Crusader Kings 3

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27082
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Νοέμ 2022, 19:51

Mετα απο πολυ καιρο επιασα ξανα το CK3 να περάσω την ωρα μου και κατεληξα σε σενάριο Βισέρυς-Ραενυρα-Ντειμον.

Αnyway ξεκινησα ως Κομης της Σορια στην Ισπανια και πολυ γρηγορα εγινα Δουκας της Καστιλλης.

Ο Δουκας μου μετα απο λιγο πεθανε (μετα απο μακρα παραμονη στο θρονο) και ηρθε στην εξουσια ο γιος του ο οποιος ειχε μονο 1 κορη.

Long story short περνανε τα χρονια και εχω γινει Βασιλιας της Καστιλλης αλλα συνεχιζω να εχω 1 κορη μονο οποτε η διαδοχη μου ειναι στον αέρα βασικα.

Εχω και εναν αδελφο αλλα ειναι εντελως rogue prince (με εχει μουρλανει στις επαναστασεις κτλ.) οποτε δεν τον θελω στο θρονο γιατι θα ξεσπασουν ενα καρο εμφυλιοι με τα stats που εχει.

Οποτε ελλειψη διαδοχου και με τον αδελφο loose canon λεω τι να κανω τωρα θα παω με την κορη και ο θεος βοηθος.

Καπου πιο κάτω πεθαινει και η Βασιλισσα μου πανω στη γέννα μαζι με το παιδι που γεννηθηκε stillborn οποτε ευκαιρια να ξαναπαντρευτω μπας και βγει ο διάδοχος (στο μεταξυ ο Βασιλιας μου 55+ και η νεα Βασιλισσα 20+)

Περνανε καμια καποια χρονια και τσουπ νατος ο διάδοχος. Οποτε ασφαλιστηκε η διαδοχη.

Η κορη βεβαια δεν το πηρε καλα που προσπεραστηκε στη διαδοχη και μετα απο ενα καυγά (οικογενειακα πράγματα μονο κατι μπασταρδα μας ξεφουρνισε και μας εχει κανει ρεζιλι σε ολο το βασιλειο) εφυγε και πηγε στον rogue prince τον αδελφο μου μαζι με ολη την οικογένεια.

Δεν περασε πολυ καιρος και παρτον κατω τον γερο βασιλια και τώρα εχουμε εμφύλιο απο τη μια πλευρα ο νεαρος βασιλιας και απο την αλλη η ετεροθαλης αδελφη του με τη βοηθεια του θειου της και γινεται της πουτάνας στο Βασιλειο.


Οταν ξεκινησα το παιχνιδι δεν περιμενα οτι θα αντιγράψει το 90% του σεναριου του House of the Dragon. Και δεν ειχα καν προθεση να το κανω ετσι. Απλα εβγαινε οπως πηγαινε το παιχνιδι.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 07 Νοέμ 2022, 19:53

Δεν ξέρω, εμένα αυτή η ιστορία μου μυρίζει δράκο
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Νοέμ 2022, 20:02

George_V έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 19:51
Mετα απο πολυ καιρο επιασα ξανα το CK3 να περάσω την ωρα μου και κατεληξα σε σενάριο Βισέρυς-Ραενυρα-Ντειμον.

Αnyway ξεκινησα ως Κομης της Σορια στην Ισπανια και πολυ γρηγορα εγινα Δουκας της Καστιλλης.

Ο Δουκας μου μετα απο λιγο πεθανε (μετα απο μακρα παραμονη στο θρονο) και ηρθε στην εξουσια ο γιος του ο οποιος ειχε μονο 1 κορη.

Long story short περνανε τα χρονια και εχω γινει Βασιλιας της Καστιλλης αλλα συνεχιζω να εχω 1 κορη μονο οποτε η διαδοχη μου ειναι στον αέρα βασικα.

Εχω και εναν αδελφο αλλα ειναι εντελως rogue prince (με εχει μουρλανει στις επαναστασεις κτλ.) οποτε δεν τον θελω στο θρονο γιατι θα ξεσπασουν ενα καρο εμφυλιοι με τα stats που εχει.

Οποτε ελλειψη διαδοχου και με τον αδελφο loose canon λεω τι να κανω τωρα θα παω με την κορη και ο θεος βοηθος.

Καπου πιο κάτω πεθαινει και η Βασιλισσα μου πανω στη γέννα μαζι με το παιδι που γεννηθηκε stillborn οποτε ευκαιρια να ξαναπαντρευτω μπας και βγει ο διάδοχος (στο μεταξυ ο Βασιλιας μου 55+ και η νεα Βασιλισσα 20+)

Περνανε καμια καποια χρονια και τσουπ νατος ο διάδοχος. Οποτε ασφαλιστηκε η διαδοχη.

Η κορη βεβαια δεν το πηρε καλα που προσπεραστηκε στη διαδοχη και μετα απο ενα καυγά (οικογενειακα πράγματα μονο κατι μπασταρδα μας ξεφουρνισε και μας εχει κανει ρεζιλι σε ολο το βασιλειο) εφυγε και πηγε στον rogue prince τον αδελφο μου μαζι με ολη την οικογένεια.

Δεν περασε πολυ καιρος και παρτον κατω τον γερο βασιλια και τώρα εχουμε εμφύλιο απο τη μια πλευρα ο νεαρος βασιλιας και απο την αλλη η ετεροθαλης αδελφη του με τη βοηθεια του θειου της και γινεται της πουτάνας στο Βασιλειο.


Οταν ξεκινησα το παιχνιδι δεν περιμενα οτι θα αντιγράψει το 90% του σεναριου του House of the Dragon. Και δεν ειχα καν προθεση να το κανω ετσι. Απλα εβγαινε οπως πηγαινε το παιχνιδι.
Ξαναπές μας μετά για παραδόσεις και νομολογίες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27082
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Νοέμ 2022, 20:25

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 20:02
George_V έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 19:51
Mετα απο πολυ καιρο επιασα ξανα το CK3 να περάσω την ωρα μου και κατεληξα σε σενάριο Βισέρυς-Ραενυρα-Ντειμον.

Αnyway ξεκινησα ως Κομης της Σορια στην Ισπανια και πολυ γρηγορα εγινα Δουκας της Καστιλλης.

Ο Δουκας μου μετα απο λιγο πεθανε (μετα απο μακρα παραμονη στο θρονο) και ηρθε στην εξουσια ο γιος του ο οποιος ειχε μονο 1 κορη.

Long story short περνανε τα χρονια και εχω γινει Βασιλιας της Καστιλλης αλλα συνεχιζω να εχω 1 κορη μονο οποτε η διαδοχη μου ειναι στον αέρα βασικα.

Εχω και εναν αδελφο αλλα ειναι εντελως rogue prince (με εχει μουρλανει στις επαναστασεις κτλ.) οποτε δεν τον θελω στο θρονο γιατι θα ξεσπασουν ενα καρο εμφυλιοι με τα stats που εχει.

Οποτε ελλειψη διαδοχου και με τον αδελφο loose canon λεω τι να κανω τωρα θα παω με την κορη και ο θεος βοηθος.

Καπου πιο κάτω πεθαινει και η Βασιλισσα μου πανω στη γέννα μαζι με το παιδι που γεννηθηκε stillborn οποτε ευκαιρια να ξαναπαντρευτω μπας και βγει ο διάδοχος (στο μεταξυ ο Βασιλιας μου 55+ και η νεα Βασιλισσα 20+)

Περνανε καμια καποια χρονια και τσουπ νατος ο διάδοχος. Οποτε ασφαλιστηκε η διαδοχη.

Η κορη βεβαια δεν το πηρε καλα που προσπεραστηκε στη διαδοχη και μετα απο ενα καυγά (οικογενειακα πράγματα μονο κατι μπασταρδα μας ξεφουρνισε και μας εχει κανει ρεζιλι σε ολο το βασιλειο) εφυγε και πηγε στον rogue prince τον αδελφο μου μαζι με ολη την οικογένεια.

Δεν περασε πολυ καιρος και παρτον κατω τον γερο βασιλια και τώρα εχουμε εμφύλιο απο τη μια πλευρα ο νεαρος βασιλιας και απο την αλλη η ετεροθαλης αδελφη του με τη βοηθεια του θειου της και γινεται της πουτάνας στο Βασιλειο.


Οταν ξεκινησα το παιχνιδι δεν περιμενα οτι θα αντιγράψει το 90% του σεναριου του House of the Dragon. Και δεν ειχα καν προθεση να το κανω ετσι. Απλα εβγαινε οπως πηγαινε το παιχνιδι.
Ξαναπές μας μετά για παραδόσεις και νομολογίες.
Mαντεψε ποιον στηριζω και εχει το δικιο με το μερος του. :003:
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27082
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Νοέμ 2022, 23:01

Yochanan έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 19:53
Δεν ξέρω, εμένα αυτή η ιστορία μου μυρίζει δράκο
E μονο αυτό δεν έχει Γιοχι.

Αλλιώς θα έλεγα ότι το παιχνίδι αντέγραψε 100% το σενάριο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27082
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Μάιος 2023, 09:39

Το καινουριο εξπανσιον του CK3 που εβαλε μεσα στο παιχνιδι Αντιβασιλεις, Τουρνουα, ταξιδια και Ιπποτες ειναι αρκετα καλο.

Χτες επαιξα ενα δοκιμαστικο παιχνιδι και μου αρεσε η δυναμικη αυτου του εξπάνσιον.

Για παράδειγμα οταν ο Αυτοκράτορας πέθανε νεος αφηνοντας ανηλικο διάδοχο, κυβερνουσε στη θεση του ενας Αντιβασιλεας που ειχε ορισει ο μακαριτης.

Long story short δολοφονηθηκε απο εναν αλλο που πηρε τη θεση του και μετα απο λιγο τον εριξα εγω απο τη θεση του (μετα απο παλατιανο πραξικοπημα/μινι εμφυλιο) και του την πηρα εχοντας παραλληλα παντρευτει και τη μητέρα του ανηλικου Αυτοκράτορα.

Τωρα i am working the scales παιρνοντας συνεχως εξουσια απο αυτον με σκοπο να παραμεινω Αντιβασιλεας (ουσιαστικα Συναυτοκράτορας) και μετα την ενηλικιωση του μικρου με τελικο σκοπο να κανω pull κατι μεταξυ "Μιχαηλ Η' και Ιωαννη Δ' " και "Ρωμανου Α' και Κωνσταντινου Ζ' ".
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12774
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 14 Μάιος 2023, 09:46

Πρέπει να φοράς δύο ζευγάρια γυαλιά για να παίξεις αυτό το game.Δεν βλέπεις την τύφλα σου.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27082
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Crusader Kings 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Μάιος 2023, 09:49

Μαδουραίος έγραψε:
14 Μάιος 2023, 09:46
Πρέπει να φοράς δύο ζευγάρια γυαλιά για να παίξεις αυτό το game.Δεν βλέπεις την τύφλα σου.
Την επομενη φορα δοκιμασε να σκρολλαρεις τον χαρτη μαξ αν εισαι τοσο μυωψ.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών