Crusader Kings 3

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26899
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Φεβ 2021, 13:02

Εν τάχει στο πρώτο μου νορμάλ παιχνίδι (τα προηγούμενα ήταν αναγνωριστικό) ξεκίνησα ως Λέοντας Φωκάς Κόμης της Σελεύκεια. Πολύ γρήγορα εκμεταλλευτηκα ένα κενό εξουσίας στους Αβασσιδες που οδήγησε στην αυτονομηση κάποιων εμιρηδων και με μπλιτζκριγκ κατέλαβα ολόκληρη την Κιλικια από τον Αρμενιο ηγεμόνα της που είχε αυτονομηθει ανακηρυσσομενος και Δουξ αυτής. Ακολουθεί μια περίοδος ηρεμίας και πάλι πόλεμος με τους Αρμένιους όπου κατά λαμβάνεται και η Αντιόχεια και πάλι δημιουργείται και ο τίτλος του Δούκα της Αντιόχειας. Τελικά ο Δούκας πεθαίνει σε μια άκυρη στιγμή και τα εδάφη του διασπουνται ανάμεσα στους δύο γιους του γιατί γαμω τον κωλονομο που μοιράζει ισότιμα σε όλους τους διαδόχους και ο πρώτος διάδοχος ο Νικηφόρος παίρνει την Αντιόχεια ενώ ο δεύτερος ο Κωνσταντίνος παίρνει την Κιλικια.

Έχουμε αγαστή συνεργασία τα δύο αδέλφια ώσπου ο Κωνσταντίνος πεθαίνει από τα τραύματα του μετά από μια αποτυχημένη εκστρατεία στην Καισάρεια. Ο διάδοχος του και ανηψιος μου Λέοντας είναι κωλόπαιδο και μετά από λίγο μου επιτέθηκε διεκδικώντας την Αντιόχεια. Ακολουθεί επικός εμφύλιος και ο ανηψιος με βαράει κάτω σαν χταπόδι έχει φτάσει το σκορ στο - 96 για μένα, είμαι μια ανάσα από το να χάσω και να πέσω στα χέρια του ανηψιου μου, αμυνομαι μόνο για να καθυστερήσω το αναπόφευκτο αλλά κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή σκάει πρόταση γάμου για την κόρη μου από έναν πανίσχυρο Δουκα την οποία δέχομαι αμέσως κλείνω συμμαχία και τον καλώ στον πόλεμο. Νικάμε αρχικά αλλά στο φινάλε ειμασταν και οι δύο τόσο εξαντλημένο από τον πόλεμο που τελικά κλείσαμε λευκή ειρήνη. Ο Νικηφόρος σκοτώθηκε πολιορκωντας το Χαλεπι και ανέβηκε στο θρόνο ο νέος Δουξ Βαρδας

Οι εμφύλιοι συνεχίστηκαν και επί του διαδόχου μου Βάρδα όπου απεκρουα συνέχεια τις επιθέσεις του εξάδελφου μου ώσπου στον τέλος τον δολοφόνησα για να τελειώνουμε. Ευτυχώς κάνεις δεν με πήρε μυρωδιά. Αφού κανόνισα τον ταραξια εξάδελφου στράφηκα προς το Χαλεπι το οποίο κατέκτησα αλλά μετά από 20 χρόνια ειρήνης όπου κληρονόμησε και την Κύπρο από την μητέρα του ο Βάρδας απεθανε και τον διαδέχτηκε ο Νικηφόρος Β' ως νέος Δούκας της Αντιοχείας. Αρχικά ξεκίνησε με καταστροφή καθώς οι Αβασσιδες ανακατελαβαν το Χαλεπι και ενεκα αυτού ενεπλακη σε αιματηρό εμφύλιο με τα ξαδελφια του σε Κύπρο και Κιλικια για να αντικατασταθεί από τον ανηψιο του Θεόφιλο στο Δουκάτο της Αντιοχείας. Λίγο πριν τον εμφύλιο είχα εκστρατευσει κατά της Χαλδιας που είχαν καταλάβει οι Αρμένιοι για να επιβάλλω τη διεκδίκηση της θείας μου η οποία έγινε τότε η νέα Δούκισσα της Χαλδιας και διάδοχος της ειμουν εγώ καθώς δεν είχε παιδιά.

Αλλά μου την πέσανε συγγενείς από Κύπρο και Κιλικια οι οποίοι θέλανε την Αντιόχεια για πάρτη τους και πάλι ξαναπεσαμε σε εμφύλιο. Αυτή τη φορά τα πήγα καλύτερα. Η Κύπρος εξοντωθηκε άμεσα και η Κιλικια με ταλαιπώρησε αλλά υποτάχθηκε.

Δυστυχώς όμως δεν προφτασα να χαρώ τη νίκη μου καθώς έπεσα θύμα δολοφονίας από ένα θείο μου στην Αλέξανδρεττα. Με διαδέχτηκε ο 25χρονος γιος μου ως Δούκας Βάρδας Β' αλλά αρρώστησε σχεδόν αμέσως και 1 χρόνο μετά πέθανε. Το αστείο είναι ότι 4 μέρες πριν πεθάνει πέθανε η θεία του πατέρα του και του κληροδοτησε την Χαλδια. 4 μέρες μετά πέθανε και αυτός χωρίς γιους μόνο με μια κόρη τη Θεοφανω η οποία έγινε η νέα Δούκισσα της Αντιοχείας.

Η Θεοφανω αποδείχτηκε πουτανι. Παντρεύτηκε έναν Αρμενιο αλλά από τα 9 παιδιά μόνο το 1 είναι του Αρμένιου (αυτός δολοφονήθηκε μετά το τρίτο παιδί) τα υπόλοιπα 8 είναι 4 του Καγκελαριου, 2 ενός Άραβα Στρατηγού της Αυλής και 2 του Επισκόπου. Στο φινάλε κλεφτηκε με τον Καγκελάριο και τον παντρεύτηκε μιας και ήταν ο πατέρας του πρωτότοκου και διαδόχου.

Και τώρα έχουμε μείνει εκεί μέχρι να το συνεχίσω...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14699
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 02 Φεβ 2021, 13:19

1 παρατήρηση
όλοι εκεί κάτω ξεκινάμε στα πρώτα
μάλλον διότι υπάρχουν οι μνήμες από το 2 με τους εμφυλίους/decay των μουσλιμιων που μπορούσες να εκμεταλλευθείς για επέκταση
αυτά πλέον έχουν κάπως αλλάξει, είναι πολύ πιο σταθερές οι αυτοκρατορίες
το καλό πάντως στο 3 είναι πως όλα πάνω κάτω τα playstyles είναι viable.
με το ιντρίγκ ειδικά μπορείς να κάνεις "παπάδες"
mini hint ετοιμάζεις απαγωγή ας πούμε του χαλίφη/ξαδερφου
την μέρα που είναι έτοιμο το σχέδιο, στο pause, κάνεις πόλεμο για ότι θές, ενεργοποιείς το σχέδιο απαγωγής > insta 100warscore χωρις σταγόνα αίματος. :smt023:smt005:


πρέπει να ανεβάσω κι εγώ κανα aar :a040:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26899
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Φεβ 2021, 13:32

Κανονικό AAR θα ανεβάσω κι εγώ αυτό ήταν επί τροχαδην το πρώτο μου μη πλακατζιδικο παιχνίδι.

Υ. Γ. Παντα ξεκινάω με Φωκαδες. Αγαπημένη οικογένεια.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48013
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 06 Φεβ 2021, 17:02

Yochanan έγραψε:
03 Σεπ 2020, 13:22
Maejima έγραψε:
03 Σεπ 2020, 09:20
Γαμώτο, θέλω να το αγοράσω αλλά με το steam sale πήρα AC:Odyssey, AC:Origins, Wasteland 2, Darkest Dungeon, POE:2, World of Horror, και το τελευταίο Deus Ex, και τώρα παίζω το Odyssey, έχω πολύ ακόμη μπροστά μου.
μολις βγηκε οτ wastelands 3 το οποιο εχει πολυ καλα ριβιουζ. πσηνομαι
Γραμμικό δεν είναι στην εξέλιξή του (δηλαδή πάς από τη μια αποστολή στην άλλη, βάσει σεναρίου)?
Το Phoenix Point το έχεις δεί? Φαίνεται ενδιαφέρον (και πιο "ανοιχτό", κατά τα πρότυπα του UFO).
Tελείως σαν το UFO φαίνεται να είναι το Xenonauts. Δεν είναι για ναύτες που τα ξύνουν.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Φεβ 2021, 17:04

Kauldron έγραψε:
06 Φεβ 2021, 17:02
Tελείως σαν το UFO φαίνεται να είναι το Xenonauts. Δεν είναι για ναύτες που τα ξύνουν.
:003:ΑΙΝΕΙΑΝ06
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 06 Φεβ 2021, 19:35

Yochanan έγραψε:
06 Φεβ 2021, 17:04
Kauldron έγραψε:
06 Φεβ 2021, 17:02
Tελείως σαν το UFO φαίνεται να είναι το Xenonauts. Δεν είναι για ναύτες που τα ξύνουν.
:003:ΑΙΝΕΙΑΝ06
:smt005::003:

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48013
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 06 Φεβ 2021, 20:01

Yochanan έγραψε:
06 Φεβ 2021, 17:04
Kauldron έγραψε:
06 Φεβ 2021, 17:02
Tελείως σαν το UFO φαίνεται να είναι το Xenonauts. Δεν είναι για ναύτες που τα ξύνουν.
:003:ΑΙΝΕΙΑΝ06
:smt005::smt005::smt005:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3671
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 06 Φεβ 2021, 21:34

Σαν το Age of Empires και την σειρά Total War δεν έχει.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14613
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 06 Φεβ 2021, 21:39

Mitharadir έγραψε:
06 Φεβ 2021, 21:34
Σαν το Age of Empires και την σειρά Total War δεν έχει.
λολ
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 07 Φεβ 2021, 00:15

Σενέκας έγραψε:
06 Φεβ 2021, 21:39
Mitharadir έγραψε:
06 Φεβ 2021, 21:34
Σαν το Age of Empires και την σειρά Total War δεν έχει.
λολ
:lol: μπουμερισμος, σε λιγο θα κανει μπιγκ απ και το τετρις
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3671
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 07 Φεβ 2021, 12:24

Yochanan έγραψε:
07 Φεβ 2021, 00:15
Σενέκας έγραψε:
06 Φεβ 2021, 21:39
Mitharadir έγραψε:
06 Φεβ 2021, 21:34
Σαν το Age of Empires και την σειρά Total War δεν έχει.
λολ
:lol: μπουμερισμος, σε λιγο θα κανει μπιγκ απ και το τετρις
Δεν είναι μπουμερισμός να ξέρεις να εκτιμάς το καλό game.Ένα καλό game είναι που ξεχωρίζει.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 07 Φεβ 2021, 13:14

Mitharadir έγραψε:
07 Φεβ 2021, 12:24
Δεν είναι μπουμερισμός να ξέρεις να εκτιμάς το καλό game.Ένα καλό game είναι που ξεχωρίζει.
#theydontmakethemlikethatanymore
#goodoledays
#BOOMER
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Φεβ 2021, 13:18

Total War βγαίνουν ακόμα. (Και AoE ζει αναγέννηση και θα βγει νέο αλλά οκ technically είναι παλιά τα υπάρχοντα).

Μάλλον απλός μεηνστρημισμός είναι να συγκρίνεις παιχνίδια από διαφορετικά genres μεταξύ τους. Αλλά χέι, τουλάχιστον δεν είπε "φιφάκι". Οπότε stand down.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 07 Φεβ 2021, 15:36

Roger - Alpha Bravo, we read you five-by-five. MSS Devil's Αvocado standing down.

Tον περιμένω στη γωνία πάντως αμα αρχίσει να λέει τιπτ για ούφο και πενηντάρικα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26899
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 12 Ιούλ 2021, 11:32

Orion22 έγραψε:
02 Φεβ 2021, 13:19
1 παρατήρηση
όλοι εκεί κάτω ξεκινάμε στα πρώτα
μάλλον διότι υπάρχουν οι μνήμες από το 2 με τους εμφυλίους/decay των μουσλιμιων που μπορούσες να εκμεταλλευθείς για επέκταση
αυτά πλέον έχουν κάπως αλλάξει, είναι πολύ πιο σταθερές οι αυτοκρατορίες
το καλό πάντως στο 3 είναι πως όλα πάνω κάτω τα playstyles είναι viable.
με το ιντρίγκ ειδικά μπορείς να κάνεις "παπάδες"
mini hint ετοιμάζεις απαγωγή ας πούμε του χαλίφη/ξαδερφου
την μέρα που είναι έτοιμο το σχέδιο, στο pause, κάνεις πόλεμο για ότι θές, ενεργοποιείς το σχέδιο απαγωγής > insta 100warscore χωρις σταγόνα αίματος. :smt023:smt005:


πρέπει να ανεβάσω κι εγώ κανα aar :a040:
Μετα απο καιρο ξαναπιασα το CK3 αναβαθμισμένο στο v1.4.4 και εν αναμονη του "Royal Court Expansion" καπου το Σεπτέμβριο.

Εν ταχει το πρωτο παιχνιδι μετα απο καιρο απουσιας.

Ξεκινάω ως Δουκας της Προβηγκίας και εχω ενα ησυχο παιχνιδι αλλα δεν εχω διάδοχο καθως εχω 1 κορη μονο. Μετα απο πολλές προσπάθειες εχω καταληξει με 5 κορες και κανενα γιο.

Ευτυχως ομως υπάρχει διάδοχος ο εξάδελφος μου που ειναι Κομης καπου εκει παραδιπλα και ειμαι εξασφαλισμένος επι του παροντος. Λιγο μετα κανει και γιο και ειμαι οκ. Οι 5 κόρες μου εξασφάλισαν καποιες συμμαχιες παντως.

Πεθαινει ο χαρακτηρας μου απο φυσικα αιτια και ανεβαινει στο θρόνο ο εξάδελφος. Αλλα μετα απο 9 μηνες πεθαινει και αυτος και ανεβαινει ο γιος στο θρόνο.

Συνεχίζω το ηρεμο παιχνιδι εχοντας ως σκοπο μολις αναδιοργανωθω στρατιωτικά να ανασυστήσω το Βασιλειο της Βουργουνδιας (κατι που θα απαιτουσε αιματηρους και κοστοβόρους πολέμους) και αρραβωνιάζω το διάδοχο με την κορη του Βασιλια της Σικελίας.

Καποια στιγμη αντιλαμβάνομαι οτι ο διάδοχος της Σικελίας εχει πεθάνει και πως η γυναικα (πλεον) του διαδοχου ειναι αυτη η διάδοχος του Βασιλειου της Σικελίας.

Τρομερη ευκαιρία! Αντι να ματώσω και να εξαντληθω οικονομικα για να ανασυστησω το Βασιλειο της Βουργουνδιας τωρα θα μου πέσει το Βασίλειο της Σικελίας στα χέρια σαν ωριμο φρουτο. Ουτως η αλλως ειχα ενα παλιο claim και ο ιδιος απο καποιο γάμο η κληρονομια δε θυμαμαι.

Αποφασίζω να δολοφονήσω τον Βασιλια της Σικελίας για να ανέβει η κόρη του στο θρόνο και ετσι να ασφαλισω το Βασιλειο για τους απογόνους μου.

Αλλα πριν προλάβω να τον φάω με εφαγε εμενα ο εξάδελφος μου πρωτος (ασχετος ηταν Κομης καπου αλλου).

Και σα να μην εφτανε αυτο ξέσπασε και επανασταση εναντιον του διαδοχου μου του νεου Δουκα της Προβηγκιας απο τον εξάδελφο που διεκδικουσε το θρόνο.

Μαζευω το στρατο καλω και το Βασιλια της Σικελιας σε βοήθεια και παμε σε εμφυλιο.

Τελικα νικήσαμε τον σφετεριστή αλλα ο Βασιλιας της Σικελίας σκοτώθηκε στη μάχη και η γυναικα του Δουκα της Προβηγκιας (η γυναικα του νυν χαρακτηρα μου) εγινε Βασίλισσα της Σικελίας.

Στο μεταξυ ειχαμε και δυο γιους και ηταν εξασφαλισμένο το Βασιλειο.

Ωραια λεω ειμαστε τελεια.

Καπου εκει ομως κανει παρέμβαση ο Γερμανος Αυτοκράτορας στο τελειως άκυρο και αποφασιζει να επιτεθει στο Βασιλειο της Σικελίας για να επιβάλλει το παλιο μου claim στο Βασιλειο (το οποιο ειχα ξεχάσει και ουτε του το ζητησα ποτε. Μονος του το αποφάσισε).

Τελικα η γυναικα μου η Βασίλισσα της Σικελίας ηττήθηκε απο τα Γερμανικα στρατευματα και ο χαρακτηρας μου εγινε ο νεος Βασιλεας της Σικελίας.

Ωραια λεω απο το καλο στο καλυτερο με πάει το παιχνιδι.

Περνάει ο καιρός και μετα απο καποιο event αποφασιζω να συλληφθεί ενας ευγενής. Δεν κατάφερα να τον πιάσω γιατι μου ξέφυγε και μου σήκωσε μια τεράστια επανάσταση εναντιον μου.

Παλαιψαμε με τους συμμάχους με λυσσα να κρατησουμε το Βασιλειο αλλα τελικα ηττηθήκαμε και ο χαρακτηρας μου καθαιρεθηκε και εξορίστηκε.

Νεος Βασιλιας εγινε ο ανήλικος γιος μου οποτε λεω οκ ηρεμια τωρα.

Ελα ομως που η μανα του 2 χρονια μετά σηκωσε επανάσταση εναντιον του γιου της διεκδικώντας το παλιο της Βασιλειο... Σημειωτέον οτι η συγκεκριμένη με ειχε κερατώσει και απο τους 3 γιους που ειχαμε ο δευτερος ειχε το trait "Murky Lineage" το οποιο υποδεικνυε οτι μαλλον ηταν μπασταρδος.

Ηττηθηκαμε και εκει και ο γιος καθαιρέθηκε και αυτός και εξορίστηκε ενω η μανα ανέλαβε ξανα ως Βασίλισσα της Σικελίας.

Δεν προφτασε να χαρει το Βασιλειο της ομως καθως δολοφονήθηκε απο συνομωσία στην οποια συμμετειχε ο αντρας της και αλλοι παλατιανοι και ετσι ο γιος ξανανέβηκε στον θρόνο εκ νεου.

Η πρωτη πράξη του ηταν να αποκαταστησει τον πατέρα του (αδικηθηκε εδω που τα λεμε απο την καριολα τη γυναικα του) ως Δουκα της Προβηγκιας και συνεχισε την βασιλεια του.

Ομως σε ηλικια 20 ετών δολοφονήθηκε και αυτός απο τον (πιθανότατα) μπάσταρδο αδελφό του ο οποιος ανέβηκε αυτος στον θρόνο.

Ακολουθησε μια ταραγμένη 15ετη βασιλεια τρόμου ως που επεσε θυμα παλατιανου πραξικοπηματος απο ευγενεις που δεν αντεχαν αλλο την τρέλα του και καθαιρέθηκε.

Νεος Βασιλέας εγινε ο αδελφος του ο τριτος γιος του Δουκα της Προβηγκιας (και πρωην Βασιλεα) και ο (πιθανοτατα) μπάσταρδος εγινε με το ζόρι μοναχος και κλειστηκε σε μοναστηρι οπου και πέθανε λιγο αργοτερα.

Στο μεταξυ ειχε μεσολαβησει μια Σταυροφορία στην Ιερουσαλη την οποια εχασα για λιγο αλλα κατάφερα να εξασφαλισω για τον ετεροθαλη αδελφο μου (τον τεταρτο γιο του Δουκα της Προβηγκιας καθως ειχε ξαναπαντρευτει μετα την δολοφονια της Βασιλισσας της Σικελιας) το Πριγκιπατο της Γαλιλαιας. Παραλιγο να τον εκανα και Βασιλια της Ιερουσαλημ αλλα το εχασα για λιγο.

Ο νεος Βασιλέας ανασυγκροτησε το Βασιλειο που βρισκόταν σε φάση αποσυνθεσης απο τους συνεχεις πολεμους και επαναστάσεις και πέθανε απο φυσικα αιτια αρκετα χρονια μετα

Στο θρόνο ανέβηκε ο πρωτότοκος γιος του ο οποιος ομως μετα απο 2 χρόνια εκδιωχτηκε απο τον αδελφο του που ηταν Δουκας στη Σικελία. Ευτυχως κράτησε το Δουκάτο της Προβηγκίας που κληρονόμησε απο τον πατέρα του (και αυτος το ειχε απο τον δικο του πατέρα που ειχε αποκατασταθει εκει μετα την δολοφονια της γυναικας του) και μετα απο 3 χρόνια επαναστάτησε και διεκδικησε τον θρόνο απο τον αδελφο του.

Η επανάσταση ηταν επιτυχης, ο σφετεριστης εκδιωχθηκε και αποκαταστάθηκε ο νομιμος Βασιλέας. Στον σφετεριστη χαριστηκε η ζωη αλλα οσοι τον υποστηριξαν στον σφετερισμο του 3 χρονια πριν εχασαν τα κεφάλια τους.

Και τωρα βρισκομαστε σε κατάσταση ηρεμιας εσωτερικα του Βασιλειου αλλα εξωτερικα εχουμε εμπλακει σε πολεμο καθως μας καλεσε σε βοηθεια ο Βυζαντινος Αυτοκράτορας ο οποιος μαστιζεται απο 3 διαφορετικες επαναστάσεις.

Μεχρι στιγμης εχουμε καταστειλει τις 2 αλλα η 3η παει σκατά και ο Αυτοκράτορας μαλλον θα τον χάσει τον θρόνο του απο τον σφετεριστη.

Εδω εκανα save και πηγα για υπνο. Η συνέχεια οταν αποφασισω να παιξω ξανα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών