Ποδηλασία

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Απρ 2019, 19:17

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Απρ 2019, 14:08
Ερμής έγραψε:
27 Νοέμ 2018, 12:05
οχι ρε, το θέμα ειναι να γυμναζόμαστε χωρίς να μας γαμεί τα γόνατα το τρέξιμο.
Εμένα μου τα γάμησε το ποδήλατο αλλά είχα πολύ περισσότερα κιλά από σένα. Ευτυχώς τιποτα μόνιμο αλλά πόναγα ένα μήνα.
Επίσης πόναγε κι ο κώλος μου ένα μήνα :lol:
Πονάει τις πρώτες φορές. Μετά συνηθίζεις.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Απρ 2019, 00:54

με σέλα ή χωρίς;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Απρ 2019, 01:02

"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 02 Μάιος 2019, 07:13

Το ποδήλατο ως σπορ το βλέπεις πολύ συγκεκριμένες εποχές και ώρες. Δεν είναι πολύ στρες να ποδηλατάρεις κάτω από τον καλοκαιρινό ήλιο; Αυτή την εποχή το βλέπεις αρκετά σε συγκεκριμένα μέρη. Προσωπικά στα θέρετρα το βλέπω μόνο τώρα ουσιαστικά. Σύντομα θα ζεστάνει όμως. Ούτε καν το φθινόπωρο βλέπεις πολύ ποδήλατο έξω, γιατί ο κόσμος έχει πρόσφατα τα μπάνια και η ψυχολογία του κόσμου είναι καιρός για κλείσιμο, να κανονίσουμε και δουλειές που τις αφήναμε πίσω το καλοκαίρι...

Φέτος το χειμώνα έκανε ένα συνεχόμενο κρύο μπρρρρ και ενώ πλέον δεν θέλω να μπαίνω σε κλειστούς χώρους για άσκηση, γιατί με κούρασε αυτό, τελικά έπιανα τον άντρα μου και του έλεγα να πηγαίνουμε στα malls για περπάτημα γιατί είχαμε σκουριάσει τελείως πχια. Ειδικά φέτος έκανε πάρα πολύ κρύο συνεχόμενο, ενώ μέχρι το Δεκέμβρη σχεδόν όλα τα Σαββατοκύριακα ήταν όνειρο.

Έχω φίλους που ζουν στην επαρχία και κάνουν αρκετό ποδήλατο, αρκετά συχνά. Αλλά δείχνουν να έχουν και αρκετό ελεύθερο χρόνο, λόγω επαρχίας. Ξέρω και κάμποσους που πηγαινοέρχονται στη δουλειά με ποδήλατο, αν το επιτρέπει η απόσταση και βέβαια ο καιρός.

Χωρίς να ξέρω καλά τα Νότια, μπορεί να έψαχνα ένα fabulous μέρος που οι άνθρωποι είναι χαρούμενοι, να κάνω πράγματα με τις ώρες. Μπορεί να είναι μια πλατεία για περπάτημα ή κάτι πιο οργανωμένο σε ένα από τα μεγάλα ξενοδοχεία της περιοχής, με δραστηριότητες πιο οργανωμένες, αν και τις αποφεύγω. Ακόμα και κολύμπι...

Άρχισα να μην την παλεύω όταν διαπίστωσα ότι χρειαζόταν commute ΚΑΙ για το γυμναστήριο και αυτό στην πόλη είναι μια επιβάρυνση, αν υπάρχουν ήδη αρκετές άλλες υποχρεώσεις και δρομολόγια. Μερικοί άνθρωποι καταφέρνουν να έχουν λιγότερες υποχρεώσεις και δρομολόγια, γιατί τα αναθέτουν αλλού. Οπότε το ποδήλατο είναι μια καλή ιδέα να το προσπεράσεις αυτό με τις μετακινήσεις. Απλά ρίχνω ιδέες για εποχές που δεν προσφέρεται πολύ το ποδήλατο. Εγώ κάνω ένα commute και κάθομαι πολλές ώρες για πολλή άσκηση, χαλάρωση και ξεκούραση, υποχρεωτικά όμως πλέον γιατί έχουν βαρέσει καμπανάκια υγείας που οφειλονται σε μια σειρά ετών που δεν έβρισκα χρόνο για άσκηση, εκτός από το καλοκαίρι. Αρκετοί άνθρωποι δεν χρειάζεται να προγραμματίζουν άσκηση, γιατί χωρίς να το καταλαβαίνουν περπατάνε κάθε μέρα, απλά για να πάνε και να έρθουν από τη δουλειά τους, συνδυαστικά με κάποιο μέσο.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Μάιος 2019, 11:25

Καθόλου συγκεκριμένες εποχές και ώρες, αρκεί να μη βρέχει. Όποτε δλδ μπορεί να γίνει το τρέξιμο άλλο τόσο μπορεί και το ποδήλατο.
Το ιδανικό είναι ο συνδυασμός εξωτερικών και εσωτερικών δραστηριοτήτων. Αυτό κάνω και αυτό θα συνεχίσω να κάνω.
Όσο για τα νότια που λες, είναι γεμάτα με fabulous μέρη, έχω κάνει κάμποσες φορες Φλοίσβο-Γλυφάδα και μερικές έχω φτάσει μέχρι το Λαιμό. Άλλο πράγμα να το κάνεις βόλτα με το αυτοκίνητο άλλο με το ποδήλατο.
Μακάρι να μπορούσα να το χρησιμοποιώ περισσότερο.

Μη πέσεις στην παγίδα και πλακωθείς στη γυμναστική για πολλές συνεχόμενες ώρες, δε σου δίνει κάτι, αντιθέτως μπορεί να σου προκαλέσει προβλήματα.
Προσπάθησε να ασκείσαι πιο συχνά έστω και λίγη ώρα.
παραδείγματος χάρη 5 λεπτά άσκηση σε "σανίδες". Ο χρόνος είναι ελάχιστος μπροστά στα οφέλη τους.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Απρ 2020, 09:58

Τωρα με την κατάσταση είδα πολλούς έξω, οκ οι περισσότεροι έβγαιναν μονο και μόνο να βγαίνουν.
Αυτές τις μέρες ήταν αριστούργημα για ένα ποδηλάτη.
Χθες βγηκα μια καλή γύρα 35χλμ Φάληρο-Π.Ψυχικό-Λυκαβηττο-Κέντρο-Πειραιώς-Λαχαναγορά-Μοσχάτο-Φάληρο και παρατήρησα οτι παρόλο που η κίνηση αυξάνεται μέρα με τη μέρα, ο κόσμος είναι πολύ πιο προσεκτικός.
Ξεκίνησε κανείς το άθλημα αυτές τις μέρες;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25542
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Απρ 2020, 10:07

Αυτές τις μέρες ευχαριστήθηκα ποδήλατο. Κάποιες μέρες βολτάραμε Πλάκα. Γιατι δε θα την ξαναδούμε τόσο ήσυχη και άνετη χωρίς να κάνεις σλάλομ ανάμεσα σε γκαρσόνια

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Απρ 2020, 10:09

Δοκίμασα να ανέβω και Πλάκα απλά επειδή τα λάστιχα είναι αμιγώς δρόμου, ήταν πολύ ενοχλητικό στα πλακόστρωτα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25542
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Απρ 2020, 10:10

Ερμής έγραψε:
30 Απρ 2020, 09:58

Ξεκίνησε κανείς το άθλημα αυτές τις μέρες;
Αυτές τις μέρες σκεφτόμουν τι χάναμε τόσα χρόνια. Εκεί έκανα τη σκέψη οτι μπορείς να περνάς τόσο ωραία τσάμπα κάνοντας καλό στην υγεία σου, αντί να δίνεις 4,50 ευρώ για ένα κάφε για 2 ώρες και να καπνίσεις και μισό πακέτο τσιγάρα

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25542
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Απρ 2020, 10:14

Ερμής έγραψε:
30 Απρ 2020, 10:09
Δοκίμασα να ανέβω και Πλάκα απλά επειδή τα λάστιχα είναι αμιγώς δρόμου, ήταν πολύ ενοχλητικό στα πλακόστρωτα.
Έχει διαδρομές που είναι λείο το οδόστρωμα. Βέβαια οι πλάκες είνια παλιές και κουνιούνται σε πολλά σημεία, με τα πόδια δεν το αισθάνεσαι, με το ποδήλατο όμως ακούγεται

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Απρ 2020, 10:14

Εντάξει στο θέμα ποδηλασίας πάντα χτυπαγα μια κατοστάρα χλμ την εβδομάδα. Η παραλιακή βοηθάει.
Η Αθήνα αυτές τις μέρες ήταν ένα αριστούργημα. Φάνηκε το πόσο όμορφη είναι.
Για την παραλιακή της δε, νομίζω δε συγκρίνεται με τίποτα στην Ευρώπη
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 30 Απρ 2020, 10:29

Ερμής έγραψε:
30 Απρ 2020, 10:14
Εντάξει στο θέμα ποδηλασίας πάντα χτυπαγα μια κατοστάρα χλμ την εβδομάδα.
:+1: χα χα! οταν ημουν μικρος ειχα μια κουρσα και πριν αδειασει η μπαταρια του κοντερ ειχε φτασει τα 37000 χιλιομετρα. καποτε το ειδε ενας θειος μου και δεν πιστευε οτι με ποδηλατο μπορεις να κανεις τοσα πολλα χιλιομετρα. βεβαια τα ταξιδια που εκανα ηταν συνηθως τα ιδια πχ πειραιας αγιος κοσμας η ως την βουλα η ως τα λεχαινα κοντα στο σουνιο, τετοια πραματα..... πηγαινα απο εκει γιατι εχει πολυ καλες ευθειες και οχι πολλες πολλες ανηφορες

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Απρ 2020, 10:31

Έλα ρε κτήνος, πήγαινες Λεγραινα και πίσω; ωραίος. Πόσα χλμ

Εμένα ο στόχος μου είναι να ανέβω απο απο Π.Φάληρο μέχρι Εκάλη.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25542
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Απρ 2020, 10:32

bolek έγραψε:
30 Απρ 2020, 10:29
η ως τα λεχαινα κοντα στο σουνιο,
Λεγραινά είναι αυτά. Λεχαινά είναι κοντά στον Πύργο (carpet bombing mode on)

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 30 Απρ 2020, 10:37

Υδράργυρος έγραψε:
30 Απρ 2020, 10:32
bolek έγραψε:
30 Απρ 2020, 10:29
η ως τα λεχαινα κοντα στο σουνιο,
Λεγραινά είναι αυτά. Λεχαινά είναι κοντά στον Πύργο (carpet bombing mode on)
:roll: ενταξει αυτα......

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών