Epic vs Steam

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 20 Μάιος 2019, 03:43

*alt tabs dota
Εγώ είμαι υπερ σε οτιδήποτε χρειάζεται για να πολεμηθεί ο καρκίνος που λέγεται steam.
*alt tabs dota
LongTom έγραψε:
19 Μάιος 2019, 20:44
3) Εφαρμόζει στο pc gaming τις μαλακίες των κονσολών με πληρωμένες αποκλειστικότητες.

Όλα αυτά με μια άθλια μηχανή και μια πρακτική για publishing που θα μας χέσει το ήδη χάλια σκηνικό.
Μαλακίες είναι το να βάζεις λεφτά στην δημιουργία παιχνιδιών την στιγμή που η Valve βασικά δεν κάνει τίποτα...
Το καινούργιο Metro είναι το πιο πετυχημένο εμπορικά στην σειρά. Πήξε.

LongTom
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:11

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LongTom » 20 Μάιος 2019, 06:28

Νταμπλ ποστ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LongTom την 20 Μάιος 2019, 06:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

LongTom
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:11

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LongTom » 20 Μάιος 2019, 06:28

LongTom έγραψε:
20 Μάιος 2019, 06:28
SuperRogue έγραψε:
20 Μάιος 2019, 03:43
*alt tabs dota
Εγώ είμαι υπερ σε οτιδήποτε χρειάζεται για να πολεμηθεί ο καρκίνος που λέγεται steam.
*alt tabs dota
LongTom έγραψε:
19 Μάιος 2019, 20:44
3) Εφαρμόζει στο pc gaming τις μαλακίες των κονσολών με πληρωμένες αποκλειστικότητες.

Όλα αυτά με μια άθλια μηχανή και μια πρακτική για publishing που θα μας χέσει το ήδη χάλια σκηνικό.
Μαλακίες είναι το να βάζεις λεφτά στην δημιουργία παιχνιδιών την στιγμή που η Valve βασικά δεν κάνει τίποτα...
Το καινούργιο Metro είναι το πιο πετυχημένο εμπορικά στην σειρά. Πήξε.
Γουστάρω φανατίλα. :lol:

Δεν πειράζει, όταν η Εθνοσωτήρια Epic, και κάθε καλός publisher χέσει τελείως τις τιμές με νέους εξάητινγκ τρόπους εκεί θα αναρωτιέστε από που σας ήρθε. :c020:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 20 Μάιος 2019, 10:41

Το steam όντως ήταν μονοπώλιο.
Τιμές τσουχτερες.
Στα summer και winter sales κάτι πήγαιναν να κάνουν αλλα δεν ξέρω κατά πόσο τους έκανε ζημιά το instant gaming.
Έχω πάρει αρκετά games από εκεί (μέσω PayPal) και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Κάποιοι λένε πως είναι κλεμμένα τα keys . :102:

Απ την στιγμή που βρέθηκε αντίπαλο δέος (epic games) ο τελικός καταναλωτής δεν θα είναι κερδισμένος απ τις προσφορές και τον πόλεμο μεταξύ των 2 ?

Σε επίπεδο developers κλπ δεν ξέρω τι αντικτυπο έχει.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 20 Μάιος 2019, 10:44

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μάιος 2019, 18:35
Δεν έχεις καταλάβει τίποτα τότε. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι εναντίον του Epic store.
1) Έχει exclusive deals, δηλαδή μπορεί να δεσμεύσει τους developers να πουλάνε το παιχνίδι μόνο εκεί, εξαλείφοντας τον ανταγωνισμό για το συγκεκριμένο παιχνίδι.
2) Το αν θα υπάρχουν reviews από τους αγοραστές ή όχι θα εξαρτάται από τους developers. Γυρίζουμε δηλαδή στην εποχή που τα reviews τα γράφει η ελίτ των "κριτικών" και όχι οι απλοί παίχτες.
1) Μόλις τελειώσει το exclusive μετά θα μπαίνει και στις άλλες πλατφόρμες προφανώς με χαμηλότερη τιμή?

Νομίζω πως πάμε γενικά προς αλλού είδους online gaming τύπου netflix.

2)θα τους γυρίσει μπούμερανγκ νομίζω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Μάιος 2019, 10:52

LongTom έγραψε:
19 Μάιος 2019, 20:44
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μάιος 2019, 18:35
Δεν έχεις καταλάβει τίποτα τότε. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι εναντίον του Epic store.
1) Έχει exclusive deals, δηλαδή μπορεί να δεσμεύσει τους developers να πουλάνε το παιχνίδι μόνο εκεί, εξαλείφοντας τον ανταγωνισμό για το συγκεκριμένο παιχνίδι.
2) Το αν θα υπάρχουν reviews από τους αγοραστές ή όχι θα εξαρτάται από τους developers. Γυρίζουμε δηλαδή στην εποχή που τα reviews τα γράφει η ελίτ των "κριτικών" και όχι οι απλοί παίχτες.
3) Εφαρμόζει στο pc gaming τις μαλακίες των κονσολών με πληρωμένες αποκλειστικότητες.

Όλα αυτά με μια άθλια μηχανή και μια πρακτική για publishing που θα μας χέσει το ήδη χάλια σκηνικό.
Ναι αλλά τα περισσότερα μετά από 10-15 χρονάκια μπορεί να βγουν και για πισί, τι να πουν δλδ και οι κακόμοιροι οι κονσολάδες που κάθε 3-4 χρόνια όου γουέητ, καλό κουράγιο παιδιά.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μάιος 2019, 11:18

taliban έγραψε:
20 Μάιος 2019, 10:41
Ναι το exclusive deal τελειώνει κάποια στιγμή.
Οσο διαρκεί πάντως εξ ορισμού ανταγωνισμός δεν μπορεί να υπάρξει, θα είναι μονοπώλιο.

Αυτό θέλουμε όλοι, ανταγωνισμό και interoperability.
Ιδανικά θα θέλαμε να αγοράζουμε από όπου θέλουμε και να το προσθέτουμε σε όποιον launcher θέλουμε, ακόμα και κάποιον open source launcher που να συνδέεται με όλα τα μαγαζιά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 20 Μάιος 2019, 11:34

Για τον πούτσο η Έπικ, που έστησε ένα τσαντίρι και ανάγκασε τα παιδάκια του Φόρτναϊτ να την υπερασπίζονται. :)
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 20 Μάιος 2019, 11:55

SuperRogue έγραψε:
20 Μάιος 2019, 03:43
την στιγμή που η Valve βασικά δεν κάνει τίποτα...
"Δεν κάνει τίποτα" = δεν φτιάχνει παιχνίδια που να μου αρέσουν, αλλά παρέχει όλο το ινφραστράκτσουρ με χιλιάδες σέρβερς ανά τον κόσμο όπου τα παιχνίδια μου είναι αποθηκευμένα για να μπορώ να τα κατεβάζω και να τα παίζω χωρίς πρόβλημα, ο κλάϊεντ της τα ενημερώνει χωρίς να ψάχνω σε διάφορα καγκουροσάϊτ για να βρω το σωστό πατς, με αφήνει να παίζω με τους φίλους μου μουλτιπλέηερ εντελώς δωρεάν και να επικοινωνώ μαζί τους, μου επιτρέπει να ενεργοποιώ κλειδιά που έχω αγοράσει για ψίχουλα από διάφορα σάϊτς με προσφορές χωρίς να με χρεώνει εξτρά ούτε να μου βάζει όρια στα φίτσουρς.

Και βγαίνει η Έπικ, στήνει το γυφτοτσάντιρο μέσα σε δύο μήνες με το χαρτζιλίκι που ξοδεύουν στο φορτνάϊτ οι fortnitepro2006 και pwnd2007, αγοράζει αποκλειστικότητες και αφαιρεί παιχνίδια από το Στημ, αλλά δεν μπορεί να στήσει ένα σέηλ της προκοπής (περισσότερα εδώ). Κάτι που απέδειξε ότι πολύ γουστάρουν οι πάμπλισερς και οι ντιβέλοπερς το έξτρα 18% που παίρνουν στις τσέπες τους, αλλά σφίγγονται όταν βλέπουν προσφορές.

Μην με κάνετε να υπερασπίζομαι την Βαλβ διότι θα έρθει ο enterprise-psi και θα αρχίσει τα μίμς.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 20 Μάιος 2019, 13:49

Λεγεών έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:55
"Δεν κάνει τίποτα" = δεν φτιάχνει παιχνίδια που να μου αρέσουν, αλλά
Όταν λες δεν φτιάχνει παιχνίδια που μου αρέσουν, μετά το ΑΛΛΑ αναφέρεις ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.
Λεγεών έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:55
ο κλάϊεντ της τα ενημερώνει χωρίς να ψάχνω σε διάφορα καγκουροσάϊτ για να βρω το σωστό πατς
ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ. ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
Λεγεών έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:55
Και βγαίνει η Έπικ, στήνει το γυφτοτσάντιρο
...
αλλά δεν μπορεί να στήσει ένα σέηλ της προκοπής
Μιλάς για γυφτοτσάντιρο και ζητάς γυφτιές.
Λεγεών έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:55
Μην με κάνετε να υπερασπίζομαι την Βαλβ διότι θα έρθει ο enterprise-psi και θα αρχίσει τα μίμς.
Yeet

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 20 Μάιος 2019, 16:26

Εικόνα

Fortnight normies φέρατε τα peseants στην Master race :003:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 20 Μάιος 2019, 19:32

:p3::p3:

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 20 Μάιος 2019, 19:50

SuperRogue έγραψε:
20 Μάιος 2019, 13:49
Όταν λες δεν φτιάχνει παιχνίδια που μου αρέσουν, μετά το ΑΛΛΑ αναφέρεις ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.
Ναι; Δεν λέω όμως ότι η Βαλβ "δεν κάνει τίποτα", εσύ το λες. Εγώ σου έδειξα ότι κάνει πάρα πολλά.
ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ. ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
Πολλά χρόνια, και για αυτό ευθύνεται το Στημ. Μην κάνετε τους κινέζους, αν δεν έφτιαχνε η Βαλβ τον πρώτο κλάϊεντ να μαζέψει κόσμο στο οικοσύστημα ακόμα θα ψάχνατε πατσιζ στο γκέημφακς.κομ, στο χοταπλόουντ.κομ και στο ράπιντσεαρ.κομ - το τελευταίο δεν υπάρχει πια.
Λεγεών έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:55
Και βγαίνει η Έπικ, στήνει το γυφτοτσάντιρο
...
αλλά δεν μπορεί να στήσει ένα σέηλ της προκοπής
Μιλάς για γυφτοτσάντιρο και ζητάς γυφτιές.
Από πότε οι προσφορές ή οι εκπτώσεις είναι γυφτιά; Κάπου έχεις μπερδευτεί. Θες να μας πεις πόσων ετών είσαι εσύ;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 20 Μάιος 2019, 21:57

Λεγεών έγραψε:
20 Μάιος 2019, 19:50

Πολλά χρόνια, και για αυτό ευθύνεται το Στημ. Μην κάνετε τους κινέζους, αν δεν έφτιαχνε η Βαλβ τον πρώτο κλάϊεντ να μαζέψει κόσμο στο οικοσύστημα ακόμα θα ψάχνατε πατσιζ στο γκέημφακς.κομ, στο χοταπλόουντ.κομ και στο ράπιντσεαρ.κομ - το τελευταίο δεν υπάρχει πια.
Εικόνα
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

paizwgames
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 12:15
Phorum.gr user: paizwgames

Re: Epic vs Steam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paizwgames » 20 Μάιος 2019, 23:53

Λεγεών έγραψε:
20 Μάιος 2019, 19:50

Πολλά χρόνια, και για αυτό ευθύνεται το Στημ. Μην κάνετε τους κινέζους, αν δεν έφτιαχνε η Βαλβ τον πρώτο κλάϊεντ να μαζέψει κόσμο στο οικοσύστημα ακόμα θα ψάχνατε πατσιζ στο γκέημφακς.κομ, στο χοταπλόουντ.κομ και στο ράπιντσεαρ.κομ - το τελευταίο δεν υπάρχει πια.
:p060::p3::p3:
Ότι δηλαδή όποιος αγοράζει από το ps store πχ, ψάχνει πάτσες στο rapidshare. Περιμέναμε την βαλβε για αυτό :hammer:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών