Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.

Κορυφαιοι (μη Αμερικανοι)που επαιξαν στην Ευρωπη(80s-90s)

Drazen Petrovic
20
21%
Νικος Γκαλης
27
28%
Arvydas Sabonis
15
16%
Šarūnas Marčiulionis
2
2%
Toni Kukoč
14
15%
Dino Radja
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Vlade Divac
2
2%
Doron Jamchi
2
2%
Dejan Bodiroga
4
4%
A "Saša" Đorđević
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Juan Antonio San Epifanio
2
2%
Peja Stojaković
6
6%
Carlton Myers
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Antonello Riva
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Predrag Danilović
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 95

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5057
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 04 Απρ 2024, 00:46

Κόκκορας έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:42
ο ανταγωνισμος του Αρη με τον μετεωριτη ανεβασαν το μπασκετ στην χωρα και το απολαμβανετε τωρα

για μετεωριτηςπου επαιξε δυο σερι φορες τελικο κυπελουχων πηρε το ενα,μετα στο φαιναλ φορ τριτος(η καλυτερη θεση του winner Αρη) και την επομενη κατακτηση στο κορατς δεν τα πηγα ασχημα

εχεις πολλους εκεινη την περιοδο τετοιους μετεωριτες;

α ο "ανταγωνισμος" με τα 8-1 πρωταθληματα και τα 6-1 Κυπελλα την εποχη "του ανταγωνισμου" καλως τα μερακληδικα ανταγωνιστικα παιδια δηλαδη :lol:

τι να πουνε και οι Αρειανοι δηλαδη αντι να κλαιγονται κι αυτοι να μας δωσουν ενα IBAN να πληρωσουμε το Γκαλοσημο να τελειωνουμε

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18390
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 04 Απρ 2024, 00:48

και παρεμπιπτοντως ξανα μανα!οπως ηδη εγραψα στο αρχικο μηνυμα 3 ιταλικες και 3 ισπανικες ξεκινησαν ηδη απο 1992..τις ομαδες που συμμετειχαν και τις ακριβεις θεσεις στον τιτλο Αρη και στον δικο μας ηδη τις εγραψα,οποτε αστο δεν κομιζεις γλαυκας εις Αθηνας...


εσυ γιατι δεν μου απαντας αν ειχε θερμανση ο ταφος του ινδου; :lol:

τεσπα χαιρετε,κουρασε,απιστευτα, η συζητηση απο χθες(!)

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18390
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 04 Απρ 2024, 00:51

omg kai 3 lol έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:46
Κόκκορας έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:42
ο ανταγωνισμος του Αρη με τον μετεωριτη ανεβασαν το μπασκετ στην χωρα και το απολαμβανετε τωρα

για μετεωριτηςπου επαιξε δυο σερι φορες τελικο κυπελουχων πηρε το ενα,μετα στο φαιναλ φορ τριτος(η καλυτερη θεση του winner Αρη) και την επομενη κατακτηση στο κορατς δεν τα πηγα ασχημα

εχεις πολλους εκεινη την περιοδο τετοιους μετεωριτες;

α ο "ανταγωνισμος" με τα 8-1 πρωταθληματα και τα 6-1 Κυπελλα την εποχη "του ανταγωνισμου" καλως τα μερακληδικα ανταγωνιστικα παιδια δηλαδη :lol:

τι να πουνε και οι Αρειανοι δηλαδη αντι να κλαιγονται κι αυτοι να μας δωσουν ενα IBAN να πληρωσουμε το Γκαλοσημο να τελειωνουμε
και ο Αρης εγινε αυτο που εγινε απο τον ανταγωνισμο μας,αν δεν χαναν το κυπελο το 84 δεν θα ξηλωνοντουσαν για γιαννακη,οιιδιοι τα ειπαν που τον αγορασαν.
ουτε εμεις θα κουβαλουσαμε τους αλλους μετα

ΥΣ οχι να υπαρχουν εισιτηρια εξοδου για πρωταθλητριων,οπως ειχατε εσεις μολις βγηκατε απο τον ταφο του ινδου,καμια χάρη

να μπει κανας σαββιδης να δουμε αν θα επιστρεψουμε στις εποχες 80ς στα μεταξυ μας ή τι :lol:

byezz :wave:

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5057
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 04 Απρ 2024, 01:08

Κόκκορας έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:51
omg kai 3 lol έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:46
Κόκκορας έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:42
ο ανταγωνισμος του Αρη με τον μετεωριτη ανεβασαν το μπασκετ στην χωρα και το απολαμβανετε τωρα

για μετεωριτηςπου επαιξε δυο σερι φορες τελικο κυπελουχων πηρε το ενα,μετα στο φαιναλ φορ τριτος(η καλυτερη θεση του winner Αρη) και την επομενη κατακτηση στο κορατς δεν τα πηγα ασχημα

εχεις πολλους εκεινη την περιοδο τετοιους μετεωριτες;

α ο "ανταγωνισμος" με τα 8-1 πρωταθληματα και τα 6-1 Κυπελλα την εποχη "του ανταγωνισμου" καλως τα μερακληδικα ανταγωνιστικα παιδια δηλαδη :lol:

τι να πουνε και οι Αρειανοι δηλαδη αντι να κλαιγονται κι αυτοι να μας δωσουν ενα IBAN να πληρωσουμε το Γκαλοσημο να τελειωνουμε
και ο Αρης εγινε αυτο που εγινε απο τον ανταγωνισμο μας,αν δεν χαναν το κυπελο το 84 δεν θα ξηλωνοντουσαν για γιαννακη,οιιδιοι τα ειπαν που τον αγορασαν.
ουτε εμεις θα κουβαλουσαμε τους αλλους μετα

ΥΣ οχι να υπαρχουν εισιτηρια εξοδου για πρωταθλητριων,οπως ειχατε εσεις μολις βγηκατε απο τον ταφο του ινδου,καμια χάρη

να μπει κανας σαββιδης να δουμε αν θα επιστρεψουμε στις εποχες 80ς στα μεταξυ μας ή τι :lol:

byezz :wave:

:smt005: ο Αρης εγινε μεγας και τρανος οχι επειδη καθε Πεμπτη επαιζε με Μπαρτσελονα, Τρεισερ, Μακαμπι, Γιουγκοπλαστικα αλλα επειδη επαιζε με τον Μακαρα τον Τσεκο και τον Μαματζιωλα! ε καπου εδω αρχιζουν τα σκληρα που λεει κι ο Ερμης :003:

Υγ. ο Αρης δεν πηρε μονο ενα Κορατς το 97 οπως μονιμως προπαθεις να υποτιμησεις, πηρε κι ενα Κυπελλουχων το 93 στο Τορινο
εκτος βεβαια κι απο τα 8-1 πρωταθληματα και τα 6-1 Κυπελλα στα καλως τα παιδια τα μερακληδικα του ανταγωνισμου

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18390
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 04 Απρ 2024, 01:15

ας πιασει καποιος απο την αρχη την κουβεντα,οχι μονο την μεταξυ μας φυσικα,να δει ποιος εχει ταλογικα επιχειρηματα και ποιος ειναι ΠΑΟ ολε ολε
υποτιμω τον Αρη; οταν σε ποσα νηματα εχω αποθεωσει γιαννακη ,που τον θεωρω προτυπο και τον ζηλευω που δεν ειχαμε αναλογο παιχτη;
υποτιμω τον μπασκετι Αρη οταν λεω το 2024(!) μακαρι να τον δουμε ευρωλιγκα και αυτον και τον ΠΑΟΚ;
ήε σεις που γελατε με τις τρεις συμμετοχες λεει στα φαιναλ φορ και την μια εμεις...με τις ομαδες δηλαδη που χαρη στονα νταγωνισμο τους μπηκε στο χαρτη το μπασκετ και αποκτησατε και ενδιαφερον για το αθλημα σε βαθμο που να ρθει η μερα να ειρωνευεστε κιολας! :lol:

να μας πειτε τι ομαδα ησασταν τοτε στο μπασκετ,ΠΑΟΚ ή Αρης;
ο τσαρλυ καλη ωρα σημερα ειπε ηταν ΠΑΟΚ δεν μοιαζει να τον υποτιμα :102:

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5057
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 04 Απρ 2024, 01:23

Κόκκορας έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:15
ας πιασει καποιος απο την αρχη την κουβεντα,οχι μονο την μεταξυ μας φυσικα,να δει ποιος εχει ταλογικα επιχειρηματα και ποιος ειναι ΠΑΟ ολε ολε
υποτιμω τον Αρη; οταν σε ποσα νηματα εχω αποθεωσει γιαννακη ,που τον θεωρω προτυπο και τον ζηλευω που δεν ειχαμε αναλογο παιχτη;
υποτιμω τον μπασκετι Αρη οταν λεω το 2024(!) μακαρι να τον δουμε ευρωλιγκα και αυτον και τον ΠΑΟΚ;
ήε σεις που γελατε με τις τρεις συμμετοχες λεει στα φαιναλ φορ και την μια εμεις...με τις ομαδες δηλαδη που χαρη στονα νταγωνισμο τους μπηκε στο χαρτη το μπασκετ και αποκτησατε και ενδιαφερον για το αθλημα σε βαθμο που να ρθει η μερα να ειρωνευεστε κιολας! :lol:

να μας πειτε τι ομαδα ησασταν τοτε στο μπασκετ,ΠΑΟΚ ή Αρης;
ο τσαρλυ καλη ωρα σημερα ειπε ηταν ΠΑΟΚ δεν μοιαζει να τον υποτιμα :102:

δε με νοιαζει τι γραφεις στα αλλα νηματα, μου αρκουν αυτα που γραφεις εδω, αν τα γραφεις ετσι εδω και γιουβετσι αλλου ειναι δικο σου το προβλημα, παντα Παο ημουν αλλα τοτε ηξερα πολλους φιλους που ελεγαν οτι ηταν ομαδα "Γκαλης" κι οταν εφυγε απο τον Αρη γινανε Παναθηναικοι :003:

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18390
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 04 Απρ 2024, 01:26

τι γιουβετσι και εδω τον αποθεωσα τον γιαννακη!μερικες σελιδες πριν
και πεσατε να με φατε που θελω Αρη,ΠΑΟΚ στην ευρωλιγκα και τους δυο(Αρειανος για να το πει αυτο πρεπει να εχει ανεβασει πυρετο btw :lol: αν τους ελεγες τσαμπιονς λιγκ με ανατροπη απεναντι σε σιτυ ή ΠΑΟΚ στα ερασιτεχνικα,ΠΑΟΚ στα ερασιτεχνικα θα ψηφιζαν! :lol: )

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5057
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 04 Απρ 2024, 01:33

Κόκκορας έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:26
τι γιουβετσι και εδω τον αποθεωσα τον γιαννακη!μερικες σελιδες πριν
και πεσατε να με φατε που θελω Αρη,ΠΑΟΚ στην ευρωλιγκα και τους δυο(Αρειανος για να το πει αυτο πρεπει να εχει ανεβασει πυρετο btw :lol: αν τους

τον επαινεις λεγοντας οτι γιγαντωθηκε εξαιτιας σου που σε ειχε για σακκο του μποξ, δεν υπαρχει μεγαλυτερη προσβολη απο αυτο,

btw αυτα που αναφερεις μονο με σκληρα ναρκωτικα λεγονται

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18390
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 04 Απρ 2024, 02:02

omg kai 3 lol έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:33
Κόκκορας έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:26
τι γιουβετσι και εδω τον αποθεωσα τον γιαννακη!μερικες σελιδες πριν
και πεσατε να με φατε που θελω Αρη,ΠΑΟΚ στην ευρωλιγκα και τους δυο(Αρειανος για να το πει αυτο πρεπει να εχει ανεβασει πυρετο btw :lol: αν τους

τον επαινεις λεγοντας οτι γιγαντωθηκε εξαιτιας σου που σε ειχε για σακκο του μποξ, δεν υπαρχει μεγαλυτερη προσβολη απο αυτο,

οποιος δεν ζει στην πολη και δεν εχει ζησει εκεινα τα χρονια καταρχας δεν ξερει τι θα πει ντερμπι,δεν κινουνταν τπτ(το μπασκετ διεξοδο ηταν για αυτους,μετα τα οσα εκανε ο κουδας κ.α και ακολουθησαμε και εμεις ,ο ανταγωνισμος μας γιγαντωσε και τους δυο,πολλοι δικοι μας βεβαια το μετανιωσαν διοτι αρχισε τοτε και η παρακμη στην μπαλα,κατι καναμε μεχρι τοτε,παιρναμε πρωταθληματα,παιζαμε διαρκως τελικους κυπελου)
ριξαμε λεφτα στο μπασκετ ναι(για την εποχη)!πολλα λεφτα και εμεις ,αυτο τους κινητοποιησε περαιτερω(συν ο χαμενος τελικος του 84)ο σταυροπουλος δεν ειχε την εξελιξη που περιμεναμε,ο σακελλαριου ,αυτον θελαν αρχικα!ανεβασαν την τιμη και μετα ο ξανθος αφου μας χορεψε τον παρατησε και πηρε τον γιαννακη! :lol:
κατοπιν καλυτερα με κορφα,πρελεβιτς(πιο μετα),αυτοι με σουμποτιτς κ.ο.κ τους νικουσε ο μπαρλοου τον φερναμε,τους νικουσε το ελαφι ο μαικ τζοουνς,τον φερνανε :lol:

γαιτανακι ηταν

δες π.χ τι λενε οι ιδιοι μην τα λεω εγω γιατι αρχιζεις ειρωνειες(παρεμπιπτοντως παρα πολυ κουραστικες φιλε,τοξικες,τι τα θες; νομιζεις δινουν κυρος στην οποια γνωμη; φιλικα το λεω)
λεει ο ιωαννιδης στον θεοφιλο λοιπον
«Άκου να σου πω εσένα κάτι. Σ’ αυτήν την πόλη δεν χωρούν δύο βασιλιάδες. Βλέπεις τι γίνεται στον ΠΑΟΚ. Οργιάζουν οι μεταγραφές. Αν θέλεις να είναι ο Άρης ο βασιλιάς, σύρε και φέρε τον Παναγιώτη Γιαννάκη».

Κατάλαβε κάτι ο Γιάννης; Κατάλαβε ότι εγώ μπορώ; Ή μήπως ήταν άραγε παρόρμηση της στιγμής;

Τα λόγια του Γιάννη, βελονιές στο μυαλό μου. Δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ. Το πρωί τα βήματά μου με οδηγούν κατευθείαν στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης. Η πρώτη μου ενέργεια είναι να τηλεφωνήσω στον Γιάννη Μπουτάρη.
«Γιάννη», του λέω, «φεύγω για την Αθήνα, για να προσπαθήσω για τη μεταγραφή του Παναγιώτη Γιαννάκη».

«Θεόφιλε, είμαι μαζί σου. Προχώρα», μου απαντά.

Του ζητάω για το σκοπό αυτόν να μου δώσει δέκα εκατομμύρια δραχμές.

«Δεν έχω τώρα», μου αποκρίνεται. «Βάλ’ τα εσύ και θα σου τα δώσω»....
Το καλύτερο δίδυμο που πέρασε από την ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Κανένας μας δεν είχε καταλάβει ακόμα τι κάναμε. Μόνον ο Γιάννης Ιωαννίδης το κατάλαβε. Αυτός που μου τρύπησε το μυαλό και με έστειλε στην Αθήνα, για να τελειώσω αυτήν τη μεταγραφή. Συγχαρητήρια, κύριε Ιωαννίδη.
η νοοτροπια του μεσου Αρειανου ειναι πρωτα αντιΠΑΟΚτσιδικη δεν πρεπει να σου κανει εντυπωση
https://www.metrosport.gr/mitroudis-ke- ... aki-207227

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18390
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 04 Απρ 2024, 14:46

το καλοκαιρι του 84 μετα την κατακτηση του κυπελου εξαλλου θυμιζω ο βεζυρτζης γινεται προεδρος και φερνει τους πρωτους αμερικανους στην ιστορια μας,μπιλ βαρνερ και εναν ακομα

Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 2999
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 04 Απρ 2024, 16:07

Μην ασχολείσαι ρε Κοκκορα με τους άσχετους σανοβαζελους, άσε τους να νομίζουν ότι το μπάσκετ ξεκίνησε το 2000
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Απρ 2024, 16:36

Citroenakias έγραψε:
04 Απρ 2024, 16:07
Μην ασχολείσαι ρε Κοκκορα με τους άσχετους σανοβαζελους, άσε τους να νομίζουν ότι το μπάσκετ ξεκίνησε το 2000
Μα και μέχρι το 2000 παραπάνω απο ολους σας είχα. Με διαφορά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Dr Socrates
Δημοσιεύσεις: 1585
Εγγραφή: 25 Μαρ 2022, 23:16

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dr Socrates » 06 Απρ 2024, 22:51

Όταν ο ΠΑΟΚ έσπασε το σερί του Άρη
1988 - 89 ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ 78-81 ( ΕΤ 1 )
https://www.youtube.com/watch?v=_v6AVb9c7YY


Ο Μάικ Τζόουνς στη Μηχανή του Χρόνου
Από το δέσιμο με τον ΠΑΟΚ, στον Άρη και τα... ναρκωτικά! Η Μηχανή του Χρόνου θυμάται την ιστορία του Μάικ Τζόουνς που επέτρεψε πρόσφατα στην χώρα μας ύστερα από 24 σχεδόν χρόνια!
Πηγη https://www.gazzetta.gr/stili/h-mixani- ... toy-hronoy



Το ελληνικό πεπρωμένο μου
Κένεθ Μπάρλοου
Πριν από τη μακρόχρονη πορεία μου στην Ευρώπη ήμουν μέλος του ντραφτ του ΝΒΑ το 1986. Το επονομαζόμενο «καταραμένο ντραφτ», με παίκτες όπως ο Λεν Μπάιας, ο Ρόι Τάρπλεϊ και ο Ντράζεν Πέτροβιτς, οι οποίοι έχουν φύγει από τη ζωή …

Με παίκτες όπως ο Κρις Ουάσμπερν, ο Ουίλιαμ Μπέντφορντ και άλλοι που, λόγω εθισμών ή τραυματισμών, δεν ανταποκρίθηκαν ποτέ στις υψηλές προσδοκίες τους. Αλλά αυτή είναι η κακή πλευρά αυτής της «Τάξης». Η καλή πλευρά ήταν οι Ντένις Ρόντμαν, Τζεφ Χόρνασεκ, Ότις Σμιθ. Παίκτες που τα κατάφεραν ακόμη και ως χαμηλές επιλογές στη διαδικασία...
Ο Γκάλης ήταν πάντα ένας σκληρός αντίπαλος και οι προπονητές με «έριχναν» πάνω του. Νομίζω όμως ότι ο Όσκαρ Σμιντ ήταν ο πιο δύσκολος. Τον αντιμετώπισα στο ιταλικό πρωτάθλημα.
Ο πιο δύσκολος στην άμυνα ένας εναντίον ενός, πάντως, ήταν ο Ουόλτερ Μπέρι. Ο Μπέρι ήταν «μάγος». Είναι καταπληκτικό!
Πηγη https://athletestories.gr/barlow-kennet ... omeno-mou/




Iraklis Thessaloniki Forum Valladolid 1991 Ancrum Ίνγκραμ Sabonis
https://www.youtube.com/watch?v=gRrDBNtoSsM&t=157s


Panionios - CSKA Moscow 107-85 (1989/90)
Korac Cup Quarter Finals 1989/90
1st Leg
Panionios - CSKA Moscow 107-85
(CSKA qualified to the semifinals as they won 106-53 the 2nd leg)
https://www.youtube.com/watch?v=TxJ6Brq9IwI

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18390
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 07 Απρ 2024, 15:10

Ερμής έγραψε:
05 Απρ 2024, 16:36
Citroenakias έγραψε:
04 Απρ 2024, 16:07
Μην ασχολείσαι ρε Κοκκορα με τους άσχετους σανοβαζελους, άσε τους να νομίζουν ότι το μπάσκετ ξεκίνησε το 2000
Μα και μέχρι το 2000 παραπάνω απο ολους σας είχα. Με διαφορά.
το 92 ομως αφυγραντηρα χρησιμοποιουσες στο γηπεδο :003:

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18390
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ευρωπαικο Μπασκετ 80s 90s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 07 Απρ 2024, 15:11

Dr Socrates έγραψε:
06 Απρ 2024, 22:51



Το ελληνικό πεπρωμένο μου
Κένεθ Μπάρλοου
Πριν από τη μακρόχρονη πορεία μου στην Ευρώπη ήμουν μέλος του ντραφτ του ΝΒΑ το 1986. Το επονομαζόμενο «καταραμένο ντραφτ», με παίκτες όπως ο Λεν Μπάιας, ο Ρόι Τάρπλεϊ και ο Ντράζεν Πέτροβιτς, οι οποίοι έχουν φύγει από τη ζωή …

Με παίκτες όπως ο Κρις Ουάσμπερν, ο Ουίλιαμ Μπέντφορντ και άλλοι που, λόγω εθισμών ή τραυματισμών, δεν ανταποκρίθηκαν ποτέ στις υψηλές προσδοκίες τους. Αλλά αυτή είναι η κακή πλευρά αυτής της «Τάξης». Η καλή πλευρά ήταν οι Ντένις Ρόντμαν, Τζεφ Χόρνασεκ, Ότις Σμιθ. Παίκτες που τα κατάφεραν ακόμη και ως χαμηλές επιλογές στη διαδικασία...
Ο Γκάλης ήταν πάντα ένας σκληρός αντίπαλος και οι προπονητές με «έριχναν» πάνω του. Νομίζω όμως ότι ο Όσκαρ Σμιντ ήταν ο πιο δύσκολος. Τον αντιμετώπισα στο ιταλικό πρωτάθλημα.
Ο πιο δύσκολος στην άμυνα ένας εναντίον ενός, πάντως, ήταν ο Ουόλτερ Μπέρι. Ο Μπέρι ήταν «μάγος». Είναι καταπληκτικό!
Πηγη https://athletestories.gr/barlow-kennet ... omeno-mou/

πολυ ωραιο κειμενο ο μπαρλοου!και τι παιχταρα!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών