Ποδηλασία

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 05 Μαρ 2019, 16:44

Ερμής έγραψε:
04 Μαρ 2019, 21:55
Ο κύβος ερρίφθη!
Παραμένουμε Ιταλικά και στα ποδήλατα.
Bottecchia;

Με γειά και καλοτάξιδο.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Μαρ 2019, 16:53

Bianchi

το περιμένω απο μέρα σε μέρα!

Ευχαριστώ!
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Απρ 2019, 12:53

Χρησιμοποιεί κανείς αυτά τα ειδικά παπούτσια για την ποδηλασία; Αξίζει η απόκτηση τους;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Ορέστης 35

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 25 Απρ 2019, 16:31

Ερμής έγραψε:
25 Απρ 2019, 12:53
Χρησιμοποιεί κανείς αυτά τα ειδικά παπούτσια για την ποδηλασία; Αξίζει η απόκτηση τους;
Αν σε βοηθαει λενε οτι αξιζει οι περισσοτεροι.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Απρ 2019, 17:57

τι κάνουν, έχουν πέλμα καλύτερο για το πετάλι;

arisordeath
Δημοσιεύσεις: 3835
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 19:16

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από arisordeath » 25 Απρ 2019, 18:26

Ερμής έγραψε:
27 Νοέμ 2018, 12:05
οχι ρε, το θέμα ειναι να γυμναζόμαστε χωρίς να μας γαμεί τα γόνατα το τρέξιμο.
Έριχνα μια ματιά στο νήμα και είδα αυτή την παλιά αναρτηση,τελικά το ποδήλατο δεν τα μαμαει τα γόνατα;έχω ακούσει εντελώς διαφορετικές απόψεις,άλλος λέει ότι είναι καλό για τα γόνατα αν έχεις την κατάλληλη σταση και δεν λυγίζει το ποδι,άλλος ότι τα ρημαζει,τι ισχύει;

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 25 Απρ 2019, 18:29

Καλο το τρέξιμο, καλύτερο το ποδήλατο, ακομη καλύτερο το κολύμπι, στην καλύτερη θέση όμως είναι το σεξ.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Απρ 2019, 18:37

arisordeath έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:26
Ερμής έγραψε:
27 Νοέμ 2018, 12:05
οχι ρε, το θέμα ειναι να γυμναζόμαστε χωρίς να μας γαμεί τα γόνατα το τρέξιμο.
Έριχνα μια ματιά στο νήμα και είδα αυτή την παλιά αναρτηση,τελικά το ποδήλατο δεν τα μαμαει τα γόνατα;έχω ακούσει εντελώς διαφορετικές απόψεις,άλλος λέει ότι είναι καλό για τα γόνατα αν έχεις την κατάλληλη σταση και δεν λυγίζει το ποδι,άλλος ότι τα ρημαζει,τι ισχύει;
Μέχρι στιγμής έχω κάνει 300αρια χλμ και δεν έχω νιώσει την παραμικρή ενόχληση. Το κακό με εμένα στο τρέξιμο ήταν ότι εχω και 87 κιλά, πράγμα που επιβαρύνει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Απρ 2019, 18:42

ωραίος Ερμή, να τα πολλαπλαχιλιάσεις.

εγώ ένα αρνητικό που έχω βρεί στο ποδήλατο και τα γόνατα, είναι οτι τα δυναμώνει ασύμμετρα γιατί δεν είναι ελεύθερη η κίνηση ακριβώς, το κατάλαβα τελευταία αλλά να μην λέω πάλι τα ίδια, πάντως το τρέξιμο νομίζω είναι χειρότερο.

Ορέστης 35

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Απρ 2019, 13:27

arisordeath έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:26
Ερμής έγραψε:
27 Νοέμ 2018, 12:05
οχι ρε, το θέμα ειναι να γυμναζόμαστε χωρίς να μας γαμεί τα γόνατα το τρέξιμο.
Έριχνα μια ματιά στο νήμα και είδα αυτή την παλιά αναρτηση,τελικά το ποδήλατο δεν τα μαμαει τα γόνατα;έχω ακούσει εντελώς διαφορετικές απόψεις,άλλος λέει ότι είναι καλό για τα γόνατα αν έχεις την κατάλληλη σταση και δεν λυγίζει το ποδι,άλλος ότι τα ρημαζει,τι ισχύει;
Μπορει να σου κανει τενοντιτιδα. Οσο περναει το γονατο την πατουσα τοσο χειροτερα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9857
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Απρ 2019, 14:08

Ερμής έγραψε:
27 Νοέμ 2018, 12:05
οχι ρε, το θέμα ειναι να γυμναζόμαστε χωρίς να μας γαμεί τα γόνατα το τρέξιμο.
Εμένα μου τα γάμησε το ποδήλατο αλλά είχα πολύ περισσότερα κιλά από σένα. Ευτυχώς τιποτα μόνιμο αλλά πόναγα ένα μήνα.
Επίσης πόναγε κι ο κώλος μου ένα μήνα :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

arisordeath
Δημοσιεύσεις: 3835
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 19:16

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από arisordeath » 28 Απρ 2019, 14:10

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Απρ 2019, 14:08
Ερμής έγραψε:
27 Νοέμ 2018, 12:05
οχι ρε, το θέμα ειναι να γυμναζόμαστε χωρίς να μας γαμεί τα γόνατα το τρέξιμο.
Εμένα μου τα γάμησε το ποδήλατο αλλά είχα πολύ περισσότερα κιλά από σένα. Ευτυχώς τιποτα μόνιμο αλλά πόναγα ένα μήνα.
Επίσης πόναγε κι ο κώλος μου ένα μήνα :lol:
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 28 Απρ 2019, 16:59

arisordeath έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:26
τελικά το ποδήλατο δεν τα μαμαει τα γόνατα;
Το πολύ ποδήλατο κάνει κάτι πολύ χειρότερο, όμως απ' ό,τι λένε με τη σωστή σέλα το πρόβλημα είναι αντιμετωπίσιμο. Εγώ πάντως δε ρισκάρω.
Εικόνα

Πώς το πολύ ποδήλατο σκοτώνει τις στύσεις, το σπέρμα και τον προστάτη σου

Μάθε γιατί απειλείσαι από στυτική δυσλειτουργία, υπογονιμότητα ή παθήσεις στον προστάτη και ποιες σέλες σε προστατεύουν από κάθε κίνδυνο.

Στυτική δυσλειτουργία, ο χειρότερος φόβος κάθε άντρα. Παθήσεις προστάτη, ο δεύτερος χειρότερος. Υπογονιμότητα, ο τρίτος. Δυστυχώς, για τους ποδηλάτες, ο κίνδυνος είναι σημαντικά αυξημένος και για τις τρεις αυτές αντρικές παθήσεις.
Πριν αρχίσεις να φρικάρεις, είναι σημαντικό να ξέρεις ότι το ρίσκο απέχει πολύ μακριά από σένα, που ποδηλατείς μερικές φορές τη βδομάδα στην πόλη ή το βουνό. Αλλά αν έχεις βάλει σκοπό να περάσεις στο επόμενο επίπεδο και να γίνεις αθλητής ποδηλασίας, αυτό το άρθρο σε καίει να το διαβάσεις.

Επίσημο: Η σέλα του ποδηλάτου σου μπορεί να σε καταστήσει σεξουαλικά ανάπηρο

Η διεθνής ουρολογική επιστημονική κοινότητα έχει καταλήξει στο επίσημο συμπέρασμα ότι η πολύωρη θέση ενός ποδηλάτη πάνω στη σέλα, με την πάροδο του χρόνου, προκαλεί βλάβη στο αγγειακό και νευρικό σύστημα των γεννητικών οργάνων -συμπεριλαμβανομένων των πυελικών νεύρων, του πρωκτού, του περινέου και των όρχεων.

Στο αρχικό στάδιο τα συμπτώματα είναι πόνος, μούδιασμα ή ενόχληση, αλλά στο επόμενο στάδιο η ζημιά μπορεί να γίνει πολύ πιο αισθητή, ορατή και ψυχοφθόρα: αδυναμία καλής στύσης ή/και παθήσεις του προστάτη ή/και προβλήματα υπογονιμότητας.

Πρόσφατη έρευνα της Ιατρικής Σχολής του πανεπιστημίου της Κόρδοβα στην Ισπανία, μελέτησε αθλητές ποδηλασίας και τριάθλου με μέση ηλικία 33 ετών και ανακάλυψε ότι παρουσιάζουν μεγαλύτερο ποσοστό συμπτωμάτων στην περιοχή των γεννητικών οργάνων, στην πύελο, στο δέρμα της βουβωνικής χώρας και αυξημένο ποσοστό στενωμάτων ουρήθρας, ενώ μόνο το 4% από αυτούς είχαν φυσιολογικές τιμές ποσότητας και ποιότητας σπέρματος.

Αυτές οι σέλες σώζουν το πέος σου

Οι κατασκευαστές αγωνιστικών ποδηλάτων δεν έμειναν απαθείς σε αυτές τις επιστημονικές αναφορές και βρήκαν μια σωτήρια λύση: διαχωρισμένη σέλα. Ο σχεδιασμός επιτρέπει να μην πιέζεται το νευρικό σύστημα αφήνοντας τη βουβωνική χώρα ελεύθερη από δυσφορία, μούδιασμα ή πόνο.

Εικόνα

Σημαντικό σημείο του σχεδιασμού ήταν η προσπάθεια των κατασκευαστών να στοχεύσουν στη μέγιστη μείωση της πίεσης στο νεύρο του περινέου και στην επακόλουθη αποφόρτιση των νευρο-αγγειακών δομών των γεννητικών οργάνων, χάρη στο ανοιχτό κανάλι, την πτώση της μύτης της σέλας και την ανυψωμένη πίσω στήριξη.

Εικόνα

Ωστόσο, προειδοποιούν: Πριν αγοράσεις μια τέτοια σέλα, σκόπιμο είναι να βρεις εκείνη που ταιριάζει ιδανικά στα ανατομικά χαρακτηριστικά των γεννητικών οργάνων σου.

https://gr.askmen.com/sumboules-ugeias/ ... ma-kai-ton
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Ορέστης 35

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Απρ 2019, 17:20

Αυτη τη σελα ειχα παρει της selle italia. Την τοποθεωτω, να τη δοκιμασω λεω, και καθομαι πανω χωρις να παταω στα πεταλια. Ε μετα ποναγα ενα μηνα γιατι οι σκληρες ακμες πιεσαν την περιοχη περισσοτερο απο οτι μια επιπεδη επιφανεια. Καλυτερη λυση, που ομως δεν εχω δοκιμασει, πρεπει να ειναι οι noseless σελες.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ποδηλασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 29 Απρ 2019, 13:56

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Απρ 2019, 14:08
Ερμής έγραψε:
27 Νοέμ 2018, 12:05
οχι ρε, το θέμα ειναι να γυμναζόμαστε χωρίς να μας γαμεί τα γόνατα το τρέξιμο.
Εμένα μου τα γάμησε το ποδήλατο αλλά είχα πολύ περισσότερα κιλά από σένα. Ευτυχώς τιποτα μόνιμο αλλά πόναγα ένα μήνα.
Επίσης πόναγε κι ο κώλος μου ένα μήνα :lol:
Δοκίμασες να βάλεις την σέλα, τύπε;
:003:
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών