Now playing.

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22702
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 28 Ιαν 2023, 13:21

Το Tyranny το είχα τερματίσει, δυστυχώς με cheats. Απ' ότι κατάλαβα ήταν εσκεμμένα δύσκολο για να μπει ο παίχτης στη διαδικασία να αγοράσει αντικείμενα από την εταιρία παραγωγής. Τέσπα, από ιστορία καλό ήταν.

Τώρα ξεκίνησα το Black Geyser, couriers of darkness.

Καλή ήταν η εισαγωγή. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πλέον τόσο χρόνο ελεύθερο και υποχρεώνομαι να παίζω μόνο κάνα δίωρο. Ελπίζω να μάθω γρήγορα τα mechanics.

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 28 Ιαν 2023, 23:35

sys3x έγραψε:
25 Δεκ 2022, 15:55
taliban έγραψε:
24 Δεκ 2022, 21:39
Τέλος το Days Gone.
Άξιο game.

sys3xαγόρασα με έκπτωση το God Of War πάλι ps game που έγινε port για pc.
Βάλτο στην λίστα αξίζει και έχει ποιότητα.

Πόσες ορδές καθάρισες;
Εμένα με άνοιξε η όρεξη και σε λίγο δε θα μείνει ζομπορουθούνι.
λοιπόν. Ξαναμπηκα και καθάρισα στο old sawmill την μεγαλύτερη ορδη.

και τώρα παιρνω σειρά και τις μικρότερες.

είναι απόλαυση.....

μακάρι να είχε πολλές μεγάλες.



και γράφει άλλος τον πήρε 5 ώρες να καθαρίσει...σιγά τα αβγά.

αφού τοποθετησα μπομπες παντού μετα πέταξα ασύστολα 3 napalm κρυμμένος πίσω απ το τρενάκι και το έβαλα στα πόδια απέναντι στο ποταμάκι και γαζωνα ότι έρχονταν.

αυτά γυρνούσαν πάλι πίσω.

ξανά το ίδιο.

1 ώρα το έκανα.

αλλά ξέμεινα από κηροζινη.

και μετά μόνο γαζωνα σφαίρες.

:smt047

Φχαριστηθηκα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Ιαν 2023, 00:03

taliban έγραψε:
28 Ιαν 2023, 23:35
sys3x έγραψε:
25 Δεκ 2022, 15:55
taliban έγραψε:
24 Δεκ 2022, 21:39
Τέλος το Days Gone.
Άξιο game.

sys3xαγόρασα με έκπτωση το God Of War πάλι ps game που έγινε port για pc.
Βάλτο στην λίστα αξίζει και έχει ποιότητα.

Πόσες ορδές καθάρισες;
Εμένα με άνοιξε η όρεξη και σε λίγο δε θα μείνει ζομπορουθούνι.
λοιπόν. Ξαναμπηκα και καθάρισα στο old sawmill την μεγαλύτερη ορδη.

και τώρα παιρνω σειρά και τις μικρότερες.

είναι απόλαυση.....

μακάρι να είχε πολλές μεγάλες.



και γράφει άλλος τον πήρε 5 ώρες να καθαρίσει...σιγά τα αβγά.

αφού τοποθετησα μπομπες παντού μετα πέταξα ασύστολα 3 napalm κρυμμένος πίσω απ το τρενάκι και το έβαλα στα πόδια απέναντι στο ποταμάκι και γαζωνα ότι έρχονταν.

αυτά γυρνούσαν πάλι πίσω.

ξανά το ίδιο.

1 ώρα το έκανα.

αλλά ξέμεινα από κηροζινη.

και μετά μόνο γαζωνα σφαίρες.

:smt047

Φχαριστηθηκα.
Αυτή ήτανε η πρώτη που καθάρισα, βρήκα ένα σημείο πίσω από ένα σιλό έτσι όπως βλέπεις την ορδή τέρμα δεξιά σε ένα κτίριο που αν τα μαζέψεις από κάτω πούστικα σε κλάνουν μια μάντρα και τα καθάρισα με την ησυχία μου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22702
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Ιαν 2023, 20:52

Θυμίζει και λίγο infinity engine, έτσι δεν είναι;



Μακάρι να ήτανε δημόσιο αυτό το engine.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 30 Ιαν 2023, 22:03

Ξανά ξεκίνησα το A Plague Tale: Innocence μέχρι να έρθει το χειριστήριο για το god of war.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22702
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Μαρ 2023, 21:36

Ξεκίνησα το pathfinder kingmaker. Κι αυτό πολύ καλό, στο στυλ των baldur s gate και έχει δυνατό σενάριο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22702
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Μαρ 2023, 15:38

Ξεκίνησα το pillars of eternity.

Διάλεξα κλάση chanter για να δω τι είναι. Είμαι ακόμη στην αρχή και δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς λειτουργούν τα μαγικά, αλλά καλό φαίνεται.

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 4834
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 26 Μαρ 2023, 15:50

AlienWay έγραψε:
26 Μαρ 2023, 15:38
Ξεκίνησα το pillars of eternity.

Διάλεξα κλάση chanter για να δω τι είναι. Είμαι ακόμη στην αρχή και δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς λειτουργούν τα μαγικά, αλλά καλό φαίνεται.


Πολύ καλό, το είχα πρωτοπαίξει στο release. Μιας και είναι βασισμένο στο DnD και BG, αν θυμάμαι καλά o chanter είναι ο buffer. Βάζεις τα chants με την σειρά που θέλεις να τα καστάρει και τα κάνει αυτόματα.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22702
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Μαρ 2023, 16:07

GoBzi έγραψε:
26 Μαρ 2023, 15:50
AlienWay έγραψε:
26 Μαρ 2023, 15:38
Ξεκίνησα το pillars of eternity.

Διάλεξα κλάση chanter για να δω τι είναι. Είμαι ακόμη στην αρχή και δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς λειτουργούν τα μαγικά, αλλά καλό φαίνεται.


Πολύ καλό, το είχα πρωτοπαίξει στο release. Μιας και είναι βασισμένο στο DnD και BG, αν θυμάμαι καλά o chanter είναι ο buffer. Βάζεις τα chants με την σειρά που θέλεις να τα καστάρει και τα κάνει αυτόματα.
Αυτό ευτυχώς το βρήκα. Ομως τα μαγικά αν κατάλαβα καλά μπορούν να γίνουν μετά το κάθε chant. Σε αυτή την περίπτωση δεν καταλαβαίνω γιατί όταν έκανα ένα τέτοιο σε μάχη, δεν μπορούσα να το ξανακάνω (μόνο μια φορά γίνεται και μετά θέλει rest; Σε άλλα παιχνίδια γίνεται και πάνω από δύο φορές τη μέρα).
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 4834
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 26 Μαρ 2023, 16:35

AlienWay έγραψε:
26 Μαρ 2023, 16:07
GoBzi έγραψε:
26 Μαρ 2023, 15:50
AlienWay έγραψε:
26 Μαρ 2023, 15:38
Ξεκίνησα το pillars of eternity.

Διάλεξα κλάση chanter για να δω τι είναι. Είμαι ακόμη στην αρχή και δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς λειτουργούν τα μαγικά, αλλά καλό φαίνεται.


Πολύ καλό, το είχα πρωτοπαίξει στο release. Μιας και είναι βασισμένο στο DnD και BG, αν θυμάμαι καλά o chanter είναι ο buffer. Βάζεις τα chants με την σειρά που θέλεις να τα καστάρει και τα κάνει αυτόματα.
Αυτό ευτυχώς το βρήκα. Ομως τα μαγικά αν κατάλαβα καλά μπορούν να γίνουν μετά το κάθε chant. Σε αυτή την περίπτωση δεν καταλαβαίνω γιατί όταν έκανα ένα τέτοιο σε μάχη, δεν μπορούσα να το ξανακάνω (μόνο μια φορά γίνεται και μετά θέλει rest; Σε άλλα παιχνίδια γίνεται και πάνω από δύο φορές τη μέρα).
Ναι εξαρτάται το spell, κάποια γίνονται 2-3 φορές την μέρα/rest και κάποια 1 (τα πιο δυνατά). Εάν θυμάμαι καλά σου δίνεται η δυνατότητα είτε να ξεκλειδώσεις δυνατότερα spells είτε να καστάρεις παραπάνω φορές τα ήδη υπάρχοντα, όσο ανεβαίνεις level.

Το PoE είναι αρκετά κοντά στο 4ο ruleset του DnD (ειδικά τα spells είναι βασισμένα στο 4th edition), λογικά εάν έχει παίξει κάποιο άλλο DnDοηδές παιχνίδι είναι βασισμένο σε άλλη έκδοση, οπότε τα spells δουλεύουν λίγο διαφορετικά.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22702
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Μαρ 2023, 17:47

GoBzi έγραψε:
26 Μαρ 2023, 16:35
AlienWay έγραψε:
26 Μαρ 2023, 16:07
GoBzi έγραψε:
26 Μαρ 2023, 15:50



Πολύ καλό, το είχα πρωτοπαίξει στο release. Μιας και είναι βασισμένο στο DnD και BG, αν θυμάμαι καλά o chanter είναι ο buffer. Βάζεις τα chants με την σειρά που θέλεις να τα καστάρει και τα κάνει αυτόματα.
Αυτό ευτυχώς το βρήκα. Ομως τα μαγικά αν κατάλαβα καλά μπορούν να γίνουν μετά το κάθε chant. Σε αυτή την περίπτωση δεν καταλαβαίνω γιατί όταν έκανα ένα τέτοιο σε μάχη, δεν μπορούσα να το ξανακάνω (μόνο μια φορά γίνεται και μετά θέλει rest; Σε άλλα παιχνίδια γίνεται και πάνω από δύο φορές τη μέρα).
Ναι εξαρτάται το spell, κάποια γίνονται 2-3 φορές την μέρα/rest και κάποια 1 (τα πιο δυνατά). Εάν θυμάμαι καλά σου δίνεται η δυνατότητα είτε να ξεκλειδώσεις δυνατότερα spells είτε να καστάρεις παραπάνω φορές τα ήδη υπάρχοντα, όσο ανεβαίνεις level.

Το PoE είναι αρκετά κοντά στο 4ο ruleset του DnD (ειδικά τα spells είναι βασισμένα στο 4th edition), λογικά εάν έχει παίξει κάποιο άλλο DnDοηδές παιχνίδι είναι βασισμένο σε άλλη έκδοση, οπότε τα spells δουλεύουν λίγο διαφορετικά.
Κατάλαβα τι γίνεται. Τα spells είναι απεριόριστα, απλά θέλει λίγη μάχη στην αρχή μόνο με τα chants μέχρι τα spells να φορτώσουν.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22702
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Απρ 2023, 20:57

Χθες έπαιξα το Zemblanity. Είναι από αυτά τα τρόμου πρώτου προσώπου που αν και indie, έχουν ωραία γραφικά.

Το καλό είναι ότι είναι και σύντομα (τούτο εδώ κράτησε μια ώρα). Καλούτσικο ήτανε.

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14704
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 27 Απρ 2023, 15:36

έχω κατεβάσει κατι mod για το HOI4 για πρώτο παγκόσμιο
βλέπω σενάριο με αφετηρία 1919 => εκκίνηση εκστρατείας ΑΛΕΚΤΩΡ 19* (προς τιμήν του νήματος του Κόκκορας :lol: )

Εικόνα
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Απρ 2023, 15:43

taliban έγραψε:
30 Ιαν 2023, 22:03
Ξανά ξεκίνησα το A Plague Tale: Innocence μέχρι να έρθει το χειριστήριο για το god of war.
Εικόνα
Μισό, κι αυτό νομίζω ότι το έμαθα από εσένα, δεν το είχες μηδενίσει; :o

Το είχα μηδενίσει νομίζω τότες στις αρχές της πανδημίας και μου φάνηκε αρκετά ύποπτο το τάημινγκ με την θεματολογία του παιχνιδιού.

Γαμάτο παιχνίδι όπως και να έχει (λόγω σεναρίου κυρίως).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22702
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Απρ 2023, 15:45

Μπορεί να φαίνεται καλό, αλλά είναι μια μουφα και μισή. Το παράτησα μετά από μία ώρα.

Δεν πρέπει να τα κάνουν τόσο δύσκολα τα adventure στις μέρες μας. Δε ζούμε στα 90s για να τα παίζουμε μαζί με τη λύση.

Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών