω από 40.

Βασικά θεωρώ ότι πρέπει να ασκουμαι στο τρέξιμο πιο πολύ. Αλλά ήθελα και καμία άσκηση ειδικά για τα γόνατα.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 07 Φεβ 2024, 13:55

stergiosbik έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:45
Ξεκινά κολυμπι.
Πολύ μεγάλη επένδυση χρόνου. Κάνω βάρη και θέλω να αρχίσω τρέξιμο: δε θα αρχίσω και κολύμβηση.

Βασικά ο στόχος μου είναι να κάνω τα 5χμ σε κάτω από 25 λεπτά. Αυτό σημαίνει πρέπει να τρέχω με 12χμ/ώρα.
Αλλά όταν ξεπερνάω τα 11χμ/ώρα στον διάδρομο αρχίζουν οι ενοχλήσεις.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2203
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 07 Φεβ 2024, 13:56

Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:48
micmic έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:20
Αν δεν έχεις κάποιο παθολογικό θέμα (ρήξη χιαστού, μηνίσκος, χονδροπάθεια κτλ), τότε η καλύτερη συνολικά άσκηση είναι τα βαθιά (ή όχι και τόσο βαθιά) καθίσματα. Από κει και πέρα υπάρχουν ένα σωρό άλλες.
Για πες.
Πόσο βαθιά;
Τί απόσταση να έχουν τα πέλματα μεταξύ τους;

Εγώ νόμιζα ότι τα καθίσματα καταπονούν τα γόνατα. Γι αυτό και τα σταμάτησα: ένιωθα ένταση στο γόνατο. Όχι πόνο, ούτε τράβηγμα, απλώς ένταση, αλλά σκέφτηκα ότι δεν είναι καλό.
Τα καθίσματα, αν δεν έχεις κάτι παθολογικό, είναι η καλύτερη άσκηση. Σε διάφορα βάθη, από μηροί παράλληλοι με το έδαφος (περισσότερο τετρακέφαλοι) μέχρι ass to grass (περισσότερο γλουτιαίοι). Κυρίως με άνοιγμα ποδιών όσο και οι ώμοι, ή και παραπάνω. Αν υπάρχουν θέματα ευλιγισίας δες αυτό.

Για την ένταση στο γόνατο δεν μπορώ να σου πω κάτι επειδή δεν ξέρω αν έχεις κάτι παθολογικό. Αν δεν έχεις κάτι παθολογικό, μια μικρή ένταση στο γόνατο είναι αναμενόμενη σε αρχάριους.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10962
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 07 Φεβ 2024, 14:00

Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:55
stergiosbik έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:45
Ξεκινά κολυμπι.
Πολύ μεγάλη επένδυση χρόνου. Κάνω βάρη και θέλω να αρχίσω τρέξιμο: δε θα αρχίσω και κολύμβηση.

Βασικά ο στόχος μου είναι να κάνω τα 5χμ σε κάτω από 25 λεπτά. Αυτό σημαίνει πρέπει να τρέχω με 12χμ/ώρα.
Αλλά όταν ξεπερνάω τα 11χμ/ώρα στον διάδρομο αρχίζουν οι ενοχλήσεις.
Δεν υπαρχει καλυτερη γυμναστικη απο τη κολυμβηση. Ειναι το μοναδικο ειδος γυμναστικης που δεν υπαρχει τριβη.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 07 Φεβ 2024, 14:11

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
07 Φεβ 2024, 14:00
Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:55
stergiosbik έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:45
Ξεκινά κολυμπι.
Πολύ μεγάλη επένδυση χρόνου. Κάνω βάρη και θέλω να αρχίσω τρέξιμο: δε θα αρχίσω και κολύμβηση.

Βασικά ο στόχος μου είναι να κάνω τα 5χμ σε κάτω από 25 λεπτά. Αυτό σημαίνει πρέπει να τρέχω με 12χμ/ώρα.
Αλλά όταν ξεπερνάω τα 11χμ/ώρα στον διάδρομο αρχίζουν οι ενοχλήσεις.
Δεν υπαρχει καλυτερη γυμναστικη απο τη κολυμβηση. Ειναι το μοναδικο ειδος γυμναστικης που δεν υπαρχει τριβη.
Μπορει να ειναι καλη, δε θα διαφωνησω, αλλα δεν τη θελω.

Θελω τρεξιμο, θελω 5 χιλιόμετρα σε 25 λεπτα

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43527
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Φεβ 2024, 14:13

Καταρχάς δεν πρέπει να τρέχεις σε άσφαλτο ή πεζοδρόμιο. Μόνο σε τάπητα ή μαλακό χώμα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών